*

Αποστολέας Θέμα: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές  (Αναγνώστηκε 747036 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pipis75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 350
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1624 στις: Οκτώβριος 30, 2014, 09:11:24 πμ »
Λεφτά ως εκπαιδευτές από τα ΚΔΒΜ δε θα βγάλετε, γι΄αυτό μην τραβάτε και ιδιαίτερο ζόρι!
Εμείς ΣΤΕΡΕΑ ΕΛΛΑΔΑ ακόμα απλήρωτοι. Η υπεύθυνη του ΚΔΒΜ μας είπε να της στείλουμε e-mail όπου θα επισημαίνουμε το γεγονός ότι είμαστε απλήρωτοι, τα οποία e-mail θα τα προωθήσει στην ομάδα έργου, η οποία ομάδα έργου είναι, λέει, έκπληκτη που ακόμα δεν έχουμε πληρωθεί! :o
Εγώ έχω ήδη αρνηθεί να ξεκινήσω μαθήματα (παίρνω επίδομα ανεργίας πέρα του ότι έχω αγανακτήσει με την κοροιδία της πληρωμής μαθημάτων και οδοιπορικών) και είμαι ο μόνος που ήμουν ως τώρα διαθέσιμος στην (ξενόγλωσση) ειδικότητά μου ως εμπειροτέχνης(επάρκεια). Υπήρχαν και κάποιοι άλλοι στον πίκακα αλλά ποτέ δε δέχθηκαν ούτε θα δεχθούν γιατί μένουν μακριά. Το ΙΝΕΔΙΒΙΜ ,ελλείψει εκπαιδευτών, μπορεί να καλέσει από γειτονικούς νομούς αλλά δεν πήγε (στο νομό μου τουλάχιστον) ούτε θα πάει κανένας γιατί ξέρει ότι τα οδοιπορικά θα τα πάρει του Αγίου Ποτέ!
Χωρίς εμένα μαθήματα το ΙΝΕΔΙΒΙΜ στο συγκεκριμένο νομό για τη συγκεκριμένη ξένη γλώσσα δεν μπορεί να κάνει! Τί κρίμα!! :P
Δεν πειράζει! Υπάρχουν και τα κέντρα ξένων γλωσσών! :P
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 30, 2014, 09:22:00 πμ από pipis75 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:45:08 »

Αποσυνδεδεμένος ioannis00

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 699
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1625 στις: Οκτώβριος 30, 2014, 09:48:49 πμ »
αυτο ισχύει!, πρεπει να γινει άρνηση του προηγουμενου εκπαιδευτή , ομως ειναι θολο το τοπίο το πως γινεται η επιλογη
των εκπαιδευτών γιατί
- υπαρχουν πολλες ειδικοτητες, πολλα τμηματα , διαφορετικές ωρες που γινονται μαθήματα, υπάρχουν πολλές αρνήσεις στις ανάθεσεις μαθήματων και οταν ο υπευθυνος σε ελαχιστο χρονικο διαστημα πρεπει να βρει εκπαιδευτή για να λειτουργήσουν τα τμήματα, δεν μπορουμε να γνωριζουμε πως ακριβώς εγινε η επιλογή απο την λιστα. και ..
1ον δεν γινεται κοινοποίηση των εκπαιδευτών που αρνηθηκαν το μαθημα , το ξερει μονο ο υπευθυνος και το ΙΝΕΔΙΒΙΜ.
2ον δεν γινονται ενστάσεις επι των επιλογών
3ον η ενημερωση από τους υπευθυνους ειναι ανύπαρκτη

Σωστά είναι τα περισσότερα απ' τα παραπάνω, αλλά δεν βλέπω πως επηρεάζουν τη διαφάνεια της διαδικασίας. Ήδη στην προκήρυξη αναφέρεται η αντιστοίχιση ειδικοτήτων εκπαιδευτών και προγραμμάτων. Ναι, τα μαθήματα γίνονται σε διαφορετικές ώρες, μερικές φορές, αλλά αυτό έχει να κάνει με τη διαθεσιμότητα των εκπαιδευόμενων και των αιθουσών. Ναι, υπάρχουν αρκετές αρνήσεις, αλλ΄αυτό δεν καθιστά τη διαδικασία αδιαφανή.   Ασφαλώς και γνωρίζουμε το πως ακριβώς γίνεται η επιλογή απ' τη λίστα, το περιέγραψα παραπάνω. Σε κάθε πρόγραμμα αντιστοιχεί ένας πίνακας εκπαιδευτών- όπου η σειρά καθορίζεται με βάση τα μόρια τους- ο οποίος έχει διαμορφωθεί απ' το ΙΝΕΔΙΒΙΜ και είναι ενσωματωμένος στην ηλεκτρονική πλατφόρμα των Κ.Δ.Β.Μ. Όταν ο υπεύθυνος θέλει εκπαιδευτή για κάποιο πρόγραμμα δεν επιλέγει, αλλά χρησιμοποιεί αυτόν που εμφανίζεται στην ηλεκτρονική πλατφόρμα και είναι η σειρά του να αναλάβει τμήμα. Είναι αλήθεια ότι δεν ενημερώνεται το κοινό για το ποιοί εκπαιδευτές αρνήθηκαν το μάθημα, αλλά τί σημασία έχει αυτό; Ο υπεύθυνος δεν έχει περιθώρια "χειρισμού" της λίστας, γιατί όλη η διαδικασία παρακολουθείται άμεσα απ' το ΙΝΕΔΙΒΙΜ μέσω της πλατφόρμας και οι αρνήσεις είναι γραπτές. Αν κάποιος έχει την παραμικρή υποψία, μπορεί να ζητήσει ενημέρωση απ'το ΙΝΕΔΙΒΙΜ για τις αρνήσεις σε κάποιο πρόγραμμα, δεν νομίζω ότι θα του αρνηθούν. Επίσης αν έχει ενδείξεις ότι παρακάμφθηκαν εκπαιδευτές χωρίς να ερωτηθούν, τότε μπορεί να κάνει καταγγελία στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ (αυτό αποτελεί ουσιαστικά ένσταση κατά των επιλογών). Δεν καταλαβαίνω τι ενημέρωση ακριβώς περιμένεις απ' τους υπεύθυνους, αλλά  αν νομίζεις ότι σου κρύβουν πράγματα, μπορείς να απευθυνθείς στην Ομάδα Έργου, η οποία έχει, μέσω της πλατφόρμας, άμεση πληροφόρηση για όλη τη διαδικασία αναθέσεων.

Κατανοώ την καχυποψία πολλών συναδέλφων, γιατί ζούμε στην Ελλάδα κι έχουν δει πολλά τα μάτια μας. Πρέπει, όμως, να υπογραμμίσω ότι τα Κ.Δ.Β.Μ. δεν είναι Ι.Ε.Κ. και ότι οι υπεύθυνοι τους δεν έχουν τη ευρεία διακριτική ευχέρεια των διευθυντών Ι.Ε.Κ. στις προσλήψεις εκπαιδευτών. Όλη η διαδικασία γίνεται ηλεκτρονικά, δεν δίνει περιθώρια "χειρισμού" στον υπεύθυνο, παρακολουθείται σε πραγματικό χρόνο απ' την Ομάδα Έργου   και η ακριβής τηρησή της αποδεικνύεται  εύκολα, αν ζητηθεί από κάποιο ενδιαφερόμενο.

Αποσυνδεδεμένος alfa_vita

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 277
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1626 στις: Οκτώβριος 30, 2014, 11:06:13 πμ »
εδω τα απλα πραγματα δεν κανει το ΙΝΕΔΙΒΙΜ θα μου δωσει ενημερωση αν ζητησω για αρνησεις? το αμεσα δεν υφιστάται πουθενά ,μονο για βρεις το υπευθυνο πρεπει να περνεις μια εβδομαδα τηλεφωνο. η ενσταση που εχω κάνει εδω και ενα μηνα ειναι στο ταχυδρομειο και καθεται..

Αποσυνδεδεμένος lavas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 734
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1627 στις: Οκτώβριος 30, 2014, 07:20:08 μμ »
Σημερα με καλεσαν απο 2 ΚΔΒΜ για να αναλαβω τμηματα και τους ειπα οτι δεν αναλαμβανω λογω του οτι δεν εχω πληρωθει καθολου απο περισυ. Και οι δυο υπευθυνοι μου ειπαν οτι το ιδιο ακριβως τους ειπαν και αλλοι συναδερφοι. Χαιρομαι λοιπον που καναμε καποιοι την αρχη.

Ελπιζω να το κανουν και αλλοι μπας και καταλαβουν στο ινεδιβιμ λιγο τι γινεται! Αν και δεν νομιζω τελικα να του νοιαζει και πολυ.
Εμενα μου ειπαν οτι μεχρι τελος αυτου του μηνα θα ειχα πληρωθει αλλα εφτασε το τελος και τπτ.
Μου χρωστανε ολα τα τμηματα που εκανα την προηγουμενη χρονια...ητοι 250 ωρες

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:45:08 »

Αποσυνδεδεμένος fma145

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 86
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1628 στις: Οκτώβριος 30, 2014, 08:23:43 μμ »
Από ποιο μέρος είσαι lavas?Πάντως φαντάζομαι ότι από μέρα σε μέρα θα πληρωθείς γιατί ήδη έχουν εξοφλήσει αρκετούς.Υπομονή!

Αποσυνδεδεμένος dimitraj

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 621
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1629 στις: Οκτώβριος 30, 2014, 09:06:48 μμ »
Σημερα με καλεσαν απο 2 ΚΔΒΜ για να αναλαβω τμηματα και τους ειπα οτι δεν αναλαμβανω λογω του οτι δεν εχω πληρωθει καθολου απο περισυ. Και οι δυο υπευθυνοι μου ειπαν οτι το ιδιο ακριβως τους ειπαν και αλλοι συναδερφοι. Χαιρομαι λοιπον που καναμε καποιοι την αρχη.

Ελπιζω να το κανουν και αλλοι μπας και καταλαβουν στο ινεδιβιμ λιγο τι γινεται! Αν και δεν νομιζω τελικα να του νοιαζει και πολυ.
Εμενα μου ειπαν οτι μεχρι τελος αυτου του μηνα θα ειχα πληρωθει αλλα εφτασε το τελος και τπτ.
Μου χρωστανε ολα τα τμηματα που εκανα την προηγουμενη χρονια...ητοι 250 ωρες

οοοο δεν είναι και λίγες.... υπομονή...
πάντως Χαλκίδα και Λάρισα πληρώσανε...

Αποσυνδεδεμένος agnes

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1630 στις: Οκτώβριος 31, 2014, 11:39:08 πμ »
Στο Νομό Πέλλας πληρωθηκατε?

Αποσυνδεδεμένος lavas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 734
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1631 στις: Οκτώβριος 31, 2014, 01:30:22 μμ »
Από ποιο μέρος είσαι lavas?Πάντως φαντάζομαι ότι από μέρα σε μέρα θα πληρωθείς γιατί ήδη έχουν εξοφλήσει αρκετούς.Υπομονή!

αττικη

Αποσυνδεδεμένος alfa_vita

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 277
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1632 στις: Οκτώβριος 31, 2014, 01:56:46 μμ »
ουτε θεσσαλονικη εχουν πληρωθει ολοι

Αποσυνδεδεμένος evikdvm

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 316
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1633 στις: Οκτώβριος 31, 2014, 03:05:42 μμ »
Λεφτά ως εκπαιδευτές από τα ΚΔΒΜ δε θα βγάλετε, γι΄αυτό μην τραβάτε και ιδιαίτερο ζόρι!
Εμείς ΣΤΕΡΕΑ ΕΛΛΑΔΑ ακόμα απλήρωτοι. Η υπεύθυνη του ΚΔΒΜ μας είπε να της στείλουμε e-mail όπου θα επισημαίνουμε το γεγονός ότι είμαστε απλήρωτοι, τα οποία e-mail θα τα προωθήσει στην ομάδα έργου, η οποία ομάδα έργου είναι, λέει, έκπληκτη που ακόμα δεν έχουμε πληρωθεί! :o
Εγώ έχω ήδη αρνηθεί να ξεκινήσω μαθήματα (παίρνω επίδομα ανεργίας πέρα του ότι έχω αγανακτήσει με την κοροιδία της πληρωμής μαθημάτων και οδοιπορικών) και είμαι ο μόνος που ήμουν ως τώρα διαθέσιμος στην (ξενόγλωσση) ειδικότητά μου ως εμπειροτέχνης(επάρκεια). Υπήρχαν και κάποιοι άλλοι στον πίκακα αλλά ποτέ δε δέχθηκαν ούτε θα δεχθούν γιατί μένουν μακριά. Το ΙΝΕΔΙΒΙΜ ,ελλείψει εκπαιδευτών, μπορεί να καλέσει από γειτονικούς νομούς αλλά δεν πήγε (στο νομό μου τουλάχιστον) ούτε θα πάει κανένας γιατί ξέρει ότι τα οδοιπορικά θα τα πάρει του Αγίου Ποτέ!
Χωρίς εμένα μαθήματα το ΙΝΕΔΙΒΙΜ στο συγκεκριμένο νομό για τη συγκεκριμένη ξένη γλώσσα δεν μπορεί να κάνει! Τί κρίμα!! :P
Δεν πειράζει! Υπάρχουν και τα κέντρα ξένων γλωσσών! :P


Έχει βγει προκήρυξη εκπαιδευτών η οποία έλαβε τέλος στις 23-10-2014.
Τα ΚΔΒΜ Στερεάς Ελλάδας και Νοτίου Αιγαίου θα έχουν σε λίγο καιρό νέους εκπαιδευτές και η παλιά λίστα εκπαιδευτών καταργείται. Ελπίζω να πρόλαβες να κάνεις αίτηση για εκπαιδευτής ώστε να είσαι στην νέα λίστα, διότι από κει θα χρησιμοποιούν οι υπεύθυνοι τους εκπαιδευτές ΚΔΒΜ.

Αποσυνδεδεμένος evikdvm

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 316
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1634 στις: Οκτώβριος 31, 2014, 03:07:08 μμ »
Αν μ' αυτό που γράφεις υπονοείς ότι οι υπεύθυνοι Κ.Δ.Β.Μ. μπορεί να "πειράζουν" τη λίστα, ξέχασέ το. Οι υπεύθυνοι δεν μπορούν να επιλέξουν εκπαιδευτή, προτείνουν υποχρεωτικά το τμήμα σ' αυτήν/αυτόν που τους υποδεικνύει η ηλεκτρονική πλατφόρμα των Κ.Δ.Β.Μ., όπου τηρείται η σειρά των εκπαιδευτών, και δεν μπορούν να προχωρήσουν στον επόμενο/-η αν δεν λάβουν τη γραπτή άρνηση του/της.

Όπως τα λέει ο ioannis00

Αποσυνδεδεμένος thrasius

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1635 στις: Οκτώβριος 31, 2014, 03:23:18 μμ »
Εμένα σήμερα μου έστειλαν με email το παρακάτω κείμενο. Βέβαια αυτά που έχω να πάρω δε ξεπερνούν τα 1500€ και φυσικά δεν έχω πληρωθει.


ΑΝ Η ΑΜΟΙΒΗ ΣΑΣ ΞΕΠΕΡΝΆΕΙ ΤΑ 1.500,00 ΕΥΡΩ
(ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΈΧΟΥΝ ΚΆΝΕΙ ΠΕΡΙΠΟΥ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 80 ΩΡΕΣ) ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΣΤΕΙΛΕΤΕ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΉ ΕΝΗΜΕΡΌΤΗΤΑ ΣΤΟ FAX 213 131 4666  ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ
ΓΊΝΟΥΝ ΣΥΝΤΟΜΑ ΟΙ ΠΛΗΡΩΜΕΣ  ΣΑΣ.


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Αποσυνδεδεμένος pipis75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 350
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1636 στις: Οκτώβριος 31, 2014, 03:29:00 μμ »

Έχει βγει προκήρυξη εκπαιδευτών η οποία έλαβε τέλος στις 23-10-2014.
Τα ΚΔΒΜ Στερεάς Ελλάδας και Νοτίου Αιγαίου θα έχουν σε λίγο καιρό νέους εκπαιδευτές και η παλιά λίστα εκπαιδευτών καταργείται. Ελπίζω να πρόλαβες να κάνεις αίτηση για εκπαιδευτής ώστε να είσαι στην νέα λίστα, διότι από κει θα χρησιμοποιούν οι υπεύθυνοι τους εκπαιδευτές ΚΔΒΜ.
Έκανα αίτηση και ξέρω από την υπεύθυνη ότι και πάλι είμαι ο μοναδικός διαθέσιμος εκπαιδευτής και στη νέα λίστα. Της είπα οι εκπαιδευόμενοι να κάνουν υπομονή μέχρι τον Οκτώβρη του 2015 για να κάνουν μάθημα μαζί μου :P, γιατί τώρα παίρνω επίδομα. Μόνο αν προκύψει εργασία της προκοπής με ΙΚΑ διακόπτω το επίδομα και θα μπορέσω να δουλέψω και στο ΚΔΒΜ. Μου είπε ότι πολύ καλά κάνω και ότι τα νέα τμήματα προβλέπει ότι θα πληρωθούν από Αύγουστο του 15 και μετά. Μου είπε ότι το ΙΝΕΔΙΒΙΜ τους πιέζει να κάνουν τμήματα εν γνώση του ότι τα λεφτά δεν επαρκούν για πληρωμές των εκπαιδευτών σε αξιοπρεπή χρόνο και ότι η κατάσταση με τις πληρωμές βαίνει επιδεινούμενη συνεχώς.
Λυπάμαι που δεν μπορώ να συμβάλλω αυτόν τον καιρό στην ανάπτυξη της δια βίου μάθησης στην Ελλάδα :P. Άλλωστε δε με θέλουν. Άρχισα Φλεβάρη του 14, αύριο είναι Νοέμβρης του 14 και δε μου έχουν δώσει φράγκο!

Αποσυνδεδεμένος evikdvm

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 316
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1637 στις: Οκτώβριος 31, 2014, 03:51:30 μμ »
Έκανα αίτηση και ξέρω από την υπεύθυνη ότι και πάλι είμαι ο μοναδικός διαθέσιμος εκπαιδευτής και στη νέα λίστα. Της είπα οι εκπαιδευόμενοι να κάνουν υπομονή μέχρι τον Οκτώβρη του 2015 για να κάνουν μάθημα μαζί μου :P, γιατί τώρα παίρνω επίδομα. Μόνο αν προκύψει εργασία της προκοπής με ΙΚΑ διακόπτω το επίδομα και θα μπορέσω να δουλέψω και στο ΚΔΒΜ. Μου είπε ότι πολύ καλά κάνω και ότι τα νέα τμήματα προβλέπει ότι θα πληρωθούν από Αύγουστο του 15 και μετά. Μου είπε ότι το ΙΝΕΔΙΒΙΜ τους πιέζει να κάνουν τμήματα εν γνώση του ότι τα λεφτά δεν επαρκούν για πληρωμές των εκπαιδευτών σε αξιοπρεπή χρόνο και ότι η κατάσταση με τις πληρωμές βαίνει επιδεινούμενη συνεχώς.
Λυπάμαι που δεν μπορώ να συμβάλλω αυτόν τον καιρό στην ανάπτυξη της δια βίου μάθησης στην Ελλάδα :P. Άλλωστε δε με θέλουν. Άρχισα Φλεβάρη του 14, αύριο είναι Νοέμβρης του 14 και δε μου έχουν δώσει φράγκο!

Στη νέα λίστα θα είσαι σε 1 ΚΔΒΜ, διότι σ' αυτήν την προκήρυξη κάθε εκπαιδευτής θα δήλωνε για μια μόνο ειδικότητα και 1 μόνο Δήμο (ΚΔΒΜ).
Παλιά ήσουν εκπαιδευτής σε όλο το Νομό και σε όλα τα ΚΔΒΜ, όπως όλοι άλλωστε οι εκπαιδευτές ανήκαν σε όλο το Νομό.
Οπότε μπορεί να είσαι ο μοναδικός στο 1 ΚΔΒΜ που έκανες αίτηση. Στα υπόλοιπα ΚΔΒΜ του ίδιου Νομού δεν μπορείς να ξέρεις πόσους εκπαιδευτές έχουν στην ειδικότητά σου!
Σου εύχομαι γρήγορα να πληρωθείς.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158512
  • Σύνολο θεμάτων: 19197
  • Σε σύνδεση σήμερα: 552
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 543
Σύνολο: 553

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.099 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.