*

Αποστολέας Θέμα: Τρίμηνη παιδαγωγική επιμόρφωση στην ΑΣΠΑΙΤΕ για το 30μηνο  (Αναγνώστηκε 11016 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ΕΥΔΟΚΙΑ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
καλησπέρα συνάδελφοι, έχω μια απορία και μεσω τηλεφωνικής επικοινωνίας με Ασπαιτε δεν υπάρχει περίπτωση να τη λύσω: είμαι Δ.Ε εκπαιδευτικός, με προϋπηρεσία διδακτική απο το 1996 και διορίστηκα μόνιμη επιτέλους το 2007. Δεν ήταν όμως απαραίτητο προσόν διορισμού τότε η Ασπαιτε, καθοτι μπηκα με το 30μηνο.
Δεν εχω λοιπόν ''παιδαγωγική επάρκεια'' , κάτι που απέκτησαν συνάδελφοί μου της ίδιας ειδικότητας, παρακολουθώντας το 3μηνο παιδαγωγικής επιμόρφωσης στην Ασπαιτε. Και ρωτώ:   ΠΟΤΕ ΚΑΝΟΥΝ ΕΓΓΡΑΦΕΣ? 2 ΦΟΡΕΣ ΤΟ ΧΡΟΝΟ? Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΠΟΤΕ ΕΙΝΑΙ, ΜΑΡΤΙΟ?
Δυστυχώς δεν μπορω να συνεννοηθώ με αυτούς στην Ασπαιτε, με τίποτα όμως!
Ξέρει κανείς να μου απαντήσει πότε θα μπορέσω κι εγω επιτέλους να κάνω αίτηση?

 ??? ??? ???
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 03, 2012, 11:59:22 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Τρίμηνη παιδαγωγική επιμόρφωση στην ΑΣΠΑΙΤΕ για το 30μηνο
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 04, 2012, 12:07:09 πμ »
ΕΥΔΟΚΙΑ καλωσήρθες στο pde.

Στην ΑΣΠΑΙΤΕ δεν μπορεί να κάνει εγγραφή όποτε θέλει. Συνήθως βγαίνει προκήρυξη ακόμα και για τα τρίμηνα προγράμματα κατάρτισης. Το θέμα είναι ότι πέρυσι είχαν γίνει τέτοια διαδοχικά προγράμματα μέσα στο σχολικό έτος για να αποκτήσουν επάρκεια άτομα του 30μήνου, γιατί δεν μπορούν να διοριστούν χωρίς αυτό το προσόν.

Δεν είμαι καθόλου σίγουρος ότι αυτά τα τρίμηνα προγράμματα παιδαγωγικής κατάρτισης θα γίνουν και φέτος.
Έχω την εντύπωση ότι όλοι όσοι βρίσκονται στους πίνακες του 30μηνου και περιμένουν διορισμό επιμορφώθηκαν.

Αποσυνδεδεμένος ΕΥΔΟΚΙΑ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Τρίμηνη παιδαγωγική επιμόρφωση στην ΑΣΠΑΙΤΕ για το 30μηνο
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 04, 2012, 08:37:09 πμ »
καλως σας βρηκα λοιπον..

ευχαριστώ για την άμεση απάντηση, θα έχω το νου μου μήπως ξανανοίξουν γι'αυτό το σκοπό, αλλιώς την ξεχνάω την παιδαγωγική επάρκεια. Πάντως είναι άδικο σε ανθρώπους σαν κι εμένα με τόσα χρόνια στην εκπαίδευση, να μη μου δίνει αυτή την ευκαιρία..τι να πω..καλη σας μέρα :) :)

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Τρίμηνη παιδαγωγική επιμόρφωση στην ΑΣΠΑΙΤΕ για το 30μηνο
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 04, 2012, 12:16:28 μμ »
Δεν ξέρω αν σου δώσει την ευκαιρία φέτος...εννοώ αν δημιουργήσει η ΑΣΠΑΙΤΕ τρίμηνα τμήματα για 30μηνο.
Όμως, πέρυσι είχαν λειτουργήσει τρεις τρίμηνες περίοδοι για τέτοια ταχύρρυθμη παιδαγωγική κατάρτιση,
την οποία εκμεταλλεύτηκαν κυρίως κομμώτριες του 30μήνου. Μα να μην το είχες μάθει... Είχε ακουστεί πολύ!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος ΕΥΔΟΚΙΑ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Τρίμηνη παιδαγωγική επιμόρφωση στην ΑΣΠΑΙΤΕ για το 30μηνο
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 04, 2012, 09:23:20 μμ »
καλησπέρα!

φυσικά και το είχα μάθει αυτό. Κοίταξε όμως τι γινόταν τότε: ήμουν ήδη διορισμένη και με υποχρεώνανε για να συμμετάσχω στο τρίμηνο της ΑΣΠΑΙΤΕ, να παραιτηθώ..με τη λεπτομέρεια όμως οτι θα έχανα τη θέση μου..ενω μέχρι μια χρονιά πριν την κατοχύρωνες. Δηλαδή ζητούσες ως μόνιμος πάντα παραίτηση για το συγκεκριμένο λόγο, κρατούσες τη θέση και μετά επέστρεφες πίσω. Ενω μετά το αλλάξανε: παραιτήθηκες??? δε δικαιούσαι καμιά θέση. Πας απο την αρχή και φυσικά το είχες χάσει το παιχνίδι.
Δυστυχώς όταν έκανα εγω τα χαρτιά μου για μόνιμο διορισμό, δεν έμπαινε ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ η δική μου ειδικότητα στην ΑΣΠΑΙΤΕ, πόσο μάλλον οι αναπληρωτές της ειδικότητας αυτής! και εφόσον στο διορισμό δεν ήταν απαραίτητο προσόν, θεώρησα σωστό να μη διακινδυνεύσω τη θέση μου ως μόνιμη πλέον γι'αυτό.
Τέλος πάντων, είμαι επί ποδός και για ό,τι ακουστεί για την ΑΣΠΑΙΤΕ ελπίζω να το μάθω γρήγορα.
Αν βέβαια μας έχουν ακόμη στα σχολεία και δε μας έχουν ρίξει σε εφεδρεία λόγω του Νέου Τεχνολογικού Λυκείου και τις εισαγμένες σε αυτό ειδικότητες.. ??? ???

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Τρίμηνη παιδαγωγική επιμόρφωση στην ΑΣΠΑΙΤΕ για το 30μηνο
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 04, 2012, 11:53:00 μμ »
Αν και δε μας είπες ποια είναι η ειδικότητά σου, θα σου πω ότι δίνεται η δυνατότητα να είσαι στο παράρτημα ΑΣΠΑΙΤΕ που είναι πιο κοντά στη σχολική μονάδα που υπηρετείς. Το θέμα είναι ότι υπάρχουν πολλά μέρη που δε βρίσκονται κοντά σε παράρτημα ΑΣΠΑΙΤΕ. Όπως επίσης δεν ξέρουμε αν και πότε θα κάνει ξανά τρίμηνα προγράμματα ΕΠΠΑΙΚ για εκπαιδευτικούς του 30μήνου.

Ας μην ξεχνάμε ότι για να διοριστεί πλέον κάποιος από το 40%, το 24μηνο ή το 30μηνο πρέπει να έχει παιδαγωγική επάρκεια! Στην περίπτωση που ήδη έχουν περάσει από αυτά τα τρίμηνα προγράμματα ΕΠΠΑΙΚ όσοι είναι αδιόριστοι στον πίνακα του 30μήνου, είναι δύσκολο να πραγματοποιηθούν και πάλι. Εκτός αν υπάρχουν πολλοί παλιοί συνάδελφοί σου, που διοριστήκατε χωρίς ΑΣΠΑΙΤΕ και διευθετηθεί να κάνουν τρίμηνο ΕΠΠΑΙΚ μόνο για σας!

Αποσυνδεδεμένος ΕΥΔΟΚΙΑ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Τρίμηνη παιδαγωγική επιμόρφωση στην ΑΣΠΑΙΤΕ για το 30μηνο
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 05, 2012, 07:58:17 πμ »
καλημέρα, θα τα έχω όλα αυτά υπόψη μου..η ειδικότητά μου μια που ρώτησες, είναι ΔΕ01.17 κομμωτικής.

και πάλι καλημέρα σε όλους :)

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Τρίμηνη παιδαγωγική επιμόρφωση στην ΑΣΠΑΙΤΕ για το 30μηνο
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 26, 2013, 06:21:02 μμ »
Αυτοχρηματοδοτούμενο Τρίμηνο Πρόγραμμα Παιδαγωγικής Επιμόρφωσης της Α.Σ.ΠΑΙ.Τ.Ε.

Εισαγωγή αναπληρωτών εκπαιδευτικών των κλάδων ΤΕ01, ΤΕ16 και ΔΕ01 με βάση την πραγματική προϋπηρεσία στις 30-6-2008 τουλάχιστον τριάντα (30) μηνών προσωρινού αναπληρωτή ή ωρομισθίου εκπαιδευτικού στη Δευτεροβάθμια Δημόσια Εκπαίδευση.

http://www.pde.gr/index.php?page=6027

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3425
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Απ: Τρίμηνη παιδαγωγική επιμόρφωση στην ΑΣΠΑΙΤΕ για το 30μηνο
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 27, 2013, 06:46:34 μμ »
Αυτοχρηματοδοτούμενο Τρίμηνο Πρόγραμμα Παιδαγωγικής Επιμόρφωσης της Α.Σ.ΠΑΙ.Τ.Ε.

Εισαγωγή αναπληρωτών εκπαιδευτικών των κλάδων ΤΕ01, ΤΕ16 και ΔΕ01 με βάση την πραγματική προϋπηρεσία στις 30-6-2008 τουλάχιστον τριάντα (30) μηνών προσωρινού αναπληρωτή ή ωρομισθίου εκπαιδευτικού στη Δευτεροβάθμια Δημόσια Εκπαίδευση.

http://www.pde.gr/index.php?page=6027
δλδ αυτοι που ειχαν 30μηνο το 2008 και ειχε βγει ο διορισμος τους στην ουσια (γτ αυτους επιανε το 30μηνο) θα το πληρωνουνε τωρα ή το πληρωνανε παντα?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159655
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 492
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 307
Σύνολο: 326

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.122 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.