*

Αποστολέας Θέμα: Κριτήρια συμμετοχής εκπ/κου Α/θμιας στο Comenius  (Αναγνώστηκε 3571 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος t-cher

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Κριτήρια συμμετοχής εκπ/κου Α/θμιας στο Comenius
« στις: Ιανουάριος 16, 2013, 01:59:25 πμ »
Το δημοτικό που βρίσκομαι φέτος συμμετέχει σε πρόγραμμα comenius και θέλω να ρωτήσω ποιά είναι τα κριτήρια συμμετοχής εκπ/κων στο πρόγραμμα.Στα ταξίδια πάει παντα ο δ/ντης με δυο εκπ/κους, διαφορετικούς κάθε φορά.Η επιλογή γίνεται πρόχειρα.'Οποιος προλάβει και εκφράσει επιθυμία για το συγκεκριμένο ταξίδι του τύπου "εγώ θα πάω φέτος Νορβηγία που θέλω να δω τα φιορδ- α έχει πολύ κρύο εγω θα πάω του χρόνου Σλοβενία, θα με πάρετε ε? το λέω από τώρα!" κλπ.... Π.χ εμένα μου πρότεινε ο δ/ντης να πάω στο φετινό ταξίδι και το είχα σχεδόν σίγουρο αλλά μετά απο μια βδομάδα αποφάσισε μια συνάδελφος( της ίδιας ειδικότητας) ότι θέλει να πάει αυτή και ως "πιο παλιά" 'οπως ειπώθηκε, θα πάει.. Θέλω επίσης να επισημάνω ότι δε γίνεται κάτι συστηματικό ως προς την επικοινωνία με τα σχολεία των άλλων χωρών, ούτε εχουν αναλάβει συγκεκριμένοι συνάδελφοι το πρόγραμμα κάνοντας κάτι γύρω απ αυτό με τα παιδιά. Κάτι καρτες στις γιορτες κλπ. Τί ισχύει τελικά?
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 16, 2013, 08:18:27 πμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Κριτήρια συμμετοχής εκπ/κου Α/θμιας στο Comenius
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:54:31 »

Αποσυνδεδεμένος fair_play

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 354
    • Προφίλ
Κριτήρια συμμετοχής εκπ/κου Α/θμιας στο Comenius
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 16, 2013, 09:52:09 μμ »
Από όσα ξέρω πρέπει να υπάρχει μια παιδαγωγική ομάδα στην οποία συμμετέχουν κάποιοι μαθητές και κάποιοι δάσκαλοι.

Βέβαια αυτά αλλάζουν με αποφάσεις του συλλόγου δηλ. κάποιοι βγαίνουν και κάποιοι άλλοι μπαίνουν.

Υποτίθεται όμως ότι αυτοί που είναι στην παιδαγωγική ομάδα δουλεύουν για το πρόγραμμα. Δηλαδή υπάρχουν κάποια παραδοτέα που κάποιος πρέπει να τα κάνει.

Το "πιο παλιά" δεν ισχύει. Ο σύλλογος αποφασίζει.

Αν το θέλεις διεκδίκησε

Αποσυνδεδεμένος t-cher

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Κριτήρια συμμετοχής εκπ/κου Α/θμιας στο Comenius
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 16, 2013, 10:09:11 μμ »
Ευχαριστω για την απαντηση. Δε θελω να μπω στη διαδικασια να το διεκδικισω ετσι οπως εχουν τα πραγματα.. Να γινει κληρωση ας πουμε? Η να βασιστω στο οτι γνωριζω 3 γλωσσες? Ο συλλογος αποφασιζει αλλα απ ο,τι φαινεται η κατασταση ειναι φλου. Αν υπηρχε σχετικη νομοθεσια ή καποιοι επισημοι κανονες τελοσπαντων θα ηξερα και που να βασιστω.

Αποσυνδεδεμένος effiet

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 608
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κριτήρια συμμετοχής εκπ/κου Α/θμιας στο Comenius
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 16, 2013, 10:50:05 μμ »
Καλησπέρα. Δεν υπάρχει νομοθεσία. Ευρωπαϊκά Προγράμματα κάνει όποιος θέλει. Απλά υπάρχει Πράξη στο Βιβλίο Διδασκόντων. Κι εσύ μπορείς αν θες. Στην περίπτωση του δικού σου σχολείου λογικά είναι ο Διευθυντής αυτός που υλοποιεί πρόγραμμα Comenius. Οι άλλοι ανήκουν στην παιδαγωγική ομάδα, συνοδοί.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158556
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 441
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 420
Σύνολο: 427

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.134 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.