*

Αποστολέας Θέμα: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές  (Αναγνώστηκε 749035 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dimitraj

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 621
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1596 στις: Οκτώβριος 24, 2014, 09:48:40 μμ »
οκ, ευχαριστώ για τις απαντήσεις..δηλαδή θα μου ζητήσουν εκκαθαριστικό;γιατί ξεπερνάω τις 5000 όχι από ελεύθερα επαγγέλματα όμως..αναπληρώτρια είμαι.
dimitraj πρέπει να ενημερώσω το ΠΥΣΠΕ ακόμα κι αν οι ώρες στα Κ.Δ.Β.Μ. δε συμπίπτουν με αυτές του σχολείου;



Εννοείτε και στα δυο!!! και περιμένεις (όταν γίνει συμβούλιο του πυσπε) να σου χορηγήσουν εγγράφως την άδεια (για να τη δωσεις πίσω στα κδβμ για να πληρωθεις - καποια στιγμη)....

και φυσικά θα στη δώσουν, όπως άλλωστε δίνουν σε όλους - μόνιμους και μη.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 24, 2014, 09:50:50 μμ από dimitraj »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:00:28 »

Αποσυνδεδεμένος georgia4

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 836
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1597 στις: Οκτώβριος 24, 2014, 09:54:31 μμ »
Καλησπέρα!Καλούν στα κέντρα διά βίου μάθησης?Βγήκαν οι πίνακες για τους υποψήφιους εκπαιδευτές?

Αποσυνδεδεμένος ioannis00

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 699
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1598 στις: Οκτώβριος 24, 2014, 10:07:12 μμ »
Ναι, καλούν απ' τους περυσινούς πίνακες, μέχρι να ανακοινωθούν οι νέοι.

Αποσυνδεδεμένος georgia4

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 836
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1599 στις: Οκτώβριος 24, 2014, 10:10:09 μμ »
Ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:00:28 »

Αποσυνδεδεμένος άνοιξη

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 418
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1600 στις: Οκτώβριος 24, 2014, 11:00:58 μμ »
Στα κδβμ δε βγήκε ανακοίνωση από το ΙΚΑ ότι είναι εμ ένσημα μαζί με τα ΙΕΚ;

Αποσυνδεδεμένος pipis75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 350
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1601 στις: Οκτώβριος 25, 2014, 12:41:01 μμ »
http://www.news.gr/ellada/ekpaidefsh/article/185419/ekpaideftikoi-sta-sholeia-defterhs-efkairias-me.html
Ό,τι έχει ΕΣΠΑ είναι με σύμβαση έργου χωρίς ένσημα. Τα ΚΔΒΜ ΣΤΕΡΕΑΣ ΚΑΙ ΝΟΤΙΟΥ ΑΙΓΑΙΟΥ δεν είναι με ΕΣΠΑ αλλά βέβαια σιγά μη δώσουν ένσημα.
Α, για ακόμα μία εβδομάδα η ΣΤΕΡΕΑ ΕΛΛΑΔΑ μας άφησε απλήρωτους!

Αποσυνδεδεμένος evikdvm

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 316
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1602 στις: Οκτώβριος 25, 2014, 03:21:29 μμ »
οκ, ευχαριστώ για τις απαντήσεις..δηλαδή θα μου ζητήσουν εκκαθαριστικό;γιατί ξεπερνάω τις 5000 όχι από ελεύθερα επαγγέλματα όμως..αναπληρώτρια είμαι.
dimitraj πρέπει να ενημερώσω το ΠΥΣΠΕ ακόμα κι αν οι ώρες στα Κ.Δ.Β.Μ. δε συμπίπτουν με αυτές του σχολείου;

Τα 5.000 ευρώ υπολογίζονται μόνο από ελεύθερα επαγγέλματα/παροχή υπηρεσιών. Τότε μόνο υποχρεούσαι να εγγραφείς στον ΟΑΕΕ για να κόβεις Τιμολόγιο Παροχής Υπηρεσιών.
Τα χρήματα που πήρες ως αναπληρώτρια δεν υπολογίζονται.

Εάν πάρεις τμήμα σε κάποιο ΚΔΒΜ θα είναι για 25 ή 50 ώρες. Όχι ανά εβδομάδα ή ανά Μήνα, αλλά άπαξ. Θα διδάξεις δηλαδή 25 ή 50 ώρες και το τμήμα θα ολοκληρωθεί. Το επόμενο που θα δημιουργηθεί θα το πάρει ο επόμενος στη λίστα εκπαιδευτής.

Οι διδακτικές ώρες στα ΚΔΒΜ δεν λαμβάνονται υπόψην ως προϋπηρεσία στην τυπική εκπαίδευση.

Τα τμήματα είναι σχεδόν πάντα  απογευματινά-βραδινά στα ΚΔΒΜ διότι μιλάμε για ενήλικες και όχι για παιδιά.

Αποσυνδεδεμένος evikdvm

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 316
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1603 στις: Οκτώβριος 25, 2014, 03:23:51 μμ »
Στα κδβμ δε βγήκε ανακοίνωση από το ΙΚΑ ότι είναι εμ ένσημα μαζί με τα ΙΕΚ;

Τα ΚΔΒΜ (δια βίου μάθηση στους Δήμους) δεν δίνουν ένσημα.
Υπάρχουν τα ΚΔΒΜ τύπου 1 και τύπου 2 που είναι τα ΚΕΚ και τα ΕΕΣ.
Αυτά δεν έχουν καμία σχέση με τα ΚΔΒΜ για τα οποία αναφέρεστε εδώ στο φόρουμ.

Αποσυνδεδεμένος gPE19

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1604 στις: Οκτώβριος 26, 2014, 12:11:01 πμ »
Αναφορά παιδιά και εγώ γιατί έπεσε τρελή κοροιδία δύο μήνες τώρα και έφτασα στα όρια μου μετά από τόσα ψέμματα που άκουσα ! Μια φίλη μου πέρυσι έκανε αναφορά και αυτή για να πάρει τα χρήματα της ενάμιση χρόνο την είχαν απλήρωτη!!Παιδιά μην αφήνετε τίποτα τα δικαιούμαστε τα χρήματα στην ώρα μας...όπως εμείς είμαστε συνεπείς με τα δικαιολογητικά που συνέχεια λάθος τα κάνουνε και μας τυραννάνε πάνω κάτω ...και όπως εμείς είμαστε συνεπείς και βγάζουμε ύλη και υλικό για να κάνουμε μάθημα και πάμε από νομό σε νομό ..όπως έχουμε λοιπόν εμείς υποχρεώσεις έτσι έχουμε και δικαιώματα..το ίδιο και αυτοί έχουν υποχρέωση σε μας να μας πληρώνουν στην ώρα μας και τουλάχιστον να έχουν την ευθύτητα και όχι το θράσος της κοροιδιας α πήγανε στο λογιστήριο α δεν πηγανε τελικά είναι πίσω για έλεγχο α όχι τι λετε είναι στο λογιστηριο και ο κυκλος του ψέμματος συνεχίζεται μέχρι που πήρα και έγινα κακή για να βρω άκρη τα άκουσαν όμως και θα τα ξανακούσουν αν δεν έχουν βάλει τα χρήματα μέχρι την άλλη εβδομάδα γιατί εγώ είχα κάνει προγραμματισμό όπως και όλοι μας και έχω βγει εκτός εξαιτίας τους. Είπα θα αργήσουν 2-3 μήνες αλλά αυτοί ξεπέρασαν πάλι τα όρια ...και θα πληρωθώ και για λίγοτερες ώρες γιατί μια άλλη σύμβαση δυο φορές λαθος κάνανε μήνες για να το καταλάβουν ότι είναι λάθος τυπωμένη σε δύο σελίδες αντί για μία και ένα σωρό βλακείες..ΕΛΕΟΣ και ΝΤΡΟΠΗ τους.

Αποσυνδεδεμένος Ekpaideftis_DIEK

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1605 στις: Οκτώβριος 26, 2014, 01:41:23 μμ »
Αναφορά παιδιά και εγώ γιατί έπεσε τρελή κοροιδία δύο μήνες τώρα και έφτασα στα όρια μου μετά από τόσα ψέμματα που άκουσα ! Μια φίλη μου πέρυσι έκανε αναφορά και αυτή για να πάρει τα χρήματα της ενάμιση χρόνο την είχαν απλήρωτη!!Παιδιά μην αφήνετε τίποτα τα δικαιούμαστε τα χρήματα στην ώρα μας...όπως εμείς είμαστε συνεπείς με τα δικαιολογητικά που συνέχεια λάθος τα κάνουνε και μας τυραννάνε πάνω κάτω ...και όπως εμείς είμαστε συνεπείς και βγάζουμε ύλη και υλικό για να κάνουμε μάθημα και πάμε από νομό σε νομό ..όπως έχουμε λοιπόν εμείς υποχρεώσεις έτσι έχουμε και δικαιώματα..το ίδιο και αυτοί έχουν υποχρέωση σε μας να μας πληρώνουν στην ώρα μας και τουλάχιστον να έχουν την ευθύτητα και όχι το θράσος της κοροιδιας α πήγανε στο λογιστήριο α δεν πηγανε τελικά είναι πίσω για έλεγχο α όχι τι λετε είναι στο λογιστηριο και ο κυκλος του ψέμματος συνεχίζεται μέχρι που πήρα και έγινα κακή για να βρω άκρη τα άκουσαν όμως και θα τα ξανακούσουν αν δεν έχουν βάλει τα χρήματα μέχρι την άλλη εβδομάδα γιατί εγώ είχα κάνει προγραμματισμό όπως και όλοι μας και έχω βγει εκτός εξαιτίας τους. Είπα θα αργήσουν 2-3 μήνες αλλά αυτοί ξεπέρασαν πάλι τα όρια ...και θα πληρωθώ και για λίγοτερες ώρες γιατί μια άλλη σύμβαση δυο φορές λαθος κάνανε μήνες για να το καταλάβουν ότι είναι λάθος τυπωμένη σε δύο σελίδες αντί για μία και ένα σωρό βλακείες..ΕΛΕΟΣ και ΝΤΡΟΠΗ τους.

Αν κάποιος είναι εκτός δημοσίου και θέλει να πάρει λεφτά από το δημόσιο πρέπει για τα καλά να υποφέρει.
Είναι λογικό λοιπόν όλη η Ελλάδα να παλεύει να διοριστεί για να επιβιώσει.


Αποσυνδεδεμένος gPE19

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1606 στις: Οκτώβριος 27, 2014, 08:26:30 πμ »
Αν κάποιος είναι εκτός δημοσίου και θέλει να πάρει λεφτά από το δημόσιο πρέπει για τα καλά να υποφέρει.
Είναι λογικό λοιπόν όλη η Ελλάδα να παλεύει να διοριστεί για να επιβιώσει.
Δεν έχω τέτοιους στόχους καλέ μου συνάδερφε, αν και δεν θα έλεγα όχι αν μου προτεινόταν για διάφορους λόγους συμπεριλαμβανομένου και της οικονομικής σταθερότητας κατά μια έννοια , εγώ απλά προσπαθώ να επιβιώσω να έχω μια δουλειά να βγάζω έστω και λίγα και να μπορώ να επηρεάζω θετικά προς τη γνώση και την καλοσύνη άλλους ανθρώπους που είναι έρμαια αυτής της "καλοστημένης" κοινωνίας που με εκνευρίζει αφάνταστα καθημερινά. Για το μόνο λόγο που θα ήθελα να πάω σε δημόσιο σχολείο είναι για να μπορέσω μέσα από το μάθημα μου να αλλάξω λίγο την εκπαίδευση να προσφέρω κίνητρα στα παιδιά να μάθουν αυτά που θέλουν να μάθουν να ασχοληθούν με αυτό που θέλουν και αγαπούν και το σημαντικότερο να τους μάθω να αγαπάνε το συμμαθητή τους , τον συνάδερφο τους, το συμπολίτη τους το συνοδοιπόρο τους στη ζωή με τιμιότητα δικαιοσύνη στοργή αγάπη ενσυναίσθηση γιατί όλα όσα γίνονται τα "κακά" στον κόσμο ξεκινάνε από εκεί , από το αξιακό και το γνωσιακό μας σύστημα που πρέπει να το αλλάξουμε οπωσδήποτε θα αργήσει αλλά πρέπει με θυσίες να το αλλάξουμε για ένα καλύτερο κόσμο για τα παιδιά όλου του κόσμου και τα δικά μας.

Αποσυνδεδεμένος Ekpaideftis_DIEK

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1607 στις: Οκτώβριος 27, 2014, 01:08:47 μμ »
Δεν έχω τέτοιους στόχους καλέ μου συνάδερφε, αν και δεν θα έλεγα όχι αν μου προτεινόταν για διάφορους λόγους συμπεριλαμβανομένου και της οικονομικής σταθερότητας κατά μια έννοια , εγώ απλά προσπαθώ να επιβιώσω να έχω μια δουλειά να βγάζω έστω και λίγα και να μπορώ να επηρεάζω θετικά προς τη γνώση και την καλοσύνη άλλους ανθρώπους που είναι έρμαια αυτής της "καλοστημένης" κοινωνίας που με εκνευρίζει αφάνταστα καθημερινά. Για το μόνο λόγο που θα ήθελα να πάω σε δημόσιο σχολείο είναι για να μπορέσω μέσα από το μάθημα μου να αλλάξω λίγο την εκπαίδευση να προσφέρω κίνητρα στα παιδιά να μάθουν αυτά που θέλουν να μάθουν να ασχοληθούν με αυτό που θέλουν και αγαπούν και το σημαντικότερο να τους μάθω να αγαπάνε το συμμαθητή τους , τον συνάδερφο τους, το συμπολίτη τους το συνοδοιπόρο τους στη ζωή με τιμιότητα δικαιοσύνη στοργή αγάπη ενσυναίσθηση γιατί όλα όσα γίνονται τα "κακά" στον κόσμο ξεκινάνε από εκεί , από το αξιακό και το γνωσιακό μας σύστημα που πρέπει να το αλλάξουμε οπωσδήποτε θα αργήσει αλλά πρέπει με θυσίες να το αλλάξουμε για ένα καλύτερο κόσμο για τα παιδιά όλου του κόσμου και τα δικά μας.

OK
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 27, 2014, 01:10:57 μμ από Ekpaideftis_DIEK »

Αποσυνδεδεμένος kyriakosx

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1608 στις: Οκτώβριος 29, 2014, 12:14:40 πμ »
Υπαρχει κανενα νεοτερο για τα οδοιπορικα στους εκπαιδευτες του Ν. Αιγαιου??

Αποσυνδεδεμένος mariliane

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1265
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1609 στις: Οκτώβριος 29, 2014, 08:47:29 πμ »
αν μπει καποιος στην ηλεκτρονικη αιτηση των κδβμ, θα διαπιστωσει οτι εχει εξεταστει η αιτηση του και μαλιστα θα δει τι του εκοψαν και τι του αφησαν. φαινεται οτι ετοιμαζονται να αναρτησουν τα προσωρινα αποτελεσματα

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159504
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 322
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 22
Επισκέπτες: 289
Σύνολο: 311

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.153 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.