*

Αποστολέας Θέμα: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας  (Αναγνώστηκε 434129 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1400 στις: Ιανουάριος 10, 2017, 05:39:51 πμ »
1) O νόμος ψηφίστηκε στις 4 Σεπτεμβρίου, άρα, τουλάχιστον για τα ΦΜΕ, η χρονιά είχε ήδη ξεκινήσει: Τα μαθήματα έτρεχαν, οι εγγραφές είχαν ήδη γίνει με συμφωνημένα δίδακτρα, οι συμφωνίες με τους καθηγητές είχαν ήδη γίνει, το πρόγραμμα σπουδών είχε ήδη καταρτιστεί, και πάει λέγοντας.
2) Απορίας άξιο γιατί οι 21 ώρες είναι πλήρες ωράριο, την ώρα που, στο δημόσιο, πλήρες ωράριο σημαίνει λίγες παραπάνω ώρες και πολλαπλάσιους μαθητές, άρα πολλαπλάσια δουλειά σε προετοιμασία, διορθώματα, κτλ.
3) Οι παρεμβάσεις πρέπει να είναι σωστές τόσο ως προς τον χρόνο, όσο και ως προς την ένταση και το μέγεθος των μεταβολών που επιφέρουν.
4) Συμφωνώ. Στο γενικότερο πλαίσιο όμως, είναι καλύτερο από το τίποτα.
5) Συμφωνώ. Στο γενικότερο πλαίσιο όμως, ο καθένας παίρνει τα ρίσκα του.

Στο 1) και το 2) απλά να προσθέσω ότι σε πολλά φροντιστήρια έχει γίνει ήδη ο κακός χαμός για τους καθηγητές που είχαν πάνω από 21 ώρες. Εκεί να δεις γλέντια.

Συνάδελφε, όσο πλατειάζει η συζήτηση τόσο αποδεικνύεται ότι η σκοπιά με την οποία αντιμετωπίζεις τα θέματα είναι τελείως υποκειμενική.
1) Αρχές Σεπτεμβρίου είναι αργά για τα φροντιστήρια; Ο προγραμματισμός και οι προβλέψεις που πρέπει να κάνει ο κάθε επιχειρηματίας είναι άγνωστες λέξεις; Παλιά  είχαμε 3 φορές το χρόνο αυξήσεις και δεν έπεφτε έξω κανένας και τώρα θα μετράμε τις ημέρες και τις ώρες που ψηφίστηκε ο νόμος;
2) Άλλη μια απόδειξη υποκειμενικότητας! Προφανώς αυτοί που το αποφάσισαν κάτι θα ξέρουν περισσότερο απο σένα και από μένα.
3) Πρέπει όντως να είναι σωστές αλλά και πάλι θα πρέπει να το κρίνει κάποιος τρίτος με αντικειμενικότητα και όχι κάποιος που εμπλέκεται. Όταν σου έγραψα ότι αυτή η αύξηση έγινε για να μην αμείβονται κάποιοι με ωρομίσθια πείνας αλλά τουλάχιστον να εξισωθούν με το βασικό μισθό πανελλαδικά, μου αμφισβητείς και την αναλογία αυτή.
4) Στο γενικότερο πλαίσιο και το 1 € είναι καλύτερο από το τίποτα, οπότε να δίνουμε το 1 και όλα καλά! Ας σοβαρευτούμε όμως και ας αφήσουμε κατά μέρος κάθε υποκειμενικότητα.
5) Αυτό ακριβώς λέω. Τα ρίσκα για τον επιχειρηματία όμως είναι πολλαπλάσια όταν παρανομεί με πολλούς υπαλλήλους.
6) Όποια εργασία προσφέρεται πάνω από το πλήρες ωράριο αμείβεται υπερωριακά. Για ποιο λόγο να γίνει χαμός και γλέντια; 
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:19:10 »

Αποσυνδεδεμένος joannabear

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1401 στις: Ιανουάριος 10, 2017, 05:45:26 πμ »
Δεν έχει σχέση με το τί μου αρέσει και τι όχι. Είναι εντελώς αντικειμενικό: Χωρίς να υπάρχει εργασιακός κλάδος καθηγητών σε ΦΜΕ και ΚΞΓ, δηλαδή με αυτούς τους εργαζόμενους να θεωρείται ότι πάνε με την ΕΓΣΣ εργασίας (όπως δηλαδή όλοι οι πτυχιούχοι που δουλεύουν σε άλλο πόστα), με ήδη υπογεγραμμένες συμβάσεις από την αρχή της χρονιάς, αλλάζει το καθεστώς και μάλιστα *στα όρια* της νομιμότητας και της συνταγματικότητας. Δεν σου λέει "από εδώ και πέρα ό,τι σύμβαση υπογράψεις θα την κάνεις 6,70". Στο φοράει και μάλιστα αναδρομικά.

Οι νόμοι παρεμπιπτόντως ισχύουν από την στιγμή που δημοσιεύονται σε ΦΕΚ.

Δεν πας να νομοθετήσεις ό,τι παράλογο θέλεις, η αγορά από μόνη της θα βρει τον τρόπο να επανέλθει στην ισορροπία.

Και πώς αποδεικνύεται αυτό;

Αρκεί να δούμε του χρόνου, πόσοι καθηγητές θα διαλέξουν να δουλέψουν και σε φροντιστήρια ή θα τραβήξουν ένα μεγάλο κωλοδάχτυλο σε αυτά και θα πουν "δεν γαμιούνται, μόνο ιδιαίτερα ρε". Να δούμε πόσο μαύρο χρήμα θα κυκλοφορήσει επιπλέον, να δούμε και στα ιδιαίτερα τον ανταγωνισμό και να πέφτουν και εκεί οι τιμές, να δούμε και πόσες εισφορές θα χάσει το κράτος, και πόσους φόρους, και πάει λέγοντας. Δεν είναι ένας κρίκος η οικονομία. Ολόκληρη η αλυσίδα είναι.

Στην πραγματικότητα, οι εργαζόμενοι δεν θα έπρεπε να είναι εναντίον των εργοδοτών τους *για τον συγκεκριμένο νόμο*. Θα έπρεπε να είναι εναντίον της ΟΙΕΛΕ. Γιατί άντε και νομοθετήθηκε η αύξηση του κατώτατου ωρομισθίου. Αυτός που δεν μπορεί να το δώσει όμως, δεν θα το δώσει. Και θα ξέρει από πριν ότι είναι παράνομος. Πιστεύεις θα τον νοιάζει και πολύ; Θα τον νοιάζει, όσο νοιάζει και τον παράνομο ιδιαιτερά.
Να υπενθυμίσω ότι το Σύνταγμα παραβιάζεται κατάφωρα εδώ και 7 χρόνια τουλάχιστον, αλλά δεν είδα τους εργοδότες να διαμαρτύρονται τόσο εντόνως. Γιατί το Σύνταγμα ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΙ τη μείωση μισθών και συντάξεων, ας πούμε. Υπήρχε και μια κάποια συλλογική σύμβαση εργασίας την οποία έχουν κατακρεουργήσει. Ας αφήσουμε λοιπόν στην άκρη τα περί συνταγματικότητας, γιατί δεν ...συμφέρει.

Και η αναδρομικότητα εδώ και τόσα χρόνια που μας έχει επιβληθεί είναι αντισυνταγματική, αλλά δεν έχει ματώσει ρουθούνι. Και έχουν θιγεί απείρως περισσότεροι εργαζόμενοι, συνταξιούχοι ή άνεργοι.

Όσο για το μαύρο χρήμα και τις "ισορροπίες", πάντα ίσχυε. Ειδικά αυτά τα χρόνια. Εις βάρος όλων, ναι, αλλά ΚΥΡΙΩΣ των υπαλλήλων. Δεν νομίζω να αλλάξει κάτι δραστικά τώρα.
Και ξαφνικά ανοίγουν τα μάτια σου. Και βλέπεις καθαρά. Και είσαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος joannabear

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1402 στις: Ιανουάριος 10, 2017, 05:54:42 πμ »
Κάπου διάβασα στα προηγούμενα μηνύματα περί του "παραλόγου" να νομοθετούνται τέτοια πράγματα, αλλά δεν μπορώ να βρω αυτήν τη στιγμή το μήνυμα, για να το παραθέσω...

Να υποθέσω ότι το παράλογο είναι το ότι το ωρομίσθιο από 3 κάτι ευρώ μικτά, έγινε 6 κάτι ευρώ μικτά;!!!  :o :o :o

Δεν θα σχολιάσω τίποτα περαιτέρω!
Και ξαφνικά ανοίγουν τα μάτια σου. Και βλέπεις καθαρά. Και είσαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος sotos_mn8

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 97
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1403 στις: Ιανουάριος 10, 2017, 10:19:19 πμ »
......

 Γιατί τελικά εκτός από καλό εργοδότη, αυτό με κάνει και έξυπνο και διορατικό εργοδότη, αλλά και εν τέλει καλό άνθρωπο." Και όχι, δεν είμαι ρομαντική. Όσα λέω είναι βάσει όσων έχω ζήσει η ίδια και μάλιστα σε χαλεπούς καιρούς. Τελικά τη διαφορά σε αυτούς τους καιρούς θα την κάνεις, όχι στους εύκολους!

.....

Όλα όσα αναφέρεις είναι σωστά, αλλά η ρομαντικότητα της άποψης δεν σου επιτρέπει να δεις το άλλο απλό: Ότι υπάρχουν και καθηγητές που είναι μαλάκες ή απλά ανίκανοι, και αν τους φερθείς καλά, ζημία θα έχεις.


Συνάδελφε, όσο πλατειάζει η συζήτηση τόσο αποδεικνύεται ότι η σκοπιά με την οποία αντιμετωπίζεις τα θέματα είναι τελείως υποκειμενική.
1) Αρχές Σεπτεμβρίου είναι αργά για τα φροντιστήρια; Ο προγραμματισμός και οι προβλέψεις που πρέπει να κάνει ο κάθε επιχειρηματίας είναι άγνωστες λέξεις; Παλιά  είχαμε 3 φορές το χρόνο αυξήσεις και δεν έπεφτε έξω κανένας και τώρα θα μετράμε τις ημέρες και τις ώρες που ψηφίστηκε ο νόμος;
2) Άλλη μια απόδειξη υποκειμενικότητας! Προφανώς αυτοί που το αποφάσισαν κάτι θα ξέρουν περισσότερο απο σένα και από μένα.
3) Πρέπει όντως να είναι σωστές αλλά και πάλι θα πρέπει να το κρίνει κάποιος τρίτος με αντικειμενικότητα και όχι κάποιος που εμπλέκεται. Όταν σου έγραψα ότι αυτή η αύξηση έγινε για να μην αμείβονται κάποιοι με ωρομίσθια πείνας αλλά τουλάχιστον να εξισωθούν με το βασικό μισθό πανελλαδικά, μου αμφισβητείς και την αναλογία αυτή.
4) Στο γενικότερο πλαίσιο και το 1 € είναι καλύτερο από το τίποτα, οπότε να δίνουμε το 1 και όλα καλά! Ας σοβαρευτούμε όμως και ας αφήσουμε κατά μέρος κάθε υποκειμενικότητα.
5) Αυτό ακριβώς λέω. Τα ρίσκα για τον επιχειρηματία όμως είναι πολλαπλάσια όταν παρανομεί με πολλούς υπαλλήλους.
6) Όποια εργασία προσφέρεται πάνω από το πλήρες ωράριο αμείβεται υπερωριακά. Για ποιο λόγο να γίνει χαμός και γλέντια;

1) Με την απάντησή σου συνειδητοποίησα ότι σκέφτηκα κάτι αλλά δεν το έγραψα. Ο νόμος που ψηφίστηκε 4 Σεπτεμβρίου ήταν ασαφέστατος, με αποτέλεσμα να μην μπορεί κανείς (συμπεριλαμβανομένου εμού) να καταλάβει τι εννοεί για το ωρομίσθιο. Η εφαρμοστική εγκύκλιος βγήκε μέσα στο Νοέμβρη, με ισχύ από 4/9. Στην εγκύκλιο θυμήθηκαν οι παπάρες να βάλουν τον μαθηματικό τύπο που υπολογίζει το ωρομίσθιο. Για αυτό φωνάζω για αναδρομικότητα.
2) Α ΟΚ, ευτυχώς που μου είπες αυτό το αντικειμενικό επιχείρημα.
3,4) Θα απαντήσω λίγο πιο κάτω για το ύψος του ωρομισθίου γενικά.
5) Σαφώς. Στον κώλο του θα μπει το αγγούρι, όχι στον δικό σου.
6) Γιατί υπάρχει ανώτατο πλαφόν 30 ωρών την εβδομάδα.


Να υπενθυμίσω ότι το Σύνταγμα παραβιάζεται κατάφωρα εδώ και 7 χρόνια τουλάχιστον, αλλά δεν είδα τους εργοδότες να διαμαρτύρονται τόσο εντόνως. Γιατί το Σύνταγμα ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΙ τη μείωση μισθών και συντάξεων, ας πούμε. Υπήρχε και μια κάποια συλλογική σύμβαση εργασίας την οποία έχουν κατακρεουργήσει. Ας αφήσουμε λοιπόν στην άκρη τα περί συνταγματικότητας, γιατί δεν ...συμφέρει.

Και η αναδρομικότητα εδώ και τόσα χρόνια που μας έχει επιβληθεί είναι αντισυνταγματική, αλλά δεν έχει ματώσει ρουθούνι. Και έχουν θιγεί απείρως περισσότεροι εργαζόμενοι, συνταξιούχοι ή άνεργοι.

Όσο για το μαύρο χρήμα και τις "ισορροπίες", πάντα ίσχυε. Ειδικά αυτά τα χρόνια. Εις βάρος όλων, ναι, αλλά ΚΥΡΙΩΣ των υπαλλήλων. Δεν νομίζω να αλλάξει κάτι δραστικά τώρα.

Είναι αντισυνταγματικό δυο άνθρωποι με το ίδιο πτυχίο, ενώ έχουν υπογράψει την ίδια σύμβαση (βασικό αυτό), να παίρνει ο ένας 3,52 και ο άλλος 6,70. Το αν γίνονταν και στο παρελθόν αντισυνταγματικά πράγματα, προφανώς δεν έχει σχέση. Μπορούμε να πάμε την κουβέντα όσο πίσω θέλετε. Αλίμονο αν οι νομοθέτες νομοθετούσαν με εκδικητικό τρόπο!!! Αν δεν μπορείτε να το καταλάβετε αυτό, λυπάμαι.

Α, και πως ακριβώς θεμελιώνεται ότι το σύνταγμα απαγορεύει τις μειώσεις;!;!;!; Μήπως είναι το ίδιο με το κολπάκι της εφορίας που λέγαμε πιο πάνω;


Κάπου διάβασα στα προηγούμενα μηνύματα περί του "παραλόγου" να νομοθετούνται τέτοια πράγματα, αλλά δεν μπορώ να βρω αυτήν τη στιγμή το μήνυμα, για να το παραθέσω...

Να υποθέσω ότι το παράλογο είναι το ότι το ωρομίσθιο από 3 κάτι ευρώ μικτά, έγινε 6 κάτι ευρώ μικτά;!!!  :o :o :o

Δεν θα σχολιάσω τίποτα περαιτέρω!

Ακούστε λίγο, για το ύψος του ωρομισθίου. Είπα πριν ότι μια οικονομία δεν είναι ένας κρίκος, είναι όλη η αλυσίδα. Ο καθηγητής βλέπει το 3,52 και λέει είναι λίγο. Φαντάζομαι το ξέρετε ότι δεν έπεσε μόνο ο μισθός του καθηγητή, αλλά οι μισθοί των πάντων. Εγώ λοιπόν ως φροντιστής, αν θέλω να επιβιώσω, τι λέτε, θα πρέπει να ρίξω τα δίδακτρα ή όχι; Και αν ναι σε ποιο σημείο; Και πόσα πιστόλια θα φάω;;; Θα αυξήσω τους μαθητές ανά τμήμα; Θα μειώσω τις ώρες των μαθημάτων; Θα κόψω ώρες από καθηγητές για να τις πάρω εγώ; Βλέπετε πως πάει η αλυσίδα; Αν συνεχίσουμε με τα ποσά που δίνουμε οι επιχειρηματίες στο κράτος, θα πέσετε από τα σύννεφα. Ούτε εγώ τα ήξερα όλα, πριν ανοίξω φροντιστήριο.

Να τα βάλουμε λοιπόν κάτω; Πέφτουν οι μισθοί ολωνών, άρα ρίχνω τα δίδακτρα, άρα πέφτει ο τζίρος μου, και ταυτόχρονα αυξάνονται οι φόροι και οι εισφορές. Να βρεθεί αν η μεταβολή του ωρομισθίου πρέπει να είναι θετική, αρνητική ή μηδέν.

(Σε όλο αυτό, να πούμε ότι η μεταβολή του ωρομισθίου τα τελευταία 10 χρόνια ακολουθούσε την πτωτική πορεία της οικονομίας που τα συμπαρέσερνε όλα, και φυσικά αυτό συνέβαινε σε όλους τους τομείς. ΤΩΡΑ συμβαίνει κάτι παράλογο: Η μεταβολή του ωρομισθίου πάει κόντρα στην πορεία της οικονομίας. Αυτό από μόνο του είναι μια ανισορροπία. Α, και να διευκρινίσω, πτυχίο οικονομικών έχω, σε περίπτωση που κάποιος έχει να μέμψει κάτι. Μαθήματα για το πώς μπορεί θεωρητικά να ανατραπεί αυτή η κατάσταση, σε επόμενο ποστ, αν ενδιαφέρεται κανείς)

Τα 3,52 είναι λίγα, δεν το συζητάμε. Εγώ, στο φροντιστήριο μου, δίνω 7,5. Παλιά έδινα 8,5 όμως, και αναγκάστηκα να κόψω 1 ευρώ. Μου άρεσε; Όχι. Αλλά αν δεν το έκανα, δεν θα δούλευα τώρα. Έχω καθηγητές με 21 ώρες που παίρνουν περίπου 600€ τον μήνα. Εγώ προσωπικά φέτος παίρνω 400€ στο χέρι μαζί με τον συνέταιρό μου και λέω πάλι καλά, γιατί πέρσι και πρόπερσι δεν έμενε τίποτα. Δεν χρωστάω όμως πουθενά και είμαι περήφανος για αυτό.

Δεν έχω την ψευδαίσθηση ότι οι καθηγητές μου νοιάζονται για μένα. Και δεν το θέλω κιόλας. Όταν μείωσα το 1€, θα το έκανα πάση θυσία. Υπήρξαν καθηγητές που είπαν "το δέχομαι αδιαμαρτύρητα γιατί πρέπει να βοηθήσω να μείνει ανοιχτό το φροντιστήριο", ενώ εγώ αυτά τα ακούω βερεσέ. Γιατί αν χρειαστεί να κόψω ακόμη 80 λεπτά, για να πάμε στα 6,70, θα ξέρω ότι είναι θέμα επιβίωσης δικής μου. Δεν είμαστε φίλοι με τους καθηγητές, συνάδελφοι είμαστε. Και ενώ οι δουλειές μας μοιάζουν πολύ, έχουμε άλλες υποχρεώσεις και άλλα δικαιώματα ο καθένας.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 10, 2017, 10:21:39 πμ από sotos_mn8 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:19:10 »

Αποσυνδεδεμένος markosath

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 332
  • IT"S TRUMP
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1404 στις: Ιανουάριος 10, 2017, 10:33:10 πμ »
Καλημέρα, αν και θεωρώ λίγο τραβηγμένο να μπλέκουν τα αγγούρια τις ντομάτες και τις κολοκύθες με τα ΦΞΓ, παρόλα αυτά σε όλο αυτό το κατεβατό το δια ταύτα δεν κατάλαβα..
Σε απάντηση κάποιου άλλου θα τούλεγα και ενα ωρομίσθιο 2 ευρώ είναι μία δαπάνη, όπως και να το κάνεις..κάνε τις τάξεις μόνος σου!
https://www.donaldjtrump.com/

Trump wins presidency

Donald Trump will become the next president of the United States in a stunning victory.

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1405 στις: Ιανουάριος 10, 2017, 11:25:02 μμ »
Να υποθέσω ότι το παράλογο είναι το ότι το ωρομίσθιο από 3 κάτι ευρώ μικτά, έγινε 6 κάτι ευρώ μικτά;!!!  :o :o :o
Ναι, γιατί από τη μία πολλά ΦΞΓ δεν μπορούν να υποστηρίξουν αυτά τα ωρομίσθια και από την άλλη η αλλαγή έγινε στη μέση της χρονιάς.

Ένας φροντιστηριούχος που θέλει να δουλέψει υποτυπωδώς σωστά, κάνει τον βασικό σχεδιασμό της επόμενης χρονιάς από τον Μάιο της προηγούμενης. Τότε είναι που υπολογίζει πόσους καθηγητές χρειάζεται και πόσο μπορεί να τους πληρώσει, όχι τον Σεπτέμβριο! Φέτος μέσα στον Ιούλιο αυξήθηκαν οι εργοδοτικές εισφορές (αναδρομικά) και μετά πάλι τον Νοέμβριο ανακοινώθηκαν οι αλλαγές στα ωρομίσθια (αναδρομικά πάντα). Αυτά δεν είναι σοβαρά πράγματα και δεν βοηθούν τον σωστό εργοδότη και επιχειρηματία.

Όποιος νομίζει πως τα 3 ευρώ την ώρα μικτά είναι λίγα, μπορεί απλά να τα αρνηθεί και είτε να βρει εργασία με καλύτερο ωρομίσθιο είτε να γραφτεί στο ταμείο ανεργίας. Η λύση δεν είναι να πει ναι στα 3 ευρώ και να περιμένει να έρθει το κράτος να επιβάλλει στον εργοδότη του να του δώσει περισσότερα. Η πιθανότερη έκβαση αυτού του σεναρίου είναι σύντομα να βρεθεί χωρίς δουλειά - όποιος νομίζει πως αυτή η εκδοχή τον συμφέρει, γιατί να μην παραιτηθεί από τώρα;

Επίσης όποιος έχει τόσο ενδιαφέρον για τη νομιμότητα, ας σταματήσει να κάνει μαύρα ιδιαίτερα.

Αποσυνδεδεμένος joannabear

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1406 στις: Ιανουάριος 11, 2017, 02:14:21 πμ »
Όλα όσα αναφέρεις είναι σωστά, αλλά η ρομαντικότητα της άποψης δεν σου επιτρέπει να δεις το άλλο απλό: Ότι υπάρχουν και καθηγητές που είναι μαλάκες ή απλά ανίκανοι, και αν τους φερθείς καλά, ζημία θα έχεις.

Είναι αντισυνταγματικό δυο άνθρωποι με το ίδιο πτυχίο, ενώ έχουν υπογράψει την ίδια σύμβαση (βασικό αυτό), να παίρνει ο ένας 3,52 και ο άλλος 6,70. Το αν γίνονταν και στο παρελθόν αντισυνταγματικά πράγματα, προφανώς δεν έχει σχέση. Μπορούμε να πάμε την κουβέντα όσο πίσω θέλετε. Αλίμονο αν οι νομοθέτες νομοθετούσαν με εκδικητικό τρόπο!!! Αν δεν μπορείτε να το καταλάβετε αυτό, λυπάμαι.

Α, και πως ακριβώς θεμελιώνεται ότι το σύνταγμα απαγορεύει τις μειώσεις;!;!;!; Μήπως είναι το ίδιο με το κολπάκι της εφορίας που λέγαμε πιο πάνω;


Ακούστε λίγο, για το ύψος του ωρομισθίου. Είπα πριν ότι μια οικονομία δεν είναι ένας κρίκος, είναι όλη η αλυσίδα. Ο καθηγητής βλέπει το 3,52 και λέει είναι λίγο. Φαντάζομαι το ξέρετε ότι δεν έπεσε μόνο ο μισθός του καθηγητή, αλλά οι μισθοί των πάντων. Εγώ λοιπόν ως φροντιστής, αν θέλω να επιβιώσω, τι λέτε, θα πρέπει να ρίξω τα δίδακτρα ή όχι; Και αν ναι σε ποιο σημείο; Και πόσα πιστόλια θα φάω;;; Θα αυξήσω τους μαθητές ανά τμήμα; Θα μειώσω τις ώρες των μαθημάτων; Θα κόψω ώρες από καθηγητές για να τις πάρω εγώ; Βλέπετε πως πάει η αλυσίδα; Αν συνεχίσουμε με τα ποσά που δίνουμε οι επιχειρηματίες στο κράτος, θα πέσετε από τα σύννεφα. Ούτε εγώ τα ήξερα όλα, πριν ανοίξω φροντιστήριο.

Να τα βάλουμε λοιπόν κάτω; Πέφτουν οι μισθοί ολωνών, άρα ρίχνω τα δίδακτρα, άρα πέφτει ο τζίρος μου, και ταυτόχρονα αυξάνονται οι φόροι και οι εισφορές. Να βρεθεί αν η μεταβολή του ωρομισθίου πρέπει να είναι θετική, αρνητική ή μηδέν.

(Σε όλο αυτό, να πούμε ότι η μεταβολή του ωρομισθίου τα τελευταία 10 χρόνια ακολουθούσε την πτωτική πορεία της οικονομίας που τα συμπαρέσερνε όλα, και φυσικά αυτό συνέβαινε σε όλους τους τομείς. ΤΩΡΑ συμβαίνει κάτι παράλογο: Η μεταβολή του ωρομισθίου πάει κόντρα στην πορεία της οικονομίας. Αυτό από μόνο του είναι μια ανισορροπία. Α, και να διευκρινίσω, πτυχίο οικονομικών έχω, σε περίπτωση που κάποιος έχει να μέμψει κάτι. Μαθήματα για το πώς μπορεί θεωρητικά να ανατραπεί αυτή η κατάσταση, σε επόμενο ποστ, αν ενδιαφέρεται κανείς)

Τα 3,52 είναι λίγα, δεν το συζητάμε. Εγώ, στο φροντιστήριο μου, δίνω 7,5. Παλιά έδινα 8,5 όμως, και αναγκάστηκα να κόψω 1 ευρώ. Μου άρεσε; Όχι. Αλλά αν δεν το έκανα, δεν θα δούλευα τώρα. Έχω καθηγητές με 21 ώρες που παίρνουν περίπου 600€ τον μήνα. Εγώ προσωπικά φέτος παίρνω 400€ στο χέρι μαζί με τον συνέταιρό μου και λέω πάλι καλά, γιατί πέρσι και πρόπερσι δεν έμενε τίποτα. Δεν χρωστάω όμως πουθενά και είμαι περήφανος για αυτό.

Δεν έχω την ψευδαίσθηση ότι οι καθηγητές μου νοιάζονται για μένα. Και δεν το θέλω κιόλας. Όταν μείωσα το 1€, θα το έκανα πάση θυσία. Υπήρξαν καθηγητές που είπαν "το δέχομαι αδιαμαρτύρητα γιατί πρέπει να βοηθήσω να μείνει ανοιχτό το φροντιστήριο", ενώ εγώ αυτά τα ακούω βερεσέ. Γιατί αν χρειαστεί να κόψω ακόμη 80 λεπτά, για να πάμε στα 6,70, θα ξέρω ότι είναι θέμα επιβίωσης δικής μου. Δεν είμαστε φίλοι με τους καθηγητές, συνάδελφοι είμαστε. Και ενώ οι δουλειές μας μοιάζουν πολύ, έχουμε άλλες υποχρεώσεις και άλλα δικαιώματα ο καθένας.
Eξαρχής είπα ότι δεν είμαι ρομαντική, αλλά διατυπώνω άποψη εξ όσων έχω ζήσει. Ε πώς να γίνει, υπάρχουν και φροντιστήρια που εφαρμόζουν αυτά που λέω και πάνε καλά, γιατί κοιτάνε και λίγο πιο μακριά.

Όσο για το ότι κάποιοι καθηγητές είναι όπως τους χαρακτηρίζετε, μην ξεχνάτε ότι πολλοί φροντιστές, μα ΠΑΡΑ πολλοί είναι έτσι και χειρότεροι, καθότι εκτός όλων των άλλων εκμεταλλεύονται και την ανάγκη του υπαλλήλου να βρει δουλειά, ειδικά αν ο τελευταίος είναι απελπισμένος. Παντού και στα πάντα υπάρχουν τέτοιοι άνθρωποι που προκαλούν ζημία. Αυτό τι σημαίνει όμως; Ότι θα τα ισοπεδώσουμε όλα και θα τους βάλουμε όλους στο ίδιο τσουβάλι; Εκεί ακριβώς θα φανεί και η διαίσθηση του επιχειρηματία, καθώς και ο τρόπος που θα ελιχθεί προκειμένου να κερδίσει, αλλά να κερδίσει όμορφα και θεμιτά, όχι πατώντας επί πτωμάτων.

Γιατί δεν θέλετε να αισθάνονται έτσι για σας οι καθηγητές σας; Τι πιο όμορφο, τι πιο ανθρώπινο, αυτό θα μπορούσε να απογειώσει την οποιαδήποτε επιχείρηση!

Φυσικά και έχει σχέση η αντισυνταγματικότητα της ΜΕΙΩΣΗΣ των μισθών! Τι δηλαδή, μόνο για την αντισυνταγματικότητα όσων συμφέρουν τους φροντιστές πρέπει να διαμαρτυρόμαστε; Ξεχνάμε όοολα όσα μας έχουν οδηγήσει εδώ; Γιατί ΦΥΣΙΚΑ και είναι Η ΑΛΥΣΙΔΑ, ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΛΕΩ ΚΙ ΕΓΩ!!!

Βασικά, μια χαρά καταλαβαίνω, αν εννοείτε εμένα. 400 τα'χω. Μην ξεχνάμε όμως ότι τα τελευταία χρόνια όσα ψηφίζονται είναι κατά πλειονότητα αντισυνταγματικά. Το νομοθετικό σώμα είναι οι βουλευτές που ψηφίσαμε. Ας μη σχολιάσω τώρα τι τους ψηφίσαμε να κάνουν και τι κάνουνε, γιατί δεν θα τελειώσω ποτέ. Ξέρετε πολύ καλά τι εννοώ.

Προσωπικά τα κολπάκια δεν μου αρέσουν καθόλου. Μου αρέσουν οι καθαρές δουλειές, οι καθαρές συνεννοήσεις, οι ανέφελες συνεργασίες, οι διαπροσωπικές σχέσεις. Με όλους για όλα. Και με την κυρία Εφορία. Υπάρχουν τρόποι να την αντιμετωπίσεις και δαύτην.

Ξέρω τι θα πει να έχει ένας καθηγητής τέτοια σχέση με τον εργοδότη του. Το έχω βιώσει και είναι ευλογία Θεού. Για χιλιάδες λόγους.

Υπάρχουν τρόποι να μπορέσει ένας φροντιστής να κάνει την επιχείρησή του να επιβιώσει. Και φυσικά να έχει και κέρδος. Αλλά δεν είναι αυτό το θέμα μας εδώ, αυτό σηκώνει μεγάλη συζήτηση. Αν δεν έχει αυτήν την ικανότητα, τότε τι το άνοιξε και καθόλου και δεν δούλευε ως απλός καθηγητής να τελειώνει η υπόθεση;
Πληρώνουν πολλά οι φροντιστές, ΟΚ, αλλά βγάζουν και αντίστοιχα. Μη συγκρίνουμε τώρα ανόμοια πράματα.

Τουλάχιστον αναγνωρίζετε ότι αυτά τα ωρομίσθια είναι ψίχουλα και υποτιμούν τη δουλειά ενός καθηγητή. Πάλι καλά.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 11, 2017, 02:47:49 πμ από joannabear »
Και ξαφνικά ανοίγουν τα μάτια σου. Και βλέπεις καθαρά. Και είσαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1407 στις: Ιανουάριος 11, 2017, 02:17:22 πμ »

sotos_mn8, γιατί διαβλέπω μια τάση για τρολάρισμα; Φαίνεται ότι θέλεις να πεις και να ξαναπείς κάποια πράγματα κι ας έχουν απαντηθεί ή διευκρινιστεί, κάθε φορά με μεγαλύτερη δόση ειρωνείας, αλαζονείας και αθυροστομίας! Βέβαια υπάρχει και η τακτική της συνεχούς επανάληψης μέχρι να βαρεθούν να απαντάνε όλοι αλλά θα βαρεθούν και να διαβάζουν όλοι.
Για παράδειγμα, σου γράφει η συνάδελφος ότι ο εργοδότης πρέπει να είναι διορατικός κι εσύ απαντάς ότι αν είναι ανίκανος ο καθηγητής θα ζημιωθεί ο εργοδότης. Η απάντηση δηλαδή σ`αυτό που γράφεις βρίσκεται στο μήνυμα που υποτίθεται ότι απαντάς αλλά το παραβλέπεις, διότι αν ο εργοδότης δε μπορεί να καταλάβει ποιος είναι ανίκανος και ποιος όχι τότε είναι κάτι αντίστοιχο με αυτό που περιγράφεις.
Σου έγραψα για τον προγραμματισμό και τις προβλέψεις, που με το πτυχίο που λες ότι έχεις θα έπρεπε να τα γνωρίζεις καλά και πάλι επανέρχεσαι σαν να μην πήρες ποτέ απάντηση.
Για την ειρωνεία στο αντικειμενικό μου επιχείρημα, νομίζω ότι δεν υπάρχει πιο αντικειμενικό.
Από τη μια μου γράφεις ότι δε θα το νοιάξει τον εργοδότη αν παρανομήσει και από την άλλη, κάνοντας στροφή 180 μοιρών, υποστηρίζεις ακριβώς τα αντίθετα σε επίπεδο ζαρζαβατικών μάλιστα!
Σου γράφω για το αυτονόητο των υπερωριών  για τις ώρες που ξεπερνούν τις 21 και μου απαντάς ότι θα γίνει χαμός και γλέντια γιατί υπάρχει ανώτατο όριο ωρών που είναι οι 30 ώρες! Από τις 21 μέχρι τις 30 υπάρχει μεγάλη απόσταση οπότε μάλλον αναβάλλονται τα γλέντια.
Όλα όσα γράφεις για τις τάσεις της οικονομίας, τις αναλύσεις κτλ. δεν έχουν κανένα νόημα. Είπαμε ότι με αυτή την αύξηση παίρνουν και αυτοί οι άνθρωποι τον κατώτατο βασικό μισθό. Έτσι απλά!
Επειδή μάλιστα όσοι φροντιστηριούχοι γράφετε εδώ μέσα ισχυρίζεστε ότι πληρώνετε πάνω από τα 6,70 € στους καθηγητές σας, δεν καταλαβαίνω γιατί κόπτεστε για την αύξηση και γιατί υπερασπίζεστε τις παράνομες πράξεις κάποιων συναδέλφων σας!
Και για να τελειώνουμε. Πτυχία συνάδελφε έχουν όλοι εδώ μέσα, ή σχεδόν όλοι και μάλιστα αρκετοί και πτυχίο οικονομικών και δεν το χρησιμοποιούν μόνο για το φροντιστήριο τους. Κανένας δεν κάνει έτσι όμως!   
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 11, 2017, 03:29:33 πμ από jak_13 »
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος joannabear

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1408 στις: Ιανουάριος 11, 2017, 02:41:44 πμ »
Ναι, γιατί από τη μία πολλά ΦΞΓ δεν μπορούν να υποστηρίξουν αυτά τα ωρομίσθια και από την άλλη η αλλαγή έγινε στη μέση της χρονιάς.

Ένας φροντιστηριούχος που θέλει να δουλέψει υποτυπωδώς σωστά, κάνει τον βασικό σχεδιασμό της επόμενης χρονιάς από τον Μάιο της προηγούμενης. Τότε είναι που υπολογίζει πόσους καθηγητές χρειάζεται και πόσο μπορεί να τους πληρώσει, όχι τον Σεπτέμβριο! Φέτος μέσα στον Ιούλιο αυξήθηκαν οι εργοδοτικές εισφορές (αναδρομικά) και μετά πάλι τον Νοέμβριο ανακοινώθηκαν οι αλλαγές στα ωρομίσθια (αναδρομικά πάντα). Αυτά δεν είναι σοβαρά πράγματα και δεν βοηθούν τον σωστό εργοδότη και επιχειρηματία.

Όποιος νομίζει πως τα 3 ευρώ την ώρα μικτά είναι λίγα, μπορεί απλά να τα αρνηθεί και είτε να βρει εργασία με καλύτερο ωρομίσθιο είτε να γραφτεί στο ταμείο ανεργίας. Η λύση δεν είναι να πει ναι στα 3 ευρώ και να περιμένει να έρθει το κράτος να επιβάλλει στον εργοδότη του να του δώσει περισσότερα. Η πιθανότερη έκβαση αυτού του σεναρίου είναι σύντομα να βρεθεί χωρίς δουλειά - όποιος νομίζει πως αυτή η εκδοχή τον συμφέρει, γιατί να μην παραιτηθεί από τώρα;

Επίσης όποιος έχει τόσο ενδιαφέρον για τη νομιμότητα, ας σταματήσει να κάνει μαύρα ιδιαίτερα.
Αν δεν μπορεί κάποιο φροντιστήριο να υποστηρίξει τουλάχιστον τα ωρομίσθια που ορίζει ο νόμος, ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΑΥΤΑ, τότε ποιος ο λόγος ύπαρξής του; Ειλικρινά, με το απλό μου το μυαλό, θεωρώ ότι θα έπρεπε να κλείσει και να πάει και ο φροντιστής παύλα εργοδότης μια βόλτα από το ταμείο ανεργίας! Ξέρετε, από'κεί μπορούν να περάσουν ΟΛΟΙ κάποια στιγμή! Ας μην είμαστε αλαζόνες και να το κοπανάμε συνέχεια υπάρχει δεν υπάρχει λόγος, γιατί ο τροχός γυρίζει και θα έπρεπε να είμαστε προσγειωμένοι και ταπεινοί "ούλοι, αφεντικά και δούλοι"! ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΑΠΥΡΟΒΛΗΤΟ!

Δηλαδή τα 3 ευρώ μικτά είναι πολλά για την εργασία ενός καθηγητή;!!! Αυτό με αφήνει ενεή. ΕΝΕΗ. Αδυνατώ να σχολιάσω!

Μου θυμίζει αυτό που έλεγε ο Τζον Κένεντι για τη χώρα του όσον αφορούσε στους μισθούς των καθηγητών τότε... Δεν θυμάμαι πώς ακριβώς το είχε πει, πάντως είχε εκφράσει την απορία, τη δυσαρέσκεια και την αγανάκτησή του για το ότι η χώρα του πλήρωνε αναλογικά πιο πολλά στον υδραυλικό που θα έφερνε κάποιος στο σπίτι του παρά στον καθηγητή που θα μόρφωνε τα παιδιά του! Ο νοών νοείτω.

Προς Θεού, δεν υποτιμώ τη δουλειά αυτών των ανθρώπων, δεν υποτιμώ ΚΑΜΙΑ δουλειά, απλά το αναφέρω αυτό, γιατί ΕΙΔΙΚΑ ΕΜΕΙΣ ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ, ΔΗΜΟΣΙΑ ΚΑΙ ΙΔΙΩΤΙΚΗ, ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΝΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΟΤΙ Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΕΝΟΣ ΚΑΘΗΓΗΤΗ, ΕΝΟΣ ΚΑΛΟΥ ΚΑΘΗΓΗΤΗ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΕΤΑΙ. Και θα επαναλάβω και το γνωστό ότι μία ώρα διδασκαλίας ισοδυναμεί με 4 ώρες δουλειάς γραφείου. Εγώ νομίζω ότι είναι και παραπάνω, αλλά τέλος πάντων. Δεν χρειάζεται να εξηγήσω γιατί. Καθηγητές είστε, θα έπρεπε να ξέρετε.

Όσο για τα άλλα θέματα στα οποία αναφερόμαστε οι συνάδελφοι πριν, δεν βλέπω καμία απάντηση, κανένα αντεπιχείρημα. Προφανώς γιατί ξέρετε πως έχουν έτσι τα πράγματα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 11, 2017, 02:45:19 πμ από joannabear »
Και ξαφνικά ανοίγουν τα μάτια σου. Και βλέπεις καθαρά. Και είσαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος sotos_mn8

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 97
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1409 στις: Ιανουάριος 11, 2017, 09:11:43 πμ »
Θα το αφήσω εδώ, μιας και όπως προαναφέρθηκε, επαναλαμβάνομαι. Όποιος θέλει να δει, βλέπει.

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1410 στις: Ιανουάριος 11, 2017, 09:17:19 πμ »
Αν δεν μπορεί κάποιο φροντιστήριο να υποστηρίξει τουλάχιστον τα ωρομίσθια που ορίζει ο νόμος, ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΑΥΤΑ, τότε ποιος ο λόγος ύπαρξής του;
Ο λόγος ύπαρξής του είναι ότι σκέφτεσαι τα 60,000 ευρώ που έχεις επενδύσει μέχρι στιγμής και τις απίστευτες ώρες που έχεις δουλέψει για να φτάσεις εκεί που είσαι, και τους μαθητές που θα μείνουν ξεκρέμαστοι αν αύριο κλείσεις... και ότι είσαι 45 χρονών και έτσι κι αλλιώς θα δυσκολευτείς να βρεις δουλειά γιατί κανένας δεν θα μπορεί να σε πληρώσει τα νόμιμα... και λες ας κάνω υπομονή 5 μήνες ακόμα ή ένα χρόνο ακόμα, ίσως αν δεν πληρώσω την εφορία, τον ΟΑΕΕ, το ένα, το άλλο, να μπορέσω να ορθοποδήσω μέχρι να βελτιωθεί η κατάσταση. Ή ίσως γίνει κανένα θαύμα.

Δεν είμαι σίγουρη ότι οι φροντιστηριούχοι δικαιούμαστε ταμείο ανεργίας αφού δεν είμαστε ασφαλισμένοι στο ΙΚΑ. Αν δικαιούμαστε ταμείο (γνωρίζει κανείς στα σίγουρα να μας πει?) για μένα προσωπικά θα ήταν μια καλή λύση στη φάση αυτή γιατί έχω βαρεθεί να δουλεύω σαν το σκυλί και να είμαι συνέχεια χρεωμένη. Θα κάνω το φροντιστήριο οικοδιδασκαλείο, θα κρατήσω τους πιο καλοπληρωτές από τους μαθητές μου, θα δουλεύω μόνη μου χωρίς πολλές σκοτούρες και επιτέλους θα ανασάνω.

Έχεις δίκιο πάντως, τα περισσότερα φροντιστήρια αυτή τη στιγμή δεν έχουν λόγο ύπαρξης ως κερδοφόρες επιχειρήσεις και ο μόνος λόγος που στέκονται ακόμα είναι ο ρομαντισμός των ιδιοκτητών τους και το ότι ο κάθε ένας από εμάς έχει κάποιο άλλο εισόδημα στην οικογένεια του που του επιτρέπει να λειτουργεί με χασούρα ή τέλος πάντων χωρίς κέρδος. Εγώ έχω τους συνταξιούχους γονείς μου και κάτι χρήματα που μας δάνεισε η πεθερά μου. Αν τελειώσουν αυτά, θα βάλω λουκέτο την επόμενη μέρα.


Δηλαδή τα 3 ευρώ μικτά είναι πολλά για την εργασία ενός καθηγητή;!!! Αυτό με αφήνει ενεή. ΕΝΕΗ. Αδυνατώ να σχολιάσω!
Ας σχολιάσω εγώ που μπορώ. Τα 3 ευρώ μικτά είναι λίγα για την εργασία ενός καθηγητή. Και για τη δική μου επίσης. Όμως τα περισσότερα φροντιστήρια δεν μπορούν να πληρώσουν περισσότερο ή αν μπορούν να πληρώσουν περισσότερο, δεν μπορούν να πληρώσουν τα διπλάσια και να βγάζουν κέρδος. Δυστυχώς αυτή είναι η κατάσταση στην αγορά. Έχω χάσει εγγραφή επειδή είπα ότι τα δίδακτρα είναι 45 ευρώ το μήνα και ο γονιός μου απάντησε "μέχρι 40 δίνω". Όταν ο γονιός τσιγγουνεύεται τα 5 ευρώ το μήνα, πώς ακριβώς θα πληρώσω εγώ τον καθηγητή αυτό που αξίζει; Πού θα τα βρω τα χρήματα;

Και θα επαναλάβω και το γνωστό ότι μία ώρα διδασκαλίας ισοδυναμεί με 4 ώρες δουλειάς γραφείου. Εγώ νομίζω ότι είναι και παραπάνω, αλλά τέλος πάντων. Δεν χρειάζεται να εξηγήσω γιατί. Καθηγητές είστε, θα έπρεπε να ξέρετε.
Σε καμία περίπτωση δεν αντιστοιχεί μία ώρα διδασκαλίας με 4 ώρες δουλειάς γραφείου. Μην λέμε ό,τι θέλουμε. Αν ήταν έτσι όλοι οι καθηγητές που δουλεύουν 15 ώρες την εβδομάδα θα ήταν στα πρόθυρα νευρικής κρίσης από την πολλή δουλειά και δεν θα είχαν χρόνο ούτε τουαλέτα να πάνε. Αν είναι να μιλήσουμε σοβαρά, δεν μπορούμε να λέμε τέτοια πράγματα. Ναι, είναι κουραστικό να είσαι καθηγητής, αλλά όχι ΤΟΣΟ. Και δεν πιστεύω ούτε ως αστείο ότι υπάρχει καθηγητής που δουλεύει 3 ώρες για ΚΑΘΕ ώρα διδασκαλίας...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 11, 2017, 09:21:24 πμ από Isla »

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1411 στις: Ιανουάριος 11, 2017, 03:23:14 μμ »
Θα το αφήσω εδώ, μιας και όπως προαναφέρθηκε, επαναλαμβάνομαι. Όποιος θέλει να δει, βλέπει.

Αυτό ακριβώς!
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος pap.pous

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
  • Ακόμη κι αν κάτι είναι να μην πάει στραβά, θα πάει
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1412 στις: Ιανουάριος 11, 2017, 07:12:29 μμ »
Δεν έχω την ψευδαίσθηση ότι οι καθηγητές μου νοιάζονται για μένα. Και δεν το θέλω κιόλας. Όταν μείωσα το 1€, θα το έκανα πάση θυσία. Υπήρξαν καθηγητές που είπαν "το δέχομαι αδιαμαρτύρητα γιατί πρέπει να βοηθήσω να μείνει ανοιχτό το φροντιστήριο", ενώ εγώ αυτά τα ακούω βερεσέ. Γιατί αν χρειαστεί να κόψω ακόμη 80 λεπτά, για να πάμε στα 6,70, θα ξέρω ότι είναι θέμα επιβίωσης δικής μου. Δεν είμαστε φίλοι με τους καθηγητές, συνάδελφοι είμαστε.
Γνωρίζεις τι σημαίνει η λέξη "συνάδελφος"; Κι αν θέλεις να το ρωτήσω κι ανάποδα: με τον τρόπο που αναφέρεσαι στους καθηγητές "σου" μου δημιουργείται η απορία τι είναι για σένα "αντισυναδελφικό".
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 11, 2017, 07:41:37 μμ από pap.pous »

Αποσυνδεδεμένος sotos_mn8

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 97
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1413 στις: Ιανουάριος 11, 2017, 08:11:51 μμ »
Γνωρίζεις τι σημαίνει η λέξη "συνάδελφος"; Κι αν θέλεις να το ρωτήσω κι ανάποδα: με τον τρόπο που αναφέρεσαι στους καθηγητές "σου" μου δημιουργείται η απορία τι είναι για σένα "αντισυναδελφικό".


Από εδώ: http://www.greek-language.gr/greekLang/modern_greek/tools/lexica/triantafyllides/search.html?lq=%CF%83%CF%85%CE%BD%CE%AC%CE%B4%CE%B5%CE%BB%CF%86%CE%BF%CF%82&dq=

1.αυτός που ασκεί με κπ. άλλο το ίδιο επάγγελμα ή που κατέχει το ίδιο αξίωμα, όπως π.χ. γιατρός, δικηγόρος ή υπουργός, βουλευτής κτλ. 2. αυτός που εργάζεται με κπ. άλλο στον ίδιο τομέα ή χώρο δουλειάς: Συνεργάζομαι πολύ αρμονικά με τους συναδέλφους μου στο σχολείο / στο γραφείο / στο εργοστάσιο. || ως προσφώνηση ή ως προσωνυμία μεταξύ συμφοιτητών, μεταξύ μελών της ίδιας οργάνωσης κτλ.: Συνάδελφε! Ο ~ έχει το λόγο.

Η συναδελφικότητα δεν σημαίνει απαραίτητα απουσία ιεραρχίας. Καλώς ή κακώς, πήρα ένα ρίσκο. Πρόβλημα μου, γούστο μου, καπέλο μου. Αλλά, όπως ο κάθε λογικός άνθρωπος, δεν έδωσα έναν σκασμό λεφτά για να μην δουλεύω όπως θέλω εγώ. Αν κάποιος τα έδωσε και δουλεύει όπως θέλουν οι άλλοι, πρόβλημά του, γούστο του, καπέλο του. Εγώ προσωπικά, αν ήθελα να δουλεύω όπως θα ήθελε κάποιος άλλος, δεν θα άνοιγα φροντιστήριο. Θα καθόμουν εκεί που ήμουν.

Αν και πολύ θα ήθελα να μου κάνεις ένα ψυχογράφημα για το πως συμπεριφέρομαι στους καθηγητές του φροντιστηρίου μου.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158559
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 441
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 325
Σύνολο: 334

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.093 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.