*

Αποστολέας Θέμα: Συνέχιση περσινού επιδόματος ανεργίας ΟΑΕΔ  (Αναγνώστηκε 61383 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Συνέχιση περσινού επιδόματος ανεργίας ΟΑΕΔ
« Απάντηση #14 στις: Αύγουστος 30, 2009, 12:33:25 μμ »
Το επισυναπτόμενο αρχείο ειναι απο την ιστοσελίδα του ΟΑΕΔ κ προφανώς ισχύει σε κάθε υποκατάστημα.

Αν νομίζεις πως "κάτι δεν πάει καλά" ψάξτο με την βοήθεια κάποιου που γνωρίζει,ενδεχομένως κάποιου λογιστή.
Εύχομαι να βρείς την άκρη σύντομα.
" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συνέχιση περσινού επιδόματος ανεργίας ΟΑΕΔ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:01:24 »

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Συνέχιση περσινού επιδόματος ανεργίας ΟΑΕΔ
« Απάντηση #15 στις: Αύγουστος 30, 2009, 11:58:33 μμ »
Καλησπέρα σας!Δεν κατάλαβα κάτι...αν δεν μου εγκρίνουν φέτος το ταμείο ανεργίας.έχω δικαίωμα να πάρω όσους μήνες περίσσεψαν από πέρυσι;Πέρυσι έκανα διακοπή του ταμείου τον Οκτώβριο..και αν όντως έχω αυτό το δικαίωμα πρέπει να έχω κάποιο χαρτί από πέρυσι;Ή είναι
περασμένα ηλεκτρονικά τα υπόλοιπα;;Θα ήθελα επίσης να πω ότι πέρυσι μου είχαν πει αρχικά ότι δεν μπορώ να πάρω το επίδομα και με δυσκολία με άφησαν να κάνω αίτηση.Όταν πήγα πάλι δεν ήταν σίγουροι και μετά από κάποια ώρα μου το ενέκριναν...Δυστυχώς κάποιοι υπάλληλοι δεν είναι καλά
ενημερωμένοι και μπορούν να σε πάρουν στο λαιμό τους...
Και η δικη μου περιπτωση ειναι ιδια..μου ειπαν ομως στο ΟΑΕΔ πως αν δεν εγκριθει καινουριο ταμειο θα συνεχιστει το υπολοιπο απο περυσι το καλοκαιρι,οποτε μην ανησυχεις!Και δεν χρειαζεται κανενα χαρτι απο παλια,ολα ειναι μεσα στο συστημα τους περασμενα..Αντε,καλοφαγωτα :D :D


Καλημέρα.

Πέρυσι έκανα διακοπή του ταμείου στις 8/10/2008.

Η φετινή μου απόλυση έχει ημερομηνία 12/6/2009.

Μου είπαν από τον ΟΑΕΔ ότι για να πάρω ταμείο φέτος θα πρέπει να έχω 125 ένσημα από την τελευταία διακοπή επιδόματος και όχι το τελευταίο

 14μηνο.

Τελικά μου ενέκριναν την συνέχιση του περσινού επιδόματος γιατί είχα 121(και όχι 125)ένσημα από την 9/10/2009-12/4/2009.

Δηλαδή ο αριθμός των ενσήμων υπολογίζεται από την τελευταία διακοπή και όχι το τελευταίο 14μηνο?

Γνωρίζετε ισχύει κάτι τέτοιο?Αν ξέρετε κάτι απαντήστε μου σας παρακαλώ.Προσπαθώ να βγάλω κάποια άκρη και δεν μπορώ.


νομιζω ρωτάς αυτο που ρωτουσε κ ο συνάδελφος εδώ??
ρίξε μια ματια μπας κ σε βοηθησει περισσοτερο

http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=12976.msg180890#msg180890


Αποσυνδεδεμένος Chunk

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 372
    • Προφίλ
Απ: Συνέχιση περσινού επιδόματος ανεργίας ΟΑΕΔ
« Απάντηση #16 στις: Αύγουστος 31, 2009, 12:59:16 πμ »
Καλησπέρα σας!Δεν κατάλαβα κάτι...αν δεν μου εγκρίνουν φέτος το ταμείο ανεργίας.έχω δικαίωμα να πάρω όσους μήνες περίσσεψαν από πέρυσι;Πέρυσι έκανα διακοπή του ταμείου τον Οκτώβριο..και αν όντως έχω αυτό το δικαίωμα πρέπει να έχω κάποιο χαρτί από πέρυσι;Ή είναι
περασμένα ηλεκτρονικά τα υπόλοιπα;;Θα ήθελα επίσης να πω ότι πέρυσι μου είχαν πει αρχικά ότι δεν μπορώ να πάρω το επίδομα και με δυσκολία με άφησαν να κάνω αίτηση.Όταν πήγα πάλι δεν ήταν σίγουροι και μετά από κάποια ώρα μου το ενέκριναν...Δυστυχώς κάποιοι υπάλληλοι δεν είναι καλά
ενημερωμένοι και μπορούν να σε πάρουν στο λαιμό τους...
Και η δικη μου περιπτωση ειναι ιδια..μου ειπαν ομως στο ΟΑΕΔ πως αν δεν εγκριθει καινουριο ταμειο θα συνεχιστει το υπολοιπο απο περυσι το καλοκαιρι,οποτε μην ανησυχεις!Και δεν χρειαζεται κανενα χαρτι απο παλια,ολα ειναι μεσα στο συστημα τους περασμενα..Αντε,καλοφαγωτα :D :D


Καλημέρα.

Πέρυσι έκανα διακοπή του ταμείου στις 8/10/2008.

Η φετινή μου απόλυση έχει ημερομηνία 12/6/2009.

Μου είπαν από τον ΟΑΕΔ ότι για να πάρω ταμείο φέτος θα πρέπει να έχω 125 ένσημα από την τελευταία διακοπή επιδόματος και όχι το τελευταίο

 14μηνο.

Τελικά μου ενέκριναν την συνέχιση του περσινού επιδόματος γιατί είχα 121(και όχι 125)ένσημα από την 9/10/2009-12/4/2009.

Δηλαδή ο αριθμός των ενσήμων υπολογίζεται από την τελευταία διακοπή και όχι το τελευταίο 14μηνο?

Γνωρίζετε ισχύει κάτι τέτοιο?Αν ξέρετε κάτι απαντήστε μου σας παρακαλώ.Προσπαθώ να βγάλω κάποια άκρη και δεν μπορώ.


νομιζω ρωτάς αυτο που ρωτουσε κ ο συνάδελφος εδώ??
ρίξε μια ματια μπας κ σε βοηθησει περισσοτερο

http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=12976.msg180890#msg180890



Σ' ευχαριστώ για την απάντηση!

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Συνέχιση περσινού επιδόματος ανεργίας ΟΑΕΔ
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 03, 2009, 10:43:25 μμ »
maria100 ειχες ρωτησει " Δηλαδή ο αριθμός των ενσήμων υπολογίζεται από την τελευταία διακοπή και όχι το τελευταίο 14μηνο? "

Ρωτησα σχετικα λογιστη κ μου είπε πως για επιδότηση την δεύτερη φορα τα 125ενσημα υπολογίζονται απο την προσληψη κ μετα κ οχι όπως εμεις καταλαβαίναμε δηλ το τελευταιο 14μηνο.
" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συνέχιση περσινού επιδόματος ανεργίας ΟΑΕΔ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:01:24 »

Αποσυνδεδεμένος bettina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 474
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συνέχιση περσινού επιδόματος ανεργίας ΟΑΕΔ
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 04, 2009, 12:51:00 πμ »
περυσι μου ειπαν στον οαεδ οτι για εμας που δουλευουμε στα φροντιστηρια ( προφανως και οι ωρομισθιοι) μετρανε τα ενσημα απο οκτωβρη μεχρι μαρτη και αν ειναι 125 εγκρινουν το επιδομα.φετος μου ειπαν αυτο για το 14μηνο.δηλαδη εγω που κανω προσληψη γυρω στις 20 σεπτεμβρη και απολυση τελος μαιου μετρανε τα ενσημα απο απριλιο του 2008 π.χ μεχρι μαρτη του 2009( 2μηνες μειον).τελικα τι ισχυει δεν εχω καταλαβει.και να φανταστειτε οτι μου τα ειπαν στον ιδιο οαεδ.

α και κατι που ισως φανει χρησιμο σε μερικους.περυσι δεν εφταναν τα ενσημα και πηρα το υπολοιπο ανεργιας απο προπερσι.οταν τελειωσαν οι μηνες που δικαιουμουν ( 2 νομιζω ηταν + δωρο χριστουγεννων) παρεμεινα αλλον ενα μηνα στην ανεργια και πηρα ενα μηνιαιο επιδομα.απο τον οαεδ δεν μου ειχαν πει τιποτα βεβαια για μηνιαιο αλλα ενας γνωστος γνωστου μου που δουλευε σε αλλο υποκαταστημα  μου το ανεφερε και ετσι το πηρα.το ποσα ηταν ομως δεν το θυμαμαι.

Αποσυνδεδεμένος bettina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 474
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συνέχιση περσινού επιδόματος ανεργίας ΟΑΕΔ
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 04, 2009, 12:59:04 πμ »
ξεχασα να πω οτι οταν ειπα στην υπαλληλο για το μηνιαιο με κοιταζε σαν εξωγηινη και μου ελεγε πως δεν καταλαβαινει τι της λεω.χρειαστηκε να ρωτησει αλλες 3 συναδελφους και τελικα της ειπα μια κοπελιτσα γυρω στα 25 οτι ναι υπαρχει κατι τετοιο και δικαιουμε να το παρω.τοσα χρονια η κυρια στη δουλεια ( φαινοταν 50) και δεν ηξερε.

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: Συνέχιση περσινού επιδόματος ανεργίας ΟΑΕΔ
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 04, 2009, 02:46:23 πμ »
Εγώ είχα πάρει επίδομα ανεργίας για πρώτη φορά μέχρι πέρσυ το καλοκαίρι έως το Σεπτέμβριο και στη συνέχεια εργαζόμουν ωρομίσθιος. Στην περσινή εγκριτική απόφαση δικαιούμουν επίδομα για 12 μήνες επειδή αναγνώριζαν τα ένσημα από την αρχή του προηγούμενου έτους. Φέτος στην εγκριτική απόφαση δικαιούμαι μόνο για 6 μήνες. Όταν τους ρώτησα μου είπαν ότι μετράνε τα ένσημα από το Σεπτέμβριο του 2008 που διακόπηκε η προηγούμενη επιδότηση.

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Συνέχιση περσινού επιδόματος ανεργίας ΟΑΕΔ
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 04, 2009, 07:56:29 πμ »
Εγώ είχα πάρει επίδομα ανεργίας για πρώτη φορά μέχρι πέρσυ το καλοκαίρι έως το Σεπτέμβριο και στη συνέχεια εργαζόμουν ωρομίσθιος. Στην περσινή εγκριτική απόφαση δικαιούμουν επίδομα για 12 μήνες επειδή αναγνώριζαν τα ένσημα από την αρχή του προηγούμενου έτους. Φέτος στην εγκριτική απόφαση δικαιούμαι μόνο για 6 μήνες. Όταν τους ρώτησα μου είπαν ότι μετράνε τα ένσημα από το Σεπτέμβριο του 2008 που διακόπηκε η προηγούμενη επιδότηση.

Είναι έτσι ακριβώς αν και δεν γίνεται κατανοητό, διαβάζοντας τον κανονισμό περί τελευταίου 14μηνου.Νομίζω πως στον ΟΑΕΔ το αποκαλούνε αναστολή του επιδόματος μια κ αν δεν συγκεντρώνουμε 125ενσημα για νέα επιδότηση,συνεχίζουμε την περσινή.
" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

Αποσυνδεδεμένος Chunk

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 372
    • Προφίλ
Απ: Συνέχιση περσινού επιδόματος ανεργίας ΟΑΕΔ
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 08, 2009, 05:09:28 μμ »
maria100 ειχες ρωτησει " Δηλαδή ο αριθμός των ενσήμων υπολογίζεται από την τελευταία διακοπή και όχι το τελευταίο 14μηνο? "

Ρωτησα σχετικα λογιστη κ μου είπε πως για επιδότηση την δεύτερη φορα τα 125ενσημα υπολογίζονται απο την προσληψη κ μετα κ οχι όπως εμεις καταλαβαίναμε δηλ το τελευταιο 14μηνο.

Σ' ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον domenica.

Η αλήθεια είναι ότι κάτι τέτοιο δεν γράφεται πουθενά κι όμως ισχύει.

Θα έπρεπε να το υποθέσουμε;Να μας τρελλάνουν θέλουν επιτέλους;

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Συνέχιση περσινού επιδόματος ανεργίας ΟΑΕΔ
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 08, 2009, 05:18:03 μμ »
Δυστυχώς όσο λιγότερα γνωρίζουμε,τόσο λιγότερα διεκδικούμε.Σε κάποιους αυτό συμφέρει...

Τουλάχιστον ας προσπαθούμε μέσα από το  Forum να ανταλλάσουμε πληροφορίες κ να βοηθάμε ο ένας τον άλλο  :)
" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

Αποσυνδεδεμένος lisaki2004

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συνέχιση περσινού επιδόματος ανεργίας ΟΑΕΔ
« Απάντηση #24 στις: Οκτώβριος 04, 2009, 11:58:42 μμ »
το ίδιο πράγμα που λέτε για τη διακοπή και τη συνέχιση του επιδόματος από το προηγούμενο καλοκαίρι το έπαθα κι εγώ φέτος χωρίς να καταλάβω καν γιατί. Σημειωτέον τα 4 προηγούμενα χρόνια με τις ίδιες ακριβώ συνθήκες εργασίας και τα ίδια ένσημα κάθε καλοκαίρι μου έβγαζαν κανονικά επίδομα μέχρι τα Χριστούγεννα. Το σταματούσα κάθε Σεπτέμβριο με την πρόσληψη και κάθε ιούνιο από την αρχή. Φέτος πραγματικά έπεσα απ' τα σύννεφα. Μη μιλήσω για την ψυχική φθορά που υπέστην μέχρι ν αμου εξηγήσει κάποιος τι ακριβώ συμβαίνει - και το οποίο δεν κατάλαβα γιατί συμβαίνει. Και πιος νόμος το κατοχυρώνει κλπ κλπ...  Το μόνο που λέγαν είναι το νέο σύστημα του υπολογιστή. η δε διευθύντρια είπε: "δεν ξέρω εγώ παιδί μου απ' αυτά, ό,τι σου είπαν". Ε εκεί καταλαβαίνετε ή θα βγεις στον Αυτιά να τον ιντριγκάρεις να κάνει τηλεθέαση και σε νεανικά κοινά κι όχι μόνο στα γεροντάκια με τις "συνταξούλες" ή θα το καταπιείς και θα σκάσεις. Μέχρι να σου τη δώσει κάποια μέρα και να αρχίσεις τα αυτοσχέδια γκαζάκια... δλδ πόσο δούλεμα!!!

Επίσης, σχετικά με τον έξτρα μήνα, έκανα κι εγώ την αίτητση και χρειάστηκε μιάμιση ώρα, μάλιστα μιάμιση ώρα να καταφέρουν να συνεννοηθούν και να κατανοήσουν περί τίνος πρόκειται. Για ένα βοήθημα που το μοιράζουν σε φωτοτυπίες πάνω στους πάγκους τους. Μιλάμε για το απόλυτο χάος. Κι όχι ότι περίμενα στην ουρά... Κανένας υπάλληλος δεν ήξερε πώς έπρπε να το διαχειριστεί, ποιος και πού να υπογράψει κλπ... Στο τέλος έβαλα τα γέλια, έβαλαν κι αυτοί τα γέλια με την κατάντια τους και αν μη τι άλλο μου ζήτησαν κι ένα συγγνώμη, α, αυτό οφείλω να το πώ!

Επίσης, θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει καταλάβει κανείς. Φέτος που δεν μου βγήκε ταμείο ανεργίας και συνέχισε το περσινό για 2 μήνες ώσπου να λήξει τελείως, για του χρόνου το καλοκαίρι - πρώτα ο Θεός κι η Παναγία ποιος θα ζει δεν ξέρουμε - αλλά άμα ζούμε ;)   θ αμου μετρήσουν κανονικά τα ένσημα πριν τον Σεπτέμβρη του 2009, Απρίλιο, Μάιο, Ιούνιο που δούλευα και τα φτύσανε φέτος; Μια κυρία μου είπε πως ναι αλλά εγώ δεν είμαι και τόσο σίγουρη. αν ξέρει κάποιος και μπορεί να με διαφωτίσει ευχαριστώ πολύ παιδιά. Δλδ θα πηγαίνει μι αχρόνια ολόκληρο και την επόμενη μισό και μετά από την αρχή πάλι;

Αποσυνδεδεμένος bettina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 474
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συνέχιση περσινού επιδόματος ανεργίας ΟΑΕΔ
« Απάντηση #25 στις: Οκτώβριος 05, 2009, 12:40:32 πμ »
να ρωτησω και εγω με τη σειρα μου για το επιδομα γιατι το εχασα περυσι για 4 ενσημα και δεν θελω να την ξαναπατησω.εκανα προσληψη σε φροντιστηριο 21/9 και δηλωνω 18 ωρες τη βδομαδα.3,5 ωρες απο δευτερα- πεμπτη και 4 την παρασκευη.απολυση θα κανω 21/5.
1) μετρανε τα ενσημα απο τη μερα προσληψης ή απο 1/10?(πριν 3 χρονια μου ειχαν πει στον οαεδ οτι μετρανε το εξαμηνο 1/10-31/3)
2)οταν αφαιρουν τους 2 μηνες εννουν στην προκειμενη περιπτωση απριλιο -μαιο ή απο 21/3-21/5


Αποσυνδεδεμένος nellynelly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 304
    • Προφίλ
Απ: Συνέχιση περσινού επιδόματος ανεργίας ΟΑΕΔ
« Απάντηση #26 στις: Οκτώβριος 05, 2009, 01:06:14 πμ »
lisaki και μένα το ίδιο έγινε φέτος και έπεσα από τα σύννεφα.Φέτος μάλιστα είχα περισσότερα ένσημα,όμως πήρα συνέχιση επιδότησης και κανείς δεν μου εξήγησε γιατί.Moυ είπαν ότι φέτος την πάτησε πολύς κόσμος λόγω κάποιων αλλαγών,ότι παλιά μπορούσες να βγάλεις ταμείο με 4 μέρες εργασίας,ενώ τώρα θέλει 5...και πάλι όμως δεν κατάλαβα,το βλέπω δύσκολο για φέτος,εκτός αν μετρήσουν και παλιότερα ένσημα...το κακό είναι ότι δεν σου εξηγούν...

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Συνέχιση περσινού επιδόματος ανεργίας ΟΑΕΔ
« Απάντηση #27 στις: Οκτώβριος 05, 2009, 12:16:20 μμ »
lisaki2004 και bettina αυτό που εγώ έχω καταλάβει ( κ μετά απο ερώτηση μου σε λογιστή )είναι πως για νεα επιδότηση ταμείου πρέπει να έχουμε 125 ένσημα τα οποία μετρώνται απο την νέα πρόσληψη (π.χ. 21/9) κ μέχρι κ 2 μήνες πριν την ημερομηνία απόλυσης.


" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158562
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 501
Σύνολο: 522

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.102 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.