*

Αποστολέας Θέμα: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας  (Αναγνώστηκε 437854 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος liouliou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #350 στις: Νοέμβριος 15, 2010, 12:01:55 πμ »
Αναστασία, κι εγώ εργάζομαι εδώ και  4 χρόνια σε φροντιστήριο ξένων γλωσσών, ως καθηγήτρια γερμανικών. Ως τώρα πάντα πληρωνόμουν τις 2 εβδομάδες  Χριστουγέννων και Πάσχα.
Το πρόβλημα που αντιμετώπισα εγώ φέτος για πρώτη φορά, ήταν πως η εργοδότης μου, δεν ήθελε αρχικά να μου δώσει την αύξηση. Αυτή η κατάσταση άρχισε φυσικά από την προηγούμενη σχολική χρονιά, όπου  βγήκε η νέα συλλογική σύμβαση τον Δεκέμβριο, και συμφώνα με την οποία έπρεπε να πάρουμε αναδρομικά, τα χρήματα της αύξησης. Η διευθύντρια μου , το έπαιζε κινέζος, ώσπου μια μέρα εκτύπωσα τη σύμβαση και της την πήγα. Φυσικά και δεν πήρα τίποτα αναδρομικά, αλλά τουλάχιστον με πλήρωσε για τους υπόλοιπους μήνες με την νέα σύμβαση.
Στην αρχή της φετινής χρονιάς, ήθελε να εργαστώ για 9,48, πάλι αναγκάστηκα να μιλήσω με έντονο ύφος, λέγοντας της πως δικαιούμαι πλέον το επίδομα πολυετίας. Τελικά παίρνω 10 ευρώ την ώρα.
Περιττό να αναφέρω, πως ήμουν η μόνη στο φροντιστήριο, που μίλησε και διεκδίκησε κάποια πράγματα.  Οι υπόλοιπες συνάδελφοι μου, παίρνουν 8,99  ούτε καν 9,48 και φυσικά  (  !!! ;;;  )δεν πληρώνονται για Χριστούγεννα και Πάσχα.
Αλλά, όταν  τους τα έλεγα, και τις παρότρυνα να πάμε όλες μαζί, να συζητήσουμε με την διευθύντρια, έλεγαν αυτά που λες κι εσύ, πως έχουν ανάγκη τη δουλειά τους κτλ.

Όσο για το ποστ του PEPE, η ιστοσελίδα η μάλλον το μπλοκ, θα μπορούσε πέρα από το θέμα του συλλόγου, να προσφέρει και κάποια βοήθεια στους καθηγητές, να μας ενημερώνει για τα δικαιώματα μας, τον τρόπο υπολογισμού του μισθού και των επιδομάτων μας .
ΠΟΙΟΙ; ΑΝ ΟΧΙ ΕΜΕΙΣ; ΠΟΤΕ; ΑΝ ΟΧΙ ΤΩΡΑ;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:36:24 »

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #351 στις: Νοέμβριος 23, 2010, 01:00:05 μμ »
εγω πάλι να ρωτήσω και όποιος ξέρει να μου απαντήσει....σε μία παραίτηση και όταν δεν έχεις πληρωθεί 2 μήνες σχεδόν εργασίας μπορεί να σου λέει η υπεύθυνη ξέρεις φέρε το χαρτί από το δημόσιο νοσοκομείο (επειδή και καλά αρρώστησα )και θα δει ο λογιστής και θα σου πω.....βλακείες δε λέει ;;όταν υπογράφεις την παραίτηση δε γίνεται και η εξόφληση;;;

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #352 στις: Νοέμβριος 23, 2010, 01:54:55 μμ »
οχι παντοτε αμεσως.
οσο για το λογιστη που σου ειπε, ακριβως επειδη εκεινη δεν ξερει καλα τη νομοθεσια θελει να μιλησει με το λογιστη.
εσυ, δεν προκειται να χασεις χρηματα.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #353 στις: Νοέμβριος 23, 2010, 01:59:56 μμ »
ευχαριστώ Μάρκο για την απάντηση αλλά αυτή η πολιτική της αναβλητικότητας έχει ξεκινησει από το Σεπτέμβρη και ένα μισθό δεν έχω πάρει

θα τηλεφωνήσω πάλι στην επιθεώρηση εργασιάς και το πολύ πολύ να της το πω ότι θα τηλ στην επιθεώρηση μπας και καταλάβει

και δεν μιλάμε για αποζημίωση αλλά για δεδουλευμένα ..... :-\

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:36:24 »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #354 στις: Νοέμβριος 23, 2010, 02:09:45 μμ »
μη της πει ακομα τιποτα.
Μιλα πρωτα με την επιθεωρηση εργασιας (να πας η ιδια εκει, ξερεις που ειναι?).Δε χρειαζεται να πεις ονοματα μονο το πως εχει η ιστορια θα τους πεις, ουτε και να κανεις καταγγελια(ακομα) να δεις λοιπον πρωτα τι θα σου πουν και μετα της μιλας ωστε να ξερεις πως θα το χειριστεις.


και επειδη "οπου δεν πιπτει λογος, πιπτει ράβδος ", παμε μαζι  να πλακωσω οποιον σου φερει αντιρρηση!
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 23, 2010, 02:18:01 μμ από MARKOS »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #355 στις: Νοέμβριος 23, 2010, 09:06:33 μμ »
ξέρω πού ειναι

έτσι σκόπευα να πράξω αλλά ΄μέσω τηλεφώνου για την επιθεώρηση να δω τί ισχύει τί όχι και αναλόγως να της μιλήσω τελικά δε θα τη γλυτώσουν την καταγγελία κατσε και θα δεις ....

ευχαριστώ ράμποοο μακάρι να σουν δικηγόρος να τους φοβίζαμε και λίγο ;)

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #356 στις: Νοέμβριος 24, 2010, 01:46:25 μμ »
πληροφορώ τον κόσμο ....

όταν δηλώνετε παραίτηση μην υπογράφετε προτού γίνει η πληρωμή και αν υπογράψετε βάλτε και την προσθήκη <<με την επιφύλαξη παντός νομίμου δικαιώματος μου>> επίσης πρέπει να καταβληθούν επιδόματα αδείας

μας έχουν για μεγάλους μλκ και αν δεν έχεις κάποιον να σε συμβουλέψει εισαι ανυπεράσπιστος ενώ σε κάθε περίπτωση το μόνο που ζητάς είναι να διδάξεις και να πληρωθεις για τον κόπο σου ......

Αποσυνδεδεμένος liouliou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #357 στις: Νοέμβριος 24, 2010, 04:31:17 μμ »
κουράγιο Έρση  :)

Να πας και στο σύλλογο της περιοχής σου, κάποιοι παρέχουν και νομική στήριξη.
ΠΟΙΟΙ; ΑΝ ΟΧΙ ΕΜΕΙΣ; ΠΟΤΕ; ΑΝ ΟΧΙ ΤΩΡΑ;

Αποσυνδεδεμένος Techer.PePe

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #358 στις: Νοέμβριος 24, 2010, 05:38:39 μμ »

Αγαπητοί συνάδελφοι,

η σ.σ.ε που ισχύει σε όλη την επικράτεια εκτός Αττικής είναι εδώ.
Κείμενο: http://www.omed.gr/el/index.php?module=mysse&action=downloadFile&myid=4267

Πίνακες με απολαβές με μισθό και ωρομίσθια αποζημίωση: 
http://www.omed.gr/el/index.php?module=mysse&action=downloadFile&myid=4291

Οι αναγραφόμενες αποδοχές είμαι μεικτές, γι' αυτό  πρέπει να αφαιρεθεί ένα 16% που είναι οι εισφορές του εργαζόμενου για την ασφαλιστική του κάλυψη.

Τα κέντρα ξένων γλωσσών επιπλέον πρέπει να καταλάβουν το σύνολο των αποδοχών που τα είναι κλειστά λόγω αργίας ή διακοπών Χριστουγέννων και Πάσχα και άλλων τοπικών εορτών σύμφωνα με την εργατική και εκπαιδευτική νομοθεσία:
http://stellad.pde.sch.gr/docs/NOMOI/20061115_Hmeres_argias_frontistirion_xenon_glosson.pdf

Επίσης  ο εργαζόμενος δικαιούται
1) επίδομα και δώρο Χριστουγέννων
2) επίδομα και δώρο Πάσχα και
3) επίδομα αδείας και άδεια για την διάρκεια της σύμβασης του.
 


Αποσυνδεδεμένος Techer.PePe

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #359 στις: Νοέμβριος 24, 2010, 05:50:42 μμ »
Δώρο Χριστουγέννων για εργασία ορισμένου χρόνου

α) Αν αμειβόμαστε με Μισθό ή Ημερομίσθιο και εργαστήκαμε στο διάστημα από την 1η Μαΐου ως τις 31 Δεκεμβρίου δικαιούμαστε δώρο 1 ημερομίσθιο για κάθε 8 πραγματοποιηθέντα*.

β) Αν αμειβόμαστε με ωρομίσθιο και εργαστήκαμε στο διάστημα από την 1η Μαΐου ως τις 31 Δεκεμβρίου δικαιούμαστε δώρο 1ώρα για κάθε 8 ώρες εργασίας*.

*Προσοχή: Κατά τον υπολογισμό του δώρου αφαιρούνται μόνο οι ώρες - μέρες της αδικαιολόγητης απουσίας μας καθώς και οι ώρες κατά τις οποίες έχουμε λάβει τυχόν άδεια χωρίς αποδοχές. Δεν αφαιρούνται όμως οι ώρες που χάνονται χωρίς δικιά μας ευθύνη καθώς και οι ώρες - μέρες οι οποίες συμπίπτουν με αργίες.

Παράδειγμα για αμειβόμενους με μισθό
Έστω ότι αμειβόμαστε με μισθό 700 € καθαρά μηνιαίως και παραμείναμε στην εργασία μας 60 ημερολογιακές ημέρες. Αν σ΄ αυτό το διάστημα δουλέψαμε 50 μέρες (ένσημα), ο υπολογισμός του δώρου γίνεται ως εξής:

• Αρχικά υπολογίζουμε το μέσο ημερομίσθιο. Για την περίπτωση υπαλλήλου πλήρους απασχόλησης τα ασφαλιστικά ημερομίσθια είναι 25 το μήνα. Έτσι διαιρώντας το μηνιαίο μισθό με τις ημέρες εργασίας (25 ένσημα το μήνα), προκύπτει το μέσο ημερομίσθιο.

700/25 = 28 €

• Στη συνέχεια διαιρούμε τα ασφαλιστικά ημερομίσθια με το 8 και υπολογίζουμε τα ημερομίσθια που δικαιούμαστε δώρο.

50/8 = 6,25

• Τέλος πολλαπλασιάζουμε τα ημερομίσθια που δικαιούμαστε δώρο με το μέσο ημερομίσθιο και προκύπτει το ποσό του δώρου

6,25 x 28 = 175 €

• Αν ο υπολογισμός του δώρου γίνει με βάση τις μεικτές μηνιαίες αποδοχές, θα πρέπει από το ποσό που υπολογίζουμε να αφαιρούμε ποσοστό 16% που είναι και οι νόμιμες κρατήσεις για το Ι.Κ.Α.

Για την περίπτωση μισθωτού με μερική απασχόληση το δώρο υπολογίζεται με τον ίδιο τρόπο, το ποσό όμως που προκύπτει είναι μικρότερο λόγω των μειωμένων αποδοχών που παίρνουμε, γιατί δουλεύουμε λιγότερες ώρες.

Εύχρηστος τύπος για τον υπολογισμό του δώρου Χριστουγέννων για αμειβόμενους με μισθό

Ποσό δώρου = (σύνολο ημερών εργασίας x μισθό) / 200

Για το παραπάνω παράδειγμα ο υπολογισμός του δώρου με τη χρήση του τύπου είναι: (5 x 700) / 200 = 175€

Παράδειγμα για αμειβόμενους με ημερομίσθιο
Έστω ότι εργαζόμαστε με ημερομίσθιο και αμειβόμαστε με 30 € καθαρά ημερησίως. Αν για το διάστημα από 1η Μαΐου έως 31 Δεκεμβρίου έχουμε δουλέψει 2 μήνες και σ' αυτούς τους 2 μήνες έχουμε πραγματοποιήσει 50 μέρες εργασίας (50 ένσημα) το δώρο υπολογίζεται ως εξής:

• Διαιρούμε τα ασφαλιστικά ημερομίσθια (ένσημα) με το 8 και υπολογίζουμε τα ημερομίσθια που δικαιούμαστε δώρο.

50/8=6,25

• Τέλος πολλαπλασιάζουμε τα ημερομίσθια που δικαιούμαστε δώρο με το ημερομίσθιο και προκύπτει το ποσό του δώρου.

6,25 x 30 = 187,50 € καθαρά.

• Αν ο υπολογισμός του δώρου γίνει με βάση το μεικτό ημερομίσθιο, θα πρέπει από το ποσό που υπολογίζουμε να αφαιρούμε ποσοστό 16% που είναι και οι νόμιμες κρατήσεις για το Ι.Κ.Α.

Εύχρηστος τύπος για τον υπολογισμό του δώρου Χριστουγέννων για αμειβόμενους με ημερομίσθιο

Ποσό δώρου = (σύνολο ημερών εργασίας x ημερομίσθιο) / 8

Για το παραπάνω παράδειγμα ο υπολογισμός του δώρου με την χρήση του τύπου είναι: (50 x 30) / 8 = 187,50€

Παράδειγμα για αμειβόμενους με ωρομίσθιο
Έστω ότι εργαστήκαμε τρεις μήνες (Οκτώβριος - Νοέμβριος - Δεκέμβριος) 10 ώρες την εβδομάδα και το ωρομίσθιο μας είναι 8 € καθαρά. Το δώρο υπολογίζεται ως εξής:

• Αρχικά προσθέτουμε όλες τις ώρες που ήταν προγραμματισμένες να εργαστούμε, είτε έχουμε προσφέρει πραγματική εργασία, είτε όχι (π.χ. λόγω αργίας -εορτών - δικαιολογημένης απουσίας). Αφαιρούμε όμως τις ώρες κατά τις οποίες απουσιάσαμε αδικαιολόγητα.

Έστω λοιπόν για το παραπάνω τρίμηνο που έχουμε εργαστεί ή διατηρούμε αξίωση απολαβών οι συνολικές ώρες είναι 120.

• Διαιρούμε τις συνολικές ώρες (120) με το 8 και προκύπτουν οι ώρες που δικαιούμαστε δώρο.

120/8 = 15 ώρες.

• Τέλος πολλαπλασιάζουμε τις ώρες που βρήκαμε (15) με το καθαρό ωρομίσθιο με το οποίο αμειβόμαστε και προκύπτει το πόσο του δώρου που δικαιούμαστε

15 x 8 = 120 €

• Αν ο υπολογισμός του δώρου γίνει με βάση το μεικτό ωρομίσθιο, θα πρέπει από το ποσό που υπολογίζουμε να αφαιρούμε ποσοστό 16% που είναι και οι νόμιμες κρατήσεις για το Ι.Κ.Α.

Εύχρηστος τύπος για τον υπολογισμό του δώρου Χριστουγέννων για αμειβόμενους με ωρομίσθιο

Ποσό δώρου = (σύνολο ωρών x ημερομίσθιο) / 8

Για το παραπάνω παράδειγμα ο υπολογισμός του δώρου με τη χρήση του τύπου είναι: (120 x 8) / 8 = 120€


Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #360 στις: Νοέμβριος 24, 2010, 07:39:26 μμ »
ευχαριστουμε teacher.pepe για την ενημερωση!!!

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #361 στις: Νοέμβριος 24, 2010, 07:55:26 μμ »
Το θέμα δεν είναι να ξέρετε να το υπολογίζετε. Πιστέψτε με οι λογιστές τα υπολογίζουν σωστά και έγκαιρα και τα γράφουν στα (λογιστικά) βιβλία και τα φροντιστήρια πληρώνουν κανονικά εισφορές (για το δώρο).
Το θέμα είναι να το εισπράξει ο εργαζόμενος-καθηγητής

Αποσυνδεδεμένος semeli ΠΕ02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 465
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #362 στις: Νοέμβριος 24, 2010, 11:00:08 μμ »
Όντως. Αυτοί γράφουν ότι το εισπράττουμε αλλά εμείς δεν το παίρνουμε ποτέ.

Αποσυνδεδεμένος liouliou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #363 στις: Νοέμβριος 24, 2010, 11:36:07 μμ »
Techer.PePe  :)

Το θέμα είναι να ξέρουμε τι και πως για να μπορούμε να το ζητήσουμε!

ΠΟΙΟΙ; ΑΝ ΟΧΙ ΕΜΕΙΣ; ΠΟΤΕ; ΑΝ ΟΧΙ ΤΩΡΑ;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159768
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 372
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 325
Σύνολο: 334

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.102 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.