*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη από κλάδο σε κλάδο (Δευτεροβάθμιας)  (Αναγνώστηκε 138713 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3421
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη από κλάδο σε κλάδο (Δευτεροβάθμιας)
« Απάντηση #448 στις: Αύγουστος 14, 2023, 06:30:15 μμ »
Καλησπερα και χρονια πολλα..θελω να ρωτησω για τις μεταταξεις, μια μικρη διευκρινηση γιατι δεν εχω καταλαβει κατι.. διοριστικα μονιμος-δοκιμος πριν 1 μηνα στον κλαδο πε84.. αλλα θελω να κανω μεταταξη στον κλαδο των φυσικων… ξερω ότι πρεπει να εχεις συνολικη προυπηρεσια 5 ετη, και 2 από τον διορισμό…στον χωρο της εκπαιδευσης εχω δουλεψει ως αναπληρωτης πε84 τα τελευταια τρια χρονια (παντα από την πρωτη φαση).
(α) αυτά τα τρια χρονια λαμβανονται ως τα τρια χρονια (απο τα 5) για μεταταξη?? Η πρεπει να χω δουλεψει 36 μηνες (αρα μου λειπουν 6 μηνες)
(β) επισης ως νεοδιοριστος από την νεα χρονια που θα ειμαι..θελω 2 χρονια ακομα? Η 24 μηνες αρα 2 χρονια + 4 μηνες επιπλεον  (αρα συνολικα θελω αλλον ένα χρονο ακομα)
Αυτό δεν εχω καταλαβει ειναι αν για αυτά τα 5 χρονια εννοούν σχολικα ετη (από αρχες σεπτεβριου μεχρι 30 ιουνιου) η εννοουν 60 μηνες συνολικη προυπηρεσια (αρα παμε για 6 χρονια για να χω δικαιωμα αιτησης για μεταταξη)

Ευχαριστω πολύ

Παντα 12μηνα. Πληρη 5ετια. 60 μηνες.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη από κλάδο σε κλάδο (Δευτεροβάθμιας)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:29:52 »

Αποσυνδεδεμένος Panosn

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη από κλάδο σε κλάδο (Δευτεροβάθμιας)
« Απάντηση #449 στις: Αύγουστος 14, 2023, 06:41:41 μμ »
οκ σε ευχαριστω πολυ

Αποσυνδεδεμένος e-Maths

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 59
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη από κλάδο σε κλάδο (Δευτεροβάθμιας)
« Απάντηση #450 στις: Αύγουστος 15, 2023, 05:36:02 μμ »
Εκτός από μετάταξη, απόσπαση σε άλλο κλάδο της Βθμιας προβλέπεται;

Αποσυνδεδεμένος elfan

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη από κλάδο σε κλάδο (Δευτεροβάθμιας)
« Απάντηση #451 στις: Αύγουστος 16, 2023, 12:28:46 πμ »
Να κάνω κι εγώ μια σχετική ερώτηση; Ειμαι νεοδιόριστος κλάδου ΠΕ02, αλλά επιθυμώ να κάνω μετάταξη στον κλάδο ΠΕ06 και να εργαστώ στην πρωτοβάθμια. Έχω κοντά 8 χρόνια προϋπηρεσία, οπότε καλύπτεται η παράμετρος της πενταετίας. όσον αφορά τη διετία, αυτή υπολογίζεται από την ημέρα έκδοσης του ΦΕΚ; Άρα για να κάνω αίτηση θα πρέπει να διανύω (ή ολοκληρώνω) την τρίτη μου χρονιά ως μόνιμος ή τη δεύτερη; Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον/α μπει στον κόπο να απαντήσει.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη από κλάδο σε κλάδο (Δευτεροβάθμιας)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:29:52 »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη από κλάδο σε κλάδο (Δευτεροβάθμιας)
« Απάντηση #452 στις: Αύγουστος 16, 2023, 12:39:35 πμ »
elfan θεωρώ ότι μπορείς να κάνεις αίτηση όταν θα διανύεις τη δεύτερη χρονιά σου ως μόνιμος. Η προκήρυξη που βγαίνει τον Απρίλιο, δίνει αποτελέσματα για μετάταξη για την επόμενη σχολική χρονιά (από 1/9). Εσύ μέσα στον Αύγουστο θα έχεις κλείσει τη διετία σου ως μόνιμος. Εξάλλου το ίδιο συμβαίνει και με τις αιτήσεις για μετάθεση, που γίνονται πριν ολοκληρωθεί η διετία, αλλά ισχύουν εφόσον υπηρετηθεί η δεύτερη σχολική χρονιά.

Αποσυνδεδεμένος asta napane

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 953
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη από κλάδο σε κλάδο (Δευτεροβάθμιας)
« Απάντηση #453 στις: Αύγουστος 16, 2023, 10:39:49 πμ »
elfan θεωρώ ότι μπορείς να κάνεις αίτηση όταν θα διανύεις τη δεύτερη χρονιά σου ως μόνιμος. Η προκήρυξη που βγαίνει τον Απρίλιο, δίνει αποτελέσματα για μετάταξη για την επόμενη σχολική χρονιά (από 1/9). Εσύ μέσα στον Αύγουστο θα έχεις κλείσει τη διετία σου ως μόνιμος. Εξάλλου το ίδιο συμβαίνει και με τις αιτήσεις για μετάθεση, που γίνονται πριν ολοκληρωθεί η διετία, αλλά ισχύουν εφόσον υπηρετηθεί η δεύτερη σχολική χρονιά.

βρίσκω πολύ σωστό (και λογικό υπηρεσιακά ) το point σου , ωστόσο η ειδική πρόσκληση τονίζει στις ενέργειες των υπηρεσιών ότι το ΠΥΜ θα αναφέρει εκπαιδευτική υπηρεσία μέχρι την καταληκτική ημερομηνία της αίτησης , δεν αναφέρει ευθέως να είναι όλες οι προϋποθέσεις καλυμμένες μέχρι τότε , αλλά συνάγεται (εν προκειμένω δεν θα λεει ότι εκκρεμεί η διετία και δεν υπάρχει απόφαση μονιμοποίησης που ζητείται σαφώς; Έστω κι αν λογικά επί τη αναλήψει  πιθανά θα είναι οκ) , άρα δεν θα ήμουν σίγουρος ότι δεν θα κόψουν την αίτηση -παρόμοια στις μοριοδοτήσεις κάνει η απίθανη ΓΓ διά βίου σε προσκλήσεις εντελώς παρανοϊκά (ατράνταχτο επιχείρημα η διαδικασία των μεταθέσεων, συμφωνώ) .
Σε κάθε περίπτωση όπως έχει το αλλοπρόσαλλο υπαιθ-α (και αφού δεν υπάρχει κάποια ρήτρα/ποινή) κι εγώ θα έκανα αιτήσεις και εκ του περισσού και ό,τι κάτσει, και όπως λέει ο Lasid , έχοντας μια επιφύλαξη για το αποτέλεσμα.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 16, 2023, 10:49:00 πμ από asta napane »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη από κλάδο σε κλάδο (Δευτεροβάθμιας)
« Απάντηση #454 στις: Αύγουστος 16, 2023, 10:51:23 πμ »
βρίσκω πολύ σωστό (και λογικό υπηρεσιακά ) το point σου , ωστόσο η ειδική πρόσκληση τονίζει στις ενέργειες των υπηρεσιών ότι το ΠΥΜ θα αναφέρει εκπαιδευτική υπηρεσία μέχρι την καταληκτική ημερομηνία της αίτησης , δεν αναφέρει ευθέως να είναι όλες οι προϋποθέσεις καλυμμένες μέχρι τότε , αλλά συνάγεται (εν προκειμένω δεν θα λεει ότι εκκρεμεί η διετία; Έστω κι αν λογικά επί τη αναλήψει  πιθανά θα είναι οκ) , άρα δεν θα ήμουν σίγουρος ότι δεν θα κόψουν την αίτηση -παρόμοια στις μοριοδοτήσεις κάνει η απίθανη ΓΓ διά βίου σε προσκλήσεις εντελώς παρανοϊκά (ατράνταχτο επιχείρημα η διαδικασία των μεταθέσεων, συμφωνώ) .
Σε κάθε περίπτωση όπως έχει το αλλοπρόσαλλο υπαιθ-α (και αφού δεν υπάρχει κάποια ρήτρα/ποινή) κι εγώ θα έκανα αιτήσεις και εκ του περισσού και ό,τι κάτσει, και όπως λέει ο Lasid , έχοντας μια επιφύλαξη για το αποτέλεσμα.
asta napane, δεν ήξερα αυτό που γράφεις για το ΠΥΜ ότι ζητάνε να αναφέρει εκπαιδευτική προϋπηρεσία μέχρι την καταληκτική ημερομηνία της αίτησης. Αλλά, όπως λες κι εσύ, δεν χάνει τίποτα να κάνει την αίτηση από την δεύτερη χρονιά και να ελπίζει ότι όλα θα πάνε καλά.

Φυσικά, αν κάποιο μέλος έκανε αίτηση για μετάταξη τη δεύτερη χρονιά του διορισμού του, θα μας βοηθούσε να καταγράψει την εμπειρία του.

Αποσυνδεδεμένος asta napane

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 953
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη από κλάδο σε κλάδο (Δευτεροβάθμιας)
« Απάντηση #455 στις: Αύγουστος 16, 2023, 10:57:49 πμ »
το αναφέρει η (φετινή πιο κάτω) πρόσκληση , σ. 7

https://www.minedu.gov.gr/publications/docs2020/%CE%9A%CE%95%CE%94%CE%91%CE%A3%CE%A5_629%CE%A646%CE%9C%CE%A4%CE%9B%CE%97-%CE%94%CE%A3%CE%96_%CE%95%CE%93%CE%9A%CE%A5%CE%9A%CE%9B%CE%99%CE%9F%CE%A3_%CE%9C%CE%95%CE%A4%CE%91%CE%A4%CE%91%CE%9E%CE%95%CE%A9%CE%9D_2023_2024.pdf

(αυτό με τις προϋποθέσεις την ημέρα της ανάληψης ας λυθεί, μπλοκάρει πολλά με αιτήσεις, τελοσπάντων)

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2832
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη από κλάδο σε κλάδο (Δευτεροβάθμιας)
« Απάντηση #456 στις: Μάρτιος 28, 2024, 07:29:29 μμ »
Συνάδελφοι καλησπέρα. Για να κάνει κάποιος μετάταξη από κλάδο σε κλάδο χρειάζεται να υπάρχει απόφαση μονιμοποίησης άρα να έχει ολοκληρωθεί η αξιολόγηση?
Η περσινή εγκύκλιος ανέφερε ως προϋπόθεση την παρέλευση διετίας από τον διορισμό αλλά δεν ανέφερε κάτι για μονιμοποίηση. Εννοείται μήπως ?
Ευχαριστώ πολύ

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2832
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη από κλάδο σε κλάδο (Δευτεροβάθμιας)
« Απάντηση #457 στις: Μάρτιος 28, 2024, 07:33:52 μμ »
Τη βρήκα μόνη μου την απάντηση. Απαιτείται ΠΥΜ όπου ζητάει την απόφαση μονιμοποίησης.

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2214
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη από κλάδο σε κλάδο (Δευτεροβάθμιας)
« Απάντηση #458 στις: Μάρτιος 28, 2024, 07:36:33 μμ »
Τη βρήκα μόνη μου την απάντηση. Απαιτείται ΠΥΜ όπου ζητάει την απόφαση μονιμοποίησης.

Αυτό θα σου έγραφα. Χρειάζεται η διαπιστωτικη πράξη. Άρα οι δόκιμοι δεν μπορούν να κάνουν μετάταξη. Περισυ τουλάχιστον. Αν φέτος θα ισχύσει το ίδιο η όχι θα πρέπει να δούμε τη φετινή εγκύκλιο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158562
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 567
Σύνολο: 584

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.109 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.