*

Αποστολέας Θέμα: Πιστοποιητικό Εντοπιότητας  (Αναγνώστηκε 75735 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Emmortal

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: εντοπιότητα
« Απάντηση #14 στις: Αύγουστος 25, 2007, 07:04:13 μμ »
Ναι τα 2 μορια της εντοπιοτητας μετρανε για τον τοπο που εχεις την εντοπιοτητα. Μορια συνηπηρετησης ειναι και αυτα που μπορει να σου δωσει ο/η συζυγος σε οποιο και αν δουλευει. Αν ειναι σε ιδιωτικη μπορει με εγγραφο απο το ΙΚΑ να αποδειξει οτι δουλευει στην περιοχη αυτη, ή αν ειναι απο ΤΕΒΕ με εγγραφο απο την υπηρεσια. Παίρνεις αλλα 2 μόρια για την πρωρτη σου επιλογη αφου παρεις την μεταθεση ομως. Φυσικα αυτα που γραφω δεν ειναι για νεοδιοριστους αλλα για αυτους που εχουν διοριστει και έχουν καταθεσει αιτηση μεταθεσης. Για τους νεοδιοριστους δεν ισχυει τιποτα απο τα παραπανω.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: εντοπιότητα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:06:58 »

Αποσυνδεδεμένος marillu

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: εντοπιότητα
« Απάντηση #15 στις: Αύγουστος 26, 2007, 03:29:44 μμ »
Το σίγουρο είναι πως θα πρέπει να είσαι δημότης τουλάχιστον για τα δυο τελευταία χρόνια! Δεν ξέρω αν μπορείς να "πηγαινω-έρχεσαι"! Για να μην έχεις αμφιβολία κάνε ένα τηλέφωνο στη γραμματεία του δήμου Χαλανδρίου και θα σου πουν!
ΠΕ70

Αποσυνδεδεμένος vou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ0405
    • Προφίλ
Απ: εντοπιότητα
« Απάντηση #16 στις: Αύγουστος 27, 2007, 07:59:38 μμ »
ευχαριστω παιδια να στε καλα γιατι τα χω παιξει με όλες αυτες τις γραφειοκρατικες.....μπουρδες


Αποσυνδεδεμένος lasard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: εντοπιότητα
« Απάντηση #17 στις: Ιούνιος 11, 2009, 11:00:01 πμ »
ΚΑΛΗΜΕΡΑ.ΚΑΛΗ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΝ ΤΗΝ ΕΝΤΟΠΙΟΤΗΤΑ ΤΗΝ ΠΑΙΡΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΙΑ ΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΟΛΗΣ ΤΗΣ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΣ ΤΗΣ ΟΡΓΑΝΙΚΗΣ ΤΟΥ.ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΔΗΜΟΤΗΣ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ.ΠΑΙΡΝΩ ΤΑ 2 ΜΟΡΙΑ ΤΗΣ ΕΝΤΟΠΙΟΤΗΤΑΣ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΤΗΣ Α ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ (ΚΕΝΤΡΟ,ΠΥΛΑΙΑ ΚΑΙ ΤΡΙΑΝΔΡΙΑ) ΄Η ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΤΗΣ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ;ΑΝ ΤΑ ΠΑΙΡΝΩ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ ΤΟΤΕ ΑΝ ΙΣΟΒΑΘΜΩ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΛΛΟΝ ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΟΡΓΑΝΙΚΗ ΚΕΝΗ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΣΧΟΛΕΙΟ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΤΟΤΕ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: εντοπιότητα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:06:58 »

Αποσυνδεδεμένος selas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 594
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: εντοπιότητα
« Απάντηση #18 στις: Ιούνιος 11, 2009, 11:12:22 πμ »
ΚΑΛΗΜΕΡΑ.ΚΑΛΗ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΝ ΤΗΝ ΕΝΤΟΠΙΟΤΗΤΑ ΤΗΝ ΠΑΙΡΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΙΑ ΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΟΛΗΣ ΤΗΣ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΣ ΤΗΣ ΟΡΓΑΝΙΚΗΣ ΤΟΥ.ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΔΗΜΟΤΗΣ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ.ΠΑΙΡΝΩ ΤΑ 2 ΜΟΡΙΑ ΤΗΣ ΕΝΤΟΠΙΟΤΗΤΑΣ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΤΗΣ Α ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ (ΚΕΝΤΡΟ,ΠΥΛΑΙΑ ΚΑΙ ΤΡΙΑΝΔΡΙΑ) ΄Η ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΤΗΣ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ;

Τα μόρια εντοπιότητας για την τοποθέτηση ισχύουν μόνο για το δήμο που έχεις εντοπιότητα.

Ό,τι και να γίνει, χαμογέλα...:)

Αποσυνδεδεμένος lasard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: εντοπιότητα
« Απάντηση #19 στις: Ιούνιος 12, 2009, 10:57:20 πμ »
Ναι αλλά αν ο δήμος στον οποίο ανήκει κάποιος (π.χ.εγώ ανήκω στο δήμο Καλαμαριάς και τα σχολεία της Καλαμαριάς ανήκουν στην Α' περιφέρεια θεσσαλονίκης ) αναφέρεται στους δήμους της Α' περιφερειας; Τα +2 μόρια τα παίρνω μόνο για σχολεία της Καλαμαριάς; Τα χάνω (τα 2 μόρια της εντοπιότητας) αν ανοίξει θέση στο δήμο Θεσσαλονίκης; Υποψην υπηρετώ σε σχολείο της δευτεροβαθμιας. Μήπως μπορεί καποιος να μου υποδείξει σε ποια ιστοσελίδα να ανατρέξω ώστε όταν με το καλό χρειαστεί να την έχω εκτυπωμένη τη νομοθεσία που ισχύει για την εντοπιότητα για να την έχω μαζί μου στο γραφείο της Δευτεροβάθμιας σε περίπτωση που δε γνωρίζουν τους ισχύοντες και σχετικούς με την εντοπιότητα νόμους;

Αποσυνδεδεμένος ZMOL

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: εντοπιότητα
« Απάντηση #20 στις: Ιούνιος 12, 2009, 11:33:19 πμ »
 Η εντοπιότητα ισχύει μόνο για τα σχολεία του Δήμου όπου ανήκεις, πχ αν πάρεις μετάθεση στη Διευθυνση Δευτεροβάθμιας Ανατολικής Θεσ/κης μόνο στα σχολεία του Δήμου Καλαμαριάς θα έχεις εντοποιότητα, , το ίδιο ισχύει και με τη συνυπηρέτηση. Ακόμη και στο ίδιο γραφείο της διευθυνσης να ανήκεις, το οποίο μπορεί να έχει στην αρμοδιότητα του δυο Δήμους, η εντοποιότητα ισχύει μόνο για το δήμο που είσαι γραμμένος. Το ίδιο ισχύει και για την συνυπηρέτηση, ο συζυγός μου δουλευει στα όρια του Δήμου Θεσσαλονίκης, τα μόρια της συνυπηρέτησης δεν τα παινω αν πχ εαν δουλευω στη Περιοχή της Τριανδριας, ενω στην αίτηση της μετάθεσης για την Α Θεσσαλονικης πήρα τα μορια για όλη την περιοχή. Μη μπερδευεσαι με τις μεταθέσεις όπου η εντοπιότητα ισχύει για Περιοχή προτίμησης.

Δες το παρακάτω:http://www.esos.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=199&Itemid=79

9) Μονάδες μετάθεσης για εντοπιότητα λαμβάνουν οι εκπ/κοί της Α/θμιας και Β/θμιας εκπ/σης όταν ζητούν μετάθεση από μια περιοχή σε άλλη περιοχή εφόσον είναι δημότες Δήμου ή Κοινότητας της περιοχής αυτής από διετίας τουλάχιστον μέχρι την ημερομηνία υποβολής της αίτησης μετάθεσης. Οι μονάδες μετάθεσης για εντοπιότητα υπολογίζονται και όταν οι εκπ/κοί ζητούν μετάθεση ή τοποθέτηση μέσα στην ίδια περιοχή, εφόσον είναι δημότες του Δήμου ή της Κοινότητας όπου λειτουργούν τα σχολεία, στα οποία επιθυμούν να μετατεθούν ή τοποθετηθούν.

Αποσυνδεδεμένος lasard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: εντοπιότητα
« Απάντηση #21 στις: Ιούνιος 13, 2009, 10:58:02 πμ »
ZMOL σ'ευχαριστώ για την απάντηση!

Αποσυνδεδεμένος lasard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: εντοπιότητα
« Απάντηση #22 στις: Ιούνιος 13, 2009, 11:40:59 πμ »
Καλημέρα. Θέλω να ρωτήσω κάτι και να απαντήσει όποιος σας παρακαλώ είναι σίγουρος. Μετά τις τοποθετήσεις που μόλις έγιναν έμεινα στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ. Είμαι φιλόλογος και εχω τα λιγότερα μόρια από όσους έμειναν στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ. Έμειναν όμως 2 οργανικές που δεν καλύφτηκαν
(γιατί προφανώς σε 1 φάση δεν τις δήλωσε κανείς). Αυτές αφορούν ένα εσπερινό ΕΠΑΛ!Στη διεύθυνση δευτεροβάθμιας που ρώτησα μου είπαν ότι αν δε δηλωθούν αυτές οι θέσεις από τους πιο πάνω από μένα τότε αυτές τις θέσεις τις παίρνουν αυτοί που συγκεντρώνουν τα λιγότερα μόρια! Εγώ έχω τα λιγότερα μόρια από όλους τους φιλόλογους που έμειναν στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ! Μπορώ να αρνηθώ οργανική αν τελικά την φορτώσουν σε μένα; Γνωρίζετε αν ισχύει άλλο καθεστώς για την κατάληψη οργανικής θέσης στα ΕΠΑΛ; Προσοχή, δεν είναι ημερήσιο αλλά εσπερινό ΕΠΑΛ! Πέρσι που διορίστηκα, στην ιστοσελίδα τησ διευθυνσης Πέλλας δεν αναφερόταν εσπερινό ΕΠΑΛ στα Γιαννιτσά! Αλλά ακόμη και σήμερα αν ανοίξει κάποιος στη σελίδα dide.pel.sch.gr. θα δει πως στα σχολεία της Γ περιφέρειας Πέλλας δεν αναφέρεται η ύπαρξη τέτοιου σχολείου! Αν γνώριζα ότι λειτουργεί τέτοιο σχολείο στην περιοχή δε θα την προτιμούσα για διορισμό όταν κάλλιστα έπιανα όλες τις θέσεις (με τα μόρια μου) για νομούς της Μακεδονίας!

Αποσυνδεδεμένος Tarzan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 184
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Πιστοποιητικό Εντοπιότητας
« Απάντηση #23 στις: Ιούλιος 27, 2009, 11:36:17 πμ »
Θα θελα να ρωτησω αλλο ενα τραγικο της γραφειοκρατιας που προσπαθω να διαλευκανω τελευταια:

Σε κάποιες διευθυνσεις οταν λενε πιστοποιητικο εντοποιοτητας εννοουν κατι που να αποδεικνυει την διαμονη στον δημο για 2 τουλαχιστον χρονια

Σε καποιες αλλες θελουν την κατοικια στον δημο αλλα και την εγγραφη στο δημοτολογιο του δημου για τουλαχιστον 2 χρονια + οτι στο πιστοποιιητικο πρεπει να φαινεται η ημερομηνια εγγραφης στο δημοτολογιο. 

αναρωτιεμαι λοιπον..
1) αναφερεται στην εγκυκλιο τι ακριβως χρειαζεται; (.. νομιζω πως οχι)

2) εγω ας πουμε ειμαι κατοικος στην περιοχη Α απο τοτε που γεννηθηκα αλλα δημοτης στον δημο Β (οπως η μιση Ελλαδα). Τι γινεται σ αυτην της περιπτωση; Δεν παιρνω πιστοποιητικο;

Ας απαντησει παρακαλω καποιος που να ξερει η να του ετυχε αυτο...

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό Εντοπιότητας
« Απάντηση #24 στις: Ιούλιος 27, 2009, 12:00:25 μμ »
Ισχύει το δεύτερο που σου είπαν. Αναφέρεται στην εγκύκλιο των μεταθέσεων και ισχύει και για τις τοποθετήσεις:

5. Εντοπιότητα
1. Μονάδες μετάθεσης για εντοπιότητα υπολογίζονται όταν ο εκπαιδευτικός είναι δημότης από διετίας δήμου ή κοινότητας της περιοχής στην οποία ζητείται μετάθεση μέχρι την ημερομηνία της υποβολής της αίτησης μετάθεσης. Η μόνιμη διαμονή του εκπαιδευτικού σ' έναν τόπο δεν αρκεί για τον υπολογισμό μονάδων εντοπιότητας. Επίσης μονάδες εντοπιότητας υπολογίζονται και για τις μεταθέσεις από σχολείο σε σχολείο εντός της ίδιας περιο-χής (βελτίωση θέσης). Στη βεβαίωση του δημάρχου ή του προέδρου της κοινότητας, πρέπει να γράφεται υποχρεωτικά από πότε ο εκπαιδευτικός είναι δημότης του δήμου ή της κοινότητας. Αυτά ισχύουν και στην περίπτωση που οι εκπαιδευτικοί ζητούν μετάθεση ή τοποθέτηση μέσα στην ίδια περιοχή.

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό Εντοπιότητας
« Απάντηση #25 στις: Ιούλιος 27, 2009, 12:08:53 μμ »
Οπότε ο tarzan δεν παίρνει τα μόρια εντοποιότητας μιας και αλλού είναι διορισμένος και αλλού είναι δημότης. Σωστά;

Αν κάνει μεταδημότευση όμως, τότε, αν καταλαβα καλα, θα πρέπει να κλείσει 2 χρόνια δημότης στον νέο δήμο (στην Α περιοχή) και τότε θα πάρει και τα μόρια εντοποιότητας. Σωστά τα λέω;

Αποσυνδεδεμένος Tarzan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 184
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό Εντοπιότητας
« Απάντηση #26 στις: Ιούλιος 27, 2009, 12:09:07 μμ »
Εγω παλι καταλαβαινω οτι χρειαζεται βεβαιωση που να λεει οτι εισαι εγγεγραμμενος στο δημοτολογιο τουλαχιστον 2 χρονια καθως και η ημερομηνια εγγραφης.
 ???

Αποσυνδεδεμένος Tarzan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 184
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό Εντοπιότητας
« Απάντηση #27 στις: Ιούλιος 27, 2009, 12:13:36 μμ »
Δεστε και αυτο...

7. ΕΝΤΟΠΙΟΤΗΤΑ
Η εντοπιότητα μοριοδοτείται με μόρια τρία (03). Η εντοπιότητα αποδεικνύεται με πιστοποιητικό Δήμου ή Κοινότητας στα μητρώα του οποίου είναι εγγεγραμμένος ο υποψήφιος.
Για τους υποψηφίους που βρίσκονται σε διαδικασία μεταδημότευσης από ένα Δήμο σε άλλον μέχρι την συμπλήρωση των απαιτούμενων δύο ετών θα λαμβάνεται υπόψη η προηγούμενη σε επίπεδο Νομού. (προκυρηξη ταδ/εταδ 2008)

αντε βγαλε ακρη ... η καθε δευτεροβαθμια τα δικα της μου φαινεται θα λεει παλι!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159610
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 418
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 392
Σύνολο: 396

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.065 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.