*

Αποστολέας Θέμα: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας  (Αναγνώστηκε 437855 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 01, 2007, 02:22:34 πμ »
Γιατι οι παρανομιες που εχουν κανει αυτοι ειναι πιο ελαφρες? Στην επιθεωρηση εργασιας θα σε καθοδηγησουν τι πρεπει να κανεις. Μην ανησυχεις. Εσυ θα επικαλιστεις άγνοια. Αυτοι τι θα επικαλεστουν με τοση απατη. Ξερεις οτι μπορεις να τους κανεις καταγγελια γιατι σε εξαπατησαν?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:49:50 »

erietta

  • Επισκέπτης
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 01, 2007, 02:26:32 πμ »
Για να είμαι ειλικρινής, θέλω απλώς να ξεμπλέξω. Δεν έχω την οικονομική δυνατότητα να πάω σε δικηγόρο. Απλώς δεν υπάρχει πλέον διάθεση να συνεχίσω εκεί. Ελπίζω στην Επιθεώρηση να βοηθήσουν.

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 01, 2007, 02:31:28 πμ »
Η καταγγελια καλη μου γινεται στην επιθεωρηση εργασιας. Δε χρειαζεται εσυ να βαλεις ουτε δικηγορο ουτε τιποτα. Εχει η επιθεωρηση δικο της δικηγορο που ξερει τη νομοθεσια και θα τους τυλιξει σε μια κολλα χαρτι. Να ξερεις οτι ειναι πολυ γενναια αποφαση αυτη που παιρνεις. Ξερω οτι θα ειναι δυσκολα στην αρχη χωρις εργασια αλλα αν κατσεις εκει και νιωθεις καθε μερα την απαξιωση και τον εξευτελισμο θα μισεις τον εαυτο σου και αυτους και δεν θα θελεις να πηγαινεις πια στη δουλεια. Ασε που αν τους το εκαναν 2-3 αυτο θα ηταν πολυ διαφορετικα τα πραγματα. Πήγαινε στην επιθεωρηση και εχουν ειδικους ανθρωπους που θασε συμβουλεψουν.

erietta

  • Επισκέπτης
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 01, 2007, 02:36:14 πμ »
 Καταλαβαίνω πολύ καλά αυτά που λες. Δεν με απασχολεί η απώλεια δουλειάς. Καθόλου. Μπορώ να κάνω άλλα πράγματα. Απλώς, ήθελα τόσο πολύ να αποκτήσω φροντιστηριακή προϋπηρεσία που πιάστηκα σαν το ποντίκι στη φάκα. Και τώρα απορώ με τον εαυτό μου. Θα προτιμούσα να παραιτηθώ και να ξεμπερδεύω.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:49:50 »

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 01, 2007, 02:41:08 πμ »
Αυτα τα ατομα επιτηδες προσλαμβανουν συναδελφους που δεν εχουν πειρα για να μπορουν να τους εκμεταλλευονται καλυτερα λογω αγνοιας. Ειμαι σιγουρη οτι θα βρεις καπου αλλου εστω και σε μικροτερες ταξεις προκειμενου να αποκτησεις την πολυποθητη προυπηρεσια. Αρκει να εισαι ενημερωμενη απο την αρχη και να μην πηγαινεις σαν το προβατο στη σφαγη. Οτι αλλο θελεις για το συγκεκριμενο θεμα στειλε μηνυμα στο forum ή p.m. και θα προσπαθησω να σε βοηθησω οσο μπορω.

erietta

  • Επισκέπτης
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 01, 2007, 02:45:36 πμ »
Σ' ευχαριστώ θερμά. Με την εμπειρία που έχεις τι μπορούν να μου κάνουν αφού υπέγραψα αυτή τη δήλωση;

Αποσυνδεδεμένος alexmaths

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Φύλο: Άντρας
  • Αρχή άνδρα δείκνυσι
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 01, 2007, 08:43:34 πμ »
Εδώ μιλάτε για επιθεώρηση εργασίας και για "άτομα που εκμεταλλεύονται συναδέλφους τους" και σας πείραξε που είπα να μην τους δώσεις λογ/μο και να φύγεις απροειδοποίητα...  :P
Careful with that axe Eugene...

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 01, 2007, 09:23:05 πμ »
Εδώ είναι η παράνομη συλλογική σύμβαση ομάδας φροντιστηριούχων Ξ.Γ. και του σωματείου-μαϊμού:
http://www.gus.gr/sse/article.php?id=479
Μάλιστα φρόντισαν να υπογράψουν σύμβαση διετίας (μέχρι 31/8/2008).

Κι εδώ η τελευταία διαιτητική απόφαση (δηλ. η νόμιμη συλλογική σύμβαση):
http://www.gus.gr/sse/article.php?id=521
Αυτή ήταν μέχρι 31/8/2007 και αναμένεται η νέα.

Αποσυνδεδεμένος edipmet

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 622
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #22 στις: Οκτώβριος 01, 2007, 09:46:23 πμ »
Συγνωμη παιδια αλλα εγω δεν καταλαβαινω που ακριβως την εχουν εκμεταλλευτει την κοπελλα και για να μην μας παιρνει η μπαλα και κατηγορουμε τον οποιονδηποτε ετσι ευκολα νιωθω την αναγκη να ενημερωσω.1)Ο εργοδοτης ειναι υποχρεωμενος να κανει επισημη προσληψη εως και 8 ημερες απο την υπογραφη συμβασης η απο την αναληψη της αγαπητης συναδελφου. Εχουν περασει αυτες οι μερες; γιατι αλλιως δεν ειναι καολου παρανομο αν δεν εχει δηλωθει.2)Οι ωρες που θα αναλαβει στο φροντιστηριο προφανως δεν εχουν ακομα καθοριστει λογω εγγραφων που συνεχιζονται κλπ κατι αρκετα συνηθες στο χωρο.Σε αυτη την περιπτωση συνηθως γινεται μια συννενοηση και ο καθηγητης δεχεται η δε δεχεται οτι οι ωρες του μπορει να παιξουν στην αρχη μεχρι την τελικη διαμορφωση των τμηματων.Τωρα δεν ηταν αναγκη να υπογραφει συμβαση με κενες τις ωρες αλλα αυτο ειναι παρανομο κ απο τις δυο πλευρες και λυπαμαι αλλα αν δεχτηκες να το υπογραψεις και τωρα αλλαξες γνωμη εσυ εισαι που χαλας τη συνεργασια και μαλιστα προτου καν αρχισει.
Δε μπορω να δεχτω τα μυρια που σερνουνε κατα καιρους στους εργοδοτες οταν παρα πολλοι καθηγητες υπογραφουν βιαστικα συμβασεις και δεχονται ορους που μετα απο λιγες ημερες αναθεωρουν .Στο κατω κατω αν περιμενουμε καλη συμπεριφορα απο τον εργοδοτη μας ας δειχνουμε κ μεις λιγο επαγγελματισμο και ας μαθουμε να λεμε οχι απο την αρχη οταν κατι δε μας συμφερει.Το να λεμε ναι για να δεσουμε το γαιδαρο και με την πρωτη δουλεια που θα βρουμε να την κοπαναμε δεν ειναι οτι πιο υπευθυνο.Εγω προσωπικα στην περιπτωση αυτη δεν ειδα τι σου υποσχεθηκε και το πηρε πισω.Βλεπω μονο εναν εργοδοτη που σταματησε να ψαχνει και σου εμπιστευτηκε τη δουλεια  και σε λιγο οπως τα λες θα εχει τα παιδια να περιμενουν και θα εκτειθεται στους γονεις που τον πληρωνουν.

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #23 στις: Οκτώβριος 01, 2007, 10:41:48 πμ »
Kαλη μου mel, εχεις δικιο σε καποια πραγματα αλλα δυστυχως η πειρα μου επειτα απο 15 χρονια στο συγκεκριμενο χωρο με κανει καποια πραγματα να τα θεωρω υποπτα
1. Δεν υπαρχει περιπτωση νομοτυπο φροντιστηριο να μη ζηταει πρωτα απ'ολα την αδεια διδασκαλιας. Αυτη πρεπει να μπαινει πρωτα πρωτα μεσα στο φακελο του εργαζομενου.
2. Στη συμβαση Αν δεν εχουν καθοριστει οι ωρες λογω διαφορων παραγοντων δινεις ενα προσωρινο ωραριο, το οποιο μετα μπορεις να το κανεις τροποποιηση αν μειωθουν ή αυξηθουν τα τμηματα. Ειναι παρανομο ο ιδιοκτητης να δινει κενη συμβαση εργασιας. Αν η συμβαση ειναι κενη μπορει να ειναι παρανομο και απο τις δυο πλευρες αλλα η συγκεκριμενη συναδελφος δεν εχει ξαναπροσληφθει ποτε και ειναι λογικο να μη ξερει, ο φροντιστηριουχος ομως που ξερει τι γραφεται στη συμβαση δεν ειναι παρανομος?
3.Εγω δεν ειπα οτι δεν θα της κανει προσληψη. Αναρωτηθηκε αν της εχει κανει προσληψη και εγω ειπα οτι θα το μαθει απο τον ΟΑΕΔ.
4.Το γεγονος οτι καποιοι υπογραφουν συμβασεις χωρις να γνωριζουν ειναι μεγαλο λαθος γι"αυτο και εγω προσπαθησα να αναφερω καποια πραγματα πιο πανω για να ενημερωνονται οι συναδελφοι
5. Αν καποιος λογω αγνοιας υπογραψει μια απαραδεκτη συμβαση ειναι αντιεπαγγελματικο ενω οταν ο εργοδοτης που ειναι χρονια στο χωρο σου τη δινει να την υπογραψεις αυτο δεν ειναι αντιεπαγγελματικο?
6. Οσοι δεν εχουν ΙΝΤΕΡΝΕΤ και ζουν στην επαρχια που δεν ειναι ευκολο να ενημερωθουν απο συλλογους, αλλους συναδελφους κ.λ.π. να τους βαλουμε να δουλευουν χωρις εργασιακα δικαιωματα επειδη ειναι ανενημερωτοι?
7. Εγω δεν ειπα να σηκωθει και να φυγει ετσι. Ειπα να ενημερωσει πιο μπροστα να βρουν αλλο συναδελφο αλλα δεν μπορει κανενας εργοδοτης να καταργει δικαιωματα. Οπως λες και εσυ οι εργοδοτες την εμπιστευτηκαν. Και εκεινη ομως τους εμπιστευτηκε οταν υπεγραψε τη συμβαση και δεν της φερθηκαν σωστα.
8. Αν οι εργοδοτες δεν εχουν κανει κατι παρανομο δεν εχουν λογο να φοβουνται ομως και η συναδελφος δεν μπορει να εργαζεται καπου που νιωθει αδικημενη και εξαπατημενη.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: ενημερωση, ενημερωση, ενημερωση,ενημερωση, ενημερωση
Γι'αυτο αν μπορουμε σε κατι να βοηθησουμε τους νεους συναδελφους ας το κανουμε απο εδω

Υ.Γ. Δεν ειπα οτι ολοι οι εργοδοτες ειναι ατιμοι και ανηθικοι. Σε καμια περιπτωση δεν μου αρεσουν οι γενικευσεις. Ομως αν καποιοι παρανομουν λογω αγνοιας των συναδελφων καπου πρεπει να σταματησουν. Και για να μαθουμε να λεμε οχι σε οτι δεν μας συμφερει πρεπει πρωτα να ενημερωθουμε για το τι μας συμφερει και το τι οχι. Και αν καποιοι συναδελφοι για διαφορους λογους δεν εχουν προσβαση στην ενημερωση καλο ειναι αν γνωριζουμε κατι για τα δικαιωματα μας αλλα και τις υποχρεωσεις μας να τους ενημερωνουμε και αυτους.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 01, 2007, 11:16:47 πμ από kellykou »

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #24 στις: Οκτώβριος 01, 2007, 10:42:53 πμ »
Εδώ είναι η παράνομη συλλογική σύμβαση ομάδας φροντιστηριούχων Ξ.Γ. και του σωματείου-μαϊμού:
http://www.gus.gr/sse/article.php?id=479
Μάλιστα φρόντισαν να υπογράψουν σύμβαση διετίας (μέχρι 31/8/2008).

Κι εδώ η τελευταία διαιτητική απόφαση (δηλ. η νόμιμη συλλογική σύμβαση):
http://www.gus.gr/sse/article.php?id=521
Αυτή ήταν μέχρι 31/8/2007 και αναμένεται η νέα.


Μπραβο ioanna89. Εκανες την καλυτερη παραπομπη.

Αποσυνδεδεμένος edipmet

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 622
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #25 στις: Οκτώβριος 01, 2007, 11:12:46 πμ »
Δε διαφωνω kelykou και σε βρισκω πολυ λογικη.Θα προσθεσω ομως πως τωρα αφου εμαθε η καταλαβε τελοσπαντων η καλη συναδελφος θα ηταν καλυτερα να παει να συζητησει με τον εργοδοτη της να ξεκαθαρισει τι μπορει κ τι θελεινα αναλαβει και οχι να παει στο γραφειο εργασιας με τοσες ασαφειες.Ετσι θα εχει την ευκαιρια να επιλυσει το θεμα της ισως με τον εργοδοτη και να εχει δουλεια η αν δεν τα βρουν να αποχωρησει με το κεφαλι ψηλα και αφου εχει εξηγηθει.Στο γραφειο εργασιας παμε για καταγγελιες αφου ειμαστε απολυτα σιγουροι οτι μας εχουν εκμεταλλευθει και εχει εξαντληθει ο διαλογος και απο τις δυο πλευρες.

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #26 στις: Οκτώβριος 01, 2007, 11:26:17 πμ »
Εννοειται mel. πρωτα θα παει να εκφρασει τα παραπονα της και να δει τις αντιδρασεις των ιδιοκτητων. Εγω ειπα στην επιθεωρηση εργασιας να παει σε περιπτωση που την εκβιασουν με την υπευθυνη δηλωση που εχει υπογραψει και δεν την αποδεσμευσουν σε περιπτωση που το επιθυμει. Αλιμονο αν δεν υπηρχε και η διεξοδος της συζητησης. Αν ηταν ετσι εγω θα επρεπε καθε χρονο να πηγαινω στην επιθεωρηση και να κανω καταγγελια στον εργοδοτη μου. Δεν ειναι ετσι. Ομως στην επιθεωρηση πρεπει να παει και για να ενημερωθει. Να της πουν ποια ειναι η συμβαση της ποιες ειναι οι αργιες της. Ποιες ωρες πληρωνεται και ποιες οχι κ.λ.π. Αφου δε δουλεψε ουτε μια ημερα πως θα διεκδικησει κατι? Μπορει ομως να διεκδικησει την παραιτηση της σε περιπτωση που της την αρνηθουν. Πουθενα δεν υπαρχει νομος που να λεει δεν μπορεις να παραιτηθεις. Το σωστο ομως ειναι να ενημερωσεις πιο μπροστα τον εργοδοτη σου να βρει αντικαταστατη.

erietta

  • Επισκέπτης
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #27 στις: Οκτώβριος 01, 2007, 02:13:35 μμ »
Γεια σας. Σήμερα πήρα απλώς τηλέφωνο στην Επιθεώρηση. Ακούστε τι μου είπαν. Το θέμα της άδειας διδασκαλίας δεν τους αφορά. Είναι θέμα ΥΠΕΠΘ. Ο εργοδότης πρέπει να μου δώσει αντίγραφο της σύμβασης μέσα σε δύο μήνες. Επίσης δεν πειράζει που η σύμβαση ήταν κενή. Τι να πω ??? ??? 

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159768
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 372
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 372
Σύνολο: 383

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.107 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.