*

Αποστολέας Θέμα: Έβρος  (Αναγνώστηκε 41050 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος uga

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Έβρος
« στις: Αύγουστος 20, 2007, 10:08:57 πμ »
Κυρίως θα ήθελα να μάθω τα ενοίκια στις περιοχές αυτές. Και σε άλλα topic έχουν αναφερθεί, αλλά δεν μπορώ να τα ξεκαθαρίσω. Αν πάω με τη γυναίκα μου και το παιδί μου, μάλλον θα χρειαστώ ένα μεγαλούτσικο δυάρι. Είναι πάνω από 250 ευρώ, πάνω απο 300; Κάπου είχε αναφερθεί ότι ενοικιάζονται κάποιες κατοικίες που είναι για στρατιωτικούς. Ισχύει, σε τι τιμή και σε ποια πόλη;
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 20, 2007, 10:51:34 πμ από Lenazagor »
Καλό καλοκαίρι!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Έβρος
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:19:14 »

Αποσυνδεδεμένος Gi@

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 963
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Νηπιαγωγός!!!
    • Προφίλ
Απ: Έβρος
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 20, 2007, 10:20:04 πμ »
Καλημέρα. Μπορώ να σου πω με σιγουριά ότι τα ενοίκια δεν είναι πολύ ακριβά. Για Ορεστιάδα μάλιστα μπορώ να σου πω ότι τα μεγαλύτερα σπίτια είναι και πιο φθηνά από τα μικρά, γιατί οι φοιτητές ψάχνουν μικρά και τα ανεβάζουν! Ο αδερφός μου είναι χρόνια στην Ορεστιάδα λόγω πανεπιστημίου και νοικιάζει σπίτι με 2 δωμάτια, μπάνιο, αποθήκη και σαλοκουζίνα μόνο 250 ευρώ. Γενικά επειδή έχει αλλάξει πολλά σπίτια πάνω από 300 δεν υπάρχουν πολλά. Και μόλις μου είπε ότι τα καινούρια είναι περίπου στα 280 με 300 ευρώ. Όλα αυτά για Ορεστιάδα, η οποία είναι ωραία πόλη κατά τη γνώμη μου! Καλή τοποθέτηση εύχομαι και αν χρειαστείς επιπλέον πληροφορίες εδώ είμαι εγώ.
Σε ποιον κλάδο ανήκεις;
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος magda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Έβρος
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 20, 2007, 11:42:40 πμ »
Έμαθα κι εγώ ακριβώς τα ίδια με την georgi.Σε λίγες μέρες φεύγω για Ορεστιάδα και πιστεύω πως με τα 300 ευρώ που έχω υπολογίσει θα βρω σπίτι καλύτερο κι από αυτό που έχω!!!Κι αν βρω και πιο φτηνό ακόμα καλύτερα!!!
Προσοχή φίλε uga,πρέπει να κάνουμε τις αιτήσεις κ.λ.π. στην Αλεξανδρούπολη αρχικά(για όλο το νομό Έβρου)

Αποσυνδεδεμένος uga

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Έβρος
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 20, 2007, 02:16:48 μμ »
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. ΠΕ02 είμαι και δεν έχω υποβάλει ακόμη ούτε την αίτηση διορισμού, αλλά θέλω να ξέρω για τις περιοχές αυτές. Για Διδυμότειχο και Σουφλί;
Καλό καλοκαίρι!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Έβρος
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:19:14 »

Αποσυνδεδεμένος pariel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 954
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Για να πετύχεις, μην παίρνεις τίποτε προσωπικά
    • Προφίλ
Απ: Έβρος
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 20, 2007, 05:38:11 μμ »
Έμαθα κι εγώ ακριβώς τα ίδια με την georgi.Σε λίγες μέρες φεύγω για Ορεστιάδα και πιστεύω πως με τα 300 ευρώ που έχω υπολογίσει θα βρω σπίτι καλύτερο κι από αυτό που έχω!!!Κι αν βρω και πιο φτηνό ακόμα καλύτερα!!!
Προσοχή φίλε uga,πρέπει να κάνουμε τις αιτήσεις κ.λ.π. στην Αλεξανδρούπολη αρχικά(για όλο το νομό Έβρου)
Μάγδα, με το που γυρίσεις από Ορεστιάδα, δώσε αναφορά για τα παντα, γιατί κατά πάσα πιθανότητα, προς τα εκει με βλέπω (5η επιλογή)

Αποσυνδεδεμένος magda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Έβρος
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 20, 2007, 07:39:20 μμ »
Θα σας στείλω από κει,γιατί λόγω οικονομικών,θα γυρίσω στις εκλογές Αθήνα και όχι νωρίτερα.Έμαθα όμως πως το δυσπρόσιτό μου μόνο δυσπρόσιτο δεν είναι!!!Ένα εικοσάλεπτο από Ορεστιάδα με δικό σου αμάξι και μισή ωρίτσα και κάτι με το ΚΤΕΛ.Ούτε γκρεμοί,ούτε βουνά.Και στην Αθήνα να ήμουν,σε όποιο σχολείο εκτός γειτονιάς να πήγαινα,θα έτρωγα πάνω από μία ώρα στο δρόμο(μόνο να πάω)
Pariel κι εγώ βλέπω να έρχεται πλήθος Θεσσαλονικιών φιλολόγων,αφού οι ''αλλοι'' δεν σας άφησαν τίποτα σχεδόν από Μακεδονία.Προσοχή,δεν ξέρω για τα άλλα δυσπρόσιτα όμως.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 20, 2007, 07:40:56 μμ από magda »

Αποσυνδεδεμένος pariel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 954
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Για να πετύχεις, μην παίρνεις τίποτε προσωπικά
    • Προφίλ
Απ: Έβρος
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 20, 2007, 08:15:11 μμ »
Εγώ έχω αυτοκίνητο. Δεν έβαλα βέβαια ονομαστικά τα Δίκαια, μόνο ως Γ΄Εβρου, οπότε πού ξέρεις; Μπορεί να πηγαινοερχόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος GEMINI 3

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 400
  • Φύλο: Γυναίκα
  • WE ARE THE CHAMPIONS!
    • Προφίλ
Απ: Έβρος
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 20, 2007, 10:41:03 μμ »
Ναι, τα διαμερίσματα για τους στρατιωτικούς βρίσκονται σε συγκροτήματα κατοικιών (τουλάχιστον στο Τυχερό που διορίστηκα εγώ) και το 2005 δεν χρειαζόταν πάνω από 300 ευρώ για το ενοίκιο. Στο ξενοδοχείο Άλεξ στην Αλεξανδρούπολη που έμεινα τρεις εβδομάδες πλήρωνα 24 ευρώ τη βραδιά σε μονόκλινο εσωτερικό (θα χρειαστεί να μείνετε κάποια βράδια, φαντάζομαι μέχρι να τακτοποιηθείτε). Θα περάσετε καλά γιατί είναι ωραία η Αλεξανδρούπολη!

Αποσυνδεδεμένος uga

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Έβρος
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 21, 2007, 12:13:30 πμ »
GEMINI 3, ξέρεις αν το Τυχερό έχει κενά για φιλόλογους; Νομίζω το Διδυμότειχο είναι κοντά στο Τυχερό, άρα μπορείς να μένεις και εκεί.
Καλό καλοκαίρι!

Αποσυνδεδεμένος GEMINI 3

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 400
  • Φύλο: Γυναίκα
  • WE ARE THE CHAMPIONS!
    • Προφίλ
Απ: Έβρος
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 21, 2007, 01:05:06 πμ »
Το Τυχερό είναι στη Γ Έβρου και το 2005 πήγαμε τρεις από ΑΣΕΠ και βρήκαμε και δύο φιλολόγους-συζύγους στρατιωτικών. Και οι τρεις που πήγαμε διοριστήκαμε μέσω ΑΣΕΠ και τοποθετηθήκαμε στην πρώτη μας προτίμηση, το Τυχερό. Οι τοποθετήσεις έγιναν βάσει κοινωνικών κριτηρίων (χωρίς παρατράγουδα)- και οι τρεις είμαστε παντρεμένες και μόνο εγώ με παιδιά και λίγη προϋπηρεσία. Δεν έμεινα λόγω απόσπασης (υπεραριθμία) και αυτό θα πρέπει να το έχετε υπόψη. Αν είναι ακόμη οι ίδιοι καλοί άνθρωποι στη Δευτεροβάθμια, θα σας ενημερώσουν αν υπάρχει υπεραριθμία και έτσι μη βιαστείτε να κλείσετε μεταφορικές και σπίτι!!!Αν πάτε τελικά στο Τυχερό, μείνετε καλύτερα στην Αλεξανδρούπολη ή στο ίδιο το Τυχερό. Είναι μια χαρά (αν εξαιρέσεις το κρύο και την ομίχλη). Είναι πολύ καλοί και οι Διευθυντές εκεί (αν παραμείνουν οι ίδιοι)!

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Έβρος
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 21, 2007, 01:15:30 πμ »
GEMINI_3, μήπως μπορείς να βοηθήσεις σε αυτή τη συζήτηση
http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=2620.msg26575#msg26575
και εδώ
http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=2620.msg27038#msg27038
για το θέμα της υπεραριθμίας;

Αποσυνδεδεμένος angela_p

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 217
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έβρος
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 21, 2007, 01:25:59 πμ »
Η περιοχή του Έβρου είναι μια χαρά και μη σας τρομάζει έτσι όπως τη βλέπετε από το χάρτη! Ήμουν διορισμένη εκεί, πήρα όμως φέτος μετάθεση. Τα χωριά της Γ' Εβρου είναι μια χαρά και μόνο στο όνομα δυσπρόσιτα... Το πιο "δύσκολο" είναι ο Κυπρίνος, μισή ώρα από Ορεστιάδα (και πολύ βάζω...). Οι καθηγητές περνάνε μια χαρά γιατι σχεδόν όλοι είναι ξενοι στην περιοχή και κάνουν παρέα. Και η Ορεστιάδα και το Διδυμότειχο έχουν αρκετές επιλογές για διασκέδαση. Το ΣΟυφλί είναι λίγο νέκρα για να μένεις αλλά κατά τα άλλα όμορφο. Εγώ πέρασα πολύ ωραία εκεί, οπόια απορία έχετε ρωτήστε!

Αποσυνδεδεμένος GEMINI 3

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 400
  • Φύλο: Γυναίκα
  • WE ARE THE CHAMPIONS!
    • Προφίλ
Απ: Έβρος
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 21, 2007, 01:33:02 πμ »
Λοιπόν: όταν πήγα στον Έβρο εγώ και άλλοι 50 Ασεπίτες (από Μακεδονία και Θεσσαλία κυρίως) το 2005, ο καλός υπάλληλος της ΔΔΕ Έβρου μάς ενημέρωσε ότι θα χρειαστούν σχεδόν οι μισοί από μας και έτσι μπορούμε εμείς και το 40% (σχεδόν ανύπαρκτο στον Έβρο!/πρόλαβαν τα καλά!) να κάνουμε αίτηση απόσπασης λόγω υπεραριθμίας σε άλλους νομούς που θα μας τούς ανακοίνωνε το Υπουργείο σε λίγες μέρες. Μόνο οι νεοδιόριστοι δικαιούνται τέτοια απόσπαση και κανείς άλλος. Πράγματι, σε λίγες μέρες βγήκαν τα κενά και μάλιστα σε μεγάλες πόλεις (Αθήνα, Θεσ/νίκη κλπ) και,όσοι πληρούσαν κάποιους όρους (συνυπηρέτηση, εντοπιότητα, μικρά παιδιά) ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΜΕΣΟ πήραν απόσπαση { δεν πήραμε τα μόρια του Έβρου αλλά θεωρήθηκε ότι υπηρετήσαμε την οργανική μας εκεί που πήγαμε (δηλ. οι περ/ροι σπίτι μας!)}. Το Νοέμβριο του 2005 κάναμε αίτηση μετάθεσης κανονικά.

Αποσυνδεδεμένος resident

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ01
    • Προφίλ
Απ: Έβρος
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 21, 2007, 01:40:41 πμ »
gemini 3,μαλλον ησουν την ιδια χρονια εκει  με μια γνωστη μου φιλολογο γιατι θυμαμαι που με ειχε παρει τηλ ως πιο παλια(εγω )για να με ρωτησει αν ειναι καλυτερα νε μεινει στην ορεστιαδα 'η να φυγει.Τελικα εμεινε εκει μια χρονια,περασε πολυ καλα απ'οτι μου ειπε και μετα πηρε μεταθεση(αν και το μετανιωσε τελικα!).
Εσυ εχεις φυγει απο τον εβρο;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158562
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 515
Σύνολο: 534

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.117 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.