*

Αποστολέας Θέμα: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας  (Αναγνώστηκε 434131 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1428 στις: Ιανουάριος 14, 2017, 06:23:30 μμ »
Όταν μιλούσα στον ενικό δεν εννοούσα "εγώ προσωπικά" αλλά "εγώ και κάθε εγώ" δηλαδή μιλούσα εκ μέρους των φροντιστηριούχων γενικώς. Συγγνώμη που δεν το ξεκαθάρισα. Νόμιζα πως ήταν προφανές ότι δεν μιλούσαμε για το τι κάνω ή τι θα κάνω εγώ. Δεν νομίζω ότι έχω ζητήσει ποτέ συμβουλές σε αυτό το φόρουμ για τη δική μου δουλειά.

Για τελευταία φορά:

Αν κάποιος σε πληρώνει πολύ λίγα χρήματα ή λιγότερα από τα νόμιμα ή δεν σου αρέσουν οι συνθήκες εργασίας, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να παραιτηθείς και να ψάξεις να βρεις αλλού δουλειά. Το χειρότερο είναι να δέχεσαι τη συναλλαγή και να γκρινιάζεις δεξιά-αριστερά. Αυτό ούτε αλλάζει κάτι για σένα, ούτε ευνοεί κανέναν άλλο. Όσα φροντιστήρια πληρώνουμε νόμιμα και σωστά τους εργαζόμενούς μας έχουμε να αντιμετωπίσουμε άνισο ανταγωνισμό από δύο πλευρές: από όσους καθηγητές δουλεύουν παράνομα για λιγότερο απ' όσο θα έπρεπε να πληρώνονται σε φροντιστήριο και από όσα φροντιστήρια χαμηλώνουν υπερβολικά τις τιμές τους αφού βρίσκουν καθηγητές να δουλέψουν με 3,60. Η ζωή είναι κύκλος και η οικονομία είναι αλυσίδα. Όσο δεχόσαστε να δουλεύετε για ψίχουλα, τόσο θα πληρώνεστε ψίχουλα (από γονείς, φροντιστήρια και γενικώς). Όσο δεν καταγγέλετε εκείνους που παρανομούν, τόσο θα πολλαπλασιάζονται αυτοί και θα μειώνονται οι άλλοι που πάνε με το σταυρό στο χέρι. Όσο δουλεύετε οι ίδιοι παράνομα, τόσο θα πέφτουν έξω νόμιμες επιχειρήσεις που μπορούν να σας προσφέρουν ασφάλιση και καλές συνθήκες εργασίας.

Μην μου δικαιολογήστε όμως ότι πληρώνεστε λίγα στα ιδιαίτερα επειδή οι γονείς δεν έχουν να δώσουν παραπάνω. Ούτε στα φροντιστήρια έχουν να δώσουν παραπάνω. Δεν πάνε στα φροντιστήρια οι λεφτάδες και στα ιδιαίτερα οι φτωχοί. Και σας θυμίζω πως τα φροντιστήρια πληρώνουν και φόρους, πολλούς φόρους.

Αυτά και καλή συνέχεια.

Το ζήτημα δεν είναι αν έχεις ζητήσει συμβουλές ή όχι αλλά ότι προσπαθείς να δώσεις συμβουλές που είναι λανθασμένες. Παρ`όλα αυτά η απάντηση μου αφορούσε και το σύνολο των φροντιστηριούχων γενικά. Δε θέλω να κλείσει κανένας, επαναλαμβάνω όμως ότι υπάρχει νόμος και όπως πρέπει να τηρείται από το ένα μέρος θα πρέπει να τηρείται και από το άλλο. Μόνο εσύ αντιδράς σ`αυτό και ας λες ότι πληρώνεις τα νόμιμα! Δε θα αντιδρούσες και μάλιστα με τόσο επίμονο τρόπο αλλά θα συμφωνούσες μαζί μου αφού θεωρείς ότι είναι και ανταγωνιστές σου οι συνάδελφοί σου που παρανομούν. Θα σου συνιστούσα μάλιστα όπου διαπιστώνεις παρανομία, είτε αυτή αφορά συναδέλφους σου είτε αφορά καθηγητές που συκοφαντείς χωρίς να ξέρεις ότι παρανομούν να την καταγγέλνεις.
Και επειδή απευθύνεσαι σε μένα συνεχίζοντας την ίδια τακτική λάσπης, σου δηλώνω υπεύθυνα ότι δεν έχω κάνει ποτέ ιδιαίτερα επ`αμοιβή και ελπίζω να σε ικανοποιεί ως τοποτηρητή του τόπικ διότι θα φρίξουν και οι τοίχοι με αυτά που ακούνε!
Αν κάποιος πληρώνεται λοιπόν με μισθό κατώτερο του νόμιμου θα κάνει αυτό που θα κρίνει ο ίδιος. Το λογικό βέβαια είναι να διεκδικήσει αυτά που δικαιούται και τον κατοχυρώνει ο νόμος. Δε φαντάζομαι να αρέσκεται κανείς στο να γκρινιάζει.
Αυτά που περιγράφεις για την οικονομία ισχύουν για όλους τους επιχειρηματίες. Όποιος δε μπορεί να διαχειριστεί τα έσοδά του σε σχέση με τα έξοδα και να έχει ένα κέρδος, ας τα παρατήσει. Και σίγουρα οι γονείς που θέλουν να μορφωθούν τα παιδιά τους δεν είναι και οι πιο σκληροί διαπραγματευτές της αγοράς!
Αν έχεις κάνει μεταπτυχιακό, εκτός από τις σπουδές σου και έχεις 29 χρόνια εργασίας ενώ είσαι 45 θα πρέπει να καταλαβαίνεις τι λέω!

Και σου θυμίζω ότι φόρους πληρώνουν όλοι! Πολλούς φόρους!

Αυτά και καλή συνέχεια και σε σένα!
 
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:18:26 »

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1429 στις: Ιανουάριος 14, 2017, 07:08:41 μμ »
Τυχαίνει να έχω αναγκαστεί να διαβάσω πολλές έρευνες που έχουν καταλήξει σε αυτό ακριβώς το συμπέρασμα. Αν σ'ενδιαφέρει ψάξε εσύ να βρεις τις έρευνες αυτές, γιατί κι εγώ βαριέμαι να γράφω. Συμφωνώ ότι η συζήτηση δεν καταλήγει πουθενά, γι'αυτό και επέλεξα να μη συμμετέχω αν και διαβάζω τις αναρτήσεις. Με έχει καλύψει ο jack εξαλλου. Διαφωνώ κάθετα όμως ότι οι περισσότεροι γονείς δεν ενδιαφέρονται αν θα μάθει το παιδί τους αγγλικά. Σίγουρα κάποιοι, αλλά όχι οι περισσότεροι.

Έχεις δίκιο και στο θέμα των γονιών.
Το ξέρω ότι η συζήτηση δεν καταλήγει πουθενά, το ήξερα από την αρχή και από προηγούμενες συζητήσεις. Ούτε για μένα είναι ευχάριστο ωστόσο δε θέλω να μένουν στους συναδέλφους λανθασμένες εντυπώσεις και λανθασμένα μηνύματα και μόνο γι`αυτό γράφω!
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος giotoules

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 126
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1430 στις: Ιανουάριος 15, 2017, 10:40:24 πμ »
Πω πω.. πόσο ακόμα να τραβήξει αυτό το θέμα, απορώ! Και επίσης, δεν σας φαίνεται κάπως κωμικοτραγικό που διαπραγματευόμαστε τόοοσες μέρες το αν πρέπει να τηρούνται οι νόμοι της χώρας ή όχι; Είμαι σίγουροι πως αν επρόκειτο για διάρρηξη του σπιτιού μας ή σεξουαλική παρενόχληση για παράδειγμα, θα θεωρούνταν αυτονόητο ότι όλοι θα απαιτούσαμε δικαιοσύνη και εφαρμογή των νόμων, έτσι δεν είναι; Γιατί όχι λοιπόν σε όλους τους τομείς; Γιατί δεν μας συμφέρει υποθέτω... Άλλος ένας λόγος που φτάσαμε ως εδώ και που δεν θα ορθοποδήσουμε ποτέ...

Αποσυνδεδεμένος googlebro

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1431 στις: Ιανουάριος 15, 2017, 06:53:26 μμ »
Πω πω.. πόσο ακόμα να τραβήξει αυτό το θέμα, απορώ! Και επίσης, δεν σας φαίνεται κάπως κωμικοτραγικό που διαπραγματευόμαστε τόοοσες μέρες το αν πρέπει να τηρούνται οι νόμοι της χώρας ή όχι; Είμαι σίγουροι πως αν επρόκειτο για διάρρηξη του σπιτιού μας ή σεξουαλική παρενόχληση για παράδειγμα, θα θεωρούνταν αυτονόητο ότι όλοι θα απαιτούσαμε δικαιοσύνη και εφαρμογή των νόμων, έτσι δεν είναι; Γιατί όχι λοιπόν σε όλους τους τομείς; Γιατί δεν μας συμφέρει υποθέτω... Άλλος ένας λόγος που φτάσαμε ως εδώ και που δεν θα ορθοποδήσουμε ποτέ...

Αυτός είναι και ο λόγος που πτωχεύσαμε, καθώς και που δεν πρόκειται να δούμε άσπρη μέρα ως Ελλάς (εκτός αν χιονίσει  :P ). Γελάω απίστευτα με κάτι κοράκια που τα ρίχνουν όλα στο κράτος (αλλά μόνο με λόγια του αέρα αντιστέκονται/διεκδικούν σε αυτό), αλλά βάζουν άλλους να πληρώσουν την νύφη...και κατά τ'άλλα όταν γυρίσει ο τροχός και πληρώσουν αυτά τη νύφη, προσπαθούν να δικαιολογήσουν την αδικαιολόγητη συμπεριφορά τους. Και μιλάω γενικά, για παντώς είδους κοράκια σε όλους του επαγγελματικούς κλάδους

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:18:26 »

Αποσυνδεδεμένος sotos_mn8

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 97
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1432 στις: Ιανουάριος 15, 2017, 07:43:52 μμ »
Για μένα, μιας και μιλάμε γενικά για τον μέσο Έλληνα πολίτη, το εντυπωσιακό είναι ότι ζητάμε να εφαρμοστεί ο νόμος μόνο προς όφελός μας και φυσικά βάζω και τον εαυτό μου μέσα. Τα παραδείγματα για μένα, νομίζω είναι εύκολο να τα βρείτε στα προηγούμενα ποστ μου.

Αλλά μπορώ να δώσω και άλλα παραδείγματα.

Ας πούμε ότι σε ένα καθόλα νόμιμο μέχρι ένα χρονικό σημείο φροντιστήριο, ο ιδιοκτήτης τάζει 3€ αύξηση στους καθηγητές, αλλά τους λέει ότι για να το κάνει αυτό, θα πρέπει να κάνει λαμογιές με τις αποδείξεις. Θα υπάρξει καθηγητής που θα αρνηθεί; Θα υπάρξουν καθηγητές που θα ενοχληθούν για την παρανομία του εργοδότη;

Δεύτερο, και μάλλον τετριμμένο παράδειγμα, είναι φυσικά το μαύρο ιδιαίτερο. Δεν μπορεί να κόπτεται κανείς για την νομιμότητα αλλά ο ίδιος να κάνει οικονομικές συναλλαγές χωρίς φορολογικό παραστατικό και στην ανάγκη, αν δεν έχει βιβλιάριο υγείας π.χ., να παίρνει βιβλιάριο υγείας από την πρόνοια. Διαφωνεί κανείς;

Τρίτο, και ταιριαστό με αυτό το θέμα παράδειγμα, ας πούμε ότι αύριο καταργείται η υποχρεωτικότητα του 6,70 ως κατώτατου ωρομισθίου. Ας υποθέσουμε λοιπόν ότι ένας ιδιοκτήτης συγκαλεί γενική συνέλευση και ανακοινώνει ότι μπορεί να κατεβάσει το ωρομίσθιο στα χαρτιά για να δώσει περισσότερα χρήματα στο χέρι. Πόσοι θα το δεχτούν;

Αντίστοιχα παραδείγματα, σε όλους τους κλάδους και σε όλες τις οικονομικές δραστηριότητές μας, μπορούμε να βρούμε παντού. Δεχόμαστε τον γιατρό που θα μας κάνει καλά αλλά δεν θα μας κόψει απόδειξη, δεχόμαστε το φακελάκι, δεχόμαστε τα μπαξίσια στους αστυνομικούς με ανταλλάγματα, δεχόμαστε πολλά πράγματα, αρκεί να ωφεληθούμε εμείς. Είναι ή δεν είναι έτσι; Προσωπικά δεν γνωρίζω ούτε έναν άνθρωπο που να είναι πεντακάθαρος στα όλα του.

Και φυσικά, η εκάστοτε κυβέρνηση, επειδή ακριβώς ξέρει τι πολίτες εκπροσωπεί, για αυτό συμπεριφέρεται όπως συμπεριφέρεται. Μιλάμε για μια σχέση στην οποία και οι 2 μεριές θεωρούν την άλλη μεριά ένοχη εκ προοιμίου. Και η πλάκα είναι ότι δεν έχουν και άδικο τις περισσότερες φορές.

Για αυτό χρεωκοπήσαμε.

Αποσυνδεδεμένος markosath

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 332
  • IT"S TRUMP
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1433 στις: Ιανουάριος 15, 2017, 08:23:09 μμ »
Χα χα χα..Θεικό,.. δώσαμε και αιτία γιατι κατακλέβουν νόμιμα οι λαμόγηδες..Το αδηφαγο προσωπικό εξωθεί τους ανήμπουρους επιτηδευματίες οικονομολοφροντιστηριούχους στην παρανομία. Κάνει το σ... του παξιμάδι για να τους ικανοποιήσει (οικονομικά) και αν δεν του φθάσουν παρανομέι μην εκδίδοντας παραστατικά , όλα για τους αχάριστους μεν αλλά  πλούσια αμοιβόμενους εκπαιδευτικούς των ΦΞΓ.
ΘΕΟΣ !!!!
https://www.donaldjtrump.com/

Trump wins presidency

Donald Trump will become the next president of the United States in a stunning victory.

Αποσυνδεδεμένος sotos_mn8

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 97
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1434 στις: Ιανουάριος 15, 2017, 08:27:16 μμ »
Χα χα χα..Θεικό,.. δώσαμε και αιτία γιατι κατακλέβουν νόμιμα οι λαμόγηδες..Το αδηφαγο προσωπικό εξωθεί τους ανήμπουρους επιτηδευματίες οικονομολοφροντιστηριούχους στην παρανομία. Κάνει το σ... του παξιμάδι για να τους ικανοποιήσει (οικονομικά) και αν δεν του φθάσουν παρανομέι μην εκδίδοντας παραστατικά , όλα για τους αχάριστους μεν αλλά  πλούσια αμοιβόμενους εκπαιδευτικούς των ΦΞΓ.
ΘΕΟΣ !!!!


!!!!

Αποσυνδεδεμένος joannabear

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1435 στις: Ιανουάριος 15, 2017, 09:49:53 μμ »
Για τις σωστές αποστάσεις, τον σεβασμό, την κατανόηση και την συναδελφικότητα μεταξύ εργοδότη και εργαζόμενου με βρίσκεις απολύτως σύμφωνο. Πρέπει να υπάρχουν. Αν δεν υπάρχουν, αργά η γρήγορα, θα προκύψει χοντρό πρόβλημα, είτε από την μια, είτε από την άλλη πλευρά.

Για την αλληλεγγύη διαφωνώ *εν μέρει*. Και αυτό γιατί πιστεύω ότι η αλληλεγγύη απαιτεί την έλλειψη ιεραρχίας και αντικρουόμενων συμφερόντων, δηλαδή πίστεύω ότι τα άτομα που την έχουν πρέπει να έχουν τις ίδιες υποχρεώσεις και τα ίδια δικαιώματα και φυσικά, τα ίδια συμφέροντα. Ο λόγος που διαφωνώ εν μέρει και όχι συνολικά, είναι γιατί πιστεύω ότι εν τέλει, είναι προς το συμφέρον του εργαζόμενου το φροντιστήριο να πηγαίνει καλά, για να διατηρήσει ο ίδιος την θέση του, για να έχει κίνητρο εν πάσει περιπτώσει να το κάνει αυτό, για να αποκομίσει τα οφέλη του. Τα οφέλη βέβαια δεν είναι μόνο τα οικονομικά. Για να είμαι ειλικρινής, το οικονομικό όφελος από το να δουλεύεις σε ένα φροντιστήριο μάλλον είναι το μικρότερο. Μεγαλύτερα οφέλη θεωρώ την ασφαλιστική κάλυψη και το γεγονός ότι ο καθηγητής γίνεται γνωστός σε πολλαπλάσιους μαθητές από ό,τι αν έκανε μόνο ιδιαίτερα.

Για την φιλία διαφωνώ κάθετα. Δεν πιστεύω ότι πρέπει εργοδότες και εργαζόμενοι να είναι φίλοι, προκύπτουν καταστάσεις που δεν είναι διαχειρίσιμες από κανέναν και δεν το έχω δει ποτέ να καταλήγει καλά, με ευθύνη άλλοτε της μιας και άλλοτε της άλλης πλευράς.

Η ασυδοσία για μένα είναι το να μην τηρούνται από την μεριά του εργοδότη τα νόμιμα ή/και τα όσα έχει υποσχεθεί στην αρχή της χρονιάς, και από την μεριά του εργαζόμενου τα αντίστοιχα, φυσικά. Κάθε είδους παράβαση νόμου και συμφωνιών είναι προφανώς απαράδεκτη. Και αν μια φορά ξεπεραστεί από κάποιον αυτή η γραμμή, δεν υπάρχει γυρισμός.
Αυτό το περί συναδελφικότητας το είπα επειδή τρόπον τινά το είχες απορρίψει αρχικά. Στο ίδιο ακριβώς πνεύμα μιλώ πάντα και διερωτώμαι γιατί η αλληλεγγύη και η τήρηση της ιεραρχίας να αποκλείουν το ένα το άλλο. Δεν το καταλαβαίνω. Δεν υπάρχουν αντικρουόμενα συμφέροντα. Όλοι θέλουν να πάει καλά το φροντιστήριο, ειδικά αν αυτό τηρεί τα νόμιμα, κάνει καλή δουλειά και φέρεται καλά στους πάντες. Όλοι έχουν να επωφεληθούν από αυτό και οι εργοδότες και οι υπάλληλοι και οι μαθητές φυσικά, πράγμα που είναι και το ζητούμενο!

Όσο για τη φιλία μεταξύ εργοδότη και εργαζόμενου, πιστεύω ότι μπορεί να υπάρξει. Το λεπτό σημείο είναι να τηρηθούν οι σωστές αποστάσεις και από τις δύο πλευρές. Σου μιλάω εξ ιδίας πείρας.

Εννοείται ότι πρέπει να ισχύουν όσα λες, μα πώς θα μπορούσε να είναι αλλιώς!
Και ξαφνικά ανοίγουν τα μάτια σου. Και βλέπεις καθαρά. Και είσαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος joannabear

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1436 στις: Ιανουάριος 15, 2017, 11:04:16 μμ »
Οι άπειρες έρευνες δεν έχουν καταλήξει σε αυτό ακριβώς το συμπέρασμα. Επειδή βαριέμαι να γράφω, γκούγκλαρε hygiene factors.

Επίσης αν ρωτήσεις τους γονείς, που αυτοί κινούν τα νήμματα της αγοράς εν τέλει, δεν ενδιαφέρονται ούτε για την αποδοτικότητά σου ούτε για το αν θα μάθει το παιδί καλά αγγλικά. Οι περισσότεροι το μόνο που θέλουν είναι να κάνει το παιδί αγγλικά με όσο το δυνατόν μικρότερο κόστος. Και το σκεπτικό τους είναι να δώσουν μέχρι 10 ευρώ στα ιδιαίτερα και μέχρι 40 ευρώ το μήνα στα αγγλικά. Όσο τους λέμε ναι, τόσο περισσότερο θα το ζητάνε.

Πέραν τούτου, έχετε καταλάβει βέβαια ότι αυτή η συζήτηση δεν πάει πουθενά. Και ούτε πρόκειται ποτέ να πάει πουθενά γιατί το συμπέρασμα στο οποίο πρέπει να καταλήξει για να είναι ευχαριστημένοι οι καθηγητές είναι ότι οι φροντιστηριούχοι πρέπει, με κάποιο μαγικό τρόπο, να καταφέρουν να πληρώσουν τους καθηγητές ποσά που οι γονείς δεν είναι διατεθειμμένοι να καταβάλουν, ενώ παράλληλα πρέπει να παραμείνουν 100% νόμιμοι ως προς τις υποχρεώσεις τους απέναντι στο κράτος.

Οι καθηγητές από την άλλη μεριά θεωρούν απόλυτα λογικό να δουλεύουν ΠΑΡΑΝΟΜΑ κάνοντας ιδιαίτερα για 8 και 10 ευρώ, ανασφάλιστοι και χωρίς να δηλώνουν εισόδημα στην εφορία.

Κατά τ' άλλα συμφωνώ με τον Sotos στα περί αλληλεγγύης, φιλίας κλπ. Ποτέ δεν ήθελα πάρε-δώσε με τους εργοδότες μου και ούτε τώρα έχω πολλά πάρε-δώσε με τους καθηγητές μου. Ερχόμαστε στο φροντιστήριο, δουλεύουμε όμορφα κι ωραία, αυτοί πληρώνονται, εγώ μπαίνω μέσα, όλα καλά. Τους εκτιμώ και με εκτιμούν (πιστεύω). Είμαστε πολλά χρόνια μαζί, κι αυτό κάτι λέει. Αλλά φίλους δεν τους θέλω και η αλληλεγγύη είναι επικίνδυνη λέξη.
Όταν μιλούσα στον ενικό δεν εννοούσα "εγώ προσωπικά" αλλά "εγώ και κάθε εγώ" δηλαδή μιλούσα εκ μέρους των φροντιστηριούχων γενικώς. Συγγνώμη που δεν το ξεκαθάρισα. Νόμιζα πως ήταν προφανές ότι δεν μιλούσαμε για το τι κάνω ή τι θα κάνω εγώ. Δεν νομίζω ότι έχω ζητήσει ποτέ συμβουλές σε αυτό το φόρουμ για τη δική μου δουλειά.

Για τελευταία φορά:

Αν κάποιος σε πληρώνει πολύ λίγα χρήματα ή λιγότερα από τα νόμιμα ή δεν σου αρέσουν οι συνθήκες εργασίας, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να παραιτηθείς και να ψάξεις να βρεις αλλού δουλειά. Το χειρότερο είναι να δέχεσαι τη συναλλαγή και να γκρινιάζεις δεξιά-αριστερά. Αυτό ούτε αλλάζει κάτι για σένα, ούτε ευνοεί κανέναν άλλο. Όσα φροντιστήρια πληρώνουμε νόμιμα και σωστά τους εργαζόμενούς μας έχουμε να αντιμετωπίσουμε άνισο ανταγωνισμό από δύο πλευρές: από όσους καθηγητές δουλεύουν παράνομα για λιγότερο απ' όσο θα έπρεπε να πληρώνονται σε φροντιστήριο και από όσα φροντιστήρια χαμηλώνουν υπερβολικά τις τιμές τους αφού βρίσκουν καθηγητές να δουλέψουν με 3,60. Η ζωή είναι κύκλος και η οικονομία είναι αλυσίδα. Όσο δεχόσαστε να δουλεύετε για ψίχουλα, τόσο θα πληρώνεστε ψίχουλα (από γονείς, φροντιστήρια και γενικώς). Όσο δεν καταγγέλετε εκείνους που παρανομούν, τόσο θα πολλαπλασιάζονται αυτοί και θα μειώνονται οι άλλοι που πάνε με το σταυρό στο χέρι. Όσο δουλεύετε οι ίδιοι παράνομα, τόσο θα πέφτουν έξω νόμιμες επιχειρήσεις που μπορούν να σας προσφέρουν ασφάλιση και καλές συνθήκες εργασίας.

Μην μου δικαιολογήστε όμως ότι πληρώνεστε λίγα στα ιδιαίτερα επειδή οι γονείς δεν έχουν να δώσουν παραπάνω. Ούτε στα φροντιστήρια έχουν να δώσουν παραπάνω. Δεν πάνε στα φροντιστήρια οι λεφτάδες και στα ιδιαίτερα οι φτωχοί. Και σας θυμίζω πως τα φροντιστήρια πληρώνουν και φόρους, πολλούς φόρους.

Αυτά και καλή συνέχεια.
Aυτό που λες περί hygiene factors ενισχύει την άποψη της lillie. Φυσικά η αμοιβή καθώς και γενικά οι εργασιακές συνθήκες επηρεάζουν την αποδοτικότητα ενός υπαλλήλου. Παραθέτω από τον σύνδεσμο στον οποίο εσύ η ίδια μας παρέπεμψες:

Two-factor theory distinguishes between:

Motivators (e.g. challenging work, recognition for one's achievement, responsibility, opportunity to do something meaningful, involvement in decision making, sense of importance to an organization) that give positive satisfaction, arising from intrinsic conditions of the job itself, such as recognition, achievement, or personal growth,[4] and
Hygiene factors (e.g. status, job security, salary, fringe benefits, work conditions, good pay, paid insurance, vacations) that do not give positive satisfaction or lead to higher motivation, though dissatisfaction results from their absence. The term "hygiene" is used in the sense that these are maintenance factors. These are extrinsic to the work itself, and include aspects such as company policies, supervisory practices, or wages/salary.[4][5] Herzberg often referred to hygiene factors as "KITA" factors, which is an acronym for "kick in the ass", the process of providing incentives or threat of punishment to make someone do something.

According to Herzberg, hygiene factors are what causes dissatisfaction among employees in a workplace. In order to remove dissatisfaction in a work environment, these hygiene factors must be eliminated. There are several ways that this can be done but some of the most important ways to decrease dissatisfaction would be to pay reasonable wages, ensure employees job security, and to create a positive culture in the workplace. Herzberg considered the following hygiene factors from highest to lowest importance: company policy, supervision, employee's relationship with their boss, work conditions, salary, and relationships with peers.[6] Eliminating dissatisfaction is only one half of the task of the two factor theory. The other half would be to increase satisfaction in the workplace. This can be done by improving on motivating factors.[7] Motivation factors are needed to motivate an employee to higher performance. Herzberg also further classified our actions and how and why we do them, for example, if you perform a work related action because you have to then that is classed as "movement", but if you perform a work related action because you want to then that is classed as "motivation". Herzberg thought it was important to eliminate job dissatisfaction before going onto creating conditions for job satisfaction because it would work against each other.[7]

Εάν τα παρέχεις όλα αυτά στους υπαλλήλους σου, μαζί με την καλλιέργεια ενός όχι απειλητικού αλλά ανθρώπινου κλίματος στον χώρο εργασίας σου (πράγμα που με άλλα λόγια αναφέρεται κι εδώ), σου βγάζω το καπέλο!

Δεν ενδιαφέρει τους γονείς να μάθουν τα παιδιά καλά Αγγλικά; Αυτό πάλι πρώτη φορά το ακούω! ΦΥΣΙΚΑ και θέλουν οι γονείς να μάθουν καλά Αγγλικά τα παιδιά!

Στο απυρόβλητο, όπως έχω ξαναπεί, δεν βρίσκεται ουδείς. Νόμιμοι πρέπει να είναι άπαντες. Όσο αυτό είναι εφικτό, εννοείται, δεν ζω σε κανένα συννεφάκι, ξέρω τις παράλογες απαιτήσεις της Εφορίας από όλους, απλά την νύφη πληρώνουν πιο ακριβά οι πιο αδύναμοι.

Ξεχνάς όμως ότι συχνά πολλοί αναγκάζονται να δεχτούν μια θέση εργασίας επειδή για πολλούς και διαφόρους λόγους δεν μπορούν στη συγκεκριμένη φάση να πράξουν διαφορετικά. Κι αν ο εργοδότης το μάθει αυτό, συχνά εκμεταλλεύεται την ανάγκη του άλλου στο ΕΠΑΚΡΟ. Ξέρεις τι εννοώ. Oπότε η "γκρίνια" υπάρχει εξ ορισμού. Εσύ δηλαδή τόοοσο καιρό εδώ στο pde ΔΕΝ "ΓΚΡΙΝΙΑΖΕΙΣ"; Αλλά; Πώς ονομάζεις αυτά που λες;

Φόρους πληρώνουμε όλοι. Όσοι βγάζουν περισσότερα, πληρώνουν και περισσότερα. Και ξέρουμε όλοι ότι τα μικρότερα εισοδήματα βάλλονται πολύ πιο άγρια και δεν έχουν και τόσες διεξόδους.

Χαίρομαι που παρακινείς όσους αντιληφθούν να παρανομεί ο εργοδότης τους, να τον καταγγέλλουν. Ελπίζω να το εννοείς κιόλας.

Όσον αφορά στα τόσα θέματα στα οποία σου έχω απαντήσει, δεν βλέπω καμία απάντηση ούτε κανένα (πειστικό) αντεπιχείρημα. Προφανώς αναγνωρίζεις του λόγου μου το αληθές. Χαίρομαι και πάλι.

Όσο για την αλληλεγγύη, νομίζω δεν υπάρχει πιο όμορφη έννοια!!!





« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 16, 2017, 01:16:40 πμ από joannabear »
Και ξαφνικά ανοίγουν τα μάτια σου. Και βλέπεις καθαρά. Και είσαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος joannabear

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1437 στις: Ιανουάριος 15, 2017, 11:41:40 μμ »
Για μένα, μιας και μιλάμε γενικά για τον μέσο Έλληνα πολίτη, το εντυπωσιακό είναι ότι ζητάμε να εφαρμοστεί ο νόμος μόνο προς όφελός μας και φυσικά βάζω και τον εαυτό μου μέσα. Τα παραδείγματα για μένα, νομίζω είναι εύκολο να τα βρείτε στα προηγούμενα ποστ μου.

Αλλά μπορώ να δώσω και άλλα παραδείγματα.

Ας πούμε ότι σε ένα καθόλα νόμιμο μέχρι ένα χρονικό σημείο φροντιστήριο, ο ιδιοκτήτης τάζει 3€ αύξηση στους καθηγητές, αλλά τους λέει ότι για να το κάνει αυτό, θα πρέπει να κάνει λαμογιές με τις αποδείξεις. Θα υπάρξει καθηγητής που θα αρνηθεί; Θα υπάρξουν καθηγητές που θα ενοχληθούν για την παρανομία του εργοδότη;

Δεύτερο, και μάλλον τετριμμένο παράδειγμα, είναι φυσικά το μαύρο ιδιαίτερο. Δεν μπορεί να κόπτεται κανείς για την νομιμότητα αλλά ο ίδιος να κάνει οικονομικές συναλλαγές χωρίς φορολογικό παραστατικό και στην ανάγκη, αν δεν έχει βιβλιάριο υγείας π.χ., να παίρνει βιβλιάριο υγείας από την πρόνοια. Διαφωνεί κανείς;

Τρίτο, και ταιριαστό με αυτό το θέμα παράδειγμα, ας πούμε ότι αύριο καταργείται η υποχρεωτικότητα του 6,70 ως κατώτατου ωρομισθίου. Ας υποθέσουμε λοιπόν ότι ένας ιδιοκτήτης συγκαλεί γενική συνέλευση και ανακοινώνει ότι μπορεί να κατεβάσει το ωρομίσθιο στα χαρτιά για να δώσει περισσότερα χρήματα στο χέρι. Πόσοι θα το δεχτούν;

Αντίστοιχα παραδείγματα, σε όλους τους κλάδους και σε όλες τις οικονομικές δραστηριότητές μας, μπορούμε να βρούμε παντού. Δεχόμαστε τον γιατρό που θα μας κάνει καλά αλλά δεν θα μας κόψει απόδειξη, δεχόμαστε το φακελάκι, δεχόμαστε τα μπαξίσια στους αστυνομικούς με ανταλλάγματα, δεχόμαστε πολλά πράγματα, αρκεί να ωφεληθούμε εμείς. Είναι ή δεν είναι έτσι; Προσωπικά δεν γνωρίζω ούτε έναν άνθρωπο που να είναι πεντακάθαρος στα όλα του.

Και φυσικά, η εκάστοτε κυβέρνηση, επειδή ακριβώς ξέρει τι πολίτες εκπροσωπεί, για αυτό συμπεριφέρεται όπως συμπεριφέρεται. Μιλάμε για μια σχέση στην οποία και οι 2 μεριές θεωρούν την άλλη μεριά ένοχη εκ προοιμίου. Και η πλάκα είναι ότι δεν έχουν και άδικο τις περισσότερες φορές.

Για αυτό χρεωκοπήσαμε.
Οι λαμογιές είναι λαμογιές. Δεν θα'πρεπε να τις κάνει κανένας για κανέναν λόγο. Η μεγαλύτερη λαμογιά όλων δε, είναι η καταστρατήγηση του Συντάγματος από τους νόμους που έχουν ψηφιστεί τα τελευταία χρόνια. Το Σύνταγμα υπερισχύει όλων αυτών. Απλά είμαστε πολύ ζα για να κάνουμε κάτι να ανατρέψουμε αυτήν την κατάσταση. Μόνο όταν έρθει η ώρα να θίξουν τα δικά μας δικαιώματα, διαμαρτυρόμαστε. Εάν ήμασταν ενωμένοι και νόμιμοι ΟΛΟΙ, τα πράγματα θα ήταν πολύ διαφορετικά. Οπότε ναι, φταίει η παθογένεια της κοινωνίας μας, αλλά δεν θεωρώ ότι γι'αυτό χρεωκοπήσαμε. Κι άλλες χώρες είναι έτσι και χειρότερες, αλλά δεν βρίσκονται στη μοίρα που βρίσκεται η Ελλάδα. Το γιατί στην Ελλάδα είναι μεγάλη ιστορία...

Αλλά γιατί αναφέρεσαι στο τελευταίως διαμορφωθέν (ψ)ωρομίσθιο ως νόμιμο και όχι στο προηγούμενο, το μη κατακρεουργημένο; Φυσικά και δεν θα έπρεπε κανένας να δεχτεί αυτά τα ψίχουλα. Άσε που για να δώσεις κάτι περισσότερο από τα νόμιμα, δεν είναι παράνομο. ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΟΡΙΖΕΙ Ο ΝΟΜΟΣ, ΤΑ ΝΟΜΙΜΑ ΠΟΥ ΛΕΜΕ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ, ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΕΛΑΧΙΣΤΑ. Από'κει και έπειτα, δεν είναι παράνομο να δώσεις όσα θες στον υπάλληλό σου! Τα νόμιμα είναι/ήταν η δικλείδα ασφαλείας του εργαζομένου, αυτά (ανάμεσα σε άλλα σπουδαία) που διασφάλιζε και η  μακαρίτισσα η ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΛΛΟΓΙΚΗ ΣΥΜΒΑΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ, για να αποτρέπει τον κάθε επίδοξο εργοδότη από του να εκμεταλλεύεται με τρόπο αθέμιτο, ανήθικο και παράνομο τον υπάλληλό του. Διορθώστε με αν κάνω λάθος, παρακαλώ!
Και ξαφνικά ανοίγουν τα μάτια σου. Και βλέπεις καθαρά. Και είσαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1438 στις: Ιανουάριος 16, 2017, 05:31:35 πμ »
Για μένα, μιας και μιλάμε γενικά για τον μέσο Έλληνα πολίτη, το εντυπωσιακό είναι ότι ζητάμε να εφαρμοστεί ο νόμος μόνο προς όφελός μας και φυσικά βάζω και τον εαυτό μου μέσα. Τα παραδείγματα για μένα, νομίζω είναι εύκολο να τα βρείτε στα προηγούμενα ποστ μου.

Αλλά μπορώ να δώσω και άλλα παραδείγματα.

Ας πούμε ότι σε ένα καθόλα νόμιμο μέχρι ένα χρονικό σημείο φροντιστήριο, ο ιδιοκτήτης τάζει 3€ αύξηση στους καθηγητές, αλλά τους λέει ότι για να το κάνει αυτό, θα πρέπει να κάνει λαμογιές με τις αποδείξεις. Θα υπάρξει καθηγητής που θα αρνηθεί; Θα υπάρξουν καθηγητές που θα ενοχληθούν για την παρανομία του εργοδότη;

Δεύτερο, και μάλλον τετριμμένο παράδειγμα, είναι φυσικά το μαύρο ιδιαίτερο. Δεν μπορεί να κόπτεται κανείς για την νομιμότητα αλλά ο ίδιος να κάνει οικονομικές συναλλαγές χωρίς φορολογικό παραστατικό και στην ανάγκη, αν δεν έχει βιβλιάριο υγείας π.χ., να παίρνει βιβλιάριο υγείας από την πρόνοια. Διαφωνεί κανείς;

Τρίτο, και ταιριαστό με αυτό το θέμα παράδειγμα, ας πούμε ότι αύριο καταργείται η υποχρεωτικότητα του 6,70 ως κατώτατου ωρομισθίου. Ας υποθέσουμε λοιπόν ότι ένας ιδιοκτήτης συγκαλεί γενική συνέλευση και ανακοινώνει ότι μπορεί να κατεβάσει το ωρομίσθιο στα χαρτιά για να δώσει περισσότερα χρήματα στο χέρι. Πόσοι θα το δεχτούν;

Αντίστοιχα παραδείγματα, σε όλους τους κλάδους και σε όλες τις οικονομικές δραστηριότητές μας, μπορούμε να βρούμε παντού. Δεχόμαστε τον γιατρό που θα μας κάνει καλά αλλά δεν θα μας κόψει απόδειξη, δεχόμαστε το φακελάκι, δεχόμαστε τα μπαξίσια στους αστυνομικούς με ανταλλάγματα, δεχόμαστε πολλά πράγματα, αρκεί να ωφεληθούμε εμείς. Είναι ή δεν είναι έτσι; Προσωπικά δεν γνωρίζω ούτε έναν άνθρωπο που να είναι πεντακάθαρος στα όλα του.

Και φυσικά, η εκάστοτε κυβέρνηση, επειδή ακριβώς ξέρει τι πολίτες εκπροσωπεί, για αυτό συμπεριφέρεται όπως συμπεριφέρεται. Μιλάμε για μια σχέση στην οποία και οι 2 μεριές θεωρούν την άλλη μεριά ένοχη εκ προοιμίου. Και η πλάκα είναι ότι δεν έχουν και άδικο τις περισσότερες φορές.

Για αυτό χρεωκοπήσαμε.

Ο μέσος Έλληνας ζητάει να εφαρμόζεται ο νόμος! Τα παραδείγματα που αναφέρεις και αυτό που προσπαθείς να αποδείξεις δεν έχουν σχέση με αυτό που συζητάμε εδώ.
Στις περιπτώσεις που έχουμε κάποιο φυσικό ή νομικό πρόσωπο που παρανομεί εις βάρος κάποιου άλλου προσώπου τότε ο άμεσα θιγόμενος μπορεί να ενεργήσει όπως ο νόμος του επιτρέπει, για να αποκαταστήσει την εις βάρος του αδικία. Τέτοια είναι η περίπτωση που έγινε αφορμή για τη συζήτησή μας.
Στις περιπτώσεις που για οποιονδήποτε λόγο από την παρανομία ζημιώνεται το κράτος τότε αυτό με τους μηχανισμούς που διαθέτει θα πρέπει να αποκαταστήσει την παρανομία. Το κράτος δηλαδή οφείλει είτε με ελεγκτικούς μηχανισμούς (για την τήρηση όσων προβλέπει ο νόμος) είτε με αυστηρές ποινές (σε περίπτωση μη τήρησης της νομιμότητας) είτε με θέσπιση κινήτρων (για έκδοση αποδείξεων π.χ.) να εισπράξει όσα χρήματα έχει στερηθεί εξ`αιτίας της παρανομίας.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 16, 2017, 10:49:27 μμ από jak_13 »
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος sotos_mn8

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 97
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1439 στις: Ιανουάριος 16, 2017, 09:33:23 πμ »
Αυτό το περί συναδελφικότητας το είπα επειδή τρόπον τινά το είχες απορρίψει αρχικά. Στο ίδιο ακριβώς πνεύμα μιλώ πάντα και διερωτώμαι γιατί η αλληλεγγύη και η τήρηση της ιεραρχίας να αποκλείουν το ένα το άλλο. Δεν το καταλαβαίνω. Δεν υπάρχουν αντικρουόμενα συμφέροντα. Όλοι θέλουν να πάει καλά το φροντιστήριο, ειδικά αν αυτό τηρεί τα νόμιμα, κάνει καλή δουλειά και φέρεται καλά στους πάντες. Όλοι έχουν να επωφεληθούν από αυτό και οι εργοδότες και οι υπάλληλοι και οι μαθητές φυσικά, πράγμα που είναι και το ζητούμενο!

Όσο για τη φιλία μεταξύ εργοδότη και εργαζόμενου, πιστεύω ότι μπορεί να υπάρξει. Το λεπτό σημείο είναι να τηρηθούν οι σωστές αποστάσεις και από τις δύο πλευρές. Σου μιλάω εξ ιδίας πείρας.

Εννοείται ότι πρέπει να ισχύουν όσα λες, μα πώς θα μπορούσε να είναι αλλιώς!

Πρώτον, δεν θέλουν όλοι να πάει καλά το φροντιστήριο. Είχα καθηγητές που δεν τους ενδιέφερε αυτό, είχα και καθηγητές που τους ενδιέφερε. Όταν λοιπόν χρειάστηκε να γίνει μείωση στο ωρομίσθιο, λογικά θα ήμουν καραγκιόζης αν το έπαιζα και αλληλέγγυος από πάνω, ειδικά στους πρώτους. Εκεί κάθονται τα αντικρουόμενα συμφέροντα. Βέβαια μιλάμε πάντα για νούμερα πολύ πάνω από τα νόμιμα (που τότε ήταν 3,5€ περίπου).

Όσο για την φιλία... Αν πιστεύεις ότι μπορείς και μπορεί και ο άλλος, μπράβο. Εγώ δεν μπορώ να το κάνω αυτό, ή μπορεί και να ορίζουμε διαφορετικά την έννοια της.

Αλλά γιατί αναφέρεσαι στο τελευταίως διαμορφωθέν (ψ)ωρομίσθιο ως νόμιμο και όχι στο προηγούμενο, το μη κατακρεουργημένο; Φυσικά και δεν θα έπρεπε κανένας να δεχτεί αυτά τα ψίχουλα. Άσε που για να δώσεις κάτι περισσότερο από τα νόμιμα, δεν είναι παράνομο. ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΟΡΙΖΕΙ Ο ΝΟΜΟΣ, ΤΑ ΝΟΜΙΜΑ ΠΟΥ ΛΕΜΕ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ, ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΕΛΑΧΙΣΤΑ. Από'κει και έπειτα, δεν είναι παράνομο να δώσεις όσα θες στον υπάλληλό σου! Τα νόμιμα είναι/ήταν η δικλείδα ασφαλείας του εργαζομένου, αυτά (ανάμεσα σε άλλα σπουδαία) που διασφάλιζε και η  μακαρίτισσα η ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΛΛΟΓΙΚΗ ΣΥΜΒΑΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ, για να αποτρέπει τον κάθε επίδοξο εργοδότη από του να εκμεταλλεύεται με τρόπο αθέμιτο, ανήθικο και παράνομο τον υπάλληλό του. Διορθώστε με αν κάνω λάθος, παρακαλώ!

Καταρχάς να σε ενημερώσω ότι για κάθε 1€ που παίρνεις, το ΙΚΑ ζητάει 0,50€, χοντρικά. Συνεπώς το κόστος είναι επί 1,5. Και αν σου φαίνεται μικρό ποσό, κάνε τον πολλαπλασιασμό με όλες τις ώρες επί όλους τους μήνες για να δεις πόσο βγαίνει τον χρόνο. Δεν είναι λοιπόν παράνομο να δώσεις παραπάνω, αλλά είναι δύσκολο έως και αδύνατο, λόγω ΙΚΑ κυρίως.

Η ΕΓΣΣΕ δεν είναι καθόλου μακαρίτισα. Ορίζει το κατώτατο ωρομίσθιο στα 3,52€.

Ο μέσος Έλληνας ζητάει να εφαρμόζεται ο νόμος! Τα παραδείγματα που αναφέρεις και αυτό που προσπαθείς να αποδείξεις δεν έχουν σχέση με αυτό που συζητάμε εδώ.
Στις περιπτώσεις που έχουμε κάποιο φυσικό ή νομικό πρόσωπο που παρανομεί εις βάρος κάποιου άλλου προσώπου τότε ο άμεσα θιγόμενος μπορεί να ενεργήσει όπως ο νόμος του επιτρέπει, για να αποκαταστήσει την εις βάρος του αδικία. Τέτοια είναι η περίπτωση που έγινε αφορμή για τη συζήτησή μας.
Στις περιπτώσεις που με οποιονδήποτε λόγο από την παρανομία ζημιώνεται το κράτος τότε αυτό με τους μηχανισμούς που διαθέτει θα πρέπει να αποκαταστήσει την παρανομία. Το κράτος δηλαδή οφείλει είτε με ελεγκτικούς μηχανισμούς (για την τήρηση όσων προβλέπει ο νόμος) είτε με αυστηρές ποινές (σε περίπτωση μη τήρησης της νομιμότητας) είτε με θέσπιση κινήτρων (για έκδοση αποδείξεων π.χ.) να εισπράξει όσα χρήματα έχει στερηθεί εξ`αιτίας της παρανομίας.

Άλλα λόγια να αγαπιόμαστε: Απάντησα στο αν οι νόμοι είναι αδιαπραγμάτευτοι από όλους. Ξέρουμε πολύ καλά ότι δεν είναι. Και εν τέλει εκεί είναι το πρόβλημα. Γιατί το κράτος δεν μπορεί να επιβλέπει την παραμικρή οικονομική συναλλαγή, την παραμικρή υπογραφή ή ξέρω 'γω τι άλλο. Θα έπρεπε να είχαμε 5.000.000 ελεγκτές για να ελέγχουν τους υπόλοιπους. Ο καθένας από μας οφείλει να είναι τηρητής της νομιμότητας. Απλά το υποκριτικό προκύπτει όταν είμαστε μόνο τηρητές της νομιμότητας προς όφελός μας, αλλά παρανομούμε όταν μπορούμε, και μετά γκρινιάζουμε και από πάνω.

Και φυσικά ακόμη πιο υποκριτικό είναι όχι απλά ότι κανείς δεν το παραδέχεται, αλλά ότι κανένας δεν απαντάει ευθέως στις ερωτήσεις, είτε θετικά, ή αρνητικά!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 16, 2017, 09:41:21 πμ από sotos_mn8 »

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1440 στις: Ιανουάριος 16, 2017, 09:37:03 μμ »

Άλλα λόγια να αγαπιόμαστε: Απάντησα στο αν οι νόμοι είναι αδιαπραγμάτευτοι από όλους. Ξέρουμε πολύ καλά ότι δεν είναι. Και εν τέλει εκεί είναι το πρόβλημα. Γιατί το κράτος δεν μπορεί να επιβλέπει την παραμικρή οικονομική συναλλαγή, την παραμικρή υπογραφή ή ξέρω 'γω τι άλλο. Θα έπρεπε να είχαμε 5.000.000 ελεγκτές για να ελέγχουν τους υπόλοιπους. Ο καθένας από μας οφείλει να είναι τηρητής της νομιμότητας. Απλά το υποκριτικό προκύπτει όταν είμαστε μόνο τηρητές της νομιμότητας προς όφελός μας, αλλά παρανομούμε όταν μπορούμε, και μετά γκρινιάζουμε και από πάνω.

Και φυσικά ακόμη πιο υποκριτικό είναι όχι απλά ότι κανείς δεν το παραδέχεται, αλλά ότι κανένας δεν απαντάει ευθέως στις ερωτήσεις, είτε θετικά, ή αρνητικά!!!

Αν η απάντηση που σου έδωσα δε σε ικανοποιεί ή δεν την καταλαβαίνεις μάλλον και λες ότι έχεις πτυχίο οικονομικών τότε κάτι δεν πάει καλά.
"Άλλα λόγια να αγαπιόμαστε" λοιπόν αυτά που σου απαντώ με επιχειρήματα, στα υποθετικά παραδείγματά σου που μπλέκεις το δημόσιο ενώ εδώ συζητάμε άλλα κι εσύ μου απαντάς ότι χρειάζονται 5.000.000 ελεγκτές για να ελέγξουν την παρανομία. Αυτό το επιχείρημα δε θα περίμενα να το ακούσω ούτε από μαθητή του δημοτικού, ούτε ακόμα τις εποχές που τα μέσα για τους ελέγχους ήταν υποτυπώδη!
Ξέρουμε πολύ καλά ότι υπάρχουν ποινές για φορολογικές παρανομίες που στοιχίζουν σε επαγγελματίες λιγότερο από αυτά που βγάζουν κάνοντας τις παρανομίες. Γιατί να σταματήσουν να το κάνουν; Αν θέλει το Δημόσιο μπορεί να διορθώσει τα κακώς κείμενα. Αν θέλει και αν μπορεί.
Αυτό βέβαια δεν είναι ο κανόνας αλλά γενικά όποιος νομίζει ότι μπορεί φοροδιαφεύγει, ειδικά όταν υπάρχει η πεποίθηση ότι το φορολογικό σύστημα είναι άδικο.
Αυτό όμως δε δικαιολογεί κανέναν να παρανομεί διότι υποκρισία τελικά είναι να θέλουμε να συγκρινόμαστε με το χειρότερο για να αποδεικνύουμε την υπεροχή μας ή να βρίσκουμε άλλοθι για να κάνουμε όσα κάνουμε!!! 
Ευθείες απαντήσεις, ανεξάρτητα αν δεν τις κατανοείς ή δεν τις συμμερίζεσαι.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος markosath

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 332
  • IT"S TRUMP
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1441 στις: Ιανουάριος 16, 2017, 10:21:57 μμ »
Τώρα που θα έρθει στην εξουσία ο γιός του

 

κάθε κατεργάρης στον παγκο του.

beware of Ephialtes
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 16, 2017, 10:33:06 μμ από markosath »
https://www.donaldjtrump.com/

Trump wins presidency

Donald Trump will become the next president of the United States in a stunning victory.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158559
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 497
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 465
Σύνολο: 473

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.133 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.