*

Αποστολέας Θέμα: Σύστημα Πιστοποίησης Εκπαιδευτικής Επάρκειας Εκπαιδευτών Ενηλίκων της Μη Τυπικής  (Αναγνώστηκε 863309 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος anikologr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 449
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τα αυτοκίνητα...
    • Προφίλ
    • https://docs.google.com/forms/d/1ujwDvvYzRfhjfnvjxJfqLXnHigfiqJZl3tVxaeLOsPM/edit#
Kαλησπέρα! Τα δικαιολογητικά τα στείλατε σε απλή φωτοτυπία; Kάνατε κάποια επικύρωση/ γνήσιο υπογραφής σε ΚΕΠ;; Νομίζω ότι δεν αναφέρεται κάτι ως προς αυτό στα σχετικά έγγραφα του ΕΟΠΠΕΠ.
Εγώ φωτοτυπίες και υπεύθυνη δήλωση..
Στοιχεία Εκπαιδευκών αντιτιθέμενων - θιγόμενων από τις υποχρεωτικές μετατάξεις

https://docs.google.com/forms/d/1ujwDvvYzRfhjfnvjxJfqLXnHigfiqJZl3tVxaeLOsPM/edit#

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος edge

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 91
    • Προφίλ
Δεν μπορούμε να προβούμε σε αλλαγή στοιχείων όσο η κατάσταση της αίτησης μας είναι υπό έλεγχο. Μίλησα τηλεφωνικά μαζί τους και μου είπαν ότι δεν μπορώ να αλλάξω-προσθέσω ακόμα στοιχεία εάν δεν οριστικοποιηθεί η αίτηση μου. Απλά να περιμένω...

! Μεγάλη αρετή η υπομονή ... τελικά ! thanks

Αποσυνδεδεμένος #mpourmpoulithra#

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλησπέρα συνάδελφοι,

Μπήκα και εγώ λοιπόν στο site του εοππεπ για να συμπληρώσω την αίτηση για την πιστοποίηση. Έχω όμως κάποιες απορίες.

1. Τα ιεκ του οαεδ και τα δημόσια ιεκ είναι αρχική επαγγελματική εκπαίδευση/κατάρτιση ή συνεχιζόμενη επαγγελματική κατάρτιση?
2. Τα κ.δ.β.μ  σε ποια κατηγορία από τις παραπάνω ανήκουν?
3. Η εμπειρία στη Δ.Β.Μ που έχει στο τέλος της εκπαιδευτικής εμπειρίας θα πρέπει να βάλω ναι ή όχι από την στιγμή που έχω εμπειρία στις προαναφερθέντες δομές εκπαίδευσης?
4. Τέλος, αντε και τα συμπλήρωσα τι πρέπει να κάνω μετά? Στέλνω τα 120 ευρώ μαζί με τα δικαιολογητικά? Τι ακριβώς πρέπει να κάνω?


Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!

Συνδεδεμένος Gianis90

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 272
    • Προφίλ
Υπάρχει κάποιος που η αίτησή του έχει προχωρήσει από το στάδιο "Σε κατάσταση ελέγχου" ή δεν ελέγχουν τίποτα ακόμα;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος mpagiampous

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
καλησπέρα σε όλους
η έλλειψη οδηγιών απο την πλευρα του ΕΟΠΠΕΠ και η δυσκολία να πιάσεις γραμμή, καθιστά αυτό το φόρουμ άκρως απαραίτητο, μπας και μεταξύ μας βρουμε καμια άκρη γιατί πολλα είναι τα σημεία στην ηλ. αιτηση που σε γεμιζουν με απορίες!
Ακόμα κι αν διαβασα εκτος του φεκ και της προκυρηξης και όλες τις σελίδες του φόρουμ επί του θέματος μας δεν εχω βγαλει άκρη ακόμα για τα παρακάτω(σε σχέση με τη συμπληρωση της ηλ. αιτησης):
1) στα στοιχεια μητρωου στον κωδικό ΣΤΕΠ βάζεις όλους τους κωδικούς ΣΤΕΠ και τους ΕΚΟ, για τους οποιους κάνεις αντίστοιχες εγγραφές στη διδακτική και επαγγελματική εμπειρία;
2)Στη διδακτική εμπειρία , στις εγγραφές που αφορουν προυπηρεσία σε ΙΕΚ τσεκάρεις ή όχι το κουτάκι εμπειρία στη ΔΒΜ;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια απάντηση..

Αποσυνδεδεμένος Li0

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 495
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Παιδιά το 100ωρο πρόγραμμα του ΙΔΕΚΕ είναι πιστοποιημένο από τον ΕΟΠΠΕΠ ή από το ΕΚΕΠΙΣ?
Ή κανένα από τα δύο?

Αποσυνδεδεμένος Άστρο

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 550
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Παιδιά το 100ωρο πρόγραμμα του ΙΔΕΚΕ είναι πιστοποιημένο από τον ΕΟΠΠΕΠ ή από το ΕΚΕΠΙΣ?
Ή κανένα από τα δύο?
Στην ερώτησή σου μπορώ με σιγουριά να σου απαντήσω ότι: Ο ΕΟΠΠΕΠ αναγνωρίζει το 100ωρο πρόγραμμα του ΙΔΕΚΕ.
:) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος Li0

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 495
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
εχω και το μεταπτυχιακο της εκπαιδευσης ενηλικων απλως ρωταω γιατι από γραφειοκρατία καλά πάμε! Thxxxx <3

Αποσυνδεδεμένος smitsios

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλησπέρα.
Γνωρίζει κανείς πότε θα ξενικήσει ?

Αποσυνδεδεμένος pr0

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 86
  • ΕλΑλέξανδρος
    • Προφίλ
Γιατί χρειάζεται όλο αυτό; Ή αλλιώς ειπωμένο, τι δε μπορεις να κάνεις αν δεν έχεις γραφτεί σ'αυτόν τον εοππεπ;
(δε ξέρω τι είναι μα να υποθέτω ότι δίνει κάποια άδεια περιορισμένης διαρκείας έτσι ώστε κάθε λίγο να ξαναπληρώνεις - σα τις επαγγελματικές άδειες οδήγησης ένα πράμα;)

Αποσυνδεδεμένος edge

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 91
    • Προφίλ
καλησπέρα σε όλους
η έλλειψη οδηγιών απο την πλευρα του ΕΟΠΠΕΠ και η δυσκολία να πιάσεις γραμμή, καθιστά αυτό το φόρουμ άκρως απαραίτητο, μπας και μεταξύ μας βρουμε καμια άκρη γιατί πολλα είναι τα σημεία στην ηλ. αιτηση που σε γεμιζουν με απορίες!
Ακόμα κι αν διαβασα εκτος του φεκ και της προκυρηξης και όλες τις σελίδες του φόρουμ επί του θέματος μας δεν εχω βγαλει άκρη ακόμα για τα παρακάτω(σε σχέση με τη συμπληρωση της ηλ. αιτησης):
1) στα στοιχεια μητρωου στον κωδικό ΣΤΕΠ βάζεις όλους τους κωδικούς ΣΤΕΠ και τους ΕΚΟ, για τους οποιους κάνεις αντίστοιχες εγγραφές στη διδακτική και επαγγελματική εμπειρία;
2)Στη διδακτική εμπειρία , στις εγγραφές που αφορουν προυπηρεσία σε ΙΕΚ τσεκάρεις ή όχι το κουτάκι εμπειρία στη ΔΒΜ;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια απάντηση..

mpagiampous καλώς ήρθες στο pde

Στους κωδικούς στεπ βάζεις οτι νομίζεις ( ανάλογα με τα προσόντα σου )  και πιστέυω οτι όταν ολοκληρωθεί ο έλεγχος θα μας τοποθετήσουν σε ανάλογες λίστες . Για την επιλογή σου σαν διδάσκοντα κύριο ρόλο παίζει ο τετραψήφιος κωδικός και οχι τόσο οι υποκατηγορίες .

Για την προυπηρεσία σε ΙΕΚ τσεκάρεις το κουτάκι ΔΒΜ και αφορά στην εκπαίδευση ενηλίκων

Αποσυνδεδεμένος edge

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 91
    • Προφίλ
Γιατί χρειάζεται όλο αυτό; Ή αλλιώς ειπωμένο, τι δε μπορεις να κάνεις αν δεν έχεις γραφτεί σ'αυτόν τον εοππεπ;
(δε ξέρω τι είναι μα να υποθέτω ότι δίνει κάποια άδεια περιορισμένης διαρκείας έτσι ώστε κάθε λίγο να ξαναπληρώνεις - σα τις επαγγελματικές άδειες οδήγησης ένα πράμα;)

Είναι πλέον οδηγία της ΕΕ οτι για να διδάξεις στα διάφορα προγράμματα που διοργανώνουν τα ΚΕΚ της χώρας πρέπει να πιστοποιηθείς απο τον Εοππεπ . Ουσιαστικά σου πιστοποιεί την ικανότητα διδασκαλίας σύμφωνα με τα ευρωπαικά πρότυπα . Τα προγράμματα των ΚΕΚ είναι επιδοτούμενα απο το εσπα 2014 -2020 και αν δεν είσαι πιστοποιημένος δεν  μπορούν να σε πληρώσουν

Η πιστοποίηση αρα και το παράβολο είναι αόριστης διάρκειας ( προφανώς αν πιστοποιηθείς μια φορά θεωρείσαι για πάντα εκπαιδευτής ενηλίκων ) . Θα σου ζητάνε παράβολα μόνο αν μετα την αρχική πιστοποιηση θέλεις να εγγραφείς και σε άλλα μητρώα π.χ. μητρώο εκπαιδευτών εκπαιδευτών ενηλίκων

Αποσυνδεδεμένος pr0

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 86
  • ΕλΑλέξανδρος
    • Προφίλ
Κατάλαβα, σ'ευχαριστώ για την απάντηση edge.

Αποσυνδεδεμένος Li0

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 495
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Πρέπει να στείλουμε και ταυτοτητα???

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159882
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 509
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 459
Σύνολο: 464

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.099 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.