*

Αποστολέας Θέμα: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας  (Αναγνώστηκε 437917 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #980 στις: Ιούλιος 15, 2014, 12:04:42 πμ »
Καλή τύχη και αν θέλεις, ενημέρωσέ μας για τις εξελίξεις!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:14:16 »

Αποσυνδεδεμένος Matina7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #981 στις: Αύγουστος 29, 2014, 08:15:50 μμ »
Παιδιά, οι ωριαίες αμοιβές για τις ασιατικές γλώσσες πώς διαμορφώνονται; Δεν πιστεύω να είναι κάτω των 10 ευρώ, ειδικά στα ιαπωνικά και κυρίως τα κορεατικά. Κινεζικά έχει βάλει και η κουτσή Μαρίκα στο φροντιστήριό της. Και τώρα με την κρίση... χ@@@@ μέσα. Πήγα στο Ξυνή πριν 2 χρόνια να εγγραφώ στο τμήμα αρχαρίων και δεν ξεκίνησε ποτέ λόγω μη ενδιαφέροντος ελλείψει κρίσης.  Δεν είναι και φθηνά τα δίδακτρα για τις εν λόγω γλώσσες, πόσο μάλλον τα κορεάτικα, για τα οποία υπάρχει ολιγοπώλιο και διδάσκονται ΜΟΝΟ στην Αθήνα.

Αποσυνδεδεμένος prof-filologos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #982 στις: Σεπτέμβριος 26, 2014, 09:48:44 μμ »
Καλησπέρα!!Θα ήθελα να με ενημερώσει κάποιος που γνωρίζει τι χαρτιά χρειάζεται να προσκομίσω στον εργοδότη για να μου κάνει πρόσληψη σε φροντιστήριο μέσης εκπαίδευσης. Είναι ο πρώτος χρoνος που ξεκινάω δουλειά και δεν έχω ιδέα για το τι γίνεται. Ο εργοδότης μου είπε ότι χρειάζεται 1. φωτοτυπία ταυτότητας 2. να συμπληρώσω μια υπεύθυνη δήλωση στοιχείων εργαζονένου που μου έδωσε ο ίδιος. Μου είπε κάτι και για βιβλιάριο υγείας. Άδεια διδασκαλίας χρειάζεται; Γιατί εγώ δεν έχω βγάλει (δεν το ήξερα και σήμερα ανακάλυψα ότι υπάρχει κάτι τέτοιο από αυτό το forum) :'( Aς με ενημερώσει κάποιος γιατί έχω αγχωθεί. Έχω κάνει ήδη δύο μαθήματα στο φροντιστήριο και ο εργοδότης περιμένει να του προσκομίζω τα έγγραφα που μου ζήτησε, αλλά δεν ξέρω τι ακριβώς. ούτε, βέβαια, κι αυτός μου έκανε λόγο για άδεια διδασκαλίας....κι ούτε ξέρει και καλά τι χρειάζεται..

Αποσυνδεδεμένος ariadni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 482
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #983 στις: Σεπτέμβριος 26, 2014, 10:20:03 μμ »
Καλησπέρα!!Θα ήθελα να με ενημερώσει κάποιος που γνωρίζει τι χαρτιά χρειάζεται να προσκομίσω στον εργοδότη για να μου κάνει πρόσληψη σε φροντιστήριο μέσης εκπαίδευσης. Είναι ο πρώτος χρoνος που ξεκινάω δουλειά και δεν έχω ιδέα για το τι γίνεται. Ο εργοδότης μου είπε ότι χρειάζεται 1. φωτοτυπία ταυτότητας 2. να συμπληρώσω μια υπεύθυνη δήλωση στοιχείων εργαζονένου που μου έδωσε ο ίδιος. Μου είπε κάτι και για βιβλιάριο υγείας. Άδεια διδασκαλίας χρειάζεται; Γιατί εγώ δεν έχω βγάλει (δεν το ήξερα και σήμερα ανακάλυψα ότι υπάρχει κάτι τέτοιο από αυτό το forum) :'( Aς με ενημερώσει κάποιος γιατί έχω αγχωθεί. Έχω κάνει ήδη δύο μαθήματα στο φροντιστήριο και ο εργοδότης περιμένει να του προσκομίζω τα έγγραφα που μου ζήτησε, αλλά δεν ξέρω τι ακριβώς. ούτε, βέβαια, κι αυτός μου έκανε λόγο για άδεια διδασκαλίας....κι ούτε ξέρει και καλά τι χρειάζεται..
Σίγουρα χρειάζεται η άδεια διδασκαλίας... Το θυμάμαι γιατι έτρεχα κι εγώ να βγάλω...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:14:16 »

Αποσυνδεδεμένος MissPE06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #984 στις: Οκτώβριος 07, 2014, 02:02:19 μμ »
Απαραίτητη η άδεια διδασκαλίας! Ίσως και με τον αριθμό πρωτοκόλλου της αίτησής σου για τη χορήγησή της να είστε καλυμμένοι. Ελπίζω ήδη να έχεις ξεκινήσει διαδικασίες ώστε να μην έχετε κανένα πρόβλημα.

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #985 στις: Οκτώβριος 31, 2014, 10:47:40 μμ »
Έχω αρχίσει να δουλεύω για γνωστό εκπαιδευτικό όμιλο από Οκτώβρη. Το ωρομίσθιο πολύ καλό, το εργασιακό περιβάλλον και η μεταχείρηση όλα πολύ καλά μέχρι στιγμής, τη χρειάζομαι αυτή τη δουλειά γιατί το καλοκαίρι ξαφνικά βρεθήκαμε χωρίς δουλειά κι εγώ κι ο άντρας μου.. ΑΛΛΑ ενώ είχαμε πει ότι θα ξεκινήσουμε με μαύρα για λίγο, μέχρι να σταθεροποιηθεί λίγο το πρόγραμμα, και μετά οπωσδήποτε ΙΚΑ και τα συναφή, μου έγινε έμμεση πρόταση να το πάμε μαύρα μέχρι τέλους. Επέμεινα διακριτικά σε αυτό που είχαμε πει, δηλ το να γίνει σύμβαση κανονικά με ένσημα, αλλά μπορεί και να μην..

Τι θα διαλέγατε; Μαύρη εργασία, καλές συνθήκες, αλλά χωρίς ένσημα ή απόδειξη προϋπηρεσίας; Ή να διεκδικήσω την επίσημη προϋπηρεσία και τα ένσημα με (έστω και μικρό) ρίσκο να σταματήσει η συνεργασία μας;

Από τη μία, όπως σας είπα, ο άντρας μου είναι άνεργος και χρειάζομαι τη δουλειά. Από την άλλη, είμαι μικρή και είναι ακόμα η περίοδος που 'χτίζω' το βιογραφικό μου και δηλαδή τι;; Θα προσθέσω στο βιογραφικό μου μία τόσο καλή θέση/ περίπτωση προϋπηρεσίας και άμα μου ζητήσουν την αποδείξω θα τους πω "πληρωνόμουν με μαύρα, δε φαίνομαι πουθενά";;

Καλά οι εκπαιδευτικοί όμιλοι δε φοβούνται από καταγγελίες; Λαδώνουν; Έχουν κονέ; Τι γίνεται;

Κανένας εργοδότης σε αυτή τη χώρα δεν είναι εντάξει στο οικονομικό-νομικό; Όλοι -και μικρά συνοικιακά και μεγάλες αλυσίδες- πρέπει να εκμεταλλεύονται τον καθηγητή; Δηλαδή εγώ να μην μπορέσω ούτε φέτος το καλοκαίρι να πάρω επίδομα ανεργίας; Να τρέμω να αρρωστήσω;

Ουφ. Αυτά. Δίλειμμα.. και το ήξερα κατά βάθος, ήταν too good to be true. Κάπου θα κολλούσε το πράγμα.

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #986 στις: Νοέμβριος 01, 2014, 01:17:16 πμ »
Τι θα διαλέγατε; Μαύρη εργασία, καλές συνθήκες, αλλά χωρίς ένσημα ή απόδειξη προϋπηρεσίας; Ή να διεκδικήσω την επίσημη προϋπηρεσία και τα ένσημα με (έστω και μικρό) ρίσκο να σταματήσει η συνεργασία μας;
Αν έχεις αρκετές ώρες, ίσως μπορείτε να βρείτε μια μέση οδό. Δηλαδή μερικές ώρες δηλωμένες (αρκετές ώστε να μαζεύεις ένσημα και να παίρνεις επίδομα το καλοκαίρι) και οι υπόλοιπες μαύρες.

Αν αυτό δεν είναι εφικτό, προσωπικά θα επέμενα να μου βάλουν ΙΚΑ. Νομίζω ότι οι πιθανότητες να διακοπεί η συνεργασία επειδή δεν δέχεσαι να δουλέψεις με μαύρα είναι πολύ μικρές. Εκτός βέβαια αν έχεις λίγες ώρες, οπότε πάρε τα μαύρα και ξεμπερδεύεις, αφού έτσι κι αλλιώς τα ένσημα θα είναι λιγοστά.

Κανένας εργοδότης σε αυτή τη χώρα δεν είναι εντάξει στο οικονομικό-νομικό; Όλοι -και μικρά συνοικιακά και μεγάλες αλυσίδες- πρέπει να εκμεταλλεύονται τον καθηγητή; Δηλαδή εγώ να μην μπορέσω ούτε φέτος το καλοκαίρι να πάρω επίδομα ανεργίας; Να τρέμω να αρρωστήσω;
Δυστυχώς οι ελεύθεροι επαγγελματίες στην Ελλάδα είναι παιδιά ενός κατώτερου θεού. Είναι τόσο μεγάλες οι κρατήσεις και τέτοιοι οι φόροι, που αν πας με το σταυρό στο χέρι και είσαι τυπικός στις πληρωμές σου, απλά δεν βγαίνεις. Όχι απλά δεν βγάζεις κέρδος, αλλά μπαίνεις και μέσα.

Επιπλέον για τα φροντιστήρια τα πράγματα είναι ακόμα χειρότερα γιατί οι μεγαλύτεροι ανταγωνιστές τους είναι οι ιδιαιτεράδες, που στην πλειοψηφία τους δουλεύουν παράνομα και χωρίς να πληρώνουν τον παραμικρό φόρο. Με τα σημερινά δεδομένα της αγοράς, είναι σχεδόν αδύνατο για ένα φροντιστήριο να δώσει και καλό ωρομίσθιο και ένσημα.

Αποσυνδεδεμένος MissPE06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #987 στις: Νοέμβριος 01, 2014, 10:09:04 πμ »
Προσωπικά θα ήθελα απαραιτήτως τα ένσημα για ΟΑΕΔ και βιβλιάριο υγείας. Τώρα, αν έχεις πολλές ώρες, μπορεί να γίνει αυτό που λέει η Ιsla, να δηλωθούν οι απαραίτητες για επίδομα και ασφαλιστική κάλυψη ώρες και τα άλλα μαύρα, κάτι που δε με βρίσκει σύμφωνη, γιατί, βέβαια, δεν είναι σωστό. Αλήθεια, ποιο είναι το καθαρό ωρομίσθιο σε έναν όμιλο; Και φυσικά, αν σου βάλουν ένσημα, θα παίρνεις λιγότερα στο χέρι.

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #988 στις: Νοέμβριος 01, 2014, 10:26:53 πμ »
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Βοηθάει πολύ να ξέρω και τι θα έκανε κάποιος άλλος στη θέση μου.

Σας γράφω πμ.

Αποσυνδεδεμένος vk87

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #989 στις: Ιανουάριος 04, 2015, 09:34:02 μμ »
Χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλους. Εργάζομαι από τον σεπτέμβριο σε 1 φροντιστήριο Μ.Ε. του Βόλου. Η συμφωνία μας ήταν στα 8,5 ε/ώρα συν ένσημο για 8 ώρες μάθημα τη βδομάδα. Σημειώνω πως είναι η πρώτη μου φορά που εργάζομαι σε φροντιστήριο ενώ κάνω χρόνια ιδιαίτερα.. Επίσης δεν υπέγραψα κάποια σύμβαση. Η συμπεριφορά του εργοδότη πολύ καλή γενικά και φιλική  και πολύ τυπικος στις πληρωμές του, κάθε πρώτη του μήνα με πληρώνει και με το παραπάνω. Το θέμα είναι πως μπήκα στο συστημα atlas για να δω τα ένσημα και είδα ότι έχουν περαστεί μόνο  του Σεπτεμβρίου κ Οκτωβρίου.
Πιστεύετε ότι μπορεί να έχει γίνει λάθος και να μην έχουν περαστεί από το σύστημα τα υπόλοιπα? Έχει κάποιος κάποια ανάλογη εμπειρία?
Και παλιότερα σε άλλες δουλειές που δούλευα κάποια περίοδο 3 μηνών δεν είχαν περαστεί από το σύστημα όταν είχα πάει στον οαεδ να τα δω αλλά τα είχε στείλει ο λογιστής. Λέτε να πάω από εκεί?

Και κάτι ακόμα .. Μια γενική διαπίστωση..
Υπάρχουν πολλοί που πιστεύουν πραγματικά ότι μπορούν να επιβιώσουν με μοναδική απασχόληση τα φροντιστήρια?
Και εξηγούμαι..
-Ωρομίσθιο  κάτω από τα 10 ευρώ καθαρά στην συντριπτική πλειοψηφία των φροντιστηρίων (μη λέω και πολλά..)
-Δώρα - επιδόματα ούτε για πλάκα
-Καθαρή εργασία στην καλύτερη 8-9 μήνες το χρόνο συμπεριλαμβανομένων των θερινών (άρα 3-4 μήνες άνεργος)
-Τρέξιμο από το ένα φροντιστήριο στο άλλο για να καλυφθούν οι ώρες (άρα έξοδα σε βενζίνες - χρόνο)
-Σπαστό  ωράριο- λάστιχο (ανάλογα τις ανάγκες)

Και με την κατάσταση που επικρατεί και στα ιδιαίτερα , είναι πολύ μικρή η ενίσχυση από εκει.
Με βάση όλη αυτή την εικόνα (και έχοντας διαβάσει τις περισσότερες σελίδες του thread αυτού) έχω την αίσθηση ότι κάποιος (νέος εκπαιδευτικός όπως εγώ) δεν χάνει και πολλά αν ψάξει για άλλη δουλειά.

Αυτό το λέω διότι θεωρώ απίθανο να μπορεί να επιβιώσει αυτόνομα κάποιος (και εννοώ να μένει μόνος του και να μην στέλνει κάθε μηνα ο μπαμπάκας) .
Αντίθετα μου φαίνεται πολύ λογικότερο να κάνεις μια άλλη δουλειά "σταθερή" πρωινή που θα πληρώνεσαι 12 μήνες (και θα παίρνεις και τα δώρα - επιδόματα ) και θα έχεις σαν συμπλήρωμα τα όποια ιδιαίτερα - φροντιστήρια..
Θα ήθελα να ακούσω απόψεις πάνω σ αυτό , διότι πραγματικά με προβληματίζει , διότι αν βλέπω ότι τώρα που είμαι μόνος μου δεν υπάρχει περίπτωση να επιβιώσω , παρακάτω που θα κάνω και οικογένεια τι γίνεται?
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 04, 2015, 09:44:20 μμ από vk87 »

Αποσυνδεδεμένος Truth

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 679
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατεχόμενη Ελλάδα
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #990 στις: Ιανουάριος 04, 2015, 10:26:43 μμ »
Χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλους. Εργάζομαι από τον σεπτέμβριο σε 1 φροντιστήριο Μ.Ε. του Βόλου. Η συμφωνία μας ήταν στα 8,5 ε/ώρα συν ένσημο για 8 ώρες μάθημα τη βδομάδα. Σημειώνω πως είναι η πρώτη μου φορά που εργάζομαι σε φροντιστήριο ενώ κάνω χρόνια ιδιαίτερα.. Επίσης δεν υπέγραψα κάποια σύμβαση. Η συμπεριφορά του εργοδότη πολύ καλή γενικά και φιλική  και πολύ τυπικος στις πληρωμές του, κάθε πρώτη του μήνα με πληρώνει και με το παραπάνω. Το θέμα είναι πως μπήκα στο συστημα atlas για να δω τα ένσημα και είδα ότι έχουν περαστεί μόνο  του Σεπτεμβρίου κ Οκτωβρίου.
Πιστεύετε ότι μπορεί να έχει γίνει λάθος και να μην έχουν περαστεί από το σύστημα τα υπόλοιπα? Έχει κάποιος κάποια ανάλογη εμπειρία?
Και παλιότερα σε άλλες δουλειές που δούλευα κάποια περίοδο 3 μηνών δεν είχαν περαστεί από το σύστημα όταν είχα πάει στον οαεδ να τα δω αλλά τα είχε στείλει ο λογιστής. Λέτε να πάω από εκεί?

Και κάτι ακόμα .. Μια γενική διαπίστωση..
Υπάρχουν πολλοί που πιστεύουν πραγματικά ότι μπορούν να επιβιώσουν με μοναδική απασχόληση τα φροντιστήρια?
Και εξηγούμαι..
-Ωρομίσθιο  κάτω από τα 10 ευρώ καθαρά στην συντριπτική πλειοψηφία των φροντιστηρίων (μη λέω και πολλά..)
-Δώρα - επιδόματα ούτε για πλάκα
-Καθαρή εργασία στην καλύτερη 8-9 μήνες το χρόνο συμπεριλαμβανομένων των θερινών (άρα 3-4 μήνες άνεργος)
-Τρέξιμο από το ένα φροντιστήριο στο άλλο για να καλυφθούν οι ώρες (άρα έξοδα σε βενζίνες - χρόνο)
-Σπαστό  ωράριο- λάστιχο (ανάλογα τις ανάγκες)

Και με την κατάσταση που επικρατεί και στα ιδιαίτερα , είναι πολύ μικρή η ενίσχυση από εκει.
Με βάση όλη αυτή την εικόνα (και έχοντας διαβάσει τις περισσότερες σελίδες του thread αυτού) έχω την αίσθηση ότι κάποιος (νέος εκπαιδευτικός όπως εγώ) δεν χάνει και πολλά αν ψάξει για άλλη δουλειά.

Αυτό το λέω διότι θεωρώ απίθανο να μπορεί να επιβιώσει αυτόνομα κάποιος (και εννοώ να μένει μόνος του και να μην στέλνει κάθε μηνα ο μπαμπάκας) .
Αντίθετα μου φαίνεται πολύ λογικότερο να κάνεις μια άλλη δουλειά "σταθερή" πρωινή που θα πληρώνεσαι 12 μήνες (και θα παίρνεις και τα δώρα - επιδόματα ) και θα έχεις σαν συμπλήρωμα τα όποια ιδιαίτερα - φροντιστήρια..
Θα ήθελα να ακούσω απόψεις πάνω σ αυτό , διότι πραγματικά με προβληματίζει , διότι αν βλέπω ότι τώρα που είμαι μόνος μου δεν υπάρχει περίπτωση να επιβιώσω , παρακάτω που θα κάνω και οικογένεια τι γίνεται?
Καλά τα λες. Το θέμα είναι να μπορέσεις να τη βρεις την πρωινή δουλειά κι αυτό είναι εξίσου δύσκολο. Όσον αφορά τα ένσημα που λες ότι δεν περάστηκαν μήπως δε φαίνονται ειδικά στο ατλας; Λέω μήπως το ατλας εμφανίζει μόνο τα οριστικοποιημένα ένσημα. Επίσης μήπως καθυστέρησαν να μπουν λόγω γιορτών;
The tigers have found me and I do not care.

(Bukowski)

Αποσυνδεδεμένος George999

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #991 στις: Ιανουάριος 04, 2015, 10:39:37 μμ »
Χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλους. Εργάζομαι από τον σεπτέμβριο σε 1 φροντιστήριο Μ.Ε. του Βόλου. Η συμφωνία μας ήταν στα 8,5 ε/ώρα συν ένσημο για 8 ώρες μάθημα τη βδομάδα. Σημειώνω πως είναι η πρώτη μου φορά που εργάζομαι σε φροντιστήριο ενώ κάνω χρόνια ιδιαίτερα.. Επίσης δεν υπέγραψα κάποια σύμβαση. Η συμπεριφορά του εργοδότη πολύ καλή γενικά και φιλική  και πολύ τυπικος στις πληρωμές του, κάθε πρώτη του μήνα με πληρώνει και με το παραπάνω. Το θέμα είναι πως μπήκα στο συστημα atlas για να δω τα ένσημα και είδα ότι έχουν περαστεί μόνο  του Σεπτεμβρίου κ Οκτωβρίου.
Πιστεύετε ότι μπορεί να έχει γίνει λάθος και να μην έχουν περαστεί από το σύστημα τα υπόλοιπα? Έχει κάποιος κάποια ανάλογη εμπειρία?
Και παλιότερα σε άλλες δουλειές που δούλευα κάποια περίοδο 3 μηνών δεν είχαν περαστεί από το σύστημα όταν είχα πάει στον οαεδ να τα δω αλλά τα είχε στείλει ο λογιστής. Λέτε να πάω από εκεί?

Και κάτι ακόμα .. Μια γενική διαπίστωση..
Υπάρχουν πολλοί που πιστεύουν πραγματικά ότι μπορούν να επιβιώσουν με μοναδική απασχόληση τα φροντιστήρια?
Και εξηγούμαι..
-Ωρομίσθιο  κάτω από τα 10 ευρώ καθαρά στην συντριπτική πλειοψηφία των φροντιστηρίων (μη λέω και πολλά..)
-Δώρα - επιδόματα ούτε για πλάκα
-Καθαρή εργασία στην καλύτερη 8-9 μήνες το χρόνο συμπεριλαμβανομένων των θερινών (άρα 3-4 μήνες άνεργος)
-Τρέξιμο από το ένα φροντιστήριο στο άλλο για να καλυφθούν οι ώρες (άρα έξοδα σε βενζίνες - χρόνο)
-Σπαστό  ωράριο- λάστιχο (ανάλογα τις ανάγκες)

Και με την κατάσταση που επικρατεί και στα ιδιαίτερα , είναι πολύ μικρή η ενίσχυση από εκει.
Με βάση όλη αυτή την εικόνα (και έχοντας διαβάσει τις περισσότερες σελίδες του thread αυτού) έχω την αίσθηση ότι κάποιος (νέος εκπαιδευτικός όπως εγώ) δεν χάνει και πολλά αν ψάξει για άλλη δουλειά.

Αυτό το λέω διότι θεωρώ απίθανο να μπορεί να επιβιώσει αυτόνομα κάποιος (και εννοώ να μένει μόνος του και να μην στέλνει κάθε μηνα ο μπαμπάκας) .
Αντίθετα μου φαίνεται πολύ λογικότερο να κάνεις μια άλλη δουλειά "σταθερή" πρωινή που θα πληρώνεσαι 12 μήνες (και θα παίρνεις και τα δώρα - επιδόματα ) και θα έχεις σαν συμπλήρωμα τα όποια ιδιαίτερα - φροντιστήρια..
Θα ήθελα να ακούσω απόψεις πάνω σ αυτό , διότι πραγματικά με προβληματίζει , διότι αν βλέπω ότι τώρα που είμαι μόνος μου δεν υπάρχει περίπτωση να επιβιώσω , παρακάτω που θα κάνω και οικογένεια τι γίνεται?

το είχε κάνει μια καθηγήτρια Αγγλικών παλιά, το πρωί λογιστήριο (τώρα πως μπήκε εκεί μην με ρωτήσεις!?!?), και το απόγευμα διδασκαλία σε ΙΕΚ (12,5 Ευρώ το 2011-12, συν κάποια μαύρα ιδιαίτερα περίπου 15 ανά ώρα). Τώρα τίθενται 2 θέματα, α) πως μπαίνεις υπάλληλος σε λογιστήριο, τράπεζα κτλ- ειδικά από κλάδο Φιλολόγων, και β) πως βρίσκεις εργασία σε ιδιωτικό ΙΕΚ συν κάποια ιδιαίτερα (do you buy your sales?).

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #992 στις: Ιανουάριος 04, 2015, 10:55:53 μμ »
Το θέμα είναι πως μπήκα στο συστημα atlas για να δω τα ένσημα και είδα ότι έχουν περαστεί μόνο  του Σεπτεμβρίου κ Οκτωβρίου.
Τα ένσημα περνιούνται με καθυστέρηση. Ο εργοδότης τα πληρώνει στο τέλος του επόμενου μήνα (τα ένσημα του Νοεμβρίου πληρώθηκαν στο ΙΚΑ τέλη Δεκεμβρίου). Δεν ξέρω πόσο γρήγορα ενημερώνεται το σύστημα, πάντως λογικά πριν την 1η Ιανουαρίου τα ένσημα του Νοεμβρίου δεν εμφανίζονται, ακόμα κι αν ο εργοδότης τα πληρώσει στην ώρα τους.

Το ότι δεν υπέγραψες σύμβαση δεν λέει κάτι. Κάπου υπάρχει η σύμβασή σου καταχωρημένη στο σύστημα με μια υπογραφή-μουτζούρα που ίσως να μοιάζει με τη δική σου, ίσως και όχι ;)

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #993 στις: Ιανουάριος 05, 2015, 02:39:35 πμ »
Το ότι δεν υπέγραψες σύμβαση δεν λέει κάτι. Κάπου υπάρχει η σύμβασή σου καταχωρημένη στο σύστημα με μια υπογραφή-μουτζούρα που ίσως να μοιάζει με τη δική σου, ίσως και όχι ;)

Ο λόγος που υπογράφεται μια σύμβαση δεν είναι για να υπάρχει κάπου αλλά για να γνωρίζουν οι συμβαλλόμενοι τα δικαιώματα και τις υποχρεώσεις τους, οπότε ίσως και να λέει κάτι.  ;)
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159782
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 664
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 562
Σύνολο: 569

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.097 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.