*

Αποστολέας Θέμα: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές  (Αναγνώστηκε 749080 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος fasvil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Λατρεύω την εκπαίδευση και τους υπουργούς της
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1638 στις: Οκτώβριος 31, 2014, 04:47:29 μμ »

Όπως τα λέει ο ioannis00
Παιδιά, ρώτησα, γιατί με πήρε τηλέφωνο υπεύθυνη να μου αναθέσει κάποιο τμήμα. Εγώ, από μόνη μου της είπα ότι δούλεψα και πέρσι και τότε πανικοβλήθηκε και άρχισε να λέει ότι πρέπει να κλείσει, ότι δεν μου δίνει το τμήμα, γιατί πρέπει να βρει πού σταμάτησε η λίστα. Εσείς από αυτά καταλαβαίνετε ότι είναι σοβαροί;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:44:28 »

Αποσυνδεδεμένος fasvil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Λατρεύω την εκπαίδευση και τους υπουργούς της
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1639 στις: Οκτώβριος 31, 2014, 04:55:07 μμ »
Δεν ξέρω γιατί τα γράμματα βγήκαν τόσο έντονα.

Αποσυνδεδεμένος evikdvm

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 316
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1640 στις: Οκτώβριος 31, 2014, 07:49:56 μμ »
Όπως τα λέει ο ioannis00
Παιδιά, ρώτησα, γιατί με πήρε τηλέφωνο υπεύθυνη να μου αναθέσει κάποιο τμήμα. Εγώ, από μόνη μου της είπα ότι δούλεψα και πέρσι και τότε πανικοβλήθηκε και άρχισε να λέει ότι πρέπει να κλείσει, ότι δεν μου δίνει το τμήμα, γιατί πρέπει να βρει πού σταμάτησε η λίστα. Εσείς από αυτά καταλαβαίνετε ότι είναι σοβαροί;

Απλά επειδή οι εκπαιδευτές ανήκουν σε όλα τα ΚΔΒΜ του Νομού σου, υπάρχει μια δυσκολία γενικότερα.
Για παράδειγμα εάν είσαι π.χ. εκπαιδευτής πληροφορικής και δημιουργήθηκε φέτος 1 τμήμα Η/Υ σε 1 ΚΔΒΜ του Νομού σου τότε ο/η υπεύθυνος/η του ΚΔΒΜ θα πρέπει να δει σε ποιο νούμερο εκπαιδευτή σταμάτησε η περσινή λίστα εκπαιδευτών.
Δηλαδή εάν υπάρχουν 50 εκπαιδευτές πληροφορικής στο Νομό σου και ο τελευταίος που είχε αναλάβει τμήμα κατά το εκπαιδευτικό έτος 2013-2014, ήταν ο 25ος εκπαιδευτής στη λίστα, τότε θα πρέπει να καλέσει τον 26ο εκπαιδευτή ώστε να διδάξει το τμήμα.
Το επόμενο ΚΔΒΜ που θα δημιουργήσει κι αυτό τμήμα Η/Υ θα καλέσει αντίστοιχα τον 27ο εκπαιδευτή πληροφορικής στην εν λόγω λίστα.
Όλα αυτά ελέγχονται από τα Κεντρικά και δεν υπάρχει τρόπος κάποιος εκπαιδευτής να χάσει την σειρά του.
Εξάλλου και οι Υπεύθυνοι ΚΔΒΜ δεν έχουν κανέναν λόγο να πράξουν και κάτι άλλο. Την δουλειά τους κάνουν.
Γι' αυτό μην βγάζετε εύκολα συμπεράσματα.
Η δουλειά και το Έργο των ΚΔΒΜ είναι σοβαρή υπόθεση.
Το μόνο που χωλαίνει είναι η καθυστέρηση πληρωμών.

Αποσυνδεδεμένος ioannis00

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 699
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1641 στις: Οκτώβριος 31, 2014, 08:46:32 μμ »
Όπως τα λέει ο ioannis00
Παιδιά, ρώτησα, γιατί με πήρε τηλέφωνο υπεύθυνη να μου αναθέσει κάποιο τμήμα. Εγώ, από μόνη μου της είπα ότι δούλεψα και πέρσι και τότε πανικοβλήθηκε και άρχισε να λέει ότι πρέπει να κλείσει, ότι δεν μου δίνει το τμήμα, γιατί πρέπει να βρει πού σταμάτησε η λίστα. Εσείς από αυτά καταλαβαίνετε ότι είναι σοβαροί;

fasvil πολύ περίεργα μου φαίνονται αυτά που περιγράφεις. Το ότι δούλεψες πέρυσι δεν έχει καμία σημασία, μπορεί στο μεταξύ να "κύλησε" ο πίνακας και να ήλθε πάλι η σειρά σου. Αν η υπεύθυνη σου είπε ότι πρέπει να βρει που σταμάτησε η λίστα, τότε πιθανότατα δεν χρησιμοποίησε, όπως θα έπρεπε, την ηλεκτρονική πλατφόρμα που της υποδεικνύει αμέσως ποιος εκπαιδευτής έχει σειρά. Σ' αυτήν την περίπτωση πριν σε καλέσει η υπεύθυνη, θα έπρεπε να είχες λάβει ένα αυτοματοποιημένο σχετικό μήνυμα απ' την ηλεκτρονική πλατφόρμα. Πάντως αν ήταν πραγματικά η σειρά σου, μην ανησυχείς δεν πρόκειται να την χάσεις.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:44:28 »

Αποσυνδεδεμένος pipis75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 350
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1642 στις: Νοέμβριος 01, 2014, 11:30:29 πμ »
Απλά επειδή οι εκπαιδευτές ανήκουν σε όλα τα ΚΔΒΜ του Νομού σου, υπάρχει μια δυσκολία γενικότερα.
Για παράδειγμα εάν είσαι π.χ. εκπαιδευτής πληροφορικής και δημιουργήθηκε φέτος 1 τμήμα Η/Υ σε 1 ΚΔΒΜ του Νομού σου τότε ο/η υπεύθυνος/η του ΚΔΒΜ θα πρέπει να δει σε ποιο νούμερο εκπαιδευτή σταμάτησε η περσινή λίστα εκπαιδευτών.
Δηλαδή εάν υπάρχουν 50 εκπαιδευτές πληροφορικής στο Νομό σου και ο τελευταίος που είχε αναλάβει τμήμα κατά το εκπαιδευτικό έτος 2013-2014, ήταν ο 25ος εκπαιδευτής στη λίστα, τότε θα πρέπει να καλέσει τον 26ο εκπαιδευτή ώστε να διδάξει το τμήμα.
Το επόμενο ΚΔΒΜ που θα δημιουργήσει κι αυτό τμήμα Η/Υ θα καλέσει αντίστοιχα τον 27ο εκπαιδευτή πληροφορικής στην εν λόγω λίστα.
Όλα αυτά ελέγχονται από τα Κεντρικά και δεν υπάρχει τρόπος κάποιος εκπαιδευτής να χάσει την σειρά του.
Εξάλλου και οι Υπεύθυνοι ΚΔΒΜ δεν έχουν κανέναν λόγο να πράξουν και κάτι άλλο. Την δουλειά τους κάνουν.
Γι' αυτό μην βγάζετε εύκολα συμπεράσματα.
Η δουλειά και το Έργο των ΚΔΒΜ είναι σοβαρή υπόθεση.
Το μόνο που χωλαίνει είναι η καθυστέρηση πληρωμών.

Δε χωλαίνει, έχει γκρεμοτσακιστεί. Απλήρωτος εκπαιδευτικός δεν αποδίδει ούτε το μισό από αυτό που θα μπορούσε. Είναι κάτι σαν ανακλαστική αντίδραση. Από μια στιγμή και πέρα, που έβλεπα ότι η πληρωμή μου πάει για 10 μήνες μετά τουλάχιστον, το μάθημα το έκανα εντελώς διεκπεραιωτικά, όπως και οι άλλοι συναδελφοί μου στο ΚΔΒΜ. Ποιοτική παροχή εκπαίδευσης με απλήρωτους εκπαιδευτικούς δε γίνεται!

Αποσυνδεδεμένος herseys

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 443
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1643 στις: Νοέμβριος 01, 2014, 11:35:44 πμ »
Δε χωλαίνει, έχει γκρεμοτσακιστεί. Απλήρωτος εκπαιδευτικός δεν αποδίδει ούτε το μισό από αυτό που θα μπορούσε. Είναι κάτι σαν ανακλαστική αντίδραση. Από μια στιγμή και πέρα, που έβλεπα ότι η πληρωμή μου πάει για 10 μήνες μετά τουλάχιστον, το μάθημα το έκανα εντελώς διεκπεραιωτικά, όπως και οι άλλοι συναδελφοί μου στο ΚΔΒΜ. Ποιοτική παροχή εκπαίδευσης με απλήρωτους εκπαιδευτικούς δε γίνεται!
Το ίδιο συμβαίνει και με τα περιφερειακά Στελέχη που παραμένουν απλήρωτοι 4 μήνες ενώ τρέχουν οι φορολογικές τους και ασφαλιστικές τους υποχρεώσεις.

Αποσυνδεδεμένος victoroula

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1644 στις: Νοέμβριος 01, 2014, 01:38:56 μμ »
Δηλαδή αν μας εχει ειδοποιήσει ένας δήμος , στον ίδιο νομό δεν μπορεί να μας ειδοποιήσει άλλος δήμος του ίδιου νομού?

Αποσυνδεδεμένος herseys

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 443
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1645 στις: Νοέμβριος 01, 2014, 03:19:32 μμ »
Δηλαδή αν μας εχει ειδοποιήσει ένας δήμος , στον ίδιο νομό δεν μπορεί να μας ειδοποιήσει άλλος δήμος του ίδιου νομού?
Αν αρνηθείς πηγαινεις στο τέλος της λίστας και περιμένεις να σε ξανακαλέσουν, άγνωστο πότε, ειδικά αν είναι ειδικότητα με λίγους εκπαιδευτές,  είτε από το δικό σου Νομό έιτε από γειτονικό.

Αποσυνδεδεμένος evikdvm

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 316
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1646 στις: Νοέμβριος 01, 2014, 09:30:55 μμ »
Δηλαδή αν μας εχει ειδοποιήσει ένας δήμος , στον ίδιο νομό δεν μπορεί να μας ειδοποιήσει άλλος δήμος του ίδιου νομού?

Στα ΚΔΒΜ Στερεάς Ελλάδας και Νοτίου Αιγαίου, μέχρι στιγμής, οι εκπαιδευτές ανήκαν σε όλα τα ΚΔΒΜ δηλαδή σε όλο τον Νομό.
Από την τωρινή προκήρυξη εκπαιδευτών και έπειτα, όταν δηλαδή ανακοινωθούν τα οριστικά αποτελέσματα των εκπαιδευτών σχετικά με την μοριοδότησή τους, οι εκπαιδευτές θα ανήκουν μόνο σε 1 ΚΔΒΜ και όχι σε όλα τα ΚΔΒΜ του Νομού.
Θα πάψει να ισχύει η παλιά λίστα εκπαιδευτών και θα ισχύει η νέα.
Για την υπόλοιπη Ελλάδα δεν γνωρίζω τα σημερινά δεδομένα.

Αποσυνδεδεμένος ioannis00

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 699
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1647 στις: Νοέμβριος 02, 2014, 12:30:37 πμ »
Δηλαδή αν μας εχει ειδοποιήσει ένας δήμος , στον ίδιο νομό δεν μπορεί να μας ειδοποιήσει άλλος δήμος του ίδιου νομού?

Στην υπόλοιπη Ελλάδα (ΑΠ7 και ΑΠ8) ισχύει ότι και πέρυσι, μέχρι στιγμής. Δηλαδή αν σε καλέσουν από κάποιο Κ.Δ.Β.Μ. ενός νομού, είτε δεχθείς είτε αρνηθείς, για να κληθείς και πάλι θα πρέπει να περιμένεις να προταθεί πρώτα τμήμα σε όλους τους άλλους του πίνακα της ειδκότητάς σου (σε όσους έπονται καταρχήν και στη συνέχεια, όταν τελειώσει ο πίνακας, και σε όσους προηγούνται).

Αποσυνδεδεμένος victoroula

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1648 στις: Νοέμβριος 02, 2014, 04:29:28 μμ »
Στην υπόλοιπη Ελλάδα (ΑΠ7 και ΑΠ8) ισχύει ότι και πέρυσι, μέχρι στιγμής. Δηλαδή αν σε καλέσουν από κάποιο Κ.Δ.Β.Μ. ενός νομού, είτε δεχθείς είτε αρνηθείς, για να κληθείς και πάλι θα πρέπει να περιμένεις να προταθεί πρώτα τμήμα σε όλους τους άλλους του πίνακα της ειδκότητάς σου (σε όσους έπονται καταρχήν και στη συνέχεια, όταν τελειώσει ο πίνακας, και σε όσους προηγούνται).
μου κάνει εντύπωση γιατί περισυ έτυχε να με ειδοποιούν καθε 3 εβδομάδες και εχω 70 και κάτι κατάταξη.

Αποσυνδεδεμένος ioannis00

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 699
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1649 στις: Νοέμβριος 02, 2014, 06:26:27 μμ »
μου κάνει εντύπωση γιατί περισυ έτυχε να με ειδοποιούν καθε 3 εβδομάδες και εχω 70 και κάτι κατάταξη.

Αν ισχύει αυτό που γράφεις, τότε σημαίνει ότι στο νομό σου κάθε  3 βδομάδες 70 και πλέον εκπαιδευτές της ειδικότητας σου είτε αναλάμβαναν τμήμα είτε αρνούνταν να αναλάβουν. Ποιά είναι αυτή η τυχερή ειδικότητα; Οποιαδήποτε άλλη εκδοχή δεν θα ήθελα ούτε να τη σκέφτομαι...
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 02, 2014, 07:27:33 μμ από ioannis00 »

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1650 στις: Νοέμβριος 03, 2014, 12:18:36 μμ »
παιδια οι νεοι πινακες ποτε θα βγουν?

Αποσυνδεδεμένος herseys

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 443
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1651 στις: Νοέμβριος 03, 2014, 01:01:01 μμ »
παιδια οι νεοι πινακες ποτε θα βγουν?
Από το 2015. Οι συμβάσεις των εκπαιδευτών που θα υπογραφτούν τώρα θα έχουν ημερομηνία λήξης 31/12/14

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159551
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 320
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 261
Σύνολο: 274

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.