*

Αποστολέας Θέμα: Πιστοποιητικό Εντοπιότητας  (Αναγνώστηκε 75768 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό Εντοπιότητας
« Απάντηση #28 στις: Ιούλιος 27, 2009, 12:15:49 μμ »
Εγω παλι καταλαβαινω οτι χρειαζεται βεβαιωση που να λεει οτι εισαι εγγεγραμμενος στο δημοτολογιο τουλαχιστον 2 χρονια καθως και η ημερομηνια εγγραφης.
 ???

Ναι, έτσι είναι.

Οπότε ο tarzan δεν παίρνει τα μόρια εντοποιότητας μιας και αλλού είναι διορισμένος και αλλού είναι δημότης. Σωστά;

Αν κάνει μεταδημότευση όμως, τότε, αν καταλαβα καλα, θα πρέπει να κλείσει 2 χρόνια δημότης στον νέο δήμο (στην Α περιοχή) και τότε θα πάρει και τα μόρια εντοποιότητας. Σωστά τα λέω;

Το ίδιο πράγμα λέτε. Δηλ. αν κάνει κάποιος τώρα μεταδημότευση σε άλλο δήμο δεν αποκτά αμέσως εντοπιότητα εκεί. Πρέπει να περάσουν δύο χρόνια.

δεστε και αυτο...

7. ΕΝΤΟΠΙΟΤΗΤΑ
Η εντοπιότητα μοριοδοτείται με μόρια τρία (03). Η εντοπιότητα αποδεικνύεται με πιστοποιητικό Δήμου ή Κοινότητας στα μητρώα του οποίου είναι εγγεγραμμένος ο υποψήφιος.
Για τους υποψηφίους που βρίσκονται σε διαδικασία μεταδημότευσης από ένα Δήμο σε άλλον μέχρι την συμπλήρωση των απαιτούμενων δύο ετών θα λαμβάνεται υπόψη η προηγούμενη σε επίπεδο Νομού. (προκυρηξη ταδ/εταδ 2008)

αντε βγαλε ακρη ... η καθε δευτεροβαθμια τα δικα της μου φαινεται θα λεει παλι!!

Για τα ΤΑΔ ισχύουν άλλα κριτήρια... Εκεί η εντοπιότητα μετράει από την αρχή, για την πρόσληψή τους.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πιστοποιητικό Εντοπιότητας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:12:33 »

Αποσυνδεδεμένος Tarzan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 184
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό Εντοπιότητας
« Απάντηση #29 στις: Ιούλιος 27, 2009, 12:17:42 μμ »
ΥΠΕΠΘ: ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ Η ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΤΩΝ ΝΕΟΔΙΟΡΙΖΟΜΕΝΩΝ

 Δ/νση Προσωπικού Α΄θμιας Εκπ/σης - Τμ.α΄ Προσωπικού

ΔΙΑΤΑΞΕΙΣ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗΣ ΝΕΟΔΙΟΡΙΖΟΜΕΝΩΝ
 
         Τίθενται στην υπηρεσία μας συχνά ερωτήματα τον τελευταίο καιρό σχετικά με τον τρόπο τοποθέτησης στα σχολεία των νεοδιοριζομένων εκπαιδευτικών.

         Σε απάντηση των συγκεκριμένων ερωτημάτων, σας γνωστοποιούμε (με συνημμένο αρχείο) τις νομοθετικές διατάξεις με τις οποίες γίνονται οι τοποθετήσεις αυτές.

         Επισημαίνεται δε, ότι το συγκεκριμένο αρχείο είχε αποσταλλεί από την Υπηρεσία μας στις Δ/νσεις και στην αρχή του περσινού σχολικού έτους, για αντιμετώπιση αντίστοιχων ερωτημάτων.

Από το Τμήμα Α' Διορισμών Π.Ε.

Μονάδες για εντοπιότητα
2 μονάδες για εντοπιότητα.

Οι μονάδες για εντοπιότητα υπολογίζονται όταν η τοποθέτηση γίνεται μέσα στην ίδια περιοχή εφόσον είναι δημότες του Δήμου ή της Κοινότητας από διετίας τουλάχιστον όπου λειτουργούν τα σχολεία, στα οποία επιθυμούν να τοποθετηθούν. Η εντοπιότητα αποδεικνύεται από βεβαίωση του οικείου προέδρου κοινότητας ή δημάρχου από την οποία να προκύπτει ότι ο εκπαιδευτικός είναι δημότης του Δήμου ή της Κοινότητας από διετίας.

 


Αποσυνδεδεμένος greekfrixos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 121
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό Εντοπιότητας
« Απάντηση #30 στις: Ιούλιος 27, 2009, 11:55:32 μμ »
Κι εγώ έχω το ίδιο πρόβλημα έχω αφού μένω τα τελευταία 14 χρόνια σε διαφορετικό δήμο από αυτόν που ψηφίζω...αλλά...

Μιλάμε για 3 μόρια...είναι δυνατόν να κάνω τόση βαβούρα για 3 μόρια;
3 μόρια παίρνεις (το λιγότερο) αν υπηρετήσεις 1 χρόνο ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ...

Αποσυνδεδεμένος lasard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό Εντοπιότητας
« Απάντηση #31 στις: Ιούλιος 29, 2009, 11:18:47 πμ »
Επειδή έχω μια απορία σχετικά με την εντοπιότητα, θα ήθελα να μου απαντήσετε.Είμαι δημότισσα του δήμου Καλαμαριάς.Αν μετατεθώ στην Α' Θεσ/νίκης ,τότε τα μόρια της εντοπιότητας τα παίρνω και για σχολεία του δήμου θεσ/νίκης; Είμαι ΠΕ02 και η Α Θεσσαλονίκης περιλαμβάνει σχολεία των δήμων Πυλαίας, Τριανδρίας, θεσσαλονίκης και Καλαμαριάς!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πιστοποιητικό Εντοπιότητας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:12:33 »

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό Εντοπιότητας
« Απάντηση #32 στις: Ιούλιος 29, 2009, 01:31:12 μμ »
Επειδή έχω μια απορία σχετικά με την εντοπιότητα, θα ήθελα να μου απαντήσετε.Είμαι δημότισσα του δήμου Καλαμαριάς.Αν μετατεθώ στην Α' Θεσ/νίκης ,τότε τα μόρια της εντοπιότητας τα παίρνω και για σχολεία του δήμου θεσ/νίκης; Είμαι ΠΕ02 και η Α Θεσσαλονίκης περιλαμβάνει σχολεία των δήμων Πυλαίας, Τριανδρίας, θεσσαλονίκης και Καλαμαριάς!

Όχι, η εντοπιότητα ισχύει μόνο για τα σχολεία του δήμου Καλαμαριάς.

Αποσυνδεδεμένος lasard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό Εντοπιότητας
« Απάντηση #33 στις: Ιούλιος 31, 2009, 08:48:20 μμ »
Συμφωνώ και σε ευχαριστώ για την απάντηση.Όμως τώρα που είμαι τοποθετημένη στο Ν. Πελλας όταν τοποθετήθηκα οριστικά  σε σχολείο των Γιαννιτσών μια άλλη συνάδελφος που είχε εντοπιότητα στο δήμο Παλαιάς Πέλλας και τοποθετήθηκε σε σχολείο των Γιαννιτσών και συγκεκριμένα στο ίδιο σχολείο με μενα δεν έχασε τα μόρια της εντοπιότητας αν και ο δήμος Παλαιάς Πέλλας αποτελεί ξεχωριστό δήμο από εκείνο των Γιαννιτσών! Γιατί δεν της αφαίρεσαν τα μόρια της εντοπιότητας; Με ενδιαφέρει γιατί αν χάσει τα μόρια της εντοπιότητας τότε εγώ θα προηγούμαι εκείνης και σε περίπτωση υπεραριθμίας τότε θα μπορέσω να την διεκδικήσω εγώ εφόσον αυτή έχει λιγότερα μόρια από μένα!

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό Εντοπιότητας
« Απάντηση #34 στις: Μάιος 28, 2010, 03:12:27 μμ »
5. Εντοπιότητα
1. Μονάδες μετάθεσης για εντοπιότητα υπολογίζονται όταν ο εκπαιδευτικός είναι δημότης από διετίας δήμου ή κοινότητας της περιοχής στην οποία ζητείται μετάθεση μέχρι την ημερομηνία της υποβολής της αίτησης μετάθεσης. Η μόνιμη διαμονή του εκπαιδευτικού σ' έναν τόπο δεν αρκεί για τον υπολογισμό μονάδων εντοπιότητας. Επίσης μονάδες εντοπιότητας υπολογίζονται και για τις μεταθέσεις από σχολείο σε σχολείο εντός της ίδιας περιο-χής (βελτίωση θέσης). Στη βεβαίωση του δημάρχου ή του προέδρου της κοινότητας, πρέπει να γράφεται υποχρεωτικά από πότε ο εκπαιδευτικός είναι δημότης του δήμου ή της κοινότητας. Αυτά ισχύουν και στην περίπτωση που οι εκπαιδευτικοί ζητούν μετάθεση ή τοποθέτηση μέσα στην ίδια περιοχή.


Αυτό με την διετία ισχύει αποκλειστικά για τους εκπαιδευτικούς; ή ισχύει γενικότερα για την μοριοδότηση για θέσεις στο δημόσιο;
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 28, 2010, 04:01:11 μμ από killbill »

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό Εντοπιότητας
« Απάντηση #35 στις: Μάιος 28, 2010, 05:24:25 μμ »
Δεστε και αυτο...

7. ΕΝΤΟΠΙΟΤΗΤΑ
Η εντοπιότητα μοριοδοτείται με μόρια τρία (03). Η εντοπιότητα αποδεικνύεται με πιστοποιητικό Δήμου ή Κοινότητας στα μητρώα του οποίου είναι εγγεγραμμένος ο υποψήφιος.


Η εντοπιότητα μοριοδοτείται με 2 ή 3 μόρια;
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό Εντοπιότητας
« Απάντηση #36 στις: Μάιος 28, 2010, 06:14:38 μμ »
Με τα ως τώρα ισχύοντα, τα μόρια λόγω εντοπιότητας είναι 2.
Με το νέο νόμο αυξάνονται σε 4.

Δηλαδή:
Στις τοποθετήσεις σε οργανικά και λειτουργικά κενά που είναι τώρα σε εξέλιξη, η εντοπιότητα μοριοδοτείται με 2 μόρια.
Από την επόμενη χρονιά η εντοπιότητα θα δίνει 4 μόρια για μετάθεση/τοποθέτηση/βελτίωση.

Υ.Γ. Τα 3 μόρια αφορούσαν μόνο τις τοποθετήσεις γυμναστών/προπονητών στα αθλητικά σχολεία/τμήματα. Νομίζω ότι τώρα αλλάζει και αυτό το καθεστώς.

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό Εντοπιότητας
« Απάντηση #37 στις: Μάιος 28, 2010, 07:09:34 μμ »
Καλά τώρα με τον Καλλικράτη όλοι δημότες του ιδίου δήμου θα είμαστε!!

Κανείς για το παρακάτω ξέρει να πεί;
5. Εντοπιότητα
1. Μονάδες μετάθεσης για εντοπιότητα υπολογίζονται όταν ο εκπαιδευτικός είναι δημότης από διετίας δήμου ή κοινότητας της περιοχής στην οποία ζητείται μετάθεση μέχρι την ημερομηνία της υποβολής της αίτησης μετάθεσης. Η μόνιμη διαμονή του εκπαιδευτικού σ' έναν τόπο δεν αρκεί για τον υπολογισμό μονάδων εντοπιότητας. Επίσης μονάδες εντοπιότητας υπολογίζονται και για τις μεταθέσεις από σχολείο σε σχολείο εντός της ίδιας περιο-χής (βελτίωση θέσης). Στη βεβαίωση του δημάρχου ή του προέδρου της κοινότητας, πρέπει να γράφεται υποχρεωτικά από πότε ο εκπαιδευτικός είναι δημότης του δήμου ή της κοινότητας. Αυτά ισχύουν και στην περίπτωση που οι εκπαιδευτικοί ζητούν μετάθεση ή τοποθέτηση μέσα στην ίδια περιοχή.


Αυτό με την διετία ισχύει αποκλειστικά για τους εκπαιδευτικούς; ή ισχύει γενικότερα για την μοριοδότηση για θέσεις στο δημόσιο;

Αποσυνδεδεμένος Tertia

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 222
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό Εντοπιότητας
« Απάντηση #38 στις: Μάιος 28, 2010, 10:32:50 μμ »
Με τα ως τώρα ισχύοντα, τα μόρια λόγω εντοπιότητας είναι 2.
Με το νέο νόμο αυξάνονται σε 4.

Δηλαδή:
Στις τοποθετήσεις σε οργανικά και λειτουργικά κενά που είναι τώρα σε εξέλιξη, η εντοπιότητα μοριοδοτείται με 2 μόρια.
Από την επόμενη χρονιά η εντοπιότητα θα δίνει 4 μόρια για μετάθεση/τοποθέτηση/βελτίωση.

Υ.Γ. Τα 3 μόρια αφορούσαν μόνο τις τοποθετήσεις γυμναστών/προπονητών στα αθλητικά σχολεία/τμήματα. Νομίζω ότι τώρα αλλάζει και αυτό το καθεστώς.
Εννοειτε επι πλέον 4; αν δηλ το σχολείο δίνει 7 σε αυτά προστίθενται τα 4;

Αποσυνδεδεμένος Maro

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό Εντοπιότητας
« Απάντηση #39 στις: Μάιος 30, 2010, 01:11:36 μμ »
"Αυτό με την διετία ισχύει αποκλειστικά για τους εκπαιδευτικούς; ή ισχύει γενικότερα για την μοριοδότηση για θέσεις στο δημόσιο;"

Σε αλλες περιπτωσεις μοριοδοτησης θεσεων δημοσιου δεν απαιτειται διετια για να παρεις τα μορια της εντοπιοτητας.
Για τους εκπ/τικους ομως απαιτειται διετια και το εμαθα τυχαια οταν ημουν αναπληρωτρια το 2008(τον Αυγουστο του 2008 εκανα αιτηση μεταδημοτευσης απο τα Χανια στο δημο Αθηναιων και αφου δεν ειχα συμπληρωσει διετια τον περασμενο Νοεμβριο δεν πηρα και τα 2 μορια).
Η εντοπιοτητα αποδεικνυεται με πιστοποιητικο οικ. καταστασης απο το δημο στον οποιο εισαι δημοτης/δημοτισσα.

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό Εντοπιότητας
« Απάντηση #40 στις: Νοέμβριος 07, 2010, 10:17:44 πμ »
Τώρα με τις δημοτικές εκλογές και τον Καλλικράτη, αυτόματα πολλοί θα πάρουν τα μόρια της εντοπιότητας;
Κάποιος που ήταν δημότης σε δήμο διαφορετικό από τον δήμο που ανήκει το σχολείο του (στον ίδιο νομό) και οι δήμοι συνενώνονται, τώρα θα πάρει τα μόρια της εντοπιότητας; ή θα ισχύει πάλι η πάροδος της 2 διετίας στον νεοσύστατο δήμο;
Και αυτό θα ισχύσει από 1-1-2010?

Αποσυνδεδεμένος heren

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 654
  • live your life
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό Εντοπιότητας
« Απάντηση #41 στις: Νοέμβριος 07, 2010, 11:51:35 μμ »
Επειδή έχω μια απορία σχετικά με την εντοπιότητα, θα ήθελα να μου απαντήσετε.Είμαι δημότισσα του δήμου Καλαμαριάς.Αν μετατεθώ στην Α' Θεσ/νίκης ,τότε τα μόρια της εντοπιότητας τα παίρνω και για σχολεία του δήμου θεσ/νίκης; Είμαι ΠΕ02 και η Α Θεσσαλονίκης περιλαμβάνει σχολεία των δήμων Πυλαίας, Τριανδρίας, θεσσαλονίκης και Καλαμαριάς!

Όχι, η εντοπιότητα ισχύει μόνο για τα σχολεία του δήμου Καλαμαριάς.


Η εγκύκλιος λέει: Μονάδες μετάθεσης για εντοπιότητα υπολογίζονται όταν ο εκπαιδευτικός είναι δημότης από διετίας δήμου ή κοινότητας της περιοχής στην οποία ζητείται μετάθεση μέχρι την ημερομηνία της υποβολής της αίτησης μετάθεσης
Δηλαδη τα μόρια τα παίρνεις για όλη την περιοχή ματάθεσης που ανήκει ο δήμος εντοπιότητας. Στην περίπτωση αυτή περιοχή μετάθεσης είναι η Α Θεσ/νικής και ο Δήμος  εντοπιοτητας ειναι η Καλαμαρία αρα  μορια πάιρνεις και για ολους τους δήμους που ανηκουν στην Α Θεσ/νικης.Αυτο φαίνεται και απο την αιτηση ματαθεσης οπου δίνει τα μόρια στον κωδικό περιοχής ματαθεσης. Το συστημα δεν καθεται να ξεχωρισει τα σχολεια ....δεν ειναι τοσο προχωρημενο....

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159735
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 396
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 358
Σύνολο: 368

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.087 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.