*

Αποστολέας Θέμα: J'enseigne le français - H γωνιά των Γαλλικών  (Αναγνώστηκε 48758 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Georgia_hlk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: J'enseigne le français - H γωνιά των Γαλλικών
« Απάντηση #98 στις: Αύγουστος 26, 2014, 08:36:48 μμ »
Καλησπέρα κι από μένα.
Αφού λοιπόν κατάφερα και τελείωσα την σχολή μας, πριν 3 χρόνια, άρχισα να ψάχνω για ιδιαίτερα. Ήμουν αρκετά τυχερή και σήμερα που σας γράφω έχω 7 παιδάκια. Αλλά το θέμα είναι πως τους κάνω αγγλικά! Ωραία ε; :P

Το μόνο παιδάκι για γαλλικά που βρήκα (μέσω της πρακτικής μου κιόλας!) είναι ένα αγοράκι που φέτος θα ξεκινήσει τη Β'Δημοτικού. Τα τελευταία 2 χρόνια που το έχω όμως, ήμουν περισσότερο babysitter παρά δασκάλα γαλλικών. Έτσι κι αλλιώς είχαμε πει με την μαμά του να μην του κάνω κανονικό μάθημα, απλά να τον εισάγω σιγά σιγά στην γλώσσα. Από φέτος όμως αποφασίσαμε τη μια από τις δυο ώρες που περνάμε μαζί, να του κάνω μάθημα γαλλικών, και την υπόλοιπη ώρα παιχνίδι.
Το πρόβλημα όμως που αντιμετωπίζω είναι πως πλέον είμαι η φίλη του που πάω για να παίξουμε. Πέρυσι έκανα κάποιες προσπάθειες με κάτι γαλλικά βιβλία με παιχνίδια από το lelivreouvert. Αλλά δεν μπορώ να πω πως τον ενθουσίασαν ιδιαίτερα.

Ήθελα λοιπόν να σας ζητήσω αν μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο βιβλίο με το οποίο θα μπορούσα να τον ξεκινήσω. Κάτι ενδιαφέρον για ένα παιδάκι Β'Δημοτικού.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: J'enseigne le français - H γωνιά των Γαλλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:49:35 »

Αποσυνδεδεμένος EmmaB

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 831
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 'Ο,τι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό
    • Προφίλ
Απ: J'enseigne le français - H γωνιά των Γαλλικών
« Απάντηση #99 στις: Αύγουστος 26, 2014, 10:16:03 μμ »
Georgette καλωσόρισες στο pde και στη γωνιά των γαλλικών. Για ρίξε μια ματιά εδώ http://www.nathan.fr/webapps/cpg2-0/?idcpg=1228&idunite=13459

Είναι το Zigzag  από τις εκδόσεις CLE INTERNATIONAL. Παλιότερα είχα κάνει το ALEX ET ZOE (πάλι από την CLE) και είχαν μείνει πολύ ικανοποιημένα και τα παιδιά και 'γω αλλά ήταν μεγαλύτερα (9 χρόνων).
Υπάρχει πολύ υλικό στο διαδίκτυο που μπορείς να βρεις για να εμπλουτίσεις το μάθημα και να παρακινήσεις το μαθητή να μάθει μέσα από παιγνιώδη μορφή διδασκαλίας. 

Για ό,τι άλλο χρειαστείς με χαρά να βοηθήσουμε!
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 26, 2014, 10:48:09 μμ από EmmaB »
On ne voit bien qu’avec le cœur. L’essentiel est invisible pour les yeux.

Le petit prince

Αποσυνδεδεμένος Matina7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: J'enseigne le français - H γωνιά των Γαλλικών
« Απάντηση #100 στις: Αύγουστος 29, 2014, 03:57:55 μμ »
Η σειρά Panorama για πόσες ώρες την εβδομάδα είναι; Πώς μπορώ να κάνω εντατικά ομαδικά μαθήματα σε φοιτητές/σπουδαστές για 2 ώρες την εβδομάδα; Υπάρχει κάποια καλή σειρά; Μήπως να ξεκινήσω με το Panorama και να τους βάζω να ψάχνουν μόνοι τους τις άγνωστες λέξεις ή να τις δίνω εγώ εκτός μαθήματος, ώστε να κάνουν τις ασκήσεις στο σπίτι και στο μάθημα να γίνεται παράδοση γραμματικής, κατανόηση κειμένου και διόρθωση των ασκήσεων; Μιλάμε ότι θέλουν με 2 ώρες να πάμε για Β2 σε 2 χρόνια το πολύ! Οι δε μαθητές που έχουν βασικές γνώσεις γαλλικών από το σχολείο ή ξέρουν άλλη λατινογενή γλώσσα, πώς μπορούν να ικανοποιηθούν από κάποια σειρά δίωρης διδασκαλίας;

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: J'enseigne le français - H γωνιά των Γαλλικών
« Απάντηση #101 στις: Αύγουστος 29, 2014, 04:08:29 μμ »
Γενική συμβουλή: ότι μέθοδο και αν αποφασίσεις να δουλέψεις, όλες έχουν τα + και τα -
Το σημαντικό είναι να δουλεύει ο μαθητής/μαθητές σου.
Επίσης το μάθημα να κυλάει γοργά με διάφορες δραστηριότητες και εναλλαγή.
Καμμιά φορά δεν είναι κακό να συνδυάζεις και παλιούς παραδοσιακούς τρόπους με το λεξιλόγιο ή κάποιες δομικές ασκήσεις.
Αρκεί να έχεις εσύ το πλάνο που θέλεις να ακολουθήσεις ξεκάθαρο στο κεφάλι σου και να αναθεωρείς όταν βλέπεις ότι κάπου κολλάει κάτι στην πορεία.
Καλή επιτυχία και καλό κουράγιο!
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: J'enseigne le français - H γωνιά των Γαλλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:49:35 »

Αποσυνδεδεμένος Matina7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: J'enseigne le français - H γωνιά των Γαλλικών
« Απάντηση #102 στις: Αύγουστος 29, 2014, 08:54:36 μμ »
Γενική συμβουλή: ότι μέθοδο και αν αποφασίσεις να δουλέψεις, όλες έχουν τα + και τα -
Το σημαντικό είναι να δουλεύει ο μαθητής/μαθητές σου.
Επίσης το μάθημα να κυλάει γοργά με διάφορες δραστηριότητες και εναλλαγή.
Καμμιά φορά δεν είναι κακό να συνδυάζεις και παλιούς παραδοσιακούς τρόπους με το λεξιλόγιο ή κάποιες δομικές ασκήσεις.
Αρκεί να έχεις εσύ το πλάνο που θέλεις να ακολουθήσεις ξεκάθαρο στο κεφάλι σου και να αναθεωρείς όταν βλέπεις ότι κάπου κολλάει κάτι στην πορεία.
Καλή επιτυχία και καλό κουράγιο!

Αν προτιμήσω κάποια σειρά με μεγάλο όσκο ασκήσεων, πχ Panorama όπου η ύλη ατου cahier για κάθε κεφάλαιο ξεπερνά τις 10 σελίδες, πρέπει απαραιτήτως να τη συνδυάσω και με κάποια γραμματική; Αυτό νομίζω ότι παραπάει. Είπαμε να βάζουμε πολλά στους μαθητές για εξάσκηση, αλλά ως ένα σημείο. Γενικά οι γραμματικές είναι "αναγκαίο κακό" ή επαρκεί το βιβλίο του μαθητή αν είναι καλά δομημένο και εύληπτο και ο καθηγητής δίνει εξτρά σημειώσεις;

Για φωνητική και ακουστική εξάσκηση, υπάρχει κάποια εκπαιδευτική σειρά στυλ Muzzie, αλλά για εφήβους/ενήλικες; Σκέφτηκα να προτείνω την παρακολούθηση μεταγλωττισμέων anime στα γαλλικά και κάποιων παλιών παιδικών τηλεοπτικών σειρών όπως οι "Ατρόμητοι" (Les Intrépides) με γαλλικούς υπότιτλους.

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: J'enseigne le français - H γωνιά των Γαλλικών
« Απάντηση #103 στις: Αύγουστος 29, 2014, 09:13:17 μμ »
Αν προτιμήσω κάποια σειρά με μεγάλο όσκο ασκήσεων, πχ Panorama όπου η ύλη ατου cahier για κάθε κεφάλαιο ξεπερνά τις 10 σελίδες, πρέπει απαραιτήτως να τη συνδυάσω και με κάποια γραμματική; Αυτό νομίζω ότι παραπάει. Είπαμε να βάζουμε πολλά στους μαθητές για εξάσκηση, αλλά ως ένα σημείο. Γενικά οι γραμματικές είναι "αναγκαίο κακό" ή επαρκεί το βιβλίο του μαθητή αν είναι καλά δομημένο και εύληπτο και ο καθηγητής δίνει εξτρά σημειώσεις;

Για φωνητική και ακουστική εξάσκηση, υπάρχει κάποια εκπαιδευτική σειρά στυλ Muzzie, αλλά για εφήβους/ενήλικες; Σκέφτηκα να προτείνω την παρακολούθηση μεταγλωττισμέων anime στα γαλλικά και κάποιων παλιών παιδικών τηλεοπτικών σειρών όπως οι "Ατρόμητοι" (Les Intrépides) με γαλλικούς υπότιτλους.

Συμφωνώ ότι είναι υπερβολή.
Για φωνητική υπάρχει εξαιρετικό υλικό στο utube. Κάνε μία έρευνα και θα βρεις αξιόλογα πράγματα. Κάποτε υπήρχαν μόνο για τα αγγλικά. Πλέον και οι γάλλοι εκσυχρονίζονται!
Επίσης υπάρχουν και διάφορα sites με εξαιρετικό ακουστικό υλικό για ασκήσεις. Αυτή τη στιγμή δεν τα έχω πρόχειρα αλλά θα επανέλθω!
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

Αποσυνδεδεμένος artgeek

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
  • Φύλο: Γυναίκα
  • L'art est la solution au chaos
    • Προφίλ
Απ: J'enseigne le français - H γωνιά των Γαλλικών
« Απάντηση #104 στις: Αύγουστος 29, 2014, 10:33:03 μμ »
Αν προτιμήσω κάποια σειρά με μεγάλο όσκο ασκήσεων, πχ Panorama όπου η ύλη ατου cahier για κάθε κεφάλαιο ξεπερνά τις 10 σελίδες, πρέπει απαραιτήτως να τη συνδυάσω και με κάποια γραμματική; Αυτό νομίζω ότι παραπάει. Είπαμε να βάζουμε πολλά στους μαθητές για εξάσκηση, αλλά ως ένα σημείο. Γενικά οι γραμματικές είναι "αναγκαίο κακό" ή επαρκεί το βιβλίο του μαθητή αν είναι καλά δομημένο και εύληπτο και ο καθηγητής δίνει εξτρά σημειώσεις;

Για φωνητική και ακουστική εξάσκηση, υπάρχει κάποια εκπαιδευτική σειρά στυλ Muzzie, αλλά για εφήβους/ενήλικες; Σκέφτηκα να προτείνω την παρακολούθηση μεταγλωττισμέων anime στα γαλλικά και κάποιων παλιών παιδικών τηλεοπτικών σειρών όπως οι "Ατρόμητοι" (Les Intrépides) με γαλλικούς υπότιτλους.

Aξιολογο υλικο για ακουστικα/προφορικα υπαρχει και στο site του TV5 και του RFI!

Αποσυνδεδεμένος Matina7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: J'enseigne le français - H γωνιά των Γαλλικών
« Απάντηση #105 στις: Σεπτέμβριος 16, 2014, 11:32:25 μμ »
Επιτέλους άρχισαν να προωθούν με ανάλογο ζήλο τη γλώσσα τους και οι Γάλλοι! Άντε ν'ακολουθήσουν και άλλοι Ευρωπαίοι, αλλά κυρίως οι Ασιάτες, καθώς οι γλώσσες τους έχουν μεγαλύτερο βάθος χρόνου εκμάθησης και συνεπώς, περισσότερες ώρες διδασκαλίας άρα και ευρωπουλάκια, άσε που είναι @@@@ να διδάσκεις μια δύσκολη γλώσσα που σε εξιτάρει και τη ζητά διακαώς η αγορά εργασίας!

Αποσυνδεδεμένος Georgia_hlk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: J'enseigne le français - H γωνιά των Γαλλικών
« Απάντηση #106 στις: Οκτώβριος 17, 2014, 10:44:20 μμ »
Καλησπέρα σας!
Επανέρχομαι με ένα θεματάκι αρκετά απαράδεκτο από πλευράς μου  :-[
Ξεκίνησα γαλλικά με ένα πολύ πρόθυμο αγοράκι και τα πάμε υπέροχα. Το μόνο πρόβλημα είναι πώς πρότεινα στους γονείς και αγόρασαν το Zig Zag 1. Όλα καλά μέχρι το πρώτο μάθημα όπου ανακάλυψα πως το cd που συμπεριλαμβάνεται στο βιβλίο του μαθητή, έχει μόνο τα τραγουδάκια κλπ. Και πως το cd με τα ακουστικά πωλείται ξεχωριστά, στην τιμή των 80 περίπου ευρώ.
Είναι απαράδεκτο εκ μέρους μου που δεν το έψαξα όσο θα έπρεπε, το ξέρω, όμως τώρα βρίσκομαι σε αδιέξοδο.
Οι γονείς είναι υπέροχοι, δεν έχουν κανένα πρόβλημα να το αγοράσουν, αλλά εγώ νοιώθω άσχημα.
Πριν καταλήξω να το αγοράσω μόνη μου, και πριν χρειαστεί να αλλάξω μέθοδο (κάτι το οποίο και θα με εκθέσει και θα είναι δώρον άδωρον αφού οι γονείς θα χρειαστεί να πληρώσουν έτσι κι αλλιώς), τι θα μου προτείνατε να κάνω;
Χρησιμοποιώ το νετ και το youtube για ακουστικά, αλλά δεν μπορώ να δουλέψω τις ασκήσεις του cahier χωρίς το cd.

Σας ευχαριστώ :)

Αποσυνδεδεμένος MissPE06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: J'enseigne le français - H γωνιά των Γαλλικών
« Απάντηση #107 στις: Οκτώβριος 18, 2014, 10:30:57 πμ »
Γνώμη μου, αγόρασέ το εσύ. Όφειλες να το είχες ψάξει καλά κι αν δε σε συνέφερε να διαλέξεις άλλη μέθοδο. Και στα Αγγλικά, τα CDs των βιβλίων του μαθητή περιέχουν πάντα τα τραγουδάκια και τα μαθήματα, όχι τις ακουστικές ασκήσεις. Έτσι κι αλλιώς θα σου μείνει και για άλλους μαθητές. Όλοι όταν πρωτοξεκινήσαμε τα μαθήματα κάναμε πολλά έξοδα για βιβλία, οπτικοακουστικό υλικό κ.λπ. και πάντα θα κάνουμε. Κάνα δυο φορές έχω πει σε μαθητή να αγοράσει τα CDs κι αυτό γιατί τα ήθελα να κάνει πολλή εξάσκηση στο σπίτι.

Αποσυνδεδεμένος raclette

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 270
  • ό,τι να'ναι αυτή η εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: J'enseigne le français - H γωνιά των Γαλλικών
« Απάντηση #108 στις: Οκτώβριος 19, 2014, 09:12:26 μμ »
Δες αν μπορεις να τα κατεβασεις από το Ιντερνετ σε ηλεκτρονική μορφή/Mp3 από τη σελίδα του εκδοτικού οικου.

Αποσυνδεδεμένος Kalkapen

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: J'enseigne le français - H γωνιά των Γαλλικών
« Απάντηση #109 στις: Οκτώβριος 31, 2014, 09:00:56 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι,

Είμαι απόφοιτη του μεταφραστικού και ασχολούμαι με μαθήματα αγγλικών (κυρίως) αλλά και με κάποια γαλλικά αν προκύψουν.
Έχω μια απορία που ελπίζω εσείς που ασχολείστε περισσότερο καιρό να μου τη λύσετε...
Φέτος μου ζήτησε μια μαμά να προετοιμάσω την κόρη της για Α2. Με 1,5 ώρα/εβδομάδα οι επιλογές μου λίγες.
Δεν είχα ξαναδουλέψει τόσο μικρό πτυχίο και έτσι μετά από έρευνα κατέληξα στα βιβλία Prepadelf Α2, δουλεύοντας παράλληλα και γραμματική με φωτοτυπίες, ασκήσεις δικές μου, κτλ.
Η απορία μου είναι η εξής: Μου φαίνεται ότι το βιβλίο είναι αρκετά απαιτητικό για αυτό το επίπεδο (σε σύγκριση και με το ανάλογο πτυχίο των αγγλικών). Το λεξιλόγιο βαρύ, τα ακουστικά επίσης. Εσείς που δουλεύετε με αυτά τα πτυχία τι πιστεύετε; Μήπως απλά επειδή δεν είχα ξανασχοληθεί με Α2 και περίμενα κάτι πιο βατό μου φαίνεται έτσι; Ή είναι όντως απαιτητικό; Μήπως αυτή μου η εντύπωση βασίζεται καθάρα στο βιβλίο ή ανταποκρίνεται εντελώς στο επίπεδο των εξετάσεων;
Οι απαντήσεις σας θα με βοηθήσουν πολύ ώστε να ξέρω κι εγώ τι προετοιμασία πρέπει να κάνω.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!  :)

Αποσυνδεδεμένος raclette

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 270
  • ό,τι να'ναι αυτή η εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: J'enseigne le français - H γωνιά των Γαλλικών
« Απάντηση #110 στις: Ιανουάριος 17, 2015, 02:07:46 μμ »
Καλημέρα σε όλους.
Γνώμες για μέθοδο για Α2/Β1 ενηλίκων που δεν ενδιαφέρονται για διπλώματα;
Γνωρίζει κανέις το Vite et Bien (Cle International);
Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος Irini.a.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: J'enseigne le français - H γωνιά των Γαλλικών
« Απάντηση #111 στις: Ιανουάριος 24, 2015, 11:46:20 πμ »
Καλημέρα!
Είμαι συνάδελφος εκπαιδευτικός των Αγγλικων. Γαλλικά έκανα στο σχολείο μόνο, αλλα μου άρεσαν πολυ και είχα πάντα τη "στενοχώρια" ότι δεν κατάφερα να μάθω καλύτερα! Λόγω οικογένειας και δουλειάς δεν προλαβαίνω να κανω μαθήματα αλλα θα ήθελα λίγο να τα θυμηθώ και να μπορω να μιλήσω (σε γενικές γραμμές καταλαβαίνω απλα κείμενα αν ακούσω η διαβάσω). Υπάρχει κάποιο βιβλίο η γνωρίζετε καποια σελίδα στο Ίντερνετ που θα μπορούσε να βοηθήσει; Μιλάμε για καμία ώρα μελέτης με το πρωινό καφεδάκι... Δεν ενδιαφέρομαι για πτυχίο άμεσα. Ευχαριστω πολυ!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158532
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 30
Επισκέπτες: 498
Σύνολο: 528

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.091 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.