*

Αποστολέας Θέμα: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας  (Αναγνώστηκε 434088 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #896 στις: Δεκέμβριος 22, 2013, 01:32:24 μμ »
Και πώς της ήρθε της μαμάς αυτής να σε ρωτήσει τι σπούδασες κλπ; Έτσι ξεκάρφωτα, ή κάτι είχε ακουστεί, ειπωθεί κλπ; Περίεργη η απορία της.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:11:26 »

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #897 στις: Δεκέμβριος 22, 2013, 01:49:11 μμ »
Αν δεν σε ξέρουν, πολλοί ρωτάνε, έτσι απλά για να γνωρίζουν. Μπορεί κάποιος να τους είπε κάτι, μπορεί κάπου να διάβασαν κάτι, μπορεί απλά από περιέργεια. Δεν είναι και το πιο απίθανο πράγμα να ρωτήσεις τι σπουδές έχει κάνει η δασκάλα του παιδιού σου.

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #898 στις: Δεκέμβριος 22, 2013, 02:31:21 μμ »
Μα επειδή δεν είναι δασκάλα, αλλά διδάσκει σε ΚΞΓ ξένη γλώσσα στο παιδί, δεν θα έχει πιστοποίηση για να διδάσκει τη συγκεκριμένη γλώσσα; Τι τον νοιάζει το γονιό, τι άλλο μπορεί να σπούδασε ο καθηγητής;
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #899 στις: Δεκέμβριος 22, 2013, 02:45:12 μμ »
Μα η πιστοποίηση δεν λέει απολύτως τίποτα. Η κουτσή Μαρία μπορεί να βγάλει πιστοποίηση με ένα Proficiency της πλάκας, αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να δεχτείς να κάνει μάθημα στο παιδί σου.

Το τι σπούδασες δεν είναι η μοναδική ερώτηση που καθορίζει την ποιότητα του καθηγητή, είναι όμως η πρώτη. Άσχετο που οι περισσότεροι γονείς θα ήταν σούπερ ικανοποιημένοι με την απάντηση "σπούδασα αγγλική φιλολογία" και δεν θα ρωτούσαν κάτι άλλο. Στο δικό μας χέρι είναι να δώσουμε όλες τις σχετικές πληροφορίες που αποδεικνύουν γιατί μπορούν οι γονείς να μας εμπιστευτούν.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:11:26 »

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #900 στις: Δεκέμβριος 22, 2013, 02:54:09 μμ »
Η συγκεκριμενη ειναι καθηγητρια αγγλικων σε δημοσιο, ειναι περιργη και ηθελε να καταλαβει γιατι εχω βρετανικη προφορα. Υπαρχει ενα κολλημα με την προφορα γενικως. Η περσινη κοπελα ηταν μιση αγγλιδα αλλα στο τελος της χρονιας εφυγε. Και αν κ απειρη πηρα αυτη τη δουλεια λογω της βρετανιας και της προφορας. Στην ουσια θελω να κλεισω ενα χρονο στην ταξη για την εμπειρια κ καποιες αιτησεις μεταπτυχιακου εξω. Αλλα μου εχει ψηθει το ψαρι στα χειλη και αυτο το τελευταιο δε μου αρεσε καθολου. Οχι μονο κατηγορησε εμενα αλλα θελει και να πω ψεματα για το αντικειμενο του πτυχιου μου. Εσεις δε το βρισκετε εξωφρενικο ολο; Σκεφτομαι να δηλωσω παραιτηση αν επαναληφθει αυτο το σκηνικο.

Αποσυνδεδεμένος nipiagogos1988

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1386
  • Φύλο: Γυναίκα
  • μαζί με την οικονομική κρίση ήρθε και το πτυχίο,
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #901 στις: Δεκέμβριος 22, 2013, 02:59:08 μμ »
ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΑΙΤΗΘΕΙΣ! κι εγώ αλήθεια θα έλεγα, δεν κατάλαβα θα ντρεπόμαστε για το ποιοι είμαστε και τα πτυχία που έχουμε. Δύσκολη στον ιδιωτικό τομέα η σχέση με τους γονείς κι εγώ ακούω διάφορα στον παιδικό σταθμό αλλά δε δίνω πολύ θάρρος
Η ζωή είναι μικρή για να'ναι θλιβερή μωρό μου!!  8/2011

https://www.youtube.com/watch?v=3J2eeyOaYlY

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #902 στις: Δεκέμβριος 22, 2013, 03:43:25 μμ »
Η συγκεκριμενη ειναι καθηγητρια αγγλικων σε δημοσιο, ειναι περιργη και ηθελε να καταλαβει γιατι εχω βρετανικη προφορα. Υπαρχει ενα κολλημα με την προφορα γενικως. Η περσινη κοπελα ηταν μιση αγγλιδα αλλα στο τελος της χρονιας εφυγε. Και αν κ απειρη πηρα αυτη τη δουλεια λογω της βρετανιας και της προφορας. Στην ουσια θελω να κλεισω ενα χρονο στην ταξη για την εμπειρια κ καποιες αιτησεις μεταπτυχιακου εξω. Αλλα μου εχει ψηθει το ψαρι στα χειλη και αυτο το τελευταιο δε μου αρεσε καθολου. Οχι μονο κατηγορησε εμενα αλλα θελει και να πω ψεματα για το αντικειμενο του πτυχιου μου. Εσεις δε το βρισκετε εξωφρενικο ολο; Σκεφτομαι να δηλωσω παραιτηση αν επαναληφθει αυτο το σκηνικο.
Στέκομαι σ' αυτό! Προφανώς η συγκεκριμένη "συνάδελφος" του δημοσίου θα έχει προφορά αγγλικών "κάτσε καλά" και την έπιασε η ζήλεια!  8) 8) 8)
  

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #903 στις: Δεκέμβριος 22, 2013, 11:48:11 μμ »
Αλλα μου εχει ψηθει το ψαρι στα χειλη και αυτο το τελευταιο δε μου αρεσε καθολου. Οχι μονο κατηγορησε εμενα αλλα θελει και να πω ψεματα για το αντικειμενο του πτυχιου μου. Εσεις δε το βρισκετε εξωφρενικο ολο; Σκεφτομαι να δηλωσω παραιτηση αν επαναληφθει αυτο το σκηνικο.
Αν κατάλαβα καλά, τα έχεις με την ιδιοκτήτρια του φροντιστηρίου και όχι με τη μαμά που σε ρώτησε πού σπούδασες.

Προσωπικά επιμένω, μην παραιτηθείς. Ειδικά εφόσον χρειάζεσαι την προϋπηρεσία. Στην καριέρα σου θα συναντήσεις πολλούς στραβούς εργοδότες / συναδέλφους / μαθητές / γονείς. Αν κάθε φορά που σου λένε κάτι που δεν θέλεις να κάνεις ή να ακούσεις, εσύ δηλώνεις παραίτηση, δεν θα πας πουθενά. You're cutting off your nose to spite your face.

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #904 στις: Δεκέμβριος 23, 2013, 09:44:33 μμ »
Αναμενόμενο. Με αφορμή αυτό το γεγονός μου έκανε κήρυγμα σήμερα μετά το μάθημα και παραιτήθηκα γιατί με άρχισε και με κατηγορούσε για ασυναρτησίες, έπεσα από τα σύννεφα  :o Η σύμβασή μου ήταν μέχρι τέλη Μαΐου, πώς γίνεται η διακοπή και η διαδικασία παραίτησης; Τη ρώτησα αλλά μου είπε πως δεν ξέρει. Επιτέλους θα φύγω από αυτήν την αρρωστημένη κατάσταση, αλλά θα μου λείψουν τα παιδιά.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #905 στις: Δεκέμβριος 24, 2013, 12:37:06 πμ »

Καταγγελία σύμβασης ορισμένου χρόνου, πριν τη λήξη της, μπορεί να γίνει είτε από τον εργοδότη είτε από τον εργαζόμενο, πρέπει όμως να υπάρχει σοβαρός λόγος.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #906 στις: Δεκέμβριος 30, 2013, 05:35:23 μμ »
Καταγγελία σύμβασης ορισμένου χρόνου, πριν τη λήξη της, μπορεί να γίνει είτε από τον εργοδότη είτε από τον εργαζόμενο, πρέπει όμως να υπάρχει σοβαρός λόγος.

Λίγο πιο συγκεκριμένα; Είναι πρώτη φορά που εργάζομαι με σύμβαση, κτλ. Τι διαδικασίες πρέπει να κάνω για την παραίτηση και τι χαρτιά πρέπει να δώσω του εργοδότη; Επί τη ευκαιρία, χρειάζεται να αναφέρεται πουθενά ο λόγος ή να αποδεικνύεται; Εγώ δεν μπορώ να συνεχίσω αυτή τη συνεργασία μετά από κάποια περιστατικά.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #907 στις: Δεκέμβριος 30, 2013, 08:38:55 μμ »
Λίγο πιο συγκεκριμένα; Είναι πρώτη φορά που εργάζομαι με σύμβαση, κτλ. Τι διαδικασίες πρέπει να κάνω για την παραίτηση και τι χαρτιά πρέπει να δώσω του εργοδότη; Επί τη ευκαιρία, χρειάζεται να αναφέρεται πουθενά ο λόγος ή να αποδεικνύεται; Εγώ δεν μπορώ να συνεχίσω αυτή τη συνεργασία μετά από κάποια περιστατικά.

Η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική ειδικά όταν πρόκειται για εργατικές διαφορές. Με την υπογραφή κάθε σύμβασης δημιουργούνται υποχρεώσεις και δικαιώματα για κάθε μία από τις συμβαλλόμενες πλευρές. Αυτό που χρειάζεται είναι να έχεις έγγραφη απόδειξη από την άλλη πλευρά ότι δε θα έχει κάποια απαίτηση στο μέλλον από σένα. Και αυτό επειδή ορίζεται χρόνος στη σύμβαση και ο νόμος κατοχυρώνει και τον εργοδότη και τον εργαζόμενο όταν η σύμβαση καταγγέλλεται από τη μια πλευρά αναίτια.
Για τα χαρτιά που ρωτάς πιστεύω ότι δε χρειάζονται άλλα εκτός απ`αυτά που έχεις προσκομίσει με την υπογραφή της σύμβασης.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος GMaθΕrΦr

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #908 στις: Ιούνιος 07, 2014, 10:36:32 πμ »
ΤΡΙΤΗ 10 ΙΟΥΝΗ στις 9.οοπμ στο ΚΤΙΡΙΟ 1 στην πρώην σχολή Ευελπίδων εκδικάζεται η υπόθεση των απολυμένων από την αλυσίδα φροντιστηρίων "Ένεκα Παιδείας", μετά την ποινική διαδικασία που κίνησε η Επιθεώρηση Εργασίας κατά του εργοδότη Παναγιώτη Πήλιουρα για παράβαση της Συλλογικής Σύμβασης Εργασίας(ΣΣΕ). Η εργοδοσία αρνείται να καταβάλει δεδουλευμένα 69.000 Ευρώ στους συναδέλφους που υπερασπίστηκαν τη ΣΣΕ. Θυμίζουμε ότι η εταιρεία αποφάσισε να κλείσει 3 παραρτήματά της, προκειμένου να μην καταβάλει 1.000.000 Ευρώ οφειλόμενα στο ΙΚΑ και 160.000 Ευρώ στην Εφορία, αλλά και να στείλει στην ανεργία τους εργαζομένους που υπερασπίστηκαν την αξιοπρέπειά τους.
                                                 ...

Πέμπτη 19 Ιούνη στις 9.οοπμ στο ΚΤΙΡΙΟ 2, Αίθουσα 4 στην πρώην σχολή Ευελπίδων εκδικάζεται η υπόθεση των απολυμένων από τα φροντιστήρια  Ανέλιξη, μετά την ποινική διαδικασία που κίνησε η Επιθεώρηση Εργασίας κατά του εργοδότη Τάσου Τσαρπαλή για παράβαση της Συλλογικής Σύμβασης Εργασίας. Aπό τις 15 Μάη με δικαστική απόφαση, ο εργοδότης και η διάδοχη επιχείρησή του, "Τσαρπαλής Α.-Πρέσβης.Γ. ΟΕ"  υποχρεώνεται να καταβάλει δεδουλευμένα 20.000 Ευρώ, τα οποία οφείλει στους συναδέλφους, που, μετά από 8 χρόνια εργασίας, απέλυσε από τα φροντιστήρια "Ανέλιξη", γιατί υπερασπίστηκαν τη ΣΣΕ.

Ο αγώνας για την επαναπρόσληψη των απολυμένων συναδέλφων συνεχίζεται...


Να είμαστε όλοι εκεί...

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #909 στις: Ιούνιος 07, 2014, 10:21:23 μμ »
Ο αγώνας για την επαναπρόσληψη των απολυμένων συναδέλφων συνεχίζεται...
Πού ακριβώς θα επαναπροσληφθούν και από ποιον; Και γιατί να θέλουν να επαναπροσληφθούν από μια εταιρία που δεν τους πληρώνει;

Ό,τι του φανεί του Λωλοστεφανή....

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32278
  • Τελευταία: Parask
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158534
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 411
Σύνολο: 428

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.085 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.