*

Αποστολέας Θέμα: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας  (Αναγνώστηκε 437993 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος edipmet

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 622
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #28 στις: Οκτώβριος 01, 2007, 04:32:51 μμ »
Μα τι να διεκδικησει,δεν καταλαβαινω.Αν θελει να φυγει ελευθερη ειναι να το κανει, απλα λεμε η καλη συμπεριφορα επιβαλλει να το κανει αφου συζητησει.Οσο για τις συμβασεις, δεν υπαρχει καμμα δεσμευση.Περισσοτερο γινονται για να δεσμευτει ο εργοδοτης να την κρατησει και οχι για να δεσμευτει εκεινη.Δεν προκειται να ασχοληθει κανενας με μια υπαλληλο που θελει να φυγει.Δεν εχει νοημα να προσπαθησεις να κρατησεις καποιον στη δουλεια πουδεν θελει να μεινει.Μονο ζημια μπορει να σου κανει.Η μηπως μπορει ο εργοδοτης να ζητησει αποζημιωση;Δεν εχει δημιουργηθει τετοια υπηρεσια προς το παρον...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:06:42 »

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #29 στις: Οκτώβριος 01, 2007, 11:50:04 μμ »
Aυτο ακριβως ειπα και εγω mel . Δεν εχει δουλεψει για να της χρωστουν κατι . Θα φυγει ενημερωνοντας τους εργοδοτες της να της βρουν εναν αντικαταστατη. Αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι που δεν τους αφορα οπως λενε η αδεια διδασκαλιας. Καθε φορα που μας ερχεται ελεγχος στο φροντιστηριο, το πρωτο που ζητουν ειναι το βιβλιο που γραφουμε τους καθηγητες που δηλωνουμε στο ΙΚΑ και τα αντιγραφα  αδειών  διδασκαλιας. Μαλιστα μια φορα εβγαλαν τις καθηγητριες απο την ταξη και τις ρωτουσαν αν ο εργοδοτης κολλαει ενσημα και αν εχουν αδεια διδασκαλιας. Περιεργο επισης μου φαινεται οτι δεν τους πειραζει που η συμβαση ειναι χωρις ωραριο. Εγω η ιδια συμπληρωσα τις ωρες στις συμβασεις και τις πηγα στο ΟΑΕΔ και το ΙΚΑ.

Αποσυνδεδεμένος Giotopoulaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #30 στις: Οκτώβριος 01, 2007, 11:57:46 μμ »
Συνάδελφοι είμαι στον κλάδο των φιλολόγων  και εργάζομαι κι εγώ σε φροντιστήριο φέτος για 1η χρονιά. Μάλιστα έχω ξαναγράψει σε θέμα που αφορούσε στα ένσημα. Τελικά ο εργοδότης σήμερα με πλήρωσε για το Σεπτέμβριο. Εργάζομαι 6 ώρε ς την εβδομάδα με 6,50 ευρώ την ώρα (κλέψιμοοοοο το ξέρω) . Μάλιστα στις αρχές μου είχε πει κάτι για 9, κατι ευρω με το ενσημο μαζί . Την προηγούμενη εβδομάδα μου είπε κάτι για 7 ευρώ την ώρα και το ένσημο ξεχωριστα. Το αλλό το καλό είναι ότι δεν θα μου κολλάει 3 ένσημα όσα και δικαιούμαι για 3 μερες απασχοληση- αλλά 2 γιατί δεν βγαίνει οικονομικά...δέχομαι το γεγονός ότι είναι νέο το φροντιστήριο και ακόμα δεν έχει πολύ κόσμο..οι δικοί μου μου λένε να κάνω υπομονή για να ξεκινήσω κι εγώ σιγα σιγα να έχω ασφαλεια...οκ δεν αντιλέγω.. αλλά μέσα μου το νιώθω ότι πιαστηκα κορόιδο και πνιγομαι!!!!!

Μου είπε ότι θα μου το κάνει 7 ευρω την ώρα μόλις έρθειε κι α΄λλος κόσμος..δεν ξέρω τι γίνεται πραγματικα! Μπήκα και στο ιντερνετ έχω ενημερωθει για την αύξηση απο την 1/9/2007 για τα δώρα κτλπ αλλά τώρα μπορώ να κάνω κάτι αλλο?
Και καλά πες οκ για τα χρήματα αλλά το ΕΝΣΗΜΟ εδώ μου κάθεται!!!!!!!! :-\
Δε χρειάζεται να είμαστε οι καλύτεροι, αρκεί να έχουμε δώσει τον καλύτερό μας εαυτό!!!

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #31 στις: Οκτώβριος 02, 2007, 12:19:06 πμ »
Απο τη στιγμη που ξερεις τα δικαιωματα σου η επιλογη ειναι δικη σου. Να σε ρωτησω ομως κατι? Πουβρηκες την αυξηση απο 1-9-2007? Γιατι η παλια συμβαση εληξε τον Αυγουστο και ακομη δεν εχει βγει η καινουρια. Μπορεις να βαλεις το link σε παρακαλώ?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:06:42 »

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #32 στις: Οκτώβριος 02, 2007, 12:23:52 πμ »
Kelly, για τα φροντιστήρια Μ.Ε. όλης της χώρας έχει υπογραφεί σύμβαση για το 2007:
http://www.gus.gr/sse/article.php?id=613
Δεν έχει υπογραφεί ακόμα για τα φροντιστήρια Μ.Ε. Αττικής (στο άλλο θέμα είχα δώσει την περσινή της Αττικής).
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 02, 2007, 12:25:50 πμ από ioanna89 »

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #33 στις: Οκτώβριος 02, 2007, 12:27:59 πμ »
Χιλια συγγνωμη ioanna μου δεν προσεξα οτι η συναδελφος ειπε οτι ειναι φιλολογος και νομιζα οτι αναφεροταν σε φροντιστηριο ξενων γλωσσων γι'αυτο εξεφρασα αυτη την απορια. Παντως ετσι ειναι ακομη χειροτερα αν σκεφτουμε οτι τα ωρομισθια στη ΜΕ ειναι υψηλοτερα απο αυτα των Ξενων Γλωσσων

erietta

  • Επισκέπτης
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #34 στις: Οκτώβριος 02, 2007, 01:10:56 πμ »
Καλησπέρα. Επειδή στη σύμβαση στην οποία παραπέμπετε δεν το είδα, πως γίνεται ο υπολογισμός των ενσήμων στους ωρομίσθιους στα φροντιστήρια; Εμένα μου έδωσαν 4 ώρες την εβδομάδα και ένα ένσημο τη φορά.

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #35 στις: Οκτώβριος 02, 2007, 01:47:42 πμ »
Tι εννοεις ενα ενσημο τη φορα. μηπως ενα ενσημο την εβδομαδα?

erietta

  • Επισκέπτης
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #36 στις: Οκτώβριος 02, 2007, 02:00:14 πμ »
Ναι ένα ένσημο για κάθε τετράωρο που πηγαίνω.

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #37 στις: Οκτώβριος 02, 2007, 02:08:04 πμ »
Τυπικος ειναι . Βεβαια επειδη δυο ωρες σου δινουν ενα ενσημο θα μπορουσε τις τεσσερις ωρες να σου τις μοιρασει σε δυο ημερες και να παιρνεις δυο ενσημα. Παντως δε σε κλεβει. Ειναι συνεπης. Ισως σκεφτηκε οτι επειδη ετσι και αλλιως δε φτανουν για οαεδ δε χρειαζεται να σου μοιρασει τα ενσημα σε περισσοτερες μερες. Πάντως τι δυο διωρα ενσημα, τι ενα τετραωρο γι'αυτον το ιδιο κοστος ειναι. Οποτε αυτος ειναι ενταξει.

erietta

  • Επισκέπτης
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #38 στις: Οκτώβριος 02, 2007, 02:10:43 πμ »
 Ευχαριστώ για όσα μου έχεις πει. Με βοήθησες πολύ.

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #39 στις: Οκτώβριος 02, 2007, 02:13:30 πμ »
Nα εισαι καλα. Δεν υπαρχει λογος για ευχαριστιες. Και εμενα με εχουν βοηθησει πολλοι συναδελφοι εδω μεσα. Ο καθενας βοηθαει οπως μπορει.

Αποσυνδεδεμένος edipmet

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 622
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #40 στις: Οκτώβριος 02, 2007, 12:21:48 μμ »
τα ενσημα πανε με τη μερα και οχι με τις ωρες γιαυτο.
Οσο για το αλλο θεμα της ερριετας η καθε υπηρεσια εχει τις δικες της αρμοδιοτητες.Μπορει να ενημερωθει το ικα για παρατυπιες αλλα μετα εκεινο θα το ψαξει.Οπως και για την αδεα διδασκαλιας αρμοδια ειναι η δευτεροβαθμια να το ερευνησει. Κ οποτε χρειαστηκε να μπει η μια υπηρεσια στα χωραφια της αλλης η ασυνεννοησια παει συννεφο.Εχω τυχει σε φαση που αλλα απαιτουσε το γραφειο εργασιας κ αλλα το ικα για το ιδιο θεμα.Δηλαδη ωρες ωρες το ιδιο το κρατος σε αναγκαζει  με καποιον να εισαι παρανομος ακομα κ αν εσυ πας με το σταυρο στο χερι.

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #41 στις: Οκτώβριος 02, 2007, 12:33:42 μμ »
Aυτο ειναι αληθεια mel . καθε φορα που ερχεται ελεγχος  (αλλοτε απο την επιθεωρηση, αλλοτε απο τη δευτεροβαθμια )οτι θελει ο καθενας ζηταει.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159791
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 483
Σύνολο: 500

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.109 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.