*

Αποστολέας Θέμα: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές  (Αναγνώστηκε 749703 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος IOANNIS131185

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 116
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1862 στις: Ιανουάριος 30, 2015, 06:54:37 μμ »
Βγηκαν τα αποτελεσματα  σε βορειο  Αιγαιο κ Δυτικη  Ελλαδα . Επελεγη  ως  εκπαιδευτης . Ποια  ειναι  η  διαδικασία τωρα , ποτε  ξεκιναω ; Υπαρχει  καπου  εδω  στο  forum  υλικο  για  τη  διαχειριση  ανθρωπινων πορων ; 25  ή  40  ώρες  είναι  το  καθε  προγραμμα ; Ευχαριστω  εκ  των  προτερων

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:40:57 »

Αποσυνδεδεμένος Truth

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 679
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατεχόμενη Ελλάδα
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1863 στις: Ιανουάριος 30, 2015, 07:06:40 μμ »
Βγηκαν τα αποτελεσματα  σε βορειο  Αιγαιο κ Δυτικη  Ελλαδα . Επελεγη  ως  εκπαιδευτης . Ποια  ειναι  η  διαδικασία τωρα , ποτε  ξεκιναω ; Υπαρχει  καπου  εδω  στο  forum  υλικο  για  τη  διαχειριση  ανθρωπινων πορων ; 25  ή  40  ώρες  είναι  το  καθε  προγραμμα ; Ευχαριστω  εκ  των  προτερων
Εδώ (http://repository.edulll.gr/edulll/browse?type=subjectEdulll)  είναι το υλικό όλων κι αν δε βρεις το δικό σου, μην ανησυχείς, θα σου το δώσουν αυτοί. Όσο για το πότε ξεκινάς, θα σου τηλεφωνήσουν από την υπηρεσία. Προς το παρόν τίποτα δεν κάνεις.
The tigers have found me and I do not care.

(Bukowski)

Αποσυνδεδεμένος evikdvm

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 316
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1864 στις: Φεβρουάριος 01, 2015, 11:27:26 πμ »
Βγηκαν τα αποτελεσματα  σε βορειο  Αιγαιο κ Δυτικη  Ελλαδα . Επελεγη  ως  εκπαιδευτης . Ποια  ειναι  η  διαδικασία τωρα , ποτε  ξεκιναω ; Υπαρχει  καπου  εδω  στο  forum  υλικο  για  τη  διαχειριση  ανθρωπινων πορων ; 25  ή  40  ώρες  είναι  το  καθε  προγραμμα ; Ευχαριστω  εκ  των  προτερων

Καλημέρα. Αναρτήθηκε η λίστα των εκπαιδευτών στα ΚΔΒΜ Στερεάς Ελλάδας και Νοτίου Αιγαίου. Δεν σημαίνει ότι είσαι ωρομίσθιος όπως γίνεται στην τυπική εκπαίδευση.
Τμήμα θα αναλάβεις εάν μαζευτούν αιτήσεις για το συγκεκριμένο πρόγραμμα και είσαι 1ος στη λίστα ώστε να αναλάβεις το 1ο τμήμα, εάν δημιουργηθεί. Εάν δημιουργηθεί 2ο τμήμα στην ειδικότητά σου τότε θα κληθεί ο 2ος στη λίστα εκπαιδευτής να το αναλάβει.
25 ώρες εάν είναι το τμήμα, αυτές θα διδάξεις και το τμήμα θα ολοκληρωθεί. Θα δικαιούσαι να ξαναδιδάξεις σε τμήμα όταν ξαναέρθει η σειρά σου στη λίστα εκπαιδευτών, διότι η λίστα είναι κυλιόμενη.

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1208
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1865 στις: Φεβρουάριος 01, 2015, 11:21:07 μμ »
από άξονα 7 έχει πληρωθεί κανείς τελικά;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:40:57 »

Αποσυνδεδεμένος SilverPhoenix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 325
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1866 στις: Φεβρουάριος 02, 2015, 04:31:06 μμ »
Μολις με ενημερωσαν μεσω email οτι επιλεχθηκα για τμημα ΚΔΒΜ στην Αττικη...Αναρωτιομουν αν ηταν οπως τα ΔΙΕΚ, οπου δουλευα-ας το πουμε ετσι, με τοσο λιγες ωρες-η αν εχει ενσημα. Ετσι, μπηκα εδω για να μαθω και, αν καταλαβαινω καλα, μιλαμε παλι για ανασφαλιστη εργασια,με εκδοση ΑΕΔ, χωρις ενσημα, με αντιμισθιο που θα περιμενουμε ποιος ξερει ποσο καιρο-μαλλον μετα το τελος του εξαμηνου/προγραμματος-για να δουμε χρηματα; :-\
Dream a little dream of me...

Αποσυνδεδεμένος Truth

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 679
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατεχόμενη Ελλάδα
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1867 στις: Φεβρουάριος 02, 2015, 04:45:40 μμ »
Μολις με ενημερωσαν μεσω email οτι επιλεχθηκα για τμημα ΚΔΒΜ στην Αττικη...Αναρωτιομουν αν ηταν οπως τα ΔΙΕΚ, οπου δουλευα-ας το πουμε ετσι, με τοσο λιγες ωρες-η αν εχει ενσημα. Ετσι, μπηκα εδω για να μαθω και, αν καταλαβαινω καλα, μιλαμε παλι για ανασφαλιστη εργασια,με εκδοση ΑΕΔ, χωρις ενσημα, με αντιμισθιο που θα περιμενουμε ποιος ξερει ποσο καιρο-μαλλον μετα το τελος του εξαμηνου/προγραμματος-για να δουμε χρηματα; :-\
Δυστυχώς έτσι ακριβώς είναι. Προσωπικά με πήραν όλο κι όλο 2 φορές (τώρα διανύω το 2ο 50ωρό μου). Την πρώτη φορά τέλειωσα τα μαθήματα τέλη Ιουλίου  και πληρώθηκα τέλη Δεκεμβρίου.
The tigers have found me and I do not care.

(Bukowski)

Αποσυνδεδεμένος SilverPhoenix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 325
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1868 στις: Φεβρουάριος 02, 2015, 04:53:16 μμ »
Δυστυχώς έτσι ακριβώς είναι. Προσωπικά με πήραν όλο κι όλο 2 φορές (τώρα διανύω το 2ο 50ωρό μου). Την πρώτη φορά τέλειωσα τα μαθήματα τέλη Ιουλίου  και πληρώθηκα τέλη Δεκεμβρίου.

Εγω εχω κανει αρκετα εξαμηνα στα ΔΙΕΚ-αν και, να μην ειμαι αδικη, τα τελευταια 4-5 εξαμηνα, πριν καταργησουν στην ψυχρα τα Αγγλικα τον περασμενο Απριλιο,πληρωναν αρκετα συντομα μετα το τελος του εξαμηνου, no complaints!

Το θεμα της ασφαλισης με χαλαει ιδιαιτερα,ομως, αφου ειμαι ανασφαλιστη και χαρηκα που ειδα το μηνυμα αποδοχης, γιατι ηλπιζα σε ασφαλιση ΙΚΑ που τη χρειαζομαι! :-\

Μαθηματα μεχρι τελη Ιουλιου επισης, γιατι; Εχουν εξετασεις στα ΚΔΒΜ; Ειχα την εντυπωση πως οχι-απο φιλους που παρακολουθουσαν τμηματα περισυ! :o

Dream a little dream of me...

Αποσυνδεδεμένος Truth

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 679
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατεχόμενη Ελλάδα
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1869 στις: Φεβρουάριος 02, 2015, 05:01:26 μμ »
Εγω εχω κανει αρκετα εξαμηνα στα ΔΙΕΚ-αν και, να μην ειμαι αδικη, τα τελευταια 4-5 εξαμηνα, πριν καταργησουν στην ψυχρα τα Αγγλικα τον περασμενο Απριλιο,πληρωναν αρκετα συντομα μετα το τελος του εξαμηνου, no complaints!

Το θεμα της ασφαλισης με χαλαει ιδιαιτερα,ομως, αφου ειμαι ανασφαλιστη και χαρηκα που ειδα το μηνυμα αποδοχης, γιατι ηλπιζα σε ασφαλιση ΙΚΑ που τη χρειαζομαι! :-\

Μαθηματα μεχρι τελη Ιουλιου επισης, γιατι; Εχουν εξετασεις στα ΚΔΒΜ; Ειχα την εντυπωση πως οχι-απο φιλους που παρακολουθουσαν τμηματα περισυ! :o
Το "τέλη Ιουλίου" δεν έχει να κάνει με εξετάσεις και γενικά καμιά σχέση με το ωρολόγιο πρόγραμμα της τυπικής εκπαίδευσης. 25ωρο ήταν, αρχίσαμε Ιούνιο, τελειώσαμε Ιούλιο (ή Αύγουστο; κάτσε γιατί ξεχνάω κιόλας). Γενικά το πότε θα τελειώσεις έχει να κάνει με το πότε απλά συμπληρώνεις τις ώρες σου. Τα μαθήματα μέχρι στιγμής γίνονται 2 φορές την εβδομάδα (2+3 ώρες), οπότε με βάση αυτό υπολογίζεις πότε θα τελειώσεις. Αγγλικά, ε; Ε δύσκολα είναι, θα σου πω τότε. Λογικά θα έχετε πολλούς εκπαιδευτές κι εσείς και τα τμήματα μπορεί να μη φτάσουν και για όλους, οπότε ένα τμήμα (βαριά δύο) είναι το αναμενόμενο. Αυτό με την ασφάλιση μεγάλο αγκάθι, πρέπει να γίνει θέμα.
The tigers have found me and I do not care.

(Bukowski)

Αποσυνδεδεμένος SilverPhoenix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 325
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1870 στις: Φεβρουάριος 02, 2015, 05:12:02 μμ »
Το "τέλη Ιουλίου" δεν έχει να κάνει με εξετάσεις και γενικά καμιά σχέση με το ωρολόγιο πρόγραμμα της τυπικής εκπαίδευσης. 25ωρο ήταν, αρχίσαμε Ιούνιο, τελειώσαμε Ιούλιο (ή Αύγουστο; κάτσε γιατί ξεχνάω κιόλας). Γενικά το πότε θα τελειώσεις έχει να κάνει με το πότε απλά συμπληρώνεις τις ώρες σου. Τα μαθήματα μέχρι στιγμής γίνονται 2 φορές την εβδομάδα (2+3 ώρες), οπότε με βάση αυτό υπολογίζεις πότε θα τελειώσεις. Αγγλικά, ε; Ε δύσκολα είναι, θα σου πω τότε. Λογικά θα έχετε πολλούς εκπαιδευτές κι εσείς και τα τμήματα μπορεί να μη φτάσουν και για όλους, οπότε ένα τμήμα (βαριά δύο) είναι το αναμενόμενο. Αυτό με την ασφάλιση μεγάλο αγκάθι, πρέπει να γίνει θέμα.

Α, καλα!!! :P Εγω σκεφτομουν με βαση  τις δομες των ΙΕΚ, απο τωρα μεχρι τον Ιουνιο, χεχε, αντε Ιουλιο με διακοπες, αργιες κλπ.! Υπαρχει δηλαδη η πιθανοτητα να μην ξεκινησουν καν τωρα, αλλα, σε κανενα μηνα η και περισσοτερο;; Αρκετα ανοργανωτο μου κανει ολο αυτο-μιας και διαβαζω και παλιοτερες σελιδες σε αυτο το θεμα αυτη τη στιγμη-και αρκετα προβληματικο, επισης! :-\

Και πρεπει να γινει θεμα, σαφως!! Ειχα παρει περισυ το ΙΚΑ να καταγγειλω τη μη ασφαλιση απο τα ΙΕΚ-δεν ημουν η μονη, ειχαμε παρει αρκετοι  εκπαιδευτες-αλλα μηπως πρεπει να κανουμε νεες κρουσεις τωρα σιγα σιγα;

ΥΓ: Δεν εχουμε κυρωσεις αν αρνηθουμε, ετσι δεν ειναι; Στα ΙΕΚ δεν ειχαμε, αλλα ποτε δεν ξερεις! :o

Dream a little dream of me...

Αποσυνδεδεμένος tatti

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 158
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1871 στις: Φεβρουάριος 02, 2015, 05:14:40 μμ »
Ξερει καποις-α τι αποζημιωση δινεται για τα οδοιπορικα, για αποστασεις 35κm+35κm πηγαινε-ελα +διοδια  αττικης οδου και ποσο καιρο μετα απο το τελος των μαθηματων;
ΠΕ08

Αποσυνδεδεμένος Truth

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 679
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατεχόμενη Ελλάδα
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1872 στις: Φεβρουάριος 02, 2015, 05:21:54 μμ »
Α, καλα!!! :P Εγω σκεφτομουν με βαση  τις δομες των ΙΕΚ, απο τωρα μεχρι τον Ιουνιο, χεχε, αντε Ιουλιο με διακοπες, αργιες κλπ.! Υπαρχει δηλαδη η πιθανοτητα να μην ξεκινησουν καν τωρα, αλλα, σε κανενα μηνα η και περισσοτερο;; Αρκετα ανοργανωτο μου κανει ολο αυτο-μιας και διαβαζω και παλιοτερες σελιδες σε αυτο το θεμα αυτη τη στιγμη-και αρκετα προβληματικο, επισης! :-\

Και πρεπει να γινει θεμα, σαφως!! Ειχα παρει περισυ το ΙΚΑ να καταγγειλω τη μη ασφαλιση απο τα ΙΕΚ-δεν ημουν η μονη, ειχαμε παρει αρκετοι  εκπαιδευτες-αλλα μηπως πρεπει να κανουμε νεες κρουσεις τωρα σιγα σιγα;

ΥΓ: Δεν εχουμε κυρωσεις αν αρνηθουμε, ετσι δεν ειναι; Στα ΙΕΚ δεν ειχαμε, αλλα ποτε δεν ξερεις! :o
Αν αρνηθείς, καλούν τον επόμενο και θα σε ξανακαλέσουν, όταν έρθει πάλι η σειρά σου. Αν όμως πχ γίνουν 40 τμήματα κι ο πίνακας έχει πχ 100 άτομα, ε καταλαβαίνεις πως δε θα έρθει ποτέ.. Αυτό με την καταγγελία δεν ξέρω αν γίνεται γιατί είναι νομότυποι. Βέβαια ο νόμος δε στέκει και μάλλον πρέπει να πάμε προς την κατεύθυνση του να αλλάξει ο νόμος. Σκέψου και το άλλο... εμ δεν έχουμε ένσημα εμ δε θεωρούμαστε άνεργοι. Σίγουρα πρέπει να κάνουμε κάτι. Πώς όμως; Δεν οργανωνόμαστε. Και τώρα εγώ έχω και την άλλη ανησυχία. Η σύμβαση που υπέγραψα λήγει μετά από 1 χρόνο κι όχι με το πέρας των μαθημάτων. Οπότε δεν μπορώ να γραφτώ στον οαεδ. Γι'αυτό σκέφτομαι όντως να κινήσω θέμα αλλά περιμένω να βεβαιωθώ.
The tigers have found me and I do not care.

(Bukowski)

Αποσυνδεδεμένος rebecca...

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 233
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1873 στις: Φεβρουάριος 02, 2015, 05:30:15 μμ »
Καλησπερα!θα ηθελα καποιες πληροφοριες σχετικα με τα κδβμ
α)ειμαι 4η στον πινακα, εχω πιθανοτητες?
β)ποτε θα ξεκινησουν?μου ειπαν οτι δουλευουν ακομα με τους περσινους, υπαρχει πιθανοτητα να μην παρουν καθολου καινουριους?
γ)για ποσες ωρες και ποσα χρηματα μιλαμε?
δ)τα κδβμ λειτουργουν και το καλοκαιρι?η συμβαση ποσο καιρο ειναι?
ΠΕ 10

Αποσυνδεδεμένος SilverPhoenix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 325
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1874 στις: Φεβρουάριος 02, 2015, 05:32:37 μμ »
Αν αρνηθείς, καλούν τον επόμενο και θα σε ξανακαλέσουν, όταν έρθει πάλι η σειρά σου. Αν όμως πχ γίνουν 40 τμήματα κι ο πίνακας έχει πχ 100 άτομα, ε καταλαβαίνεις πως δε θα έρθει ποτέ.. Αυτό με την καταγγελία δεν ξέρω αν γίνεται γιατί είναι νομότυποι. Βέβαια ο νόμος δε στέκει και μάλλον πρέπει να πάμε προς την κατεύθυνση του να αλλάξει ο νόμος. Σκέψου και το άλλο... εμ δεν έχουμε ένσημα εμ δε θεωρούμαστε άνεργοι. Σίγουρα πρέπει να κάνουμε κάτι. Πώς όμως; Δεν οργανωνόμαστε. Και τώρα εγώ έχω και την άλλη ανησυχία. Η σύμβαση που υπέγραψα λήγει μετά από 1 χρόνο κι όχι με το πέρας των μαθημάτων. Οπότε δεν μπορώ να γραφτώ στον οαεδ. Γι'αυτό σκέφτομαι όντως να κινήσω θέμα αλλά περιμένω να βεβαιωθώ.

Ναι, ειδα οτι ο πινακας ειναι κυλιομενος, αλλα τετοιο μηνα που καλεσαν, πολυς κοσμος θα πει οχι και λογικα, δεν περιμεναμε αυτους! Ειδικα εμεις των Αγγλικων που το εαρινο εξαμηνο 2014, μας πεταξαν εκτος ΙΕΚ σε μια μερα! Εγω κραταω ενα παιδακι αυτη τη στιγμη, πχ., και το ΚΔΒΜ θα με βγαλει τελειως εκτος προγραμματος και δεν ειμαι σιγουρη οτι αξιζει τον κοπο κιολας, διχως ασφαλιση! :(

Το ΙΚΑ, οταν ειχαμε ρωτησει παντως, ειχε πεσει απο τα συννεφα, ειχαν πει οτι αυτο ειναι ακρως παρανομο! Οσο για τον ΟΑΕΔ, αλλη απαραδεκτη κατασταση εκει! Απο που κι ως που, με 3-5 ωρες τη βδομαδα και χωρις ενσημα, σε ΔΗΜΟΣΙΑ εργασια, θεωρουμαστε εργαζομενοι και δε δικαιουμαστε τουλαχιστον την καρτα μας;
Dream a little dream of me...

Αποσυνδεδεμένος Truth

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 679
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατεχόμενη Ελλάδα
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1875 στις: Φεβρουάριος 02, 2015, 05:41:01 μμ »
Καλησπερα!θα ηθελα καποιες πληροφοριες σχετικα με τα κδβμ
α)ειμαι 4η στον πινακα, εχω πιθανοτητες?
β)ποτε θα ξεκινησουν?μου ειπαν οτι δουλευουν ακομα με τους περσινους, υπαρχει πιθανοτητα να μην παρουν καθολου καινουριους?
γ)για ποσες ωρες και ποσα χρηματα μιλαμε?
δ)τα κδβμ λειτουργουν και το καλοκαιρι?η συμβαση ποσο καιρο ειναι?
α. λογικά ναι, εκτός πια κι αν γίνουν λιγότερα από 3 τμήματα
β. δεν έγινε ακριβώς αυτό. Αυτό που εννοούσαν είναι πως ακόμη λειτουργούν τα περσινά τμήματα τα οποία είχαν στελεχωθεί πριν βγουν οι νέοι πίνακες (βγήκαν πρόσφατα αυτοί). Εφόσον βγήκε νέος πίνακας, θα καλέσουν πια από αυτόν.
γ. οι ώρες συνήθως είναι 25-50. Η πληρωμή με μάστερ είναι γύρω στα 18 € (χωρίς μάστερ δεν ξέρω) κι αυτά χωρίς ένσημα
δ. ναι, λειτουργούν και καλοκαίρι.  Η σύμβαση μάλλον είναι 1 χρόνο, χωρίς αυτό να σημαίνει πως θα απασχοληθείς όλο αυτό το διάστημα, μπορεί δλδ σε 1 χρόνο να πάρεις ακόμη και μόνο ένα 25ωρο

The tigers have found me and I do not care.

(Bukowski)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159787
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 505
Σύνολο: 513

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.078 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.