*

Αποστολέας Θέμα: Σύστημα Πιστοποίησης Εκπαιδευτικής Επάρκειας Εκπαιδευτών Ενηλίκων της Μη Τυπικής  (Αναγνώστηκε 861542 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kakar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠE0402
    • Προφίλ
Ναι, βάζεις τον κωδικό που αιτείσαι αναγνώρισης, σωστά. Δεν έχεις προυπηρεσία στα ΙΕΚ δεν μπορείς να τον βάλεις.
Και πολλά άλλα δεν έχει κάνει αυτός ο οργανισμός, εκτός από οδηγό συμπλήρωσης. Βέβαια, δεν πρόκειται για αίτηση σε προκήρυξη θέσεων εργασίας αλλά για αίτηση εισαγωγής σε ένα μητρώο. Δηλαδή αυτοί δεν θα μοριοδοτήσουν την όποια προυπηρεσία ή τα όποια προσόντα, απλά θα σε κατατάξουν ανάλογα σε εκπαιδευτή προς εξέταση ή σε εκπαιδευτή που χρειάζεται σεμινάριο επιμόρφωσης.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος cat

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 294
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Θέλω να κάνω συμπληρωματική. Έχει κανένας ιδέα πως γίνεται γιατι δεν σηκώνουν τα τηλέφωνα?

Αποσυνδεδεμένος Larisaios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 144
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Για να διδάξει κάποιος στα Σ.Δ.Ε. ("σχολεία δεύτερης ευκαιρίας") χρειάζεται να είναι πιστοποιημένος εκπαιδευτής (ΕΟΠΠΕΠ); Προηγείται, μήπως, έναντι των άλλων (των μη εχόντων πιστοποίηση);


Γεια σου Συνάδελφε!
Θα προσπαθήσω να σου κάνω μια ικανοποιητική εισαγωγή: Από 1 Σεπτέμβρη(κανονικά) έως Νοέμβρη(σε παρίπτωση καθυστέρησης) βγαίνει η προκήρυξη για τις αιτήσεις των εκπαιδευτών στα Δημόσια ΙΕΚ. Από πέρυσι (και θέλω να πιστεύω ότι θα συνεχιστεί) μπορούν να κάνουν αιτήσεις και οι εκπαιδευτές που έχουν πιστοποίηση στην εκπαίδευση ενηλίκων αλλά και όσοι δεν έχουν τέτοια πιστοποίηση με τη διαφορά ότι προηγούνται στην επιλογή οι πιστοποιημένοι και ακολουθούν οι απιστοποίητοι ανάλογα με τα μόριά τους. Κυκλοφορεί γενικά η λογική ότι θα έπρεπε να προσλαμβάνονται μόνο πιστοποιημένοι εκπαιδευτές και μάλιστα υπάρχει κάποιος νόμος που ορίζει την ημερομηνία που θα σταματήσουν να προσλαμβάνονται απιστοποίητοι αλλά παίρνει συνέχεια παρατάσεις επειδή δεν υπάρχουν αρκετοί πιστοποιημένοι για να καλύψουν τις ώρες. Η τελευταία παράταση αν δεν κάνω λάθος είναι μέχρι Σεπτέμβριο 2007, αλλά πιστεύω θα ξαναπαραταθεί. Το αν κάποιος έχει πιθανότητα να προσληφθεί εξαρτάται από τα μόριά του (μπορείς να μελετήσεις την περυσινή προκήρυξη) και από το πόσοι πιστοποιημένοι υπάρχουν στην ειδικότητά του και στην περιοχή του.
Αν ενδιαφέρεσαι να πιστοποηθείς πρέπει να μελετήσεις τον αντίστοιχο σύνδεσμο στη σελίδα www.eoppep.gr . Για να πιστοιηθεί κανείς πρέπει να έχει ήδη κάνει 150 ώρες σε ενηλίκους (ΙΕΚ, τριτοβάθμια κτλ.), διαφορετικά πρέπει να παρακολουθήσει κάποια σεμινάρια που κανείς δεν ξέρει πότε θα γίνουν. Η αίτηση γίνεται ηλεκτρονικά και τα δικαιολογητικά αποστέλλονται ταχυδρομικά μαζί με την απόδειξη κατάθεσης 120 ευρώ στο λογαριασμό του εοππεπ.
Αν σε ενδιαφέρει σοβαρά η ενασχόληση με τα ΙΕΚ είτε σαν κύρια είτε σαν δευτερεύουσα απασχόληση, κατά τη γνώμη μου καλό είναι να πιστοποιηθείς.

Αποσυνδεδεμένος Foufoutos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 692
    • Προφίλ
Για να διδάξει κάποιος στα Σ.Δ.Ε. ("σχολεία δεύτερης ευκαιρίας") χρειάζεται να είναι πιστοποιημένος εκπαιδευτής (ΕΟΠΠΕΠ); Προηγείται, μήπως, έναντι των άλλων (των μη εχόντων πιστοποίηση);

Ελπίζουμε πως ναι γιατί θα ήταν άδικο οι επιτυχόντες, οι αποτυχόντες και όσοι δεν μπήκαν στον κόπο να δώσουν  εξετάσεις να έχουν την ίδια αντιμετώπιση.

Στα κριτήρια που βγήκαν τέλη του 2015 πάντως (ασχέτως αν δε βγήκε ποτέ η προκήρυξη) αυτό έλεγε: να προηγούνται οι πιστοποιημένοι κι αφού εξαντληθούν να "τραβήξει" από τους απιστοποίητους. Ετσι διασφαλίζει ότι θα στελεχωθούν τα σχολεία μιας και το πιο βασικό επιχείρημα όσων δεν έδωσαν είναι να μην ισχύσει η επάρκεια γιατί και καλά είναι λίγοι οι πιστοποιημένοι...Ελπίζουμε να μην πάνε χαμένοι οι κόποι μας. Θα δείξει...
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 01, 2016, 11:25:07 μμ από Foufoutos »
stuDYING...!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος NikosChatzoglou

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 140
  • Φύλο: Άντρας
  • Η υπερανάλυση ξενερώνει
    • Προφίλ
Ήταν δύσκολες οι εξετάσεις;;
Everyone has three lives; a public life, a private life and a secret life.

Αποσυνδεδεμένος Foufoutos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 692
    • Προφίλ
Ήταν δύσκολες οι εξετάσεις;;

Δε θα έλεγα ότι είναι τόσο δύσκολες αλλά ότι θέλει αρκετό διάβασμα η θεωρία (εγώ εκεί κουράστηκα παρά το ότι τα χω ξανακάνει σε σεμινάρια και μεταπτυχιακό). Μπορεί να σου πέσει οτιδήποτε από την κάθε κατηγορία ερώτησης οπότε είναι αγχωτικό. Η μικροδιδασκαλία είναι ΟΚ αν προσέξεις κάποια πραγματάκια και πολύ δύσκολο να κοπείς (πρέπει να είναι πολύ πια χάλια το μάθημα, εντελώς μετωπική διδασκαλία για να κοπείς).

Να το λινκ αποτελεσμάτων του 2015 να δεις περίπου πόσοι κόπηκαν. Λίγοι κόπηκαν δεύτερη φορά  και γενικώς περίπου 1/5 όσων έδωσαν εξετάσεις.
https://xenesglosses.eu/wp-content/uploads/2015/09/%CE%A4%CE%91-%CE%91%CE%A0%CE%9F%CE%A4%CE%95%CE%9B%CE%95%CE%A3%CE%9C%CE%91%CE%A4%CE%91-%CE%A3%CE%95-pDF.pdf

Καλή επιτυχία.
stuDYING...!

Αποσυνδεδεμένος kgiannis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 652
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Συμφωνώ απολύτως με όσα περιέγραψε ο Foufoutos σχετικά με το περιεχόμενο και τη δυσκολία των εξετάσεων.

Θυμάμαι ότι στην ομάδα των διαγωνιζόμενων που ήμουν, έδινε μια για δεύτερη φορά και μας είπε ότι την πρώτη φορά κόπηκε γιατί σταμάτησε σε 3 λεπτά από το άγχος της.

Να πω την αλήθεια και τη δεύτερη φορά δεν ήταν καθόλου καλή η μικροδιδασκαλία της καθώς από το άγχος της κοιτούσε στο πουθενά και όχι τους "καταρτιζόμενους". Δεν ξέρω αν πέρασε ή κόπηκε αλλά οι εξεταστές είπαν ότι είναι από όλους ευχαριστημένοι.

Αυτά

Αποσυνδεδεμένος vasots

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 30
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλημέρα και καλό μήνα.

Υπάρχει κανείς που να μπορεί να με διαφωτίσει λίγο με το κομμάτι της μικροδιδασκαλίας??? (πως το οργανώνουμε κλπ...).

Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος fnikos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλημέρα σε όλους! Είμαι ουσιαστικά νέος στην εκπαίδευση ενηλίκων και ήθελα μια ενημέρωση όποιος μπορεί να με βοηθήσει. Επειδή θέλω να παρακολουθώ τις ενέργειες που κάνω, απέστειλα πριν μερικές ημέρες έντυπο φάκελο με την αίτηση και δικαιολογητικά στον ΕΟΠΠΕΠ για να εγκριθώ και να μπω στην σειρά...! Το έστειλα συστημένο με ΕΛΤΑ, δυστηχως όπως παντα τα ΕΛΤΑ τα συστημενα τα παραδίδουν ως απλά και δεν υπάρχει ονομ/μο παραλήπτη.
Επειδή με την λίστα των τηλεφώνων δεν βγάζω άκρη και φυσικά "ανάθεμα" πότε απαντούν, ήθελα ένα αριθμό τηλεφώνου, που θα μπορέσω να επιβεβαιώσω την παραλαβή του φακέλου απο το κατάλληλο άτομο και να μην περιμένω την εξέταση του φακέλου και αυτός βρίσκεται στα...υπόψιν (βλέπε κάλαθο αχρήστων)
Καλή δύναμη σε όλους

Αποσυνδεδεμένος pati

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 253
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλημέρα και καλό μήνα.

Υπάρχει κανείς που να μπορεί να με διαφωτίσει λίγο με το κομμάτι της μικροδιδασκαλίας??? (πως το οργανώνουμε κλπ...).

Ευχαριστώ!
Έχει πολλά παραδείγματα στο διαδίκτυο, αν το ψάξεις λίγο θα βρεις αρκετά για να βοηθηθείς ανάλογα και με την ειδικότητά σου...Ενδεικτικά δες εδώ
http://www.itl.auth.gr/1/epetirida/27-CHAITAS.pdf

Αποσυνδεδεμένος pati

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 253
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλημέρα σε όλους! Είμαι ουσιαστικά νέος στην εκπαίδευση ενηλίκων και ήθελα μια ενημέρωση όποιος μπορεί να με βοηθήσει. Επειδή θέλω να παρακολουθώ τις ενέργειες που κάνω, απέστειλα πριν μερικές ημέρες έντυπο φάκελο με την αίτηση και δικαιολογητικά στον ΕΟΠΠΕΠ για να εγκριθώ και να μπω στην σειρά...! Το έστειλα συστημένο με ΕΛΤΑ, δυστηχως όπως παντα τα ΕΛΤΑ τα συστημενα τα παραδίδουν ως απλά και δεν υπάρχει ονομ/μο παραλήπτη.
Επειδή με την λίστα των τηλεφώνων δεν βγάζω άκρη και φυσικά "ανάθεμα" πότε απαντούν, ήθελα ένα αριθμό τηλεφώνου, που θα μπορέσω να επιβεβαιώσω την παραλαβή του φακέλου απο το κατάλληλο άτομο και να μην περιμένω την εξέταση του φακέλου και αυτός βρίσκεται στα...υπόψιν (βλέπε κάλαθο αχρήστων)
Καλή δύναμη σε όλους
Με τα τηλέφωνα σίγουρα δεν θα βρεις άκρη! Το μόνο που λειτουργεί και ευτυχώς απαντάνε,όχι σύντομα πάντα,αλλά απαντάνε, είναι με μήνυμα στην ανοιχτή γραμμή επικοινωνίας με τον πολίτη.
http://www.eoppep.gr/index.php/el/contacts/citizen-hotline

Αποσυνδεδεμένος @@

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 414
    • Προφίλ
Καλημέρα σε όλους! Είμαι ουσιαστικά νέος στην εκπαίδευση ενηλίκων και ήθελα μια ενημέρωση όποιος μπορεί να με βοηθήσει. Επειδή θέλω να παρακολουθώ τις ενέργειες που κάνω, απέστειλα πριν μερικές ημέρες έντυπο φάκελο με την αίτηση και δικαιολογητικά στον ΕΟΠΠΕΠ για να εγκριθώ και να μπω στην σειρά...! Το έστειλα συστημένο με ΕΛΤΑ, δυστηχως όπως παντα τα ΕΛΤΑ τα συστημενα τα παραδίδουν ως απλά και δεν υπάρχει ονομ/μο παραλήπτη.
Επειδή με την λίστα των τηλεφώνων δεν βγάζω άκρη και φυσικά "ανάθεμα" πότε απαντούν, ήθελα ένα αριθμό τηλεφώνου, που θα μπορέσω να επιβεβαιώσω την παραλαβή του φακέλου απο το κατάλληλο άτομο και να μην περιμένω την εξέταση του φακέλου και αυτός βρίσκεται στα...υπόψιν (βλέπε κάλαθο αχρήστων)
Καλή δύναμη σε όλους

 Μπορείς να ελέγξεις από το σιτε http://trainers.eoppep.gr/Trainer/TrainerProfile
 

Αποσυνδεδεμένος Alexallaround

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ελπίζω να διαβάσατε τη νέα προκήρυξη για τη μοριοδότηση των εκπαιδευτών ενηλίκων (http://www.gsae.edu.gr/attachments/article/1316/%CE%9A%CE%A1%CE%99%CE%A4%CE%97%CE%A1%CE%99%CE%91_%CE%9C%CE%9F%CE%A1%CE%99%CE%9F%CE%94%CE%9F%CE%A4%CE%97%CE%A3%CE%97%CE%A3_%CE%95%CE%9A%CE%A0%CE%91%CE%99%CE%94%CE%95%CE%A5%CE%A4%CE%A9%CE%9D%20%CE%99%CE%95%CE%9A_%2025-7-2016.pdf). Θέλω τα σχόλιά σας, θα σας πω και εγώ τη γνώμη μου σε λίγο.
Υ.Γ. Απαράδεκτη η καθυστέρηση των εξετάσεων πιστοποίησης, έχουμε πληρώσει πάνω από ένα χρόνο τώρα και πάλι φέτος θα προηγηθούν οι ευνοημένοι - πιστοποιημένοι...μηδέν αξιοκρατία, θέλω και εδώ τη γνώμη σας.
Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος kgiannis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 652
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Σέβομαι τη γνώμη σου αλλά διαφωνώ μαζί σου.

Δηλαδή με την ίδια λογική εγώ πριν αποκτήσω φέτος Παιδαγωγική Κατάρτιση, επειδή στο ΕΠΠΑΙΚ παίρνουν με κλήρωση θα έπρεπε να διαμαρτύρομαι που μετρούσε η παιδαγωγική κατάρτιση όσων την είχαν επειδή κληρώνονταν.

Με την ίδια λογική θα έπρεπε να θεωρώ ότι δεν θα έπρεπε να μετράει ο ΑΣΕΠ όσων έδωσαν εξετάσεις, επειδή εγώ δεν πρόλαβα.

Ζητήστε να γίνεται πιο συχνά. Δεν είναι καθόλου δίκαιο να μην εφαρμοστεί μέχρι να το αποκτήσετε και εσείς.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159531
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 330
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 236
Σύνολο: 254

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.108 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.