*

Αποστολέας Θέμα: Πρόγραμμα εκπαίδευσης μεταναστών "ΟΔΥΣΣΕΑΣ"  (Αναγνώστηκε 91081 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pati

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 253
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόγραμμα εκπαίδευσης μεταναστών "ΟΔΥΣΣΕΑΣ"
« Απάντηση #196 στις: Οκτώβριος 03, 2014, 11:53:50 μμ »
Οι συμβάσεις του '13 χωρίς μεταπτυχιακό ανέφεραν 17 ευρώ την ώρα μεικτά πάντα.Για το '14 μειώθηκαν στα 15.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πρόγραμμα εκπαίδευσης μεταναστών "ΟΔΥΣΣΕΑΣ"
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:32:15 »

Αποσυνδεδεμένος pan

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκεπαίδευση - ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Πρόγραμμα εκπαίδευσης μεταναστών "ΟΔΥΣΣΕΑΣ"
« Απάντηση #197 στις: Οκτώβριος 11, 2014, 01:18:39 μμ »
Καλησπέρα. Έχουν ξεκινήσει τμήματα του ΟΔΥΣΣΕΑ τώρα το φθινόπωρο; Δούλευα μέχρι 31/7, αλλά από τότε που διακόπηκε το πρόγραμμα για τον Αύγουστο δεν έχει ξεκινήσει ακόμα. Γνωρίζει κάποιος πότε θα ξεκινήσει πάλι;
"Κάπου ανάμεσα Τρίτη και Τετάρτη
πρέπει να παράπεσε η αληθινή σου μέρα"
Οδυσσέας Ελύτης

Αποσυνδεδεμένος popins

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 271
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόγραμμα εκπαίδευσης μεταναστών "ΟΔΥΣΣΕΑΣ"
« Απάντηση #198 στις: Οκτώβριος 11, 2014, 02:14:49 μμ »
Καλησπέρα. Έχουν ξεκινήσει τμήματα του ΟΔΥΣΣΕΑ τώρα το φθινόπωρο; Δούλευα μέχρι 31/7, αλλά από τότε που διακόπηκε το πρόγραμμα για τον Αύγουστο δεν έχει ξεκινήσει ακόμα. Γνωρίζει κάποιος πότε θα ξεκινήσει πάλι;
Ισχύουν οι παλιοί πίνακες ή θα πρέπει να ξαναβγεί προκήρυξη;

Αποσυνδεδεμένος redpink

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόγραμμα εκπαίδευσης μεταναστών "ΟΔΥΣΣΕΑΣ"
« Απάντηση #199 στις: Οκτώβριος 11, 2014, 03:29:06 μμ »
Το πρόγραμμα δε διακόπηκε, συνεχίζεται κανονικά! Απλά σε κάθε περιοχή υπάρχει διαφορετικός υπεύθυνος οπότε υπάρχει και διαφορετική ροή τμήματων. Ναι, ισχύει ο πίνακας κανονικότατα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πρόγραμμα εκπαίδευσης μεταναστών "ΟΔΥΣΣΕΑΣ"
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:32:15 »

Αποσυνδεδεμένος pati

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 253
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόγραμμα εκπαίδευσης μεταναστών "ΟΔΥΣΣΕΑΣ"
« Απάντηση #200 στις: Οκτώβριος 12, 2014, 12:14:02 πμ »
Ναι, έτσι είναι το πρόγραμμα συνεχίζεται κανονικά με τους ίδιους πίνακες. Υπάρχει χρηματοδότηση μέχρι το τέλος του '14. Κανονικά όσοι κάνατε τμήματα μέσα στο ΄14 έχετε υπογράψει μια σύμβαση η οποία λήγει στις 31/12/2014 και ισχύει η ίδια για όσα τμήματα κάνετε μέσα στο΄14. Εμένα μάλιστα μου έστειλαν χθες το αντίγραφο....
 Το θέμα είναι τί θα γίνει με τις πληρωμές..
Πληρώθηκα για το '13 την προηγούμενη εβδομάδα, ακριβώς μετά από ένα χρόνο!!! Είναι απαράδεκτο, όταν μάλιστα δεν σου εξηγούν το λόγο, γιατί η χρηματοδότηση είχε εγκριθεί αλλά δεν έφτανε κατά ένα περίεργο λόγο στους λογαριασμούς μας. Μου έλεγαν ότι όλα είναι οκ ότι θα έπρεπε να έχω πληρωθεί, ότι ήμουν σχεδόν η τελευταία απλήρωτη(!!) αλλά είναι θέμα λογιστηρίου, το οποίο  λογιστήριο δεν σηκώνει ποτέ το τηλέφωνο ούτε σε αυτούς για να μάθουν τί συμβαίνει!!!
Για τα τμήματα του ΄14 μου είπαν ότι θα γίνουν γρηγορότερα οι πληρωμές αλλά ποιος τους πιστεύει πια;;
Αν ξέρει κάποιος κάτι ή αν έχει πληρωθεί για το ΄14 ας ενημερώσει.....

Αποσυνδεδεμένος petalouda02

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόγραμμα εκπαίδευσης μεταναστών "ΟΔΥΣΣΕΑΣ"
« Απάντηση #201 στις: Οκτώβριος 12, 2014, 12:53:54 μμ »
Καλημέρα.

Πρόταση που αφορά όλους όσους συμμετείχαν στον πολύπαθο ΟΔΥΣΣΕΑ (2013-2014), είτε ως εκπαιδευτές είτε ως υπεύθυνοι:

Μπορείτε να συμβουλευτείτε:
α) την επιθεώρηση εργασίας για περαιτέρω ενέργειες έγκαιρης διεκδίκησης ΕΞΟΦΛΗΣΗΣ των δεδουλευμένων, με ανά χείρας τις συμβάσεις σας, για να γνωρίζουν περί τίνος πρόκειται
β) νομικό για να δούμε αν μπορεί να γίνει κάτι συλλογικό
Αν δεν υπάρχει συλλογική δραστηριοποίηση τα χρήματα θα μας οφείλονται και θα μας οφείλονται ... και όποτε θελήσουν θα μας καταβληθούν...
Τις παραπάνω ενέργειες θα τις πράξω και η ίδια. Όποιος θέλει κινητοποιείται, άλλωστε είναι για λεφτά που έχουμε δουλέψει όχι για κλεμμένα,εκτός αν όλοι είστε βολεμένοι και δεν σας ενδιαφέρει να τα διεκδικήσετε άμεσα ... απορώ γιατί όλοι δεν συγκεντρωνόμαστε να έχουμε ένα κάποιο αποτέλεσμα, πανελλαδικά!
Καλό υπόλοιπο Κυριακής!



Αποσυνδεδεμένος popins

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 271
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόγραμμα εκπαίδευσης μεταναστών "ΟΔΥΣΣΕΑΣ"
« Απάντηση #202 στις: Οκτώβριος 12, 2014, 02:58:47 μμ »
Ναι, έτσι είναι το πρόγραμμα συνεχίζεται κανονικά με τους ίδιους πίνακες. Υπάρχει χρηματοδότηση μέχρι το τέλος του '14. Κανονικά όσοι κάνατε τμήματα μέσα στο ΄14 έχετε υπογράψει μια σύμβαση η οποία λήγει στις 31/12/2014 και ισχύει η ίδια για όσα τμήματα κάνετε μέσα στο΄14. Εμένα μάλιστα μου έστειλαν χθες το αντίγραφο....
 Το θέμα είναι τί θα γίνει με τις πληρωμές..
Πληρώθηκα για το '13 την προηγούμενη εβδομάδα, ακριβώς μετά από ένα χρόνο!!! Είναι απαράδεκτο, όταν μάλιστα δεν σου εξηγούν το λόγο, γιατί η χρηματοδότηση είχε εγκριθεί αλλά δεν έφτανε κατά ένα περίεργο λόγο στους λογαριασμούς μας. Μου έλεγαν ότι όλα είναι οκ ότι θα έπρεπε να έχω πληρωθεί, ότι ήμουν σχεδόν η τελευταία απλήρωτη(!!) αλλά είναι θέμα λογιστηρίου, το οποίο  λογιστήριο δεν σηκώνει ποτέ το τηλέφωνο ούτε σε αυτούς για να μάθουν τί συμβαίνει!!!
Για τα τμήματα του ΄14 μου είπαν ότι θα γίνουν γρηγορότερα οι πληρωμές αλλά ποιος τους πιστεύει πια;;
Αν ξέρει κάποιος κάτι ή αν έχει πληρωθεί για το ΄14 ας ενημερώσει.....
Και με τουςίδιους υπεύθυνους υποθέτω... Στο νόμο που ήμουν εκπαιδεύτρια, η υπέυθυνη δεν ξέρει κάτι... Μου είπε ότι έληξε η σύμβασή της...

Αποσυνδεδεμένος pan

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκεπαίδευση - ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Πρόγραμμα εκπαίδευσης μεταναστών "ΟΔΥΣΣΕΑΣ"
« Απάντηση #203 στις: Οκτώβριος 12, 2014, 06:27:49 μμ »
Συμφωνώ με την petalouda02 ότι πρέπει να κάνουμε κάτι συλλογικό. Ο κάθε ένας μόνος του δεν βγάζει άκρη, κάθως όπως έχω καταλάβει λένε διαφορετικά πράγματα στον καθένα για το ποιος ευθύνεται για την καθυστέρηση πληρωμών. Όταν τους ρώτησα γιατί καθυστερούν οι πληρωμές, μου είπαν ότι έχει μείνει πίσω η χρηματοδότηση του έργου, αλλά μου είπαν ότι έπρεπε να  ξέραμε για τις καθυστερήσεις γιατί στη σύμβαση γράφει ότι θα πληρωνόμαστε ανάλογα με τη ροή της χρηματοδότησης. Σε εμένα που είμαι από επαρχία δεν έχουν στείλει ακόμα μια σύμβαση που έχω υπογράψει τον Οκτώβριο του 2013!  Επίσης για το τμήμα που έκανα μέσα στο 2014, η σύμβασή μου έληξε στις 31/7/2014, την ημέρα που τελείωνε και το τμήμα. Νομίζω πάντως ότι το πρόγραμμα έχει πάρει παράταση μέχρι το τέλος του 2015.
"Κάπου ανάμεσα Τρίτη και Τετάρτη
πρέπει να παράπεσε η αληθινή σου μέρα"
Οδυσσέας Ελύτης

Αποσυνδεδεμένος petalouda02

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόγραμμα εκπαίδευσης μεταναστών "ΟΔΥΣΣΕΑΣ"
« Απάντηση #204 στις: Οκτώβριος 12, 2014, 08:14:31 μμ »
Εν αρχή το συλλογικό μπορεί να έχει τη μορφή: ανά νομό και εν συνεχεία να γίνει μια πανελλαδική συνεννόηση.
Άλλωστε ο σκοπός όλων είναι ένας: ΝΑ ΠΛΗΡΩΘΟΥΜΕ.

Αποσυνδεδεμένος pipis75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 350
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόγραμμα εκπαίδευσης μεταναστών "ΟΔΥΣΣΕΑΣ"
« Απάντηση #205 στις: Οκτώβριος 13, 2014, 01:15:08 μμ »
Το μόνο καλό ( για όσους είναι ήδη στους πίνακες) είναι ότι δεν έχουν βγάλει ούτε έχω ακούσει ότι θα βγάλουν καινούργια προκήρυξη, οπότε, αν οι υπεύθυνοι κάνουν πολλά τμήματα, όσοι δουλέψαμε το 2014 έχουμε πολλές πιθανότητες να ξαναδουλέψουμε το 2015.
Ως προς τα δεδουλευμένα του 2014, εγώ θα είμαι πολύ ευχαριστημένος αν (όπως μου έχουν πει από το ΙΝΕΔΙΒΙΜ) πληρωθούν ως το τέλος του έτους. Δυστυχώς η σύμβαση έργου που υπογράφουμε δεν αφήνει πολλά περιθώρια για νομικές ενέργειες. Αν ήταν σύμβαση ορισμένου χρόνου με ΙΚΑ(όπως θα έπρεπε βέβαια να είναι) θα ήταν αναγκασμένοι να μας πληρώνουν κάθε μήνα!!!
Επίσης ΒΑΣΙΚΟ: Προσοχή συνάδελφοι στο όριο 5000. Αν το ξεπεράσετε το 2014, τότε το 2015 θα πρέπει να κόβετε ΑΠΥ (που σημαίνει τη μοιραία εγγραφή σας στον ΟΑΕΕ) για ό,τι δουλέψετε το 2015. Εγώ θα δουλέψω ΚΔΒΜ τώρα μόνο επειδή μου είπαν ότι αποκλείεται να πάρω λεφτά το 2014. Σημασία δεν έχει πότε δουλεύεις αλλά πότε τα παίρνεις για το όριο των 5000 ανά έτος!
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 13, 2014, 01:20:46 μμ από pipis75 »

Αποσυνδεδεμένος Li0

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 495
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρόγραμμα εκπαίδευσης μεταναστών "ΟΔΥΣΣΕΑΣ"
« Απάντηση #206 στις: Οκτώβριος 13, 2014, 01:21:20 μμ »
μα δεν ξεκινούν να καλούν από την αρχή, η λίστα συνεχίζει από εκεί που έμεινε.
Άρα σε νομό με πολλούς υποψηφίους, αν κληθείς μια φορά δεν έχεις πιθανότητες να ξανακληθείς. Οπότε σε εμάς συμφέρει να ξαναγίνει προκήρυξη.

Αποσυνδεδεμένος pipis75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 350
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόγραμμα εκπαίδευσης μεταναστών "ΟΔΥΣΣΕΑΣ"
« Απάντηση #207 στις: Οκτώβριος 13, 2014, 01:28:05 μμ »
Με δεδομένο ότι τους παίρνουν ΟΛΟΥΣ και με δεδομένο ότι έχουν πια πάρει χαμπάρι πολλοί φιλόλογοι το πρόγραμμα, αν γίνει προκήρυξη νομίζω ότι ο αριθμός φιλολόγων σε κάθε λίστα θα διπλασιαστεί σχεδόν. Προκήρυξη μας συμφέρει εμάς τους "μεγαλομοριούχους" μόνο εφόσον το ΙΝΕΔΙΒΙΜ πει ότι θα χρησιμοποιεί μόνο τους πρώτους 20 για παράδειγμα σε κάθε λίστα.

Αποσυνδεδεμένος pipis75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 350
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόγραμμα εκπαίδευσης μεταναστών "ΟΔΥΣΣΕΑΣ"
« Απάντηση #208 στις: Οκτώβριος 25, 2014, 12:58:59 μμ »
Άρχισε κανένας νέο πρόγραμμα μήπως και προχωρήσουν αυτοί οι ρημαδοπίνακες; Γιατί ο ΟΔΥΣΣΕΑΣ είναι το μόνο πρόγραμμα του ΙΝΕΔΙΒΙΜ που αξίζει τον κόπο, δεδομένου ότι στα ΣΔΕ παίρνουν ελάχιστους και συνέχεια τους ίδιους.

Αποσυνδεδεμένος pipis75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 350
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόγραμμα εκπαίδευσης μεταναστών "ΟΔΥΣΣΕΑΣ"
« Απάντηση #209 στις: Οκτώβριος 27, 2014, 02:22:52 μμ »
http://www.news.gr/ellada/ekpaidefsh/article/186250/pote-tha-plhrothoyn-oi-ekpaideftes-toy-programmatos.html
Εντελώς ασαφής απάντηση για το πότε θα πληρωθεί το 2014.
Επίσης, αυτό το "υποχρεωτικά στον ΟΑΕΕ" πολύ το επαναλαμβάνουν τελευταία!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158562
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 514
Σύνολο: 526

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.112 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.