*

Αποστολέας Θέμα: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας  (Αναγνώστηκε 437783 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Truth

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 679
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατεχόμενη Ελλάδα
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1036 στις: Ιανουάριος 11, 2015, 01:08:37 μμ »
Truth η γυναίκα μου, φιλόλογος, αφού ταλαιπωρήθηκε χρόνια, άνοιξε μικρό κατάστημα στο κέντρο της πόλης που μένουμε. Είναι δύσκολα και για τα μαγαζιά, αλλά τουλάχιστον στην αρχή φαίνονται ακόμη ευοίωνα τα πράγματα γι' αυτήν :)

Παραλληλα κάνει κάποια ιδιαίτερα για να μη χάσει το αντικείμενο που σπούδασε.
Καταρχήν να είσαι καλά για τη θετική ενέργεια που δίνεις. Κατά τα άλλα, μην το γελάμε καθόλου. Το επάγγελμα του καθηγητή είναι πολύ απαιτητικό και με τις παρούσες συνθήκες ακόμη περισσότερο. Ούτε να επιβιώσεις μπορείς ούτε να κάνεις μάθημα όπως θες και όπως πρέπει. Καλύτερα λοιπόν ν'ασχοληθείς με κάτι άλλο και, όπως λες, να κάνεις κανένα ιδιαίτερο να μη χάνεις επαφή και να παίρνεις τη χαρά που θες κάνοντας το μάθημα όπως ακριβώς θες. Γιατί σίγουρα, όταν δε συνδέεις τη διδασκαλία με την επιβίωση, κάνεις ακριβώς αυτό που θες, δεν κάνεις "εκπτώσεις" μην τυχόν χάσεις το μαθητή.
Καλή τύχη στη γυναίκα σου! Είναι όντως δύσκολα απ'ό,τι ακούω αλλά υπομονή :)
The tigers have found me and I do not care.

(Bukowski)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:53:16 »

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1037 στις: Ιανουάριος 11, 2015, 01:55:05 μμ »
Φυσικά και δεν θα πας στην Επιθεώρηση Εργασίας επειδή σε προσέλαβαν για γραμματέα και σου ζήτησαν να φτιάχνεις καφέδες...  ::) Το θέμα είναι πως οι περισσότεροι δεν πάνε ούτε για σοβαρούς λόγους, όπως είναι η μη καταβολή μισθού ή ενσήμων, το οποίο δεν χρειάζεται να στο πει η σύμβαση πως αποτελεί υποχρέωση του εργοδότη.

Πάντως εγώ δεν καταλαβαίνω... στα φροντιστήρια που εργάζεστε εσείς, ποιος φτιάχνει τους καφέδες αν δεν τους φτιάχνει η γραμματέας; Έχετε καφετζή;

Περιμένω να με παραπέμψετε στις συλλογικές συμβάσεις για υπαλλήλους γραφείου γιατί μου έχει δημιουργηθεί απορία για το τι περιέχουν.

Θα συνιστούσα να μην είμαστε τόσο σίγουροι για τους λόγους που μπορεί κάποιος να πάει στην επιθεώρηση εργασίας επειδή δε μας έχει συμβεί. Σας διαβεβαιώ ότι μου έχουν τύχει δεκάδες διαφορετικές περιπτώσεις και υπάρχουν και πάρα πολλές άλλες που ούτε εγώ μπορώ να φανταστώ. Επομένως, αν και βολικό, είναι άδικο να επικεντρώνουμε στους καφέδες. Ούτε στα οικονομικά και ασφαλιστικά που είναι ο πιο συνηθισμένος λόγος για καταγγελίες, για να τα θεωρήσουμε ως αυτονόητα δικαιώματα.
Από την αρχή της συζήτησης εγώ αναφερόμουν σε συμβάσεις γενικά που αφορούν όλα τα επαγγέλματα και όλες τις επιχειρήσεις. Δεν ξέρω από πού σχημάτισες την εντύπωση ότι εργάζομαι σε φροντιστήριο.

Για τις συλλογικές συμβάσεις (που παρεμπιπτόντως δεν είναι στερεότυπες διότι καθορίζουν και τον κατώτατο μισθό για κάθε κλάδο) θα μπορούσες να απευθυνθείς στο λογιστή σου που πιθανόν να τις έχει και σε έντυπη μορφή. Αν πάλι είναι απασχολημένος με άλλες ασχολείες, αν και αμφιβάλλω διότι θα ξέρει τα δικαιώματά του, μπορείς με μια απλή αναζήτηση στο ίντερνετ να βρεις ό,τι θέλεις.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1038 στις: Ιανουάριος 11, 2015, 01:58:55 μμ »
Εγώ πάλι, αν είχα κεφάλαιο, θα άνοιγα όχι φροντιστήριο αλλά μαγαζάκι σε κεντρικό σημείο να ζω το κέντρο της πόλης μου φτιάχνοντας καφέ-σάντουιτς. Με κούρασε όλη η ιστορία με το καθηγητηλίκι από πολλές απόψεις.
Εγώ πάντως αν ήμουν 20 χρονών και ξεκινούσα τώρα δεν θα ασχολιόμουν με διδασκαλία και σίγουρα όχι με ιδιαίτερα ή φροντιστήρια. Γενικά δεν θα ασχολιόμουν με τα αγγλικά. Δεν ξέρω τι θα έκανα αλλά σίγουρα θα ήταν κάτι άλλο. Κάποτε έβγαζες καλά λεφτά από αυτή τη δουλειά, και ως καθηγητής και ως φροντιστηριούχος, τώρα πλέον όχι. Το μαγαζάκι πιστεύω ότι είναι πιο καλή επένδυση από το φροντιστήριο. Kakou, σας εύχομαι καλές δουλειές.

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1039 στις: Ιανουάριος 11, 2015, 02:04:54 μμ »
Από την αρχή της συζήτησης εγώ αναφερόμουν σε συμβάσεις γενικά που αφορούν όλα τα επαγγέλματα και όλες τις επιχειρήσεις. Δεν ξέρω από πού σχημάτισες την εντύπωση ότι εργάζομαι σε φροντιστήριο.
Δεν ρώτησα εσένα συγκεκριμένα. Ρώτησα στον πληθυντικό και απευθύνθηκα γενικά σε όλους. Δεδομένου ότι ο τίτλος του θέματος είναι "Φροντιστήρια: όροι αμοιβής και εργασίας" δε νομίζω ότι είναι τελείως παράλογη η υπόθεση ότι μιλάμε για εργασία σε φροντιστήρια και όχι σε φάμπρικα. Όμως πες μου, για ποιους άλλους λόγους έχουν πάει εργαζόμενοι σε φροντιστήρια στην επιθεώρηση εργασίας εκτός από το οικονομικό και τα ένσημα; Δεν με ενδιαφέρει για ποιον λόγο έχουν πάει άλλες ειδικότητες, μόνο όσοι εργάζονται σε φροντιστήρια (που είναι και το θέμα μας).

Για τις συλλογικές συμβάσεις (που παρεμπιπτόντως δεν είναι στερεότυπες διότι καθορίζουν και τον κατώτατο μισθό για κάθε κλάδο) θα μπορούσες να απευθυνθείς στο λογιστή σου που πιθανόν να τις έχει και σε έντυπη μορφή. Αν πάλι είναι απασχολημένος με άλλες ασχολείες, αν και αμφιβάλλω διότι θα ξέρει τα δικαιώματά του, μπορείς με μια απλή αναζήτηση στο ίντερνετ να βρεις ό,τι θέλεις.
Με άλλα λόγια, δεν υπάρχει τέτοια σύμβαση...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:53:16 »

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1040 στις: Ιανουάριος 11, 2015, 02:33:50 μμ »
Δεν ρώτησα εσένα συγκεκριμένα. Ρώτησα στον πληθυντικό και απευθύνθηκα γενικά σε όλους. Δεδομένου ότι ο τίτλος του θέματος είναι "Φροντιστήρια: όροι αμοιβής και εργασίας" δε νομίζω ότι είναι τελείως παράλογη η υπόθεση ότι μιλάμε για εργασία σε φροντιστήρια και όχι σε φάμπρικα. Όμως πες μου, για ποιους άλλους λόγους έχουν πάει εργαζόμενοι σε φροντιστήρια στην επιθεώρηση εργασίας εκτός από το οικονομικό και τα ένσημα; Δεν με ενδιαφέρει για ποιον λόγο έχουν πάει άλλες ειδικότητες, μόνο όσοι εργάζονται σε φροντιστήρια (που είναι και το θέμα μας).
Με άλλα λόγια, δεν υπάρχει τέτοια σύμβαση...

Θα μπορούσες λοιπόν να γράψεις "όσοι εργάζεστε" και όχι "εσείς που εργάζεστε" που δείχνει ότι απευθύνεσαι σε αυτούς που συμμετέχουν στη συζήτηση.
Η συζήτηση που ξεκίνησε επειδή δεν ήξερες καν την ύπαρξη της ατομικής σύμβασης εργασίας είναι αυτονόητο ότι αφορούσε όλα τα επαγγέλματα αφού ατομικές συμβάσεις εργασίας δεν καταρτίζονται μόνο στα φροντιστήρια. Εξ`άλλου το ξεκαθάρισα αρκετές φορές όπως και πολλούς από τους λόγους για τους οποίους ο εργαζόμενος μπορεί να κάνει καταγγελία, από τη δυσμενή μετάθεση μέχρι τη δυσμενή μεταχείρηση και την προσβολή της αξιοπρέπειας του εργαζόμενου που μπορεί να οφείλεται σε πολλούς λόγους.
Επειδή δε μ`αρέσει να επαναλαμβάνομαι και επειδή και ο χρόνος είναι πολύτιμος νομίζω ότι το θέμα έχει εξαντληθεί. Αν κρίνω μάλιστα και από την επιμονή σου ότι δεν υπάρχουν συλλογικές συμβάσεις τότε δεν υπάρχει λόγος να χάνω άλλο το χρόνο μου.
Τουλάχιστον ενημερώθηκαν κάποιοι συνάδελφοι.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1041 στις: Ιανουάριος 11, 2015, 04:16:44 μμ »
Επειδή δε μ`αρέσει να επαναλαμβάνομαι και επειδή και ο χρόνος είναι πολύτιμος νομίζω ότι το θέμα έχει εξαντληθεί. Αν κρίνω μάλιστα και από την επιμονή σου ότι δεν υπάρχουν συλλογικές συμβάσεις τότε δεν υπάρχει λόγος να χάνω άλλο το χρόνο μου.
Κι εγώ χάνω το χρόνο μου γιατί προφανώς μιλάμε για συμβάσεις-φαντάσματα και για πράγματα που δεν ισχύουν για όσους εργάζονται σε φροντιστήρια π.χ. τώρα πιάσαμε τις δυσμενείς μεταθέσεις. Δεν μπορώ να καταλάβω αφού λες πως οι συμβάσεις αυτές υπάρχουν, γιατί δεν μπορείς να μας πεις πού είναι. Στο υπερπέραν ίσως?

Πραγματικά θα ήθελα να δω τι μπορεί να λέει μια συλλογική σύμβαση για υπαλλήλους γραφείου που να καλύπτει όλους τους υπαλλήλους γραφείου στον ιδιωτικό τομέα και συγκεκριμένα αυτούς που εργάζονται σε φροντιστήρια. Αλλά αν δεν μπορούμε να τη βρούμε για να τη διαβάσουμε, τι νόημα έχει να τη συζητάμε;

Κατανοώ την πρόθεσή σου να ενημερώσεις αλλά αυτά που λες είναι πολύ γενικά και απροσδιόριστα.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1042 στις: Ιανουάριος 11, 2015, 07:28:10 μμ »
Κι εγώ χάνω το χρόνο μου γιατί προφανώς μιλάμε για συμβάσεις-φαντάσματα και για πράγματα που δεν ισχύουν για όσους εργάζονται σε φροντιστήρια π.χ. τώρα πιάσαμε τις δυσμενείς μεταθέσεις. Δεν μπορώ να καταλάβω αφού λες πως οι συμβάσεις αυτές υπάρχουν, γιατί δεν μπορείς να μας πεις πού είναι. Στο υπερπέραν ίσως?

Πραγματικά θα ήθελα να δω τι μπορεί να λέει μια συλλογική σύμβαση για υπαλλήλους γραφείου που να καλύπτει όλους τους υπαλλήλους γραφείου στον ιδιωτικό τομέα και συγκεκριμένα αυτούς που εργάζονται σε φροντιστήρια. Αλλά αν δεν μπορούμε να τη βρούμε για να τη διαβάσουμε, τι νόημα έχει να τη συζητάμε;

Κατανοώ την πρόθεσή σου να ενημερώσεις αλλά αυτά που λες είναι πολύ γενικά και απροσδιόριστα.

Άλλοι χάνουν το χρόνο τους μαθαίνοντας και άλλοι προσπαθώντας να αποδείξουν τα αυτονόητα! Όποιος έχει επιχείρηση, αυτά θα έπρεπε να τα γνωρίζει ή να τα μαθαίνει από ανθρώπους που πληρώνει. Παρ`όλα αυτά σου έχω δώσει πάρα πολλές απαντήσεις τις οποίες αντιμετωπίζεις με ειρωνία. Στέκεσαι σ`αυτό που δε σε αφορά σαν να πρέπει να ξέρω τι είδους επιχείρηση έχεις. Αυτά που γράφω συμβαίνουν παντού.
Σου έχω προτείνει και απλούς τρόπους για να βρεις ό,τι ψάχνεις ακόμα αλλά τους προσπερνάς. Θα σου προτείνω ακόμα ένα: Μια επίσκεψη, όχι στο υπερπέραν, αλλά στην επιθεώρηση εργασίας για να πληροφορηθείς ό,τι αφορά τη δική σου επιχείρηση. Ακόμα αν δεν έχεις χρόνο μπορείς να πάρεις τηλέφωνο. Τότε θα έχει νόημα και να συζητάμε. Χρειάζεται όμως και αυτογνωσία διότι όποιος νομίζει ότι τα ξέρει όλα δεν ακούει τίποτα.

Μερικά περί ύπαρξης φαντασμάτων!

Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1043 στις: Ιανουάριος 11, 2015, 09:03:09 μμ »
Μερικά περί ύπαρξης φαντασμάτων!
Δεν υπάρχει σύμβαση για υπάλληλους γραφείου στη λίστα που μου έστειλες. Αλλά και σε αυτές που υπάρχουν για εργαζόμενους σε φροντιστήρια ξένων γλωσσών, δεν βλέπω να υπάρχει καμία περιγραφή καθηκόντων.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1044 στις: Ιανουάριος 12, 2015, 03:26:51 πμ »
Δεν υπάρχει σύμβαση για υπάλληλους γραφείου στη λίστα που μου έστειλες. Αλλά και σε αυτές που υπάρχουν για εργαζόμενους σε φροντιστήρια ξένων γλωσσών, δεν βλέπω να υπάρχει καμία περιγραφή καθηκόντων.

Έπρεπε να δείξω ότι υπάρχουν οι συμβάσεις για όλους τους κλάδους και όλες τις ειδικότητες, κάτι που είχε αμφισβητηθεί. Περιγραφή καθηκόντων δε γίνεται κάθε φορά που ανανεώνεται η σύμβαση εκτός αν αλλάξει κάτι. Στο διαδίκτυο υπάρχουν πολλές αναρτήσεις με αυτά τα καθήκοντα, από τα σχολικά βιβλία επαγγελματικού προσανατολισμού που διδάσκονται τα παιδιά στα σχολεία, από εκπαιδευτικούς οργανισμούς, από εταιρείες συμβούλων, από φορείς κ.α.
Για το επίσημο νομοθετικό πλαίσιο όμως αρμόδια είναι η επιθεώρηση εργασίας.

Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1045 στις: Ιανουάριος 12, 2015, 11:35:41 μμ »
Με άλλα λόγια, δεν υπάρχει σύμβαση που να περιγράφει αναλυτικά τα καθήκοντα των υπαλλήλων γραφείου αλλά μπορεί να υπάρχει κάτι στα βιβλία του ΣΕΠ που κάνουν τα παιδιά στο σχολείο. ΟΚ.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1046 στις: Ιανουάριος 12, 2015, 11:52:14 μμ »

Τα συμπεράσματα (και τα άλλα λόγια) είναι δικά σου! Ο καθένας βγάζει τα δικά του συμπεράσματα.
Εγώ σου είπα τι θα κάνεις. Μπορείς να το ψάξεις κι εσύ για να βγάλεις καλύτερα συμπεράσματα.
Α και στα σχολικά βιβλία δε γράφουν ό,τι θέλουν.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 13, 2015, 12:13:35 πμ από jak_13 »
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος Μαρκέλλα

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
  • ΠΕ05
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1047 στις: Ιανουάριος 16, 2015, 12:38:11 πμ »
Γεια σας.Θα ήθελα τη γνώμη σας πάνω σε ένα θέμα.Είμαι νέα εκπαιδευτικός και εδώ και δύο μήνες εργάζομαι σε ένα ΚΞΓ.Με επέλεξαν ως αντικαταστάτρια της παλιάς καθηγήτριας,η οποία και αποχώρησε για λόγους υγείας.Ενώ λοιπόν τους δύο πρώτους μήνες εργαζόμουν για 7 ευρώ την ώρα καθαρά(μου βάζουν ένσημα),πριν λίγες μέρες μου ανακοινώθηκε ξαφνικά μείωση ενός ευρώ,ως εκ τούτου το ωρομίσθιο μου πέφτει στα 6 ευρώ καθαρά.Το πρόσχημα που βρήκαν ήταν ότι δεν έχω προυπηρεσία,σε σχέση με την προηγούμενη καθηγήτρια.Η αλήθεια είναι επιπλέον ότι επειδή διδάσκω μια δεύτερη ξένη γλώσσα,δεν έχουμε πολλούς μαθητές,λόγω κρίσης.Ωστόσο,θα πρέπει να σας πω ότι το εν λόγω ΚΞΓ δεν μου πληρώνει ούτε τις αργίες,ούτε τα μαθήματα που ακυρώνουν οι μαθητές(κάτι που γίνεται συχνά σε ένα ιδιαίτερο που έχω εκεί).Εγώ προφανώς το δέχτηκα,ωστόσο αναρωτιέμαι αν είναι απολύτως δίκαιο να μου γίνεται και μείωση και να μην πληρώνομαι τις αργίες,ημέρες δηλαδή που το φροντιστήριο κερδίζει.Σε κάθε περίπτωση,με την οικονομική κρίση ακούμε πολλά δικαιώματα να καταπατούνται.Ως καινούργια λοιπόν στο χώρο,θα ήθελα να μου πείτε αν είναι λογική η κίνησή τους...Ευχαριστώ πολύ.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1048 στις: Ιανουάριος 16, 2015, 01:21:56 πμ »

Η οικονομική κρίση έχει κάνει πολλά οικονομικά θέματα που άλλες εποχές θεωρούνταν παράλογα να θεωρούνται τώρα λογικά. Το "λογικό" βέβαια είναι σχετική έννοια, ανάλογα από ποια πλευρά το αντιμετωπίζει κάποιος. Πρωτίστως όμως, πρέπει να μας ενδιαφέρει αν είναι νόμιμο και ηθικό και σίγουρα δεν είναι ούτε το ένα ούτε το άλλο.
Με λίγα λόγια αντιμετωπίζουμε και στην πράξη κάποιους λόγους για τους οποίους η υπογραφή ατομικής σύμβασης εργασίας προστατεύει τον εργαζόμενο.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος psalidi-math

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1049 στις: Φεβρουάριος 03, 2015, 10:01:31 μμ »
Καλησπερα σε ολους. ειμαι καινουργια στην παρεα και θα ηθελα την βοηθεια σας. Φετος ξεκινησα πρωτη φορα να δουλευω σε φροντιστηριο ΜΕ ως μαθηματικος. η αμοιβη μου ειναι 3 ευρω την ωρα (τα οποια τα θεωρω πολυ λιγα) δουλευω 4 ωρες την εβδομαδα και μου βαζει και ενσημα. βεβαια ακομα δεν εχω παρει το πτυχιο μου(τελειωνω φετος) και με δηλωσε ως γραμματεα. δεχτηκα μονο και μονο για να εχω προυπηρεσια. μπορειτε να μου πειτε ποσα ενσημα θα παιρνω περιπου? επισης 3 ευρω δεν ειναι πολυ λιγα? τελος υπαρχει κανενα προβλημα που με εχει δηλωσει για γραμματεα? υπαρχει περιπτωση να μη μπορω να δειξω μετα οτι εχω προυπηρεσια ως μαθηματικος?
Φ= 1.6180339887...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159736
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 380
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 312
Σύνολο: 312

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.105 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.