*

Αποστολέας Θέμα: Σύστημα Πιστοποίησης Εκπαιδευτικής Επάρκειας Εκπαιδευτών Ενηλίκων της Μη Τυπικής  (Αναγνώστηκε 862076 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος edge

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 91
    • Προφίλ
Nαι και ταυτότητα - ολα τα απαραιτητα δικαιολογητικά στο

http://www.eoppep.gr/index.php/el/how-to/teacher-certification-educational-attainment-lifelong-learning-lll-adult

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος pipis75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 350
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Δε βλέπω να γίνονται εξετάσεις πιστοποίησης σύντομα. Τουλάχιστον όσοι τους πληρώσαμε και έχουμε τις προυποθέσεις για άμεση εξέταση πιστοποίησης (χωρίς να χρειαζόμαστε σεμινάρια) ας μας εντάξουν σε κανα εισαγωγικό μητρώο να παίρνουμε κανα μόριο.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 23, 2014, 12:45:27 μμ από pipis75 »

Αποσυνδεδεμένος laourasp

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 124
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εκπαιδεύτρια
    • Προφίλ
Γνωρίζει κάποιος τι εξετάσεις θα είναι?

Αποσυνδεδεμένος herseys

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 443
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Γνωρίζει κάποιος τι εξετάσεις θα είναι?
Αν ενδιαφέρεσαι να συμμετάσχεις βρες το ΦΕΚ να το διαβάσεις, εκεί τα λεει ολα αναλυτικα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Murdoch

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
-Έχει καταλάβει κανείς στο πεδίο "κωδικοί επαγγέλματος κατά ΣΤΕΠ-92" αν αναφέρονται σε κλάδους στους οποίους έχουμε εργαστεί ή σε αυτούς που θέλουμε να έχουμε πιστοποιήση;

-Επίσης τα Κ.Δ.Β.Μ. σε ποιά κατηγορία/κωδικό ανήκουν;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Αποσυνδεδεμένος edge

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 91
    • Προφίλ

Οι κωδικοί αναφέρονται σε κλάδους στους οποίους έχεις εργαστεί σύμφωνα με τα έγγραφα που θα προσκομίσεις , ο εοππεπ δηλαδή πιστοποιεί την όποια συγκεκριμένη προυπηρεσία σου κατα στεπ .

Π.χ. δεν μπορείς να πιστοποιηθείς ως νοσηλευτής αν έχεις προυπηρεσία μηχανικού ....

Τα κδβμ αφορούν εκπαιδευτές μη αλλού κατατασσόμενους στην εκπαίδευση ενηλίκων ,

Αποσυνδεδεμένος Murdoch

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Οι κωδικοί αναφέρονται σε κλάδους στους οποίους έχεις εργαστεί σύμφωνα με τα έγγραφα που θα προσκομίσεις , ο εοππεπ δηλαδή πιστοποιεί την όποια συγκεκριμένη προυπηρεσία σου κατα στεπ .

Π.χ. δεν μπορείς να πιστοποιηθείς ως νοσηλευτής αν έχεις προυπηρεσία μηχανικού ....

Τα κδβμ αφορούν εκπαιδευτές μη αλλού κατατασσόμενους στην εκπαίδευση ενηλίκων ,

Ευχαριστώ πολύ!!!

Αποσυνδεδεμένος pde2000

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 385
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Συνάδελφοι στην εκτύπωση της αίτησης φαίνεται μόνο η πρώτη σελίδα;
Σε εμένα, ενώ μου εμφανίζει 12 σελίδες, εκτυπώνει μόνο την πρώτη...
'Εχει συμβεί και σε κάποιον άλλο ή έτσι εμφανίζεται σε όλους;

Αποσυνδεδεμένος katsoul87

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ


Από όσο γνωρίζω οι επιτηρήσεις δεν μετράνε για διδακτική εμπειρία.........Δυστυχώς :(

Αποσυνδεδεμένος katsoul87

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλησπέρα σε όλους!

Μετά από ανάγνωση 42 σελίδων θέλω να μου πείτε σας παρακαλώ εάν κατάλαβα σωστά.......

1. Όλοι μπορούμε να αποστείλουμε τα δικαιολογητικά με την αίτηση. Εάν δεν έχουμε τουλάχιστον 150 ώρες διδακτικής πρέπει να παρακολουθήσουμε πρόγραμμα εκπαίδευσης ενηλίκων και μετά να δώσουμε εξετάσεις.

2. Το παράβολο είναι 120 ευρώ :'(

3. Από το 2012 δεν έχουν γίνει ούτε παρακολουθήσεις προγραμμάτων ούτε εξετάσεις......

4. Ένας Θεός ξέρει πότε θα γίνουν οι εξετάσεις........

Αν τα στείλω μέσα στον Οκτώβρη θα έχω προτεραιότητα σε σχέση με αυτούς που θα στείλουν τα δικαιολογητικά το 2015;

Είμαι σε απόγνωση........ τι σημαίνει και αυτό;
ΠΡΟΣΟΧΗ
'Οσοι υπέβαλαν ήδη αίτηση, μέσω του ιστοτόπου του Ε.Ο.Π.Π.Ε.Π., μεταξύ 19.7.2013 έως 5.5.2014, στο πλαίσιο της πιλοτικής εφαρμογής, απαιτείται υποχρεωτικά να δημιουργήσουν νέο λογαριασμό στην εφαρμογή του ΕΟΠΠΕΠ, σύμφωνα με τις οδηγίες που θα βρείτε εδώ. Επίσης, ο  Ε.Ο.Π.Π.Ε.Π. θα ανακοινώσει σύντομα πληροφορίες σχετικά με το εκπαιδευτικό υλικό (Τράπεζα Θεμάτων), τις ημερομηνίες, τη διαδικασία και τον τόπο διεξαγωγής των εξετάσεων πιστοποίησης εκπαιδευτικής επάρκειας για τους υποψήφιους της πιλοτικής εφαρμογής. Οι ενδιαφερόμενοι θα λάβουν ηλεκτρονικό μήνυμα με σχετικές πληροφορίες στην προσωπική ηλεκτρονική διεύθυνση (e-mail) που έχουν δηλώσει.
 :'( :'( :'(

Σας παρακαλώ όποιος μπορεί ας απαντήσει........... σας χιλιοευχαριστώ εκ των προτέρων..........


Αποσυνδεδεμένος edge

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 91
    • Προφίλ
 1 . ναι
 2. ναι
 3. ναι
 4. ναι - απο τον μαιο είχαν εξαγγείλει αοριστολογίες - χαλαρά
 5. θα έχεις προτεραιότητα μόνο αν μέχρι τότε γίνουν τα σεμινάρια και τα παρακολουθήσεις , ενω οι άλλοι δεν θα έχουν κάνει καν αίτηση
 Το τελευταίο μην σε απασχολεί δεν μας επηρεάζει καθόλου και δεν αφορά πολλούς υποψήφιους εκπαιδευτες.

Μια σημείωση αν έχεις 150 ώρες +++ το παράβολο είναι 90 .

Αποσυνδεδεμένος edge

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 91
    • Προφίλ
Από όσο γνωρίζω οι επιτηρήσεις δεν μετράνε για διδακτική εμπειρία.........Δυστυχώς :(

Η διδακτική εμπειρία υπολογίζεται απο το χαρτί που θα πάρεις στα χέρια σου και θα αναγράφει τις ώρες .
μου έχει τύχει σε ιεκ να μην μετράνε σε κανέναν τις επιτηρήσεις και να τις πληρώνουν με ξεχωριστό κωδικό ,

μου έχει τύχει όμως  σε άλλο ιεκ να αναλάβω 2ωρο μάθημα χ 14 διδακτικές εβδομάδες = 28 ώρες  , αλλά η τελική βεβαίωση προυπηρεσίας που πήρα στα χέρια μου να γράφει 33 ώρες
Είχαν προσμετρήσει και τις επιτήρησεις ,
Νομίζω εξαρτάται κυρίως απο το πως πλήρωνε το κάθε ιεκ , για να βγούν οι ώρες του εκπαιδευτή...


 

Αποσυνδεδεμένος pde2000

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 385
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Edge αυτό που γράφεις για τα 90 ευρώ σίγουρα ισχύει;
Πού αναφέρεται, πού το είδες;

Αποσυνδεδεμένος bania

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 711
    • Προφίλ
1 . ναι
 2. ναι
 3. ναι
 4. ναι - απο τον μαιο είχαν εξαγγείλει αοριστολογίες - χαλαρά
 5. θα έχεις προτεραιότητα μόνο αν μέχρι τότε γίνουν τα σεμινάρια και τα παρακολουθήσεις , ενω οι άλλοι δεν θα έχουν κάνει καν αίτηση
 Το τελευταίο μην σε απασχολεί δεν μας επηρεάζει καθόλου και δεν αφορά πολλούς υποψήφιους εκπαιδευτες.

Μια σημείωση αν έχεις 150 ώρες +++ το παράβολο είναι 90 .

edge, είσαι σίγουρος για τα 90 ευρώ στην περίπτωση που κάποιος έχει 150++ διδ. ώρες ;;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159768
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 372
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 336
Σύνολο: 343

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.