*

Αποστολέας Θέμα: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας  (Αναγνώστηκε 437570 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1414 στις: Ιανουάριος 12, 2017, 07:10:18 πμ »
Σε καμία περίπτωση δεν αντιστοιχεί μία ώρα διδασκαλίας με 4 ώρες δουλειάς γραφείου. Μην λέμε ό,τι θέλουμε. Αν ήταν έτσι όλοι οι καθηγητές που δουλεύουν 15 ώρες την εβδομάδα θα ήταν στα πρόθυρα νευρικής κρίσης από την πολλή δουλειά και δεν θα είχαν χρόνο ούτε τουαλέτα να πάνε. Αν είναι να μιλήσουμε σοβαρά, δεν μπορούμε να λέμε τέτοια πράγματα. Ναι, είναι κουραστικό να είσαι καθηγητής, αλλά όχι ΤΟΣΟ. Και δεν πιστεύω ούτε ως αστείο ότι υπάρχει καθηγητής που δουλεύει 3 ώρες για ΚΑΘΕ ώρα διδασκαλίας...

Ποιος λέει ό,τι θέλει;
Πολλές μελέτες έχουν αποφανθεί και συμφωνούν:
UNESCO: 21 Ώρες διδασκαλίας = 84 ώρες δουλειάς γραφείου!
Μπορεί να σας το επιβεβαιώσει μάλιστα κάποιος που έχει δουλέψει σε κάθε είδους γραφεία και έχει μπει σε κάθε είδους διδακτικές αίθουσες. Η πραγματικότητα διαφέρει πολλές φορές απ`αυτό που θέλει να πιστεύει ο καθένας!

Ο λόγος ύπαρξής του είναι ότι σκέφτεσαι τα 60,000 ευρώ που έχεις επενδύσει μέχρι στιγμής και τις απίστευτες ώρες που έχεις δουλέψει για να φτάσεις εκεί που είσαι, και τους μαθητές που θα μείνουν ξεκρέμαστοι αν αύριο κλείσεις... και ότι είσαι 45 χρονών και έτσι κι αλλιώς θα δυσκολευτείς να βρεις δουλειά γιατί κανένας δεν θα μπορεί να σε πληρώσει τα νόμιμα... και λες ας κάνω υπομονή 5 μήνες ακόμα ή ένα χρόνο ακόμα, ίσως αν δεν πληρώσω την εφορία, τον ΟΑΕΕ, το ένα, το άλλο, να μπορέσω να ορθοποδήσω μέχρι να βελτιωθεί η κατάσταση. Ή ίσως γίνει κανένα θαύμα.

Από τότε που δημιουργήθηκε η επιχειρηματικότητα, είναι γνωστό ότι όποιος αποφασίζει να επενδύσει αναλαμβάνει ένα ρίσκο, μικρό ή μεγάλο το ξέρει και το αποφασίζει ο ίδιος. Το ξέρει όμως! Αν έχει και τη διορατικότητα να προβλέπει και κάποιες αναποδιές τότε μειώνει και το ρίσκα του.
Όταν έγραφα πάντως ότι ο καθένας ξέρει τα δικά του οικονομικά προβλήματα εννοούσα όλους και καλό θα είναι να σκεφτόμαστε και το τι μπορεί να αντιμετωπίζει ο άλλος και όχι να υποστηρίζουμε ότι θα ισορροπήσει η οικονομία ή όποιος νομίζει ότι είναι λίγα τα 3 € ας παραιτηθεί ή ας πάει αλλού ή ας γραφτεί στο ταμείο ανεργίας, διότι αν θέλουμε να είμαστε δίκαιοι και σωστοί, ό,τι ισχύει για τον έναν ισχύει και για τον άλλον! Όποιος δε μπορεί επομένως να λειτουργήσει μια επιχείρηση σωστά ας την κλείσει, δεν είναι δα και φιλανθρωπικό ίδρυμα, που ούτε κι αυτά είναι μοναδικά. 
Θα περίμενα δηλαδή τέτοιες καθησυχαστικές δηλώσεις να ισχύουν για όλους:

Μην τρελαίνεστε και αγχώνεστε, εφόσον δεν σας αρέσουν τα νέα δεδομένα (όποια και να είναι αυτά) δώστε παραίτηση. Ουδείς αναντικατάστατος και λύσεις βρίσκονται για όλα. Στην τελική αν κάποιος από εσάς είναι όντως αναντικατάστατος, μόλις κάνει κίνηση παραίτησης, αυτόματα θα πάρει αύξηση. Η τύχη ευνοεί τους τολμηρούς  ;)
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:25:58 »

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1415 στις: Ιανουάριος 13, 2017, 12:14:49 πμ »
Ποιος λέει ό,τι θέλει;
Πολλές μελέτες έχουν αποφανθεί και συμφωνούν:
UNESCO: 21 Ώρες διδασκαλίας = 84 ώρες δουλειάς γραφείου!
Μπορεί να σας το επιβεβαιώσει μάλιστα κάποιος που έχει δουλέψει σε κάθε είδους γραφεία και έχει μπει σε κάθε είδους διδακτικές αίθουσες. Η πραγματικότητα διαφέρει πολλές φορές απ`αυτό που θέλει να πιστεύει ο καθένας!
Δουλεύω 29 χρόνια, 12 από αυτά σε φροντιστήρια και τα υπόλοιπα σε γραφεία, μαγαζιά και σε διάφορα εκπαιδευτικά περιβάλλοντα, στην Ελλάδα και στο εξωτερικό. Μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι 21 ώρες διδασκαλία σε φροντιστήριο ΔΕΝ αντιστοιχούν σε καμία περίπτωση σε 84 ώρες δουλειάς γραφείου. Ίσως αντιστοιχούν στις μισές.

Οι έρευνες που λένε ότι 21 ώρες διδασκαλίας αντιστοιχούν σε 156879 ώρες γραφείου είναι πρώτον λίγο φουσκωμένες και δεύτερον αναφέρονται σε διδασκαλία όπως γίνεται σε σχολεία του εξωτερικού: χωρίς βιβλία, με πρωτότυπο υλικό που ετοιμάζει από την αρχή κάθε χρόνο ο διδάσκων, και με πρόσθετες δραστηριότητες όπως εβδομαδιαίες συναντήσεις προσωπικού, προγραμματισμό και οργάνωση διδακτέας ύλης, εκπόνηση και εφαρμογή σχεδίου μαθήματος για κάθε διδακτική ώρα, ατομικά πλάνα για τον κάθε μαθητή, διαθεματικές εργασίες, έξτρα δράσεις -- και όλα αυτά με τάξεις 25-30 παιδιών. Δεν είναι το ίδιο πράγμα με τη φροντιστηριακή τάξη των 5-10 παιδιών, που πας στη δουλειά 10 λεπτά πριν αρχίσει το μάθημα και φεύγεις 10 λεπτά αφού τελειώσει, το περισσότερο διόρθωμα το κάνεις την ώρα του μαθήματος και αν σου ζητήσουν να πας σε meeting δυο φορές το χρόνο, γκρινιάζεις κι από πάνω!

Από τότε που δημιουργήθηκε η επιχειρηματικότητα, είναι γνωστό ότι όποιος αποφασίζει να επενδύσει αναλαμβάνει ένα ρίσκο, μικρό ή μεγάλο το ξέρει και το αποφασίζει ο ίδιος. Το ξέρει όμως! Αν έχει και τη διορατικότητα να προβλέπει και κάποιες αναποδιές τότε μειώνει και το ρίσκα του.
Το πρόβλημα στην Ελλάδα αυτή τη στιγμή είναι ότι δεν γνωρίζεις εξαρχής το ρίσκο γιατί δεν υπάρχει ξεκάθαρη ενημέρωση από κανέναν για το τι ακριβώς περιλαμβάνει η επιχειρηματικότητα. Επίσης το ρίσκο αλλάζει 4-5 φορές το χρόνο. Παίρνεις μια απόφαση τον Ιούνη με τα δεδομένα του Ιούνη και τον Νοέμβρη μαθαίνεις πως τα δεδομένα άλλαξαν και η αλλαγή είναι αναδρομική από τον Σεπτέμβριο!! Ποιος μπορεί να λειτουργήσει έτσι; Μόνο όσοι έχουν μαντικές ικανότητες και τα λαμόγια που έχουν προνοήσει να δουλεύουν με μαύρα και συνεπώς βρίσκονται κάτω από το ραντάρ της εφορίας, του ΙΚΑ, του ΟΑΕΕ, του ΕΟΠΠΕΠ κλπ.

Προσωπικά, αν ήξερα τι ρίσκο έπαιρνα όταν άνοιξα το φροντιστήριο δεν θα είχα ανοίξει ποτέ. Δυστυχώς δεν το ήξερα.

Όταν έγραφα πάντως ότι ο καθένας ξέρει τα δικά του οικονομικά προβλήματα εννοούσα όλους και καλό θα είναι να σκεφτόμαστε και το τι μπορεί να αντιμετωπίζει ο άλλος και όχι να υποστηρίζουμε ότι θα ισορροπήσει η οικονομία ή όποιος νομίζει ότι είναι λίγα τα 3 € ας παραιτηθεί ή ας πάει αλλού ή ας γραφτεί στο ταμείο ανεργίας, διότι αν θέλουμε να είμαστε δίκαιοι και σωστοί, ό,τι ισχύει για τον έναν ισχύει και για τον άλλον!
Για εξήγησέ το λίγο αυτό το τελευταίο.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1416 στις: Ιανουάριος 13, 2017, 05:38:11 πμ »

Καταλαβαίνω ότι δούλευες από 16 χρονών αλλά δεν είναι τα πολλά χρόνια εργασίας που κάνουν την αντικειμενική άποψη. Θα μπορούσα να σου πω ότι δουλεύω περισσότερα αλλά δεν έχει κανένα νόημα.
Έχεις την άποψή σου την οποία καταλαβαίνω γιατί πρέπει να την έχεις, όπως και σε άλλες συζητήσεις που είχαμε (για παράδειγμα η άχρηστη σύμβαση εργασίας για σένα).
Ο καθένας έχει την άποψή του, εγώ δεν έχω κανένα λόγο να έχω αυτή την άποψη ωστόσο μπορώ να δέχομαι  τις απόψεις ειδικών που σπατάλησαν ολόκληρες ώρες για να κάνουν έρευνες και να καταλήξουν σε κάποια συμπεράσματα.
Να σημειώσω μόνο ότι η οργάνωση που υπάρχει στην εκπαίδευση στο εξωτερικό κάνει το έργο του εκπαιδευτικού πιο εύκολο απ`ό,τι στην Ελλάδα!
Αυτά που συζητάμε δεν αναφέρονται μόνο στο μικρόκοσμο των φροντιστηρίων. Απ`όσα γράφεις φαίνεται ότι δε γνωρίζεις καλά τι συμβαίνει στο σχολείο, κυρίως το δημόσιο. Και φυσικά δεν είναι όλες οι σχολικές αίθουσες στην Ελλάδα φροντιστηριακές με 5-10 παιδιά. Οι αίθουσες των 25-30 παιδιών δε βρίσκονται μόνο στο εξωτερικό, βρίσκονται κυρίως στην Ελλάδα!

Εσύ μπορεί πράγματι να πιστεύεις ότι στραβός είναι ο γιαλός αλλά όπως και να έχει το θέμα τα 3 € ΔΕΝ είναι ωρομίσθιο! Τα 6,70 την ώρα είναι ο βασικός μισθός που έπρεπε να παίρνουν όλοι οι υπάλληλοι και όποιος δεν αντέχει να τα δώσει, ας το κλείσει και όχι να χρησιμοποιεί διάφορες παράνομες μεθόδους. Αυτό ακριβώς εννοώ στο τελευταίο που τονίζεις και ρωτάς, όπως δηλαδή παροτρύνεις τους υπαλλήλους να παραιτηθούν αν θεωρούν λίγα τα 3 € το ίδιο πρέπει να κάνεις και με τους εργοδότες που δεν αντέχουν να δίνουν το νόμιμο και βασικό μισθό στους υπαλλήλους τους.

Αυτό που έγραψα για την επιχειρηματικότητα είναι διαχρονικό και διεθνές. Τα διαδοχικά οικονομικά χτυπήματα στην Ελλάδα τα υφίστανται όλοι και θα έλεγα περισσότερο οι εργαζόμενοι και οι άνεργοι φυσικά.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1417 στις: Ιανουάριος 13, 2017, 09:46:24 πμ »
Καταλαβαίνω ότι δούλευες από 16 χρονών αλλά δεν είναι τα πολλά χρόνια εργασίας που κάνουν την αντικειμενική άποψη. Θα μπορούσα να σου πω ότι δουλεύω περισσότερα αλλά δεν έχει κανένα νόημα.
Το πόσα χρόνια δουλεύω δεν το ανέφερα για να συναγωνιστούμε ποιος έχει δουλέψει πιο πολύ, αλλά για να σου δείξω ότι σε σχέση με τα χρόνια που έχω δουλέψει σε φροντιστήριο (που δεν τα λες και λίγα, από μόνα τους) έχω δουλέψει περισσότερα σε γραφεία και άλλα επαγγελματικά περιβάλλοντα και έχω μια πολύ καλή εικόνα της αγοράς εργασίας. Πάνω σε αυτή την εικόνα βασίζω την άποψη ότι η μία ώρα διδασκαλίας σε φροντιστήριο δεν είναι το ίδιο με 4 ώρες εργασίας σε γραφείο. Εσύ ρώτησες αν κάποιος έχει εμπειρία από δουλειά γραφείου για να μας πει πώς είναι σε σύγκριση με τη διδασκαλία. Δεν διευκρίνισες ότι θέλεις να απαντήσουν μόνο όσοι συμφωνούν μαζί σου.

Να σημειώσω μόνο ότι η οργάνωση που υπάρχει στην εκπαίδευση στο εξωτερικό κάνει το έργο του εκπαιδευτικού πιο εύκολο απ`ό,τι στην Ελλάδα!
Σε ποιες χώρες έχεις δουλέψει πριν καταλήξεις σε αυτό το συμπέρασμα;

Αυτά που συζητάμε δεν αναφέρονται μόνο στο μικρόκοσμο των φροντιστηρίων.
Κοίτα τον τίτλο του θέματος: ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΑ. Εγώ μόνο για φροντιστήρια μιλάω. Εσύ μπορεί να μιλάς και για σουβλατζίδικα, πάντως αν ο ένας μιλάει για ένα πράγμα και ο άλλος για κάτι άλλο, το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν θα συνεννοηθούμε ποτέ.

Εσύ μπορεί πράγματι να πιστεύεις ότι στραβός είναι ο γιαλός αλλά όπως και να έχει το θέμα τα 3 € ΔΕΝ είναι ωρομίσθιο! Τα 6,70 την ώρα είναι ο βασικός μισθός που έπρεπε να παίρνουν όλοι οι υπάλληλοι και όποιος δεν αντέχει να τα δώσει, ας το κλείσει και όχι να χρησιμοποιεί διάφορες παράνομες μεθόδους. Αυτό ακριβώς εννοώ στο τελευταίο που τονίζεις και ρωτάς, όπως δηλαδή παροτρύνεις τους υπαλλήλους να παραιτηθούν αν θεωρούν λίγα τα 3 € το ίδιο πρέπει να κάνεις και με τους εργοδότες που δεν αντέχουν να δίνουν το νόμιμο και βασικό μισθό στους υπαλλήλους τους.
Με βάση το τωρινό καθεστώς θα έπρεπε όλα σχεδόν τα φροντιστήρια να κλείσουν. Σου εξήγησα πιο πάνω γιατί δεν γίνεται αυτό. Ας μην επαναλαμβανόμαστε. Πάντως είτε κλείσω (και δεν μπορώ να σου προσφέρω εργασία) είτε σου προσφέρω εργασία με χαμηλό μισθό και δεν τη δεχθείς, για σένα είναι ακριβώς το ίδιο. Τι σε νοιαζει λοιπόν αν λειτουργώ ή όχι; Εσύ ως υπάλληλος μπορείς να πράξεις τα δέοντα. Ίσα ίσα που σε συμφέρει να μείνω ανοιχτή λίγο ακόμα για να πληρώσω λίγες περισσότερες εισφορές στο κράτος καθώς και ΙΚΑ για τους υπαλλήλους μου. Τι ακριβώς θα κερδίσεις αν αύριο κλείσω; Τι θα κερδίσουν οι υπάλληλοί μου;

Αυτό που έγραψα για την επιχειρηματικότητα είναι διαχρονικό και διεθνές. Τα διαδοχικά οικονομικά χτυπήματα στην Ελλάδα τα υφίστανται όλοι και θα έλεγα περισσότερο οι εργαζόμενοι και οι άνεργοι φυσικά.
Αυτό που γίνεται στην Ελλάδα αυτή τη στιγμή δεν είναι ούτε διαχρονικό ούτε διεθνές. Όσο για τα οικονομικά χτυπήματα, ένα έχω να σου πω μόνο: αν αντί να ανοίξω το φροντιστήριο είχα γραφτεί στο ταμείο ανεργίας, τώρα θα ήμουν σε πολύ καλύτερη οικονομική κατάσταση. Χωρίς πλάκα και με το χέρι στην καρδιά.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:25:58 »

Αποσυνδεδεμένος markosath

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 332
  • IT"S TRUMP
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1418 στις: Ιανουάριος 13, 2017, 08:42:18 μμ »
της φυλακής τα σίδερα είναι για τους λεβέντες.....

Κατόπιν καταγγελίας της Ένωσης Ιδιωτικών Υπαλλήλων Ηρακλείου, σύμφωνα με την οποία τοπική επιχείρηση δεν κατέβαλλε στους εργαζομένους της το Δώρο Πάσχα και Χριστουγέννων 2016 , το επίδομα αδείας 2016, καθώς και ότι ο εργοδότης είχε αποσπάσει υπογραφές εργαζομένων σε εκκαθαριστικά σημειώματα μισθοδοσίας έπειτα από απειλή απόλυσης, το τοπικό Τμήμα Επιθεώρησης Εργασιακών Σχέσεων Ηρακλείου προέβη σε τριμερή συνάντηση, την Πέμπτη 12 Ιανουαρίου 2017.

Από την έναρξη της διαδικασίας ο εκπρόσωπος της εργοδότριας εταιρείας επεδείκνυε επιθετική συμπεριφορά και όταν η διαδικασία έφτασε στο τέλος της χειροδίκησε αναίτια και με βάναυσο τρόπο σε βάρος της συνδικαλίστριας εκπρόσωπου, της Ένωσης Ιδιωτικών Υπαλλήλων Ηρακλείου.

Μετά από παρέμβαση των υπαλλήλων του Σ.ΕΠ.Ε. το περιστατικό έληξε με την σύλληψη του εκπροσώπου της εργοδοσίας. Σε μια περίοδο που η ανάσχεση της απορρύθμισης των εργασιακών σχέσεων αποτελεί πρώτη προτεραιότητα του Υπουργείου Εργασίας, το Σ.ΕΠ.Ε. παρεμβαίνει ενεργητικά, αξιοποιώντας όλα τα μέσα που διαθέτει, για να τεθεί φρένο σε ακραία φαινόμενα εργοδοτικής αυθαιρεσίας.

Πηγή:
Μια συμβουλή στους καλοπληρωτές πονηρούληδες...οικονομολοφροντιστηριούχους....Και δέκα υπογραφές να έχετε πάρει αν σας κάνει καταγγελία ο υπαλληλος θα σας πάνε και μέσα και θα τα πληρώσετε διπλά. Τα οικονομολογικά σας κολπάκια τα έχουν δεί 500 φορες τα εργατικά δικαστήρια, τα ξέρουν απεξω και ανακατωτά, αν θέλετε να ειστε στο έλεος των υπαλλήλων αν στραβώσουν να σας πάνε με χειροπέδες..παιχτε το.
Ενα αφιέρωμα σε όλους τους εκκολαπτομενους λεβέντες και λεβεντισες.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 13, 2017, 08:47:43 μμ από markosath »
https://www.donaldjtrump.com/

Trump wins presidency

Donald Trump will become the next president of the United States in a stunning victory.

Αποσυνδεδεμένος joannabear

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1419 στις: Ιανουάριος 14, 2017, 02:25:53 πμ »
Ο λόγος ύπαρξής του είναι ότι σκέφτεσαι τα 60,000 ευρώ που έχεις επενδύσει μέχρι στιγμής και τις απίστευτες ώρες που έχεις δουλέψει για να φτάσεις εκεί που είσαι, και τους μαθητές που θα μείνουν ξεκρέμαστοι αν αύριο κλείσεις... και ότι είσαι 45 χρονών και έτσι κι αλλιώς θα δυσκολευτείς να βρεις δουλειά γιατί κανένας δεν θα μπορεί να σε πληρώσει τα νόμιμα... και λες ας κάνω υπομονή 5 μήνες ακόμα ή ένα χρόνο ακόμα, ίσως αν δεν πληρώσω την εφορία, τον ΟΑΕΕ, το ένα, το άλλο, να μπορέσω να ορθοποδήσω μέχρι να βελτιωθεί η κατάσταση. Ή ίσως γίνει κανένα θαύμα.

Δεν είμαι σίγουρη ότι οι φροντιστηριούχοι δικαιούμαστε ταμείο ανεργίας αφού δεν είμαστε ασφαλισμένοι στο ΙΚΑ. Αν δικαιούμαστε ταμείο (γνωρίζει κανείς στα σίγουρα να μας πει?) για μένα προσωπικά θα ήταν μια καλή λύση στη φάση αυτή γιατί έχω βαρεθεί να δουλεύω σαν το σκυλί και να είμαι συνέχεια χρεωμένη. Θα κάνω το φροντιστήριο οικοδιδασκαλείο, θα κρατήσω τους πιο καλοπληρωτές από τους μαθητές μου, θα δουλεύω μόνη μου χωρίς πολλές σκοτούρες και επιτέλους θα ανασάνω.

Έχεις δίκιο πάντως, τα περισσότερα φροντιστήρια αυτή τη στιγμή δεν έχουν λόγο ύπαρξης ως κερδοφόρες επιχειρήσεις και ο μόνος λόγος που στέκονται ακόμα είναι ο ρομαντισμός των ιδιοκτητών τους και το ότι ο κάθε ένας από εμάς έχει κάποιο άλλο εισόδημα στην οικογένεια του που του επιτρέπει να λειτουργεί με χασούρα ή τέλος πάντων χωρίς κέρδος. Εγώ έχω τους συνταξιούχους γονείς μου και κάτι χρήματα που μας δάνεισε η πεθερά μου. Αν τελειώσουν αυτά, θα βάλω λουκέτο την επόμενη μέρα.
Ας σχολιάσω εγώ που μπορώ. Τα 3 ευρώ μικτά είναι λίγα για την εργασία ενός καθηγητή. Και για τη δική μου επίσης. Όμως τα περισσότερα φροντιστήρια δεν μπορούν να πληρώσουν περισσότερο ή αν μπορούν να πληρώσουν περισσότερο, δεν μπορούν να πληρώσουν τα διπλάσια και να βγάζουν κέρδος. Δυστυχώς αυτή είναι η κατάσταση στην αγορά. Έχω χάσει εγγραφή επειδή είπα ότι τα δίδακτρα είναι 45 ευρώ το μήνα και ο γονιός μου απάντησε "μέχρι 40 δίνω". Όταν ο γονιός τσιγγουνεύεται τα 5 ευρώ το μήνα, πώς ακριβώς θα πληρώσω εγώ τον καθηγητή αυτό που αξίζει; Πού θα τα βρω τα χρήματα;
Σε καμία περίπτωση δεν αντιστοιχεί μία ώρα διδασκαλίας με 4 ώρες δουλειάς γραφείου. Μην λέμε ό,τι θέλουμε. Αν ήταν έτσι όλοι οι καθηγητές που δουλεύουν 15 ώρες την εβδομάδα θα ήταν στα πρόθυρα νευρικής κρίσης από την πολλή δουλειά και δεν θα είχαν χρόνο ούτε τουαλέτα να πάνε. Αν είναι να μιλήσουμε σοβαρά, δεν μπορούμε να λέμε τέτοια πράγματα. Ναι, είναι κουραστικό να είσαι καθηγητής, αλλά όχι ΤΟΣΟ. Και δεν πιστεύω ούτε ως αστείο ότι υπάρχει καθηγητής που δουλεύει 3 ώρες για ΚΑΘΕ ώρα διδασκαλίας...

60.000 ευρώ για ένα φροντιστήριο; Πολλά μου φαίνονται, αλλά τέλος πάντων, δεν είναι ούτε εκεί το θέμα τελικά... Και δηλαδή, τι είναι καλύτερο, να σκέφτεσαι αυτά που επένδυσες στην επιχείρησή σου μια ζωή και να συμπαρασύρεις μαζί σου και τους υπαλλήλους σου ή να το πάρεις απόφαση ότι τελικά απέτυχε το εγχείρημά σου και να σταματήσεις την αιμορραγία, όσο οδυνηρό κι αν είναι αυτό;

Επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί να μείνουν ξεκρέμαστα τα παιδιά. Δεν υπάρχουν άλλα φροντιστήρια ή εναλλακτικές;

Πόσοι και πόσοι καθηγητές είναι 45 και άνω και δουλεύουν με αυτά τα (ψ)ωρομίσθια... Και βρίσκονται υπό το καθεστώς της εκμετάλλευσης των φροντιστών ή άλλων. Εντάξει, κοινό μυστικό είναι ότι υπάρχει Η εκμετάλλευση από τους περισσότερους εργοδότες. Και ...guess what? Όλοι λένε τα ίδια, ότι δεν βγαίνουν, ότι αναγκάζονται να κάνουν μειώσεις και το ένα και το άλλο για να μην κλείσουν και πάψουν να δίνουν δουλειά σε άλλους και λοιπά και λοιπά. Εσύ, γιατί να δυσκολευτείς να βρεις δουλειά ως καθηγήτρια; Αφού κατά τα λεγόμενά σου, οι καθηγητές βρίσκονται σε καλύτερη μοίρα, έχουν τα τούτα τους και τα κείνα τους έτοιμα από τους εργοδότες και πάει λέγοντας. Ή αφού έχεις ήδη σκεφτεί το οικοδιδασκαλείο, τότε ...; Μια χαρά λύση μού ακούγεται!

Νομίζω κάτι δικαιούνται και οι επιχειρηματίες που βγαίνουν στην ανεργία, μπορείς να το ψάξεις η ίδια καλύτερα, για να ξέρεις...

Ε δε νομίζω να είναι και όλα ή έστω τα περισσότερα φροντιστήρια σε αυτήν την κατάσταση! Ειδικά αν δεν έχουν κέρδος ή βοήθεια από άλλους για να βγάλουν τα λειτουργικά τους έστω έξοδα, γιατί να επιλέγουν να μένουν ανοιχτά; Πάει να πει ότι ΚΑΑΑΤΙ βγάζουν.

Όσο για μένα, αδυνατούσα και δεν ήθελα να εξηγήσω ή να σχολιάσω το γιατί τα 3 ή τα 6 ευρώ μικτά είναι ψίχουλα. Εσύ έλεγες ώς τώρα σε πάμπολλα προηγούμενα μηνύματά σου ότι ΔΕΝ είναι και λίγα. Τώρα αναθεωρείς. Και καλά κάνεις. Γι'αυτό και μπόρεσες να σχολιάσεις! Κάτι είναι κι αυτό.

Το είπα και σε προηγούμενο μήνυμά μου ότι παρόλο που διεθνείς έρευνες βεβαιώνουν, όπως πολύ σωστά προανέφερε ο συνάδελφος, ότι μία ώρα διδασκαλίας αντιστοιχεί με 4 ώρες γραφείου, εγώ ψιλοδιαφωνώ. Θεωρώ ότι είναι 4 και πάνω! Έχω δουλέψει και σε φροντιστήρια και στο δημόσιο. ΠΑΝΤΑ ΤΙΣ ΗΘΕΛΑ αυτές τις ώρες προτού μπω σε τάξη. Θεωρείς ότι είμαι ανεπαρκής ως καθηγήτρια για να το λέω αυτό; Ότι δεν έχω πείρα; Ότι είμαι υπερβολική; Μα, ΕΝΑΣ μαθητής, ΕΝΑΣ, να θέλει υποστήριξη, να έχει κάποια ιδιαιτερότητα, να πρέπει να τον αντιμετωπίσεις διαφορετικά από τους άλλους, αυτό κάνει αυτές τις 4 ώρες να φαίνονται αστείες! Για να φτιάξεις μια ασκησούλα, ένα worksheet, κατιτίς τέλος πάντων να τον βοηθήσεις, οι ώρες μπορεί να είναι πάρα πολλές! Είτε ψάξεις για να το βρεις, να το διαμορφώσεις, να το σουλουπώσεις, να το παρουσιάσεις είτε το φτιάξεις εντελώς μόνη σου από την αρχή, ο εργασιακός φόρτος είναι ανυπολόγιστος! Ειλικρινά απορώ που το λες αυτό, με τόσα χρόνια διδασκαλίας! Θα μπορούσα φυσικά να τον αγνοήσω, να κάνω 5 πράματα ή να μην τα κάνω και να εκμηδενίσω και τις 4 ώρες και τη ...μία! Είναι ΠΑΝΕΥΚΟΛΟ!

Όσο για τα εξωδιδακτικά και τα άπειρα ζητήματα ΠΑΣΗΣ ΦΥΣΕΩΣ που προκύπτουν στην πορεία και μπορεί να σου τρώνε αμέτρητες ώρες της μέρας και της νύχτας, δεν θα αναφερθώ καθόλου! Γιατί εκεί πραγματικά ξεφεύγει ο αριθμός των ωρών. Τι θα πει ο υπολογισμός των ωρών έγινε με δεδομένα φροντιστηρίων του εξωτερικού; Στην Ελλάδα δεν συμβαίνει δηλαδή αυτό; Όλα αυτά που λες ΔΕΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ; Είτε σε φροντιστηριακές τάξεις είτε στα δημόσια σχολεία; Σε πληροφορώ, αγαπητή μου, ότι είναι πολλοί, μα ΠΟΛΛΟΙ οι συνάδελφοι που κάνουν αυτά και περισσότερα μάλιστα. Και συχνά χωρίς να τους το επιβάλει κανένας, χωρίς να τους ελέγξει κανένας. Το κάνουν από ευσυνειδησία και επειδή το ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΝ. Και, ΣΗΜΕΙΩΤΕΟΝ: τα κάνουν όλα αυτά ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ ΤΟΥΣ ΜΙΣΘΟΥΣ που πληρώνονται οι συνάδελφοί τους σε άλλες χώρες!!! Και σε συνθήκες τριτοκοσμικές!

Όσο για τα τρωτά του συστήματος, αυτά έχουν θίξει και κατακρεουργήσει πρωτίστως τα δικαιώματα των μισθωτών. Σε στενοχώρησε αυτό τότε; Ή μήπως χάρηκες που θα έδινες μικρότερο ωρομίσθιο στους καθηγητές σου; Δεν θυμάμαι να είχες διαμαρτυρηθεί για αυτές τις προστυχιές (για να μην τις ονομάσω αλλιώς) απέναντι στους μισθωτούς. Το αντίθετο μάλιστα υποστηρίζεις κάθε λίγο: τουτέστιν, όποιος δεν αντέχει, όποιος δεν γουστάρει, όποιος δεν μπορεί, όποιος δεν ανέχεται το ψωρομίσθιο αυτό, να πάει αλλού γιατί ουδείς αναντικατάστατος! Ή να περάσει από το ταμείο ανεργίας.

Δεν τους δικαιολογώ που απαιτούν αυτά που απαιτούν και από τους επιχειρηματίες φυσικά. Αλλά το κακό ξεκίνησε αλλιώς και με τη σιωπή, άρα και συνενοχή των υπολοίπων, επεκτάθηκε και σε σας. Αυτά παθαίνουμε που δεν είμαστε ενωμένοι.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 14, 2017, 02:54:46 πμ από joannabear »
Και ξαφνικά ανοίγουν τα μάτια σου. Και βλέπεις καθαρά. Και είσαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος joannabear

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1420 στις: Ιανουάριος 14, 2017, 02:35:40 πμ »

Από εδώ: http://www.greek-language.gr/greekLang/modern_greek/tools/lexica/triantafyllides/search.html?lq=%CF%83%CF%85%CE%BD%CE%AC%CE%B4%CE%B5%CE%BB%CF%86%CE%BF%CF%82&dq=

1.αυτός που ασκεί με κπ. άλλο το ίδιο επάγγελμα ή που κατέχει το ίδιο αξίωμα, όπως π.χ. γιατρός, δικηγόρος ή υπουργός, βουλευτής κτλ. 2. αυτός που εργάζεται με κπ. άλλο στον ίδιο τομέα ή χώρο δουλειάς: Συνεργάζομαι πολύ αρμονικά με τους συναδέλφους μου στο σχολείο / στο γραφείο / στο εργοστάσιο. || ως προσφώνηση ή ως προσωνυμία μεταξύ συμφοιτητών, μεταξύ μελών της ίδιας οργάνωσης κτλ.: Συνάδελφε! Ο ~ έχει το λόγο.

Η συναδελφικότητα δεν σημαίνει απαραίτητα απουσία ιεραρχίας. Καλώς ή κακώς, πήρα ένα ρίσκο. Πρόβλημα μου, γούστο μου, καπέλο μου. Αλλά, όπως ο κάθε λογικός άνθρωπος, δεν έδωσα έναν σκασμό λεφτά για να μην δουλεύω όπως θέλω εγώ. Αν κάποιος τα έδωσε και δουλεύει όπως θέλουν οι άλλοι, πρόβλημά του, γούστο του, καπέλο του. Εγώ προσωπικά, αν ήθελα να δουλεύω όπως θα ήθελε κάποιος άλλος, δεν θα άνοιγα φροντιστήριο. Θα καθόμουν εκεί που ήμουν.

Αν και πολύ θα ήθελα να μου κάνεις ένα ψυχογράφημα για το πως συμπεριφέρομαι στους καθηγητές του φροντιστηρίου μου.
Ποιος μίλησε για απουσία ιεραρχίας; Δηλαδή δεν μπορούν να υπάρχουν οι σωστές αποστάσεις, ο σεβασμός, η αλληλεγγύη, η φιλία, η κατανόηση, η συναδελφικότητα μεταξύ εργοδότη και εργαζομένου; Δεν μιλήσαμε για ασυδοσία, έλλειψη σεβασμού ή να μη δουλεύεις με τους δικούς σου όρους στην επιχείρησή σου (αλίμονο), μιλήσαμε για αρμονική συνεργασία, εκτίμηση και αλληλοϋποστήριξη. Τόοοσο δύσκολο είναι να βρει κάποιος τη χρυσή τομή;!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 14, 2017, 02:39:45 πμ από joannabear »
Και ξαφνικά ανοίγουν τα μάτια σου. Και βλέπεις καθαρά. Και είσαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1421 στις: Ιανουάριος 14, 2017, 03:12:50 πμ »

Isla, πού το είδες γραμμένο ότι θέλω να κλείσεις; Διαστρεβλώνεις αυτά που γράφω προφανώς για να δημιουργήσεις εντυπώσεις! Αυτό που κάνεις δεν είναι ούτε έντιμο ούτε ηθικό.
Εγώ έγραψα ότι όσες επιχειρήσεις δε μπορούν να πληρώνουν τους εργαζόμενους τουλάχιστον με το βασικό/νόμιμο μισθό και κερδίζουν σε βάρος τους, χρησιμοποιώντας εκβιαστικές μεθόδους για να τους κρατούν, τότε καλύτερα να κλείσουν ή τουλάχιστον δεν είναι αναντικατάστατοι, ό,τι ακριβώς δηλαδή θεωρείς τους καθηγητές. 
Εσύ δηλώνεις ότι πληρώνεις πάνω από το βασικό τους υπαλλήλους σου. Άρα πώς θέλω να κλείσεις; Εκτός αν είναι άλλη η αλήθεια. Αποφάσισε και πες μας.

Επίσης, πού είδες γραμμένο ότι ρώτησα αν κάποιος  έχει εμπειρία από δουλειά γραφείου για να μας πει πώς είναι σε σύγκριση με τη διδασκαλία; Έχω την άποψή μου διότι έχω δουλέψει σε κάθε είδους σχολική αίθουσα, δημόσια ή ιδιωτική και σε κάθε είδους γραφείο, δημόσιο ή ιδιωτικό. Και οι έρευνες γίνονται για το σύνολο των εργαζομένων και όχι για κάθε φροντιστήριο ξεχωριστά!

Το ότι δε θα συνεννοηθούμε ποτέ, οφείλεται μόνο στην υπεροψία με την οποία θέλεις να αντιμετωπίζεις τους άλλους και σε τίποτε άλλο. Ελπίζω να καταλαβαίνεις ότι τα σουβλατζίδικα δεν είναι ούτε γραφεία ούτε σχολικές αίθουσες για να μας απασχολούν.
Γι`αυτό επαναλαμβάνεις συνεχώς ότι προσφέρεις εργασία αλλά δεν είναι έτσι διότι καμιά επιχείρηση δεν είναι φιλανθρωπικό ίδρυμα. Ανταλλαγή κάνεις με παροχή υπηρεσιών και εκμεταλλεύεσαι τις γνώσεις και την ικανότητα αυτών που επιλέγεις για να καρπωθείς κέρδος, κάνεις μια επένδυση δηλαδή περιμένοντας να σου αποδώσει και αυτό πρέπει να αμειφθεί με νόμιμο τρόπο και όχι όπως νομίζει ο καθένας.
Το πρόβλημα είναι η αλαζονεία διότι θεωρείς όλους τους υπαλλήλους αναλώσιμους και τους δείχνεις το δρόμο να παραιτηθούν αν θεωρήσουν ότι είναι σωστό να ζητούν τα νόμιμα. Από την άλλη θεωρείς ότι οι εργοδότες που παρανομούν θα πρέπει να συνεχίσουν να παρανομούν γιατί "προσφέρουν" εργασία. Να λείπει!

 

« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 14, 2017, 03:23:21 πμ από jak_13 »
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος sotos_mn8

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 97
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1422 στις: Ιανουάριος 14, 2017, 10:14:41 πμ »
Ποιος μίλησε για απουσία ιεραρχίας; Δηλαδή δεν μπορούν να υπάρχουν οι σωστές αποστάσεις, ο σεβασμός, η αλληλεγγύη, η φιλία, η κατανόηση, η συναδελφικότητα μεταξύ εργοδότη και εργαζομένου; Δεν μιλήσαμε για ασυδοσία, έλλειψη σεβασμού ή να μη δουλεύεις με τους δικούς σου όρους στην επιχείρησή σου (αλίμονο), μιλήσαμε για αρμονική συνεργασία, εκτίμηση και αλληλοϋποστήριξη. Τόοοσο δύσκολο είναι να βρει κάποιος τη χρυσή τομή;!

Για τις σωστές αποστάσεις, τον σεβασμό, την κατανόηση και την συναδελφικότητα μεταξύ εργοδότη και εργαζόμενου με βρίσκεις απολύτως σύμφωνο. Πρέπει να υπάρχουν. Αν δεν υπάρχουν, αργά η γρήγορα, θα προκύψει χοντρό πρόβλημα, είτε από την μια, είτε από την άλλη πλευρά.

Για την αλληλεγγύη διαφωνώ *εν μέρει*. Και αυτό γιατί πιστεύω ότι η αλληλεγγύη απαιτεί την έλλειψη ιεραρχίας και αντικρουόμενων συμφερόντων, δηλαδή πίστεύω ότι τα άτομα που την έχουν πρέπει να έχουν τις ίδιες υποχρεώσεις και τα ίδια δικαιώματα και φυσικά, τα ίδια συμφέροντα. Ο λόγος που διαφωνώ εν μέρει και όχι συνολικά, είναι γιατί πιστεύω ότι εν τέλει, είναι προς το συμφέρον του εργαζόμενου το φροντιστήριο να πηγαίνει καλά, για να διατηρήσει ο ίδιος την θέση του, για να έχει κίνητρο εν πάσει περιπτώσει να το κάνει αυτό, για να αποκομίσει τα οφέλη του. Τα οφέλη βέβαια δεν είναι μόνο τα οικονομικά. Για να είμαι ειλικρινής, το οικονομικό όφελος από το να δουλεύεις σε ένα φροντιστήριο μάλλον είναι το μικρότερο. Μεγαλύτερα οφέλη θεωρώ την ασφαλιστική κάλυψη και το γεγονός ότι ο καθηγητής γίνεται γνωστός σε πολλαπλάσιους μαθητές από ό,τι αν έκανε μόνο ιδιαίτερα.

Για την φιλία διαφωνώ κάθετα. Δεν πιστεύω ότι πρέπει εργοδότες και εργαζόμενοι να είναι φίλοι, προκύπτουν καταστάσεις που δεν είναι διαχειρίσιμες από κανέναν και δεν το έχω δει ποτέ να καταλήγει καλά, με ευθύνη άλλοτε της μιας και άλλοτε της άλλης πλευράς.

Η ασυδοσία για μένα είναι το να μην τηρούνται από την μεριά του εργοδότη τα νόμιμα ή/και τα όσα έχει υποσχεθεί στην αρχή της χρονιάς, και από την μεριά του εργαζόμενου τα αντίστοιχα, φυσικά. Κάθε είδους παράβαση νόμου και συμφωνιών είναι προφανώς απαράδεκτη. Και αν μια φορά ξεπεραστεί από κάποιον αυτή η γραμμή, δεν υπάρχει γυρισμός.

Αποσυνδεδεμένος lillie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 864
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1423 στις: Ιανουάριος 14, 2017, 10:42:14 πμ »

Για την αλληλεγγύη διαφωνώ *εν μέρει*. Και αυτό γιατί πιστεύω ότι η αλληλεγγύη απαιτεί την έλλειψη ιεραρχίας και αντικρουόμενων συμφερόντων, δηλαδή πίστεύω ότι τα άτομα που την έχουν πρέπει να έχουν τις ίδιες υποχρεώσεις και τα ίδια δικαιώματα και φυσικά, τα ίδια συμφέροντα. Ο λόγος που διαφωνώ εν μέρει και όχι συνολικά, είναι γιατί πιστεύω ότι εν τέλει, είναι προς το συμφέρον του εργαζόμενου το φροντιστήριο να πηγαίνει καλά, για να διατηρήσει ο ίδιος την θέση του, για να έχει κίνητρο εν πάσει περιπτώσει να το κάνει αυτό, για να αποκομίσει τα οφέλη του. Τα οφέλη βέβαια δεν είναι μόνο τα οικονομικά. Για να είμαι ειλικρινής, το οικονομικό όφελος από το να δουλεύεις σε ένα φροντιστήριο μάλλον είναι το μικρότερο. Μεγαλύτερα οφέλη θεωρώ την ασφαλιστική κάλυψη και το γεγονός ότι ο καθηγητής γίνεται γνωστός σε πολλαπλάσιους μαθητές από ό,τι αν έκανε μόνο ιδιαίτερα.

Είναι επίσης προς το συμφέρον του φροντιστηρίου ο εργαζόμενος να είναι ευχαριστημένος από τις συνθήκες εργασίας του (συμπεριλαμβανομένων των αποδοχών του), γιατί έτσι αυξάνεται η αποδοτικότητά του. Υπάρχουν άπειρες έρευνες που έχουν καταλήξει σε αυτό το συμπέρασμα. Εκτός αν κανείς έχει αντίθετη προσωπική εμπειρία... ::)

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1424 στις: Ιανουάριος 14, 2017, 12:05:39 μμ »
Είναι επίσης προς το συμφέρον του φροντιστηρίου ο εργαζόμενος να είναι ευχαριστημένος από τις συνθήκες εργασίας του (συμπεριλαμβανομένων των αποδοχών του), γιατί έτσι αυξάνεται η αποδοτικότητά του. Υπάρχουν άπειρες έρευνες που έχουν καταλήξει σε αυτό το συμπέρασμα. Εκτός αν κανείς έχει αντίθετη προσωπική εμπειρία... ::)
Οι άπειρες έρευνες δεν έχουν καταλήξει σε αυτό ακριβώς το συμπέρασμα. Επειδή βαριέμαι να γράφω, γκούγκλαρε hygiene factors.

Επίσης αν ρωτήσεις τους γονείς, που αυτοί κινούν τα νήμματα της αγοράς εν τέλει, δεν ενδιαφέρονται ούτε για την αποδοτικότητά σου ούτε για το αν θα μάθει το παιδί καλά αγγλικά. Οι περισσότεροι το μόνο που θέλουν είναι να κάνει το παιδί αγγλικά με όσο το δυνατόν μικρότερο κόστος. Και το σκεπτικό τους είναι να δώσουν μέχρι 10 ευρώ στα ιδιαίτερα και μέχρι 40 ευρώ το μήνα στα αγγλικά. Όσο τους λέμε ναι, τόσο περισσότερο θα το ζητάνε.

Πέραν τούτου, έχετε καταλάβει βέβαια ότι αυτή η συζήτηση δεν πάει πουθενά. Και ούτε πρόκειται ποτέ να πάει πουθενά γιατί το συμπέρασμα στο οποίο πρέπει να καταλήξει για να είναι ευχαριστημένοι οι καθηγητές είναι ότι οι φροντιστηριούχοι πρέπει, με κάποιο μαγικό τρόπο, να καταφέρουν να πληρώσουν τους καθηγητές ποσά που οι γονείς δεν είναι διατεθειμμένοι να καταβάλουν, ενώ παράλληλα πρέπει να παραμείνουν 100% νόμιμοι ως προς τις υποχρεώσεις τους απέναντι στο κράτος.

Οι καθηγητές από την άλλη μεριά θεωρούν απόλυτα λογικό να δουλεύουν ΠΑΡΑΝΟΜΑ κάνοντας ιδιαίτερα για 8 και 10 ευρώ, ανασφάλιστοι και χωρίς να δηλώνουν εισόδημα στην εφορία.

Κατά τ' άλλα συμφωνώ με τον Sotos στα περί αλληλεγγύης, φιλίας κλπ. Ποτέ δεν ήθελα πάρε-δώσε με τους εργοδότες μου και ούτε τώρα έχω πολλά πάρε-δώσε με τους καθηγητές μου. Ερχόμαστε στο φροντιστήριο, δουλεύουμε όμορφα κι ωραία, αυτοί πληρώνονται, εγώ μπαίνω μέσα, όλα καλά. Τους εκτιμώ και με εκτιμούν (πιστεύω). Είμαστε πολλά χρόνια μαζί, κι αυτό κάτι λέει. Αλλά φίλους δεν τους θέλω και η αλληλεγγύη είναι επικίνδυνη λέξη.

Isla, πού το είδες γραμμένο ότι θέλω να κλείσεις;
Όταν μιλούσα στον ενικό δεν εννοούσα "εγώ προσωπικά" αλλά "εγώ και κάθε εγώ" δηλαδή μιλούσα εκ μέρους των φροντιστηριούχων γενικώς. Συγγνώμη που δεν το ξεκαθάρισα. Νόμιζα πως ήταν προφανές ότι δεν μιλούσαμε για το τι κάνω ή τι θα κάνω εγώ. Δεν νομίζω ότι έχω ζητήσει ποτέ συμβουλές σε αυτό το φόρουμ για τη δική μου δουλειά.

Για τελευταία φορά:

Αν κάποιος σε πληρώνει πολύ λίγα χρήματα ή λιγότερα από τα νόμιμα ή δεν σου αρέσουν οι συνθήκες εργασίας, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να παραιτηθείς και να ψάξεις να βρεις αλλού δουλειά. Το χειρότερο είναι να δέχεσαι τη συναλλαγή και να γκρινιάζεις δεξιά-αριστερά. Αυτό ούτε αλλάζει κάτι για σένα, ούτε ευνοεί κανέναν άλλο. Όσα φροντιστήρια πληρώνουμε νόμιμα και σωστά τους εργαζόμενούς μας έχουμε να αντιμετωπίσουμε άνισο ανταγωνισμό από δύο πλευρές: από όσους καθηγητές δουλεύουν παράνομα για λιγότερο απ' όσο θα έπρεπε να πληρώνονται σε φροντιστήριο και από όσα φροντιστήρια χαμηλώνουν υπερβολικά τις τιμές τους αφού βρίσκουν καθηγητές να δουλέψουν με 3,60. Η ζωή είναι κύκλος και η οικονομία είναι αλυσίδα. Όσο δεχόσαστε να δουλεύετε για ψίχουλα, τόσο θα πληρώνεστε ψίχουλα (από γονείς, φροντιστήρια και γενικώς). Όσο δεν καταγγέλετε εκείνους που παρανομούν, τόσο θα πολλαπλασιάζονται αυτοί και θα μειώνονται οι άλλοι που πάνε με το σταυρό στο χέρι. Όσο δουλεύετε οι ίδιοι παράνομα, τόσο θα πέφτουν έξω νόμιμες επιχειρήσεις που μπορούν να σας προσφέρουν ασφάλιση και καλές συνθήκες εργασίας.

Μην μου δικαιολογήστε όμως ότι πληρώνεστε λίγα στα ιδιαίτερα επειδή οι γονείς δεν έχουν να δώσουν παραπάνω. Ούτε στα φροντιστήρια έχουν να δώσουν παραπάνω. Δεν πάνε στα φροντιστήρια οι λεφτάδες και στα ιδιαίτερα οι φτωχοί. Και σας θυμίζω πως τα φροντιστήρια πληρώνουν και φόρους, πολλούς φόρους.

Αυτά και καλή συνέχεια.

Αποσυνδεδεμένος lillie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 864
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1425 στις: Ιανουάριος 14, 2017, 12:25:59 μμ »
Τυχαίνει να έχω αναγκαστεί να διαβάσω πολλές έρευνες που έχουν καταλήξει σε αυτό ακριβώς το συμπέρασμα. Αν σ'ενδιαφέρει ψάξε εσύ να βρεις τις έρευνες αυτές, γιατί κι εγώ βαριέμαι να γράφω. Συμφωνώ ότι η συζήτηση δεν καταλήγει πουθενά, γι'αυτό και επέλεξα να μη συμμετέχω αν και διαβάζω τις αναρτήσεις. Με έχει καλύψει ο jack εξαλλου. Διαφωνώ κάθετα όμως ότι οι περισσότεροι γονείς δεν ενδιαφέρονται αν θα μάθει το παιδί τους αγγλικά. Σίγουρα κάποιοι, αλλά όχι οι περισσότεροι.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 14, 2017, 12:29:27 μμ από lillie »

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1426 στις: Ιανουάριος 14, 2017, 12:31:22 μμ »
Τυχαίνει να έχω διαβάσει πολλές έρευνες που έχουν καταλήξει σε αυτό ακριβώς το συμπέρασμα. Αν σ'ενδιαφέρει ψάξε εσύ να βρεις τις έρευνες αυτές, γιατί κι εγώ βαριέμαι να γράφω. Συμφωνώ ότι η συζήτηση δεν καταλήγει πουθενά, γι'αυτό και επέλεξα να μη συμμετέχω αν και διαβάζω τις αναρτήσεις. Με έχει καλύψει ο jack εξαλλου
Κι εγώ το ίδιο επιλέγω. Σε λίγο θα μιλάνε οι τοίχοι εδώ μέσα  ;D

Πάντως αν έχεις διαβάσει πολλές έρευνες και δεν έχεις καταλάβει τι είναι τα hygiene factors, διάβασε μερικές ακόμα. Έχω κάνει το μεταπτυχιακό μου πάνω σε αυτό το θέμα, και πίστεψέ με, ξέρω τι λέω.

Καλά να περνάτε και καλή δύναμη σε όλους μας.

Αποσυνδεδεμένος lillie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 864
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1427 στις: Ιανουάριος 14, 2017, 12:35:38 μμ »
Κι εγώ το ίδιο.
Καλή δύναμη επίσης.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159614
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 444
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 403
Σύνολο: 418

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.118 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.