*

Αποστολέας Θέμα: Έβρος  (Αναγνώστηκε 41211 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος GEMINI 3

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 400
  • Φύλο: Γυναίκα
  • WE ARE THE CHAMPIONS!
    • Προφίλ
Απ: Έβρος
« Απάντηση #14 στις: Αύγουστος 21, 2007, 01:48:09 πμ »
Εγώ έφυγα με απόσπαση λόγω υπεραριθμίας αλλά οι λίγες μέρες που έμεινα ήταν σαν πενθήμερη εκδρομή! Στείλε μου σε προσωπικό μήνυμα ποια συνάδελφο λες!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Έβρος
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:35:43 »

Αποσυνδεδεμένος resident

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ01
    • Προφίλ
Απ: Έβρος
« Απάντηση #15 στις: Αύγουστος 21, 2007, 01:54:31 πμ »
εχω παει κι εγω στον εβρο,συγκεκριμενα στην ορεστιαδα,για λιγες μερες κι ηταν πολυ καλα.Αν δεν ειχα αντρα και παιδι πισω μου,μαλλον θα εμενα περισσοτερο! ;)

Αποσυνδεδεμένος GEMINI 3

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 400
  • Φύλο: Γυναίκα
  • WE ARE THE CHAMPIONS!
    • Προφίλ
Απ: Έβρος
« Απάντηση #16 στις: Αύγουστος 21, 2007, 01:58:45 πμ »
Είναι φοβερό πάντως το συναίσθημα που έχει κανείς όταν πρωτοδιορίζεται!!! Βλέπεις την υλοποίηση του στόχου σου και αυτό δεν το αλλάζεις με τίποτε!!!

Αποσυνδεδεμένος pariel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 954
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Για να πετύχεις, μην παίρνεις τίποτε προσωπικά
    • Προφίλ
Απ: Έβρος
« Απάντηση #17 στις: Αύγουστος 21, 2007, 09:24:25 πμ »
Πράγματι, σε λίγες μέρες βγήκαν τα κενά και μάλιστα σε μεγάλες πόλεις (Αθήνα, Θεσ/νίκη κλπ) και,όσοι πληρούσαν κάποιους όρους (συνυπηρέτηση, εντοπιότητα, μικρά παιδιά) ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΜΕΣΟ πήραν απόσπαση { δεν πήραμε τα μόρια του Έβρου αλλά θεωρήθηκε ότι υπηρετήσαμε την οργανική μας εκεί που πήγαμε (δηλ. οι περ/ροι σπίτι μας!)}. Το Νοέμβριο του 2005 κάναμε αίτηση μετάθεσης κανονικά.
gemini, τι εννοείς μ' αυτό; Γιατί δεν τα ξερω καλα. Μετά πήρατε εύκολα μετάθεση ή πάλι κάνατε αίτηση για απόσπαση.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Έβρος
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:35:43 »

Αποσυνδεδεμένος arianara

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 137
  • Φύλο: Άντρας
  • Είναι όμορφα σου λέω όταν χαράζει στο Αιγαίο!
    • Προφίλ
Απ: Έβρος
« Απάντηση #18 στις: Αύγουστος 21, 2007, 10:33:15 πμ »
Παιδιά, έχω κάνει φαντάρος στον Έβρο 9 μήνες και ακούστε αυτά που θα σας πω. Ο Έβρος είναι από τις χειρότερες περιοχές της Ελλάδας (αν όχι του κόσμου). Μην ξεγελιέστε από την Αλεξανδρούπολη, που είναι ωραία πόλη γενικά. Μπορεί να είναι όμορφη και να μην έχει τόσο βαρύ χειμώνα λόγω θάλασσας αλλά είναι από τις πιο ακριβές πόλεις που υπάρχουν. Η κατάσταση όσο ανεβαίνεις προς τα πάνω γίνεται όλο και χειρότερη. Βασικά μόλις περάσεις το αεροδρόμιο το σκνικό αλλάζει. Μιζέρια, χάλια σπίτια και δρόμοι και παντού πράσινα ανθρωπάκια όσα δεν έχεις δει ποτέ στη ζωή σου αν είσαι γυναίκα ή αν είσαι άντρας και δεν έχεις πάει ακόμα φαντάρος. Το χειμώνα μιλάμε για τρελό κρύο (αν και γενικά το μέρος δεν έχει βουνά) και χιόνι (έχω πετύχει 2,5 μέτρα χιόνι εκεί πάνω) και έναν αέρα παγωμένο που νομίζεις ότι σου έχουν πέσει τα αυτιά και η μύτη και τα μάτια σου δακρύζουν! Ότι και να φορέσεις το κρύο δεν παλεύεται λόγω υγρασίας (λέγεται Έβρος από το ομώνυμο ποτάμι). Επίσης από Απρίλιο και μετά που αρχίζει να καλυτερεύει ο καιρός και νομίζεις ότι επιβίωσες από το δριμύ ψύχος του χειμώνα, έρχονται τα χειρότερα. Γύρω εκεί βγαίνουν στον αέρα κάτι "πουλιά", που τα αποκαλούσαμε γκατζολόπτερα (Έβρος=γκατζολία για τους μυημένους) και καλό θα είναι όταν ο ήλιος πέσει (αν υπάρχει ήλιος) να μείνει κανείς στο σπιτάκι του με κλειστά τα παράθυρα γιατί άμα μπουν μέσα αυτά την έβαψε. Χωρίς πλάκα παιδιά μας τσιμπούσαν πάνω από τις παραλλαγές, αφού έχουν αναφερθεί και τσιμπήματα πάνω από το κράνος!

Αποσυνδεδεμένος politekni

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ11
    • Προφίλ
Απ: Έβρος
« Απάντηση #19 στις: Αύγουστος 21, 2007, 11:00:28 πμ »
Έχει δίκιο ο Arianara. Διαβάζω όσα γράφετε και ναι συμφωνώ αλλα υπάρχει και η αρνητική πλευρά ας μη λέμε μόνο τα θετικά γιατί για όσους έχουμε πάει και ξέρουμε οκ αλλα για όσους πάνε τώρα στον Εβρο καλό είναι να μην τα περιμένουν όλα ρόδινα.
Η Ορεστιάδα είναι καλή περίπτωση γιατί είναι νεα πόλη και πολλή προσεγμένη, δεν μπορώ να πω το ίδιο και για το Διδυμότειχο.
Το κλίμα για κάποιον που έρχετε κάτω απο το αυλάκι όπως λέγεται δεν νομίζω ότι θα μπορεί να το αντέξει ευκολα. Ακόμη και όσοι ανεβαίνουν απο Θεσσαλονίκη δυσκολεύονται.
ΑΠο την άλλη είναι αυτοί οι υπέροχοι άνθρωποι που σε βοηθούν χωρίς να τους το ζητήσεις αν σε δουν να έχεις προβλημα. Ανοιχτές καρδιές.
Και ναι ο στρατός είναι παρα πολύς και ευτυχώς γιατι αλλιως τα περισσότερα χωριά το χειμώνα θα ήταν αποκλεισμένα!!!!!
Εχω πετύχει την μια μέρα να έχει ήλιο όμορφη χειμωνιάτικη μέρα και το επόμενο πρωι 1.5 μέτρο χιόνι.
Τα κουνούπια δεν παίζονται κλείνεσαι κανονικότατα μέσα και ούτε το σκεφτεσαι να βγείς.
Δεν τα γράφω για να σας απογοητεύσω απλά για να είστε προετοιμασμένοι γι' αυτό που θα βρείτε.
Εγώ πέρασα καλά στον Εβρο λόγω των κατοίκων αλλα δυσκολεύτηκα λόγω κλίματος και ....κουνουπιών.
Ο Arianara τα εζησε και τα περιεγραψε πολύ καλά αν και με ορολογία στρατιωτική...(τον καταλαβαίνω γιατί τα βίωσε παρα πολύ έντονα)

Αποσυνδεδεμένος magda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Έβρος
« Απάντηση #20 στις: Αύγουστος 21, 2007, 11:22:14 πμ »
Παιδιά εγώ σπούδασα Γιάννενα και το ψύχος ήταν πολύ,και τα κουνούπια επιθετικά.Φαντάζομαι κάτι ανάλογο στην Ορεστιάδα.Καταλαβαίνω πως κάποιος που πάει φαντάρος εκεί,θα δυσκολευτεί πολύ περισσότερο από μας.Δεν τα περιμένω όλα ρόδινα,ξέρω πως δεν είναι Αθήνα,αλλά θέλω να σκέφτομαι μόνο τα θετικά.Τι να τον κάνω τον καλό χειμώνα στο ερημονήσι που θα με πιάσει η ψυχή μου?
Χίλιες φορές το χιόνι και το κρύο από έναν ηλιόλουστο χειμώνα σε νησάκι που θα είμαι εγώ και άλλοι 100 το πολύ άνθρωποι.

Αποσυνδεδεμένος GEMINI 3

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 400
  • Φύλο: Γυναίκα
  • WE ARE THE CHAMPIONS!
    • Προφίλ
Απ: Έβρος
« Απάντηση #21 στις: Αύγουστος 21, 2007, 02:59:42 μμ »
Το Νοέμβριο κάνεις κανονικά αίτηση για μετάθεση αφού με την απόσπαση λόγω υπεραριθμίας θεωρείται ότι υπηρέτησες την οργανική σου. Αν δεν πάρεις μετάθεση, τότε δκαιούσαι τον Απρίλιο να κάνεις κανονική αίτηση απόσπασης (ασχέτως υπεραριθμίας).
Οι συνάδελφοι που πήγαν φαντάροι στον Έβρο (όπως και ο αδελφός μου) έχουν δίκιο. Η διαφορά είναι η οπτική γωνία από την οποία βλέπεις τα πράγματα. Άλλο είναι να πας φαντάρος και να κλειστείς στον Έβρο πάνω στα καλά σου κι άλλο είναι να έχεις ξεσκιστεί στο διάβασμα, να είσαι επιτυχών/ούσα ανάμεσα σε 15000 συναδέλφους και να διορίζεσαι ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!Όχι ο Έβρος μα και η Ουγκάντα παράδεισος σου φαίνεται!!!

Αποσυνδεδεμένος magda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Έβρος
« Απάντηση #22 στις: Αύγουστος 21, 2007, 03:13:40 μμ »
Χα χα!!!Σωστός ο GEMINI!!!Καλά,όχι ότι ξεσκιστήκαμε εμείς οι μαθηματικοί στο διάβασμα(όλοι με μια εβδομάδα το πολύ πήγαμε),αλλά η χαρά του διορισμού είναι το ίδιο μεγάλη,συναγωνίζεσαι τους χιλιάδες συναδέλφους.
Και στην Ουγκάντα που λέει ο φίλος μας και σε ιγκλού Εσκιμώων κάθεσαι και διδάσκεις.Αρκεί να το αγαπάς.
Νέα για όσους διορίζονται Έβρο:
Πήρα τηλ σήμερα Αλεξανδρούπολη και το επικυρωμένο φωτοαντίγραφο θα πρέπει να έχει ημερομηνία το πολύ δύο μήνες πριν.Επίσης δέχονται πιστοποιητικό Α βάθμιας Υγειονομικής Επιτροπής από οπουδήποτε στην Ελλάδα(όχι αναγκαστικά από εκεί).Οι διορισμένοι στα δυσπρόσιτα του νομού σε καμία περίπτωση δεν θα είναι υπεράριθμοι,άρα νοικιάζουν σπίτι αμέσως.Αυτά προς το παρόν.
Όσο για τα χιλιάδες "πράσινα" ανθρωπάκια που λέει ο φίλος μου ο arianaras ίσως είναι η καλύτερη λύση για μας τις single girls για να αντιμετωπίσουμε το πολικό ψύχος ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος alexmaths

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Φύλο: Άντρας
  • Αρχή άνδρα δείκνυσι
    • Προφίλ
Απ: Έβρος
« Απάντηση #23 στις: Αύγουστος 21, 2007, 04:22:17 μμ »
Παράθεση
Οι συνάδελφοι που πήγαν φαντάροι στον Έβρο (όπως και ο αδελφός μου) έχουν δίκιο. Η διαφορά είναι η οπτική γωνία από την οποία βλέπεις τα πράγματα. Άλλο είναι να πας φαντάρος και να κλειστείς στον Έβρο πάνω στα καλά σου κι άλλο είναι να έχεις ξεσκιστεί στο διάβασμα, να είσαι επιτυχών/ούσα ανάμεσα σε 15000 συναδέλφους και να διορίζεσαι ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!Όχι ο Έβρος μα και η Ουγκάντα παράδεισος σου φαίνεται!!!

Σωστός!! Εγώ επειδή είμαι από τους τελευταίους υπολογίζω του χρόνου να είμαι Γ' Ρουάντας...(Τουλάχιστον ελπίζω να μου δώσει μόρια ;D ;D)
Careful with that axe Eugene...

Αποσυνδεδεμένος pariel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 954
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Για να πετύχεις, μην παίρνεις τίποτε προσωπικά
    • Προφίλ
Απ: Έβρος
« Απάντηση #24 στις: Αύγουστος 21, 2007, 05:33:37 μμ »
Το Νοέμβριο κάνεις κανονικά αίτηση για μετάθεση αφού με την απόσπαση λόγω υπεραριθμίας θεωρείται ότι υπηρέτησες την οργανική σου. Αν δεν πάρεις μετάθεση, τότε δκαιούσαι τον Απρίλιο να κάνεις κανονική αίτηση απόσπασης (ασχέτως υπεραριθμίας).
Οι συνάδελφοι που πήγαν φαντάροι στον Έβρο (όπως και ο αδελφός μου) έχουν δίκιο. Η διαφορά είναι η οπτική γωνία από την οποία βλέπεις τα πράγματα. Άλλο είναι να πας φαντάρος και να κλειστείς στον Έβρο πάνω στα καλά σου κι άλλο είναι να έχεις ξεσκιστεί στο διάβασμα, να είσαι επιτυχών/ούσα ανάμεσα σε 15000 συναδέλφους και να διορίζεσαι ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!Όχι ο Έβρος μα και η Ουγκάντα παράδεισος σου φαίνεται!!!
Διορίζομαι στον Έβρο με 8 μόρια και λόγω υπεραριθμίας με στέλνουν μηχανιώνα  Θεσ/νίκης με 3 μόρια. Πόσο μόρια θεωρείται ότι πήρα; Αν πήρα τα..3 της μηχανιώνας πώς θα πάρω μετάθεση την άλλη χρονιά; Και συμφωνώ με το ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!μια χαρά ο Έβρος. Εδώ ήταν κόλαση με τα δύο χρόνια διάβασμα. Ας με τσιμπήσουν όλες οι στρατιές των κουνουπιών. Κι όσο για το κρύος Οι  αναρρωτικές να είναι καλά..

Αποσυνδεδεμένος sophia_d

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 436
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Έβρος
« Απάντηση #25 στις: Αύγουστος 21, 2007, 06:14:56 μμ »
τα 3 της Μηχανιώνας. Μόνο αν πας σε γραφείο ή ΙΕΚ , παίρνεις τα μόρια της περιοχής που ανήκεις

Αποσυνδεδεμένος pariel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 954
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Για να πετύχεις, μην παίρνεις τίποτε προσωπικά
    • Προφίλ
Απ: Έβρος
« Απάντηση #26 στις: Αύγουστος 21, 2007, 07:50:51 μμ »
τα 3 της Μηχανιώνας. Μόνο αν πας σε γραφείο ή ΙΕΚ , παίρνεις τα μόρια της περιοχής που ανήκεις
κατάλαβα: παίρνω τα ..3 κανονικά

Αποσυνδεδεμένος GEMINI 3

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 400
  • Φύλο: Γυναίκα
  • WE ARE THE CHAMPIONS!
    • Προφίλ
Απ: Έβρος
« Απάντηση #27 στις: Αύγουστος 21, 2007, 08:46:58 μμ »
Τα μόρια του Έβρου για τους δύο μήνες του καλοκαιριού (του χρόνου)και για όσες μέρες μείνεις στον Έβρο, και της Μηχανιώνας (έχετε ακόμη την ωραία παραλία;) για το υπόλοιπο διάστημα. Αν δεν έχεις κι άλλα μόρια από πριν μάλλον θα πρέπει να μείνεις.
Και όντως τα κουνούπια εκεί δεν παίζονται!!!Ειδικά αν έχεις ρημάξει και τα γλυκά από τον Θεόφιλο και γίνεις ακόμη πιο ελκυστική στα κουνούπια!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159500
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 322
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 201
Σύνολο: 201

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.122 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.