*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις εντός ΠΥΣΔΕ  (Αναγνώστηκε 65841 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις εντός ΠΥΣΔΕ
« Απάντηση #28 στις: Ιούνιος 30, 2011, 06:36:38 πμ »
 επειδή προφανώς απο τα ΠΕΚ μέχρι σήμερα έχει μεσολαβήσει σχεδόν ένας χρόνος- κατά τον οποίο ο κ.Παλαιολόγος φυσικά ενημερώνεται, εσύ πάλι όχι -  πάρε να χεις φρεσκαδούρα :



Αριθ. Πρωτ.:     60818/Δ2/27-05-2011/ ΥΠΔΒΜΘ

3.   Σύμφωνα με την §12 του άρθρου 9 του Ν.3848/2010, οι νεοδιόριστοι εκπαιδευτικοί τοποθετούνται προσωρινά τα δύο πρώτα χρόνια του διορισμού τους και οριστικά στο τέλος της διετίας. Ως εκ τούτου οι εν λόγω εκπαιδευτικοί θα πρέπει να τοποθετηθούν προσωρινά και για το σχ. έτος 2011-12.
Επειδή προφανώς θα υπάρξουν περιπτώσεις νεοδιόριστων, οι οποίοι θα επανατοποθετηθούν ενδεχομένως προσωρινά σε άλλη σχολική μονάδα, λόγω μη ύπαρξης κενού στη σχολική μονάδα που τοποθετήθηκαν προσωρινά κατά το διορισμό τους, η τοποθέτησή τους θα θεωρείται ενιαία για τον υπολογισμό της διετίας, προκειμένου να κριθούν για τη μονιμοποίησή τους.


ο νοών νοείτω και ...i rest my case.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις εντός ΠΥΣΔΕ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:21:54 »

Αποσυνδεδεμένος λιθοσφαιριστής

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις εντός ΠΥΣΔΕ
« Απάντηση #29 στις: Ιούνιος 30, 2011, 01:19:50 μμ »
Το φρεσκότατο, από 27 Μαΐου, έγγραφο του υπουργείου το έχω υπόψη.

Τι μας λέει λοιπόν αυτό το έγγραφο; Ότι αν υπάρχει κενό στο σχολείο, θα επανατοποθετηθεί κάποιος σε αυτό χωρίς να το δηλώσει στην αίτηση τοποθέτησης (και με δεδομένο ότι υπάρχει άλλο διαθέσιμο κενό) που κλήθηκε να υποβάλει στις 27 Ιουνίου;

Αν εννοείς κάτι τέτοιο, αρχές Σεπτεμβρίου θα σου κοπεί το υφάκι.

Αποσυνδεδεμένος xerxis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις εντός ΠΥΣΔΕ
« Απάντηση #30 στις: Ιούνιος 30, 2011, 03:37:54 μμ »
Καλησπέρα σε όλους. Μπορείτε να μου λύσετε σας παρακαλώ την παρακάτω απόρια: αν ζητήσω απόσπαση εντός ΠΥΣΔΕ και επιλέξω, μέσα από τη λίστα με τα κενά, σχολείο δυσπρόσιτο θα πρέπει να μείνω για δύο χρόνια; Επίσης, θα πρέπει να δηλώσω μόνο τα σχολεία που είναι μέσα στη λίστα με τα κενά ή μπορώ να βάλω και επιπλέον;

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις εντός ΠΥΣΔΕ
« Απάντηση #31 στις: Ιούνιος 30, 2011, 03:45:48 μμ »
δεν υποχρεουσαι να παραμείνεις δύο χρόνια σε δυσπρόσιτο αν υπηρετήσεις σε αυτο με απόσπαση γιατί η απόσπαση αυτή διαρκεί όσο ένα διδακτικό έτος ( 1/9 έως 30/6).
Μπορείς να δηλώσεις και άλλα σχολεία γιατί μπορει να προκύψουν λειτουργικά κενά και αλλού είτε λόγω συνταξιοδοτήσεων, είτε λόγω παντός είδους αδειών.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις εντός ΠΥΣΔΕ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:21:54 »

Αποσυνδεδεμένος xerxis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις εντός ΠΥΣΔΕ
« Απάντηση #32 στις: Ιούνιος 30, 2011, 03:55:16 μμ »
δεν υποχρεουσαι να παραμείνεις δύο χρόνια σε δυσπρόσιτο αν υπηρετήσεις σε αυτο με απόσπαση γιατί η απόσπαση αυτή διαρκεί όσο ένα διδακτικό έτος ( 1/9 έως 30/6).
Μπορείς να δηλώσεις και άλλα σχολεία γιατί μπορει να προκύψουν λειτουργικά κενά και αλλού είτε λόγω συνταξιοδοτήσεων, είτε λόγω παντός είδους αδειών.

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την άμεση απάντηση.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις εντός ΠΥΣΔΕ
« Απάντηση #33 στις: Ιούνιος 30, 2011, 04:18:54 μμ »
Το φρεσκότατο, από 27 Μαΐου, έγγραφο του υπουργείου το έχω υπόψη.

Τι μας λέει λοιπόν αυτό το έγγραφο; Ότι αν υπάρχει κενό στο σχολείο, θα επανατοποθετηθεί κάποιος σε αυτό χωρίς να το δηλώσει στην αίτηση τοποθέτησης (και με δεδομένο ότι υπάρχει άλλο διαθέσιμο κενό) που κλήθηκε να υποβάλει στις 27 Ιουνίου;

Αν εννοείς κάτι τέτοιο, αρχές Σεπτεμβρίου θα σου κοπεί το υφάκι.

εφόσον έχεις υπόψη το εν λόγω έγγραφο θα ξέρεις ότι πριν ακριβώς απο το κομμάτι που σου παρέθεσα αναφέρει το αρ. 9, περ.12 των μεταβατικών διατάξεων. Μόνο που το άρθρο αυτό αναφέρεται στη δυνατότητα ή όχι να λάβει οργανική κάποιος νεοδιοριστος ( αναφέρει ότι οργανικη δύναται να λάβει το τρίτο έτος υπηρέτησής του )  όχι στον τρόπο τοποθέτησής του (δηλαδή πώς ή πού τοποθετείται στο δεύτερο έτος υπηρέτησής του).

Σε κάθε περίπτωση, το ζήτημα με τα μόρια υπάρχει αλλά η διοικητική πρακτική προβλέπει εφαρμογή βάσει εγγράφων. Από τη στιγμή που δεν το έχουμε εγγράφως, για μας δεν ισχύει. Μπορεί να φαίνεται ή να ακούγεται κάτι λογικό αλλά αν δεν υπάρχει σε έγγραφο δεν προβαίνουμε σε καμία ενέργεια. Η διοίκηση βρίθει τέτοιων περιπτώσεων. Πχ , τον αύγουστο 2010 διορίστηκαν εκπ/'κοί εντασσόμενοι σε ειδική κατηγορία. Οι ίδιοι εκπ/κοί δεν είχαν κατόπιν - και εξακολουθούν να μην έχουν - το δικαιωμα να υποβάλουν αίτηση μετάθεσης γιατί ....δεν ανήκουν σε ειδική κατηγορία!!! Παράλογο; απολύτως!!! Νόμιμο; ΕΞΙΣΟΥ ΑΠΟΛΥΤΑ!! Καθ' ην στιγμήν δεν έχουν τροποποιηθεί τα διατάγματα που περιγράφουν τις ειδικες κατηγορίες μεταθέσεων και τοποθετήσεων όσο και αν αυτοί ο εκπ/κοί διαμαρτύρονται περί του προφανούς συνεχίζουν να μην δικαιώνονται.
Το αυτο συμβαίνει και στην συγκεκριμένη περίπτωση.

Ήδη έχουμε υποβάλει σχετικό ερώτημα προς το υπουργειο και είμαστε σε αναμονή απάντησης - και από ό,τι γνωρίζω σχετικο ερώτημα έχει υποβάλει και η δική σας διεύθυνση. Επομένως, αν ως το Σεπτέμβριο έρθει κάτι άλλο, δε θα είναι θεμα "ύφους" αλλά θέμα διοικητικής συμμόρφωσης. Και να είσαι σίγουρος ότι θα είμαι η πρώτη που θα το ανακοινώσει αν διαφοροποιηθεί με αυτό που ισχύει τώρα. Αυτό ομως δε σημαίνει ότι λέω κάτι λάθος τώρα ή "παραπληροφορώ" τον οποιονδήποτε - όπως κακώς με κατηγόρησες. Λεω αυτό που τώρα ισχύει. Αν αύριο ισχύσει κατι άλλο, θα πω  εκείνο.

Καλό και ξέγνοιαστο καλοκαίρι εύχομαι!!!
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος Rwxanh

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1501
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση -ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις εντός ΠΥΣΔΕ
« Απάντηση #34 στις: Ιούνιος 30, 2011, 04:39:46 μμ »
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας. Μίλησα σήμερα το πρωί με τους υπεύθυνους και με κατατόπισαν κι αυτοί. Μου είπαν να κάνω και για τα δύο αίτηση γιατί ούτως ή άλλως όπου υπάρχει κενό θα μας στείλουν καθώς δεν έχουμε οργανική θέση επομένως η κυρία εκεί με συμβούλευσε να δηλώσω ακριβώς τις προτιμήσεις μου σε περίπτωση που υπάρχει κενό και με στείλουν. Με πήρε τηλέφωνο και η διευθύντρια του σχολείου μου και μου είπε κι αυτή να κάνω τις αιτήσεις και να δηλώσω τις προτιμήσεις μου. Οπότε δήλωσα κι εγώ όλα τα νησιά που υπάρχουν βρεφονηπιακοί και τα άλλα δεν τα δήλωσα καθόλου. Αν υπάρξει εκεί κάποιο κενόο καλώς, αλλιώς όπου θέλουν ας μας στείλουν και θα δούμε. Αρχές Ιούλη περιμένουμε απαντήσεις ή από Αύγουστο μεριά?
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου...

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις εντός ΠΥΣΔΕ
« Απάντηση #35 στις: Ιούνιος 30, 2011, 04:54:45 μμ »
κι εμείς αυτό κάνουμε: δεχόμαστε κανονικά όλες τις αιτήσεις. Τώρα πώς θα τις διαχειριστούμε ειναι αλλο θέμα - και θα εξαρτηθεί απο την απάντηση που θα λάβουμε από το υπουργείο!

πότε θα υπάρξει απάντηση για αποσπάσεις και τοποθετήσεις είναι θέμα του κάθε πυσδε πάντως, καθώς αφορά εσωτερικά το κάθε πυσδε. Εμείς τις αποσπάσεις εντός πυσδε θα τις ανακοινώσουμε τέλος αυγουστου - μετά την ανακοινωση των αποσπάσεων απο πυσδε σε πυσδε. Τις λειτουργικές τοποθετήσεις θα τις κάνουμε Σεπτέμβριο (πριν τον αγιασμό πάντως) ώστε να ξέρει ο καθένας πού θα πάει. 

Εύχομαι να σου πάνε όλα καλά και να τοποθετηθεις καπου βολικά για το μωράκι σου. :) :) Καλό καλοκαίρι!!!
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος λιθοσφαιριστής

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις εντός ΠΥΣΔΕ
« Απάντηση #36 στις: Ιούνιος 30, 2011, 11:32:54 μμ »
Καλό και ξέγνοιαστο καλοκαίρι εύχομαι!!!

Επίσης.

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις εντός ΠΥΣΔΕ
« Απάντηση #37 στις: Ιούλιος 01, 2011, 12:43:57 πμ »

bitch η όποιος άλλος γνωρίζει να με βοηθήσει παιδιά να καταλάβω τι γίνετε

διορίστηκα πριν από 4 χρόνια, τοποθετήθηκα προσωρινά στο σχολείο κλπ
από τότε ήμουν σε διάθεση στο ΠΥΣΔΕ μέχρι που φέτος που πείρα επιτέλους οργανική

θυμάμαι ότι όταν διορίστηκα μας είχαν πει ότι επειδή έχουμε υπηρετήσει την πρώτη προσωρινή τοποθέτηση μας όταν πάρουμε οργανική την έχουμε ήδη ξεχρεωμένη, ισχύει ?
Δηλαδή εγώ που πείρα μετά από 4 χρόνια οργανική την έχω ξεχρεωμένη χωρίς να υπηρετήσω ?

 

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις εντός ΠΥΣΔΕ
« Απάντηση #38 στις: Ιούλιος 01, 2011, 07:15:29 πμ »
ο χρόνος υπηρέτησης του εκπ/κού στη διάθεση του πυσδε - εφόσον δεν οφείλεται σε δική του υπαιτιότητα - θεωρείται ότι έχει διανυθεί στην οργανική του.
Επομένως την έχεις ήδη υπηρετήσει εφόσον έστω ένα από τα τέσσερα χρόνια που ήσουν στη διάθεση δεν οφειλοταν σε δική σου υπαιτιότητα.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος mav

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις εντός ΠΥΣΔΕ
« Απάντηση #39 στις: Σεπτέμβριος 26, 2011, 10:28:15 μμ »
καλησπέρα, θα ήθελα τη βοήθεια σας. είμαι στη διάθεση του πύσδε στην δ και τον ιούνιο έκανα αίτηση απόσπασης εντός πύσδε για 6 γυμνάσια στη γ. τοποθετήθηκα σε επάλ στη γ περιοχή και χαρακτηρίστηκε ως απόσπαση εντός πύσδε. αυτό είναι νομότυπο, αφού το επάλ δεν ήταν στις επιλογές μου;
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 11, 2012, 08:54:48 μμ από para5 »

Αποσυνδεδεμένος Lindape

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 164
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις εντός ΠΥΣΔΕ
« Απάντηση #40 στις: Σεπτέμβριος 27, 2011, 03:25:44 μμ »
καλησπέρα, θα ήθελα τη βοήθεια σας. είμαι στη διάθεση του πύσδε στην δ και τον ιούνιο έκανα αίτηση απόσπασης εντός πύσδε για 6 γυμνάσια στη γ. τοποθετήθηκα σε επάλ στη γ περιοχή και χαρακτηρίστηκε ως απόσπαση εντός πύσδε. αυτό είναι νομότυπο, αφού το επάλ δεν ήταν στις επιλογές μου;

Αν το Επαλ ειναι εντός του Νομου που πήρες απόσπαση εννοειται οτι ειναι νομότυπο...αλλά παλι ο περιφεριάρχης έχει δικαιωμα να σε διαθέσει και εκτος Νομου αλλά της ίδια περιφέρειας... απο την αλλη πάλι ζητά να δεις τα μόρια των συναδέλφων σου, τον π΄πινακα, αν εσύ εχεις περισσότερα μόρια απο κάποιον άλλον ο οποίος έχει τοποθετηθεί σε πιο ευνοική για σένα θέση τότε έχεις κάθε δικαίωμα να κάνεις ενσταση και φυσικά να την κερδίσεις...και να πάρεις εσυ τη θέση...

Αποσυνδεδεμένος mav

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις εντός ΠΥΣΔΕ
« Απάντηση #41 στις: Σεπτέμβριος 28, 2011, 09:22:52 μμ »
ευχαριστώ για την απάντηση. δυστυχώς είμαι η τελευταία στα μόρια οπότε .....!δε γνωρίζω όμως στην περίπτωση μου τι μόρια θα πάρω. του σχολείου στο οποίο αποσπάστηκα ή τα μόρια της διάθεσης από τη δ περιοχή όπου ανήκω;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158562
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 523
Σύνολο: 533

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.094 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.