*

Αποστολέας Θέμα: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας  (Αναγνώστηκε 437529 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος joannabear

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1442 στις: Ιανουάριος 16, 2017, 10:59:34 μμ »
Πρώτον, δεν θέλουν όλοι να πάει καλά το φροντιστήριο. Είχα καθηγητές που δεν τους ενδιέφερε αυτό, είχα και καθηγητές που τους ενδιέφερε. Όταν λοιπόν χρειάστηκε να γίνει μείωση στο ωρομίσθιο, λογικά θα ήμουν καραγκιόζης αν το έπαιζα και αλληλέγγυος από πάνω, ειδικά στους πρώτους. Εκεί κάθονται τα αντικρουόμενα συμφέροντα. Βέβαια μιλάμε πάντα για νούμερα πολύ πάνω από τα νόμιμα (που τότε ήταν 3,5€ περίπου).

Όσο για την φιλία... Αν πιστεύεις ότι μπορείς και μπορεί και ο άλλος, μπράβο. Εγώ δεν μπορώ να το κάνω αυτό, ή μπορεί και να ορίζουμε διαφορετικά την έννοια της.

Καταρχάς να σε ενημερώσω ότι για κάθε 1€ που παίρνεις, το ΙΚΑ ζητάει 0,50€, χοντρικά. Συνεπώς το κόστος είναι επί 1,5. Και αν σου φαίνεται μικρό ποσό, κάνε τον πολλαπλασιασμό με όλες τις ώρες επί όλους τους μήνες για να δεις πόσο βγαίνει τον χρόνο. Δεν είναι λοιπόν παράνομο να δώσεις παραπάνω, αλλά είναι δύσκολο έως και αδύνατο, λόγω ΙΚΑ κυρίως.

Η ΕΓΣΣΕ δεν είναι καθόλου μακαρίτισα. Ορίζει το κατώτατο ωρομίσθιο στα 3,52€.

Άλλα λόγια να αγαπιόμαστε: Απάντησα στο αν οι νόμοι είναι αδιαπραγμάτευτοι από όλους. Ξέρουμε πολύ καλά ότι δεν είναι. Και εν τέλει εκεί είναι το πρόβλημα. Γιατί το κράτος δεν μπορεί να επιβλέπει την παραμικρή οικονομική συναλλαγή, την παραμικρή υπογραφή ή ξέρω 'γω τι άλλο. Θα έπρεπε να είχαμε 5.000.000 ελεγκτές για να ελέγχουν τους υπόλοιπους. Ο καθένας από μας οφείλει να είναι τηρητής της νομιμότητας. Απλά το υποκριτικό προκύπτει όταν είμαστε μόνο τηρητές της νομιμότητας προς όφελός μας, αλλά παρανομούμε όταν μπορούμε, και μετά γκρινιάζουμε και από πάνω.

Και φυσικά ακόμη πιο υποκριτικό είναι όχι απλά ότι κανείς δεν το παραδέχεται, αλλά ότι κανένας δεν απαντάει ευθέως στις ερωτήσεις, είτε θετικά, ή αρνητικά!!!
Kαταρχάς, όταν μιλάω για νόμιμα, δεν εννοώ το ψωρομίσθιο των 3,52 (μικτά). Γιατί και μακαρίτισσα είναι η ΕΓΣΣΕ κι ούτε καν η μνήμη της δεν είναι αιωνία. Ξεχνάς το ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ωρομίσθιο, το προ της κατακρεούργησης και καταστρατήγησης του Συντάγματος.  Πόσο ήταν, αλήθεια; 8 ευρώ;

Κοίτα, αν όντως δεν αισθάνεσαι αλληλέγγυος, καλά κάνεις, μην υποκρίνεσαι, αυτό είναι χειρότερο, νομίζω. Άλλο αυτό όμως και άλλο να είσαι κυνικός και να περιφρονείς μια τέτοια προοπτική. Η φιλία έχει μία έννοια, αυτήν εννοώ. Ναι, εγώ το έχω ζήσει προσωπικά, αλλά δεν είμαι μεμονωμένη περίπτωση.

Σε ποιαν ακριβώς ερώτηση δεν απαντάμε; Τόσο μελάνι έχει χυθεί τόσες μέρες και ΕΝΑ σχόλιο άξιο λόγου επί των θεμάτων που έχουν απαντηθεί, δεν έχω δει! Αγνοούμε τα δύσκολα και άβολα και απαντάμε μόνο σε όσα θέλουμε, όπως θέλουμε, αγνοώντας και το περιεχόμενο και τον σκοπό της συζήτησης!

Όσο για τα υπόλοιπα, έχω ήδη αναφερθεί, δεν θέλω να επαναλαμβάνομαι. Το μόνο που θα πω είναι ότι για να είσαι τελικά ανοιχτός και να μπορείς να πληρώνεις αυτά που σου ζητά το κράτος, πάει να πει πως βγαίνεις. Εκτός αν φυτοζωείς κι εσύ, όπως η Isla.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 16, 2017, 11:09:36 μμ από joannabear »
Και ξαφνικά ανοίγουν τα μάτια σου. Και βλέπεις καθαρά. Και είσαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:00:01 »

Αποσυνδεδεμένος sotos_mn8

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 97
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1443 στις: Ιανουάριος 16, 2017, 11:08:58 μμ »
Αν η απάντηση που σου έδωσα δε σε ικανοποιεί ή δεν την καταλαβαίνεις μάλλον και λες ότι έχεις πτυχίο οικονομικών τότε κάτι δεν πάει καλά.
"Άλλα λόγια να αγαπιόμαστε" λοιπόν αυτά που σου απαντώ με επιχειρήματα, στα υποθετικά παραδείγματά σου που μπλέκεις το δημόσιο ενώ εδώ συζητάμε άλλα κι εσύ μου απαντάς ότι χρειάζονται 5.000.000 ελεγκτές για να ελέγξουν την παρανομία. Αυτό το επιχείρημα δε θα περίμενα να το ακούσω ούτε από μαθητή του δημοτικού, ούτε ακόμα τις εποχές που τα μέσα για τους ελέγχους ήταν υποτυπώδη!
Ξέρουμε πολύ καλά ότι υπάρχουν ποινές για φορολογικές παρανομίες που στοιχίζουν σε επαγγελματίες λιγότερο από αυτά που βγάζουν κάνοντας τις παρανομίες. Γιατί να σταματήσουν να το κάνουν; Αν θέλει το Δημόσιο μπορεί να διορθώσει τα κακώς κείμενα. Αν θέλει και αν μπορεί.
Αυτό βέβαια δεν είναι ο κανόνας αλλά γενικά όποιος νομίζει ότι μπορεί φοροδιαφεύγει, ειδικά όταν υπάρχει η πεποίθηση ότι το φορολογικό σύστημα είναι άδικο.
Αυτό όμως δε δικαιολογεί κανέναν να παρανομεί διότι υποκρισία τελικά είναι να θέλουμε να συγκρινόμαστε με το χειρότερο για να αποδεικνύουμε την υπεροχή μας ή να βρίσκουμε άλλοθι για να κάνουμε όσα κάνουμε!!! 
Ευθείες απαντήσεις, ανεξάρτητα αν δεν τις κατανοείς ή δεν τις συμμερίζεσαι.

Σεβαστή η άποψή σου.

Kαταρχάς, όταν μιλάω για νόμιμα, δεν εννοώ το ψωρομίσθιο των 3,52 (μικτά). Γιατί και μακαρίτισσα είναι η ΕΓΣΣΕ κι ούτε καν η μνήμη της δεν είναι αιωνία. Ξεχνάς το ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ωρομίσθιο, το προ της κατακρεούργησης και καταστρατήγησης του Συντάγματος.  Πόσο ήταν, αλήθεια; 8 ευρώ;

Κοίτα, αν όντως δεν αισθάνεσαι αλληλέγγυος, καλά κάνεις, μην υποκρίνεσαι, αυτό είναι χειρότερο, νομίζω. Άλλο αυτό όμως και άλλο να είσαι κυνικός και να περιφρονείς μια τέτοια προοπτική. Η φιλία έχει μία έννοια, αυτήν εννοώ. Ναι, εγώ το έχω ζήσει προσωπικά, αλλά δεν είμαι μεμονωμένη περίπτωση.

Σε ποιαν ακριβώς ερώτηση δεν απαντάμε; Τόσο μελάνι έχει χυθεί τόσες μέρες και ΕΝΑ σχόλιο άξιο λόγου επί των θεμάτων που έχουν απαντηθεί, δεν έχω δει! Αγνοούμε τα δύσκολα και άβολα και απαντάμε μόνο σε όσα θέλουμε, όπως θέλουμε, αγνοώντας και το περιεχόμενο και τον σκοπό της συζήτησης!

Όσο για τα υπόλοιπα, έχω ήδη αναφερθεί, δεν θέλω να επαναλαμβάνομαι. Το μόνο που θα πω είναι ότι για να είσαι τελικά ανοιχτός και να μπορείς να πληρώνεις αυτά που σου ζητά το κράτος, πάει να πει πως βγαίνεις. Εκτός αν φυτοζωείς κι εσύ, όπως η Isla.

Υπήρχαν και συμβάσεις που προέβλεπαν και 11€ στον κοντινό παρελθόν, με τα δεδομένα της κάθε εποχής πάνε κάποια πράγματα.

Κυνικός δεν θα το έλεγα. Μάλλον ρεαλιστής. Δεν θα μπορούσα π.χ. να κάνω μια παρατήρηση σε έναν φίλο μου. Για αυτό προτιμώ την ασφάλεια της απόστασης.

Οι ερωτήσεις που δεν απαντήθηκαν πριν ήταν υποθετικές μεν, ξεκάθαρες δε. Απαντιόντουσαν με μια κατάφαση ή μια άρνηση. Και μιας και αναφέρεσαι σε μένα, προσπαθώ να απαντήσω σε όλα, χωρίς να αγνοώ τίποτα.

Είμαι ανοιχτός γιατί ακόμη είμαι στην αρχή. Δεν έχω ούτε 5 χρόνια που δουλεύω. Όμως αυτά που βλέπω να συμβαίνουν, σε φοροτεχνικό και λογιστικό επίπεδο, ξεπερνούσαν κάθε φαντασία μου. Αυτήν την στιγμή το καθαρό μου κέρδος, στο χέρι, είναι 300€ τον μήνα. 300€ εγώ και 300€ ο συνέταιρος. Όποιος θέλει το πιστεύει. Και φυσικά, δεν το λέω για να με λυπηθεί κανείς. ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΩ.

Από εδώ και πέρα, όντως επαναλαμβανόμαστε.

« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 16, 2017, 11:15:54 μμ από sotos_mn8 »

Αποσυνδεδεμένος joannabear

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1444 στις: Ιανουάριος 16, 2017, 11:25:58 μμ »
Δεν μιλάμε για δεδομένα εποχής. Μιλάμε για μισθούς που μειώθηκαν παράνομα, αντί να αυξηθούν μάλιστα. Αλλιώς, αν μιλήσω με αυτό το σκεπτικό, με τα δεδομένα της εποχής πάει και η φορολόγηση των φροντιστηρίων, τι, το ένα είναι ανεξάρτητο του άλλου;

Πάντως, στους φίλους είναι που μπορείς να κάνεις παρατήρηση, χωρίς μάλιστα τον φόβο να παρεξηγηθείς, γιατί ακριβώς θα καταλάβουν το γιατί τους την κάνεις, πόσω μάλλον όταν τους βάζεις σε μια δική σου επιχείρηση.

Σε όλα έχω απαντήσει και μάλιστα πολύ πιο λεπτομερώς απ'ό,τι μου επιτρέπουν οι αντοχές και ο χρόνος που διαθέτω. Το μόνο που έχει να κάνει κανείς, είναι να διαβάσει τα προηγούμενα μηνύματα όσων συζητούν εδώ, όχι μόνο τα δικά μου.



Και ξαφνικά ανοίγουν τα μάτια σου. Και βλέπεις καθαρά. Και είσαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1445 στις: Ιανουάριος 17, 2017, 06:08:54 πμ »
Σεβαστή η άποψή σου.

Αυτό θεωρώ ότι πρέπει να είναι δεδομένο για όλους μας! Ανεξάρτητα αν διαφωνούμε.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:00:01 »

Αποσυνδεδεμένος markosath

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 332
  • IT"S TRUMP
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1446 στις: Ιανουάριος 17, 2017, 08:32:42 πμ »
Αυτό θεωρώ ότι πρέπει να είναι δεδομένο για όλους μας! Ανεξάρτητα αν διαφωνούμε.
επιπροσθέτως για να σταματήσει το καλαμπούρι απο κάποιους, αν μιλάμε για μία τρύπα με δέκα παιδιά, σταματάς να το παίζεις αφεντικός και κάθεσαι να δουλέψεις.
Αν θές "υπάλληλο" θα τον πληρώσεις. Τα καλαμπουράκια και τις οικονομολομπακαλιστικές μελέτες στύλ Κόλλια, τα δικά μας δικά μας και τα δικά σας δικά μας..καλά το παίξατε 6 χρόνια. Οσο αντέξανε τα κοροιδάκια αντέξανε.
Βγάζουν 600 ευρώ και θέλουν και υπαλλήλους/...
Ελεος  , αφεντικά της πείνας
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 17, 2017, 09:21:43 πμ από markosath »
https://www.donaldjtrump.com/

Trump wins presidency

Donald Trump will become the next president of the United States in a stunning victory.

Αποσυνδεδεμένος Μαρκέλλα

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
  • ΠΕ05
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1447 στις: Ιανουάριος 23, 2017, 09:23:02 μμ »
Είμαι άρρωστη και εκτός από τη σημερινή μέρα θα λείπω σίγουρα και την αυριανή από το φροντιστήριο.Έμαθα από τη γραμματέα ότι η εργοδότρια σχεδιάζει να μου βάλει τις αναπληρώσεις Σάββατα,ενώ γνωρίζει ότι αυτή τη μέρα είμαι φουλ με ιδιαίτερα.Γενικά έχουν ένα σύστημα όπου οι διδακτικές ώρες μετριούνται και είναι ας πούμε για την Senior A 90 στο σύνολο.Δεν χάνονται.Μπορεί δηλαδή η χρονιά να επιμηκυνθει για μια-δυο βδομάδες.Σας φαίνεται λογικό,λόγω ασθενείας,να σου βάζουν αναπλήρωση άλλη εργάσιμη μέρα;Δηλαδή ούτε να αρρωστήσουμε δεν μπορούμε πια;Τι να της πω;Φοβάμαι ότι θα εξωθηθώ στα άκρα.

Αποσυνδεδεμένος lillie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 864
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1448 στις: Ιανουάριος 23, 2017, 09:30:57 μμ »
Νομίζω όλα τα φροντιστήρια αναπληρώνουν τις ώρες. Μήπως θα μπορούσες εσύ να βάλεις τα ιδιαίτερά σου Κυριακή ας πούμε και έτσι να βολευτείτε όλοι?

Αποσυνδεδεμένος sotos_mn8

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 97
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1449 στις: Ιανουάριος 24, 2017, 09:50:58 πμ »
Είμαι άρρωστη και εκτός από τη σημερινή μέρα θα λείπω σίγουρα και την αυριανή από το φροντιστήριο.Έμαθα από τη γραμματέα ότι η εργοδότρια σχεδιάζει να μου βάλει τις αναπληρώσεις Σάββατα,ενώ γνωρίζει ότι αυτή τη μέρα είμαι φουλ με ιδιαίτερα.Γενικά έχουν ένα σύστημα όπου οι διδακτικές ώρες μετριούνται και είναι ας πούμε για την Senior A 90 στο σύνολο.Δεν χάνονται.Μπορεί δηλαδή η χρονιά να επιμηκυνθει για μια-δυο βδομάδες.Σας φαίνεται λογικό,λόγω ασθενείας,να σου βάζουν αναπλήρωση άλλη εργάσιμη μέρα;Δηλαδή ούτε να αρρωστήσουμε δεν μπορούμε πια;Τι να της πω;Φοβάμαι ότι θα εξωθηθώ στα άκρα.

Αν η ιδιοκτήτρια έχει υποσχεθεί στους γονείς ότι οι ώρες που χάνονται με υπαιτιότητα του φροντιστηρίου ή των καθηγητών, οι ώρες αναπληρώνονται στο έπακρο, τότε έτσι πρέπει να γίνει. Σου λέει ο γονιός, εγώ πλήρωσα για φουλ μήνα, δεν μπορείς να μου παράσχεις λιγότερη υπηρεσία. Θα έπρεπε όμως, να ενημερώσει και εσάς τους καθηγητές στην αρχή της χρονιάς ότι θα γίνει αυτό και ότι οι αναπληρώσεις θα γίνονται Σάββατα.

Αποσυνδεδεμένος stroumfita

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 543
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1450 στις: Ιανουάριος 28, 2017, 06:22:09 μμ »
Καλησπέρα, είμαι φιλόλογος και με απέλασαν μόλις από φροντιστήριο απροειδοποίητα επειδή δε βγαίνανε... Θα βγάλω άκρη αν πάω σε επιθεώρηση εργασίας, ΙΚΑ κλπ ή μόνο η ταλαιπωρία θα μου μείνει; Αξίζει τον κόπο; Θα κερδίσω τίποτα;

Αποσυνδεδεμένος constans

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 674
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 04 01
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1451 στις: Ιανουάριος 28, 2017, 06:42:59 μμ »
Είμαι άρρωστη και εκτός από τη σημερινή μέρα θα λείπω σίγουρα και την αυριανή από το φροντιστήριο.Έμαθα από τη γραμματέα ότι η εργοδότρια σχεδιάζει να μου βάλει τις αναπληρώσεις Σάββατα,ενώ γνωρίζει ότι αυτή τη μέρα είμαι φουλ με ιδιαίτερα.Γενικά έχουν ένα σύστημα όπου οι διδακτικές ώρες μετριούνται και είναι ας πούμε για την Senior A 90 στο σύνολο.Δεν χάνονται.Μπορεί δηλαδή η χρονιά να επιμηκυνθει για μια-δυο βδομάδες.Σας φαίνεται λογικό,λόγω ασθενείας,να σου βάζουν αναπλήρωση άλλη εργάσιμη μέρα;Δηλαδή ούτε να αρρωστήσουμε δεν μπορούμε πια;Τι να της πω;Φοβάμαι ότι θα εξωθηθώ στα άκρα.
Πάντα στα φροντιστήρια αναπλήρωνα τις ώρες που χάνονταν από δική μου υπαιτιότητα...όχι μόνο εγώ φυσικά αλλά όλοι...

Αποσυνδεδεμένος calmen

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 195
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1452 στις: Ιανουάριος 28, 2017, 07:40:52 μμ »
Καλησπέρα, είμαι φιλόλογος και με απέλασαν μόλις από φροντιστήριο απροειδοποίητα επειδή δε βγαίνανε... Θα βγάλω άκρη αν πάω σε επιθεώρηση εργασίας, ΙΚΑ κλπ ή μόνο η ταλαιπωρία θα μου μείνει; Αξίζει τον κόπο; Θα κερδίσω τίποτα;
δεν μπορω να καταλαβω τι θες να κερδισεις?
εισαι ιδ.υπ ανα πασα στιγμη ο αλλος μπορει να σε διωξει..για αρκετους λογους...εστι ειναι ο κλαδος.
καλη τυχη με τα βιογραφικα..πρεπει να στειλεις αρκετα πλεον για να βρεις δουλεια

Αποσυνδεδεμένος stroumfita

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 543
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1453 στις: Ιανουάριος 28, 2017, 07:48:32 μμ »
δεν μπορω να καταλαβω τι θες να κερδισεις?
εισαι ιδ.υπ ανα πασα στιγμη ο αλλος μπορει να σε διωξει..για αρκετους λογους...εστι ειναι ο κλαδος.
καλη τυχη με τα βιογραφικα..πρεπει να στειλεις αρκετα πλεον για να βρεις δουλεια

Αναφέρω την περίπτωσή μου για να πάρω απάντηση από  που ίσως γνωρίζει. Η θέση ότι εισαι ιδιωτικός υπάλληλος και ο άλλος κανει ό,τι θέλει δυστυχώς δε με καλύπτει ούτε με εκφράζει. Επίσης δε ζήτησα ευχές ούτε για καλή τύχη

Αποσυνδεδεμένος calmen

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 195
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1454 στις: Ιανουάριος 28, 2017, 07:57:12 μμ »
ερωτηση εκανα??
τι περιμενεις να κερδισεις απο ικα ,επι κλπ?
οσο για τις ευχες..τις παιρνω πισω..

Αποσυνδεδεμένος stroumfita

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 543
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1455 στις: Ιανουάριος 28, 2017, 08:08:44 μμ »
Δηλαδή πρέπει να επιτρέπουμε στον καθένα να κάνει ότι θέλει χωρις συνέπειες; Δεν σε καταλαβαινω

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159599
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 386
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 22
Επισκέπτες: 330
Σύνολο: 352

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.09 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.