*

Αποστολέας Θέμα: Βοηθεια με Γαλλικα Δημοτικου  (Αναγνώστηκε 14866 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Βοηθεια με Γαλλικα Δημοτικου
« στις: Οκτώβριος 19, 2012, 01:30:38 μμ »
Συναδελφοι Γαλλικοι, μια βοηθεια/...
Η κορη μου αρχισε Γαλλικα στο δημοτικο. Ειπαμε να μην της κανουμε ιδιαιτερο και να την αφησουμε μονη της να δουμε πως παει. Κανεις ομως απο την οικογενεια δεν ξερει Γαλλικα.
Μου ζηταει να της πω λεξεις για ορθογραφια και δεν ξερω πως να τις προφερω καν....
Οι ερωτησεις μου ειναι οι εξης...
- ΜΠορω να βρω καπου (βιβλιο- site) την προφορα των λεξεων? υπαρχουν καποιοι κανονες οπως στα αγγλικα ? δλδ πως προφερετε το καθε γραμμα?
- υπαρχει καποιο βοηθημα να μου προτεινεται για το σπιτι? στο σχολειο κανουν το Copains Copines 1.
- στο δικτυο υπαρχουν καποιες σελιδες με υλικο για το βιβλιο αυτο? ή εξτρα υλίκο?
- μεχρι ποιο επιπεδο θα φθασουν τα παιδια στο δημοτικο?
- λετε να τα καταφερει το παιδι χωρις ιδιαιτερο? δεν εχω βρει την δασκαλα του σχολειου να την ρωτησω ακομα , ειναι παντως μελετηρη και τα παει καλα με τις γλωσσες. (κανουμε μαζι αγγλικα).
ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βοηθεια με Γαλλικα Δημοτικου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:58:58 »

Αποσυνδεδεμένος Τάνια84

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 505
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Smile!Things will eventually get better!!!
    • Προφίλ
Απ: Βοηθεια με Γαλλικα Δημοτικου
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 19, 2012, 01:42:45 μμ »
Έλα μωρέ catwoman μη πανικοβάλλεσαι!!! άκου εδώ τις λέξεις της για την προφορά!http://translate.google.gr/?hl=el&tab=wT#fr/el/
Τα γαλλικά είναι μια πολύ όμορφη γλώσσα, εγώ τα έμαθα μέσα σε 3 χρονιές στο γυμνάσιο και εννοείται ότι δεν χρειάζεται ιδιαίτερο εκτός και αν θέλει να προχωρήσει και σε ένα πτυχίο αργότερα! Όσο για βοηθήματα και λοιπά εγώ δεν ξέρω είμαι μια Αγγλικού απλά!!! ;D ;D ;D
Μην κάνεις στους άλλους αυτό που δεν θέλεις να κάνουν σε σένα!

Αποσυνδεδεμένος gallikou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 718
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βοηθεια με Γαλλικα Δημοτικου
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 19, 2012, 01:49:51 μμ »
Συναδελφοι Γαλλικοι, μια βοηθεια/...
Η κορη μου αρχισε Γαλλικα στο δημοτικο. Ειπαμε να μην της κανουμε ιδιαιτερο και να την αφησουμε μονη της να δουμε πως παει. Κανεις ομως απο την οικογενεια δεν ξερει Γαλλικα.
Μου ζηταει να της πω λεξεις για ορθογραφια και δεν ξερω πως να τις προφερω καν....
Οι ερωτησεις μου ειναι οι εξης...
- ΜΠορω να βρω καπου (βιβλιο- site) την προφορα των λεξεων? υπαρχουν καποιοι κανονες οπως στα αγγλικα ? δλδ πως προφερετε το καθε γραμμα?
- υπαρχει καποιο βοηθημα να μου προτεινεται για το σπιτι? στο σχολειο κανουν το Copains Copines 1.
- στο δικτυο υπαρχουν καποιες σελιδες με υλικο για το βιβλιο αυτο? ή εξτρα υλίκο?
- μεχρι ποιο επιπεδο θα φθασουν τα παιδια στο δημοτικο?
- λετε να τα καταφερει το παιδι χωρις ιδιαιτερο? δεν εχω βρει την δασκαλα του σχολειου να την ρωτησω ακομα , ειναι παντως μελετηρη και τα παει καλα με τις γλωσσες. (κανουμε μαζι αγγλικα).
ευχαριστω
Μπες στο site του εκδοτικού οίκου του Copains Copines στο www.traitdunion.gr, και στο telechargez les ressources electroniques θα βρεις αρκετό υλικό. Επίσης υπάρχει και ακουστικό CD με τους διαλόγους και τα τραγουδάκια αυτής της μεθόδου. Μπορείς να το προμηθευτείς θα σε διευκόλύνει πολύ. Στο τέλος της Γ' Γυμνασίου τα παιδιά φτάνουν σε ένα επίπεδο Α2-Β1, εάν διαβάζουν και τα ίδια. Αν θέλετε κάτι παραπάνω, το σχολείο δεν αρκεί στα Γαλλικά. Ας ρώταει τις απορίες της η μικρή στη δασκάλα. Οι περισσότερες είμαστε πρόθυμες να απαντήσουμε. Το βασικό είναι να μην αφήνει κενά.

Αποσυνδεδεμένος stavy_t

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 174
    • Προφίλ
Απ: Βοηθεια με Γαλλικα Δημοτικου
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 19, 2012, 01:55:04 μμ »
Καλησπέρα!το επίπεδο των γαλλικών στο σχολείο είναι όπως δύο προκαταρτικών τάξεων στο φροντιστήριο στα αγγλικά και φτάνει Α1-.Θα μάθουν κατηγοριοποιημένο λεξιλόγιο και βασικές φρασούλες να επικοινωνουν,να συστήνονται, να ρωτουν κτλ. Δεν είναι πολύ εύκολο να βγάλεις άκρη με την προφορά των λέξεων με κανόνες. Συνηθως με την τριβή μέσα στην τάξη μαθαίνουν την προφορά των λέξεων. Γενικά στα γαλλικά υπάρχει η τάση να μην ακούγονται οι τελευταίες συλλαβές και υπάρχουν κάποιοι δίφθογγοι που προφέρονται στάνταρ. Π.χ. λέξεις σε -eau, -au προφέρονται -ο. επίσης τα -er ακούγονται -ε και τα -ère -ερ αλλά το ρ όπως όχι το ελληνικό. Αν μελετά όσα κάνουν στο σχολείο αρκετά και μαθαίνει να γράφει τις λέξεις και προτάσεις ορθογραφημένα δεν θα χει πρόβλημα στις δύο τάξεις του δημοτικού. Από κει κ πέρα εξαρτάται πόσο η δασκάλα στο σχολείο επιμένει, εξηγεί κτλ για το αν θα καταλάβουν αρκετά τα παιδιά. Αν θες να μάθει τη γλώσσα να μιλά κ γαλλικά δεν υπάρχει περίπτωση στο σχολείο. Κάποια βασικά θα τα μάθει στο σχολείο. Το πρόβλημα είναι πως υπάρχει ασυνέχεια στις βαθμίδες και μετα στο γυμνάσιο δεν μπορούν τα παιδιά να επωφεληθούν από το μάθημα, πρέπει να ασχολούνται πάρα πολύ για να μάθουν.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βοηθεια με Γαλλικα Δημοτικου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:58:58 »

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βοηθεια με Γαλλικα Δημοτικου
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 19, 2012, 08:26:19 μμ »
ασυνεχεια οταν λες τι εννοεις?

Αποσυνδεδεμένος EmmaB

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 831
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 'Ο,τι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό
    • Προφίλ
Απ: Βοηθεια με Γαλλικα Δημοτικου
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 19, 2012, 10:07:53 μμ »
Στο γυμνασιο catwoman θα αρχισουν παλι απο την αρχη τα γαλλικα.Αλφαβητα κλτ.Ισως αυτο να εννοει η stavy μιλωντας για ασυνεχεια.Να φανταστεις ειναι μεσα Οκτωβρη και η πρωτη γυμνασιου δεν εχει μπει ακομη στο βιβλιο.Μην αγχωνεσαι μια χαρα θα τα παει η μικρη.Και ο,τι χρειαστειτε(βασικα αποριες να λυσουμε) εμεις ειμαστε εδω!
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 19, 2012, 10:11:15 μμ από EmmaB »
On ne voit bien qu’avec le cœur. L’essentiel est invisible pour les yeux.

Le petit prince

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βοηθεια με Γαλλικα Δημοτικου
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 20, 2012, 07:57:37 πμ »
απο την αρχη? καταλαβα. στο γυμνασιο μας βλεπω να αρχιζουμε το ιδιαιτερο....ευχαριστω για την βοηθεια . Να ειστε καλα!

Αποσυνδεδεμένος kyriakh

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 186
    • Προφίλ
Απ: Βοηθεια με Γαλλικα Δημοτικου
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 20, 2012, 08:17:45 πμ »
δοκιμασε  και το www.lexique.fle.free.fr ,φυσικα  και το google translator  που  σου  ειπε η gallikou.
P.S.δεν  είναι  πολυ  ηττοπαθες  να  λεμε οτι  χωρις  ιδιαιτερο  δεν  μαθαινεται  ξενη  γλωσσα; Αρκετες  ειμαστε  που  προετοιμαζουμε παιδια  για πτυχιο  μεσα  στο  σχολειο .Λιγο  παθος  κι  οραμα ;

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βοηθεια με Γαλλικα Δημοτικου
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 20, 2012, 11:28:41 πμ »
εννοω οτι αφου στο γυμνασιο κανουν τα ιδια παλι αρα δεν μπορει το παιδι να προχωρησει για διπλωμα....αναγκαστικα ερχεται το ιδιαιτερο... :-\

Αποσυνδεδεμένος gallikou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 718
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βοηθεια με Γαλλικα Δημοτικου
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 20, 2012, 12:15:13 μμ »
δοκιμασε  και το www.lexique.fle.free.fr ,φυσικα  και το google translator  που  σου  ειπε η gallikou.
P.S.δεν  είναι  πολυ  ηττοπαθες  να  λεμε οτι  χωρις  ιδιαιτερο  δεν  μαθαινεται  ξενη  γλωσσα; Αρκετες  ειμαστε  που  προετοιμαζουμε παιδια  για πτυχιο  μεσα  στο  σχολειο .Λιγο  παθος  κι  οραμα ;
Βαριά για Α2 στην Γ' Γυμνασίου. Αφού στην Α' ξεκινάμε απο την αρχή και τα βιβλία είναι επιεικώς άθλια!Άντε με παραπανω προσπάθεια και κάνοντας πολλά πράγματα εκτός βιβλίου Β1 στη Γ'. Για παραπάνω αυτά που διδάσκονται στο Γυμνάσιο δεν επαρκούν.Εκτός αν έχεις πολύ μικρό τμήμα και παιδιά  - θαύματα που διαβάζουν και ενδιαφέρονται. Εγώ προς το παρόν αυτό το θαύμα δεν έχω ζήσει...

Αποσυνδεδεμένος EmmaB

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 831
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 'Ο,τι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό
    • Προφίλ
Απ: Βοηθεια με Γαλλικα Δημοτικου
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 20, 2012, 05:34:24 μμ »
δοκιμασε  και το www.lexique.fle.free.fr ,φυσικα  και το google translator  που  σου  ειπε η gallikou.
P.S.δεν  είναι  πολυ  ηττοπαθες  να  λεμε οτι  χωρις  ιδιαιτερο  δεν  μαθαινεται  ξενη  γλωσσα; Αρκετες  ειμαστε  που  προετοιμαζουμε παιδια  για πτυχιο  μεσα  στο  σχολειο .Λιγο  παθος  κι  οραμα ;
Κυριακη μου,σαφως και υπαρχουν καθηγητριες με παθος και οραμα που κανουν πολυ καλη δουλεια.Αλλα πως ενα παιδι με 2 ωρες(80- 90 λεπτα για την ακριβεια)την εβδομαδα θα μπορεσει να παρει Β2 μεχρι την Γ Γυμνασιου αντε Α λυκειου;
Αυτο ειναι το χρονικο οριο που βαζουν οι γονεις για την αποκτηση πτυχιων σ'ολες τις γλωσσες.

« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 20, 2012, 05:36:07 μμ από EmmaB »
On ne voit bien qu’avec le cœur. L’essentiel est invisible pour les yeux.

Le petit prince

Αποσυνδεδεμένος kyriakh

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 186
    • Προφίλ
Απ: Βοηθεια με Γαλλικα Δημοτικου
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 21, 2012, 06:31:54 μμ »
Καλησπερα, Β2  με  τιποτα , αλλα ξεκινημα Β1  γινεται αν  τυχει το θαυμα  να  ακολουθουμε ολες  και τα 5  χρονια  το  συστημα  CECR .Τα  'χουμε ξανασυζητήσει , μας  εφαγε  το χασιμο χρονου  στη γραμματικη .Στειλτε  μου  σε  p.m τα  mail  σας , οι  γαλλικουδες,  και τελος  χρονιας  θα  σας  δωσω  τις  δουλειες  της  Γ' γυμνασιου  μου. Δεν  εκαναν  στο δημοτικο   γαλλικα γιατι  στα δυσπροσιτα  ΑΜΟ  ειναι ανεκδοτο (φετος  ουτε  φιλολογο  εχουμε  στο  γυμνασιο )αλλα  με  το  e-twinning  εχουν  ξεφυγει ... τους  πρεσαρω  κι εγω με  τα power point και  τις  ηχογραφησεις  που  τους βαζω να μου ετοιμαζουν , ετσι  που  βλεπουν την  πόρρωση  στα  ματια  της  40αρας  σου  λενε  "μην της  το χαλασουμε  , ας τα κανουμε  αυτα που  μας  λεει ,πού  θα ξαναβρουμε  τετοιο νουμερο"

Αποσυνδεδεμένος EmmaB

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 831
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 'Ο,τι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό
    • Προφίλ
Απ: Βοηθεια με Γαλλικα Δημοτικου
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 21, 2012, 07:19:31 μμ »
Κυριακη μου αυτο που εχω να πω ειναι ενα μεγαλο μπραβο! :)
On ne voit bien qu’avec le cœur. L’essentiel est invisible pour les yeux.

Le petit prince

Αποσυνδεδεμένος stavy_t

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 174
    • Προφίλ
Απ: Βοηθεια με Γαλλικα Δημοτικου
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 25, 2012, 12:01:26 μμ »
Δεν έχω δουλέψει Γαλλικά στο δημόσιο σχολείο μονο ιδιαίτερα.Μου τυχε φέτος ένα κοριτσάκι δευτέρα γυμνασίου και ζήτησε μαθήματα για Α2. Είχε μια Γαλλικών σπίτι μόνο να τη διαβάζει σε ότι έκαναν στο σχολείο τα τρια χρόνια. Και το επίπεδο της είναι τραγικό. Φυσικά την ξεκίνησα από Α1 και τα περισσότερα που κάνουμε δεν τα ξέρει. Πιστεύω έχει να κάνει κ με το μαθητή. Αν δεν δώσει αρκετή σημασία κ κόπο στο σχολείο με τοσες λίγες ώρες και μεγάλα τμήματα δεν γίνεται να μάθει αρκετά. Η ασυνέχεια που είπα σε άλλο σημείο δεν έχει να κάνει μόνο με το ότι ίσως επαναλάβουν τα ίδια. Εχει να κάνει κ με τα βιβλία που είναι άλλου τύπου διαφορετική αντιμετώπιση και πώς διδάσκονται κ σε τι επιμένουν οι καθηγητές. Μαθαίνοντας μόνο γραμματικά φαινόμενα μην ξέροντας που και πως να τα χρησιμοποιήσουν τα παιδια δεν βρίσκουν ενδιαφέρον ουτε επωφελούνται. Το σημαντικότερο είναι οι ώρες διδασκαλίας και το μέγεθος των τμημάτων νομίζω στις ξένες γλώσσες.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158554
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 387
Σύνολο: 408

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.105 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.