*

Αποστολέας Θέμα: Σύστημα Πιστοποίησης Εκπαιδευτικής Επάρκειας Εκπαιδευτών Ενηλίκων της Μη Τυπικής  (Αναγνώστηκε 859431 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2550
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Πόσοι σημαντικοί είναι οι κωδικοί ΣΤΕΠ?
Ειναι δυνατόν να μην μου αναγνώρισαν τον κωδικό: Καθηγητές δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης ή δάσκαλοι Δημοτικών όταν σε αντίστοιχο άτομο το έχουν αναγνωρίσει;;;
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1208
    • Προφίλ
Συμφωνώ κι εγώ ! Σε σχετικό μου ερώτημα μου είπαν ότι χρειάζεται 3 ετής προϋπηρεσία για την απόκτηση κάθε κωδικού, τώρα γιατί κάνουν τέτοιες διακρίσεις ο θεός και η ψυχή τους...

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2550
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
ευχαριστώ wam !

Εγώ καταλαβαίνω ότι αναλόγως που θα πέσει ο φακελός σου και σε ποια εποχή ...........!
Είστε ξεφτίλες εκεί στον ΕΟΠΠΕΠ αν μας διαβάζετε
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος mentoras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 225
    • Προφίλ
Μπορει κανεις να εξαγει ή να αιτηθει στην ηλεκτρονικη πλατφορμα του ΕΟΠΠΕΠ,
καποιου ειδους 'βεβαιωση' εγγραφης στο μητρωο;
Είτε αυτοματοποιημενη αν την δινει το συστημα, ή εστω με emal ή και εντύπως.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος bomb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 716
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Παιδιά νομιζω οτι δε πρέπει να αγχώνεστε.
Απο τη στιγμή που πήρατε το κωδικό πιστοποίησης  με την επιτυχία στις εξεταςειςδε νομιζω οτι χρειάζονται κάπου οι κωδικοί στεμπ.

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2550
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος pati

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 253
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Χωρίς να έχω καταλάβει ακριβώς πώς θα χρησιμοποιηθούν οι κωδικοί ΣΤΕΠ, πιστεύω πώς  τα πράγματα δεν θα είναι τόσο απλά όταν βγουν σχετικές προκυρήξεις . Φυσικά το μείζον είναι να διαθέτει κάποιος την πιστοποίηση ,αλλά ως προς τι; Πώς θα είναι κατοχυρωμένο το γνωστικό αντικείμενο του καθενός αν όχι μέσω των ΣΤΕΠ; Αν δεν είναι έτσι τότε ποιο είναι το νόημα της ύπαρξής τους; Ελπίζω κάποιος που ξέρει περισσότερα να μας ξεκαθαρίσει λίγο το τοπίο...Πάντως έλεος με τον ΕΟΠΠΕΠ πόσο θα μας παιδέψει ακόμα;

Αποσυνδεδεμένος alfa_vita

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 277
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
η πιστοποιήση δεν βγηκε/εγινε για να γινουν οι αναθέσεις με βάση το τι κωδικο ΣΤΕΠ έχει ο καθένας, ουτως η αλλως ετσι οπως ειναι το συστημα των αναθεσεων ως τώρα (ιδιωτικά ΙΕΚ, Δημόσια ΙΕΚ ,ΙΕΚ ΟΑΕΔ, ΚΔΒΜ) αυτό δεν μπορει να εφαρμοστεί. Και πρακτικα αν το δούμε δεν παιζει ρολο (ο κωδικος ΣΤΕΠ) στην ανάθεση, πχ, αν ειμαι ιδιωτικος υπάλληλος 5 χρονια και δουλευω μετα σαν ελευθερος επαγγελματιας αλλα 5 χρονια τοτε εχω 2 κωδικούς ΣΤΕΠ  διαφορετικούς με τελειως διαφορετικό γνωστικό αντικείμενο. Πως θα γινει η Αναθεση λοιπον?

Αποσυνδεδεμένος bomb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 716
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Την ειδικότητα σας τη πιστοποιεί το βασικό σας πτυχίο.
Με αυτή τη πιστοποίηση που λάβατε από τον ΕΟΠΠΕΠ πιστοποιείστε ως εκπαιδευτές ενηλίκων.
Τί δεν καταλαβαίνετε;

Αποσυνδεδεμένος mentoras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 225
    • Προφίλ
Μπορει κανεις να εξαγει ή να αιτηθει στην ηλεκτρονικη πλατφορμα του ΕΟΠΠΕΠ,
καποιου ειδους 'βεβαιωση' εγγραφης στο μητρωο;
Είτε αυτοματοποιημενη αν την δινει το συστημα, ή εστω με emal ή και εντύπως.

Γνωριζει κανεις;

Αποσυνδεδεμένος JimP

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Από τα πάρα πολλά διαφημιστικά για σεμηνάρια στην εκπαίδευση ενηλίκων, εκτός από τα ΙΕΚ, ΚΕΚ, ΣΔΕ κα, αναφέρονται και στις ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ, υπάρχει κάποια απόφαση ή πιθανότητα η πιστοποίηση να ισχύσει και στις ΕΠΑΣ του ΟΑΕΔ; Αν όχι γιατί το αναφέρουν; 

Αποσυνδεδεμένος Sofenia

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 102
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Από τα πάρα πολλά διαφημιστικά για σεμηνάρια στην εκπαίδευση ενηλίκων, εκτός από τα ΙΕΚ, ΚΕΚ, ΣΔΕ κα, αναφέρονται και στις ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ, υπάρχει κάποια απόφαση ή πιθανότητα η πιστοποίηση να ισχύσει και στις ΕΠΑΣ του ΟΑΕΔ; Αν όχι γιατί το αναφέρουν;
Δεν ξέρω, αλλά τα παιδιά στις επας πρεπει απλά να εχουν τελειώσει την 1η λυκείου σε κάποιο άλλο λύκειο, δεν είναι απαραίτητα ενήλικες, οπότε λογικά δεν μπορεί να θεωρηθεί απαραίτητη η πιστοποίηση. Αλλά ποτε δεν ξέρεις..

Αποσυνδεδεμένος mentoras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 225
    • Προφίλ
Γνωριζει καποιος αν εχει την ευγενη καλοσυνη να μου απαντησει;

Εχω μια επιστολη απο την ενταξη μου στο εισαγωγικο μητρωωο, του τοτε, προ 10ετιας, ΕΚΕΠΙΣ, τωρα ΕΟΠΠΕΠ.
Μπορω να εχω απο καπου μια βεβαιωση που να πιστοποιει την εγγραφή μου στα μητρωα του ΕΟΠΠΕΠ?

Αποσυνδεδεμένος grtt

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 490
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Γνωριζει καποιος αν εχει την ευγενη καλοσυνη να μου απαντησει;

Εχω μια επιστολη απο την ενταξη μου στο εισαγωγικο μητρωωο, του τοτε, προ 10ετιας, ΕΚΕΠΙΣ, τωρα ΕΟΠΠΕΠ.
Μπορω να εχω απο καπου μια βεβαιωση που να πιστοποιει την εγγραφή μου στα μητρωα του ΕΟΠΠΕΠ?

Ήσουν εγγεγραμμένος στο εισαγωγικό μητρώο Α αν κατάλαβα καλά. Δηλαδή δεν είχες ακόμα λάβει την πιστοποίηση του ΕΚΕΠΙΣ. Σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να δώσεις εξετάσεις πιστοποίησης. Αν ήσουν εγγεγραμμένος στο μητρώο Β τότε πιστοποιείσαι αυτόματα, αλλά σε κάθε περίπτωση νομίζω ότι πρέπει να στείλεις τα δικαιολογητικά σου στον ΕΟΠΠΕΠ
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 31, 2017, 09:41:15 πμ από grtt »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158556
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 441
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 391
Σύνολο: 391

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.102 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.