*

Αποστολέας Θέμα: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές  (Αναγνώστηκε 747175 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος julie9

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1778 στις: Νοέμβριος 27, 2014, 07:05:51 μμ »
Γνωρίζει κάποιος σε ποιο θεματικό πεδίο εντάσσεται ένας εκπαιδευτής με την ειδικότητα της παιδαγωγικής?Γιατί σύμφωνα με όσες θεματικές υπάρχουν στο site της γενικής γραμματείας Δ.Β.Μ,δεν εντάσσεται ξεκάθαρα κάπου.
Οι ενότητες είναι:
Οικονομία - Επιχειρηματικότητα
Ποιότητα ζωής – Περιβάλλον
Νέες Τεχνολογίες
Γλώσσα και Επικοινωνία
Κοινωνικές Δεξιότητες και Δράσεις
Πολιτισμός και Τέχνη
Προγράμματα Ευάλωτων Κοινωνικά Ομάδων

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:37:25 »

Αποσυνδεδεμένος efang

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 147
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1779 στις: Νοέμβριος 27, 2014, 07:14:51 μμ »
Σύμφωνα με την προκήρυξη, απόφοιτοι Παιδαγωγικών τμημάτων διδάσκουν στις ακόλουθες ενότητες.

Ελληνικό Αλφαβητικό σύστημα
Βελτιώνω την ορθογραφία μου
Σύνταξη εγγράφων – φορμών
Τσιγγάνοι – Γλωσσικές δεξιότητες Ι
Τσιγγάνοι – Γλωσσικές δεξιότητες ΙΙ
Μουσουλμανική Μειονότητα – Γλωσσικές δεξιότητες Ι
Μουσουλμανική Μειονότητα – Γλωσσικές δεξιότητες ΙΙ

Αποσυνδεδεμένος julie9

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1780 στις: Νοέμβριος 27, 2014, 07:23:09 μμ »
Ευχαριστώ για την απάντηση.Πάντως θεωρώ ο,τι οι ειδικοί στην γλώσσα είναι οι φιλόλογοι.Δεν ξέρω αν γίνεται ένα μοίρασμα μεταξύ των πρώτων εκπαιδευτών στις ειδικότητες των παιδαγωγικών και των φιλολόγων.Όλα εξαρτώνται και απο την ζήτηση των τμηματων.Θα δείξει

Αποσυνδεδεμένος julie9

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1781 στις: Νοέμβριος 27, 2014, 07:31:13 μμ »
Τελικά έτσι είναι όπως είπες efang,μονο οι απόφοιτοι παιδαγωγικών τμημάτων διδάσκουν σε αυτές τις ενότητες.Μπερδεύτηκα.Ευχαριστώ πολύ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:37:25 »

Αποσυνδεδεμένος L.a.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 225
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1782 στις: Νοέμβριος 27, 2014, 08:31:51 μμ »
efang στις ενότητες που προανέφερες διδάσκουν και όσοι είναι στην λίστα της ''ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΉΣ''
και όσοι είναι στη λίστα της ΕΛΛΗΝΙΚΉΣ ΓΛΩΣΣΑΣ''. Οι υπεύθυνοι από ποια λίστα καλούνε?

Αποσυνδεδεμένος kounoupi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1783 στις: Νοέμβριος 27, 2014, 08:56:26 μμ »
Γνωρίζει κανείς πόση διάρκεια έχουν τα προγράμματα κδβμ,δηλαδή ειίναι π.χ 25ωρα,125 ή μεγαλύτερα;

Αποσυνδεδεμένος ioannis00

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 699
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1784 στις: Νοέμβριος 27, 2014, 10:22:35 μμ »
efang στις ενότητες που προανέφερες διδάσκουν και όσοι είναι στην λίστα της ''ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΉΣ''
και όσοι είναι στη λίστα της ΕΛΛΗΝΙΚΉΣ ΓΛΩΣΣΑΣ''. Οι υπεύθυνοι από ποια λίστα καλούνε?

Απ' τη λίστα που προκύπτει απ' τη συγχώνευση των προαναφερθέντων και όπου η σειρά καθορίζεται αποκλειστικά απ' τα μόρια των εκπαιδευτών.

Αποσυνδεδεμένος L.a.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 225
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1785 στις: Νοέμβριος 27, 2014, 10:32:05 μμ »
Το είχα υποψιαστεί ioannis00 αλλά δεν καταλαβαίνω ποιο είναι το νόημα να
υπάρχουν δύο λίστες από την στιγμή που συγχωνεύονται.
Σε ευχαριστώ πάντως για την απάντηση.

Αποσυνδεδεμένος Li0

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 495
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1786 στις: Νοέμβριος 27, 2014, 10:38:39 μμ »
με τους διορισμενους τι γινεται?
δεν βρίσκονται στο τελος της λιστας όπως πριν?

Αποσυνδεδεμένος Foufoutos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 692
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1787 στις: Νοέμβριος 27, 2014, 10:48:10 μμ »
με τους διορισμενους τι γινεται?
δεν βρίσκονται στο τελος της λιστας όπως πριν?

Όχι...
stuDYING...!

Αποσυνδεδεμένος julie9

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1788 στις: Νοέμβριος 28, 2014, 08:25:29 πμ »
Εαν τελικά συγχωνεύονται οι λίστες της ελληνικής γλώσσας και της παιδαγωγικής συμβαίνει το εξής.Οι εκπαιδευτές της ελληνικής γλώσσας στην αττική και αθηνα για παράδειγμα έχουν τα διπλάσια μόρια από αυτούς της παιδαγωγικής.Πράγμα που είναι απόλυτα λογικό μιας και οι φιλόλογοι είναι 20 χιλιάδες αδιόριστοι κ άλλοι τόσοι διορισμένοι,οι οποίοι έχουν μαζέψει προϋπηρεσία απο την δευτεροβαθμια και άλλους φορείς ΕΠΑΣ,ΙΕΚ κτλ σε σχέση με  τους παιδαγωγούς που έχουν προϋπηρεσία μόνο στην Αβαθμια και σε ιεκ. Δηλαδή στην δική μου περιφέρεια (αλλά και στις περισσότερες)ο πρώτος της ελληνικής γλώσσας έχει 57 μόρια και ο πρώτος της παιδαγωγικής έχει 27 μόρια.
 Ουσιαστικά θα πάρουν το 90% από την λίστα της ελληνικής γλώσσας.Δεν καταλαβαίνω πραγματικά γιατί καλούν ειδικότητες που επικαλύπτονται σε θεματικές όπως η γλώσσα που αρμόζει στους φιλόλογους.Πραγματικά μπαίνουμε στη διαδικασία να κάνουμε αίτηση,να επικυρώνουμε πτυχία(αγγλικών,η/υ) για το τίποτα.Είμαι τρίτη στην λίστα της παιδαγωγικής αλλά με την συγχώνευση δεν υπάρχουν πιθανότητες να με καλέσουν και όχι μόνο εμένα αλλά ούτε καν τον πρώτο,οποίος στην συγχώνευση θα γίνει 25ος. Δεν καταλαβαίνω τελικά για ποιο λόγο στην προκήρυξη καλούν και τις δυο ειδικότητες λες και υπάρχει πιθανότητα να μην βρουν φιλολόγους για την ενότητα της γλώσσας.

Αποσυνδεδεμένος pipis75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 350
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1789 στις: Νοέμβριος 28, 2014, 09:50:59 πμ »
Επειδή για άλλη μία φορά τραβάμε ζόρι για ανύπαρκτα θέματα σας ενημερώνω ότι οι φιλόλογοι και οι δάσκαλοι στα ΚΔΒΜ δεν κάνουν στην πράξη σχεδόν κανένα τμήμα. Δείτε και τις λίστες με τις πληρωμές των εκπαιδευτών. Δε θα βρείτε σχεδόν κιανέναν με ειδικότητα ελληνική γλώσσα ή παιδαγωγικά. Ένας από τους λόγους είναι η ύπαρξη του προγράμματος ΟΔΥΣΣΕΑΣ.
Εγώ είμαι φιλόλογος αλλά αιτήσεις στα ΚΔΒΜ έκανα και κάνω για αγγλικά και γαλλικά ( που έχω επάρκεια ). Όποιος φιλόλογος ή δάσκαλος έχει επάρκεια τον συμβουλεύω να κάνει το ίδιο στις επόμενες προκηρύξεις.
Πληροφορική, ξένες γλώσσες και οικονομικά είναι οι ειδικότητες που βγάζουν τμήματα. Σχεδόν όλες οι άλλες ειδικότητες είναι για το θεαθηναι.

Αποσυνδεδεμένος evikdvm

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 316
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1790 στις: Νοέμβριος 28, 2014, 11:24:39 πμ »
Εαν τελικά συγχωνεύονται οι λίστες της ελληνικής γλώσσας και της παιδαγωγικής συμβαίνει το εξής.Οι εκπαιδευτές της ελληνικής γλώσσας στην αττική και αθηνα για παράδειγμα έχουν τα διπλάσια μόρια από αυτούς της παιδαγωγικής.Πράγμα που είναι απόλυτα λογικό μιας και οι φιλόλογοι είναι 20 χιλιάδες αδιόριστοι κ άλλοι τόσοι διορισμένοι,οι οποίοι έχουν μαζέψει προϋπηρεσία απο την δευτεροβαθμια και άλλους φορείς ΕΠΑΣ,ΙΕΚ κτλ σε σχέση με  τους παιδαγωγούς που έχουν προϋπηρεσία μόνο στην Αβαθμια και σε ιεκ. Δηλαδή στην δική μου περιφέρεια (αλλά και στις περισσότερες)ο πρώτος της ελληνικής γλώσσας έχει 57 μόρια και ο πρώτος της παιδαγωγικής έχει 27 μόρια.
 Ουσιαστικά θα πάρουν το 90% από την λίστα της ελληνικής γλώσσας.Δεν καταλαβαίνω πραγματικά γιατί καλούν ειδικότητες που επικαλύπτονται σε θεματικές όπως η γλώσσα που αρμόζει στους φιλόλογους.Πραγματικά μπαίνουμε στη διαδικασία να κάνουμε αίτηση,να επικυρώνουμε πτυχία(αγγλικών,η/υ) για το τίποτα.Είμαι τρίτη στην λίστα της παιδαγωγικής αλλά με την συγχώνευση δεν υπάρχουν πιθανότητες να με καλέσουν και όχι μόνο εμένα αλλά ούτε καν τον πρώτο,οποίος στην συγχώνευση θα γίνει 25ος. Δεν καταλαβαίνω τελικά για ποιο λόγο στην προκήρυξη καλούν και τις δυο ειδικότητες λες και υπάρχει πιθανότητα να μην βρουν φιλολόγους για την ενότητα της γλώσσας.

Η διδακτική εμπειρία στην ΤΥΠΙΚΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ δεν μοριοδοτείται στην προκήρυξη εκπαιδευτών για τα ΚΔΒΜ.

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1791 στις: Νοέμβριος 28, 2014, 12:09:32 μμ »

Εγώ είμαι φιλόλογος αλλά αιτήσεις στα ΚΔΒΜ έκανα και κάνω για αγγλικά και γαλλικά ( που έχω επάρκεια ). Όποιος φιλόλογος ή δάσκαλος έχει επάρκεια τον συμβουλεύω να κάνει το ίδιο στις επόμενες προκηρύξεις.
Πληροφορική, ξένες γλώσσες και οικονομικά είναι οι ειδικότητες που βγάζουν τμήματα. Σχεδόν όλες οι άλλες ειδικότητες είναι για το θεαθηναι.

γιατι ο ξενογλωσσος, ας πουμε, δουλευει απο χομπυ..
ο θανατος σου η ζωη μου! εκει μας εφτασαν.
(και δεν μιλαω καν για επαρκεια vs πτυχιο)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158560
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 541
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 580
Σύνολο: 594

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.102 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.