*

Αποστολέας Θέμα: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας  (Αναγνώστηκε 437818 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sotos_mn8

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 97
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1274 στις: Οκτώβριος 19, 2016, 08:03:08 μμ »
Με δεδομένο ότι συζητιέται έντονα η πιθανότητα να ζητηθεί από τα φροντιστήρια να στείλουν το αναλυτικό πρόγραμμα και τα στοιχεία των μαθητών και των καθηγητών στις κατά τόπους Β'θμιες, ο ιδιοκτήτης έχει σοβαρό λόγο να αρνηθεί να δηλώσει ο,τιδήποτε δεν μπορεί να αποδείξει με ονόματα μαθητών και τα απαραίτητα φορολογικά στοιχεία.

Σιγά. Το βαφτίζεις "ώρες γραφείου" και το βάζεις και στο πρόγραμμα. Αν θέλεις, γίνεται. Και δεν είναι πιθανότητα, ψηφισμένο είναι, απλά πρέπει πρώτα να ιδρυθούν τα γραφεία ιδιωτικής εκπαίδευσης στις κατά τόπους δευτεροβάθμιες. Δηλαδή... φέεεεετα :)

Και επίσης... όχι τα στοιχεία των μαθητών. Το πλήθος μόνο, ανά ώρα/ανά τμήμα/ανά μάθημα.

Αυτό βέβαια σημαίνει πως και ο καθηγητής δεν έχει υποχρέωση να λάβει υπόψιν του τις ανάγκες του φροντιστηρίου όταν κλείνει ώρες για ιδιαίτερα μαθήματα ή για εργασία σε άλλα φροντιστήρια. Με άλλα λόγια, κάνεις εσύ ό,τι είναι συμφέρον για σένα και ο ιδιοκτήτης ό,τι είναι συμφέρον για το φροντιστήριο, και ελπίζετε να συναντηθείτε στη μέση.
Δώσε μου ρε συ Isla έναν λόγο για τον οποίο ένα νόμιμα αδειοδοτημένο φροντιστήριο πρέπει να λάβει υπόψιν του ένα παράνομο ιδιαίτερο μάθημα. Εγώ δεν βρίσκω. Στα άλλα φροντιστήρια, προφανώς και συμφωνώ.

Τολμώ να πω ότι φροντιστήριο που έχει τον ίδιο καθηγητή για φιλολογικά και αγγλικά, και όχι μόνο αυτό αλλά διδάσκει αγγλικά σε μεικτό τμήμα (4 επίπεδα, όχι αστεία) για ΤΙΕ δεν ενδιαφέρεται τόσο πολύ για τη φήμη του, μην σου πω και καθόλου για τη φήμη του ως φροντιστήριο αγγλικών. Είναι επίσης σίγουρο πως οι μαθητές ενδιαφέρονται πρωτίστως όχι να μάθουν αγγλικά, αλλά να πάρουν ένα χαρτί όσο πιο φτηνά γίνεται για να το καταθέσουν σε κανένα διαγωνισμό του ΑΣΕΠ.

Σωστό ότι η καλή καθηγήτρια γεμίζει τα τμήματα, αλλά το συγκεκριμένο τμήμα μάλλον γέμισε επειδή ήταν φτηνά τα δίδακτρα. Άλλωστε δεν υπάρχει καθηγήτρια που να μπορεί να διδάξει με αξιώσεις 4 επίπεδα σε 1. Food for thought.

Thumbz up!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:31:02 »

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1275 στις: Οκτώβριος 20, 2016, 12:02:01 πμ »
...
Δώσε μου ρε συ Isla έναν λόγο για τον οποίο ένα νόμιμα αδειοδοτημένο φροντιστήριο πρέπει να λάβει υπόψιν του ένα παράνομο ιδιαίτερο μάθημα. Εγώ δεν βρίσκω. Στα άλλα φροντιστήρια, προφανώς και συμφωνώ.

...

Αν και δεν νομίζω ότι έγινε αναφορά στο αν θα πρέπει ο εργοδότης να λάβει υπόψη τις βιοποριστικές ανάγκες του υπαλλήλου του (προφανώς ο 2ος τις φροντίζει μόνος του όσο και όπως μπορεί), αλλά το γεγονός ότι απλά η κάθε πλευρά έχει τις δικές τις ανάγκες που θα φροντίσει να θέσει ως προτεραιότητα. Από την άλλη, γνωρίζεις πολλά "νόμιμα" αδειοδοτημένα φροντιστήρια, που δηλώνουν όλα τα ένσημα, πληρώνουν τα νόμιμα (θα έλεγα και σύμφωνα με τις συλλογικές συμβάσεις, αλλά αυτές καταργήθηκαν πλέον) και πληρώνουν όλα τα προβλεπόμενα δώρα των εργαζομένων τους; Μετά τους φταίνε τα "παράνομα" ιδιαίτερα..
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος sotos_mn8

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 97
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1276 στις: Οκτώβριος 20, 2016, 08:25:50 πμ »
Αν και δεν νομίζω ότι έγινε αναφορά στο αν θα πρέπει ο εργοδότης να λάβει υπόψη τις βιοποριστικές ανάγκες του υπαλλήλου του (προφανώς ο 2ος τις φροντίζει μόνος του όσο και όπως μπορεί), αλλά το γεγονός ότι απλά η κάθε πλευρά έχει τις δικές τις ανάγκες που θα φροντίσει να θέσει ως προτεραιότητα. Από την άλλη, γνωρίζεις πολλά "νόμιμα" αδειοδοτημένα φροντιστήρια, που δηλώνουν όλα τα ένσημα, πληρώνουν τα νόμιμα (θα έλεγα και σύμφωνα με τις συλλογικές συμβάσεις, αλλά αυτές καταργήθηκαν πλέον) και πληρώνουν όλα τα προβλεπόμενα δώρα των εργαζομένων τους; Μετά τους φταίνε τα "παράνομα" ιδιαίτερα..

Αναφέρθηκε η λέξη "ιδιαίτερο" φίλε μου, όχι από την άμεσα ενδιαφερόμενη, αλλά από την Isla. Και αναρωτήθηκα αυτό που είδες.

Και ναι, γνωρίζω τουλάχιστον ένα τέτοιο φροντιστήριο που περιγράφεις. Το δικό μου. Οπότε εγώ να φανταστώ μπορώ να απαιτήσω από τους εργαζόμενους μου να έχω προτεραιότητα στο πρόγραμμα λες ή θα πρέπει να πάω γονηπετής στη συζήτηση;

Φυσικά, το αν ένα φροντιστήριο είναι παράνομο ή κάνεις παρανομίες, αυτό σημαίνει ότι πρέπει να δεχτεί να γαμήσει το πρόγραμμα του για έναν άλλο καθηγητή που κάνει παρανομίες, δεν καταλαβαίνω πως προκύπτει. Ούτε καταλαβαίνω πώς προκύπτει ότι αν ένα φροντιστήριο κάνει παρανομίες ότι δεν θα έπρεπε να του φταίνε τα παράνομα ιδιαίτερα. Δηλαδή αν εσύ κλέψεις και μετά από 10 λεπτά σε κλέψουν, θα σκεφτείς όντως "καλά να πάθω";
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 20, 2016, 08:30:41 πμ από sotos_mn8 »

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1277 στις: Οκτώβριος 20, 2016, 09:51:19 πμ »
Αναφέρθηκε η λέξη "ιδιαίτερο" φίλε μου, όχι από την άμεσα ενδιαφερόμενη, αλλά από την Isla. Και αναρωτήθηκα αυτό που είδες.

Και ναι, γνωρίζω τουλάχιστον ένα τέτοιο φροντιστήριο που περιγράφεις. Το δικό μου. Οπότε εγώ να φανταστώ μπορώ να απαιτήσω από τους εργαζόμενους μου να έχω προτεραιότητα στο πρόγραμμα λες ή θα πρέπει να πάω γονηπετής στη συζήτηση;

Φυσικά, το αν ένα φροντιστήριο είναι παράνομο ή κάνεις παρανομίες, αυτό σημαίνει ότι πρέπει να δεχτεί να γαμήσει το πρόγραμμα του για έναν άλλο καθηγητή που κάνει παρανομίες, δεν καταλαβαίνω πως προκύπτει. Ούτε καταλαβαίνω πώς προκύπτει ότι αν ένα φροντιστήριο κάνει παρανομίες ότι δεν θα έπρεπε να του φταίνε τα παράνομα ιδιαίτερα. Δηλαδή αν εσύ κλέψεις και μετά από 10 λεπτά σε κλέψουν, θα σκεφτείς όντως "καλά να πάθω";

Αφού δηλώνεις ότι είσαι σε όλα νόμιμος, θα το δεχτώ. Αλλά αποτελείς την εξαίρεση.
Για τα προηγούμενα, δεν υποστηρίζω ότι το φροντιστήριο πρέπει να.. χαλάσει το πρόγραμμά του για κάποιον υπάλληλό του που κάνει "παρανομίες", αλλά ότι ο υπάλληλος αυτός έχει δικαίωμα να δηλώνει μέρες και ώρες διαθεσιμότητας που τον βολεύουν, χωρίς να εξηγεί κιόλας στον εργοδότη γιατί δεν μπορεί άλλες ώρες. Το τι κάνει τις άλλες ώρες (κάνει ιδιαίτερα; πηγαίνει σε άλλο φροντιστήριο; βγαίνει με γκόμενες/ους; απλά κοιμάται;) αφορά τον ίδιο, και από τη στιγμή που στη σύμβαση δεν υπάρχει σαφές ωράριο, ή υπάρχουν συγκεκριμένες μέρες και ώρες δηλωμένες, να κόψει μετά το λαιμό του ο εργοδότης αν του καπνίζει να αλλάζει το πρόγραμμα εκ των υστέρων.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:31:02 »

Αποσυνδεδεμένος sotos_mn8

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 97
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1278 στις: Οκτώβριος 20, 2016, 10:58:32 πμ »
Αφού δηλώνεις ότι είσαι σε όλα νόμιμος, θα το δεχτώ. Αλλά αποτελείς την εξαίρεση.
Για τα προηγούμενα, δεν υποστηρίζω ότι το φροντιστήριο πρέπει να.. χαλάσει το πρόγραμμά του για κάποιον υπάλληλό του που κάνει "παρανομίες", αλλά ότι ο υπάλληλος αυτός έχει δικαίωμα να δηλώνει μέρες και ώρες διαθεσιμότητας που τον βολεύουν, χωρίς να εξηγεί κιόλας στον εργοδότη γιατί δεν μπορεί άλλες ώρες. Το τι κάνει τις άλλες ώρες (κάνει ιδιαίτερα; πηγαίνει σε άλλο φροντιστήριο; βγαίνει με γκόμενες/ους; απλά κοιμάται;) αφορά τον ίδιο, και από τη στιγμή που στη σύμβαση δεν υπάρχει σαφές ωράριο, ή υπάρχουν συγκεκριμένες μέρες και ώρες δηλωμένες, να κόψει μετά το λαιμό του ο εργοδότης αν του καπνίζει να αλλάζει το πρόγραμμα εκ των υστέρων.


Για αυτό λέω ότι αυτά πρέπει να συζητιούνται εκ των προτέρων.

Εγώ είμαι της άποψης ότι ένας ευχαριστημένος καθηγητής θα κάνει ένα καλό μάθημα και θα έχει ευχαριστημένους μαθητές, κατ' επέκταση ευχαριστημένους γονείς και τέλος, έναν ευχαριστημένο εργοδότη.

Για αυτό, ΠΡΙΝ κάτσω να βγάλω πρόγραμμα, ζητάω από τους πάντες -καθηγητές και γονείς- να μου πουν τι τους βολεύει ή τι δεν τους βολεύει. Αν δεν μου πουν τίποτα, θεωρώ ότι τους βολεύουν τα πάντα. Και όλα όσα μου λένε ΠΡΟΣΠΑΘΩ -δεν το καταφέρνω πάντα- να το εντάξω στο πρόγραμμα. Σε προφορική συμφωνία, στο τέλος κάθε χρονιάς, συζητάμε τα πάντα, θετικά και αρνητικά, που αφορούν την χρονιά που πέρασε και ανανεώνουμε ή όχι την συνεργασία μας, συζητώντας εκ νέου φυσικά και το οικονομικό μέρος. Σε αυτές τις συζητήσεις, απαιτώ από τους καθηγητές να μου πουν και αυτοί ό,τι έχουν στο μυαλό τους για μένα. Αν δεν πουν τίποτα, θεωρώ ότι δεν υπάρχει τίποτα, με την ίδια λογική που κι εγώ λέω όσα θέλω να πω, και αν δεν πω κάτι, θεωρώ ότι δεν υπάρχει.

Αν όμως φτάσω σε συμφωνία, δεν κάνω βήμα πίσω.

Πρόσεξε: Προφανώς ο καθηγητής τον Ιούνιο δεν μπορεί να ξέρει τις ώρες που θα είναι διαθέσιμος τον Αύγουστο ή τον Σεπτέμβριο. Αυτό δεν είναι δικό μου πρόβλημα όμως. Θα έχει και μια δεύτερη ευκαιρία πριν βγάλω πρόγραμμα. Τρίτη ευκαιρία δεν έχει.

Αυτό που έχω προσέξει πάντως, είναι ότι οι κορυφαίοι καθηγητές μας, αυτοί με τα πολλά χρόνια εμπειρίας, είναι και οι πιο συνεργάσιμοι σε όλα αυτά τα θέματα. Παρεκκλίσεις έχω δει μόνο από τους νεότερους. Δεν απορώ γιατί, είναι εύκολο να καταλάβει κανείς ότι ο παλιός αναγνωρίζει τα οφέλη του να δουλεύεις σε ένα φροντιστήριο. Ο νέος όχι ακόμη.

Θα σταθώ λίγο στο "χωρίς εξηγήσεις γιατί δεν μπορεί άλλες ώρες". Δεν είναι ένα στοιχείο που βοηθάει στην συνεργασία. Οφείλουμε να δούμε ότι μπορεί και ο εργοδότης να κάνει πράγματα "χωρίς εξηγήσεις", με την ίδια λογική. Δεν μπορεί στην μια περίπτωση να μιλάμε για το δίκιο του εργάτη που είναι νόμος, αλλά στην άλλη περίπτωση να μιλάμε για την καπιταλιστική εργοδοσία που μας πίνει το αίμα. Δεν στέκει. Μια συνεργασία απαιτεί όρους ειλικρίνειας και από τους 2. Συμφωνώ ότι δεν είναι και οι 2 μεριές σε ισότιμο επίπεδο, αλλά η ειλικρίνεια είναι άλλο πράγμα. Και φυσικά και υπάρχουν σοβαροί λόγοι, υπάρχουν και ασόβαροι λόγοι. Και φυσικά πρέπει να λέγονται και οι 2.

Επίσης... Απορώ γιατί βάζεις την λέξη "παρανομία" σε εισαγωγικά. Δεν χρειάζονται.

Υ.Γ. Παρεμπιπτόντως, για να μιλήσουμε και με οικονομικούς όρους, ως τώρα δεν έχω φτάσει ποτέ να πληρώνομαι παραπάνω από τον πιο καλοπληρωμένο μου καθηγητή. Ούτε και από τον 2ο, ούτε και από τον 3ο πιο καλοπληρωμένο. Για να είμαι ακριβής, τα πρώτα χρόνια πληρωνόμουν λιγότερο και από αυτούς που είχαν 3 ώρες μάθημα. Δεν γκρίνιαξα ποτέ σε κανέναν, πληρώνονταν όλοι στην ώρα τους όπως έπρεπε, όσα χρήματα έπρεπε, γιατί αναγνωρίζω ότι δεν μου φταίει κανείς καθηγητής που άνοιξα εγώ φροντιστήριο. Είναι δικό μου πρόβλημα, πως το λένε. Δεν με νοιάζει να μου το αναγνωρίσουν οι καθηγητές μου αυτό, στο κάτω κάτω ούτε που το ξέρουν. Αλλά απαιτώ αρκετά πράγματα, γιατί τουλάχιστον λέω στο μυαλό μου ότι δεν έδωσα έναν σκασμό λεφτά για να μην δουλεύω όπως θέλω τουλάχιστον.

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1279 στις: Οκτώβριος 21, 2016, 12:16:42 πμ »
Για μένα, τα πράγματα είναι απλά:

Το φροντιστήριο (και ο κάθε εργοδότης γενικότερα) έχει κάποιες ανάγκες που προσπαθεί να τις καλύψει προσλαμβάνοντας καθηγητές.

Ο καθηγητής ενδιαφέρεται να εργαστεί.

Το φροντιστήριο προτείνει ώρες.

Ο καθηγητής αποδέχεται ή όχι.

Ούτε το φροντιστήριο έχει υποχρέωση να βολέψει το πρόγραμμα του καθηγητή, ούτε ο καθηγητής να εξυπηρετήσει το φροντιστήριο. Μπορεί όμως να είναι προς το συμφέρον και των δύο να κάνουν αμοιβαίες υποχωρήσεις.

Μπορεί και όχι.

Ο καθένας από την πλευρά του αποφασίζει πόση ανάγκη έχει τον άλλο και αν θα βάλει νερό στο κρασί του προκειμμένου να εξασφαλίσει τη συνεργασία.

Δεν χρειάζονται ούτε κρεσέντα, ούτε απειλές, ούτε να χαλιόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος lilley

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1280 στις: Οκτώβριος 23, 2016, 06:10:16 μμ »
Καποια συμβουλη για την δικη μου περιπτωση?Δουλευω 5 χρονια σε φροντιστηριο κ ειχα παντα απο 15-18 ωρες την εβδομαδα.φετος λοιπον κρατησα λιγα ιδιαιτερα για να βολεψω κ ρο φροντιστηριο.οι διευθυντριες ομως φετος αποφασισαν να αναλαβουν τα περισσοτερα τμηματα αυτες κ να δωσουν σε μας απο 10 ωρες!!!το προγραμμα το πηραμε 29 σεπτεμβρη κ 3 οκτωβρη ανοιξαμε.επαθα σοκ!γιατι αφενος με τα 200 ευρω του φροντιστηριου δε βγαινω κ αφετερου μας το ανακοινωσαν τελευταια στιγμη.δεν εχω παρει πολλα ιδιαιτερα κ ζητημα αν συμπληρωνω 400 €.Παραπονεθηκαμε ολες οχι τοσο γιατις ωρες οσο για το οτι μας αιφνδιασαν.αν το ηξερα θα επαιρνα καλλα ιδιαιτερα να συμπληρωσω ωρες.η απαντηση τους ηταν οτι δικο μας ειναι το μαγαζι κ σας δινουμε οσες ωρες θελουμε.ειτε δεχεστε κ οκ.ειτε οχι κ φευγετε.εχω πικραθει κ η αληθεια ειναι οτι μ βγαινει κ στο μαθημα.πως κρινετε εσεις την ολη κατασταση?να παρω κ μια αντικειμενικη γνωμη.

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1281 στις: Οκτώβριος 23, 2016, 07:08:30 μμ »
Καποια συμβουλη για την δικη μου περιπτωση?Δουλευω 5 χρονια σε φροντιστηριο κ ειχα παντα απο 15-18 ωρες την εβδομαδα.φετος λοιπον κρατησα λιγα ιδιαιτερα για να βολεψω κ ρο φροντιστηριο.οι διευθυντριες ομως φετος αποφασισαν να αναλαβουν τα περισσοτερα τμηματα αυτες κ να δωσουν σε μας απο 10 ωρες!!!το προγραμμα το πηραμε 29 σεπτεμβρη κ 3 οκτωβρη ανοιξαμε.επαθα σοκ!γιατι αφενος με τα 200 ευρω του φροντιστηριου δε βγαινω κ αφετερου μας το ανακοινωσαν τελευταια στιγμη.δεν εχω παρει πολλα ιδιαιτερα κ ζητημα αν συμπληρωνω 400 €.Παραπονεθηκαμε ολες οχι τοσο γιατις ωρες οσο για το οτι μας αιφνδιασαν.αν το ηξερα θα επαιρνα καλλα ιδιαιτερα να συμπληρωσω ωρες.η απαντηση τους ηταν οτι δικο μας ειναι το μαγαζι κ σας δινουμε οσες ωρες θελουμε.ειτε δεχεστε κ οκ.ειτε οχι κ φευγετε.εχω πικραθει κ η αληθεια ειναι οτι μ βγαινει κ στο μαθημα.πως κρινετε εσεις την ολη κατασταση?να παρω κ μια αντικειμενικη γνωμη.

Εγώ το μόνο που έχω να πω είναι ότι πρέπει να το δεις σαν μάθημα για το μέλλον.
Ένα φουλαρισμένο πρόγραμμα, ακόμη και παραπάνω από όσο πρέπει, είναι πολύ καλυτερο από ένα πρόγραμμα που δεν μας καλύπτει τις ανάγκες.Κρατάμε ανοικτές όσες περισσότερες πόρτες μπορούμε και δεν αφήνουμε καλά ιδιαίτερα, εκτός αν είμαστε 100% για το τι κάνουμε.

Ο χώρος είναι σκληρός και ο ανταγωνισμός μεγάλος. Ο καθένας κοιτάζει πρώτα το συμφέρον του και αυτό κάνει και το φροντιστήριο. Ουδείς αναντικατάστατος. Καλώς ή κακώς.

Νομίζω, η μόνη συμβουλή που θα μπορούσε να σου δώσει κάποιος, είναι να ψάξεις για ώρες, όσο μπορείς, ώστε να καλύψεις τα κενά. Δεν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο.

Αποσυνδεδεμένος theodora7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 778
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02, ΠΕ60 ,ΠΕ23, ΒΑΛΚΑΝΙΚΩΝ, ΣΛΑΒΙΚΩΝ,ΠΕ71
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1282 στις: Οκτώβριος 23, 2016, 08:03:06 μμ »
Καποια συμβουλη για την δικη μου περιπτωση?Δουλευω 5 χρονια σε φροντιστηριο κ ειχα παντα απο 15-18 ωρες την εβδομαδα.φετος λοιπον κρατησα λιγα ιδιαιτερα για να βολεψω κ ρο φροντιστηριο.οι διευθυντριες ομως φετος αποφασισαν να αναλαβουν τα περισσοτερα τμηματα αυτες κ να δωσουν σε μας απο 10 ωρες!!!το προγραμμα το πηραμε 29 σεπτεμβρη κ 3 οκτωβρη ανοιξαμε.επαθα σοκ!γιατι αφενος με τα 200 ευρω του φροντιστηριου δε βγαινω κ αφετερου μας το ανακοινωσαν τελευταια στιγμη.δεν εχω παρει πολλα ιδιαιτερα κ ζητημα αν συμπληρωνω 400 €.Παραπονεθηκαμε ολες οχι τοσο γιατις ωρες οσο για το οτι μας αιφνδιασαν.αν το ηξερα θα επαιρνα καλλα ιδιαιτερα να συμπληρωσω ωρες.η απαντηση τους ηταν οτι δικο μας ειναι το μαγαζι κ σας δινουμε οσες ωρες θελουμε.ειτε δεχεστε κ οκ.ειτε οχι κ φευγετε.εχω πικραθει κ η αληθεια ειναι οτι μ βγαινει κ στο μαθημα.πως κρινετε εσεις την ολη κατασταση?να παρω κ μια αντικειμενικη γνωμη.
Δυστυχώς αυτά έχει ο ιδιωτικός χώρος. Το έχω βιώσει και εγώ και φαντάζομαι και πολλοί συνάδελφοι. Φυσικά στη δική σου περίπτωση έχεις δίκιο. Είχες αρκετά χρόνια κάτι σταθερό και ήταν κάτι αιφνιδιαστικό αυτή η εξέλιξη. Όμως στο εξής θα το γνωρίζεις και θα είσαι προετοιμασμένη.Δεν θα αφήνεις τα ιδιαίτερα διότι οι καιροί χαλεποί. Άλλωστε το συγκεκριμένο φροντιστήριο σας απέδειξε πως δεν πρέπει να το εμπιστεύεστε. Προς το παρόν κράτα τις ώρες σου και προσπάθησε να βρεις νέα ιδιαίτερα. Δεν γίνεται κάτι άλλο.
Ο καιρός για παραμύθια έληξε!!!
https://www.youtube.com/watch?v=UmZulvbllPU
τὸ γὰρ φιλότιμον ἀγήρων μόνον, καὶ οὐκ ἐν τῷ ἀχρείῳ τῆς ἡλικίας τὸ κερδαίνειν, ὥσπερ τινές φασι, μᾶλλον τέρπει, ἀλλὰ τὸ τιμᾶσθαι.

Αποσυνδεδεμένος lilley

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1283 στις: Οκτώβριος 24, 2016, 06:00:16 μμ »
Ευχαριστω για τις απαντησεις.με πειραξε γιατι ολα αυτα τα χρονια οσοι γονεις επαιρναν τηλεφωνο για ιδιαιτερα απο το φροντιστηριο τους ελεγα πως ειναι αρχη μου να μην αναλαμβανω παιδακια απτο φροντιστηριο.κ μαλθστα φετος οταν ενημερωσα τις διευθυντριες το καλοκαιρι οτι με πηραν παιδια για ιδιαιτερο μ ειπαν να τους πω να ερθουν στο φροντιστηριο κ να τους κανω εκει ιδιαιτερο αφου ηθελαν εμενα.το αποτελεσμα?φυσικα τα ανελαβαν οι ιδιες τους.ουδεις αναντικαταστατος σιγουρα αλλα κ οι επιτυχιες που καρπωνονται οι ιδιοκτητες οφειλονται κ σε μας τους εργαζομενου.

Αποσυνδεδεμένος dpa2006

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1377
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1284 στις: Οκτώβριος 28, 2016, 03:33:17 μμ »
Ευχαριστω για τις απαντησεις.με πειραξε γιατι ολα αυτα τα χρονια οσοι γονεις επαιρναν τηλεφωνο για ιδιαιτερα απο το φροντιστηριο τους ελεγα πως ειναι αρχη μου να μην αναλαμβανω παιδακια απτο φροντιστηριο.κ μαλθστα φετος οταν ενημερωσα τις διευθυντριες το καλοκαιρι οτι με πηραν παιδια για ιδιαιτερο μ ειπαν να τους πω να ερθουν στο φροντιστηριο κ να τους κανω εκει ιδιαιτερο αφου ηθελαν εμενα.το αποτελεσμα?φυσικα τα ανελαβαν οι ιδιες τους.ουδεις αναντικαταστατος σιγουρα αλλα κ οι επιτυχιες που καρπωνονται οι ιδιοκτητες οφειλονται κ σε μας τους εργαζομενου.
Μην αφήνεις ότι μπορείς να κάνεις εσύ για άλλους.
Θα πρέπει να γνωρίζεις και την πολιτική του Φροντιστηρίου,γιατί οι περισσότεροι δεν αφήνουν και το λένε από την αρχή και φυσικά θέλουν να τους ενημερώνεις για τέτοιες περιπτώσεις.
Σκέψου ότι (και) με αυτόν τον τρόπο έχουν πολλά φροντιστήρια χάσει πελατεία και κάποια έχουν κλείσει.
Από την άλλη προστάτεψε και τον εαυτό σου.

Αποσυνδεδεμένος tinky_fairy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1285 στις: Νοέμβριος 18, 2016, 09:27:32 μμ »
 Καλησπέρα σας.
Θα ήθελα να ρωτήσω τη γνώμη σας για κάτι που μου συνέβη πρόσφατα. Δουλεύω 3 χρόνια στο ίδιο φροντιστήριο με 4 ευρώ/την ώρα και ένα ένσημο τη μέρα. Με είχε σαν μερική απασχόληση παρόλο που είχα τις ώρες για πλήρη. Δώρα, επιδόματα κανονικά, αλλά δεν με πλήρωνε τις ώρες Πάσχα Χριστούγεννα. Ο,τι δούλευα, πληρωνόμουν.

Τώρα με τις αλλαγές στο κατώτατο ωρομίσθιο και ενώ του είχα ζητήσει και αύξηση, (την οποία προφανώς δεν θα πάρω ποτέ) με κάλεσε να μου ζητήσει να με δηλώσει ως υπάλληλο γραφείου για να μπορεί να μου διατηρήσει τα ένσημα.(με εχει ως καθηγήτρια Αγγλικών) γιατί λέει οι εισφορές για μένα αυξήθηκαν και δεν μπορεί να πληρώνει αυτό το ποσό.

Αρνήθηκα την αλλαγή ειδικότητας και μου έφερε την καινούρια σύμβαση που φαίνεται ότι εργάζομαι 3 μερες/εβδομάδα.
Έχω ρίξει τρελή δουλειά εκεί μέσα και δεν υπάρχει άλλη απόφοιτος Αγγλικής φιλολογίας στο φροντιστήριο.Με πίκρανε που δεν αναγνώρισε τα όσα έχω κάνει εκεί μέσα.

Επίσης,έχω χάσει αρκετά ιδιαίτερα γιατί μου κλείνει όλα τα απογεύματα.Νόμιζα ότι με εκτιμούσαν αλλά κατάλαβα ότι απλά το παίζουν καλοί μαζί μου για να μην ζητάω τίποτα.

Οι συνάδελφοι αν επιτρέπεται παίρνετε περισσότερα χρήματα την ώρα? Από ένσημα?

 Τί θα με συμβουλεύατε? Για φέτος είναι λίγο αργά να αλλάξω και φοβάμαι και λίγο.Να ψάξω σε άλλο φροντιστήριο για την επόμενη χρονιά ή παντού είναι το ίδιο με την αύξηση των εισφορών?



Αποσυνδεδεμένος Μαρκέλλα

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
  • ΠΕ05
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1286 στις: Νοέμβριος 18, 2016, 10:46:09 μμ »
Όλοι πάνω κάτω στην ίδια κατάσταση είμαστε.Εμένα με δηλώνει με το κατώτατο ωρομίσθιο 3,65,αν δεν κανω λάθος,και μου δίνει 5 ευρώ την ώρα,χωρίς καμμία άλλη παροχή φυσικά.Η ένστασή μου βρίσκεται ωστόσο στα ιδιαίτερα που άφησες.Γιατί το κάνετε αυτό;Αφού όλα τα ΚΞΓ σε πατάνε,δεν εκτιμάνε τίποτα (βλέπω τρελλά σκηνικά φέτος εκεί που είμαι,με καθηγήτριες για τις οποίες ο κόσμος επιλέγει το ΚΞΓ,η εργοδότρια να τις κάνει σκουπίδια κυριολεκτικά).Για ποιο λόγο να αφήσεις ιδιαίτερα;Η γνώμη μου είναι να κάνεις απλά τη δουλειά σου,να δουλεύεις όσο σε πληρώνουν,και τα λέω αυτά εγώ που όταν πρωτοξεκίνησα στα ΚΞΓ (πριν 3 χρόνια),γυρνούσα με κλάματα στο σπίτι.Πλέον δε με νοιάζει.

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1287 στις: Νοέμβριος 18, 2016, 11:02:40 μμ »
Μα τα ιδιαίτερα είναι.. αθέμιτος ανταγωνισμός προς τα καλά μας φροντιστήρια, που λέει και μια ψυχή εδώ μέσα. Μην κάνετε ιδιαίτερα, να ευχαριστείτε τους καλούς και αγαθούς εργοδότες σας  :D
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159762
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 448
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 246
Σύνολο: 255

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.101 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.