*

Αποστολέας Θέμα: J'enseigne le français - H γωνιά των Γαλλικών  (Αναγνώστηκε 48760 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος raclette

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 270
  • ό,τι να'ναι αυτή η εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: J'enseigne le français - H γωνιά των Γαλλικών
« Απάντηση #112 στις: Φεβρουάριος 28, 2015, 08:45:47 μμ »
Το κανάλι TV5 έχει πολύ ακουστικό υλικό ανά επίπεδο και γραμματική ενότητα, άλλα δυσκολότερα, άλλα ευκολότερα, που συνοδεύονται από τις λύσεις και το γραπτό κείμενο του ακουστικού.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: J'enseigne le français - H γωνιά των Γαλλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:20:14 »

Αποσυνδεδεμένος rea17

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: J'enseigne le français - H γωνιά των Γαλλικών
« Απάντηση #113 στις: Απρίλιος 02, 2015, 12:49:56 πμ »
Καλησπέρα σε όλους, ενδιαφέρομαι να δώσω το τεστ bulat στα γαλλικά και θα ήθελα πληροφορίες σχετικά με την προετοιμασία..Ξέρετε κάποιο φροντιστήριο ή καθηγητή για ιδιαίτερα μαθήματα με εμπειρία στο αντικείμενο; Οποιαδήποτε πληροφορία θα μου ήταν πολύτιμη, ευχαριστώ και καλό βράδυ.

Αποσυνδεδεμένος Matina7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: J'enseigne le français - H γωνιά των Γαλλικών
« Απάντηση #114 στις: Μάιος 18, 2015, 05:59:17 μμ »
Γνωρίζει κάποιος τη αντιστοιχία των 4 επιπέδων της σειράς Panorama (Editions Cle) με το ευρωπαϊκό πλαίσιο ξένων γλωσσών; Το 1 πρέπει να αντιστοιχεί στο Α1-Α2, το 2 στο Α2-Β1, το 3 στο Β1-Β2, και το 4 στο Γ1-Γ2. Άρα μιλάμε για 4 έτη διδασκαλίας, εκτός κι αν πάμε και σε θερινά ή εντατικά μαθήματα για να μειωθεί ο χρόνος απόκτησης Γ2 στα 3 ή και 2 χρόνια. Για το Γ2 ο χρόνος εξαρτάται και από το πτυχίο που επιθυμεί ο μαθητής. Πχ αν είναι το ΚΠΓ, δε χρειάζεται κάτι περισσότερο από την αντίστοιχη προετοιμασία, αλλά αν είναι για Sorbonne, μιλάμε για ένα χρόνο (το ελάχιστο) ΜΟΝΟ για να φτάσει στο επίπεδο φυσικού ομιλητή και όσους μήνες (ή και χρόνια) χρειαστούν για προετοιμασία για τις εξετάσεις.

Αποσυνδεδεμένος AnnaTaylor

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: J'enseigne le français - H γωνιά των Γαλλικών
« Απάντηση #115 στις: Ιούνιος 08, 2015, 02:46:48 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι! τα φώτα σας! έχω μία μαθήτρια που θα πάει Α' γυμνασίου του χρόνου και ενδιαφέρεται για δίπλωμα Β1 σιγά σιγά. το θέμα είναι ότι έχει χαρτί αναγνωρισμένη μαθησιακή δυσκολία (δυσορθογραφία και δυσλεξία). Υπάρχει κάποιο δίπλωμα που με την προσκόμιση αυτού του πιστοποιητικού περνάει ο μαθητής από προσαρμοσμένες εξετάσεις; κι αν ναι, ποιο είναι αυτό; ευχαριστώ!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: J'enseigne le français - H γωνιά των Γαλλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:20:14 »

Αποσυνδεδεμένος raclette

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 270
  • ό,τι να'ναι αυτή η εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: J'enseigne le français - H γωνιά των Γαλλικών
« Απάντηση #116 στις: Ιούνιος 22, 2015, 10:53:25 μμ »
Αγαπητοί συνάδελφοι,
επιτρέψτε μου να μοιραστώ με τους διορισμένους συνάδελφους τον προβληματισμό μου για τις μεταθέσεις.
Έχουμε καταντήσει ο τελευταίος τροχός της αμάξης ανάμεσα σε όλους τους χειμαζόμενους εκπαιδευτικούς.
Ο αλγόριθμος του υπουργείου εμφανίζει πλεονάσματα σε όλη την επικράτεια, το μάθημα έχει καταργηθεί από το Λύκειο,
 το μέλλον των μεταταγμένων παραμένει άγνωστο, οι συνταξιοδοτήσεις δεν αναπληρώνονται ούτε με νέους διορισμούς, ούτε με μεταθέσεις, συνάδελφοι παραμένουν στη διάθεση σε όλα τα ΠΥΣΔΕ και μύρια όσα προβλήματα...
Επειδή λοιπόν τα τελευταία χρόνια απέχω και η μοναδική μου ενημέρωση είναι από το Ιντερνετ, θα ήθελα να ζητήσω γνώμες, τεκμηριωμένες, ή έστω από διαίσθηση, για το που οδεύουμε ως κλάδος.
Ο σύλλογος μετά από συνάντηση στο υπουργείο, έλαβε μεταξύ άλλων και υποσχέσεις για ενίσχυση της γλωσσομάθειας.
Υπάρχουν ελπίδες αναβάθμισης του μαθήματος στον ορίζοντα, μεταθέσεων και διορισμών,
ή το μέλλον διαγράφεται ζοφερό για τα επόμενα χρόνια;

Αποσυνδεδεμένος gallikou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 718
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: J'enseigne le français - H γωνιά των Γαλλικών
« Απάντηση #117 στις: Ιούνιος 23, 2015, 12:00:53 πμ »
Αγαπητοί συνάδελφοι,
επιτρέψτε μου να μοιραστώ με τους διορισμένους συνάδελφους τον προβληματισμό μου για τις μεταθέσεις.
Έχουμε καταντήσει ο τελευταίος τροχός της αμάξης ανάμεσα σε όλους τους χειμαζόμενους εκπαιδευτικούς.
Ο αλγόριθμος του υπουργείου εμφανίζει πλεονάσματα σε όλη την επικράτεια, το μάθημα έχει καταργηθεί από το Λύκειο,
 το μέλλον των μεταταγμένων παραμένει άγνωστο, οι συνταξιοδοτήσεις δεν αναπληρώνονται ούτε με νέους διορισμούς, ούτε με μεταθέσεις, συνάδελφοι παραμένουν στη διάθεση σε όλα τα ΠΥΣΔΕ και μύρια όσα προβλήματα...
Επειδή λοιπόν τα τελευταία χρόνια απέχω και η μοναδική μου ενημέρωση είναι από το Ιντερνετ, θα ήθελα να ζητήσω γνώμες, τεκμηριωμένες, ή έστω από διαίσθηση, για το που οδεύουμε ως κλάδος.
Ο σύλλογος μετά από συνάντηση στο υπουργείο, έλαβε μεταξύ άλλων και υποσχέσεις για ενίσχυση της γλωσσομάθειας.
Υπάρχουν ελπίδες αναβάθμισης του μαθήματος στον ορίζοντα, μεταθέσεων και διορισμών,
ή το μέλλον διαγράφεται ζοφερό για τα επόμενα χρόνια;
Συγγνώμη, αλλά αυτά για την "ενίσχυση της γλωσσομάθειας" είναι σαν "την κατάργηση των φροντιστηρίων για τις Πανελλήνιες"... Κοινώς κουραφέξαλα! Ενίσχυση της γλωσσομάθειας σημαίνει ώρες επιπλέον για τις ξένες γλώσσες, οι οποίες θα βρεθούν από πού; Θα τις πάρουν από άλλα μαθήματα; Αυτό δεν γίνεται με τίποτα... Φανταστείτε τους καβγάδες με φιλολόγους, μαθηματικούς, θεολόγους, γυμναστές κλπ.... Να γίνει επέκταση ωραρίου, κάτι σαν ολοήμερο γυμνάσιο; Σε τι σχολεία και με ποιες υποδομές; Σε δέκα - είκοσι χρόνια κάτι μπορεί να γίνει, κοινώς "φέξε μου και γλύστρησα"... Η μόνη λύση είναι να ξεκαθαρίσει κάπως το πεδίο με τις μετατάξεις και να μετρηθούμε. Αν δεν φύγει το επιπλέον 2ωρο από το ωράριό μας, προκοπή δεν βλέπω! Επίσης ένα άλλο θέμα είναι το πως μετριούνται τα κενά. Και να καταλάβει η πολιτική ηγεσία κάποια στιγμή, ότι σε εμάς δεν παίζει το σενάριο ότι "θα αδειάσουν τα σχολεία της περιφέρειας" προς όφελος των αστικών κέντρων, γιατί στην απελπισία μας ζητάμε μετάθεση μέχρι και για τα Δριμίκλανα (Άνω και Κάτω), αρκεί να πιάσουμε στεριά και πάλι φως δεν βλέπουμε...

Αποσυνδεδεμένος raclette

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 270
  • ό,τι να'ναι αυτή η εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: J'enseigne le français - H γωνιά των Γαλλικών
« Απάντηση #118 στις: Ιούνιος 23, 2015, 03:48:26 μμ »
Η αλήθεια είναι οτι έχουμε βαρεθεί ν'ακουμε κενές υποσχέσεις, θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου σε ό,τι αφορά την αναξιοπιστία της εκάστοτε πολιτικής ηγεσίας.
Η προσθήκη του 2ωρου ήταν το κερασακι στην τούρτα, δε μας έφτανε ο πονος μας να τρεχουμε σαν τρελοί να βουλώνουμε όλα τα κενά, έχουμε και τη λάσπη των φιλολόγων ότι είμαστε ανίδεοι.
Γενικώς μια ζωή δευτερης κατηγορίας και αυτό με εξαγριώνει απίστευτα...
Μπορεί ένα ολοήμερο γυμνάσιο να ήταν μια οικονομική λύση, αλλά κανείς δε φαίνεται να το προτείνει γιατί ακριβώς θα χρειάζεται έξτρα προσωπικό, που να τρέχουν τώρα που κατάργησαν και τις ενισχυτικές....
Το θέμα είναι: υπάρχει πιθανότητα επαναφοράς του μαθήματος στην κατάσταση προ του 2005 με το 3ωρο στο γυμνασιο (η σύμβουλος μου το είχε ουσιαστικά αποκλείσει όταν την ειχα ρωτήσει προ 3ετιας)
και την υποχρεωτική β΄ γλώσσα στο Λύκειο; Διαφορετικά συνεχίζουμε να είμαστε σε τέλμα.
Το τρομακτικό είναι ότι ακόμα κι αν οι μεταταγμένοι παραμείνουν στην Αθμια με υποτυπώδη εκκαθάριση (δε νομίζω προσωπικά ότι θα ακυρωθεί η διαδικασία... ) και συσταση οργανικών θέσεων σε ομάδα σχολείων,
οι υπόλοιποι συνεχίζουν να αιωρούνται όπως έδειξαν και οι μεταθέσεις των τελευταίων 2 ετών. Κάθε χρόνο αιτούνται μετάθεσης πάνω από 1000 άτομα (σε σύνολο 3000 πανελληνίως, διορθώστε με αν κάνω λάθος) και οι συνταξιοδοτήσεις δεν ξεπερνούν τις 100, ένας προς 10 δηλαδή, και με μηδενικά ποσοστά μετάθεσης!
Αν ισχύει ότι το οργανικό κενό δίδεται μονο από 13 ώρες και άνω σύμφωνα με τον αλγόριθμο του υπουργείου, πόσα μεγάλα γυμνάσια αστικών κέντρων καλύπτουν αυτό το δεδομένο; Και ποσα χρόνια χρειάζονται για να αποκτήσουν οι "διαθεσίτες" οργανική θέση ώστε να εμφανίζονται ελλείμματα στα ΠΥΣΔΕ;
Μπορεί κανείς να εκτιμήσει με βάση τις πληροφορίες του που οδηγούμαστε τα επόμενα χρόνια;

Αποσυνδεδεμένος Matina7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: J'enseigne le français - H γωνιά των Γαλλικών
« Απάντηση #119 στις: Σεπτέμβριος 03, 2015, 05:51:03 μμ »
Εκθέσεις βιβλίων διδασκαλίας της γαλλικής δε γίνονται σ'αυτήν τη χώρα;

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1679
    • Προφίλ
Απ: J'enseigne le français - H γωνιά των Γαλλικών
« Απάντηση #120 στις: Σεπτέμβριος 03, 2015, 06:20:22 μμ »
13/9 expolivres ξενοδοχειο Capsis Θεσσαλονικη

Αποσυνδεδεμένος pppff

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 66
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: J'enseigne le français - H γωνιά των Γαλλικών
« Απάντηση #121 στις: Σεπτέμβριος 03, 2015, 08:34:18 μμ »
το Σαββατο 5/9 εχει εκεθση γαλλικων βιβλιων απο τις 9 το πρωι στο Γαλλικο Ινστιτουτο Αθηνας  :)

Αποσυνδεδεμένος pppff

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 66
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: J'enseigne le français - H γωνιά των Γαλλικών
« Απάντηση #122 στις: Σεπτέμβριος 07, 2015, 01:13:23 μμ »
καλησπέρα...
θα ήθελα τη γνώμη σας
ποιο βιβλίο θα μου προτείνατε για παιδί Ε' δημοτικού που τωρα αρχίζει τα γαλλικά?
με προοπτικη μελλοντικα για πτυχιο
1,5 ωρα την εβδομαδα μαθημα μονο
κατι που να ταιριαζει και με την ηλικια, αλλα και να καλυπτει τα βασικα
σας ευχαριστω  :)

Αποσυνδεδεμένος raclette

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 270
  • ό,τι να'ναι αυτή η εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: J'enseigne le français - H γωνιά των Γαλλικών
« Απάντηση #123 στις: Σεπτέμβριος 07, 2015, 01:55:13 μμ »
Παρότι δεν το έχω διδάξει, θα πρότεινα το Adosphere 1 αφενός γιατί το παιδάκι είναι σε προεφηβική ηλικια και θα βαρεθεί με τα πολύ παιδικα, και αφετέρου γιατί η Hachette είναι πιο φιλική για τους αρχάριους, τα βιβλία της Clé International μου φαίνονται πολύ πιο βαριά και απαιτητικά, μπορεί να τρομάξει.

Αποσυνδεδεμένος pppff

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 66
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: J'enseigne le français - H γωνιά των Γαλλικών
« Απάντηση #124 στις: Σεπτέμβριος 07, 2015, 04:31:05 μμ »
καταλαβα, σε ευχαριστω
του εριξα μια ματια στο σαιτ της hachette, ενδιαφερον φαινεται
απλα επειδη ειναι περισσοτερο για εφηβους (το λεει και το ονομα του  :P ) , υπαρχει καμια εναλλακτικη να εχω υποψην μου?
στο παλιο φροντιστηριο καναμε το a ton tour, αλλα δεν μπορω να πω οτι ειναι και απο τα αγαπημενα μου

Αποσυνδεδεμένος raclette

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 270
  • ό,τι να'ναι αυτή η εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: J'enseigne le français - H γωνιά των Γαλλικών
« Απάντηση #125 στις: Σεπτέμβριος 07, 2015, 04:40:32 μμ »
Έχω διδάξει το A ton tour  1 και 2 και μου άφησαν την ίδια χλιαρή αίσθηση, με το να είναι φτιαγμένα αποκλειστικά για το ελληνικό κοινό δεν μου φαίνονται αρκετά αυθεντικά ή ενθουσιώδη. Από την άλλη φυσικά είναι μια μεσοβέζικη"ασφαλής" επιλογή αν δε βρεις τιποτα άλλο. Στο δημόσιο γυμνάσιο πρότειναν και το Mag της Hachette, κι αυτό συμπαθητικό, στη χειρότερη ξεκινάς με το A ton tour μέχρι να πάρει το κολλάι και να δεις αν όντως ενδιαφέρεται και μετά το αλλάζεις, μη φοβάσαι την αλλαγή μεθόδου αν δεν πηγαίνει στην ιδιοσυγκρασία του μαθητή.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32278
  • Τελευταία: Parask
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158537
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 496
Σύνολο: 517

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.115 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.