*

Αποστολέας Θέμα: Ερώτηση-απορία για πολιτιστικά κλπ προγράμματα  (Αναγνώστηκε 19312 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση-απορία για πολιτιστικά κλπ προγράμματα
« Απάντηση #28 στις: Ιούλιος 25, 2014, 03:50:23 μμ »
εφικτά τα παραπάνω αν οι μαθητές διαμένουν κοντά στο σχολείο. Αν όμως έρχονται με συγκοινωνία στο σχολείο, δύσκολο να τα φέρεις ξανά το απόγευμα ή Σάββατο. Επίσης δύσκολο και να τα κρατήσεις με τη λήξη των μαθημάτων γιατί θα πρέπει να φύγει το λεωφορείο.

Πιστεύω όμως ότι όλα βασίζονται και στην όρεξη των μαθητών. Που τη θεωρώ δεδομένη από τη στιγμή που θα συμμετάσχουν σε ένα πρόγραμμα. Άλλωστε γιατί να συμμετάσχουν διαφορετικά αν δεν τους τραβάει κατι;
Έτσι θέλω να είμαι αισιόδοξος ότι και σε αυτήν την περίπτωση τα παιδιά θα κάνουν τη θυσία και θα κάτσουν λίγο παραπάνω στο σχολείο και θα φύγουν με το επόμενο λεωφορείο!

Αυτό με τις 2 ώρες που δικαιολογεί στο ωράριό σου το πρόγραμμα, θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί ως εξής; :
Έστω ότι έχω 21 ώρες υποχρεωτικό ωράριο το οποίο και συμπληρώνω, και έχουμε όμως έλλειψη 6 ώρες στην ειδικότητά μου, χρειαζόμαστε δηλαδή κάποιον να έρθει για συμπλήρωση του ωραρίου του. Μπορώ εγώ να πάρω πρόγραμμα και έτσι οι ώρες που έχουμε έλλειψη να γίνουν 8 (να αφαιρεθούν 2 ώρες από εμένα δηλαδή), ώστε να δουλέψει και κανένας ωρομίσθιος-αναπληρωτής παραπάνω;
ή δεν γίνονται αυτά;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ερώτηση-απορία για πολιτιστικά κλπ προγράμματα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:20:49 »

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση-απορία για πολιτιστικά κλπ προγράμματα
« Απάντηση #29 στις: Ιούλιος 25, 2014, 03:57:36 μμ »
Αυτό με τις 2 ώρες που δικαιολογεί στο ωράριό σου το πρόγραμμα, θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί ως εξής; :
Έστω ότι έχω 21 ώρες υποχρεωτικό ωράριο το οποίο και συμπληρώνω, και έχουμε όμως έλλειψη 6 ώρες στην ειδικότητά μου, χρειαζόμαστε δηλαδή κάποιον να έρθει για συμπλήρωση του ωραρίου του. Μπορώ εγώ να πάρω πρόγραμμα και έτσι οι ώρες που έχουμε έλλειψη να γίνουν 8 (να αφαιρεθούν 2 ώρες από εμένα δηλαδή), ώστε να δουλέψει και κανένας ωρομίσθιος-αναπληρωτής παραπάνω;
ή δεν γίνονται αυτά;

τσου

Αποσυνδεδεμένος msa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 346
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση-απορία για πολιτιστικά κλπ προγράμματα
« Απάντηση #30 στις: Ιούλιος 25, 2014, 04:48:56 μμ »
τσου

καλόοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοο

Αποσυνδεδεμένος Κυκλάμινο

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 232
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση-απορία για πολιτιστικά κλπ προγράμματα
« Απάντηση #31 στις: Αύγουστος 05, 2014, 06:24:48 μμ »
εφικτά τα παραπάνω αν οι μαθητές διαμένουν κοντά στο σχολείο. Αν όμως έρχονται με συγκοινωνία στο σχολείο, δύσκολο να τα φέρεις ξανά το απόγευμα ή Σάββατο. Επίσης δύσκολο και να τα κρατήσεις με τη λήξη των μαθημάτων γιατί θα πρέπει να φύγει το λεωφορείο.

Πιστεύω όμως ότι όλα βασίζονται και στην όρεξη των μαθητών. Που τη θεωρώ δεδομένη από τη στιγμή που θα συμμετάσχουν σε ένα πρόγραμμα. Άλλωστε γιατί να συμμετάσχουν διαφορετικά αν δεν τους τραβάει κατι;
Έτσι θέλω να είμαι αισιόδοξος ότι και σε αυτήν την περίπτωση τα παιδιά θα κάνουν τη θυσία και θα κάτσουν λίγο παραπάνω στο σχολείο και θα φύγουν με το επόμενο λεωφορείο!

Αυτό με τις 2 ώρες που δικαιολογεί στο ωράριό σου το πρόγραμμα, θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί ως εξής; :
Έστω ότι έχω 21 ώρες υποχρεωτικό ωράριο το οποίο και συμπληρώνω, και έχουμε όμως έλλειψη 6 ώρες στην ειδικότητά μου, χρειαζόμαστε δηλαδή κάποιον να έρθει για συμπλήρωση του ωραρίου του. Μπορώ εγώ να πάρω πρόγραμμα και έτσι οι ώρες που έχουμε έλλειψη να γίνουν 8 (να αφαιρεθούν 2 ώρες από εμένα δηλαδή), ώστε να δουλέψει και κανένας ωρομίσθιος-αναπληρωτής παραπάνω;
ή δεν γίνονται αυτά;
Ας αρχίσω από το τελευταίο που λες (το παράδειγμα με τις 21 ώρες). Είχαμε 2 τέτοιες περιπτώσεις στο σχολείο μας τη χρονιά που μας πέρασε, αλλά η Δ/νση Β/θμιας δεν το συζήτησε καν. Μας είπαν ότι όποιος έχει συμπληρώσει το ωράριό του και θέλει να αναλάβει πρόγραμμα εκπ. δραστηριοτήτων, η μόνη λύση είναι να πάρει υπερωρίες (οι οποίες για τα προγράμματα αυτά δεν πληρώνονται). Αλλά και όποιος είχε μειωμένο ωράριο κατά 1 ή 2 ώρες, πάλι ήταν δύσκολο να αναλάβει πρόγραμμα γιατί συνήθως καλούνταν να συμπληρώσει το ωράριό του σε άλλο σχολείο...
Το πιο ισχυρό κίνητρο για να κάθονται τα παιδιά είτε τα Σαββατοκύριακα είτε μετά τη λήξη του σχολ. ωραρίου (για Α, Β λυκείου μιλάμε για 8η ώρα), είναι να προγραμματίσεις από την αρχή της χρονιάς κάποια εκπαιδευτική επίσκεψη (εκδρομή) και μάλιστα πολυήμερη. Για τα προγράμματα περιβαλλοντικής ιδανικό είναι να συνδυάσεις και επίσκεψη της περιβαλλοντικής ομάδας σε κάποιο Κ.Π.Ε. (Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης). Από το δικό μου σχολείο έχω διαπιστώσει ότι, παρά το βαρύ πρόγραμμα του λυκείου, κάθε χρόνο υπάρχουν αρκετοί μαθητές που ενδιαφέρονται να ενταχθούν σε κάποιο πρόγραμμα και οι περισσότεροι από αυτούς είναι μαθητές που συμμετείχαν σε αντίστοιχα προγράμματα στο γυμνάσιο.
Βέβαια, όταν εμπλέκεται και μετακίνηση με λεωφορείο, δυσκολεύουν τα πράγματα...
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 05, 2014, 06:49:33 μμ από Κυκλάμινο »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158547
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 445
Σύνολο: 460

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.081 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.