*

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Ιταλία)  (Αναγνώστηκε 56255 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος michelle cohl

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Ιταλία)
« Απάντηση #42 στις: Ιανουάριος 09, 2013, 08:29:51 μμ »
Καλημέρα. Γνωρίζει κανείς το μεταπτυχιακό ειδικής αγωγής στη Ρωμη? με τιτλο ROMA TRE ? θα ήθελα να ξέρω αν είναι αναγνωρισμένο.. αν το έχει κανει κανεις ας μου απαντήσει .
Θέλει μεγάλη προσοχή αυτό το μεταπτυχιακό! Δεν νομίζω ότι αναγνωρίζεται και επιπλέον εξ όσων γνωρίζω από έγκυρη πηγή από το ΔΟΑΤΑΠ, για αναγνώριση μεταπτυχιακού από Ιταλία, απαιτείται άριστη γνώση της Ιταλικής, σε αντίστοιχο επίπεδο Proficiency. Εν τω μεταξύ έχουν ενσκήψει διάφοροι απίθανοι τύποι, που το διαφημίζουν κατά κόρον στο ίντερνετ και το θέμα απ' όσο έχω ακούσει έχει φτάσει και στα "αυτιά" των αρμοδίων του ΣΔΟΕ, για τα "μαύρα" και απίθανα ποσά που ζητούν όλοι αυτοί οι τυχάρπαστοι, που υπάρχει το ενδεχόμενο να είναι και δημόσιοι υπάλληλοι, καθηγητές, κλπ. Γι' αυτό θα συνιστούσα μεγάλη προσοχή προς κάθε ενδιαφερόμενο!!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Ιταλία)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:00:36 »

Αποσυνδεδεμένος Pink-Panther!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1207
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Ιταλία)
« Απάντηση #43 στις: Ιανουάριος 09, 2013, 09:28:00 μμ »
Συμφωνω απολυτα! Εχω ακουσει τα ιδια ακριβως...

Αποσυνδεδεμένος evkan2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 435
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Ιταλία)
« Απάντηση #44 στις: Ιανουάριος 09, 2013, 10:01:08 μμ »
Καλημέρα. Γνωρίζει κανείς το μεταπτυχιακό ειδικής αγωγής στη Ρωμη? με τιτλο ROMA TRE ? θα ήθελα να ξέρω αν είναι αναγνωρισμένο.. αν το έχει κανει κανεις ας μου απαντήσει .
Θέλει μεγάλη προσοχή αυτό το μεταπτυχιακό! Δεν νομίζω ότι αναγνωρίζεται και επιπλέον εξ όσων γνωρίζω από έγκυρη πηγή από το ΔΟΑΤΑΠ, για αναγνώριση μεταπτυχιακού από Ιταλία, απαιτείται άριστη γνώση της Ιταλικής, σε αντίστοιχο επίπεδο Proficiency. Εν τω μεταξύ έχουν ενσκήψει διάφοροι απίθανοι τύποι, που το διαφημίζουν κατά κόρον στο ίντερνετ και το θέμα απ' όσο έχω ακούσει έχει φτάσει και στα "αυτιά" των αρμοδίων του ΣΔΟΕ, για τα "μαύρα" και απίθανα ποσά που ζητούν όλοι αυτοί οι τυχάρπαστοι, που υπάρχει το ενδεχόμενο να είναι και δημόσιοι υπάλληλοι, καθηγητές, κλπ. Γι' αυτό θα συνιστούσα μεγάλη προσοχή προς κάθε ενδιαφερόμενο!!!!

Εσκυψε στο αυτακι σου και στο ειπε μαλλον...Πες και μας την πηγη για την κοτσανα(*) που αμολησε το εν λογω στελεχος...Δεν πιστευω πλεον οτι εχουμε φτασει σε τετοιο πατο.. :(


Αποσυνδεδεμένος GregX

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Ιταλία)
« Απάντηση #45 στις: Ιανουάριος 09, 2013, 10:52:25 μμ »
Γενικότερα παιδιά με το επίπεδο της ξένης γλώσσας γνωρίζει κανείς τι ισχύει? Πχ προσωπικά έχω lower αλλά άριστη γλώσσα της αγγλικής από μικρός παρακολουθούσα όλες τις ξενόγλωσσες σειρές χωρίς υπότιτλους ενώ έχω ζήσει και πολλά χρόνια στο εξωτερικό και ουσιαστικά είναι σαν δεύτερη γλώσσα για εμένα όσον αφορά στα τυπικά προσόντα όμως θα χρειαζόμουνα κάτι ανώτερο του lower για μια αναγνωριση από ΔΟΑΤΑΠ σε αγγλόφωνο μεταπτυχιακό?
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 09, 2013, 11:38:56 μμ από GregX »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Ιταλία)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:00:36 »

Αποσυνδεδεμένος fiore

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1323
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Ιταλία)
« Απάντηση #46 στις: Ιανουάριος 09, 2013, 11:37:47 μμ »
το μεταπτυχιακό της ειδικής αγωγής Roma tre είναι αναγνωρισμένο από το ΔΟΑΤΑΠ αριθμό πράξης 25 3-2321 στις 25 Απριλίου του 2012.
Τον Οκτώβρη που πήρα τηλ στην ειδική αγωγή στο υπουργείο μου είπαν ότι είχαν μπροστά τους 20 άτομα με το αγνωρισμένο μεταπτυχιακό. Με ενδιέφερε και μένα γιατί γνωρίζω ιταλικά σε επίπεδο advance.
Προσοχή γιατί υπάρχει εταιρεία από Θεσ/νίκη που ζητάει 5500 ευρώ
αν κάποιος ξέρει τη γλώσα μπορεί να απευθυνθεί στο πανεπιστήμιο και να μιλήσει προσωπικά νομίζω κάθε πέμπτη είναι εκεί ένας κύριος που δίνει πληροφορίες όταν πήρα τηλ Ρώμη

Αποσυνδεδεμένος Pink-Panther!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1207
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Ιταλία)
« Απάντηση #47 στις: Ιανουάριος 10, 2013, 12:00:43 μμ »
Και της Βουλγαριας θεωρητικα αναγνωρισμενο ειναι αλλα οι πρωτοι εχουν τελειωσει απο Απριλη και ακομα περιμενουν ενω ηδη τρεχει ο τριτος κυκλος.

Αποσυνδεδεμένος fiore

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1323
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Ιταλία)
« Απάντηση #48 στις: Ιανουάριος 10, 2013, 10:14:52 μμ »
για της Βουλγαρίας δεν ξέρω αλλά έχω ακούσει διάφορα από μεσάζοντες και φρίκαρα.

Το πανεπιστήμιο της Ρώμης είναι πολύ καλό και δεν υπάρχου διάφορα ¨"περίεργα" γενικά στις διαδικασίες το ξέρω από γνωστό μου που ήταν εκεί αλλά για άλλο μεταπτυχιακό.

Αν κάποιος έχει τα χρήματα γιατί η πόλη είναι ιδιαίτερα ακριβή και γνωρίζει σαφώς και τη γλώσσα πολύ καλά μπορεί να το κάνει.
Οι παρακολουθήσεις είναι υποχρεωτικές!

Αν κάποιος πάει μέσω εταιρείας 5500 για αρχή και μετά βγαίνουν και άλλα στην πορεία.... και μάλλον θα του ζητήσουν και άλλα πολλά για να λαδώσουν τον tutor αφού δεν θα πηγαίνουν συνέχεια μόνο καμιά 2-3 φορές.

Αν κάποιος αποφασίσει να κάνει κίνηση για μεταπτυχιακό γιατί τον ενδιαφέρει κάτι ουσιαστικά ας το κάνει γιατί με τις εταιρείες και τα λαμόγια δημιουργούνται λανθασμένες εντυπώσεις για καλά και αναγνωρισμένα πανεπιστήμια

Αποσυνδεδεμένος physicos1976

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 339
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Ιταλία)
« Απάντηση #49 στις: Ιανουάριος 17, 2013, 08:21:15 πμ »
Καλημερα συναδερφοι.Θελω να ρωτησω για ενα μεταπτυχιακο απο ενα πανεπιστημιο της Ρωμης με τιτλο Tor Vergatta.Μου ειπε ενας μεσαζοντας εδω οτι ειναι αναγνωρισμενο και γινεται απο αποσταση.μονο 2 φορες χρειαζεται αν παμε Ιταλια.τα διδακτρα ειναι γυρω στα 3500 συνολο.ξερει καποιος κατι?

Αποσυνδεδεμένος Marilou!

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 547
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Ιταλία)
« Απάντηση #50 στις: Ιανουάριος 17, 2013, 07:33:06 μμ »
Καλημερα συναδερφοι.Θελω να ρωτησω για ενα μεταπτυχιακο απο ενα πανεπιστημιο της Ρωμης με τιτλο Tor Vergatta.Μου ειπε ενας μεσαζοντας εδω οτι ειναι αναγνωρισμενο και γινεται απο αποσταση.μονο 2 φορες χρειαζεται αν παμε Ιταλια.τα διδακτρα ειναι γυρω στα 3500 συνολο.ξερει καποιος κατι?

Απ οσο ξέρω δεν ειναι σιγουρο αν το αναγνωριζει ο ΔΟΑΤΑΠ οσες φορες πηρα τηλεφωνο μου ελεγαν οχι

Αποσυνδεδεμένος Pink-Panther!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1207
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Ιταλία)
« Απάντηση #51 στις: Ιανουάριος 17, 2013, 08:49:39 μμ »
Καλημερα συναδερφοι.Θελω να ρωτησω για ενα μεταπτυχιακο απο ενα πανεπιστημιο της Ρωμης με τιτλο Tor Vergatta.Μου ειπε ενας μεσαζοντας εδω οτι ειναι αναγνωρισμενο και γινεται απο αποσταση.μονο 2 φορες χρειαζεται αν παμε Ιταλια.τα διδακτρα ειναι γυρω στα 3500 συνολο.ξερει καποιος κατι?
Δεν εχει παρει αναγνωριση απο ΔΟΑΤΑΠ, τουλαχιστον μεχρι σημερα.

Αποσυνδεδεμένος fiore

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1323
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Ιταλία)
« Απάντηση #52 στις: Ιανουάριος 17, 2013, 10:00:44 μμ »
υπάρχει φροντιστήριο ξένων γλωσσών που διαφημίζει το μεταπτυχιακό στην ειδική αγωγή - σχολική ψυχολογία εξ αποστάσεως ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΡΩΜΗΣ-UNIVERSITA DEGLI STUDI DI TOR VERGATA. Τα μεταπτυχιακά στη Ρώμη και το Roma Tre και το Tor Vergata για να το ολοκληρώσεις απαιτούν συνεχή παρακολούθηση. Αυτά που διαφημίζουν οι διάφορες εταιρείες είναι για να τους δώσεις χρήματα για τις διαδικασίες μεταφράσεων, φακέλου υποψηφίου και για να μεσολαβήσουν να σου βγάλουν κωδικό υποψηφίου στο πανεπιστήμιο, αφού τις περισσότερες θέσεις τις καταλαμβάνουν οι Ιταλοί. Για να πας 1-2 φορές και στο τέλος μόνο για την παρουσίαση της μεταπτυχιακής εργασίας θα σου βγάλουν στην πορεία και άλλα πολλά extra χρήματα για να λαδώσουν έναν έλληνα tutor με τον οποίο συνεργάζονται για να σε δηλώνει ότι παρεβρίσκεσαι.
Στην Ιταλία πας μόνο αν ξέρεις τη γλώσσα σε αρκετά ως πολύ καλό επίπεδο και με σκοπό να είσαι εκεί τον χρόνο  που διαρκεί το μεταπτυχιακό.
Δεν είναι καιρός για παρπλανήσεις και να σκορπίζουμε χρήματα εκτός αν κάποιος δεν έχει οικονομικό πρόβλημα οπότε κάθεται και του το δίνουν >:(

Αποσυνδεδεμένος kost75

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Ιταλία)
« Απάντηση #53 στις: Απρίλιος 02, 2013, 05:55:25 μμ »
το μεταπτυχιακό της ειδικής αγωγής Roma tre είναι αναγνωρισμένο από το ΔΟΑΤΑΠ αριθμό πράξης 25 3-2321 στις 25 Απριλίου του 2012.
Τον Οκτώβρη που πήρα τηλ στην ειδική αγωγή στο υπουργείο μου είπαν ότι είχαν μπροστά τους 20 άτομα με το αγνωρισμένο μεταπτυχιακό.
Το μεταπτυχιακό αυτό έχει και δια ζώσης μαθήματα, όπως έχω δει στην προκήρυξή του. Σε κάποια site φροντιστηρίων ιταλικής γλώσσας αλλά και του Dante Alighieri προτείνεται και για εν ενεργεία (διορισμένους) εκπαιδευτικούς... αναρωτιέμαι αν τα δια ζώσης μαθήματα είναι το καλοκαίρι μόνο, διότι πώς αλλιώς οι εν ενεργεία εκπαιδευτικοί μπορούν να παρακολουθήσουν δια ζώσης μαθήματα στη Ρώμα?!

Γνωρίζεις κάτι παραπάνω σχετικά?

Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος kost75

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Ιταλία)
« Απάντηση #54 στις: Απρίλιος 02, 2013, 06:06:19 μμ »
α μεταπτυχιακά στη Ρώμη και το Roma Tre και το Tor Vergata για να το ολοκληρώσεις απαιτούν συνεχή παρακολούθηση.

Του Roma 3 έχω δει ότι είναι και με δια ζώσης μαθήματα. Του Tor Vergata όμως, όπως έχω δει στα δικά τους site, είναι εξ αποστάσεως, τα υλοποιεί η Scuola IAD (Istruzione a Distanza) και απαιτείται μόνο δια ζώσης τελική εξέταση. Υπάρχει και κάτι άλλο πχ παρακολούθηση δια ζώσης σεμιναρίων?? Αναφέρομαι συγκεκριμένα πχ για το http://www.scuolaiad.it/offerta-didattica/master/item/dinamiche-emotivo-affettive-ed-educazione-dea. Ξέρεις κάτι για το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό ή για κάποιο άλλο της IAD που να απαιτεί δια ζώης παρακολούθηση μαθημάτων?

Αποσυνδεδεμένος Nissos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Ιταλία)
« Απάντηση #55 στις: Μάιος 10, 2013, 02:06:04 πμ »
καλησπερα,
γνωριζει καποιος αν το μεταπτυχιακο ειδικης αγωγης -σχολικης ψυχολογιας εξ αποστασεως του πανεπιστημιου tor vergata ειναι αναγνωρισμενο? ειναι στα 3.500 ευρω κ το διαφημιζει ενα φροντιστηριο ξενων γλωσσων! με προχειρο ψαξιμο που εκανα κατεληξα οτι μαλλον αναγνωριζεται. Γνωριζει κυχαριστωαποιος κατι παραπανω?

        ευχαριστω

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159768
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 399
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 384
Σύνολο: 391

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.097 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.