*

Αποστολέας Θέμα: Πρόγραμμα εκπαίδευσης μεταναστών "ΟΔΥΣΣΕΑΣ"  (Αναγνώστηκε 91264 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος alex1977

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 211
    • Προφίλ
Απ: Πρόγραμμα εκπαίδευσης μεταναστών "ΟΔΥΣΣΕΑΣ"
« Απάντηση #210 στις: Νοέμβριος 13, 2014, 03:02:39 μμ »
Ναι, έτσι είναι το πρόγραμμα συνεχίζεται κανονικά με τους ίδιους πίνακες. Υπάρχει χρηματοδότηση μέχρι το τέλος του '14. Κανονικά όσοι κάνατε τμήματα μέσα στο ΄14 έχετε υπογράψει μια σύμβαση η οποία λήγει στις 31/12/2014 και ισχύει η ίδια για όσα τμήματα κάνετε μέσα στο΄14. Εμένα μάλιστα μου έστειλαν χθες το αντίγραφο....
 Το θέμα είναι τί θα γίνει με τις πληρωμές..
Πληρώθηκα για το '13 την προηγούμενη εβδομάδα, ακριβώς μετά από ένα χρόνο!!! Είναι απαράδεκτο, όταν μάλιστα δεν σου εξηγούν το λόγο, γιατί η χρηματοδότηση είχε εγκριθεί αλλά δεν έφτανε κατά ένα περίεργο λόγο στους λογαριασμούς μας. Μου έλεγαν ότι όλα είναι οκ ότι θα έπρεπε να έχω πληρωθεί, ότι ήμουν σχεδόν η τελευταία απλήρωτη(!!) αλλά είναι θέμα λογιστηρίου, το οποίο  λογιστήριο δεν σηκώνει ποτέ το τηλέφωνο ούτε σε αυτούς για να μάθουν τί συμβαίνει!!!
Για τα τμήματα του ΄14 μου είπαν ότι θα γίνουν γρηγορότερα οι πληρωμές αλλά ποιος τους πιστεύει πια;;
Αν ξέρει κάποιος κάτι ή αν έχει πληρωθεί για το ΄14 ας ενημερώσει.....
Σήμερα είχα τηλεφ. επικοιν. με τον Ειρ. Κουφό και μου είπε ότι τα χρήματα είναι στην Τράπεζα της Ελλάδος και ότι οσωνούπω θα εξοφληθει το 1ο τρίμηνο του 2014.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πρόγραμμα εκπαίδευσης μεταναστών "ΟΔΥΣΣΕΑΣ"
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:36:10 »

Αποσυνδεδεμένος alex1977

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 211
    • Προφίλ
Απ: Πρόγραμμα εκπαίδευσης μεταναστών "ΟΔΥΣΣΕΑΣ"
« Απάντηση #211 στις: Νοέμβριος 13, 2014, 03:07:55 μμ »
Το μόνο καλό ( για όσους είναι ήδη στους πίνακες) είναι ότι δεν έχουν βγάλει ούτε έχω ακούσει ότι θα βγάλουν καινούργια προκήρυξη, οπότε, αν οι υπεύθυνοι κάνουν πολλά τμήματα, όσοι δουλέψαμε το 2014 έχουμε πολλές πιθανότητες να ξαναδουλέψουμε το 2015.
Ως προς τα δεδουλευμένα του 2014, εγώ θα είμαι πολύ ευχαριστημένος αν (όπως μου έχουν πει από το ΙΝΕΔΙΒΙΜ) πληρωθούν ως το τέλος του έτους. Δυστυχώς η σύμβαση έργου που υπογράφουμε δεν αφήνει πολλά περιθώρια για νομικές ενέργειες. Αν ήταν σύμβαση ορισμένου χρόνου με ΙΚΑ(όπως θα έπρεπε βέβαια να είναι) θα ήταν αναγκασμένοι να μας πληρώνουν κάθε μήνα!!!
Επίσης ΒΑΣΙΚΟ: Προσοχή συνάδελφοι στο όριο 5000. Αν το ξεπεράσετε το 2014, τότε το 2015 θα πρέπει να κόβετε ΑΠΥ (που σημαίνει τη μοιραία εγγραφή σας στον ΟΑΕΕ) για ό,τι δουλέψετε το 2015. Εγώ θα δουλέψω ΚΔΒΜ τώρα μόνο επειδή μου είπαν ότι αποκλείεται να πάρω λεφτά το 2014. Σημασία δεν έχει πότε δουλεύεις αλλά πότε τα παίρνεις για το όριο των 5000 ανά έτος!
εγω τα εχω ξεπερασει γιατι το '14 πληρώθηκα 1 τμημα του '13 κι ενα του '13/'14. Συν το προγραμμα του Αριστοτελείου "Εκπ/ση αλλοδαπών/παλιννοστούντων μαθητών".

Αποσυνδεδεμένος alex1977

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 211
    • Προφίλ
Απ: Πρόγραμμα εκπαίδευσης μεταναστών "ΟΔΥΣΣΕΑΣ"
« Απάντηση #212 στις: Νοέμβριος 13, 2014, 03:28:22 μμ »
μα δεν ξεκινούν να καλούν από την αρχή, η λίστα συνεχίζει από εκεί που έμεινε.
Άρα σε νομό με πολλούς υποψηφίους, αν κληθείς μια φορά δεν έχεις πιθανότητες να ξανακληθείς. Οπότε σε εμάς συμφέρει να ξαναγίνει προκήρυξη.
πιστεύω ότι πρέπει να απαιτήσουμε από το ινεδιβιμ να δημοσιεύει, πού και πόσα τμήματα παίρνει ο κάθε εκπαιδευτής, για να υπάρχει διαφάνεια. επίσης, στο νομό καταγωγής μου ο τελευταιος στη λίστα πήρε 2 τμήματα μαζί στην ίδια απμακρυσμένη πόλη του νομού, χωρίς να ρωτηθούν οι υπόλοιποι, γιατί απο το καλοκαίρι που είχαν μαζευτεί οι εκπαιδευτές κι ο υπεύθυνος, οι περισσότεροι είχαν εκφράσει την επιθυμία τους να πάρουν τμήμα στην πρωτεύουσα. Κι όταν το ατομο αυτό ανέλαβε δεν ήξεραν οι υπόλοιποι ότι ειχε 2 τμηματα ταυτόχρονα και μάλιστα ο υπεύθυνος έλεγε ότι έφαγε λούκι ο εκπαιδευτικός που τραβιέται τόσο μακριά για 1 τμήμα, που τελικά ήταν 2. Και τα έκανε σε 1 μέρα ή μπορεί να πήγαινε λιγότερο, γιατί όταν μια φίλη μου εκπ/τρια στο ίδιο πρόγραμμα την είχε ρωτήσει πού κάνει το μάθημα, γιατί αυτή παλιά πήγαινε πδς εκεί, απέφυγε να της πει και μετά τα τηλέφωνα ήταν κλειστά. Και με τον ίδιο τρόπο τα 2 τμήματα Α1, έγιναν Α2 και μετά Β1 και θα γίνει και Β1 για ειδικούς σκοπούς.παλι παρακάπτοντας τη λίστα. κι οταν έγινε σούσουρο, προτάθηκαν οι 36 εναπομείνασες ώρες στους υπόλοιπους στη λίστα. Μέσα σε 2 μήνες είχαν βγει τα τμήματα πλην τις 36 ώρες. μπορεί να μου πει καποιος πώς βγαίνουν σε λιγότερο από 2 μήνες σχεδόν 175 και 175 ώρες, με 3 φορές την εβδομάδα επί 4+4 ώρες κάθε φορά? Πώς μπορεί 1 εκπαιδευτής να κάνει τόσες πολλές ώρες και να έχει 2,5 ώρες ταξίδι να πάει κι άλλες τόσες να έρθει στον παλιόδρομο? κι ετσι ο τελευταίος στη λίστα με τόσα τμήματα και χωρίς ΟΑΕΕ και με 19/ωρα θα έρθει πρώτος στα προγράμματα μέσα σε 1 χρονιά και εμείς με τη φίλη μου τραβιόμασταν με τεβε και μετακίνηση στα σχολεία του προγραμματος του ΑΠΘ για να μαζέψουμε τα μόρια. Εγώ έχω ακόμα λιγότερα, γιατί εργάστηκα 3 χρονιές, τις 2 από αυτές με 12/εβδομαδα, 15/εβδομάδα.

Αποσυνδεδεμένος pipis75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 350
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόγραμμα εκπαίδευσης μεταναστών "ΟΔΥΣΣΕΑΣ"
« Απάντηση #213 στις: Νοέμβριος 13, 2014, 04:58:52 μμ »
Εντάξει τώρα, είναι γνωστό ότι αρκετά μαθήματα του ΟΔΥΣΣΕΑ "καίγονται", γράφονται δηλαδή χωρίς να γίνονται.

Το θέμα είναι, συνάδελφοι, ότι τα δεδουλευμένα του 2014 πάνε για εξόφληση το 2015 (άγνωστο πότε συγκεκριμένα), παρά τις πρόσφατες διαβεβαιώσεις περί εξόφλησης εντός του 2014. Είναι αυτό που έχω ξαναγράψει, ότι δηλαδή οι πληρωμές πάνε από το κακό στο χειρότερο.
Σήμερα είχα τηλεφ. επικοιν. με τον Ειρ. Κουφό και μου είπε ότι τα χρήματα είναι στην Τράπεζα της Ελλάδος και ότι οσωνούπω θα εξοφληθει το 1ο τρίμηνο του 2014.
Το "οσονούπω" σημαίνει "σε λίγο καιρό" :P. Επίσης πρώτο τρίμηνο σημαίνει μόνο Γενάρη, Φλεβάρη, Μάρτη. Τα υπόλοιπα; Τραγική η κατάσταση!
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 13, 2014, 05:17:17 μμ από pipis75 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πρόγραμμα εκπαίδευσης μεταναστών "ΟΔΥΣΣΕΑΣ"
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:36:10 »

Αποσυνδεδεμένος blueswire

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 849
  • Φύλο: Άντρας
  • carpe diem
    • Προφίλ
Απ: Πρόγραμμα εκπαίδευσης μεταναστών "ΟΔΥΣΣΕΑΣ"
« Απάντηση #214 στις: Νοέμβριος 16, 2014, 09:17:41 μμ »
Παιδιά να ρωτήσω κάτι αν ξέρετε. Το επίπεδο Α2 τί σχέση έχει με τα στοιχεία πολιτισμού και ιστορίας? Τα στοιχεία αυτά ανήκουν στη διδακτική ύλη και στο επίπεδο Α2 ή σε άλλο πιό προχωρημένο υποθέτω επίπεδο?

Αποσυνδεδεμένος kounoupi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόγραμμα εκπαίδευσης μεταναστών "ΟΔΥΣΣΕΑΣ"
« Απάντηση #215 στις: Νοέμβριος 25, 2014, 04:59:29 μμ »
Έχει πληρωθεί κανείς για τα τμηματα του 14 και τα οδοιπορικά;

Αποσυνδεδεμένος bania

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 711
    • Προφίλ
Απ: Πρόγραμμα εκπαίδευσης μεταναστών "ΟΔΥΣΣΕΑΣ"
« Απάντηση #216 στις: Νοέμβριος 25, 2014, 09:00:33 μμ »
Tα οδοιπορικά του 13 τα έχετε πληρωθεί;

Αποσυνδεδεμένος pipis75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 350
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόγραμμα εκπαίδευσης μεταναστών "ΟΔΥΣΣΕΑΣ"
« Απάντηση #217 στις: Νοέμβριος 28, 2014, 11:04:15 πμ »
90% πιθανότητες να πληρωθούμε το πρώτο τρίμηνο του 2014 μέχρι 31/12/2014. Τάδε έφη στέλεχος του ΙΝΕΔΙΒΙΜ. 0% πιθανότητες τώρα πια για ολόκληρο το ποσό μέχρι τον Ιούλιο του 14. Anyway, ας πάρουμε έστω το πρώτο τρίμηνο για να μπορέσουμε να πάρουμε την επιστροφή της παρακράτησης του 20% του μεικτού ποσού την άνοιξη του 15. Γιατί αλλιώς πάμε άνοιξη του 16....κολοκύθια δηλαδή.
Για τα οδοιπορικά παιδιά δεν έχω ιδέα. Ευτυχώς το σχολείο του ΟΔΥΣΣΕΑ ήταν δίπλα στο σπίτι μου. Έχω γενικά καταλάβει ότι για τα οδοιπορικά το ΙΝΕΔΙΒΙΜ σου βγάζει το λάδι μέχρι να τα δώσει. Λογικά έρχεστε σε επαφή με την ομάδα έργου, ρωτάτε αν εγκρίθηκαν τα οδοιπορικά και, αφού εγκριθούν, επαφή με λογιστήριο για την πληρωμή.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 28, 2014, 11:06:22 πμ από pipis75 »

Αποσυνδεδεμένος amalitsa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 66
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πρόγραμμα εκπαίδευσης μεταναστών "ΟΔΥΣΣΕΑΣ"
« Απάντηση #218 στις: Νοέμβριος 28, 2014, 12:56:35 μμ »
Μήπως ξέρει κανείς αν έχουν βγάλει για τον Οδυσσέα κάποιο βιβλίο επιπέδου Β1?Γιατί μόνο στο κέντρο Ελληνικής γλώσσας βρήκα ένα που κάνει 30 γιούρια.

Αποσυνδεδεμένος herseys

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 443
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόγραμμα εκπαίδευσης μεταναστών "ΟΔΥΣΣΕΑΣ"
« Απάντηση #219 στις: Νοέμβριος 28, 2014, 10:39:20 μμ »
Μήπως ξέρει κανείς αν έχουν βγάλει για τον Οδυσσέα κάποιο βιβλίο επιπέδου Β1?Γιατί μόνο στο κέντρο Ελληνικής γλώσσας βρήκα ένα που κάνει 30 γιούρια.
μεχρι το 2011 έδιναν το Ελληνικά για παλλινοστουντες και μετανάστες από εκδόσεις Μεταίχμιο . Το πράσινο βιβλιο. μπορει να υπάρχει στη βιβλιοθηκη του γραφειου του Οδυσσεα σου ή του ΚΔΒΜ σου

Αποσυνδεδεμένος super3kef

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 83
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόγραμμα εκπαίδευσης μεταναστών "ΟΔΥΣΣΕΑΣ"
« Απάντηση #220 στις: Δεκέμβριος 02, 2014, 02:32:09 πμ »
Δηλαδή πληρωμές για το 2014 ,δε θα υπάρξουν μέχρι το τέλος του έτους;Έχω καιρό να μιλήσω με τον υπεύθυνο , γνωρίζει κάτι κανείς παραπάνω.Ευχαριστώ πολύ.
Να ζεις , να αγαπάς και να μαθαίνεις...

Αποσυνδεδεμένος stroumfita

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 543
    • Προφίλ
Απ: Πρόγραμμα εκπαίδευσης μεταναστών "ΟΔΥΣΣΕΑΣ"
« Απάντηση #221 στις: Δεκέμβριος 02, 2014, 03:40:03 μμ »
Καλησπέρα, παιδιά! Θα ήθελα να ρωτήσω πως μπορεί κανεις να εργαστεί στο προγραμμα αυτό και που βγαίνει προκηρυξη , ανακοινωση η οτιδήποτε.... Εκτός κι αν πηγαίνει εντελώς μιλητή η δουλειά...

Αποσυνδεδεμένος Li0

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 495
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρόγραμμα εκπαίδευσης μεταναστών "ΟΔΥΣΣΕΑΣ"
« Απάντηση #222 στις: Δεκέμβριος 02, 2014, 03:54:49 μμ »
βγαίνει ανακοίνωση στο ινεδιβιμ και παει με μορια οπως σε ολες τις προκηρυξεις (κδβμ, ιεκ,σδε κτλ)

Αποσυνδεδεμένος stroumfita

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 543
    • Προφίλ
Απ: Πρόγραμμα εκπαίδευσης μεταναστών "ΟΔΥΣΣΕΑΣ"
« Απάντηση #223 στις: Δεκέμβριος 02, 2014, 05:17:28 μμ »
Ευχαριστω πολυ για την απάντηση. Ποιο μήνα περίπου βγαινει η προκηρυξη?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159607
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 497
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 419
Σύνολο: 435

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.129 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.