*

Αποστολέας Θέμα: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές  (Αναγνώστηκε 749447 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pipis75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 350
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1568 στις: Οκτώβριος 16, 2014, 11:13:34 πμ »
Οι πληρωμές μου "σίγουρα εντός Οκτωβρίου" έγιναν σήμερα "σε 20 με 30 μέρες από τώρα..δεν εξαρτάται από μας στο λογιστήριο". Όποιος ξεκινήσει τμήματα τώρα πότε άραγε θα πληρωθεί;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:58:31 »

Αποσυνδεδεμένος tolakis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1556
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1569 στις: Οκτώβριος 16, 2014, 12:35:49 μμ »
Φυσικά και τα τμήματα διακόπτονται. Δεν μπορεί να φαίνεται στο σύστημα ότι παρακολουθούν μόνο 6 άτομα.  Ξέρω κι εγώ περιπτώσεις  που έχει συμβεί
Μηπως γνωριζεις ..για σεμιναριο 50 ωρων ..πρεπει να κανεις διακοπη στη καρτα ανεργιας

Αποσυνδεδεμένος lavas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 734
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1570 στις: Οκτώβριος 16, 2014, 02:00:20 μμ »
συμφωνα με τη λογικη, εφοσον δεν μπαινουν ενσημα και πληρωνεσαι με αεδ, μην κοβεται την ανεργια. απο την αλλη ομως, αν αργοτερα αποφασιστει να μπουνε ενσημα για το διαστημα που δουλεψατε ειναι λιγο ρισκο μηπως γινει κανενα μπλεξιμο

Αποσυνδεδεμένος rainbowman

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1571 στις: Οκτώβριος 16, 2014, 02:36:49 μμ »
ΣΥΓΝΩΜΗ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΤΑ ΚΔΒΜ ΝΑ ΜΑΣ ΔΩΣΕΙ ΜΙΑ ΞΕΚΑΘΑΡΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ;;;;;ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΝΩ ΑΥΤΟ.....ΟΛΑ ΣΤΟ ΦΛΟΥ ΔΗΛΑΔΗ;;;;;

Από τον ΟΑΕΔ θα πάρεις απάντηση. Πάνε στον ΟΑΕΔ της περιοχής σου και ρώτησε τον ίδιο τον διευθυντή του καταστήματος. Εγώ που τον ρώτησα μου είπε εφόσον έχεις σύμβαση ή γνωρίζεις ότι θα σου δωθεί σύμβαση έργου με συγκεκριμένη έναρξη και λήξη δεν μπορείς να έχεις κάρτα ανεργίας. 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:58:31 »

Αποσυνδεδεμένος pipis75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 350
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1572 στις: Οκτώβριος 16, 2014, 02:39:35 μμ »
ΣΥΓΝΩΜΗ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΤΑ ΚΔΒΜ ΝΑ ΜΑΣ ΔΩΣΕΙ ΜΙΑ ΞΕΚΑΘΑΡΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ;;;;;ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΝΩ ΑΥΤΟ.....ΟΛΑ ΣΤΟ ΦΛΟΥ ΔΗΛΑΔΗ;;;;;
Τυπικά πρέπει να κοπεί. Όταν ενεγράφης ως άνεργος υπέγραψες υπεύθυνη δήλωση ότι θα ενημερώσεις αν βρεις εργασία. Η δουλειά στα ΚΔΒΜ είναι και αυτή εργασία. Έχουμε ξαναπεί όμως ότι, επειδή είναι εργασία χωρίς ένσημα, ο ΟΑΕΔ δεν ενημερώνεται από κάπου (τουλάχιστον με τα σημερινά δεδομένα) ότι εσύ βρήκες εργασία. Στην εργασία με ένσημα ενημερώνεται. Μπορεί να σε βρει αν κάποιος σε καταγγείλει. Πρόσφατα βρέθηκαν κάποιοι που είχαν διατηρήσει ανεργία δουλεύοντας στα ΚΔΒΜ επειδή είχαν πάρει σε προκήρυξη μόρια ανεργίας και καταγγέλθηκαν από συνυποψηφίους τους. Το ΙΝΕΔΙΒΙΜ τους αφαίρεσε τα μόρια ανεργίας και ο ΟΑΕΔ έκανε ανάκληση της βεβαίωσης ανεργίας τους. Αν έπαιρναν και επίδομα σίγουρα τους το ζητάει πίσω. Μπορεί να έχουν και άλλες επιπτώσεις από ΟΑΕΔ, άλλά δεν ξέρω.
Συνεπώς πρέπει να διακόψεις την ανεργία σου. Αυτό ισχύει! Όλα τα άλλα είναι απλά παράνομα!

Αποσυνδεδεμένος άνοιξη

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 418
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1573 στις: Οκτώβριος 17, 2014, 09:45:34 πμ »
Θα σου έλεγα και εγώ να μη το ρισκάρεις..Ειδικά τώρα που γίναν αρκετές καταγγελίες σε εργαζόμενους που πληρώνονταν με Αεδ και είχαν διατηρήσει την ανεργία τους στις προκηρύξεις..Το ότι σε μερικούς ααφαιρέθηκαν απλά τα μόρια και δεν είχαν ποινικές κυρώσεις είναι απλά θέμα χειρισμού του ΟΑΕΔ της στιγμής ..Δε σου εγγυάται κανείς ότι δε θα σε κυνηγήσουν ποινικά..

Αποσυνδεδεμένος FeniaGl

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1574 στις: Οκτώβριος 17, 2014, 05:18:59 μμ »
Μόλις πληρώθηκα για όλα τα τμήματα από Οκτώβριο 2013- Ιούνιο 2014. Με τους περισσότερους συναδέλφους από Δυτική Μακεδονία που μίλησα πληρώθηκαν και αυτοί. Αρά ισχύει αυτό που μας είπαν ότι πληρώνουν ανά περιοχή, απλά ενημερωθείτε πότε θα πληρωθεί η περιοχή σας. Ελπίζω όλοι να πληρωθούν άμεσα!!!

Αποσυνδεδεμένος dynamite

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 298
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1575 στις: Οκτώβριος 17, 2014, 07:08:06 μμ »
Μόλις πληρώθηκα για όλα τα τμήματα από Οκτώβριο 2013- Ιούνιο 2014. Με τους περισσότερους συναδέλφους από Δυτική Μακεδονία που μίλησα πληρώθηκαν και αυτοί. Αρά ισχύει αυτό που μας είπαν ότι πληρώνουν ανά περιοχή, απλά ενημερωθείτε πότε θα πληρωθεί η περιοχή σας. Ελπίζω όλοι να πληρωθούν άμεσα!!!

Σε καλη μερια!!! Καλοφαγωτα! Ετσι ειναι το καλο πραγμα αργει χαχαχαχαχαχαχα (ασχολιαστο!!!)
Always look on the bright side of things....

Αποσυνδεδεμένος FeniaGl

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1576 στις: Οκτώβριος 18, 2014, 01:18:06 πμ »
Σε καλη μερια!!! Καλοφαγωτα! Ετσι ειναι το καλο πραγμα αργει χαχαχαχαχαχαχα (ασχολιαστο!!!)

χαχαχαχαχχαχαχαχαχαχα,ευχαριστώ πολύ!!!

Αποσυνδεδεμένος pipis75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 350
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1577 στις: Οκτώβριος 19, 2014, 01:44:06 πμ »
http://www.capital.gr/tax/news_tax.asp?id=2080224
http://www.atskakanis.com/wp/?p=1770

Ο μπαμπούλας ΟΑΕΕ καραδοκεί! Και αν μας τσακώσει, είμαστε όλοι ( εμείς με ΑΕΔ ) για να πέσουμε στη θάλασσα!

Οι συμβάσεις μας (σε ΚΔΒΜ, ΟΔΥΣΣΕΑ, ΙΕΚ, ΣΔΕ ) γράφουν:
Η έκδοση ΤΠΥ μπορεί, με εξαίρεση αυτούς που ασκούν ελευθέριο επάγγελμα και υπό τηνπροϋπόθεση ότι ασκούν ευκαιριακή άσκηση παρεπόμενης δραστηριότητας παροχής υπηρεσιών καιδεν είναι υπόχρεοι εφαρμογής του Κώδικα Φορολογικής Απεικόνισης Συναλλαγών (Κ.Φ.Α.Σ.) από
άλλη αιτία, να υποκατασταθεί από Απόδειξη Πληρωμής Επαγγελματικής Δαπάνης (ΑΕΔ) του φορέα
(Ι.ΝΕ.ΔΙ.ΒΙ.Μ.), για τα φυσικά πρόσωπα τα οποία κατά την προηγούμενη διαχειριστική περίοδο
πραγματοποίησαν συνολικά ακαθάριστα έσοδα από την πώληση αγαθών και την παροχή
υπηρεσιών, αθροιστικά ή διαζευκτικά, μέχρι 5.000,00 € (πέντε χιλιάδες ευρώ).


O OAEE μπορεί κάθε στιγμή μέσω της εφορίας να δει ποιοί έχουν εισόδημα από ελευθέρια επαγγέλματα με Απόδειξη Επαγγελματικής Δαπάνης ( τώρα λέγεται Τίτλος Κτήσης ). Αν εγώ δουλεύω για το ΙΝΕΔΙΒΙΜ με ΑΕΔ για δύο και τρία χρόνια και υπογράφω 2 και 3 και 10 συμβάσεις για κάθε τμήμα που κάνω, γιατί ο διψασμένος για χρήμα ΟΑΕΕ να μην μου αμφισβητήσει το "ευκαιριακή απασχόληση", ασχέτως με το ότι δεν ξεπερνάω τα 5000ευρώ/έτος; Και γιατί να μην μου πει: Κύριε, λάθος κόβατε ΑΕΔ, έπρεπε να κόβετε ΤΠΥ, πληρώστε τις εισφορές που νομίζατε ότι γλυτώσατε! Το ΙΝΕΔΙΒΙΜ δεν έχει πρόβλημα, αφού εμείς υπογράφουμε ότι δουλεύουμε "ευκαιριακά".

Χωρίς να θέλω να σκορπίσω τον πανικό, το όλο πράγμα μου φαίνεται σαν μια καλοστημένη παγίδα!
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 19, 2014, 07:04:16 μμ από pipis75 »

Αποσυνδεδεμένος fake

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1578 στις: Οκτώβριος 19, 2014, 06:10:27 μμ »
Τελικά με τους καινούργιους πίνακες τι γίνεται; Ακόμα;

Αποσυνδεδεμένος Panos Kal

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Άντρας
  • ΟΙΚΟΝΟΜΟΛΟΓΟΣ, BSc, MSc
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1579 στις: Οκτώβριος 20, 2014, 09:09:12 πμ »
Συνάδελφοι καλημέρα,

Μια ευχάριστη έκπληξη με περίμενε καθώς πήγα Παρασκευή βράδυ να βγάλω χρήματα από το ΑΤΜ. Το ΚΔΒΜ Καλαμάτας πλήρωσε εμάς που είμαστε με ΑΕΔ στις 13/10!

Αποσυνδεδεμένος pskouras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 411
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1580 στις: Οκτώβριος 20, 2014, 09:28:41 πμ »
Συνάδελφοι καλημέρα,

Μια ευχάριστη έκπληξη με περίμενε καθώς πήγα Παρασκευή βράδυ να βγάλω χρήματα από το ΑΤΜ. Το ΚΔΒΜ Καλαμάτας πλήρωσε εμάς που είμαστε με ΑΕΔ στις 13/10!

Εμένα δεν με πλήρωσαν από Καλαμάτα, πότε είχες τελειώσει?

Αποσυνδεδεμένος dynamite

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 298
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1581 στις: Οκτώβριος 20, 2014, 09:49:47 πμ »
Να ψαχτουμε λιγο κ εμεις απο Θεσ/νικη? καλημερα καλη εβδομαδα!
Always look on the bright side of things....

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159736
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 443
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 344
Σύνολο: 350

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.077 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.