*

Αποστολέας Θέμα: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας  (Αναγνώστηκε 437481 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

MUSTANG

  • Επισκέπτης
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1148 στις: Σεπτέμβριος 28, 2015, 08:57:07 πμ »
Και κατι τελευταιο αν μπορειτε ενημερωστε με γτ
Ειναι λιγο επειγον. Σκεφτομαι φετος να δηλωσω
Νησια για σχολεια κ αμα με παρουν να φυγω απο το φροντιστηριο
Κατι το οποιο μπορει να γινει σε 2 μηνες. Υποψιν δουλευω 2 χρονια στο φροντιστηριο για να
Ειμαι κοντα στον τοπο καταγωγης μου. Υπαρχει περιπτωση αν υπογραψω συμβαση με το φροντιστηριο κ
Φετος δεχτω να παω σε σχολειο μακρια να μου κανει καταγγελια ; Οτι πχ την αφηνω χωρις καθηγητρια κτλ;
Μπορει πχ να ζητησει αποζημιωση κτλ;
Οι συμβάσεις εργασίας έχουν δύο αντισυμβαλλομένους...εσένα και αυτήν, ναι αν ειναι κακοπροαίρετη μπορεί να σου κάνει ζημία. Απλα δεν ξέρει τον τρόπο, και θέλει τρέξιμο η όλη διαδικασία. Επίσης δεν την συμφερει διότι κανεις εργοδότης δεν ειναι συνεπής με ωράριο υπερεργασία στο σπιτι..κτλ, κατα 99,99% δεν θα κάνει τίποτα

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:34:58 »

Αποσυνδεδεμένος Μαρκέλλα

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
  • ΠΕ05
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1149 στις: Δεκέμβριος 10, 2015, 02:06:51 πμ »
Μήπως γνωρίζετε αν σε περίπτωση παραίτησης από ΚΞΓ στη μέση της χρονιάς μπορούν να υπάρξουν νομικές κυρώσεις;

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1150 στις: Δεκέμβριος 13, 2015, 06:03:20 μμ »
Απ' ό,τι ξέρω δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα, πέραν της ενόχλησης του εργοδότη με ό,τι συνέπειες μπορεί να έχει αυτό στο μέλλον από πλευράς συστάσεων κλπ.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1151 στις: Δεκέμβριος 15, 2015, 03:23:13 πμ »
Μήπως γνωρίζετε αν σε περίπτωση παραίτησης από ΚΞΓ στη μέση της χρονιάς μπορούν να υπάρξουν νομικές κυρώσεις;

Ο νόμος καθορίζει ότι μια σύμβαση εργασίας ορισμένου ή αορίστου χρόνου μπορεί να καταγγελθεί είτε από τον εργοδότη είτε από τον μισθωτό όταν υπάρχει σπουδαίος λόγος. Αν ο σπουδαίος λόγος, για τον οποίο γίνεται η καταγγελία οφείλεται σε αθέτηση της σύμβασης, εκείνος που την αθετεί έχει υποχρέωση για αποζημίωση.
Αυτά συμβαίνουν βέβαια σε ακραίες περιπτώσεις, ο νόμος όμως τα δικαιολογεί.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:34:58 »

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1152 στις: Ιανουάριος 11, 2016, 03:17:50 μμ »
Τελικά τι έγινε, Μαρκέλλα; Έδωσες παραίτηση; Τι αντιδράσεις αντιμετώπισες;

Αποσυνδεδεμένος Μαρκέλλα

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
  • ΠΕ05
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1153 στις: Ιανουάριος 17, 2016, 04:58:13 μμ »
Όχι,δεν παραιτήθηκα τελικά.Ήταν μια σκέψη μέσα στην απελπισία μου.Αντέχω ακόμα,να δω για πόσο...Μήπως ξέρει κανείς πόσα ένσημα πρέπει να έχει ένας καθηγητής μέχρι τον Μάρτιο για να λάβει επίδομα απο τον ΟΑΕΔ για πρώτη φορά;

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1154 στις: Ιανουάριος 17, 2016, 08:00:30 μμ »
Όχι,δεν παραιτήθηκα τελικά.Ήταν μια σκέψη μέσα στην απελπισία μου.Αντέχω ακόμα,να δω για πόσο...Μήπως ξέρει κανείς πόσα ένσημα πρέπει να έχει ένας καθηγητής μέχρι τον Μάρτιο για να λάβει επίδομα απο τον ΟΑΕΔ για πρώτη φορά;

Από την ιστοσελίδα του ΟΑΕΔ:

Παράθεση
Αν ο άνεργος επιδοτείται για πρώτη φορά:

Για τον άνεργο που επιδοτείται για πρώτη φορά, ο ελάχιστος αριθμός ημερομισθίων που πρέπει να έχει συμπληρώσει για να δικαιούται να λάβει επίδομα είναι 80 κατ’ έτος την τελευταία διετία πριν την υποβολή της αίτησης για την επιδότησή του, εκ των οποίων τα 125 ημερομίσθια πρέπει να έχουν πραγματοποιηθεί το τελευταίο 14μηνο χωρίς να υπολογίζονται οι δύο τελευταίοι πριν την απόλυση μήνες.

Επίσης, επίδομα ανεργίας λαμβάνει και ο εργαζόμενος που κατά τα δύο έτη πριν την καταγγελία ή τη λήξη της σύμβασής του έχει πραγματοποιήσει 200 ημέρες εργασίας (χωρίς να υπολογίζονται οι δύο τελευταίοι μήνες) και όχι λιγότερες από 80 ημέρες εργασίας κάθε έτος.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος George999

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1155 στις: Ιανουάριος 28, 2016, 02:26:10 μμ »
Προσοχή. Πάλι φροντιστήρια σου ζητάνε να αγοράσεις δικά του σεμινάρια (με δικιά τους τιμή/ποσότητα), με την θεωρητική (ανύπαρκτη) ελπίδα να σου δώσουν μια τάξη, με δική τους τιμή/ποσότητα ωρών. Μακριά!!! ήξερα για τζαμπατζήδες σε ιδιαίτερα αλλά και σε φροντιστήρια πάει πολύ! (έχω το τηλέφωνο σε pm όποιος το θέλει να μην πάει)

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1156 στις: Ιανουάριος 28, 2016, 03:07:26 μμ »
τωρα που ανεφερες κατι σχετικο George, εγω ακουσα κατι αλλο απο συναδελφους που ειχαν παει για συνεντευξη σε ενα συγκεκριμενο ΚΞΓ. ηθελε να τους δεσμευσει σε φουλ ταιμ απασχοληση χωρις ομως να εχει στα χερια του ηδη σχεδιασμενα τμηματα ή μαθητες. σου λεει θελω να εισαι εδω οταν προκυψουν τμηματα και εγω θα σου δινω τις ωρες μεχρι να γινεις full time. δεν ηθελε να βλεπουν το δικο του ΚΞΓ ως παρεργο και "τσοντα"  ;D αλλα αν στο ενδιαμεσο δεν γινουν τμηματα για τον χψ λογο εσυ θα μεινεις ξεκρεμαστος με 3 και 4 ωρες  ;D

ααα και σε μια ετυχε να γινει η συννετευξη καπου τον Δεκεμβρη και ειχε την απαιτηση, αν συμφωνουσαν να συνεργαστουν, να παρατησει οτι ηδη εκανε για να παει σε αυτους παλι με το ιδιο σκεπτικο.
τιμη ομως δεν εμαθα γιατι και οι δυο συναδελφοι δεν προχωρησαν σε συνεργασια λογω αυτου του ορου και κπ αλλων περιστατικων..


Αποσυνδεδεμένος George999

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1157 στις: Ιανουάριος 28, 2016, 03:30:23 μμ »
τωρα που ανεφερες κατι σχετικο George, εγω ακουσα κατι αλλο απο συναδελφους που ειχαν παει για συνεντευξη σε ενα συγκεκριμενο ΚΞΓ. ηθελε να τους δεσμευσει σε φουλ ταιμ απασχοληση χωρις ομως να εχει στα χερια του ηδη σχεδιασμενα τμηματα ή μαθητες. σου λεει θελω να εισαι εδω οταν προκυψουν τμηματα και εγω θα σου δινω τις ωρες μεχρι να γινεις full time. δεν ηθελε να βλεπουν το δικο του ΚΞΓ ως παρεργο και "τσοντα"  ;D αλλα αν στο ενδιαμεσο δεν γινουν τμηματα για τον χψ λογο εσυ θα μεινεις ξεκρεμαστος με 3 και 4 ωρες  ;D

ααα και σε μια ετυχε να γινει η συννετευξη καπου τον Δεκεμβρη και ειχε την απαιτηση, αν συμφωνουσαν να συνεργαστουν, να παρατησει οτι ηδη εκανε για να παει σε αυτους παλι με το ιδιο σκεπτικο.
τιμη ομως δεν εμαθα γιατι και οι δυο συναδελφοι δεν προχωρησαν σε συνεργασια λογω αυτου του ορου και κπ αλλων περιστατικων..

Ξέρω περί τίνος πρόκειται, απλά τι γίνεται? σε δεσμεύουν με τα λόγια, μένεις ξεκρέμαστος και μετά έχεις τις ώρες στο χέρι! Ξέρεις τι προτείνω? να κάνουμε λίστα σαν το taxibeat, προτεινόμενοι πελάτες, αν με ακυρώνεις/κακοπληρώνεις στην έκανα! 8)

Αποσυνδεδεμένος calmen

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 195
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1158 στις: Ιανουάριος 28, 2016, 09:13:31 μμ »
για τον πουκαμισα τι αποψη εχετε?

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1159 στις: Ιανουάριος 29, 2016, 10:23:21 πμ »
Παρακαλούμε, οι όποιες πληροφορίες για επώνυμα φροντιστήρια κλπ μόνο μεσω π.μ.
Ευχαριστούμε.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος Μαρκέλλα

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
  • ΠΕ05
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1160 στις: Μάιος 11, 2016, 08:36:57 μμ »
Μιας και είναι περίοδος αναζήτησης και προσφοράς εργασίας στα φροντιστήρια για την  σχολική χρονιά που έρχεται,πέφτω-όπως κάθε χρόνο-σε αγγελίες ενός μεγάλου ομίλου ΚΞΓ που ζητά εργαζόμενους συνέχεια.Από έναν γνωστό  μου καθηγητή Αγγλικών  έχω μάθει ότι για να επιλεγείς γράφεις γνωστικό τεστ στη γλώσσα που διδάσκεις,αν επιτύχεις ακολουθεί δοκιμαστικό μάθημα,όπου κοιτάνε και πώς αντιδράς σε προσβολές μαθητών εκτός από το πώς διδάσκεις και δε θυμάμαι και τι άλλο θέλουν.Ο καθηγητής αυτός με πολλά χρόνια προυπηρεσία παίρνει 8ευρώ και διδάσκει Proficiency(φανταστείτε οι υπόλοιποι τι θα παίρνουν για μικρά πτυχία και με λίγη προυπηρεσία) και δεν του καταβάλλονται τακτικά τα χρήματα.Πιστεύετε ότι αξίζει τον κόπο να περάσεις όλη αυτή τη διαδικασία;Και βασικά έχει κανείς εμπειρία από τέτοιο ΚΞΓ να μας πει την εμπειρία του,αν αξίζει εργασιακά;

Αποσυνδεδεμένος piko

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1161 στις: Μάιος 12, 2016, 01:23:31 μμ »
Γεια σας παιδια, είμαι μαθηματικός και πηγα σημερα για συνεντευξη σε ένα αναγνωστηριο-κεντρο μελετης Μ.Ε δεν είναι ακριβως φροντιστήριο και μου ειπε για δοκιμαστικό.Μου πρότεινε 300 ευρω το μήνα για 3 ωρες καθημερινα + ασφάλεια.Βγαίνει 4 ευρώ/ωρα ,πως σας φαίνεται από την εμπειρια σας εχω δουλεψει σε αλλα δυο φροντιστήρια και όχι αναγνωστήρια και μου πρότειναν από 8 και πάνω.
Εχω πολλα ιδιαίτερα και δε ξερω αν με συμφέρει εσεις τι θα κανατε?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159507
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 330
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 269
Σύνολο: 284

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.099 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.