*

Αποστολέας Θέμα: Ο μέσος μισθός καθορίζει το ύψος επιδότησης και ο αριθμός ενσήμων τους μήνες  (Αναγνώστηκε 37689 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Παρακαλώ rpfeynman.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος rpfeynman

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Η απάντηση που πήρα στον ΟΑΕΔ ήταν ότι αρχικά είχε γίνει λάθος εκτίμηση και μου κατετέθη το μηνιαίο επίδομα των
270 ευρώ.Ύστερα έγινε επανεξέταση της αίτησης μου και τελικά δικαιούμαι το ποσό των 360 ευρώ.

Έτσι, κατέθεσαν άλλα 180 ευρώ (σύνολο 450 ευρώ) και σε επόμενο επίδομα θα συμψηφιστούν
τα ποσά ώστε να παίρνω το ποσό των 360 για όσο καιρό το δικαιούμαι.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Βλέπεις που τελικά ήταν ιδιαίτερη η περίπτωσή σου; Αυτό δεν θα μπορούσε να το ξέρει κανείς άλλος παρά μόνο η υπηρεσία. Επομένως πήρες το πλήρες επίδομα ανεργίας! Τι άλλο θέλεις! :D

Αποσυνδεδεμένος thymiaras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 458
    • Προφίλ
Γεια σας γιατί δεν βγάζω άκρη θα ήθελα να σας ρωτήσω για το επίδομα.Όλοι όσοι δικαιούνται επίδομα ανεργίας παίρνουν το ίδιο ποσό των 360 ή υπάρχουν κλιμάκια με τον μηνιαίο μισθό όπως ίσχυε παλαιότερα? Υπάρχει πίνακας που λέει για ένα μηνιαίο ποσό των 314 ευρώ.Ισχύει αυτό? Και αν ναι αυτά τα λεφτά είναι μικτά? Και ποιός μήνας μετράει ο τελευταίος μόνο? Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
thymiaras για να βγάλεις άκρη μετακίνησα το μήνυμά σου στο αντίστοιχο θέμα. Εδώ αναλύονται όλα.
Δημοσιεύω και αυτά που είδες με τις κλίμακες, για να ενημερωθείς:

Γενικά για το ύψος του επιδόματος ισχύουν τα ακόλουθα:

Για μηνιαίο μισθό πάνω από 314,17 ευρώ, το βασικό επίδομα διαμορφώνεται στα 360 ευρώ, στα 396 ευρώ με ένα προστατευόμενο μέλος και στα 432 ευρώ με δύο προστατευόμενα μέλη.

Για μηναίο μισθό από 157,09 - 314,16 ευρώ, το επίδομα ανεργίας διαμορφώνεται 270 ευρώ, με ένα προστατευόμενο μέλος στα 297 ευρώ και στα 324 ευρώ για δύο προστατευόμενα μέλη.

Για μηνιαίο μισθό έως 157,08 ευρώ, το επίδομα ανεργίας διαμορφώνεται 180 ευρώ, με ένα προστατευόμενο μέλος στα 198 ευρώ και με δύο προστατευόμενα μέλη στα 216 ευρώ.


Τα λεφτά δεν είναι μικτά, είναι καθαρά. Μετράει ο μέσος όρος των μηνιαίων μισθών του τελευταίου εξαμήνου!

Αποσυνδεδεμένος korina76

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 125
  • Φύλο: Γυναίκα
  • If you're gonna dream, dream high
    • Προφίλ
Καλημέρα! Δουλεύω σε φροντιστήρια μέσης εκπαίδευσης. Φέτος που έχουν μειωθεί οι ατομικές συμβάσεις αρκετά θα ήθελα να ρωτήσω πόσο είναι το ελάχιστο ημερομίσθιο για πενθήμερη εργασία για να κατοχυρώσω το επίδομα του οαεδ. Δηλαδή αν ο εργοδότης μου δηλώνει 4,22 την ώρα πόσες ώρες τη μέρα πρέπει να δηλώνει τουλάχιστον;

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Για να πάρεις επίδομα χρειάζεσαι 125 ένσημα (μέρες εργασίας) χωρίς τους τελευταίους δύο μήνες πριν την απόλυση!
Πιστεύω ότι αυτά τα ένσημα θα τα έχεις, αν εργάζεσαι κάθε μέρα στο φροντιστήριο.

Για να πάρεις πλήρες επίδομα ανεργίας πρέπει να έχεις μηνιαίο εισόδημα πάνω από 314,17 €.
Αυτό σημαίνει ότι κάθε μήνα πρέπει να διδάσκεις τουλάχιστον 314,17 / 4,22 = 74,45.....άρα 75 ώρες.
Πιστεύω ότι με 19 ώρες την εβδομάδα θα είσαι καλυμμένη. Στις 28 μέρες (4 εβδομάδες) θα έχεις 76 ώρες.
Έτσι, οι αποδοχές θα ξεπερνούν τα 314,17 € που είναι το ελάχιστο για να παίρνεις πλήρες επίδομα ανεργίας.
Ουσιαστικά μιλάμε για 4 ώρες την ημέρα μάθημα στο φροντιστήριο.

Αποσυνδεδεμένος korina76

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 125
  • Φύλο: Γυναίκα
  • If you're gonna dream, dream high
    • Προφίλ
Μου είπαν οτι επειδή δεν συμπληρώνω τις 19 ωρες κι εχω 16.5 οτι θα πρέπει κάθε μέρα να παίρνω 12.5 ευρώ για να πάρω ταμείο. Αν η συμβαση είναι 4,57 και δουλεύω 1,5 ωρα δεν συμπληρώνω το 12.5. μήπως πρέπει να αγοράσω κάποιο ένσημο; Δεν δουλεύω με το ίδιο ένσημο σε όλα τα φροντιστήρια

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Υπάρχει και μισή διδακτική ώρα; :o :o :o

Με 4 ώρες/ημέρα, όπως σου πρότεινα, θα φτάνεις τα 4,22 x 4 = 16,88 άρα ξεπερνάς τα 12,5 € την ημέρα!
Ακόμα και με 3 ώρες είσαι ΟΚ γιατί φτάνεις τα 12,66 € την ημέρα.
Κανόνισε να μην πέφτεις κάτω από 3ωρο για να μπαίνει το ένσημο!

Στην πραγματικότητα εκπαιδευτικός που εργάζεται σε φροντιστήριο και έχει 18 ώρες και την εβδομάδα δικαιούται 25 ένσημα το μήνα σαν μισθωτός, χωρίς να έχει σημασία πόσες ώρες έχει την ημέρα!
http://www.sefk.gr/selides/troposypologismouensimon.htm
Δες σε ποια περίπτωση ανήκεις, από αυτές που περιγράφονται στην ιστοσελίδα του Συλλόγου Εργαζομένων στα Φροντιστήρια. Πάντως ακόμα κι αν είσαι ωρομίσθια, αν δουλεύεις τουλάχιστον 3 μέρες την εβδομάδα, δικαιούσαι τόσα ένσημα όσες είναι οι μέρες εργασίας σου συν ένα ένσημο!
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 02, 2014, 11:02:59 πμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος korina76

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 125
  • Φύλο: Γυναίκα
  • If you're gonna dream, dream high
    • Προφίλ
Και ναι υπάρχει και μισή ώρα αν το τμήμα είναι μικρό!Εγώ πάω σε τρία φροντιστήρια, στο ένα έχω 6 ώρες μια μέρα και μου τις δηλώνουν όλες, στο άλλο κάνω 1.5 ώρα και στο τρίτο 9 ώρες μοιρασμένες σε δυο μέρες ωστόσο δέχτηκαν να μου τις απλώσουν. Το ερώτημά μου είναι αν τη μέρα που έχω 1.5 μπορεί αυτό να είναι πρόβλημα για τον οαεδ

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Αυτό πιθανώς να δημιουργεί πρόβλημα στο ένσημό σου. Θα σου έλεγα να απευθυνόσουν σε έναν λογιστή, αλλά πρέπει να είναι πολύ καλός για να σου βρει λύση. Ίσως είναι καλό να ρωτήσεις εσύ, σε πρώτη φάση, κάποιον υπεύθυνο υπάλληλο του ΟΑΕΔ να σου πει. Επίσης, μπορείς να ρωτήσεις και στο ΙΚΑ, επειδή το θέμα σου αφορά ένσημα!

Αποσυνδεδεμένος Chunk

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 372
    • Προφίλ
Μπορεί κάποιος συνάδελφος να μου πει τι είναι αυτό που καθορίζει το το ύψος του επιδόματος; Οι μηνιαίες αποδοχές; Φέτος μου ενεκριναν μόνο 7.2 ημερήσια επιδότηση, δηλ 180 ευρω το μήνα και αναρωτιέμαι γιατί.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 02, 2015, 11:27:57 πμ από Chunk »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Chunk μετακίνησα το ερώτημά σου στο κατάλληλο θέμα. Εδώ έχει δοθεί η απάντηση.

Εσένα δε σου ενέκριναν 7,2 ημερήσια επιδόματα ως επιδότηση. Κανονικά είναι 25 ημερήσια επιδόματα από 14,40 € το καθένα.
Ο πολλαπλασιασμός βγάζει 360 €. Εσύ πήρες το 50% του 360 €, δηλαδή (12,5 ημερήσια επιδόματα) 180 € συνολικά.

Αποσυνδεδεμένος Chunk

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 372
    • Προφίλ
Ευχαριστώ θερμά για τη βοήθεια Lasid. Δεν είχα δει αυτό το θέμα.  Μου λύθηκε η απορία.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159814
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 538
Σύνολο: 547

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.066 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.