*

Αποστολέας Θέμα: 2 ώρες συνεχόμενες Πληροφορική στη Γ' Δημοτικού  (Αναγνώστηκε 2510 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος anemoni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
2 ώρες συνεχόμενες Πληροφορική στη Γ' Δημοτικού
« στις: Οκτώβριος 27, 2012, 09:44:27 πμ »
Αγαπητοί συνάδελφοι,
στο γιο μου γ' δημοτικού, βάλανε 2 ώρες συνεχόμενα πληροφορική. Πέραν της προσωπικής διαφωνίας μου με το συνεχόμενο δίωρο στους Η/Υ ειδικά για τόσο μικρά παιδιά, υπάρχει πουθενά κάποια σχετική οδηγία;
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 28, 2012, 07:52:16 πμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: 2 ώρες συνεχόμενες πληροφορική στη γ' δημοτικού
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:31:23 »

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: 2 ώρες συνεχόμενες πληροφορική στη γ' δημοτικού
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 27, 2012, 12:13:40 μμ »
anemoni απ όσο ξέρω δεν υπάρχει κάποια σχετική οδηγία. Κάποιοι συνάδελφοι μάλιστα προτιμάνε να έχουν συνεχόμενα 2ωρα γιατί σε μία διδακτική δεν προλαβαίνει να ολοκληρωθεί σχεδόν καμία δραστηριότητα στους υπολογιστές. Καλό είναι να απευθυνθείς στον σχολικό σύμβουλο για να πάρεις την γνώμη του. Επίσης, να μιλήσεις με τον διευθυντή του σχολείου για να μάθεις κατ' αρχάς εάν υπάρχει η δυνατότητα αλλαγής του προγράμματος, διότι εάν υπάρχουν δάσκαλοι και ειδικότητες με περιορισμούς (δλδ έρχονται συγκεκριμένες μέρες κτλ) τότε μπορεί να μην υπάρχει καμία περίπτωση αλλαγής.

Αποσυνδεδεμένος ipop

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: 2 ώρες συνεχόμενες πληροφορική στη γ' δημοτικού
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 27, 2012, 12:54:52 μμ »
Στο Δημοτικό το πρόγραμμα σπουδών μιλάει για 2 ώρες συνεχόμενες. Οι διευθυντές δυστυχώς όμως δεν το εγκρίνουν γιατί δεν τους βγαίνει το πρόγραμμα.

Αποσυνδεδεμένος anemoni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: 2 ώρες συνεχόμενες πληροφορική στη γ' δημοτικού
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 27, 2012, 09:37:30 μμ »
Παλιά έχω κάνει πληροφορική (κάτοχος master πληροφορικής) σε ΙΕΚ και έχω αίσθηση των πραγμάτων (βέβαια καμία σχέση ενήλικες με πιτσιρίκια). Στο πρόγραμμα σπουδών (για να είμαι ειλικρινής δεν το διάβασα όλο, με πιάσανε τα γέλια με το τι πρέπει να μαθαίνουν τα πιτσιρίκια σε 10 ώρες) δεν είναι πουθενά να γράφει για συνεχόμενες ώρες (που υπάρχει? Έχετε κάποιο link?). Ο καθηγητής που θα κάνει στα παιδιά, έκανε και πέρυσι. Τη μία φορά τους έδινε ένα κείμενο να πληκτρολογήσουν, και την άλλη φορά τους άφηνε στο διαδίκτυο. Ο ίδιος δε, ΠΑΝΤΑ καθόταν στο διαδίκτυο και κανόνιζε τις υπόλοιπες δουλειές του.  Πήγα στο διευθυντή, και του είπα τη διαφωνία μου για το συνεχόμενο δίωρο. Μου εξήγησε ότι ο συνάδελφος-αναπληρωτής δεν μπορεί να έρχεται 2 φορές την εβδομάδα από την πόλη! η οποία πόλη απέχει την αστρονομική απόσταση των 6 ολόκληρων χιλιομέτρων!! και χρειάζεται 10 λεπτά με το αυτοκίνητο και 20 λεπτά με το λεωφορείο! και που εντελώς τυχαία η οικογένεια του εν λόγω συναδέλφου είναι από τις πιο γνωστές οικογένειες του νομού... Μου έθεσε ο διευθυντής θέμα προγράμματος, κάτι που δεν ισχύει για το συντονισμό 2 σχολείων. Μπορούσαν να κανονίσουν 2 μέρες τη βδομάδα να έρχεται σε μας ή τις 3 πρώτες ώρες ή τις 3 τελευταίες, και όχι να κάνει ένα 6ωρο συνεχόμενο στα πιτσιρίκια για να μην ξανάρχεται 6 ολόκληρα χιλιόμετρα… Σας λέω: κανείς δεν του λέει τίποτα λόγω οικογένειας. Το θέμα είναι αν μπορώ να πιέσω βάση οδηγίας. Όσο για το δίωρο, προσωπικά διαφωνώ: μητέρα της μάθησης θεωρώ την επανάληψη και σε διαφορετικούς χρόνους. Άλλο πχ διάβασμα 3 ωρών μαθηματικά το Σάββατο πρωί και άλλο 1.5 ώρα Σάββατο και 1.5 Κυριακή. Τέλος πάντων, προσωπικές απόψεις, η οδηγία για το δίωρο που υπάρχει;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: 2 ώρες συνεχόμενες πληροφορική στη γ' δημοτικού
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:31:23 »

Αποσυνδεδεμένος sliver

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: 2 ώρες συνεχόμενες πληροφορική στη γ' δημοτικού
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 27, 2012, 11:19:09 μμ »
για οσους ψαχνουν που γραφει για συνεχομενες ωρες για το μαθημα της Πληροφορικης, υπαρχει σχετικη οδηγια στο τελος της σελιδας 8

http://dide.fth.sch.gr/lessons/tpe_dimo_odigos.pdf


αφορα μαλιστα (ισως μονο) τα σχολεια που υλοποιουν την πραξη:  ΝΕΟ ΣΧΟΛΕΙΟ (Σχολείο 21ου αιώνα)
και πιστεψτε με τα παιδια ουτε κουραζονται μπροστα στον υπολογιστη και οι εργασιες ολοκληρωνονται πιο αποτελεσματικα ετσι.
και μαλιστα δεν τιθεται θεμα επαναληψης γιατι σκοπος του μαθηματος δεν ειναι να μαθουν απεξω στειρες γνωσεις αλλα να υλοποιουν εργασιες και να μπαινουν στην φιλοσοφια της ομαδοσυνεργατικης κτλ. υπαρχουν ολα στον οδηγο για τον εκπαιδευτικο :)
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 27, 2012, 11:24:30 μμ από overmind »
We are so many...

Αποσυνδεδεμένος anemoni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: 2 ώρες συνεχόμενες πληροφορική στη γ' δημοτικού
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 28, 2012, 07:25:39 πμ »
1. όπως προανέφερα, ο καθηγητής ΚΑΘΕΤΑΙ. Ίσως να είχα άλλη άποψη και να συμφωνούσα με την ολοκλήρωση ΑΝ βλέπαμε εργασίες.
2. 2 ώρες στο διαδίκτυο κουράζομαι εγώ... (δεν πρόκειται να τους κάνει και φέτος κάτι, είναι γνωστός εδώ και χρόνια για την απραξία του, απλά πέρυσι το διαπιστώσαμε και μεις...)
3. στειρες γνώσεις τα μαθηματικά?! Μπορεί να μην υπάρχει άμεση σύνδεση με την καθημερινότητα, αλλά καταλαβαίνεις αργότερα την κριτική ικανότητα που σου αναπτύσσουν...
4. Σε ευχαριστώ για την οδηγία

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: 2 ώρες συνεχόμενες Πληροφορική στη Γ' Δημοτικού
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 28, 2012, 11:31:08 πμ »
Άρα λοιπόν το πραγματικό σου πρόβλημα είναι ότι θεωρείς τον εκπαιδευτικό ανεπαρκή. Σε αυτή την περίπτωση θα σου πρότεινα να αφήσεις το θέμα "κάνουν 2 συνεχόμενες ώρες" και να σκεφτείς τι θα έκανες και τι τρόπους αντίδρασης θα χρησιμοποιούσες εάν αυτός ο εκπαιδευτικός ήταν ο δάσκαλος ή ο γυμναστής (ή οποιοσδήποτε όπως καταλαβαίνεις). Δηλαδή, κάνε ότι θα έκανες αν είχες παράπονο από οποιονδήποτε εκπαιδευτικό. Μίλα με τον διευθυντή, μίλα με τους άλλους γονείς, με τον σύλλογο γονέων, με το γραφείο εκπαίδευσης, με τον σύμβουλο κτλ κτλ Μην προσπαθείς να τον """χτυπήσεις""" με πλάγιους τρόπους γιατί αφενός δεν καταφέρνεις τίποτα (δεν πρόκειται να προσφέρει κάτι στην ποιότητα του μαθήματος εάν τον αναγκάσεις να έρχεται 2 μέρες, μόνο μία κακή "εκδικητικότητα" θα ικανοποιήσεις), αφετέρου κάνεις κακό σε άλλους ευσυνείδητους συναδέλφους του. Όταν έχουμε ένα πρόβλημα το αντιμετωπίζουμε "κατάφατσα" και όχι "γύρω-γύρω".

Αποσυνδεδεμένος anemoni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: 2 ώρες συνεχόμενες Πληροφορική στη Γ' Δημοτικού
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 28, 2012, 01:46:06 μμ »
Όχι βρε παιδιά, δε θέλω να τον "εκδικηθώ" και να έρχεται 2 φορές επειδή είναι ανεπαρκής. Δεδομένης της ανεπάρκειάς του και το ότι τα πιτσιρίκια θα παίζουν στο διαδίκτυο συνεχόμενο δίωρο, θεωρώντας ότι δεν κάνει να είναι 2 συνεχόμενες ώρες τα μικρά παίζοντας στον Η/Υ, ήθελα να το αποφύγω (το διωρο, τον καθηγητή το ξέρω ότι δε γίνεται). Από γνωστούς-συναδέλφους ξέρω ότι συνέχεια γίνονται παράπονα για αυτόν, αλλά λόγω οικογένειας δε γίνεται τίποτα, τον καλύπτουν διευθυντές, η δπε, και οι πάντες. Επαρχικαή πόλη... Δεν έχω κουράγιο να ανοίξω ασκούς του αιόλου, μία φορά το έκανα και την πλήρωσε ο γιός μου. Τέλος πάντων, αφού δε γίνεται να αποφύγω το δίωρο, ας είναι δίωρο.
Σας ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση!

Αποσυνδεδεμένος sliver

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: 2 ώρες συνεχόμενες Πληροφορική στη Γ' Δημοτικού
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 28, 2012, 04:27:01 μμ »
3. στειρες γνώσεις τα μαθηματικά?! Μπορεί να μην υπάρχει άμεση σύνδεση με την καθημερινότητα, αλλά καταλαβαίνεις αργότερα την κριτική ικανότητα που σου αναπτύσσουν...

οχι οχι, δεν μιλαω για τα μαθηματικα. αλιμονο!!!
νομιζα αναφεροσουν στην πληροφορικη οπου εκει δεν νοειται να εχεις το μαθημα σε 2 ξεχωριστες μερες της εβδομαδας με σκοπο να κανεις κατι επαναληψη. αφου υποτιθεται ασχολεισαι με εκμαθηση νεων εργαλειων και δημιουργια εργασιων.

τωρα αν ο πληροφορικος του σχολειου λειτουργει ως ιδιοκτητης internet-cafe, θα επρεπε να παρει ποδι μαζι με τους πρωτους δημοσιους υπαλληλους που πανε για απολυση αλλα κατι μου λεει οτι θα φτασει να παρει μεχρι και συνταξη πρωτος απο εμας...  :P
We are so many...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159793
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 515
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 470
Σύνολο: 472

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.11 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.