*

Αποστολέας Θέμα: Ο μέσος μισθός καθορίζει το ύψος επιδότησης και ο αριθμός ενσήμων τους μήνες  (Αναγνώστηκε 37635 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vikoulaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση:ΠΕ03
    • Προφίλ
Το ποσό του επιδόματος δεν είναι σταθερό οπως τις προϋγούμενες χρονιές.Είμαστε η μοναδική κατηγορία που το ποσό επιδόματος εξαρταται απο τις εισφορές μας-έσοδα
Ετσι με 1 παιδί παίρνω 303,8 /μήνα ενω πριν 2 χρόνια είχα πάρει πάνω απο 360 σίγουρα μην πω και 390 αλλά δεν θυμάμαι ακριβώς

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος youla

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Το ποσό του επιδόματος δεν είναι σταθερό οπως τις προϋγούμενες χρονιές.Είμαστε η μοναδική κατηγορία που το ποσό επιδόματος εξαρταται απο τις εισφορές μας-έσοδα
Ετσι με 1 παιδί παίρνω 303,8 /μήνα ενω πριν 2 χρόνια είχα πάρει πάνω απο 360 σίγουρα μην πω και 390 αλλά δεν θυμάμαι ακριβώς


Πάντως εγώ με 2 παιδιά, από σχολη 5ετούς φοίτησης (δεν ξέρω αν αυτό μετράει, πάντως νομίζω ότι η ωριαία αποζημίωση είναι λιγάκι μεγαλύτερη στα ολοήμερα) και με πολλά ενσημα και καλό μισθό από την τελευταία μου δουλειά (που άφησα πέρυσι για τα ολοήμερα, δηλ. είχα ένσημα σχεδόν όλο το 2006) πήρα καθαρά 440 ευρώ το μήνα. Τόσα δεν έπαιρνα ούτε με τις 12 ώρες στο ολοήμερο  :)  :)
It is better to light a candle than to curse the darkness..

Αποσυνδεδεμένος vikoulaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση:ΠΕ03
    • Προφίλ

Πάντως εγώ με 2 παιδιά, και καλό μισθό από την τελευταία μου δουλειά  πήρα καθαρά 440 ευρώ το μήνα.
Ο καλός μισθός και τα 2 παιδιά ανέβασαν το ποσό επιδόματος.Κοίταξαν τις συνολικές εισφορές που είχες

Οταν μου το είπαν στον ΟΑΕΔ έπαθα ένα σχετικό σοκ.Είμαστε μου είπαν η μοναδική κατηγορία με τέτοια ρύθμιση

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αυτο το εκαναν φετος στους λεγομενους εποχιακους. Αναλογα με το μισθο τους ειναι και το επιδομα. Οσο και να σας φαινεται περιεργο επειδη δε δουλευουμε το καλοκαιρι οι εκπαιδευτικοι θεωρουμαστε εποχιακοι. Η συναδελφος  πηρε το μαξιμουμ 367 ευρω που ειναι για αγαμο και εγγαμο. Απο κει και περα πηρε 10 συν 10% για το καθε παιδι.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος pe20katerina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 307
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Από ότι κατάλαβα εγώ φέτος, δεν έχει σημασία ο μισθός που έπαιρνες. Μετά από 2 χρόνια Ολοήμερο και λοιπές Ωρομισθίες, για τα δυο μου παιδιά, καθάρισα 440 στο επίδομα. Το πλήθος των ενσήμων καθορίζει τη διάρκεια της επιδότησης από το ταμείο ανεργείας, όχι το ύψος της επιδότησης.
Αυτός που κάνει μια ερώτηση είναι ανόητος για 5 λεπτά.
Αυτός που δεν κάνει καθόλου ερωτήσεις παραμένει ανόητος για πάντα.

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Από ότι κατάλαβα εγώ φέτος, δεν έχει σημασία ο μισθός που έπαιρνες. Μετά από 2 χρόνια Ολοήμερο και λοιπές Ωρομισθίες, για τα δυο μου παιδιά, καθάρισα 440 στο επίδομα. Το πλήθος των ενσήμων καθορίζει τη διάρκεια της επιδότησης από το ταμείο ανεργείας, όχι το ύψος της επιδότησης.

Aυτο ακριβως ισχυει. Ο αριθμος των ενσημων καθοριζει τη διαρκεια της επιδοτησης δηλαδη ποσους μηνες θα παρεις επιδομα και ο μεσος μισθος σου καθοριζει το ποσο της επιδοτησης.
Μπορει καποιος να μπει στον ΟΑΕΔ και να δει ακριβως ποσο ειναι το ποσο αναλογα το μισθο που επαιρνε.

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Σχετικά με το πόσα παίρνουμε από το επίδομα... Αναφέρει στο έγγραφο του ΟΑΕΔ: "Από 1.1.2008 το ημερήσιο επίδομα ανέρχεται στα 16,16 ευρώ (μηνιαίο 404,00 ευρώ)." Δηλαδή 16,16 x 25 = 404 ευρώ. Αυτό σημαίνει ότι όλοι όσοι δικαιούμαστε το επίδομα θα πάρουμε τα 404 ευρώ; Αναφέρομαι σε αυτούς που ενδεχομένως να έχουν πάρει ήδη το επίδομα. Ίσως γίνομαι κουραστικός, αλλά αναφέρθηκε παραπάνω ότι ανάλογα με τα ένσημα που έχει κάποιος το επίδομα είναι διαφορετικό. Τί ισχύει τελικά;

Επίσης στο παραπάνω ποσό γίνονται κρατήσεις από ΙΚΑ/εφορίες; Ή εισπράτουμε το συγκεκριμένο ποσό από το ταμείο;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 13, 2013, 12:28:52 πμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος pelazi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 470
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Σχετικά με το πόσα παίρνουμε από το επίδομα... Αναφέρει στο έγγραφο του ΟΑΕΔ: "Από 1.1.2008 το ημερήσιο επίδομα ανέρχεται στα 16,16 ευρώ (μηνιαίο 404,00 ευρώ)." Δηλαδή 16,16 x 25 = 404 ευρώ. Αυτό σημαίνει ότι όλοι όσοι δικαιούμαστε το επίδομα θα πάρουμε τα 404 ευρώ; Αναφέρομαι σε αυτούς που ενδεχομένως να έχουν πάρει ήδη το επίδομα. Ίσως γίνομαι κουραστικός, αλλά αναφέρθηκε παραπάνω ότι ανάλογα με τα ένσημα που έχει κάποιος το επίδομα είναι διαφορετικό. Τί ισχύει τελικά;
Τη Δευτέρα που μας πέρασε πήγα στον ΟΑΕΔ και μου είπε η προϊσταμενη ότι ανάλογα με τα ένσημα που έχεις, παίρνεις και το αντίστοιχο επίδομα! Τα 404 € είναι το ανώτατο και όχι το πάγιο ποσό. Τώρα πιο ακριβώς είναι το ποσό και πώς το υπολογίζουν καλύτερα να πας να ρωτήσεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 13, 2013, 12:31:25 πμ από Lasid »
Ο χρόνος είναι /πολύ αργός για όσους περιμένουν
                     /πολύ γρήγορος για όσους φοβούνται
                     /πολύ σύντομος για όσους χαίρονται
                     /πολύ μακρύς για όσους υποφέρουν
                     /και αιώνιος για όσους αγαπούν

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Τη Δευτέρα που μας πέρασε πήγα στον ΟΑΕΔ και μου είπε η προϊσταμενη ότι ανάλογα με τα ένσημα που έχεις, παίρνεις και το αντίστοιχο επίδομα! Τα 404 € είναι το ανώτατο και όχι το πάγιο ποσό. Τώρα πιο ακριβώς είναι το ποσό και πώς το υπολογίζουν καλύτερα να πας να ρωτήσεις.
Είναι περίπου χρόνος τώρα που το ύψος του επιδόματος ανεργίας προσαρμόζεται ανάλογα με τις αποδοχές ή καλύτερα με το καθεστώς πλήρους ή μερικής απασχόλησης που είχε ο άνεργος ως εργαζόμενος. Έτσι τα  404€ δεν μπορεί να τα πάρει κάποιος που εργάζονταν πχ με καθεστώς μερικής απασχόλησης και το μηνιαίο του εισόδημα ήταν το μισό από εκείνο του πλήρως απασχολούμενου.
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος X.K.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Φύλο: Γυναίκα
  • I love English ΠΕ 06
    • Προφίλ
Σημερα πληρωθηκα πρωτη φορα απο το ΟΑΕΔ: 501,56 με 2 προστατευομενα μελη!!!!!!!!
Ξανα τωρα στις 3/9 για αλλα τοσα ;D ;D ;D ;D ;D
Ελπιζω στις 3/10 να δουλευουμε οι ωρομισθιοι,η μηπως εχω υπερβολικες ελπιδες;
Take me to the magic of the moment
on a glory night
where the children of tomorrow dream away
in the wind of change...

Αποσυνδεδεμένος walkleon

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 708
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Εγώ πήρα 417,98 Ευρώ.Άγαμος,Χώρις προστατευόμενα μέλη κτλ
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 13, 2013, 01:19:05 πμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος catwoman2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1549
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Εγώ πήρα 417,98 Ευρώ. Άγαμος, χωρίς προστατευόμενα μέλη κτλ
πολυ καλο ποσο θα ελεγα... εχεις πολλα ενσημα??
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 13, 2013, 01:19:52 πμ από Lasid »
Σιχαίνομαι την εκπαιδευση. Λατρεύω την διδασκαλία.

Αποσυνδεδεμένος Panos25m

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 415
  • Φύλο: Άντρας
  • O- E- O
    • Προφίλ
Εγώ πήρα 417,98 Ευρώ.Άγαμος,Χώρις προστατευόμενα μέλη κτλ
πολυ καλο ποσο θα ελεγα... εχεις πολλα ενσημα??
Tόσα πήρα και εγώ.. σε καλή μερια μας  ;D
πιο πολλά κι από ωρομίσθιος.. ο ε ο  :o
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 20, 2012, 11:55:50 μμ από Lasid »
do it!

Αποσυνδεδεμένος walkleon

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 708
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Εγώ πήρα 417,98 Ευρώ. Άγαμος, χωρίς προστατευόμενα μέλη κτλ
πολυ καλο ποσο θα ελεγα... εχεις πολλα ενσημα??
Λές να πάει με τα ένσημα;Δεν το γνωρίζω αυτό.Από Σεπτέμβριο 2007 είχα 130 απο Ολοήμερο+περίπου 50 απο ΚΕΕ
(τις ίδιες μέρες με το Ολοήμερο) αλλά συνεχίζω απο το περσινό.Απλά έχω και απο παλιά,συνολικά περίπου 700!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 13, 2013, 01:20:53 πμ από Lasid »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159736
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 352
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 367
Σύνολο: 367

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.094 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.