*

Αποστολέας Θέμα: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές  (Αναγνώστηκε 749061 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1708 στις: Νοέμβριος 20, 2014, 10:47:19 μμ »

Τα ποσά που αναφέρονται είναι πάντα μεικτά. Οι κρατήσεις, επειδή και στις δύο περιπτώσεις είναι 20% προφανώς αφορούν το φόρο.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:19:59 »

Αποσυνδεδεμένος Truth

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 679
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατεχόμενη Ελλάδα
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1709 στις: Νοέμβριος 21, 2014, 07:56:36 πμ »
Σας χαιρετώ όλους, να ρωτήσω μήπως κάποιος ξέρει, για εκπαιδευτή ΚΔΒΜ με πτυχίο ΑΕΙ και μεταπτυχιακό, πέρσι (2013) το φεκ έλεγε για 19 ευρώ την  ώρα αποζημίωση και φέτος (2014) για 18 ευρώ την ώρα. Εγώ πληρώθηκα μετά από ένα χρόνο τον 9/2014 αλλά για το περσινό πρόγραμμα μου έδωσαν 15.20 ευρώ την ώρα και για το φετινό 14.40 την ώρα. Να ρωτήσω, υπάρχουν κρατήσεις; Δηλαδή δεν είναι "καθαρές" οι τιμές που αναφέρονται στα φεκ; Κι αν υπάρχουν, υπερ τίνος πράγματος, αφού δεν έχουμε ούτε ιατροφαρμακευτική, ούτε κάτι άλλο νομίζω. Όποιος γνωρίζει να μου πει τον ευχαριστώ πολύ.
Θα πάρεις και επιστροφή φόρου. Κι εγώ με μεταπτυχιακό για 25 ώρες πληρώθηκα 380 μετά από 5 μήνες και το καλοκαίρι στο εκκαθαριστικό μου έβαλαν τα υπόλοιπα 95 ευρώ. Αν δεις τη βεβαίωση αποδοχών, γράφει "παρακράτηση φόρου 95€" Ε αυτή η παρακράτηση σου επιστρέφεται, αν δεν έχεις εισόδημα πάνω από 5000 (αυτό το λέει και η σύμβαση που υπογράφουμε αλλά κι όταν κάνουμε στην αρχή τις συμβάσεις που επιλέγουμε τρόπο πληρωμής, όπου οι επιλογές είναι 3: α. ως έχοντες οαεε-μπλοκάκι, β. απόδειξη επαγγελματικής δαπάνης που εκδίδει το κδβμ (αυτό λέγεται "τίτλος κτήσης" τώρα), γ. ως δημόσιοι υπάλληλοι)
The tigers have found me and I do not care.

(Bukowski)

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1710 στις: Νοέμβριος 21, 2014, 11:03:19 πμ »
ωπα truth να καταλαβω, υπαρχουν συναδλεφοι που ειχαν εισοδηματα αποκλειστικα με ΑΕΔ (κατω των 5000ε) και ειχαν επιστροφη φορου;
 

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1711 στις: Νοέμβριος 21, 2014, 12:44:16 μμ »

Επιστροφή φόρου μπορεί να γίνει μόνο από την εφορία την επόμενη χρονιά, αφού γίνει εκκαθάριση της φορολογικής δήλωσης και εφόσον δεν υπάρχει άλλο εισόδημα, πραγματικό ή τεκμαρτό και κατοχή κάποιου περιουσιακού στοιχείου.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:19:59 »

Αποσυνδεδεμένος pipis75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 350
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1712 στις: Νοέμβριος 21, 2014, 01:18:19 μμ »
Πράγματι παίρνουμε επιστροφή το 20% της αμοιβής μας, αλλά για να την πάρουμε (σε λίγους μήνες) με το εκκαθαριστικό του 2014 θα πρέπει να έχουμε εισπράξει εντός του 2014. Οι 15 μέρες μάξιμουμ που μου είχαν πει αρχές Νοέμβρη για είσπραξη πέρασαν και δεν πλήρωσαν. Τώρα καταντήσαμε να παλεύουμε να εισπράξουμε πριν τελειώσει ο χρόνος.

Αποσυνδεδεμένος Truth

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 679
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατεχόμενη Ελλάδα
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1713 στις: Νοέμβριος 21, 2014, 02:08:28 μμ »
ωπα truth να καταλαβω, υπαρχουν συναδλεφοι που ειχαν εισοδηματα αποκλειστικα με ΑΕΔ (κατω των 5000ε) και ειχαν επιστροφη φορου;
Βεβαίως.
Επιστροφή φόρου μπορεί να γίνει μόνο από την εφορία την επόμενη χρονιά, αφού γίνει εκκαθάριση της φορολογικής δήλωσης και εφόσον δεν υπάρχει άλλο εισόδημα, πραγματικό ή τεκμαρτό και κατοχή κάποιου περιουσιακού στοιχείου.

Ε εννοείται πρέπει να γίνει εκκαθάριση και αφορά τη χρονιά της πληρωμής... Γι'αυτό είπα επιστροφή φόρου. Γίνεται χωρίς να βγει το εκκαθαριστικό να έχεις επιστροφή φόρου; Χρόνια τώρα ως μισθωτή πάντα παίρνω επιστροφή μετά την έκδοση του εκκαθαριστικού. Γίνεται επιστροφή φόρου και σε άλλες περιπτώσεις; Δεν το γνωρίζω, πάντως εδώ μιλάμε για μισθωτές υπηρεσίες και πάνω σ'αυτό απάντησα.
The tigers have found me and I do not care.

(Bukowski)

Αποσυνδεδεμένος Truth

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 679
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατεχόμενη Ελλάδα
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1714 στις: Νοέμβριος 21, 2014, 02:13:03 μμ »
Πράγματι παίρνουμε επιστροφή το 20% της αμοιβής μας, αλλά για να την πάρουμε (σε λίγους μήνες) με το εκκαθαριστικό του 2014 θα πρέπει να έχουμε εισπράξει εντός του 2014. Οι 15 μέρες μάξιμουμ που μου είχαν πει αρχές Νοέμβρη για είσπραξη πέρασαν και δεν πλήρωσαν. Τώρα καταντήσαμε να παλεύουμε να εισπράξουμε πριν τελειώσει ο χρόνος.
Αυτό που λες είχε γίνει θέμα. Προσωπικά δε μου έτυχε αλλά θυμάμαι που κάποιοι το έθεσαν και τελικά μάλλον βγήκε απόφαση να μη δηλώσεις, αν δεν έχεις πληρωθεί. Μεγάλο μπέρδεμα που φοβάμαι θα με βρει φέτος που ξεκινάω Δεκέμβριο. Βασικά τώρα υπάρχει το εξής, ότι είναι υποχρεωμένοι να περνούν αυτόματα τις πληρωμές στην εφορία και κάτι άκουσα ότι θα καταργηθούν οι βεβαιώσεις αποδοχών. Σ'αυτή την περίπτωση, θέλω να ελπίζω δε θα έχουμε θέμα. Αν δηλαδή είναι υποχρεωμένοι όλοι οι εργοδότες να δηλώνουν τις πληρωμές μέσω του λογιστή, τότε τι στο καλό; Αλλά θα μου πεις και τι θα γίνει, αν τελικά δε σε πληρώσουν, ε; Μπλέξαμε, μπλέξαμε...
The tigers have found me and I do not care.

(Bukowski)

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1715 στις: Νοέμβριος 21, 2014, 02:19:09 μμ »
επιστροφη φορου επαιρνα και εγω ως μισθωτος οπως λες.
με ΑΕΔ ομως δεν φορολογεισαι ως ελευθερος επαγγελματιας; εχουν οι ελ.επαγγελματιες επιστροφη φορου; αυτο δεν γνωριζα.

Αποσυνδεδεμένος Truth

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 679
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατεχόμενη Ελλάδα
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1716 στις: Νοέμβριος 21, 2014, 02:24:14 μμ »
επιστροφη φορου επαιρνα και εγω ως μισθωτος οπως λες.
με ΑΕΔ ομως δεν φορολογεισαι ως ελευθερος επαγγελματιας; εχουν οι ελ.επαγγελματιες επιστροφη φορου; αυτο δεν γνωριζα.
Μα δε μιλάω για ελεύθερο επαγγελματία αλλά για μισθωτό. Σου επικολλώ ένα τμήμα ενός κειμένου που συμπληρώνουμε τώρα για την πρόσληψη. Η περίπτωση των ελεύθερων επαγγελματιών είναι η 1. Η των μισθωτών η 2.
 ΤΡΟΠΟΣ ΠΛΗΡΩΜΗΣ (ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΕΠΙΛΟΓΗ)      
1. ΕΚΔΟΣΗ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟΥ ΠΑΡΟΧΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ (ΤΠΥ)                                                                          αθεώρητο, με επισυναπτόμενο το αντίγραφο έναρξης - μεταβολής εργασιών της ΔΟΥ
2.   b]ΤΙΤΛΟΣ ΚΤΗΣΗΣ                                  (πρώην Απόδειξη Επαγγελματικής Δαπάνης Α.Ε.Δ. εκδίδεται από το ΙΝΕΔΙΒΙΜ)      [/b]
      
3. ΕΝΕΡΓΗ ΣΥΜΒΑΣΗ ΜΕ ΦΟΡΕΑ ΣΤΟ ΣΤΕΝΟ/ ΕΥΡΥΤΕΡΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΤΟΜΕΑ    
The tigers have found me and I do not care.

(Bukowski)

Αποσυνδεδεμένος pipis75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 350
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1717 στις: Νοέμβριος 21, 2014, 06:34:45 μμ »
Πληρώθηκα για τις 100 από τις 150 ώρες σήμερα. ΚΔΒΜ Στερεάς Ελλάδας. Αφού πρώτα μου έκαναν........αντε μη πω τίποτα!

Αποσυνδεδεμένος tiziano

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1718 στις: Νοέμβριος 21, 2014, 08:29:12 μμ »
Θα πάρεις και επιστροφή φόρου. Κι εγώ με μεταπτυχιακό για 25 ώρες πληρώθηκα 380 μετά από 5 μήνες και το καλοκαίρι στο εκκαθαριστικό μου έβαλαν τα υπόλοιπα 95 ευρώ. Αν δεις τη βεβαίωση αποδοχών, γράφει "παρακράτηση φόρου 95€" Ε αυτή η παρακράτηση σου επιστρέφεται, αν δεν έχεις εισόδημα πάνω από 5000 (αυτό το λέει και η σύμβαση που υπογράφουμε αλλά κι όταν κάνουμε στην αρχή τις συμβάσεις που επιλέγουμε τρόπο πληρωμής, όπου οι επιλογές είναι 3: α. ως έχοντες οαεε-μπλοκάκι, β. απόδειξη επαγγελματικής δαπάνης που εκδίδει το κδβμ (αυτό λέγεται "τίτλος κτήσης" τώρα), γ. ως δημόσιοι υπάλληλοι)

Σας ευχαριστώ όλους, δεν έχω πάνω από 5000 ούτε μπλοκάκι, με απόδειξη επαγγελματικής δαπάνης θα πληρωνόμουν, το πρώτο τμήμα ήταν το 2013 και το δεύτερο το 2014. Άρα η επιστροφή για το τμήμα του 2013 πάει περίπατο; Βέβαια και οι δυο "εισπράξεις" έγιναν το 2014 αφού τον προηγούμενο μήνα μου έβαλαν τα χρήματα. Πρέπει να μην έχω ακίνητη περιουσία στο όνομά μου για την επιστροφή; Επίσης δεν έχω πάρει στα χέρια μου βεβαίωση αποδοχών, πρέπει να κάνω κάποια ενέργεια γι' αυτό; Σας ευχαριστώ πολύ συνάδελφοι!

Αποσυνδεδεμένος pipis75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 350
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1719 στις: Νοέμβριος 21, 2014, 09:03:02 μμ »
Ρε παιδί μου, για ό,τι εισπράξεις εντός 2014 θα πάρεις επιστροφή με το εκκαθαριστικό του 2014. Δεν ενδιαφέρει πότε δούλεψες για το ΙΝΕΔΙΒΙΜ, ενδιαφέρει το πότε εισέπραξες. Το όριο εισοδήματος για την επιστροφή ήταν πέρυσι 5000 καθαρό ή 9500 τεκμαρτό, φέτος θα δούμε. Δεν έχει καμία σχέση η ακίνητη περιουσία. Τα εισοδήματα και ο παρακρατηθείς φόρος (τον οποίον θα πάρεις ως επιστροφή) θα πάνε αυτόματα στη δήλωση ή θα πάει αυτόματα μόνο ο παρακρατηθείς φόρος και εσύ (με βάση βεβαίωση που θα μας στείλει το ΙΝΕΔΙΒΙΜ) θα συμπληρώσεις τον κωδ. 507 (εισοδήματα από ΑΕΔ).

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1720 στις: Νοέμβριος 21, 2014, 09:30:50 μμ »
Σας ευχαριστώ όλους, δεν έχω πάνω από 5000 ούτε μπλοκάκι, με απόδειξη επαγγελματικής δαπάνης θα πληρωνόμουν, το πρώτο τμήμα ήταν το 2013 και το δεύτερο το 2014. Άρα η επιστροφή για το τμήμα του 2013 πάει περίπατο; Βέβαια και οι δυο "εισπράξεις" έγιναν το 2014 αφού τον προηγούμενο μήνα μου έβαλαν τα χρήματα. Πρέπει να μην έχω ακίνητη περιουσία στο όνομά μου για την επιστροφή; Επίσης δεν έχω πάρει στα χέρια μου βεβαίωση αποδοχών, πρέπει να κάνω κάποια ενέργεια γι' αυτό; Σας ευχαριστώ πολύ συνάδελφοι!

Η επιστροφή μπορεί να γίνει για τη χρονιά που έγινε η παρακράτηση του φόρου άρα και η είσπραξη των χρημάτων.
Η ακίνητη περιουσία μεταφράζεται σε εισόδημα, πραγματικό αν υπάρχει είσπραξη από ενοίκιο ή τεκμαρτό από ιδιοκατοίκηση.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος lavas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 734
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1721 στις: Νοέμβριος 22, 2014, 10:45:13 μμ »
Μετα απο 1 χρόνο ++ πληρωθηκα για 2 τμηματα

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159540
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 262
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 233
Σύνολο: 233

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.097 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.