*

Αποστολέας Θέμα: Τα πιο σπουδαία πράγματα τα είπαμε στα αστεία.  (Αναγνώστηκε 139145 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Τα πιο σπουδαία πράγματα τα είπαμε στα αστεία.
« Απάντηση #1092 στις: Μάρτιος 31, 2014, 09:51:34 πμ »
(...) Αν διαβάσεις στον Τάκιτο πώς περιγράφει τους Γερμανούς, θα δεις πόσο τον είχε εντυπωσιάσει η εγκρατής, λιτή ζωή τους και η απέχθεια προς την τρυφηλότητα.

Διαβάζοντας αυτο μου ήρθε στο νου:
Η Ρωμαική αυτοκρατορια ξεκινα απο ενα μικρο κράτος (Λατιο) με νομους που ολοι πειθαρχουν και σεβονται, λιτη ζωή και εγκρατεια. Με την επέκταση της ρωμαικης δυναμης σε αυτοκρατορια η τρυφυλότητα, ο πλουτος, η σπαταλη  απο μέρους των υπατων, διοικητων, ιππεων κλπ οδηγησαν στην παρακμή.
Βεβαια το κύριο αιτιο της πτωσης ειναι η μη υπαρξη κοινου θρησκευτικου συν-αισθήματος.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τα πιο σπουδαία πράγματα τα είπαμε στα αστεία.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:15:07 »

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5694
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Τα πιο σπουδαία πράγματα τα είπαμε στα αστεία.
« Απάντηση #1093 στις: Μάρτιος 31, 2014, 11:27:56 πμ »
Με την επέκταση της ρωμαικης δυναμης σε αυτοκρατορια η τρυφυλότητα, ο πλουτος, η σπαταλη  απο μέρους των υπατων, διοικητων, ιππεων κλπ οδηγησαν στην παρακμή. Βεβαια το κύριο αιτιο της πτωσης ειναι η μη υπαρξη κοινου θρησκευτικου συν-αισθήματος.

Oι αυτοκρατορίες κατά κύριο λόγο πέφτουν για οικονομικούς λόγους, επειδή δεν μπορούν να συντηρήσουν οικονομικά επί μακρόν τη διαφύλαξη των κτήσεών τους, που φυσικά είναι αντικείμενο διεκδίκησης και άλλων λαών, πρωτίστως δε των ντόπιων. Ομοίως, δεν μπορούν επί μακρόν να χρηματοδοτούν τις υπερβολές που προκύπτουν από την ηθική παρακμή, η οποία μοιραία εμφανίζεται από λάθη κατά την άσκηση εξουσίας.
Οι εσωτερικές διχόνοιες, λόγω πολιτιστικών ή άλλων διαφορών, είναι το κερασάκι στην τούρτα.

« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 31, 2014, 12:11:40 μμ από apri »
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Τα πιο σπουδαία πράγματα τα είπαμε στα αστεία.
« Απάντηση #1094 στις: Μάρτιος 31, 2014, 01:07:24 μμ »
θεωρω τον οικονομικο παραγοντα δευτερευον. Στα σημαντικα, για την τοτε εποχη θεωρω την κοινή θρησκεια, γλωσσα, ηθη και εθιμα, παραδοσεις. Αυτα κατα τη γνωμη μου συνέχουν ενα έθνος/λαο.

Μη μας λανθανει την προσοχή πως κατα τον 3ο αι.μΧ. η ρωμαικη αυτοκρατορια οταν αρχιζε να "γέρνει" προς την δυση της ο τιτλος του princeps εγινε Dominus -  δηλ. καταλαβαν πως η θρησκεια ειναι σημαντικος παραγοντας για την συνέχιση της αυτοκρατοριας (παγκοσμοιοποίηση, σημερα). Συνεπως, ο Μεγας Κων/νος καταλαβε το αιτιο και πρωτα κοιταξε να ενωσει τους λαους κατω απο μια κοινη θρησκεια. το πετυχε ή όχι και ως πιο βαθμο, ειναι αλλο ζητημα...

*  τα θυμαμαι σωστα ή τα λεω οπως με συμφερουν?  ;D ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 31, 2014, 03:29:06 μμ από MARKOS »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5694
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Τα πιο σπουδαία πράγματα τα είπαμε στα αστεία.
« Απάντηση #1095 στις: Μάρτιος 31, 2014, 03:33:59 μμ »
Δεν λέω ότι δεν έπαιξε σημαντικό ρόλο η θρησκεία, αλλά σκέψου ότι και η βυζαντινή αυτοκρατορία είχε κοινή θρησκεία, αλλά εν τέλει, έπεσε οικονομικά κατεστραμμένη (αν και δεν είναι τυχαίο ότι χάθηκαν πρώτα οι περιοχές που έκαναν θραύση οι αιρέσεις ούτε ότι τα τελευταία χρόνια της ο διχασμός σε ενωτικούς-ανθενωτικούς τη γονάτισε ακόμα περισσότερο).

Στη ρωμαϊκή αυτοκρατορία η πρωτεύουσα μετακινήθηκε ανατολικά τον 4ο αιώνα, για να αποτραπούν ευκολότερα οι Πέρσες, καθώς ήταν πρακτικά και οικονομικά ασύμφορο να μετακινούνται στρατεύματα από τη Ρώμη,
και το δυτικό κομμάτι κατέρρευσε στην ουσία κατά τη διάρκεια των μετακινήσεων-επιθέσεων των γερμανικών φύλων τον 5ο αιώνα μ.Χ, παρότι ο χριστιανισμός ήταν πλέον η επίσημη θρησκεία της αυτοκρατορίας.

Κατά τη γνώμη μου, η θρησκεία παίζει καθοριστικό ενοποιητικό ρόλο σε "δύσκολες" εποχές και βοηθά δια της πίστεως στην επιβίωση και στην επανάσταση.
Σε μέρες ευημερίας, όμως, όλοι γίνονται εγωιστές και τους αρκεί η προσωπική καλοπέραση, αφήνοντας την κάλυψη των μεταφυσικών ανησυχιών εκτός προτεραιοτήτων.
Δες λ.χ την Ελβετία. Αποτελείται από τρία διαφορετικά πολιτισμικά κομμάτια, όμως είναι τέτοια η οικονομική ευημερία του κράτους που ουδείς ασχολείται με τις επιμέρους θρησκευτικές τους διαφορές (ρωμαιοκαθολικοί-προτεστάντες).

*  τα θυμαμαι σωστα ή τα λεω οπως με συμφερουν?  ;D ;D

Δεν είμαι ιστορικός, οπότε μάλλον κάποιον άλλον πρέπει να ρωτήσεις για λεπτομέρειες. Και εγώ με βάση τις γενικές μου γνώσεις μιλάω. 8)



« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 31, 2014, 03:46:59 μμ από apri »
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τα πιο σπουδαία πράγματα τα είπαμε στα αστεία.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:15:07 »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Τα πιο σπουδαία πράγματα τα είπαμε στα αστεία.
« Απάντηση #1096 στις: Μάρτιος 31, 2014, 03:57:26 μμ »
Στην ουσια συμφωνουμε. Και βεβαια μιλαμε παντα, για εκεινες τις εποχες.
Σημερα, δεν ξερω αν οι προοδευτικοι τα βλεπουν ή τα παραβλεπουν αυτά. Γιατι δεν σου/σας κρυβω πως πιο πολυ με τρομαζουν οι "προοδευτικοι" απο πολλα άλλα/αλλους.

Θρησκεια= βλακεια
εκκλησιασμος= αχρηστος (και τι σε νοιαζει εσενα τί ειναι και τι αν δεν ειναι? ωφειλεις να πας τα παιδια, δεν θα σε ρωτησουν για την ιδεολογια σου, ουτε θα την ακολουθησουν αναγκαστικα ως σωστή-)
παρελασεις= αχρηστες
σουβλα το πασχα= νοστιμοτατο φαγητο, το κραταω ως εθιμο και ας μην πιστευω....


μεγαλη κουβεντα αυτη, και ας την αφησουμε...
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5694
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Τα πιο σπουδαία πράγματα τα είπαμε στα αστεία.
« Απάντηση #1097 στις: Μάρτιος 31, 2014, 04:12:02 μμ »
Στην ουσια συμφωνουμε. Και βεβαια μιλαμε παντα, για εκεινες τις εποχες.
Σημερα, δεν ξερω αν οι προοδευτικοι τα βλεπουν ή τα παραβλεπουν αυτά. Γιατι δεν σου/σας κρυβω πως πιο πολυ με τρομαζουν οι "προοδευτικοι" απο πολλα άλλα/αλλους.

Ναι, γιατί πάνω στην πρεμούρα τους να δείξουν ότι πάνε κόντρα στο ρεύμα, παραβλέπουν την αξία των φιλοσοφικών-μεταφυσικών αναζητήσεων (θρησκεία), τη βιωματική αξία της ιεροτελεστίας (εκκλησιασμός/παρελάσεις), την αξία της ιστορικής μνήμης, δηλ. οτιδήποτε βοηθά τον άνθρωπο να θυμάται, να βλέπει πέρα από τον εαυτό του και να ενώνεται με τους γύρω του.
Βολεύει, ξέρεις, περισσότερο να είσαι ένα τίποτα που επιβιώνει μόνο του υπό οποιεσδήποτε συνθήκες.

Δεν θυμάμαι αν το συζητούσα μ' εσένα άλλη μέρα, αλλά για τους παραπάνω λόγους με ενοχλεί πραγματικά η σύγχρονη φράση "πολίτης του κόσμου", που τα τελευταία χρόνια προβαλλόταν ως πρότυπο.
Πρόσεξε,  δεν είναι ο παλιός "κοσμοπολίτης" που γνωρίζει στον τόπο του ή ταξιδεύοντας διαφορετικούς πολιτισμούς και μαθαίνει να τους σέβεται, αλλά ο "πολίτης του κόσμου", δηλ. ένας πολίτης πασπαρτού, που ταιριάζει παντού, που μπορεί να ζήσει οπουδήποτε χωρίς καμία ταυτότητα, αρκεί να δουλεύει και να καταναλώνει. ::)

Τέλος πάντων. Σταματώ εδώ, γιατί όντως είναι μεγάλη κουβέντα. ::)

......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Τα πιο σπουδαία πράγματα τα είπαμε στα αστεία.
« Απάντηση #1098 στις: Μάρτιος 31, 2014, 04:19:00 μμ »
που δεν καταφερνει να επιβιωσει (οπως αυτος θελει) και του φταιν' οι παρελάσεις και οι εκκλησιασμοι ....

Οσο για το "πολιτης του κοσμου" , πολυ ενδιαφερουσα αποψη και σωστή!  Δεν το ειχα σκεφτει ετσι, ή για να ακριβολογω δεν ειχε περασει απο το μυαλο μου ωστε να το εξετασω...(γιατι κατι τετοια sudocu  μου αρέσουν  ;) ;D  )

Μεγαλη κουβεντα πραγματικά!
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 31, 2014, 04:47:19 μμ από MARKOS »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5694
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Τα πιο σπουδαία πράγματα τα είπαμε στα αστεία.
« Απάντηση #1099 στις: Απρίλιος 15, 2014, 11:41:35 μμ »
Eντυπωσιακό δείγμα της δύναμης της προκατάληψης.
Βάζουμε τους ανθρώπους σε "κουτάκια" στο μυαλό μας και θεωρούμε ότι όλοι θα έχουν τη συμπεριφορά και τις απόψεις που αναμέναμε.
Έλα, όμως, που η ανθρώπινη προσωπικότητα είναι πολύ πιο απροσδόκητη από ό,τι υπολογίζουμε... 8)


<a href="http://www.youtube.com/v/hjHnWz3EyHs" target="_blank" class="new_win">http://www.youtube.com/v/hjHnWz3EyHs</a>
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 16, 2014, 12:08:39 πμ από apri »
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5694
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Τα πιο σπουδαία πράγματα τα είπαμε στα αστεία.
« Απάντηση #1100 στις: Απρίλιος 17, 2014, 03:36:06 μμ »
Ανήλικοι Ρομά από τον Δεδροπόταμο διακρίθηκαν στις ΗΠΑ


Παιδιά από τον Δενδροπόταμο να πάνε στην Αμερική; Πρώτη φορά συμβαίνει κάτι τέτοιο!"
Με τη φράση αυτή, ο Θοδωρής, μόλις "δέκα και μισό χρονών", όπως συστήνεται, περιγράφει τον ενθουσιασμό του για το γεγονός ότι μια ομάδα παιδιών Ρομά από τη Θεσσαλονίκη θα έχει την ευκαιρία να ταξιδέψει στο Σεντ Λούις των ΗΠΑ τον Απρίλιο και, μάλιστα, για να συμμετάσχει στο Παγκόσμιο Φεστιβάλ Ρομποτικής, που θα πραγματοποιηθεί εκεί.

H συνέχεια του άρθρου: http://tvxs.gr/news/paideia/anilikoi-roma-apo-ton-dedropotamo-diakrithikan-stis-ipa
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5694
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Τα πιο σπουδαία πράγματα τα είπαμε στα αστεία.
« Απάντηση #1101 στις: Απρίλιος 21, 2014, 03:02:43 μμ »
Mε αφορμή το θέμα συζήτησης των προηγούμενων ημερών, ψάχνοντας  έπεσα σε δυο ενδιαφέρουσες επιστημονικές μελέτες και μου τράβηξαν την προσοχή, γιατί δεν είχα ξαναδιαβάσει κάτι τέτοιο στο παρελθόν.
Αναρτώ τα link για όποιον ενδιαφέρεται να διαβάσει και μια άλλη άποψη, ανεξάρτητα από αυτήν που πιστεύει ο ίδιος.

1.Οι μετρήσεις του Ρώσου φυσικού Αντρέι Βολκόβ
http://o-nekros.blogspot.gr/2012/04/blog-post_423.html

2.Ο κίονας που διερράγη- Η μελέτη του Βολκόβ και η άποψη του καθηγητή Εβγκένι Μορόζοβ
http://o-nekros.blogspot.gr/2012/04/blog-post_21.html
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Τα πιο σπουδαία πράγματα τα είπαμε στα αστεία.
« Απάντηση #1102 στις: Απρίλιος 21, 2014, 04:53:53 μμ »
"Μελέτες" μέσω συνεντεύξεων σε μπλογκ και όχι δημοσιευμένες (δεν είδα καμία αναφορά τουλάχιστον) σε έγκριτο επιστημονικό περιοδικό, και χωρίς να έχει επαναληφθεί και επαληθευθεί το πείραμα από ανεξάρτητη, άλλη ομάδα;
 :)
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5694
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Τα πιο σπουδαία πράγματα τα είπαμε στα αστεία.
« Απάντηση #1103 στις: Απρίλιος 21, 2014, 08:14:17 μμ »
"Μελέτες" μέσω συνεντεύξεων σε μπλογκ και όχι δημοσιευμένες (δεν είδα καμία αναφορά τουλάχιστον) σε έγκριτο επιστημονικό περιοδικό, και χωρίς να έχει επαναληφθεί και επαληθευθεί το πείραμα από ανεξάρτητη, άλλη ομάδα; :)

Aχ...έπρεπε να βάλω στοίχημα το μεσημέρι που ανήρτησα τα λινκ. Πόσο σίγουρη ήμουν ότι κάτι αντίθετο θα έγραφες... ;D ;D  Βουλωμένο γράμμα διάβαζα. 8) 8) 8)

Λοιπόν, κατ' αρχάς, τα δυο λινκ τα ανακάλυψα τυχαία, όσο κι αν σου φανεί περίεργο. Μπορεί να έχω κάποιες μεταφυσικές ανησυχίες, αλλά δεν ασχολούμαι συνέχεια μ' αυτά.
Γενικά έχω την τάση να διαβάζω σχεδόν τα πάντα, ανεξαρτήτως θέματος και ειδικότητας, γιατί είμαι φιλοπερίεργο ον.
Όπως λέει ένας φίλος μου, ψάχνω τα πάντα με το "μάτι του Άργου". ;D ;D ;D 8)
Τα συγκεκριμένα άρθρα μού φάνηκαν ενδιαφέροντα, γιατί εμπλέκουν επιστημονικά δεδομένα που προέρχονται από επιστήμονες και όχι από ερασιτέχνες. Τα έστειλα μάλιστα προηγουμένως και σε ένα φίλο ερευνητή, γιατί δεν ήμουν σε θέση να αξιολογήσω αυτά που παρέθεταν και τα βρήκε κι αυτός ενδιαφέροντα.
Σκέφτηκα λοιπόν να τα μοιραστώ και με εσάς, γιατί έχω πάντα την ψευδαίσθηση ότι κάτι που βρίσκω ενδιαφέρον, μπορεί να ενδιαφέρει κι άλλους. 8)
Το τι θα αποδεχθεί μετά ο καθένας, είναι δική του υπόθεση. Μου αρέσει όμως να θέτω ερωτήματα και να παρουσιάζω διάφορες εκδοχές που σε βάζουν στη διαδικασία της σκέψης.

Τώρα επί της ουσίας αυτών που λες, η έρευνα του Volkov απ' ό,τι κατάλαβα έγινε με αφορμή ένα ντοκιμαντέρ. Αμφιβάλλω αν τα παρουσίασε σε κάποιο επιστημονικό περιοδικό, γιατί όπως γνωρίζεις πολύ καλύτερα από εμένα, τα επιστημονικά περιοδικά δεν δημοσιεύουν άρθρα που αγγίζουν θέματα μεταφυσικής για διάφορους λόγους.
Δεν ξέρω αν άλλη επιστημονική ομάδα ασχολήθηκε με το ίδιο θέμα, γιατί δύσκολα παίρνουν τέτοιες αποφάσεις οι άνθρωποι των φυσικών επιστημών (θα θυμάσαι τι τράβηξε ο Jung με τον Pauli όταν ερευνούσαν από κοινού τις συμπτώσεις με νόημα).
Πάντως, στο δεύτερο άρθρο, αν μπήκες στον κόπο να το διαβάσεις, θα πρόσεξες ότι την ίδια άποψη για το ρήγμα στον κίονα είχαν τουλάχιστον δυο καθηγητές, ένας Ρώσος και ένας Έλληνας.

Εν πάση περιπτώσει, θα κλείσω με ένα καθαρά φιλικό σχόλιο, το οποίο μάλλον σου έχω ξανακάνει:
Μου αρέσουν οι σκεπτικιστές, γιατί δεν παίρνουν τίποτα ως δεδομένο και "ψάχνονται".
Αναλογίσου, όμως, ότι αν φθάνει κάποιος στο σημείο να απορρίπτει προκαταβολικά μια ενδεχόμενη αλήθεια που τον ξεβολεύει από τις βεβαιότητές του, καταλήγει να γίνεται αυτό που περισσότερο απεχθάνεται, δηλ. δογματικότερος και από τους δογματικούς.
Δεν βλάπτει να κρατάμε κάποια ερωτηματικά ή κάποιες εκδοχές στο μυαλό μας όπου δεν μπορούμε να απαντήσουμε με βεβαιότητα, και ας ξεφεύγουν από τα "κουτάκια" που έχουμε χτίσει στο μυαλό μας με πολύ κόπο. Δεν βλάπτει να σκεπτόμαστε λίγο πιο ελεύθερα απ' ό,τι έχουμε μάθει.
Όπως έλεγε και ο Ρήγας "όποιος ελεύθερα συλλογάται, συλλογάται καλά". ;)

Παρεμπιπτόντως, τις θερμές μου ευχές λόγω των ημερών και σ' εσένα και στους υπόλοιπους. Μακάρι, να βιώσουμε μια ανάσταση, όπως την εννοεί ο καθένας μας. ::) :-*



« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 21, 2014, 08:17:52 μμ από apri »
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Τα πιο σπουδαία πράγματα τα είπαμε στα αστεία.
« Απάντηση #1104 στις: Απρίλιος 21, 2014, 08:33:35 μμ »
Έγραψες πάλι πολλά  ;D  θα απαντήσω επί της ουσίας.. δηλαδή, όπως σωστά έγραψες, καλό είναι να ψαχνόμαστε και να μη δεχόμαστε άκριτα οτιδήποτε (ειδικά όταν παρουσιάζεται σε "ντοκιμαντέρ" κλπ), για να μην είμαστε δογματικοί  ;)

Τις καλύτερες ευχές μου σε εσένα και σε όσους το αξίζουν (στους παλιανθρώπους όχι  ::) )
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5694
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Τα πιο σπουδαία πράγματα τα είπαμε στα αστεία.
« Απάντηση #1105 στις: Απρίλιος 21, 2014, 09:13:06 μμ »
Ναι.. είμαι πολυγραφότατη, γιατί παρασύρομαι όταν σκέφτομαι. ;D ;D 8)
Δεν δέχομαι πότε τίποτα άκριτα, αλλά ούτε και απορρίπτω τίποτα άκριτα. Αυτό το δεύτερο να το δουλέψεις και εσύ, γιατί καμιά φορά γίνεσαι δέσμιος του τρέχοντος επιστημονικού πλαισίου και της τρέχουσας λογικής. ;)
Δοκίμαζε καμιά φορά να βγαίνεις και εκτός πλαισίου (με τη σχετική σύνεση πάντα). Μόνο έτσι γίνονται τα επιστημονικά άλματα πού και πού, αλλά και συνηθίζουμε να μη σκεπτόμαστε προκαθορισμένα σε πλείστες άλλες περιπτώσεις.
 
Μ' αρέσει που στις λεπτομέρειες συνήθως διαφωνούμε, αλλά επί της αρχής έχουμε πάντα ομοθυμία.  ;D ;D ;D


ΥΓ. Στους παλιανθρώπους απλά ευχόμαστε να μας αφήσουν ήσυχους και να μη δοκιμάζουν τα νεύρα μας. ;)
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159611
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 437
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 437
Σύνολο: 449

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.137 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.