*

Αποστολέας Θέμα: Νηπιαγωγός στην Ευρωπαική Επιτροπή  (Αναγνώστηκε 20314 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dina 94

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1403
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγός στην Ευρωπαική Επιτροπή
« Απάντηση #28 στις: Οκτώβριος 27, 2012, 09:38:17 μμ »
Αν είσαι άνεργη να πας ! Η προυπηρεσία σου μετρά στην Ελλάδα και δεν ξέρεις τι πρόκειται να γίνει  μετά από δύο χρόνια εδώ !

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νηπιαγωγός στην Ευρωπαική Επιτροπή
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:38:06 »

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγός στην Ευρωπαική Επιτροπή
« Απάντηση #29 στις: Οκτώβριος 27, 2012, 11:47:26 μμ »
Αν είσαι άνεργη να πας ! Η προυπηρεσία σου μετρά στην Ελλάδα και δεν ξέρεις τι πρόκειται να γίνει  μετά από δύο χρόνια εδώ !
Ότι θα φύγει για έξω για να ξαναγυρίσει στην Ελλάδα; Μην κάνει αυτό το λάθος, μόνο χειρότερα θα είναι σε δύο χρόνια εδώ.

Αποσυνδεδεμένος gallikou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 718
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγός στην Ευρωπαική Επιτροπή
« Απάντηση #30 στις: Οκτώβριος 28, 2012, 12:24:21 πμ »
Αν είσαι άνεργη να πας ! Η προυπηρεσία σου μετρά στην Ελλάδα και δεν ξέρεις τι πρόκειται να γίνει  μετά από δύο χρόνια εδώ !
Ότι θα φύγει για έξω για να ξαναγυρίσει στην Ελλάδα; Μην κάνει αυτό το λάθος, μόνο χειρότερα θα είναι σε δύο χρόνια εδώ.
Να πας! Κάπως θα τη βολέψεις, μπορείς να κάνεις και κάτι άλλο παράλληλα για να συμπληρώνεις. Χτύπα και ένα μεταπτυχιακό, αν δεν έχεις. Αν μη τι άλλο θα έχεις μάθει καλά γαλλικά! Μαύρη πέτρα ρίξε πίσω σου! Άσε που δεν ξέρεις που μπορεί να σε οδηγήσει αυτό. Εδώ τι να περιμένεις; Μιζέρια.... Να ανοίξουν οι πίνακες, να ξανακλείσουν κοκ και κάποια στιγμή να διοριστείς και να παίρνεις τρεις κι εξήνα στα νησιά και στα βουνά...

Αποσυνδεδεμένος sunshine24

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 231
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Kindergärtnerin_ 90-60-90_ ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγός στην Ευρωπαική Επιτροπή- European Commission
« Απάντηση #31 στις: Οκτώβριος 28, 2012, 03:32:08 μμ »
Μήπως γίνεται και για άλλες ειδικότητες π.χ.Μαθηματικούς, Γυμναστές,  ή μόνον για νηπιαγωγούς? Και πώς μπορούμε να ενημερωθούμε σχετικά??

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

βρήκα αυτό για εργασία στη γερμανία http://axia-personal.com/%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%B1-1/%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AF%CE%B5%CF%82/
ΘΑ ΜΟΥ ΛΕΙΨΕΙΣ...
http://www.youtube.com/watch?v=cxIywbh6Cjk

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νηπιαγωγός στην Ευρωπαική Επιτροπή
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:38:06 »

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγός στην Ευρωπαική Επιτροπή
« Απάντηση #32 στις: Οκτώβριος 28, 2012, 08:39:44 μμ »
Αυτό είναι γνωστό γραφείο ευρέσεως εργασίας, αλλά σου κρατάει λεφτά απ' το μισθό, έστω κι αν δεν το λέει. Όπως όλα τα γραφεία.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος Miranda

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγός στην Ευρωπαική Επιτροπή
« Απάντηση #33 στις: Οκτώβριος 29, 2012, 09:27:46 μμ »
Αν είσαι άνεργη να πας ! Η προυπηρεσία σου μετρά στην Ελλάδα και δεν ξέρεις τι πρόκειται να γίνει  μετά από δύο χρόνια εδώ !
Ότι θα φύγει για έξω για να ξαναγυρίσει στην Ελλάδα; Μην κάνει αυτό το λάθος, μόνο χειρότερα θα είναι σε δύο χρόνια εδώ.
Να πας! Κάπως θα τη βολέψεις, μπορείς να κάνεις και κάτι άλλο παράλληλα για να συμπληρώνεις. Χτύπα και ένα μεταπτυχιακό, αν δεν έχεις. Αν μη τι άλλο θα έχεις μάθει καλά γαλλικά! Μαύρη πέτρα ρίξε πίσω σου! Άσε που δεν ξέρεις που μπορεί να σε οδηγήσει αυτό. Εδώ τι να περιμένεις; Μιζέρια.... Να ανοίξουν οι πίνακες, να ξανακλείσουν κοκ και κάποια στιγμή να διοριστείς και να παίρνεις τρεις κι εξήνα στα νησιά και στα βουνά...
Μα είναι σίγουρο ότι θα φύγω..δε με κραταει πια τίποτα εδώ. Αν δεν είναι το Λουξεμβούργο θα είναι το Λονδίνο. Έκανα εκεί μεταπτυχιακό πριν 2 χρόνια και μετά διάλεξα να επιστρέψω ενώ είχα βρει δουλειά εκεί. Απορώ με τον εαυτό μου!!Σκέφτηκα ότι θα με παίρνουν κάθε χρόνο αναπληρώτρια αλλά να που φέτος ήρθε η έκπληξη..!
Προτρέπω κι εγώ όσους ξέρω οτι μπορούν να φύγουν. Το καλύτερο site ειναι κατα τη γνώμη μου αυτό http://ec.europa.eu/eures/home.jsp?lang=el
To ερώτημα είναι δουλειά στην Commission Λουξεμβούργο part time με λιγότερα χρήματα ή Λονδίνο σε σχολείο full time ?

Αποσυνδεδεμένος Jane_Eyre

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγός στην Ευρωπαική Επιτροπή
« Απάντηση #34 στις: Οκτώβριος 29, 2012, 09:33:55 μμ »
Αν είσαι άνεργη να πας ! Η προυπηρεσία σου μετρά στην Ελλάδα και δεν ξέρεις τι πρόκειται να γίνει  μετά από δύο χρόνια εδώ !
Ότι θα φύγει για έξω για να ξαναγυρίσει στην Ελλάδα; Μην κάνει αυτό το λάθος, μόνο χειρότερα θα είναι σε δύο χρόνια εδώ.
Να πας! Κάπως θα τη βολέψεις, μπορείς να κάνεις και κάτι άλλο παράλληλα για να συμπληρώνεις. Χτύπα και ένα μεταπτυχιακό, αν δεν έχεις. Αν μη τι άλλο θα έχεις μάθει καλά γαλλικά! Μαύρη πέτρα ρίξε πίσω σου! Άσε που δεν ξέρεις που μπορεί να σε οδηγήσει αυτό. Εδώ τι να περιμένεις; Μιζέρια.... Να ανοίξουν οι πίνακες, να ξανακλείσουν κοκ και κάποια στιγμή να διοριστείς και να παίρνεις τρεις κι εξήνα στα νησιά και στα βουνά...
Μα είναι σίγουρο ότι θα φύγω..δε με κραταει πια τίποτα εδώ. Αν δεν είναι το Λουξεμβούργο θα είναι το Λονδίνο. Έκανα εκεί μεταπτυχιακό πριν 2 χρόνια και μετά διάλεξα να επιστρέψω ενώ είχα βρει δουλειά εκεί. Απορώ με τον εαυτό μου!!Σκέφτηκα ότι θα με παίρνουν κάθε χρόνο αναπληρώτρια αλλά να που φέτος ήρθε η έκπληξη..!
Προτρέπω κι εγώ όσους ξέρω οτι μπορούν να φύγουν. Το καλύτερο site ειναι κατα τη γνώμη μου αυτό http://ec.europa.eu/eures/home.jsp?lang=el
To ερώτημα είναι δουλειά στην Commission Λουξεμβούργο part time με λιγότερα χρήματα ή Λονδίνο σε σχολείο full time ?

Συμφωνώ Miranda κι εγώ έχω πίσω μου μια παρόμοια περίπτωση σαν τη δικιά σου. Ενώ είχα μια πολύ καλή δουλειά στο Birmingham γύρισα πίσω για σοβαρούς οικογενειακούς λόγους. Κι έρχομαι τώρα να ρωτήσω.. Αυτή τη στιγμή - έχοντας δουλέψει 2 μόνο χρόνια ως αναπληρώτρια Ειδικής Αγωγής, βρίσκομαι φέτος να είμαι άνεργη. Δεν ξέρω τι με κρατάει και δεν γυρίζω πίσω. Ίσως είναι και η ηλικία μου. Στα 37 του δύσκολα φεύγει κάποιος στο εξωτερικό να ξεκινήσει τη ζωή του από την αρχή....
Ποτέ μην αφήνεις μέρα να περάσει χωρίς
να χαμογελάσεις!!!

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγός στην Ευρωπαική Επιτροπή
« Απάντηση #35 στις: Οκτώβριος 29, 2012, 11:24:53 μμ »
Miranda πολύ καλά θα κάνεις. Ήθελα να σε ρωτήσω μερικά πράγματα για το Λονδίνο. Μ' αρέσει πολύ σαν πόλη και θα ήθελα να δουλέψω εκεί όταν τελειώσω το μεταπτυχιακό μου. Υπάρχουν δουλειές εκεί. Σε παιδικούς σταθμούς; Για τι λεφτά μιλάμε; Τα ενοίκια πού κινούνται;
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος Miranda

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγός στην Ευρωπαική Επιτροπή
« Απάντηση #36 στις: Οκτώβριος 30, 2012, 09:54:52 πμ »
Miranda πολύ καλά θα κάνεις. Ήθελα να σε ρωτήσω μερικά πράγματα για το Λονδίνο. Μ' αρέσει πολύ σαν πόλη και θα ήθελα να δουλέψω εκεί όταν τελειώσω το μεταπτυχιακό μου. Υπάρχουν δουλειές εκεί. Σε παιδικούς σταθμούς; Για τι λεφτά μιλάμε; Τα ενοίκια πού κινούνται;

Αν είσαι στο κέντρο είναι σχεδόν απαγορευτικό να νοικιάσεις μόνη σου (περίπου 1200 ευρώ) κι αν είσαι πιο έξω σου έρχεται το ίδιο λόγω μετακινήσεων (οι συγκοινωνίες είναι πανακριβες). Αν έχεις συγκατοικους ,που είναι πολύ συνηθισμένο εκεί και κατά τη γνώμη μου παρεξηγημένο, θα σου βγει γύρω στα 800 στο κέντρο. Τα υπολοιπα είναι περίπου σαν την Ελλάδα.
Αν έχεις τελειώσει ΑΕΙ εδώ μπορείς να δουλέψεις στο δημοτικό στην reception τάξη που είναι 5-6 ετών και οι μισθοί είναι 28000-32000 λίρες το χρόνο μεικτά. Αλλιώς σε σταθμό (nursery) που είναι λίγο πιο κάτω. Δουλειέ ς αν δεις στο site που έβαλα υπάρχουν πάρα πολλές και νομίζω μ'αυτα τα λεφτά βγαίνεις άνετα εκεί.

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγός στην Ευρωπαική Επιτροπή
« Απάντηση #37 στις: Οκτώβριος 30, 2012, 02:17:03 μμ »
Miranda, ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Συγκατοίκους όνως πώς βρίσκεις αν πας άγνωστος μεταξύ αγνώστων; Από αγγελίες; Είναι διαδεδωμένο αυτό το σύστημα; Στο Eures έχω γραφεί κι εγώ εδώ και μερικούς μήνες. Οι μόνες θέσεις είναι από Ηνωμένο Βασίλειο και σε μερικές που διάβαζα (για nursery) έλεγε μισθός πάνω από το βασικό. Έψαξα και είδα ότι ο βασικός είναι 1200, αρα τι να εννοούσε; Βέβαια, εσύ ξέρεις καλύτερα. Πόσο εύκολο είναι να προσληφθείς σε ένα nursery school ή πόσο μάλλον σε ένα δημοτικό; Προσλαμβάνουν νοτιοευρωπαίες (εννοώ με αρκετά διαφορετική προφορά από τη βρετανική); Δηλαδή, έτσι όπως μου τα λες αν βρεις συγκάτοικο ζεις καλά.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος Miranda

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγός στην Ευρωπαική Επιτροπή
« Απάντηση #38 στις: Οκτώβριος 30, 2012, 04:33:29 μμ »
Miranda, ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Συγκατοίκους όνως πώς βρίσκεις αν πας άγνωστος μεταξύ αγνώστων; Από αγγελίες; Είναι διαδεδωμένο αυτό το σύστημα; Στο Eures έχω γραφεί κι εγώ εδώ και μερικούς μήνες. Οι μόνες θέσεις είναι από Ηνωμένο Βασίλειο και σε μερικές που διάβαζα (για nursery) έλεγε μισθός πάνω από το βασικό. Έψαξα και είδα ότι ο βασικός είναι 1200, αρα τι να εννοούσε; Βέβαια, εσύ ξέρεις καλύτερα. Πόσο εύκολο είναι να προσληφθείς σε ένα nursery school ή πόσο μάλλον σε ένα δημοτικό; Προσλαμβάνουν νοτιοευρωπαίες (εννοώ με αρκετά διαφορετική προφορά από τη βρετανική); Δηλαδή, έτσι όπως μου τα λες αν βρεις συγκάτοικο ζεις καλά.

Σίγουρα ζεις καλά..γνωρίζω ήδη Έλληνες που το έχουν κάνει. Μπορείς αρχικά να στοχεύσεις σε international schools ή σε ελληνικά που αποτελεί προσόν κι όχι εμπόδιο η καταγωγή

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγός στην Ευρωπαική Επιτροπή
« Απάντηση #39 στις: Οκτώβριος 31, 2012, 02:30:00 μμ »
Μάλιστα. Οκ Μιράντα, θα το έχω υπόψιν μου. Σε κανα δυο χρόνια νομίζω ότι θα μου χρειαστεί.
ΠΕ60

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159786
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 542
Σύνολο: 542

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.087 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.