*

Αποστολέας Θέμα: Σύστημα Πιστοποίησης Εκπαιδευτικής Επάρκειας Εκπαιδευτών Ενηλίκων της Μη Τυπικής  (Αναγνώστηκε 861588 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gianna9

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 117
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
απ'οτι μου ειχαν πει στο τηλέφωνο, πρώτα θα δωσουν εξετάσεις αυτοί που  ήταν εγεγγραμένοι στο εισαγωγικό μητρώο και είχαν δηλώσει τις 150 ώρες διδασκαλίας. Οι υπόλοιποι θα δώσουμε στη συνέχεια (αφού πρώτα πάρουμε έγγριση από το ΔΣ..)
..αξίζεις φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Sp. Educator

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 300
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Το έγγραφο στη διαύγεια ξεκαθαρίζει την όποια σύγχυση για ημερομηνία και ώρα διεξαγωγής εξετάσεων
https://diavgeia.gov.gr/luminapi/api/decisions/%CE%A9%CE%99%CE%9F%CE%95%CE%9F%CE%A1%CE%97%CE%9B-72%CE%A3/document?inline=true
"Το μεγάλο πρόβλημα του κόσμου είναι ότι οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι έξυπνοι είναι γεμάτοι αμφιβολίες." (Bertrand Russell)

Αποσυνδεδεμένος herseys

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 443
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Συνάδελφοι εγώ είχα κάνει την ηλεκτρονική αίτησ μέσα στον Ιούλιο και τον Φακελο με τα δικαιολογητικά και την απόδειξη με το παράβολο τα έστειλα τέλη Αυγούστου. Στη σελίδα μου γράφει ότι η αίτηση είναι σε κατάσταση ελέγχου. Κατά συνέπεια θα ενταχθώ σε επόμενη εξεταστική περίοδο ; Τα χρήματα χάνονται ; έχω πάνω από 150 ώρες διδασκαλίας.

Αποσυνδεδεμένος gianna9

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 117
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Θα ενταχθείς στην επόμενη εξεταστική περίοδο, αρκεί να εχει περάσει  αίτηση σου από έλεγχο. 
..αξίζεις φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος άνοιξη

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 418
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Είχα κάνει αίτηση τον Ιούνιο-Ιούλιο και  βρίσκεται σε κατάσταση ελέγχου..Θα δώσω σε 2 μήνες ή πάει ακόμα πιο μετά για μένα;

Αποσυνδεδεμένος katsoul87

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλημέρα σε όλους!!!!!!!!!

Στο κύριο ασκούμενο επάγγελμα δεν ξέρω τι να γράψω........... χθες ξεκίνησα σε ιδιωτικό ΙΕΚ πριν είχα κάρτα ανεργίας....... Να δηλώσω ότι εργάζομαι εκεί και να βάλω και τα στοιχεία του ιδιωτικού στην ενότητα στοιχεία εργασίας; Θα μου κόλλησαν λέτε κιόλας τα ένσημα ή θεωρούμε ακόμα άνεργη; Δεν υπέγραψα κάποια σύμβαση χθες........... :(

Χίλια ευχαριστώ εκ των προτέρων..........

Αποσυνδεδεμένος Panos Kal

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Άντρας
  • ΟΙΚΟΝΟΜΟΛΟΓΟΣ, BSc, MSc
    • Προφίλ
Καλημέρα,

Είχα κάνει αίτηση τέλος Μαίου έκανα αίτηση για να δώσω εξετάσεις πιστοποίησης πριν λίγες ημέρες και ενώ μου έβγαλε το σύστημα και μου στάλθηκε και mail για εξέταση των Οκτώβριο του 2015. Την επόμενη ημέρα με πήραν τηλέφωνο από τη διεύθυνση πληροφορικής του ΕΟΠΠΕΠ και μου είπαν ότι δε μπορώ να συμμετάσχω στις εξετάσεις γιατί δεν είχα περάσει αξιολόγηση. Όταν τους ρώτησα τι εννοούν αξιολόγηση μου είπαν πως δεν ήξεραν κι αυτοί  (μου έδωσαν ένα τηλέφωνο να καλέσω προφανώς και δεν απάντησε κανείς) απλά έτσι τους είχαν ενημερώσει να λένε σε όσους το σύστημα δεν επέτρεπε να δώσουν εξετάσεις. Τους είπα πως γράφτηκα να δώσω εξετάσεις και μου είπαν πως το δικό τους σύστημα δε με αφήνει γιατί δεν έχω περάσει αξιολόγηση. Δεν γνώριζαν πότε θα δώσω, γιατί δεν μου επιτρέπεται να δώσω τώρα και τι γίνεται με τα 120 ευρώ που έχω δώσει.
Μετά το τηλεφώνημα η αίτηση μου είχε σβηστεί από το site του ΕΟΠΠΕΠ και μου έβγαζε μήνυμα "Δυστυχώς δεν μπορείτε να συμμετάσχετε στις εξετάσεις".
Είναι κάποιος που έχει ιδέα τι μπορεί να έχει γίνει;

Αποσυνδεδεμένος alfa_vita

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 277
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
διαβασε το παρακάτω ΦΕΚ, αρθρο 3, παραγραφος 8, 11, 14
http://eoppep.gr/images/EKPAIDEYTES/fek2844.pdf
αν και επρεπε να σου αιτιολογήσουν απο τον ΕΟΠΠΕΠ γιατι δεν πέρασες την αξιολογηση.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 21, 2014, 11:12:51 πμ από alfa_vita »

Αποσυνδεδεμένος pipis75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 350
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλημέρα,

Είχα κάνει αίτηση τέλος Μαίου έκανα αίτηση για να δώσω εξετάσεις πιστοποίησης πριν λίγες ημέρες και ενώ μου έβγαλε το σύστημα και μου στάλθηκε και mail για εξέταση των Οκτώβριο του 2015. Την επόμενη ημέρα με πήραν τηλέφωνο από τη διεύθυνση πληροφορικής του ΕΟΠΠΕΠ και μου είπαν ότι δε μπορώ να συμμετάσχω στις εξετάσεις γιατί δεν είχα περάσει αξιολόγηση. Όταν τους ρώτησα τι εννοούν αξιολόγηση μου είπαν πως δεν ήξεραν κι αυτοί  (μου έδωσαν ένα τηλέφωνο να καλέσω προφανώς και δεν απάντησε κανείς) απλά έτσι τους είχαν ενημερώσει να λένε σε όσους το σύστημα δεν επέτρεπε να δώσουν εξετάσεις. Τους είπα πως γράφτηκα να δώσω εξετάσεις και μου είπαν πως το δικό τους σύστημα δε με αφήνει γιατί δεν έχω περάσει αξιολόγηση. Δεν γνώριζαν πότε θα δώσω, γιατί δεν μου επιτρέπεται να δώσω τώρα και τι γίνεται με τα 120 ευρώ που έχω δώσει.
Μετά το τηλεφώνημα η αίτηση μου είχε σβηστεί από το site του ΕΟΠΠΕΠ και μου έβγαζε μήνυμα "Δυστυχώς δεν μπορείτε να συμμετάσχετε στις εξετάσεις".
Είναι κάποιος που έχει ιδέα τι μπορεί να έχει γίνει;
Όσο η αίτησή σου είναι σε κατάσταση ελέγχου δεν μπορείς να δώσεις εξετάσεις. Όλες οι αιτήσεις του 2014 σε κατάσταση ελέγχου είναι. Το πότε θα τελειώσει ο έλεγχος και θα δώσουμε εξετάσεις είναι δυστυχώς άγνωστο. Το σίγουρο είναι ότι ο ΕΟΠΠΕΠ κονομάει αβέρτα 120ρικα!

Αποσυνδεδεμένος IoannisDr

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1219
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ρε παιδιά κανα email του eoppep ( όχι τηλ!) υπάρχει να ρωτήσουμε την ύλη για τις εξετάσεις? Εκτός από την τράπεζα θεμάτων για τις γραπτές θεωρητικές εξετάσεις,ενδεικτικό υλικό για μικροδιδασκαλία υπάρχει;;

"Στόχος της παρουσίασης της μικροδιδασκαλίας είναι η αξιολόγηση των γνώσεων, δεξιοτήτων και ικανοτήτων των εκπαιδευτών σε ό,τι αφορά την υλοποίηση της εκπαιδευτικής τους παρέμβασης εφαρμόζοντας ενεργητικές μεθόδους μάθησης και ενθαρρύνοντας τον διάλογο και την κριτική σκέψη καθώς και αξιολογώντας και ανατροφοδοτώντας την εκπαιδευτική τους πρακτική. Η παρουσίαση της μικροδιδασκαλίας διαρκεί είκοσι (20) λεπτά της ώρας σε θεματικό αντικείμενο επιλογής του υποψηφίου ενώπιον ομάδας συνυποψηφίων. Η μικροδιδασκαλία θα συνοδεύεται από κείμενο του υποψηφίου, στο οποίο περιέχεται ο σχεδιασμός της. Μετά το τέλος της παρουσίασης της μικροδιδασκαλίας, ο υποψήφιος παρέχει πρόσθετες πληροφορίες και διευκρινίσεις στους αξιολογητές, στο πλαίσιο σύντομης συνέντευξης, διάρκειας δέκα (10) λεπτών της ώρας, σχετικά με τη μικροδιδασκαλία του

Αποσυνδεδεμένος pipis75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 350
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Γράψε στο google "μικροδιδασκαλία" και θα είσαι OK.

Αποσυνδεδεμένος Vania

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1585
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω....διαβαζω...
    • Προφίλ
συναδελφοι τα φωτα σας!!!
λοιπον , δυστυχως εχω 125 ωρες διδακτικη εμπειρια σε ενήλικες κι οχι 150, οπότε πρέπει πρωτα να περάσω απο σεμινάριο...τα σεμινάρια αυτα πού θα γινουν..εγω μένω κρητη...θα τα πληρώσουμε εξτρα ?γενικά γνωρίζει καποιος κάτι???την αιτηση την εχω κανει απο το καλοκαιρι αλλα δεν εχω στειλει παραβολα και φακελο γιατι φοβαμαι μην χασω τα λεφτα μου...εχω διοικητικη εμπειρια πολλων μηνών σε εκπαιδευση ενηλικων αλλα διαδακτικη 125 ωρες...απ οτι καταλαβα γιανα γλιτώσω το σεμιναριο μετραει μονο η διδακτικη εμπειρία κι οχι η διοικητικη???παίρνω τηλ να ρωτησω και κανενας δεν σηκωνει τα τηλέφωνα σημερα...Βρικσεταικανενας σε αναλογω κατασταση με τη δικη μου???οσοι χρειαζεστε και σεμιναριο και εξετασεις εχετε στειλει χαρτια και παραλοβο και  γνωριζετε κατι νεοτερο???

Αποσυνδεδεμένος herseys

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 443
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
συναδελφοι τα φωτα σας!!!
λοιπον , δυστυχως εχω 125 ωρες διδακτικη εμπειρια σε ενήλικες κι οχι 150, οπότε πρέπει πρωτα να περάσω απο σεμινάριο...τα σεμινάρια αυτα πού θα γινουν..εγω μένω κρητη...θα τα πληρώσουμε εξτρα ?γενικά γνωρίζει καποιος κάτι???την αιτηση την εχω κανει απο το καλοκαιρι αλλα δεν εχω στειλει παραβολα και φακελο γιατι φοβαμαι μην χασω τα λεφτα μου...εχω διοικητικη εμπειρια πολλων μηνών σε εκπαιδευση ενηλικων αλλα διαδακτικη 125 ωρες...απ οτι καταλαβα γιανα γλιτώσω το σεμιναριο μετραει μονο η διδακτικη εμπειρία κι οχι η διοικητικη???παίρνω τηλ να ρωτησω και κανενας δεν σηκωνει τα τηλέφωνα σημερα...Βρικσεταικανενας σε αναλογω κατασταση με τη δικη μου???οσοι χρειαζεστε και σεμιναριο και εξετασεις εχετε στειλει χαρτια και παραλοβο και  γνωριζετε κατι  νεοτερο???
  Vania ναι μετράει η διδακτική εμπειρία και όχι η επαγγελματική που έχει ως διοικητικό προσωπικό. Αν στείλεις το παράβολο και τον φάκελο, θα δρομολογηθεί η αιτήσή σου για να δώσεις κάποια στιγμή εξετάσεις. Αν διαβάσεις πιο πίσω στο φόρουμ θα δεις ότι κάποιοι συνάδελφοι έστειλαν Μάϊο τον φάκελό τους, πήρε αριθμό πρωτοκόλλου στο ηλεκτρονικό χαρτοφυλάκιο και τώρα δίνουν εξετάσεις.

Αποσυνδεδεμένος pipis75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 350
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Κανένας απ΄όσους έκαναν αίτηση μετά τις 5-5-2014 δεν παίρνει μέρος στις εξετάσεις. Οι εξετάσεις αυτού του μήνα είναι μόνο για όσους έκαναν αίτηση (από Ιούλιο 13 μέχρι 5 Μάη 14) στο πλαίσιο της πιλοτικής εφαρμογής επειδή ήταν εγγεγραμμένοι στο εισαγωγικό μητρώο του παλιού ΕΚΕΠΙΣ.
Οι εξετάσεις για εμάς τους υπόλοιπους που κάναμε αίτηση μετά τις 5-5-14 και εφόσον έχουμε πάνω από 150 ώρες διδακτική εμπειρία σε ενήλικες θα γίνουν στο μέλλον. Και αφού οι αιτήσεις μας ελεγχθούν γιατί τώρα είναι όλες σε κατάσταση ελέγχου.  Δεν είμαι αισιόδοξος ότι θα γίνουν σύντομα. Εκνευρισμένος είμαι γιατί έχω προπληρώσει 120 ευρώ εδώ και 5 μήνες ήδη.
Όσο για εσάς που δεν έχετε τις 150 ώρες, ετοιμαστείτε να τα σκάσετε χοντρά για τα σεμινάρια.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159569
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 368
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 325
Σύνολο: 346

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.086 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.