*

Αποστολέας Θέμα: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές  (Αναγνώστηκε 747042 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος aretik

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #588 στις: Δεκέμβριος 05, 2013, 09:42:19 μμ »
Η γνωμη μου ειναι καλυτερα να παιρνουμε στα δια βιου μαθησης ατομα με εμπειρια γιατι εχουμε να κανουμε με ανθρωπους μεγαλους που οι ερωτησεις του δε σταματανε και ξερουν αρκετα πραγματα.
εγω προσωπικα δε εχω καμια εμπειρια, πηρα τωρα το πτυχιο μου κ με καλεσανε να κανω μαθημα κατα συνεπεια δε μπορω να απαντησω σε πολλες ερωτησεις.

Agnes πράγματι για κάποιον μικρό είναι λίγο δύσκολο αλλά όχι γιατί δε θα μπορείς να απαντήσεις σε ερωτήσεις. Απλά είναι τελείως άλλη η φιλοσοφία του να διδάσκεις ενήλικες και όχι παιδιά. Αλλά το αν ξέρουν ή όχι αρκετά πράγματα είναι ανάλογα του αντικειμένου.
Για παράδειγμα στην πληροφορική είναι πιο πιθανό τα παιδιά να φέρουν σε δύσκολη θέση τον καθηγητή με τις ερωτήσεις τους γιατί ξέρουν πολλά ενώ οι ενήλικες κάποιας ηλικίας που έρχονται για μάθημα συνήθως ξέρουν ελάχιστα.
Άλλα είναι τα χαρακτηριστικά των ενηλίκων που δεν τα έχουν τα παιδιά και μπορεί να σε δυσκολέψουν. Αλλά όλα στην πορεία μαθαίνεις να τα διαχειρίζεσαι.
Κάθε ξεκίνημα είναι δύσκολο αλλά για να φτάσεις να λέγεσαι έμπειρος και να σε προτιμούν από κάπου θα ξεκινήσεις...
Μπορείς να παρακολουθήσεις κάποιο σεμινάριο ή να διαβάσεις για την εκπαίδευση ενηλίκων για καλύτερη προετοιμασία

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:13:07 »

Αποσυνδεδεμένος agnes

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #589 στις: Δεκέμβριος 05, 2013, 10:31:45 μμ »
σε ευχαριστω..μου εδωσες κουραγιο!:-)

Αποσυνδεδεμένος janeite

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 121
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #590 στις: Δεκέμβριος 11, 2013, 02:52:18 πμ »
τα σεμινάρια που αναφέρατε έχουν κάποια συμμετοχή ή γίνονται δωρεάν?

Αποσυνδεδεμένος herseys

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 443
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #591 στις: Δεκέμβριος 11, 2013, 09:43:12 πμ »
τα σεμινάρια που αναφέρατε έχουν κάποια συμμετοχή ή γίνονται δωρεάν?
Είναι δωρεάν . Μέχρι το 2011 αρκούσε να είσαι στο μητρώο των εκπαιδευτών.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:13:07 »

Αποσυνδεδεμένος janeite

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 121
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #592 στις: Δεκέμβριος 11, 2013, 08:35:50 μμ »
ευχαριστώ! αλλά δεν είμαι στο μητρώο εκπαιδευτών μάλλον  :-\ (αν εννοείς αυτό που κατάλαβα και δε θυμάμαι πώς το λένε αυτή τη στιγμή... δεν το χω ψαξει κιόλας, αλλά κάπου έχει πληροφορίες εδώ, θα τις κοιτάξω)
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 11, 2013, 08:38:27 μμ από janeite »

Αποσυνδεδεμένος marigia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 33
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #593 στις: Δεκέμβριος 12, 2013, 11:16:18 πμ »
Παιδιά μου είπε ο υπεύθυνος του ΚΔΒΜ ότι οι ώρες δεν θα πρέπει να είναι πάνω από 2 για κάθε μάθημα...σε όσους κάνουν 50ωρο!!!
Το ρωτάω επειδή κάνω την ενότητα επεξεργασία κειμένου και ίντερνετ που είναι 50 ώρες και με το 2 2ωρα την εβδομάδα μας πάει στους 3,5 μήνες η ολοκλήρωση των μαθημάτων.

και ένα τελευταίο για το σεμινάριο εκπαίδευσης εκπαιδευτών έχετε πληροφορίες πότε και αν θα ξεκινήσει?
σχολιάστηκε πως κάποια κέντρα έχουν ξεκινήσει ενέργειες επιμόρφωσης των εκπαιδευτών....πως γίνεται αυτό? Από ποιο φορέα θα είναι οι εκπαιδευτές εκπαιδευτών?


Αποσυνδεδεμένος evikdvm

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 316
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #594 στις: Δεκέμβριος 12, 2013, 11:37:30 πμ »
Παιδιά μου είπε ο υπεύθυνος του ΚΔΒΜ ότι οι ώρες δεν θα πρέπει να είναι πάνω από 2 για κάθε μάθημα...σε όσους κάνουν 50ωρο!!!
Το ρωτάω επειδή κάνω την ενότητα επεξεργασία κειμένου και ίντερνετ που είναι 50 ώρες και με το 2 2ωρα την εβδομάδα μας πάει στους 3,5 μήνες η ολοκλήρωση των μαθημάτων.

και ένα τελευταίο για το σεμινάριο εκπαίδευσης εκπαιδευτών έχετε πληροφορίες πότε και αν θα ξεκινήσει?
σχολιάστηκε πως κάποια κέντρα έχουν ξεκινήσει ενέργειες επιμόρφωσης των εκπαιδευτών....πως γίνεται αυτό? Από ποιο φορέα θα είναι οι εκπαιδευτές εκπαιδευτών?

Οι ώρες κάθε μαθήματος μπορεί να είναι από 2 έως 3.
Οι εκπαιδευτικές συναντήσεις είναι 2 την εβδομάδα.
Δηλαδή για 50 ώρες τμήμα, μπορεί να γίνονται 2 μαθήματα την εβδομάδα από 3+3 ώρες και το τμήμα θα τελειώσει σε 2 μήνες.
Πες στον Υπεύθυνο να ξαναδιαβάσει τις οδηγίες που του δώσανε!!!!

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #595 στις: Δεκέμβριος 12, 2013, 11:34:17 μμ »
Να κάνω και εγώ μια ερώτηση μήπως έχει αντιμετωπίσει κάποιος την ίδια κατάσταση. Είχα ξεκινήσει μαθήματα στα ΚΔΒΜ μέσα στον Οκτώβριο και με προσέλαβαν αναπληρωτή πλήρους ωραρίου τέλη Νοέμβρη. Μου ζήτησαν από το ΙΝΕΔΙΒΙΜ άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου. Πήγα στη διεύθυνση πρωτοβάθμιας που δουλεύω και εκεί μου ζήτησαν έγγραφο από το ΙΝΕΔΙΒΙΜ που να αναφέρει λεπτομέρειες για τα μαθήματα που κάνω και τις αμοιβές... Επίσης, θέλουν βεβαίωση από το διευθυντή του σχολείου στο οποίο εργάζομαι  ότι δεν επηρεάζεται το διδακτικό μου έργο το πρωί από τα μαθήματα στα ΚΔΒΜ. Τώρα περιμένω από το ΙΝΕΔΙΒΙΜ αυτή τη βεβαίωση, αν και φοβάμαι ότι κάτι τέτοιο θα τους πάρει καιρό γιατί δεν την εκδίδουν στα τοπικά ΚΔΒΜ, αλλά θα πρέπει να μου τη στείλουν από τα κεντρικά! Στη συνέχεια θα πρέπει να καταθέσω αυτά τα χαρτιά στη διεύθυνση και να περιμένω να συνεδριάσει το ΠΥΣΠΕ για να εγκρίνουν την αίτησή μου... Και μετά να ξαναπάω στη διεύθυνση για να πάρω το χαρτί και να το καταθέσω στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ...

Συνέβη αυτό σε κάποιον άλλο; Είναι όντως τόσο απαραίτητο το σχετικό χαρτί και τόσο περίπλοκη η διαδικασία ή έχω πέσει στην περίπτωση; Επίσης, υπάρχει περίπτωση να ζητήσουν τέτοιο χαρτί και από τα δημόσια ΙΕΚ; Τόσα χρόνια, ποτέ δε μου είχαν ζητήσει κάτι τέτοιο!
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 12, 2013, 11:36:02 μμ από gpapage »

Αποσυνδεδεμένος Giota

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #596 στις: Δεκέμβριος 12, 2013, 11:59:09 μμ »
Οι ώρες κάθε μαθήματος μπορεί να είναι από 2 έως 3.
Οι εκπαιδευτικές συναντήσεις είναι 2 την εβδομάδα.
Δηλαδή για 50 ώρες τμήμα, μπορεί να γίνονται 2 μαθήματα την εβδομάδα από 3+3 ώρες και το τμήμα θα τελειώσει σε 2 μήνες.
Πες στον Υπεύθυνο να ξαναδιαβάσει τις οδηγίες που του δώσανε!!!!

Είναι στο χέρι του Υπευθύνου πόσες ώρες την εβδομάδα θα γίνεται το μάθημα. Σίγουρα με 3ωρα τελειώνει πιο γρήγορα το τμήμα, αλλά μπορεί το σύνολο των εκπαιδευομένων να ζήτησε 2 ώρες την εβδομάδα. Μπορείς βέβαια να τον ενημερώσεις ότι συνηθίζεται στα περισσότερα ΚΔΒΜ τα 50ωρα προγράμματα να είναι 3+3 ώρες.

Αποσυνδεδεμένος evikdvm

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 316
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #597 στις: Δεκέμβριος 13, 2013, 12:03:00 μμ »
Είναι στο χέρι του Υπευθύνου πόσες ώρες την εβδομάδα θα γίνεται το μάθημα. Σίγουρα με 3ωρα τελειώνει πιο γρήγορα το τμήμα, αλλά μπορεί το σύνολο των εκπαιδευομένων να ζήτησε 2 ώρες την εβδομάδα. Μπορείς βέβαια να τον ενημερώσεις ότι συνηθίζεται στα περισσότερα ΚΔΒΜ τα 50ωρα προγράμματα να είναι 3+3 ώρες.

Συμφωνώ αλλά δεν είναι υποχρεωτικό να γίνονται 2+2 ώρες την εβδομάδα.
Σ' αυτό διαφώνησα, ότι δεν είναι υποχρεωτικό.
Είναι διαφορετικό αν το ζήτησαν οι εκπαιδευόμενοι να κάνουν 3 μήνες ώστε να τελειώσει το τμήμα.

Αποσυνδεδεμένος domenica2

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 127
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 34
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #598 στις: Δεκέμβριος 13, 2013, 02:56:25 μμ »
@gpapage

Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι με το ΙΝΕΔΙΒΙΜ αλλά επι ΙΔΕΚΕ ήμουν αναπληρώτρια πλήρους ωραρίου και δούλευα παράλληλα στα τότε ΚΕΕ χωρίς να μου έχει ζητήσει κανείς τίποτα.
Ελπίζω να μην σε ταλαιπωρούν άδικα.
... and justice for all...

Αποσυνδεδεμένος Giota

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #599 στις: Δεκέμβριος 13, 2013, 05:49:41 μμ »
Υπάρχει σχετική οδηγία κανείς αναπληρωτής ή δημόσιος υπάλληλος να μην μπαίνει στο τμήμα αν πρώτα δεν μας έχει προσκομίσει άδεια ιδιωτικού έργου.
Στα ΙΕΚ δεν ισχύει αυτό.

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #600 στις: Δεκέμβριος 13, 2013, 06:03:45 μμ »
Υπάρχει σχετική οδηγία κανείς αναπληρωτής ή δημόσιος υπάλληλος να μην μπαίνει στο τμήμα αν πρώτα δεν μας έχει προσκομίσει άδεια ιδιωτικού έργου.
Στα ΙΕΚ δεν ισχύει αυτό.

Σε ευχαριστώ Γιώτα! Το πρόβλημα είναι ότι μας προσέλαβαν στην πρωτοβάθμια κάπου στα μισά του 50ωρου. Μέχρι να πάρουμε άδεια με τους ρυθμούς που κινούνται η πρωτοβάθμια και το ΙΝΕΔΙΒΙΜ μάλλον θα έχουν ολοκληρωθεί τα μαθήματα! Επίσης, το ΙΝΕΔΙΒΙΜ ζητάει άδεια, αλλά δε φροντίζει να μου δώσει το απαραίτητο έγγραφο που πρέπει να δώσω στην πρωτοβάθμια για να ζητήσω την άδεια!

Αποσυνδεδεμένος Giota

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #601 στις: Δεκέμβριος 13, 2013, 07:08:41 μμ »
Αυτό με προβληματίζει λίγο.
Δηλαδή οτι ξεκίνησες το 50ωρο και στην μέση σου ζητούν την άδεια.
Εμείς στους εκπαιδευτές που έχουν ξεκινήσει τμήματα και στην συνέχεια έχουν πάει αναπληρωτές δεν ζητάμε άδεια ιδιωτικού έργου, μιας και ήδη έχουν υπογράψει σύμβαση. Ζητάμε μόνο σε αυτούς που δεν έχουν ξεκινήσει τμήμα.
Το έγγραφο θα έρθει σε περίπου 1,5 εβδομάδα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158518
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 557
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 335
Σύνολο: 348

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.108 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.