*

Αποστολέας Θέμα: Βρεφονηπιοκόμοι από ΙΕΚ  (Αναγνώστηκε 3093 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος conpan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 145
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Βρεφονηπιοκόμοι από ΙΕΚ
« στις: Νοέμβριος 20, 2012, 08:52:17 πμ »
Αφορμή για να ξεκινήσω ήταν το θέμα που διάβασα για τους παιδικούς σταθμούς του ΠΑΣΙΠΣ όπου όσοι νηπιαγωγοί,πιθανόν και άλλες ειδικότητες,  έγραφαν αναφέρονταν στις βρεφονηπιοκόμους από ιεκ πολύ περιφρονητικά και πολλές μαμάδες φοβόντουσαν μήπως το παιδί τούς έχει στην τάξη του τέτοια βρεφονηπιοκόμο.

Διαφωνώ πολύ έντονα με αυτή την άποψη και ως μαμά και ως εκπαιδευτικός αλλά και ως σπουδαστρια σε ιεκ προσχολικλης αγωγής.
Νομίζω πως είναι πολύ σημαντικό  κάποιος που κάνει αυτή τη δουλειά να αγαπάει πάρα πολύ τα παιδιά ,να έχει υπομονή και προσωπική κατάρτιση αλλά και παιδεία στο τι χρειάζεται το παιδί τα πρώτα χρόνια της ζωής του για να γίνει ολοκληρωμένος,χαρούμενος και υπεύθυνος άνθρωπος.
Ποιός μου εγγυάται εμένα ,ως μητέρα ότι αν το παιδί μου έχει νηπιαγώγο θα λάβει καλύτερη παιδεία αποτι αν έχει μία κοπέλα από ιεκ,το πτυχίο της νηπιαγωγού δεν εξασφαλίζει όλα τα παραπάνω .......
Στον παιδικό σταθμό του γιού μου έχει δύο δασκάλες από ιεκ οι οποίες είναι εξαιρετικές και μία νηπιαγωγό η οποία είναι καλή αλλά δεν έχει το ταλέντο των άλλων δύο και έχω εντοπίσει λανθασμένες,κατ'εμένα,συμπεριφορές απέναντι στα παιδιά.
Τελικά το ΑΕΙ δε μπορεί να είναι η εγγύηση για έναν καλό παιδαγωγό,ούτε και το ιεκ για έναν κακό παιδαγωγό.
Σε καμμία περίπτωση δεν αναιρώ το ΤΕΑΠΗ και τους αποφοίτους του αλλά δε μπορούμε να απαξιώνουμε και τους απόφοιτους ιεκ. 
 
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 20, 2012, 09:43:41 πμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βρεφονηπιοκόμοι από ΙΕΚ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:07:43 »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Βρεφονηπιοκόμοι από ΙΕΚ
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 20, 2012, 10:24:51 πμ »
conpan, αυτοί δεν απαξιωνουν τους αποφοιτους των ΙΕΚ μόνο, αλλα και τον ιδιο τους τον εαυτό.
Συμφωνώ μαζι σου 100%

Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος maria PELE

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βρεφονηπιοκόμοι από ΙΕΚ
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 20, 2012, 11:43:08 μμ »
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ (ΑΝ Κ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΑΣΧΕΤΗ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΣΑΣ) ΜΕ ΑΦΟΡΜΗ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΕΙΣΤΕ ΒΡΕΦΟΝΗΠΙΟΚΟΜΟΙ Κ ΟΙ ΗΛΙΚΕΣ ΠΑΝΩ ΣΤΙΣ ΟΠΟΙΟΕΣ ΕΧΕΤΕ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΕΙ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΕΣ. ΕΙΜΑΙ ΝΗΠΙΑΓΩΓΟΣ Κ ΘΑ ΚΑΝΩ ΔΟΚΙΜΑΣΤΙΚΟ ΣΕ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙΚΟ ΣΤΑΘΜΟ ΑΛΛΑ ΣΕ ΜΙΚΡΕΣ ΗΛΙΚΕΣ 2 Μ3 3 ΧΡΟΝΩΝ. ΟΠΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΑ ΝΕΡΑ ΜΟΥ Κ ΣΑΦΩΣ Ο ΤΡΟΠΟΣ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗΣ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΣ. ΟΠΟΤΕ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΚΑΠΟΙΟΕΣ ΙΔΕΕΣ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗΣ Κ ΓΝΩΡΙΜΙΑΣ ΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ Κ ΚΑΠΟΙΕΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΛΛΗΛΕΣ ΓΙΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ Κ ΘΑ ΚΕΝΤΡΙΣΟΥΝ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΤΟΥΣ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ... ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ ΘΑ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΧΡΗΣΙΜΗ.

Αποσυνδεδεμένος conpan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 145
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βρεφονηπιοκόμοι από ΙΕΚ
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 21, 2012, 10:48:47 πμ »
Ευχαριστώ πόλυ Μάρκο!

Μαρία,ένα ωραίο παιχνίδι γνωριμίας είναι να κάνετε έναν κύκλο και να κρατάς ένα μπαλάκι και θα πεις "με λένε .....και μου αρέσουν τα μακαρόνια" και μετά πετάς σε κάποιον το μπαλάκι.
Έτσι όλοι μαθαίνουν τα ονόματα και βάζεις για δεύτερο,είτε το αγαπημένο τους φαγητό είτε αγαπημένη δραστηριότητα ή οτιδήποτε άλλο (για τα μικρά καλό είναι να είναι κατι απλό,πχ.φαγητό ,το όνομα του μπαμπά κ.α) Αυτό το παιχνίδι μπορεί να γίνεται κάθε ημέρα την πρώτη εβδομάδα,με διαφορετικό το δεύτερο σκέλος ώστε να γνωριστείτε μεταξύ σας και να μάθετε πολλές πληροφορίες ο ένας για τον άλλο.

Επίσης μπορουν να φτιάξουν τα παιδία,με τη βοήθεια της παιδαγωγού,δαχτυλόκουκλες και να παίξουν τα ίδια κουκλοθέατρο,έτσι μέσα από τη φιγούρα της κούκλας θα γνωριστούν ο ένας με τον άλλο...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
ΕΙΔΙΚΗ ΑΓΩΓΗ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:07:43 »

Αποσυνδεδεμένος thomi89

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
ΕΙΔΙΚΗ ΑΓΩΓΗ
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 20, 2018, 01:12:14 μμ »
Ξέρει κάποιος αν με τον νέο κανονισμο στους παιδικους σταθμούς θα είναι υποχρεωτικό να υπάρχει ειδική παιδαγωγός αν υπάρχει κάποιο παιδί με αναπηρία; Ο νέος κανονισμός λέει ότι οι παιδικοί θα δέχονται και τέτοια παιδιά

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158556
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 355
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 328
Σύνολο: 347

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.104 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.