*

Αποστολέας Θέμα: Επίπεδο σπουδών στην ΑΣΠΑΙΤΕ  (Αναγνώστηκε 41357 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος valentino

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Επίπεδο σπουδών στην ΑΣΠΑΙΤΕ
« Απάντηση #56 στις: Νοέμβριος 02, 2012, 12:08:58 μμ »
παιδιά ασπαιτε μετράει πάααααααααααααααααρα πολύυυυυ για την εκπαίδευση.........ΤΕΛΟΣ!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επίπεδο σπουδών στην ΑΣΠΑΙΤΕ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:02:22 »

Αποσυνδεδεμένος mentoras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 225
    • Προφίλ
Απ: Επίπεδο σπουδών στην ΑΣΠΑΙΤΕ
« Απάντηση #57 στις: Απρίλιος 08, 2013, 04:55:50 μμ »
Υπαρχει πουθενα ανηρτημενο, ψηφιακο υλικο, για τα μαθηματα που διδασκονται στην ασπαιτε?  ebooks, pdf, διαφανειες, οτιδηποτε σχετικο.

Αποσυνδεδεμένος sakis69

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 18.41- Αισιοδοξω κ ελπιζω!!!
    • Προφίλ
Απ: Επίπεδο σπουδών στην ΑΣΠΑΙΤΕ
« Απάντηση #58 στις: Μάιος 02, 2013, 09:35:30 μμ »
Λοιπόν παιδιά θα ήθελα να σας πώ την γνώμη μου για το ΕΠΠΑΙΚ διότι είχα τις ίδιες ανησυχίες...πρίν εισαχθώ. Παρακολουθώ φέτος το πρόγραμμα και αισίως τελειώνουμε στις 7 Ιουνίου. Στο πρώτο εξάμηνο δεν σας κρύβω πως είμασταν ιδιαίτερα αγχωμένοι διότι όλα γινόταν  ταυτόχρονα( πρόοδοι, εργασίες, ΠΑΔ) και δεν πείραζε αυτό, αλλά δεν υπήρχε σωστή ενημέρωση, τουλάχιστον όσον αφορά τις ΠΑΔ, καταλαβαίνετε λοιπόν ότι επικρατούσε πανικός, μπάχαλο κτλ. Οι επόπτες κάνουν παρατηρήσεις σε ότι τους κόβει....(υπήρχαν κ σοβαροί, δεν λέω...) αλλά γενικά κάνεις διδασκαλίες όπως τις φαντάζεσαι στο μυαλό σου ακολουθώντας δυό- τρείς μεθόδους(βήματα) που σου δώσανε σε ένα χαρτί...Το επίπεδο των παιδιών όσων αφορά τα προσόντα στα χαρτιά είναι ιδιαίτερα υψηλό, αλλά όσον αφορα την αντιληψη κανονικό κ μερικές φορές εκνευριστικά χαμηλό...Οι απαιτήσεις του προγράμματος έχουν να κάνουν με το χρόνο...όχι δύσκολα, αλλα πρέπει να διαθέτεις πολύ χρόνο στις εργασίες. Ο υπολογιστής παίρνει φωτιά...Το (κακό) της υπόθεσης είναι ότι παρασύρονται όλοι να αποκτήσουν πολύ καλές βαθμολογίες, με αποτέλεσμα να ακολουθείς κ σύ και να κουραζόμαστε όλοι περισσότερο απ΄ότι θα έπρεπε(οι βαθμολογίες δεν φαίνονται πουθενά και κανένας δεν κόβετε ΠΟΤΕ). Στο Β εξάμηνο είναι όλα πιό εύκολα διότι γνωρίζεις..., και γιατί ο χρόνος είναι ελάχιστος..Τώρα όσον αφορά το πρόγραμμα γενικά, εγώ προσωπικά έμαθα πολλά πράγματα καινούρια και ενδιαφέροντα για την εκπαίδευση, την διδασκαλία, και τους μαθητές. Νομίζω πως αξίζει τον κόπο. Ελπίζω να βοήθησα κάπως αυτούς που ενδιαφέρονται να το παρακολουθήσουν.

Αποσυνδεδεμένος Vaggelis_94

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Για να μπουν τα πραγματα στην θεση τους
« Απάντηση #59 στις: Ιούλιος 01, 2017, 06:47:12 πμ »
Καλησπερα απο μενα.
Φοιτητης της σχολης ειμαι μελλοντικος σας συναδελφος. Ειμαι σ αυτη την σχολη 4 χρονια ετοιμαζομαι να μπω στον τελευταιο. Απο την πρωτη μερα που πηγα εκει τα λογια της πλειονοτητας των καθηγητων ηταν τα εξης : η σχολη περιμενει απο εσας, εμεις εδω ειμαστε για να σας μαθουμε καποια πραγματα κι εσεις αναλογα με τον βαθμο που θα ασχοληθειτε θα φτιαξετε μια εικονα στην κοινωνια διαφημισης για την σχολη η δυσφημισης. Αυτο που θελω να πω ειναι οτι δυστυχως οι βασεις εισαγωγης στην σχολη εχουν πεσει δραματικα. Και τα περισσοτερα παιδια δεν ασχολουνται οργανωμενα με την σχολη. Οι καθηγητες κατα την γνωμη μου ειναι πολυ μορφωμενοι και εχουν ορεξη για δουλεια. Αν πας και πιασεις την κουβεντα μαζι τους θα σου μαθουν πραγματα. Τα τελευταια χρονια η σχολη εχει στελεχωθει απο καιηγητες του ΕΜΠ. Γινονται βηματα προς τα μπροστα ο προεδρος της σχολης (σε συζητηση που ειχα με καθηγητη) εχει δωσει εντολη καθε χρονο οι καθηγητες να ανεβαζουν το επιπεδο δυσκολιας των εξετασεων. Ξερω σας δειχνω μια ουτοπικη κατασταση αλλα αυτη ειναι η μια πλευρα του νομισματος. Η αλλη εχει να κανει κυριως με την ολιγορια των φοιτητων. Η πλειονοτητα ερχεται απο ΕΠΑΛ οπου στην ουσια τα παιδια δεν μαθαινουν απολυτως τιποτα. Αποτελεσμα αυτου ειναι να βλεπεις καθηγητες απογοητευμενους πολλες φορες μπορω να πω και ξενερωμενους.
Τελος θελω να σας μεινει ενα πραγμα. Η σχολη για αυτους που θα ασχοληθουν ειναι παρα πολυ καλη φτανει ομως να αγαπας αυτο που κανεις και να ασχοληθεις οπως ειπα. Να φας λιγο τρεξιμο παραπανω να εργαστεις πανω σε οτι βαζουν οι καθηγητες κλπ κλπ. Γι αυτους που δεν θα ασχοληθουν θα παραμενει μια κακη σχολη που θα τους δινει πτυχιο με 6 και αντι να νιωθουν τυχεροι που την εβγαλαν να την χλευαζουν. Το πτυχιο που δινει αυτη η σχολη καμια αλλη δεν το δινει στην ελλαδα. Ας το εκμεταλλευτουμε επιτελους σωστα.
Καλη σας ημερα

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επίπεδο σπουδών στην ΑΣΠΑΙΤΕ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:02:22 »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Επίπεδο σπουδών στην ΑΣΠΑΙΤΕ
« Απάντηση #60 στις: Ιούλιος 01, 2017, 10:54:00 πμ »
Vaggelis_94 καλώς ήρθες στο pde.

Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες που μας μεταφέρεις για το πενταετές πρόγραμμα φοίτησης στην ΑΣΠΑΙΤΕ.
Ωστόσο, σε αυτό το θέμα συζητάμε για το επίπεδο του ετήσιου προγράμματος ΕΠΠΑΙΚ της ΑΣΠΑΙΤΕ.

Αποσυνδεδεμένος Βebis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 153
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίπεδο σπουδών στην ΑΣΠΑΙΤΕ
« Απάντηση #61 στις: Σεπτέμβριος 28, 2021, 05:19:02 μμ »
Έχω επιλεγεί στο ΕΠΠΑΙΚ το νέο ακαδημαϊκό έτος.  Το ερώτημά μου είναι σχετικά με τις ώρες διδασκαλίας. 

Μας ενημέρωσαν πως, θα τα μαθήματα γίνονται διαδικτυακά, προγραμματίζονται να ξεκινήσουν στις 11 Οκτωβρίου 2021, διεξάγονται απογευματινές ώρες (16:00-21:00).  Αυτό σημαίνει πως, τα απογεύματα μου δεν μπορώ να ασχοληθώ ως ωρομίσθιος εκπαιδευτής σε διαφορές δομές (σδε, ιεκ, πανεπιστήμιο);   Είναι σημαντικό να ξέρω ποιες ήμερες και ώρες κάθε ημέρα θα είμαι απασχολημένος με το ΕΠΠΑΙΚ.  Γιατί πώς θα βιοποριστώ φέτος;  Βέβαια το γνώριζα εξ αρχής, ότι κάτι τέτοιο θα συνέβαινε, αλλά τώρα που έχω επιλεγεί είναι διαφορετικά. 

Όποιος γνωρίζει, ας απαντήσει σας παρακαλώ.  Ποιο το εμαιλ του προγράμματος ΕΠΠΑΙΚ να ρωτήσω.  Μου έστειλαν από ένα εμαιλ που είναι όμως no-reply.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Επίπεδο σπουδών στην ΑΣΠΑΙΤΕ
« Απάντηση #62 στις: Σεπτέμβριος 28, 2021, 05:29:00 μμ »
Συγχαρητήρια για την επιλογή. Είναι πολύ σημαντική η απόκτηση παιδαγωγικής επάρκειας, οπότε αξίζει η όποια θυσία.
Κάθε παράρτημα ΑΣΠΑΙΤΕ έχει δικό του e-mail, το οποίο μπορείς να βρεις στην ιστοσελίδα της ΑΣΠΑΙΤΕ.
Μερικά παραρτήματα βγάζουν διαφορετικά απογεύματα μαθήματος για κάθε τμήμα, για να βολεύουν όσους παρακολουθούν.
Αν είσαι σε παράρτημα που δίνει αυτήν την επιλογή, τότε λογικά θα μπορείς να διαλέξεις τις μέρες φοίτησης.

Αποσυνδεδεμένος Βebis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 153
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίπεδο σπουδών στην ΑΣΠΑΙΤΕ
« Απάντηση #63 στις: Σεπτέμβριος 28, 2021, 05:45:57 μμ »
1. Υπάρχει υλικό μαθημάτων σε pdf κάπου, ψηφιακή μορφή...?

2. Είμαι στην Αθηνά, αλλά ποιο το σχετικό λινκ με το εμαιλ?

3. Εχω διαβάσει τόσες αναρτήσεις εδώ μέσα σχετικά με το επίπεδο... Είναι απογοητευτικές οι 9/10.  Φαίνεται πως το επίπεδο είναι αρκετά χαμηλό και πάνε, όσοι απλά θέλουν το ‘χαρτί’.  Αυτό αποκόμισα και μακάρι να κάνω λάθος, αλλά κυρίως να διαψευστώ.  Πρόκειται να τα βγάλω οριακά εφέτος οικονομικά, αφού τις απογευματινές ώρες (πόσες ακριβώς και ποιες ημέρες θα είναι μπορεί να απαντησει κάποιος...) θα είμαι κωλυόμενος.  Στην ηλικία που είμαι και με τις οικογενειακές υποχρεώσεις που έχω, δεν με παίρνει να χάνω το χρόνο μου.  Εκτός αυτού θέλω να μάθω.  Για αυτό ρωτώ, πόσο απαιτητικές είναι οι παρακολουθήσεις και πόσες θυσίες πρέπει να κάνω…  Σκάφτομαι να ψάχνω μόνο τις πρωινές ώρες για ώρες απασχόλησης σε άλλες δομές εκπαίδευσης.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Επίπεδο σπουδών στην ΑΣΠΑΙΤΕ
« Απάντηση #64 στις: Σεπτέμβριος 28, 2021, 06:20:42 μμ »
Επικοινώνησε με την γραμματεία του ΕΠΠΑΙΚ για να πάρεις απαντήσεις στα ερωτήματά σου:
https://www.aspete.gr/index.php/el/επικοινωνία/καταλογος/63-υπηρεσίες/75-γραμματεία-εππαικ.html

Τρία απογεύματα είναι συνήθως τα μαθήματα. Το πρόγραμμα έχει 4 ακαδημαϊκές ώρες κάθε απόγευμα.
Το επίπεδο είναι καλό. Μπορείς να μάθεις αρκετά πράγματα και η παιδαγωγική πιστοποίηση είναι ανεκτίμητη.
Χωρίς αυτήν δεν έχεις ελπίδες στην τυπική εκπαίδευση, γιατί πάντα θα προηγούνται όσοι την έχουν.

Αποσυνδεδεμένος Βebis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 153
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίπεδο σπουδών στην ΑΣΠΑΙΤΕ
« Απάντηση #65 στις: Οκτώβριος 08, 2021, 12:33:18 πμ »
Τελικά, βγήκε το πρόγραμμα.  Είναι τέσσαρις ήμερες την εβδομάδα και όχι τρεις.  Το θεωρώ πολύ τέσσερα απογεύματα να είναι δεσμευμένα για το πρόγραμμα.  Εργαζόμαστε, έχουμε τόσες υποχρεώσεις.  Και σε ενημερώνουν αργά…  :-\ Τα μαθήματα θα γίνονται διαδικτυακά, που είναι θετικό.

1. Μπορώ να τους ζητήσω να αλλάξω τμήμα?

2. Ακόμα και να με αλλάξουν τμήμα, θα έχω πρόβλημα ένα δίωρο 17.00-19.00.  Μπορώ να το καταγράφω εγώ στον η/υ και να το παρακολουθώ αργότερα.  Εννοείται τις εργασίες τις κάνω κανονικά.  Όμως θα το δεχτούνε?  Δεν πρέπει να παίρνουν και παρουσίες?  Κάποια πρόταση?  Είναι τόσο ανελαστικό? :D

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Επίπεδο σπουδών στην ΑΣΠΑΙΤΕ
« Απάντηση #66 στις: Οκτώβριος 08, 2021, 05:28:42 μμ »
Ρώτησε στη γραμματεία του τμήματος. Αν υπάρχει άλλο τμήμα με ωράριο που σε βολεύει περισσότερο ίσως σε αλλάξουν.
Σίγουρα παίρνουν παρουσίες και λογικά θα ζητήσουν να το παρακολουθείς την ώρα που γίνεται το μάθημα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32278
  • Τελευταία: Parask
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158539
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 490
Σύνολο: 504

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.08 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.