*

Αποστολέας Θέμα: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας  (Αναγνώστηκε 434072 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gagarin_3

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 448
  • ΠΕ04.05
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1456 στις: Ιανουάριος 28, 2017, 08:11:28 μμ »
Καλησπέρα, είμαι φιλόλογος και με απέλασαν μόλις από φροντιστήριο απροειδοποίητα επειδή δε βγαίνανε... Θα βγάλω άκρη αν πάω σε επιθεώρηση εργασίας, ΙΚΑ κλπ ή μόνο η ταλαιπωρία θα μου μείνει; Αξίζει τον κόπο; Θα κερδίσω τίποτα;

Αν ακολούθησαν την προβλεπόμενη, νομότυπη διαδικασία τότε  πιθανόν να είναι καλυμμένοι. Αποζημίωση (αν δικαιούσαι) έλαβες; Ένσημα σου είχαν; Πάντως να είσαι προετοιμασμένη ότι εκτός από ενδεχόμενη ταλαιπωρία, το να ανοίξεις μέτωπο μαζί τους προσφεύγοντας σε επιθεώρηση εργασίας, ικα κτλ μπορεί να σου δημιουργήσει άλλα σοβαρότερα θέματα. Ανάλογο περιστατικό συνέβη σε συνάδελφο πριν μερικά χρόνια, κατήγγειλε το φροντιστήριο στο οποίο εργαζόταν, δικαιώθηκε,ωστόσο έκτοτε δε ξαναβρήκε δουλειά σε άλλο. Δεν το αναφέρω για να σε αποτρέψω, απλά καλό είναι να γνωρίζεις όλες τις παραμέτρους πριν αποφασίσεις.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:34:02 »

Αποσυνδεδεμένος lillie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 864
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1457 στις: Ιανουάριος 28, 2017, 08:15:59 μμ »
Νομίζω δε μπορούν να σε απολύσουν χωρίς γραπτή προειδοποίηση αν δούλευες πάνω από κάποιους μήνες εκεί. Δεν θυμάμαι λεπτομέρειες... Καλύτερα να ρωτήσεις απευθείας στην επιθεώρηση εργασίας για σιγουριά.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 28, 2017, 08:19:19 μμ από lillie »

Αποσυνδεδεμένος stroumfita

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 543
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1458 στις: Ιανουάριος 28, 2017, 08:20:00 μμ »
Αν ακολούθησαν την προβλεπόμενη, νομότυπη διαδικασία τότε  πιθανόν να είναι καλυμμένοι. Αποζημίωση (αν δικαιούσαι) έλαβες; Ένσημα σου είχαν; Πάντως να είσαι προετοιμασμένη ότι εκτός από ενδεχόμενη ταλαιπωρία, το να ανοίξεις μέτωπο μαζί τους προσφεύγοντας σε επιθεώρηση εργασίας, ικα κτλ μπορεί να σου δημιουργήσει άλλα σοβαρότερα θέματα. Ανάλογο περιστατικό συνέβη σε συνάδελφο πριν μερικά χρόνια, κατήγγειλε το φροντιστήριο στο οποίο εργαζόταν, δικαιώθηκε,ωστόσο έκτοτε δε ξαναβρήκε δουλειά σε άλλο. Δεν το αναφέρω για να σε αποτρέψω, απλά καλό είναι να γνωρίζεις όλες τις παραμέτρους πριν αποφασίσεις.
Αποζημίωση δικαιούμαι, ένσημα μου έβαζαν λιγότερα, δώρο Χριστουγέννων δόθηκε εκπρόθεσμα μετά από δική μου αίτηση-εχω χαρτι με ημερομηνία-, γραπτή προειδοποίηση δεν υπήρχε. Δε με νοιάζει για τις συνέπειες, με ενοχλεί που κάνουν ό,τι θέλουν ορισμένοι. Ευχαριστώ για την απάντησή σου

Αποσυνδεδεμένος lillie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 864
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1459 στις: Ιανουάριος 28, 2017, 08:23:46 μμ »
Αν το ψάξεις ενημέρωσε μας για το αποτέλεσμα αν θέλεις. Για να ξέρουμε τι ισχύει, στον καθένα μπορεί να συμβεί στις μέρες μας

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:34:02 »

Αποσυνδεδεμένος stroumfita

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 543
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1460 στις: Ιανουάριος 28, 2017, 08:27:40 μμ »
Αν το ψάξεις ενημέρωσε μας για το αποτέλεσμα αν θέλεις. Για να ξέρουμε τι ισχύει, στον καθένα μπορεί να συμβεί στις μέρες μας
Ναι βεβαίως, ακόμα ψάχνω να δω αν θα βγει αποτέλεσμα, ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος sotos_mn8

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 97
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1461 στις: Ιανουάριος 28, 2017, 08:53:14 μμ »
Καλησπέρα, είμαι φιλόλογος και με απέλασαν μόλις από φροντιστήριο απροειδοποίητα επειδή δε βγαίνανε... Θα βγάλω άκρη αν πάω σε επιθεώρηση εργασίας, ΙΚΑ κλπ ή μόνο η ταλαιπωρία θα μου μείνει; Αξίζει τον κόπο; Θα κερδίσω τίποτα;

Βασικές ερωτήσεις: Σε απέλυσαν ή σε παραίτησαν; Υπέγραψες ή δεν υπέγραψες;

Δευτερεύουσες ερωτήσεις: ΟΚ, "δεν έβγαινε". Τους μαθητές σου τι θα τους κάνει; Συγχώνευση τμημάτων;

Νομίζω δε μπορούν να σε απολύσουν χωρίς γραπτή προειδοποίηση αν δούλευες πάνω από κάποιους μήνες εκεί. Δεν θυμάμαι λεπτομέρειες... Καλύτερα να ρωτήσεις απευθείας στην επιθεώρηση εργασίας για σιγουριά.

Δεν ισχύει αυτό, εξ όσων γνωρίζω. Η επιθεώρηση βέβαια σίγουρα θα ξέρει.

Αποσυνδεδεμένος stroumfita

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 543
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1462 στις: Ιανουάριος 28, 2017, 08:57:47 μμ »
Βασικές ερωτήσεις: Σε απέλυσαν ή σε παραίτησαν; Υπέγραψες ή δεν υπέγραψες;

Δευτερεύουσες ερωτήσεις: ΟΚ, "δεν έβγαινε". Τους μαθητές σου τι θα τους κάνει; Συγχώνευση τμημάτων;

Δεν ισχύει αυτό, εξ όσων γνωρίζω. Η επιθεώρηση βέβαια σίγουρα θα ξέρει.
Ακόμα δεν έχω υπογράψει τίποτα ειναι πολύ πρόσφατο γι αυτό ρωτάω να δω πως θα κινηθώ, συγχώνευση τμημάτων ναι

Αποσυνδεδεμένος lillie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 864
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1463 στις: Ιανουάριος 28, 2017, 09:00:26 μμ »

Δεν ισχύει αυτό, εξ όσων γνωρίζω. Η επιθεώρηση βέβαια σίγουρα θα ξέρει.

Όταν λέω δε μπορούν να σε απολύσουν, εννοώ ότι κάτι παίζει με το ποσό της αποζημίωσης που παίρνεις αν δεν σε προειδοποιήσουν. Αλλά πραγματικά δεν θυμάμαι...  :-\

Αποσυνδεδεμένος sotos_mn8

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 97
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1464 στις: Ιανουάριος 28, 2017, 10:54:15 μμ »
Ακόμα δεν έχω υπογράψει τίποτα ειναι πολύ πρόσφατο γι αυτό ρωτάω να δω πως θα κινηθώ, συγχώνευση τμημάτων ναι

Αν δεν έχεις υπογράψει τίποτα έχεις περιθώριο αντίδρασης. Δεν είμαι πάντως σίγουρος ότι μπορεί να γίνουν και πολλά. Τι ακριβώς περιμένεις, αλήθεια; Ή μάλλον, τι θα ήθελες να γίνει;

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1465 στις: Ιανουάριος 29, 2017, 03:07:00 πμ »
Νομίζω δε μπορούν να σε απολύσουν χωρίς γραπτή προειδοποίηση αν δούλευες πάνω από κάποιους μήνες εκεί. Δεν θυμάμαι λεπτομέρειες... Καλύτερα να ρωτήσεις απευθείας στην επιθεώρηση εργασίας για σιγουριά.

Αυτό που ισχύει είναι ότι όταν υπάρχει προειδοποίηση για απόλυση τότε η αποζημίωση που πρέπει να καταβληθεί είναι η μισή απ`αυτήν που θα έπρεπε να καταβληθεί αν δεν υπήρχε προειδοποίηση.
Μόνο που αυτά ισχύουν για τις συμβάσεις αορίστου χρόνου.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1466 στις: Ιανουάριος 29, 2017, 05:07:06 πμ »
Αν δεν έχεις υπογράψει τίποτα έχεις περιθώριο αντίδρασης. Δεν είμαι πάντως σίγουρος ότι μπορεί να γίνουν και πολλά. Τι ακριβώς περιμένεις, αλήθεια; Ή μάλλον, τι θα ήθελες να γίνει;

Η συνάδελφος ρωτά εμάς αν μπορεί να κάνει κάτι και δεν καταλαβαίνω σε τι αποσκοπούν οι ερωτήσεις. Τι θα πει τι θα ήθελε να γίνει; Μέχρι και ακύρωση της απόλυσης μπορεί να πετύχει αν έχει δίκιο και αν έχει διάθεση να το κυνηγήσει!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 30, 2017, 02:53:12 πμ από jak_13 »
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1467 στις: Ιανουάριος 29, 2017, 08:08:07 πμ »
Καλησπέρα, είμαι φιλόλογος και με απέλασαν μόλις από φροντιστήριο απροειδοποίητα επειδή δε βγαίνανε... Θα βγάλω άκρη αν πάω σε επιθεώρηση εργασίας, ΙΚΑ κλπ ή μόνο η ταλαιπωρία θα μου μείνει; Αξίζει τον κόπο; Θα κερδίσω τίποτα;

Η σύμβαση εργασίας ορισμένου χρόνου, που πιστεύω ότι υπάρχει στην περίπτωσή σου, λήγει με την πάροδο του ορισμένου χρόνου.
Ο νόμος ορίζει ότι για να λυθεί μια σύμβαση ορισμένου χρόνου πριν τον προκαθορισμένο χρόνο θα πρέπει να υπάρχει σπουδαίος λόγος και να καταγγελθεί από κάποιο από τα δύο μέρη. Και ο σπουδαίος λόγος, για να μη μπαίνουμε σε πολλές λεπτομέρειες, έχει κριθεί ότι συνιστά η ουσιώδης παραβίαση των συμβατικών υποχρεώσεων.
Επομένως, ανάλογα με το πόσο αποφασισμένη είσαι, μπορείς να διεκδικήσεις αποζημίωση για την απόλυση, αποζημίωση για αθέτηση της σύμβασης εκ μέρους του εργοδότη, καταβολή της διαφοράς των ενσήμων ή και του μισθού αν υπάρχει, μέχρι το επίπεδο που ορίζει ο νόμος, ακόμα και την ακύρωση της καταγγελίας της σύμβασης.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος stroumfita

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 543
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1468 στις: Ιανουάριος 29, 2017, 08:20:00 πμ »
Η σύμβαση εργασίας ορισμένου χρόνου, που πιστεύω ότι υπάρχει στην περίπτωσή σου, λήγει με την πάροδο του ορισμένου χρόνου.
Ο νόμος ορίζει ότι για να λυθεί μια σύμβαση ορισμένου χρόνου πριν τον προκαθορισμένο χρόνο θα πρέπει να υπάρχει σπουδαίος λόγος και να καταγγελθεί από κάποιο από τα δύο μέρη. Και ο σπουδαίος λόγος, για να μη μπαίνουμε σε πολλές λεπτομέρειες, έχει κριθεί ότι συνιστά η ουσιώδης παραβίαση των συμβατικών υποχρεώσεων.
Επομένως, ανάλογα με το πόσο αποφασισμένη είσαι, μπορείς να διεκδικήσεις αποζημίωση για την απόλυση, αποζημίωση για αθέτηση της σύμβασης εκ μέρους του εργοδότη, καταβολή της διαφοράς των ενσήμων ή και του μισθού αν υπάρχει, μέχρι το επίπεδο που ορίζει ο νόμος, ακόμα και την ακύρωση της καταγγελίας της σύμβασης.
Σ ευχαριστώ πολύ! Εμένα με ενδιαφέρει κυρίως να μη χάσω τα ένσημα της χρονιάς και όχι τόσο η χρηματική αποζημίωση.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1469 στις: Ιανουάριος 29, 2017, 08:27:14 πμ »
Σ ευχαριστώ πολύ! Εμένα με ενδιαφέρει κυρίως να μη χάσω τα ένσημα της χρονιάς και όχι τόσο η χρηματική αποζημίωση.

Αφού δε σε δεσμεύει κάτι πλέον και αφού σου φέρθηκε με αυτό τον τρόπο, μπορείς να προχωρήσεις σε καταγγελία ξεκινώντας από την επιθεώρηση εργασίας.
Παρακαλώ!
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158523
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 28
Επισκέπτες: 515
Σύνολο: 543

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.112 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.