*

Αποστολέας Θέμα: Σύστημα Πιστοποίησης Εκπαιδευτικής Επάρκειας Εκπαιδευτών Ενηλίκων της Μη Τυπικής  (Αναγνώστηκε 861966 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος grooog

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 927
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Εγώ είδα στο diavgeia ότι πέρασα αλλά στο συστημα του ΕΟΠΠΕΠ με το που συνδέομαι μου βγάζει "ΣΦΑΛΜΑ:Δεν έχετε δικαίωμα να συμμετάσχετε σε εξετάσεις!!"
Τι είναι πάλι αυτό;
Έτυχε μήπως και σε κανέναν άλλο;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Truth

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 679
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατεχόμενη Ελλάδα
    • Προφίλ
Τώρα εγώ να ρωτήσω τι νόημα έχει όλο αυτό, αφού στις προκηρύξεις δε ζητάνε τελικά την πιστοποίηση;
The tigers have found me and I do not care.

(Bukowski)

Αποσυνδεδεμένος kgiannis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 655
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Το ίδιο γράφει και σε μένα παρόλο που πέρασα και στα δυο μέρη (θεωρητικό και πρακτικό). Μήπως το γράφει για όσους ξαναδίνουν ή πρόκειται να δώσουν πρώτη φορά στη δεύτερη περίοδο;

Αποσυνδεδεμένος kgiannis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 655
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Σε αρκετές προκηρύξεις ζητάνε την πιστοποίηση ήδη εδώ και πολύ καιρό (π.χ. ΙΜΕ ΓΣΕΒΕΕ). Άλλοι φορείς μπορεί να παίρνανε κάποιον χωρίς πιστοποίηση επειδή δεν είχαν πολλοι και άλλοι δεν παίρνουν αν δεν έχεις. Σημαντική είναι η πιστοποίηση και για μένα έχει νόημα να τη ζητάνε, αρκεί βέβαια να γίνεται σωστά η διαδικασία και να μην μπαίνει ο παράγοντας χρήμα (π.χ. σεμινάρια που γίνανε).

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος kavyros

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Μάλλον δεν έχουν ''ξεμπλοκάρει'' ακόμα το σύστημα, όπου μετά θα μπαίνουν όσοι ξαναδίνουν ή δώσουν πρώτη φορά..αλλιώς είναι παράλογο..να βλέπεις το όνομα σου στο Διάυγεια και στον ΕΟΠΠΕΠ, να έχεις πια αριθμό, και να μην έχεις περάσει! Στο ηλεκτρονικό χαρτοφυλάκιο όμως έχει ενημερωθεί και είναι πια ''τικαρισμένο'' ότι είσαι στο μητρώο..οπότε όποιος έβγαλε την ανακοίνωση για να ενημερωθούμε και στο trainersexams, κάτι πίνει και δεν μας δίνει!
Σχετικά με το κόστος βεβαίωσης, δίνει η αίτηση και δυνατότητα παραλαβής από τα κεντρικά αντί για courier..για όσους η απόσταση/τοποθεσία βολεύει βέβαια..
Το αν θα μετρήσει φέτος για έξτρα μόρια..θα το δούμε..το αν βοηθήσει σε διάφορα άλλα προγράμματα εκτός ΙΕΚ(πχ ΚΕΚ κτλ), επίσης θα το δούμε..σίγουρα πήραν από όλους μας 100+ ευρώ σε δύσκολους καιρούς..και ειδικά για Δημόσια ΙΕΚ(άλλο σημείο στο forum η κουβέντα-και ποιος έφαγε τελικά τα υπόλοιπα 6 εκατ. της πληρωμής μας, το Υπουργείο ή το ΙΝΕΔΙΒΙΜ-οεο!) που άγνωστο πότε θα πληρωθεί τελικά  ''όλο'' το εαρινό 2015 (και όχι 4,5 βδομάδες) είναι αντικίνητρο για πολλούς συναδέλφους..το σουρεάλ είναι να βλέπεις κόσμο με 18-20 γραπτά να κόπηκε προφορικά..και όποιοι θυμούνται την ομάδα τους προφορικά να βλέπουν να πέρασε κόσμος χωρίς να ακολουθεί  ''τις οδηγίες'', με παρουσίαση νηπιαγωγίου ή πρώτης δημοτικού, και να κόπηκαν άλλοι που διδάσκουν ιεκ/τει/αει με πολλά προσόντα, που τονίζω, ακουλουθήσαν άψογα ''τις οδηγίες'' και φάνηκε να έχουν μεταδοτικότητα στην ομάδα, με χρήση πολλών μεθόδων, υπόμνημα, ενεργητική συμμετοχή ομάδας κτλ..αν είχα κοπεί προφορικά πχ επειδή δεν τους άρεσε ''η φάτσα μου'' τελικά κτλ, και πίστευα με σιγουριά ότι ήμουν σωστός και ότι το βίντεο θα με δικαίωνε και δεν θα με έκανε ρεζίλι.. τότε σίγουρα θα έψαχνα να κάνω ένσταση με τη χρήση βίντεο..για τα γραπτά, ας απαντήσει κανάς φιλόλογος και πόσο ''παπαγαλία'' θέλαν τελικά ή όχι, από τη τράπεζα θεμάτων..γιατί φίλοι που νομίζαν γράψαν 20, πήραν 10-13, και φίλοι που νομίζαν κοπήκαν πήραν 15+...
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 01, 2015, 05:49:47 μμ από kavyros »

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Τώρα εγώ να ρωτήσω τι νόημα έχει όλο αυτό, αφού στις προκηρύξεις δε ζητάνε τελικά την πιστοποίηση;

Γιατι ειχε κολλησει το ολο θεμα και ηταν λιγοι οι πιστοποιημενοι, απο ΕΚΕΠΙΣ κ λοιπων παλαιοτερων μητρωων, εκπαιδευτικοι. τωρα πλεον οσο θα γινονται εξετασεις και πιστοποιουνται εκπαιδευτικοι θα ζητανε  εκπαιδευτες απο το μητρωο. ητνα να ισχυσει απο αυτο το Σεπτεμβρη.
αν θυμαμαι καλα σε καποιες προκηρυξεις (ισως ; για τα ΚΔΒΜ) επαιρνες μορια αν ησουν στο μητρωο.
και προσωπικα εχασα δουλεια σε ιδιωτικο ΚΕΚ για αυτο το λογο.

Αποσυνδεδεμένος άνοιξη

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 418
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Εγώ είδα στο diavgeia ότι πέρασα αλλά στο συστημα του ΕΟΠΠΕΠ με το που συνδέομαι μου βγάζει "ΣΦΑΛΜΑ:Δεν έχετε δικαίωμα να συμμετάσχετε σε εξετάσεις!!"
Τι είναι πάλι αυτό;
Έτυχε μήπως και σε κανέναν άλλο;

Kαι σε μένα.Λογικό το βρίσκω αφού περάσαμε!  ;D

Αποσυνδεδεμένος newteacher1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 382
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
μπες στο http://trainers.eoppep.gr/  και αφού συνδεθείς, πήγαινε ηλεκτρονικό χαρτοφυλάκιο και μετα στην καρτέλα με τη διευθυνση κατοικιας, και ΑΠΟΘΗΚΕΥΣΗ. μετα θα δεις οτι θα αλλαξει αμεσως οταν το ψαξεις στο μητρώο εκπ. ενηλ.

Το έκανα! Σε ευχαριστώ πολύ!

Αποσυνδεδεμένος pat

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
    • Προφίλ
Βλέπω το όνομά μου στο μητρώο αλλά δεν βρίσκω τη βαθμολογία. Πού ακριβώς τη βλέπουμε;

Αποσυνδεδεμένος dimitraj

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 621
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος pcs

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 161
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Εγώ είδα στο diavgeia ότι πέρασα αλλά στο συστημα του ΕΟΠΠΕΠ με το που συνδέομαι μου βγάζει "ΣΦΑΛΜΑ:Δεν έχετε δικαίωμα να συμμετάσχετε σε εξετάσεις!!"
Τι είναι πάλι αυτό;
Έτυχε μήπως και σε κανέναν άλλο;
και σε εμένα το ίδιο. Τι είναι πάλι αυτό;

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2849
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Και σε μένα το ίδιο βγάζει. Κάποιο πρόβλημα με το σύστημα είναι προφανως


Αποσυνδεδεμένος Βebis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 153
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σύστημα Πιστοποίησης Εκπαιδευτικής Επάρκειας Εκπαιδευτών
« Απάντηση #1469 στις: Σεπτέμβριος 02, 2015, 12:02:49 πμ »
και σε εμένα το ίδιο. Τι είναι πάλι αυτό;


1)  Παιδιά μη λέτε τέτοια -χαζά- πράγματα.  Αφού έχετε επιτύχει στις εξετάσεις, σου λέει πως, απλά, δεν έχεις δικαίωμα να λάβεις πάλι μέρος στις εξετάσεις...

2)  Ετσι, από ενδιαφέρον, όσοι προλάβατε να δείτε το όνομά σας τις λίγες εκείνες ώρες που κατά λάθος είχαν ανεβεί τα ονόματα, τελικά τους ίδιους βαθμούς λάβατε και τώρα?

3)  Νομίζω πως τα θέματα δεν ήταν δύσκολα. Ακόμα και κάποιος που δεν είχε διαβάσει την τράπεζα θεμάτων, είχε όμως μια εμπειρία από διδασκαλία σε ΙΕΚ, ήταν σοβαρός και συγκεντρωμένος, μπορούσε άνετα να γράψει >10.  Συμφωνείτε?

4)  Παρόλ' αυτά μου κάνει εντύπωση πως αρκετοί συνάδελφοι που γνωρίζω, ενώ έλεγαν πως είχαν πάει καλά στα γραπτά, οι βαθμοί τους είναι αρκετά χαμηλοί, προς έκπληξη μου, ενώ άλλοι δεν πέρασαν ούτε στη μικροδιδασκαλία...

Συγχαρητήρια σε όσους περάσαν και εύχομαι να αξιοποιήσουμε/κεφαλαιοποιήσουμε άμεσα -και- αυτή τη βεβαίωση!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159736
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 380
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 310
Σύνολο: 310

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.096 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.